ინგლისურის ადაპტირებული გეგმა
მასწავლებელი: ხათუნა ბედენაშვილი
საგანი ინგლისური
გაკვეთილის გეგმა The Incas
სწავლების
საფეხურები
დაწყებითი V კლასი
მოსწავლეთა
პროფილი
28 მოსწავლე. სსსმ - 1 მოსწავლე
გაკვეთილის
აქტუალობა
ჩვენი გარემომცველი სამყარო სავსეა სხვადასხვა ფერის უამრავი
საგნებით და მათი უკეთ აღქმისათვის საჭიროა ფერების შესწავლა.
გაკვეთილის
მიზანი
მოსწავლემ შეძლოს ტექსტის წაკითხვა და გაგება.
მეტყველებისას შეძლოს ახალი და უკვე ნასწავლი სიტყვების
გამოყენება და სწორად წარმოთქმა,ლექსიკური, გრამატიკული,
სამეტყველო და წერითი უნარ-ჩვევების ჩამოყალიბება,
მოსწავლეებში მოტივაციის ამაღლება, წარმატებული
კომუნიკაციის მიღწევა.
სსმ მოსწავლემ შეძლოს ნასწავლი სიტყვების სწორად
წარმოთქმა. სამეტყველო და წერითი უნარ-ჩვევების
ჩამოყალიბება.
გაკვეთილის
ბოლოს მისაღწევი
შედეგები
აუდიო მასალის დახმარებით მოსწავლე შეძლებს გამოთქმების
დახვეწას. შეძლებს საუბარს მისთვის ნაცნობ თემაზე ნასწავლი
სიტყვების გამოყენებით და აზრის მკაფიოდ გადმოცემას,
შეძლებს მცირე მოცულობის ტექსტის შექმნას ნასწავლი
სიტყვებისა და გრამატიკული ნორმების გამოყენებით. ეს
ყველაფერი მათ დაეხმარებათ მომდევნო თემაზე დინამიურად
გადასვლაში. მოსწავლეებს განუვითარდებათ კომუნიკაციის,
ჯგუფური და ინდივიდუალური მუშაობის უნარ-ჩვევები.
სსმ მოსწავლე შეძლებს გამოთქმების დახვეწას, ნაცნობი
სიტყვების გამოყენებით მარტივი წინადადებების შედგენას.
წინარე ცოდნა სიტყვების მარაგი, საჭირო ცოდნა გრამატიკის ირგვლივ და
მისი გამოყენების უნარი. პროგრამების: Word,Internet, Google-
ის გამოყენება და სურათების გადმოწერა, Mouse-ის გამოყენება.
შეფასების
კრიტერიუმები
განმსაზღვრელი
განმავითარებელი
სასწავლო მასალა
და გამოყენებული
ტექნიკური
საშუალებები
სახელმძღვანელო SB და WB English World ავტორები Mary
Bowen, Liz Hocking, პოსტერები, დაფა, ცარცი, 19 კომპიუტერი, 1
პროექტორი, CD player.
გამოყენებული
მეთოდები და
კითხვა-პასუხი
მოსმენა
სტრატეგიები
გაკვეთილის
მსვლელობა
A ფაზა
აქტივობა 1. დრო- 5 წუთი.
მასწავლებელი კლასს ყოფს 3 ჯგუფად შემთხვევითობის
პრინციპით. იყენებს სტრატეგიას ვიცი-მინდა ვიცოდე-
ვისწავლე. მოსწავლეებს ეძლევათ მცირე დრო გადახედონ
სურათებს და ტექსტის სათაურს. დაფიქრდნენ თუ რა იციან
ინკების შესახებ ან რა სმენიათ. გამოთქვან თავიანთი აზრი.
სსსმ მოსწავლე შეუძლია მარტივ კითხვებზე პასუხის გაცემა
თავისი აზრის დაფიქსირება.
აქტივობა 2. დრო- 5 წუთი.
მასწავლებელი პროგრამა Power Point-ის საშუალებით რთავს
სლაიდებს სადაც გამოსახულია ინკების ამსახველი სხვადასხვა
სურათები, მათი რიტუალები, სამოსი, საყოფაცხოვრებო
ნივთები, წეს-ჩვეულებები,
ინკების სახელმწიფო ტერიტორიის ამსახველი სურათი და
აძლევს მცირე ინფორმაციას იმის შესახებ, რომ ინკების
სახელმწიფო იყო ერთ-ერთი უდიდესი სახელმწიფო რომელიც
აერთიანებდა 2 მილიონამდე ადამიანს.
B ფაზა
აქტივობა 1. დრო- 5 წუთი.
მასწავლებელი ასმენინებს მოსწავლეებს ტექსტის აუდიო
ვერსიას, შემდეგ აკითხებს მოსწავლეებს ტექსტს პარაგრაფების
მიხედვით და ახდენს უცხო სიტყვათა განმარტებებს. ბავშვები
იმახსოვრებენ სურათზე მითითებულ უცხო სიტყვებს.
