More Related Content
Similar to Econom.s5b (17)
More from hicheel2020 (20)
Econom.s5b
- 1. ҮЙЛДВЭРЛЭЛ БА ЗАРДАЛ
1. Хүснэгтийг гүйцээж бөглө.
Бодолт :
L - Хөдөлмөр
TPL - Нийт бүтээгдэхүүн
APL - Дундаж бүтээгдэхүүн
MPL - Ахиу бүтээгдэхүүн
APL = TPL = APL L = 32 3 = 96
APL = = = 32
MP L = = = = 32
MP L = = =
16 = TPL2 - 128 TPL2 =144
APL = = = 28.8
APL = = = 25.33
MP L = = = = 8
2. Пүүсийн үйлдвэрлэлийн хэмжээ ба нийт зардлын хамаарал өгөгджээ.
Хөдөлмөрийн тоо
(L)
TPL APL MPL
3 32
4 128
5 16
6 152
Хөдөлмөрийн тоо
(L)
TPL APL MPL
3 96 32 -
4 128 32 32
5 144 28.8 16
6 152 25.3 8
- 2. a) Хүснэгтийг бөглө.
b) TC,FC, VC –ийн графикийг байгуул
Q TC FC VC MC ATC AFC AVC
0 50
1 90
2 120
3 150
4 200
5 270
Бодолт :
Q - Бүтээгдэхүүний тоо хэмжээ
FC - Тогтмол зардал
VC - Хувьсах зардал
MC – Ахиу зардал
ATC – Дундаж нийт зардал
AFC – Дундаж тогтол зардал
AVC - Дундаж хувьсах зардал
Q = 0 , TC = 50 , VC = 0 TC = FC
TC = FC + VC FC = TC – VC = 50 – 0 = 50
VC = TC – FC = 90 – 50 = 40
VC = TC – FC = 120– 50 = 70
……………………………………………………..
MC = = = = 40
MC = = = = 30
………………………………………………
ATC = = = 90
ATC = = = 60
……………………………………………
AFC = = = 50
AFC = = = 25
……………………………………..
- 3. AVC = = = 40
AVC = = = 35
Q TC FC VC MC ATC AFC AVC
0 50 50 0 - - - -
1 90 50 40 40 90 50 40
2 120 50 70 30 60 25 35
3 150 50 100 30 50 16.33 33.3
4 200 50 150 50 50 12.5 37.5
5 270 50 220 70 54 10 54
TC, FC, VC
TC
250
VC
200
150
100
50 FC
1 2 3 4 5 Q
3. Лаа үйлдвэрлэдэг пүүс цаг тутамд 50 лаа үйлдвэрлэнэ. Хэрэв цагт 3$ -ын хөдөлмөр
зарцуулдаг бол үйлдвэрлэлийн дундаж хувьсах зардлыг ол. Хэрэв сард 5000$ -ын
тогтмол зардал гардаг ба сард 10000 ш лаа үйлдвэрлэдэг бол дундаж зардлуудыг тооц.
(АТС, AVC, AFC)
Бодолт:
Цагт : AVC = 3$ /50 =0.06$ FC = 5000$ Q = 10000
10000 лаа үйлдвэрлэхийн тулд 10000/50 =200 цаг шаардлагатай.
VC = 200*3 = 600$
TC = 5000 + 600 = 5600$
ATC = TC /Q = 5600/10000 = 0.56
AVC = VC /Q = 600/10000 = 0.06
AFC = FC /Q = 5000/10000 = 0.5
4. Талх нарийн боовны үйлдвэрлэл эрхэлдэг нэгэн пүүсийн нийт зардлын функц
гэж өгөгдсөн бол дундаж хувьсах зардал хамгийн бага
байх үеийн бүтээгдэхүүний хэмжээг тооцож гарга.
Бодолт:
Дундаж хувьсах зардал хамгийн бага байх нөхцөл бол байдаг тул эдгээрийг
тус бүрд олж тэнцүүлэх замаар бодолтыг хийх учиртай. Дээрх нийт зардлын функцээс
- 4. уламжлал авснаар ахиу зардал гарлаа.
TCI
q = MC = ( 300 – 8q + 30q2
– q3
)I
q = - 8 + 60q - 3
MC = - 8 + 60q - 3
Харин нь: AVC = (- 8q +30q – q3
) / q = - 8 + 30q – q 2
Эдгээрийг нөхцөлдөө орлуулбал:
- 8 + 60q - 3 = - 8 + 30q – q 2
болно.
5. Пүүсийн зардлын мэдээлэл өгөгдөв.($)
Q FC VC TC ATC AFC AVC MC
0 1000 0
300 500
1000 1000 1000
1500 1000 1500
1800 2000
1900 1000 2500
a) Хүснэгтийн хоосон нүдийг нөхнө үү
b) МС, АТС, AVC, AFC – ийн муруйг зур. Зардлын төрлүүдийн хоорондын
хоорондын логик холбоог харуулна уу ?
Бодолт:
a)
Q FC VC TC ATC AFC AVC MC
0 1000 0 1000 - - - -
300 1000 500 1500 5.00 3.33 1.67 1.67
1000 1000 1000 2000 2.00 1.00 1.00 0.71
1500 1000 1500 2500 1.67 0.67 1.00 1.00
1800 1000 2000 3000 1.67 0.56 1.11 1.67
1900 1000 2500 3500 1.85 0.53 1.32 5.00
b)