1. 1
გაკვეთილი #2 (03.12.2018)
სსიპ გენერალ გიორგი კვინიტაძის სახელობის კადეტთა სამხედრო ლიცეუმი
მასწავლებლის სახელი, გვარი: ბესიკ მაჩიტაძე
პირადი ნომერი:
საგანი: მსოფლიოს გეოგრაფია
სწავლების საფეხური/კლასი: საშუალო / Xგ
მოსწავლის რაოდენობა: 24 მოსწავლე (სსსმ მოსწავლე არ ირიცხება)
გაკვეთილის თემა: ნატო
გაკვეთილის მიზანი:
• მოსწავლე იმსჯელებს ნატოს როლზე თანამედროვე მსოფლიოში მშვიდობის დაცვაზე;
• მოსწავლე შეძლებს გააცნობიეროს ნატოს მნიშვნელობა მისი წევრი ქვეყნების უსაფრთხოებაზე;
• მოსწავლეებს გამოუმუშავდეთ შემდეგი უნარები:
✓ წიგნიერების უნარის განვითარება;
✓ გეოგრაფიულ თვალსაჩინოებებზე მუშაობის;
✓ გეოგრაფიული ინფორმაციის ინტერპრეტაციის განვითარების;
✓ ანალიზისა და დასკვნების გაკეთების უნარი;
✓ საკუთარი დამოკიდებულების გამოხატვის უნარი;
✓ ურთიერთპატივისცემისა და ურთიერთშემეცნების ჩვევები.
გაკვეთილის თემისა და მიზნის შესაბამისობა ეროვნულ სასწავლო გეგმის მოთხოვნებთან:
გეო.X.1. მოსწავლეს შეუძლია დააკავშიროს პოლიტიკური რუკის ფორმირება მსოფლიოში მიმდინარე მნიშვნელოვან პროცესებთან.
გეო.X.6. მოსწავლეს შეუძლია გააანალიზოს ტერიტორიული და გეოპოლიტიკური ფაქტორების გავლენა საზოგადოების განვითარებაზე.
➢ ნატოში გაწევრიანების წლების მიხედვით კონტურულ რუკაზე დააქვს ქვეყნები და ქმნის თემატურ რუკას.
➢ ჯგუფური მუშაობისას მოსწავლე აანალიზებს მოძიებულ ინფორმაციას მსოფლიოში მეორე მსოფლიო ომიდან მიმდინარე პროცესების
შესახებ და უკავშირებს მათ თანამედროვე პოლიტიკური რუკის ფორმირებას; მიზეზ-შედეგობრივ კავშირებს გამოხატავს სასურველი
ფორმით.
➢ მოსწავლე აანალიზებს მნიშვნელოვანი საერთაშორისო სამხედრო-პოლიტიკური ორგანიზაციის როლს მათში გაწევრიანებული ქვეყნების
უსაფრთხოებაზე და განვითარებისათვის.
2. 2
გაკვეთილის თემა და მიზანი ზუსტად შეესაბამება ეროვნულ სასწავლო გეგმის, X კლასის სტანდარტში არსებულ შინაარსის პროგრამაში
სავალდებულო შინაარსობრივ საკითხთა ჩამონათვალს.
# აქტივობის მიზანი და აღწერა
გამოყენებული
მეთოდი/
მეთოდები
კლასის
ორგანიზების
ფორმა/ფორმები
სასწავლო რესურსები
(დაასაბუთებული
შინაარსობრივი რესურსების
მიზანშეწონილება სასწავლო
მიზანთან)
დრო
(წთ)
1.
აქტივობა #1 საორგანიზაციო საკითხების გაცნობა
მიზანი: მოსწავლეებმა მოახდინონ ყურადღების
კონცეტრირება და ხელი შეეწყოს ვიზუალური
მეხსიერების გააქტიურებას. ორგანიზებულობის უნარის
ხელშეწყობა.
აღწერა: მოსწავლეებს მოკლედ გავაცნობ დღევანდელი
გაკვეთილის მიზანს, დაგეგმილ აქტივობებსა და
შეფასების რუბრიკებს. ამავდროულად შევახსენებ
ქცევის წესებს.
ვერბალური მთელი კლასი
ლეპტოპი- პროექტორი
(მონიტორზე გამოჩნდება
გაკვეთილის მიზანი და
დაგეგმილი აქტივობები.
მიზანშეწონილობა:
ვიზუალური მეხსიერების
გააქტიურობისათვის)
2 წთ.
2.
აქტივობა #2 წინარე ცოდნის გახსენება
მიზანი: მოსწავლეებმა გაიხსენონ წინარე ცოდნა.
