1. სამოდელო გაკვეთილის გეგმა
ქ. რუსთავის სსიპ №2 საჯარო სკოლა
საგანი: რუსული ენა
მასწავლებელი: დ. ჩალაძე
სწავლის საფეხური: საბაზო IX ბ კლ.
ჩატარების ადგილი, თარიღი:
მოსწავლეებისრაოდენობა: 27
თემა: რეკლამა
სწაავლების მეთოდი: სემიოტიკური კომპეტენცია: ვერბალური და არავერბალური საშუალებით გადმოცემული
ინფორმაციის ნიშანთა ერთი სისტემიდან მეორეში გადატანის,სიტყვიერი ტექსტისა და ნახატის ერთმანეთთან
დაკავშირების უნარის განვითარება.
წინარე ცოდნა: მოსწავლეებს შეუძლიათ ბრძანებითი კილოს ამოცნობა, ინტერაქციაში მონაწილეობა, საბაზისო
უნარ-ჩვევების გამოყენება საუბრისა და წერის დროს.
აქტუალობა: გაკვეთილზე გამოყენებული მრავალფეროვანი მეთოდები მრავალმხრივი ინტელექტის თეორიიდან
გამომდინარე, ხელს უწყობს, რათა ახსნილი მასალა სრულყოფილად მივიდეს თითოეულ მოსწავლემდე.
სემიოტიკური კომპეტენციების განვითარება ხელს უწყობს მოსწავლეებს თანამედროვე სამყაროში თვითრეალიზებისა
და სათანაადო ადგილის დამკვიდრებაში.
2. მიზანი:
1 . მოსწავლემ შეძლოს სარეკლამო შინაარსის ტექსტის გაგება და სარეკლამო ტექსტის დაწერა მოცემული სურათის
მიხედვით.
2. მოსწავლემ შეძლოს ბრძანებითი კილოს აღმნიშვნელი ზმნების წარმოება დაგამოყენება
უცხ.ს.III.2.მოსწავლეს შეუძლია მოისმინოს და გაიგოს სარეკლამო განცხადებები,
უცხ.ს.III.2.მოსწავლეს შეუძლია ამოიცნოს ტექსტის სტრუქტურული მახასიათებლები, ნასწავლი ენობრივი ფორმები
და მათი ფუნქცია შინაარსთან კონტექსტში
უცხ.ს.III.18. მოსწავლეს შეუძლია დამხმარე საშუალებებზე დაყრდნობით საუბარი
უცხ.ს.III.19.მოსწავლე ფლობს და იყენებს საბაზისო ენობრივ უნარ-ჩვევებს.
უცხ.ს.III.14, მოსწავლეს შეუძლია ტექსტის (სარეკლამო ტექსტის) სტრუქტურის დაცვა, ცდილობს გამოიყენოს
საბაზისო ენობრივი უნარ-ჩვევები.
ტექსტის შედგენისას იყენებს აზრობრივი გადაბმის მარტივ ენობრივ-გრამატიკულ საშუალებებს (სწორად
ჩაანაცვლებს სახელებს ნაცვალსახელებით, იყენებს ზმნის საჭირო ფორმას).
სწორად იყენებს ნასწავლ სინტაქსურ მიმართებებს სიტყვებს შორის.
უცხ.ს.III.13. მოსწავლეს შეუძლია დამხმარე საშუალებებზე დაყრდნობით მცირე ზომის ტექსტის (სარეკლამო
ტექსტის) შედგენა და შემოქმედებითი დამოკიდებულების გამოვლენა.
3. № აქტივობა მეთოდი კლასის
ორგანიზაციის
ფორმები
რესურსები დრო
1. აქტივობა1
მასწავლებელი ესალმება კლასს, აგვარებს
საორგანიზაციო საკითხებს, აცნობს
გაკვეთილის მიზანს და თემას. გაახსენებს
ქცევის წესებს.
მიზანი: მოსწავლეთა ორგანიზება,
საგაკვეთილო განწყობის შექმნა.
ვერბალური მთელი კლასი დაფა, გაკვეთილის თემა,
მიზანი,ქცევის წესები
წარმოდგენილია
პლაკატებზე.
2 წ.
2. აქტივობა2
გამოწვევა
მასწავლებელი მოსწავლეებს ასმენინებს
მელოდიას კოკა-კოლას სარეკლამო
რგოლიდან და სთხოვს თქვან, თუ რას
აგონებს ის მათ. შემდეგ აჩვენებს ვიდეოს
სხვადასხვა ხასიათის რეკლამებით. ჩვენების
შემდეგ სვამს კითხვას: რა ნახეს მათ? რა
ტიპის ტექსტები იყო წარმიდგენილი? ერთი
სიტყვით მითხარით, რა არის თქვენთვის
რეკლამა. პასუხები იწერება დაფაზე, რომელ
ფერთან ასოცირდება თქვენთვის
თითოეული ეს სიტყვა?
