1. სამოდელო გაკვეთილის გეგმა
ქ. რუსთავის სსიპ №2 საჯარო სკოლა
საგანი: რუსული ენა
მასწავლებლის სახელი, გვარი: დ. ჩალაძე
სწავლის საფეხური: საბაზო IX ბ კლ.
მოსწავლეთა რაოდენობა: 27
ჩატარების თარიღი: 7/05. 2019
გაკვეთილის თემა: ქვეყნები
სწავლების მეთოდი: წიგნიერება: ცვალებად კონტექსტში კითხვის, წერის, ინფორმაციის დამუშავების, მოსაზრებების
გადმოცემის უნარის განვითარება,
წინარე ცოდნა: მოსწავლეებს შეუძლიათ წაიკითხონ და გაიგონ გეოგრაფიული შინაარსის ტექსტი. შეუძლიათ
სწორად გამოიყენონ გრამატიკული კონსტრუქციები: (граничит с чем? является чем? сколько чкго?)
აქტუალობა: დღევანდელ სიტუაციაში მოსწავლეებს უჭირთ მეტყველება რუსულ ენაზე. ვფიქრობ, გეოგრაფიულ
თემატიკასთან დაკავშირებული თემები ხელს უწყობს სასაუბრო მეტყველების განვითარებას.
მიზანი:
1 . მოსწავლემ შეძლოს ტექსტის მოყოლა წინასწარ შემუშავებული გეგმისა
და ნასწავლი კონსტრუქციების მიხედვით.
2. 2. მოსწავლემ შეძლოს ნასწავლი ტექსტის მიხედვით დიალოგის შედგენა და ზეპირი პრეზენტაცია, შემოქმედებითი
დამოკიდებულების გამოვლენა.
უცხ.ს.III.18. მოსწავლეს შეუძლია დამხმარე საშუალებებზე დაყრდნობით საუბარი
უცხ.ს.III.19. მოსწავლე ფლობსდა იყენებს საბაზისო ენობრივ უნარ-ჩვევებს.
ინტერაქციის წარმართვისას სათანადოდ შეარჩევს ნასწავლ ენობრივ კონსტრუქციებსა და ფორმულებს, კლიშეებს.
უცხ.ს.III.21.მოსწავლე იცნობს სამიზნე ქვეყნის კულტურულ რეალიებს.
ასახელებს სამიზნე ქვეყანასთან დაკავშირებულ გეოგრაფიულ, დემოგრაფიულ მონაცემებს.
ამოიცნობს არქიტექტურის ნიმუშებს.
უცხ.ს.III.13. მოსწავლეს შეუძლია დამხმარე საშუალებებზე დაყრდნობით მცირე ზომის ტექსტების შედგენადა
შემოქმედებითი დამოკიდებულების გამოვლენა.
თავს უყრის წაკითხულ ტექსტში შესწავლილ საკვანძო სიტყვებს, ენობრივ კონსტრუქციებს და მათზე
დაყრდნობით თხზავს მსგავსი სტრუქტურის ტექსტს
განავრცობს შეკუმშულად მოკლედ გადმოცემულ ამბავს.
უცხ.ს.III.29. მოსწავლეს შეუძლია თანაკლასელებთან, მასწავლებლებთან, მეწყვილესთან თანამშრომლობა შედეგების
გაუმჯობესებისმიზნით.
მოქმედებს გუნდის წევრებთან შეთანხმებულად.
ცდილობს თავისი წვლილი შეიტანოს საერთო საქმეში.
№ აქტივობა გამოყენებული
მეთოდი
კლასის
ორგანიზების
ფორმა/ფორმები
რესურსები დრო
3. 1. აქტივობა 1
მასწავლებელი ესალმება კლასს, აგვარებს
საორგანიზაციო საკითხებს, აცნობს
გაკვეთილის მიზანს და თემას. გაახსენებს
ქცევის წესებს.
მიზანი: მოსწავლეთა ორგანიზება,
საგაკვეთილო განწყობის შექმნა.
ვერბალური მთელი კლასი დაფა. გაკვეთილის თემა,
მიზანი, ქცევის წესები და
შეფასების კრიტერიუმები
წარმოდგენილია
პლაკატებზე.
2 წ.
2. აქტივობა 2
გამოწვევა
მასწავლებელი ეკრანზე აჩვენებს რუსეთის
ღირშესანიშნაობებს და სვამს კითხვას:
„რომელი ქვეყნის ღირშესანიშნაობაა ეკრანზე
გამოსახული?“ მასწავლებელი ასახელებს
გაკვეთილის თემას.