აღწერა: წინასწარ მომზადებული მაქვს გეოგრაფიული
ბინგოს შესავსები სიტყვები და კითხვები. მოსწავლეები
მოახდენენ მის შევსებას. „გამარჯვებულად“ ჩაითვლება
პირველი ორი მოსწავლე, ვინც სწრაფად შეავსებს
ჰორიზონტალურ ან ვერტიკალურ რიგს.
ბინგო ინდივიდუალური
A4 ფორმატის ფურცელი
(მასზე დატანილია ბინგოს
ცხრილი-წინარე ცოდნის
გააქტიურება),
საწერკალამი
6 წთ.
3.
აქტივობა #3 ცოდნის გააქტიურება
მიზანი: აზრობრივი რუკის შევსებით მოვახდინო ნატოს
შესახებ იდეების თავმოყრა. მოსწავლეებმა შეძლონ
ნატოს ირგვლივ ინფორმაციის შეკრება-მობილიზება.
აღწერა: დაფაზე დახატული მაქვს წრე, რომლის
შიგნითაც წერია „ნატო“. კლასს ვთხოვ რა სმენიათ ამ
ორგანიზაციის შესახებ, მოსწავლეთა შეხედულებებს
ვწერ წრის ირგვლი (არ აქვს მნიშვნელობა მცდარია თუ
ჭეშმარიტი). (ამ აქტივობას დავასრულებ გაკვეთილის
რეფლექსიის ფაზაზე).
აზრობრივი
რუკა
ინდივიდუალური
დაფა და მარკერი (ჯგუფის
შეხედულებების
ჩამოსაწერად),
მიზანშეწონილობა:
ვიზუალური მეხსიერების
გააქტიურობისათვის,
მოტივაციის ამაღლება
3 წთ.
4. აქტივობა #4 ჯგუფური მუშაობა
გეოგრაფიულ
თვალსაჩინოებ
ჯგუფური
X კლასის
სახელმძღვანელო, ჩემ მიერ
12 წთ.
3. 3
მიზანი: მოსწავლეს განუვითარდეს გეოგრაფიულ
ტექსტზე და თვალსაჩინოებებზე მუშაობის უნარი.
მოსწავლეში წიგნიერებისა და პრეზენტაციის უნარის
განვითარება.
აღწერა: კლასს გადათვლის პრინციპით დავყოფ 4
ჯგუფად:
I ჯგუფის დავალებაა ჩემ მიერ დარიგებული ტექსტის
საშუალებით მოამზადოს მოკლე პრეზენტაცია „ნატოს
შესახებ“, კონტურულ რუკაზე დაიტანენ ნატოს
შემქმნელ ქვეყნებს.
II ჯგუფს ევალება ნატოში გაწევრიანების ცხრილის
გამოყენებით, ევროპის კონტურულ რუკაზე აღნიშნონ
ნატოს გაფართოება სხვადასხვა ფერის გამოყენებით.
შემდგომ კონტურს გააკრავენ დაფაზე.
III ჯგუფი ჩემ მიერ დარიგებული ტექსტის საშუალებით
მოამზადებს მოკლე პრეზენტაციას ნატოს სამხედრო
მისიების შესახებ, კონტურულ რუკაზე დაიტანენ
ქვეყნებს, რომლებიც მიერთებული არიან პარტნიორობა
მშვიდობისათვის (PFP).
IV ჯგუფი ჩემ მიერ დარიგებული ტექსტის საშუალებით
მოამზადებს მოკლე პრეზენტაციას ნატო - საქართველოს
ურთიერთობის შესახებ. კონტურულ რუკაზე დაიტანენ
ქვეყნებს, რომლებსაც მინიჭებული აქვთ
ინდივიდუალური სამოქმედო გეგმა (MAP) და
ინდივიდუალური პარტნიორობის სამოქმედო გეგმა
(IPAP).
აქტივობის მსვლელობისას ვაკვირდები ჯგუფის
წევრების ჩართულობას და ვახდენ ჩანიშვნებს, ხოლო
თითოეული მოსწავლე ინდივიდუალურად ახდენს
ჯგუფში მუშაობის თვითშეფასებას.
ებზე მუშაობა,
გეოგრაფიულ
ტექსტზე
მუშაობა
მოძიებული
ადაპტირებული ტექსტი
(სახელმძღვანელოში და
ჩემ მიერ მოძიებულ
ტექსტზე ჯგუფები
მოამზადებენ
პრეზენტაციებს), 7-8
კლასის ატლასი (ატლასში
არსებული პოლიტიკური
რუკის გამოყენებით
შეძლებენ კონტურზე
ნატოს წევრი ქვეყნების
დატანას), ევროპის
კონტურული რუკა
ფერადი ფანქრები,
ევროპის პოლიტიკური
რუკის კონტური, წებოვანა
ქაღალდი, ფლიფჩარტი.