მიზანი: განაწყოს მოსწავლეები შემდეგ
აქტივობაზე გადასასვლელად
ფოტოფინიში
მთელი კლასი პროექტორი, დაფა, ფერადი
ფურცლები
5 წთ.
4. 3. აქტივობა 3
წინარე ცოდნის გააქტიურება. მასწავლებელს
მონიტორზე გამოაქვს მოსმენილი და ნანახი
რეკლამების ტექსტები და სთხოვს
მოსწავლეებს დაასახელონ ზმნები, რომელიც
გვიბიძგებს მოქმედებისაკენ. სთხოვს, ახსნან
მათი მნიშვნელობა.
დემონსტრირე
ბის მეთოდი
მთელი კლასი კომპიუტერი, პროექტორი,, 2 წთ
4. აქტივობა 4
ცოდნის კონსტრუირება
ახალი ენობრივი მასალის ახსნა.
მასწავლებელი ხსნის ზმნის ბრძანებით
კილოს და აჩვენებს მათ წარმოებას სქემის
მიხედვით.
მიზანი:
ვერბალური მთელი კლასი პროექტორი, სქემა 8 წთ.
5. აქტივობა 5
მასწავლებელი ახსენებს მოსწავლეებს წინა
გაკვეთილზე მიცემულ დავალებას:
ამოეწერათ სავარჯიშოების ინსტრუქციები
და ხაზი გაესვათ ზმნებისათვის.
მასწავლებელი სთხოვს მოსწავლეებს, ამ
ზმნების გადანაწილებას სქემაში მათი
წარმოების მიხედვით.
მიზანი: შესწავლილი თემის გააქტიურება,
სიტყვებს შორის მიმართებების
გაცნობიერება.
ვერბალური მთელი კლასი სქემა 2 წთ.
6. აქტივობა 6
მასწავლებელი სთხოვს მოსწავლეებს
ხაზგასმული შესიტყვებები ჩაანაცვლონ
ბრძანებითი კილოს შესაბამისი ზმნებით.
თანამშრიმლო
ბითი
სწავლება
მუშაობა
წყვილებში
ბარათები 5 წთ.
5. Надо проветрить комнату (проветрите
комнату!!
Мне надо встать (встаньте с дивана)
7 აქტივობა 7
მასწავლებელი მოსწავლეებს (წყვილებს)
ურიგებს სარეკლამო ბარათებს. სთხოვს
წაიკითხონ სარეკლამო სლოგანები და
შეუსაბამონ მოცემულ ბარათს, ახსნან,
რომელი საქონლის ან მომსახურების
რეკლამას წარმოადგენს ის.
მიზანი: განუვითროს მოსწავლეებს
თანამშრომლობითი უნარები, განუმტკიცოს
ნასწავლი მასალა, საკუთარი მოსაზრებების
თამამად გამოთქმის უნარი.
თანამშრიმლო
ბითი
სწავლება
მუშაობა
წყვილებში
სარეკლამო ბარათები,
სარეკლამო სლოგანები
5 წთ.
8 აქტივობა 8
მასწავლებელი მოსწავლეებს აჩვენებს
ნახატებს (სურათებს) და სთხოვს შექმნან
რეკლამები.
მიზანი: განუვითაროს მოსწავლეებს
არავერბალური (ნახატის) საშუალებით
გადმოცემული ინფორმაციის გააზრებისა და
ინტერპრეტირების, ინფორმაციის ნიშანთა
ერთი სისტემიდან მეორეში გადატანის
უნარი.
პრაქტიკული
მეთოდი
მთელ;ი კლასი ბარათები/ნახატები 5 წთ.
9 აქტივობა 9
მასწავლებელი მოსწავლეებს აძლევს
დავალებას შეადგინონ რეკლამა მოცემული
ზმნების გამოყენებით
პრაქტიკული
მეთოდი
მუშაობა
წყვილებში
სკოლის ლოგო 5 წთ.
6. მიზანი:
10 აქტივობა 10
მოსწავლეთა შეფასება შესაბამისი
რუბრიკების მიხედვით განმავითარებელი
და განმსაზღვრელი
3 წთ.
11 რეფლექსია: როგორ ფიქრობთ, რეკლამის
გარდა სად შეიძლება გამოვიყენოთ ზმნის
ბრძანებითი ფორმა?
მიზანი: შესწავლილი საკითხის საკუთარ
ცოდნასა და გამოცდილებასთან
დაკავშირება.
1 წუთიანი
პაუზა
მთელ;ი კლასი 2 წთ.
12 საშინაო დავალება:
1) დაწერეთ გასაყიდი პროდუქციის რეკლამა.
2) დახატეთ 3 სარეკლამო შინაარსის ნახატი
და შეუსაბამეთ სლოგანები
1 წთ.