მიზანი: საგაკვეთილო განწყობის გამოწვევა,
წაახალისოს მოსწავლეთა ვიზუალურ-
სივრცითი უნარები.
დემონსტრირების
მეთოდი.
მთელი კლასი პროექტორით ნაჩვენები
იქნება კოლაჟი რუსეთის
ქალაქების სურათებით
2წთ.
3. აქტივობა 3
მასწავლებელი მოსწავლეებს სთხოვს
დაეთანხმონ ან უარყონ შეთავაზებული
მტკიცებულებები და მოიყვანონ
არგუმენტები ნასწავლი ტექსტიდან.
წინასწარ ამეორებინებს შესაფერის ლექსიკას
და გრამატიკულ კონსტრუქციებს.
მიზანი:მოსწავლეებს განუვითარდეთ
არგუმენტირებული მსჯელობის,
მოსაზრების გამოთქმის უნარი
მოლოდინების
გზამკვლევი
მთელი კლასი 5 წთ
4. 4. აქტივობა 4
ცოდნის კონსტრუირება
მასწავლებელი კლასს ყოფს ჯგუფებად და
აძლევს ინსტრუქციას: 1ჯგ: მოცემული
სიტყვების დახმარებით შეადგინონ
წინადადებები. 2ჯგ: წაიკითხონ
წინადადებები და დასვან შეკითხვები. 3 ჯგ:
ჩასვან სიტყვათა შეთანხმება საჭირო
ფორმაში. 4 ჯგ: შეადგინონ წინადადებები
მოცემული სიტყვების გამოყენებით.
თითოეულ ჯგუფს აქვს განსხვავებული
დავალებები. დავალების შესრულების
სისწორეს აფასებს კორექტორი.
მიზანი: მოსწავლეებმა გაიაქტიურონ
ნასწავლი გრამატიკული კონსტრუქციები,
გეოგრაფიული ლექსიკური ერთეულები.
ჯგუფური
მუშაობა
კომპიუტერი, ბარათები 10წთ.
5. აქტივობა 5
მასწავლებელი მოსწავლეებს აჩვენებს
კოლაჟს შვეიცარიის შესახებ. მოსწავლეები
გამოთქვამენ აზრს, თუ რომელი ქვეყნის
შესახებ ისაუბრებენ
მიზანი: განაწყოს მოსწავლეები შემდეგ
აქტივობაზე გადასასვლელად
ფოტოფინიში მთელი კლასი 1 წთ.
6. აქტივობა 6
მასწავლებელი სთხოვს ჯგუფებს
მონაცემების მიხედვით შექმნან ტექსტი
თემაზე „შვეიცარია“ წინასწარ შემუშავებული
გეგმის მიხედვით და წარადგინონ
როლური თამაში ჯგუფები რუკა, ბარათები 20
წთ.
5. პრეზენტაცია დიალოგის ფორმით.
თითოეულ ჯგუფს აქვს კონკრეტული
დავალება: 1. აღწერეთ ქვეყნის ფართობი და
საზღვრები, 2. დედაქალაქი და
ქალაქები,მდინარეები და ტბები,
ენა,3. დედაქალაქი და ქალაქები,სახელმწიფო
ენა. 4.მთები და კლიმატი.
მიზანი: მოსწავლეებმა შეძლონ ნასწავლი
გრამატიკული კონსტრუქციებისა
ლექსიკური ერთეულების დახმარებით
შექმნან მსგავსი ტექსტი, გამოავლინონ
შემოქმედებითი დამოკიდებულება,
მოახდინონ ცოდნის ტრანსფერი.
7 აქტივობა 7
მოსწავლეთა შეფასება შესაბამისი
რუბრიკების მიხედვით
ვერბალური ინდივიდუალურ
ი
შეფასების რუბრიკა 2თ
8 აქტივობა 7
რეფლექსია
როგორ შეიძლება შესწავლილი მასალა
გამოიყენოთ ცხოვრებაში?
მიზანი: შესწავლილი საკითხის ახლებურად
ინტერპრეტაციის უნარის გაღვივება
1 წუთიანი პაუზა მთელი კლასი 2წთ
საშინაო დავალება: 1. მოიძიონ ინფორმაცია
შვეიცარიაზე და წარმოდგინონ
პრეზენტაციის სახით ან
2. მოიძიონ ინფორმაცია საქართველოზე და
წარმოდგინონ პრეზენტაციის სახით.