მიზანშეწონილობა:
ვიზუალური მეხსიერების
გააქტიურობისათვის.
ადაპტირებული ტექსტით
უახლოესი ინფორმაციის
მიწოდება
5.
აქტივობა #5 პრეზენტაცია
მიზანი: მოსწავლეებს განუვითარდეთ პრეზენტაციის,
კომუნიკაციისა და პასუხისმგებლობის უნარები.
პრეზენტაცია
ჯგუფური,
ინდივიდუალური
წებოვანა ქაღალდი,
ფლიფჩარტი, ლეპტოპი და
პროექტორი.
12 წთ.
4. 4
აღწერა: ჯგუფური მუშაობის დასრულების შემდეგ,
ჯგუფის მიერ შერჩეული პრეზენტატორი მოახდენს
პრეზენტაციას.
თითოეულ პრეზენტატორს ვაძლევ განმავითარებელ
შეფასებას. პრეზენტატორების შეფასებას პრეზენტაციის
შეფასების რუბრიკებით ყველა მოსწავლე
ინდივიდუალურად შეაფასებს, რომელთა ჩამოკრებას
მოვახდენ გაკვეთილის ბოლოს.
მიზანშეწონილობა:
ვიზუალური მეხსიერების
გააქტიურობა
6.
აქტივობა #6 ცოდნის გამტკიცება
მიზანი: მოსწავლეებს განუვითარდეთ ანალიზისა და
შედეგების დამუშავების უნარი.
აღწერა: მოსწავლეებთან ერთად ვახდენ ნატოს შესახებ
აზრობრივი რუკის ანალიზს და ვაჯამებთ შედეგებს,
ხოლო T-სქემით ვახდენ მცდარი და ჭეშმარიტი
შეხედულებების დაჯგუფებას.
აქტივობის ბოლოს ვაძლევ განმავითარებელ შეფასებას.
აზრობრივი
რუკა
T-სქემა
მთელი კლასი
დაფა, მარკერი, წებოვანა
ქაღალდი, ფლიფჩარტი
მიზანშეწონილობა:
ეხმარება წინასწარი
ვარაუდებისა და
მიღებული შედეგების
ურთიერთკავშირის
დამყარებაში
6 წთ.
7.
აქტივობა #7 შეფასება
მიზანი: მოსწავლეებმა ნასწავლი თემიდან გამომდინარე
შეძლონ გაკვეთილის მიზნის სისტემატიზაცია, მიზეზ-
შედეგობრივი კავშირების დამყარება. ჩატარებული
გაკვეთილის რეფლექსია.
აღწერა: მოკლედ ვახდენ ჩატარებული გაკვეთილის
რეზიუმეს-შეფასებას. სლაიდზე გამოჩნდება
გაკვეთილის მიზანი და მოსწავლეებთან ერთად კითხვა-
პასუხით ვახდენ შეფასებას, რამდენად გავედით
გაკვეთილის მიზანზე.
ვერბალური მთელი კლასი
ფლიფჩარტი, მარკერი,
წებოვანი ლენტი
მიზანშეწონილობა:
ამ აქტივობებს შორის
ლოგიკური კავშირების
დამყარებას.
3 წთ.
8.
აქტივობა #8 საშინაო დავალება
მიზანი: მოსწავლეებს განუვითარდეთ ვარაუდების
გამოთქმისა და დასაბუთების უნარი.
აღწერა: მოსწავლეებს ვაძლევ საშინაო დავალებას,
რომელსაც კომპიუტერისა და პროექტორის საშუალებით
ვაჩვენებ ეკრანზე.
დაწერეთ მოკლე ესე, „როგორი წარმოგიდგენიათ
საქართველო ნატოში გაწევრიანების შემდეგ?“
ვერბალური მთელი კლასი
ლეპტოპი, პროექტორი
(ეკრანზე გამოჩნდება
საშინაო დავალება)
მიზანშეწონილობა:
ვიზუალურად მეტი უკეთ
აღქმისათვის
1 წთ.
5. 5
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები:
✓ მოსწავლეს შეუძლია გაანალიზოს და განსაზღვროს ნატოს როლი მსოფლიოში მშვიდობის დაცვაში;
✓ მოსწავლე იმსჯელებს ნატოს მნიშვნელობაზე წევრი ქვეყნების უსაფრთხოებაში;
✓ მოსწავლეს განუვითარდა გეოგრაფიული ინფორმაციის ინტერპრეტაციისა და გეოგრაფიულ თვალსაჩინოებებზე მუშაობის უნარი.
✓ საკუთარი აზრის დასაბუთებისა და საკუთარი დამოკიდებულების გამოხატვის უნარი, ურთიერთპატივისცემის, კამათისა და
ურთიერთშემეცნების უნარ-ჩვევები.
გამოყენებული ლიტერატურა:
➢ ბლიაძე მ., ჭანტურია გ., კერესელიძე დ. (2012). X კლასის მსოფლიო გეოგრაფია. თბილისი:ბაკურ სულაკაური.
➢ ლობჟანიძე ს., ფირჩხაძე მ., რატიანი მ., და სხვა (2016). მასწავლებლის წიგნი ინტერაქტიური მეთოდები პრაქტიკაში. მასწავლებელთა
პროფესიული განვითარების ცენტრი.
➢ ბლიაძე მ., ჭანტურია გ., კერესელიძე დ. (2012). X კლასის მსოფლიო გეოგრაფია (მასწავლებლის წიგნი). თბილისი:ბაკურ სულაკაური.
➢ საქართველო და ნატო საინფორმაციო ცენტრი: http://infocenter.gov.ge/georgia-and-nato/
შეფასება და თვითშეფასება:
ჯგუფური მუშაობის თვითშეფასების რუბრიკა
კრიტერიუმი
არასდროს
1
ზოგჯერ
2
ყოველთვის
3
ჩემს აზრს ღიად გამოვთქვამ
როცა სხვა ლაპარაკობს, ვუსმენ ყურადღებით
განსხვავებულ აზრს ვითვალისწინებ
დაკისრებულ ფუნქციას ვასრულებ
ვიცი, რომ კამათი ჩხუბში არ უნდა გადაიზარდოს
ვიცავ დროის ლიმიტს
6. 6
ჯგუფებზე დაკვირვების სქემა
შეფასების კრიტერიუმები I - ჯგუფი II - ჯგუფი III - ჯგუფი IV - ჯგუფი
სუსტი/ძლიერი მხარეები სუსტი ძლიერი სუსტი ძლიერი სუსტი ძლიერისუსტიძლიერი
ჯგუფის წევრების ჩართულობა
ჯგუფის წევრები უსმენენ ერთმანეთს
უცვლიან ერთმანეთს იდეებს და
ინფორმაციას
პრეზენტაციის შეფასების კრიტერიუმები
#
პრეზენტატორის
სახელი და გვარი
პასუხობს
თემას
ფლობს
აუდიტორიას
(იყენებს მიმიკას,
ჟესტიკულაციას,
ინტონაციას)
საუბრობს
გამართული
ენით
შემოქმედებითობი
ს უნარი, იყენებს
განსხვავებულ
წყაროებს
ადარებს
მოვლენებს,
ფაქტებს,
საგნებს
იყენებს
თვალსაჩინოებ
ას
იცავს
დროის
ლიმიტს
ჯამი
1 2 2 2 1 1 1 10
1
2
3
4
7. 7
გაკვეთილზე ჩართულობის შეფასების რუბრიკა
კრიტერიუმები კარგი საშუალო სუსტი
აქტიური მონაწილეობა
ყოველთვის მონაწილეობს და ხშირად
წარმართავს კიდეც საკლასო მსჯელობას
ყოველთვის მონაწილეობს
იშვიათად ან საერთოდ არ
მონაწილეობს
საკუთარი აზრის
დასაბუთებულად
წარმოდგენა
ყოველთვის დამაჯერებლად და
არგუმენტირებულად წარმოადგენს თავის
მოსაზრებას
თითქმის ყოველთვის
ასაბუთებს საკუთარ
მოსაზრებას
უჭირს გამართულად
საუბარი, ხშირად ვერ
ასაბუთებს საკუთარ აზრს
სხვისი აზრის
პატივისცემის
დემონსტრირება
უსმენს სხვებს და საკუთარ მოსაზრებას
გამოთქვამს მოსმენილზე დაყრდნობით.
კორექტულია და ამჟღავნებს სხვისი აზრის
მიმართ პატივისცემას
უსმენს სხვებს და საკუთარ
მოსაზრებას გამოთქვამს
მოსმენილზე დაყრდნობით.
არ უსმენს სხვებს
და არ აცდის საუბრის
დამთავრებას
ხელმოწერა: /ბ.მაჩიტაძე/
19.11.2018