სსსმ მოსწავლე კითხულობს ტექსტს და შეძლებისდაგვარად
იმახსოვრებს სურათზე მითითებულ უცხო სიტყვებს.
აქტივობა 2. დრო- 10 წუთი.
მასწავლებელი ავალებს მოსწავლეებს უცხო სიტყვების
გამოყენებით წინადადებების და მცირე ტექსტის შედგენას.
სსსმ მოსწავლე უცხო სიტყვების გამოყენებით ადგენს მარტივ
წინადადებებს.
აქტივობა 3. დრო-10წუთი.
მასწავლებელი იყებენს სტრატეგიას ვიცი-მინდა ვიცოდე-
ვისწავლე. სვავს ღია და დახურულ კთხვებს ტექსტის ირგვლივ,
შემდეგ ეკითხება მოსწავლეებს თუ რა დარჩა გაურკვეველი
მათთვის და რის სწავლას ისურვებდნენ.
სსსმ მოსწავლე ერთვება ბავშვებთან ერთად აქტივობაში
თანაკლასელისა და მასწავლებლის დახმარებით.
C ფაზა
აქტივობა 1. დრო- 7 წუთი.
მასწავლებელი იყენებს T- სქემას წარმოქმნილი
შთაბეჭდილებებისა და შეხედულებების
ჩამოსაყალიბებლად,სთხოვს ჩამოაყალიბოს თავიანთი აზრი
თუ რა ცოდნა შეიძინეს გაკვეთილზე. ეს ხელს შეუწყობს
ტექსტის უკეთ გაგებას და კრიტიკული ანალიზის
განვითარებას.
სსსმ მოსწავლეს შეუძლია გადმოსცეს თუ რა ცოდნა შეიძინა
გაკვეთილზე
აქტივობა 2. დრო- 3 წუთი.
სთხოვს მოსწავლეებს მოიძიონ მცირე ინფორმაცია
Internet, Google-ის გამოყენებით ერთი რომელიმე ტომის
შესახებ და გააკეთონ პრეზენტაცია.
სსსმ მოსწავლეს მოიძიებს მასალას რომელიმე ტომის
შესახებ
ინგლისურის ადაპტირებული გეგმა
მასწავლებელი: ხათუნა ბედენაშვილი
საგანი ინგლისური
გაკვეთილის გეგმა The American pioneers
სწავლების
საფეხურები
დაწყებითი V კლასი
მოსწავლეთა
პროფილი
28 მოსწავლე. სსსმ - 1 მოსწავლე
გაკვეთილის
აქტუალობა
გაეცნონ თუ როგორ სახლდებოდნენ სხვადასხვა ქვეყნიდან ჩასული
ადამიანები ამერიკაში
გაკვეთილის
მიზანი
მოსწავლეებმა პირველ რიგში უნდა ისწავლონ უცხო
ტერმინები.ლექსიკური მარაგის შევსების შემდეგ
გაიაზრონ წაკითხული ტექსტი და იმსჯელონ მის
გარშემო. მოსწავლეებს ამ თემიდან გამომდინარე უვითარდებათ
კვლევა-ძიების უნარი. მოსწავლეებს შეეძლებათ ჩაერთონ მარტივ
ინტერაქციაში.
სსსმ მოსწავლე უნდა ისწავლოს უცხო ტერმინებს და შეძლოს
ჩაერთოს მარტივ ინტერაქციაში.
გაკვეთილის
ბოლოს მისაღწევი
შედეგები
მოსწავლეები შეისწავლიან უცხო ტერმინებს.ლექსიკური მარაგის
შევსების შემდეგგაიაზრებენნ წაკითხული ტექსტს და იმსჯელებენ
მის გარშემო. მოსწავლეებს ამ თემიდან გამომდინარე
განუვითარდებათ კვლევა-ძიების უნარი. მოსწავლეები შეძლებენ
ჩაერთონ მარტივ ინტერაქციაში.
სსსმ მოსწავლე შეძლებს უცხო ტერმინები და შეძლებს ჩაერთოს
მარტივ ინტერაქციაში.
წინარე ცოდნა იმისათვის რომ მოსწავლეებმა ეს გაკვეთილი წარმატებით
შეასრულონ მათ უნდა შეძლონ გრამატიკული სტრუქტურის
უმაღლეს დონეზე გამოყენება.მათ უკვე იციან მარტივი ნამყო დრო
და შეუძლიათ მისი პრაქტიკაში გამოყენება.
შეფასების
კრიტერიუმები
განმსაზღვრელი
განმავითარებელი
სასწავლო მასალა
და გამოყენებული
ტექნიკური
საშუალებები
PB pp 48-49.poster4. Dictionary 3; CD 1 tracks 36-37; flashcards 26-35;
world map or atlas. ასევე ამ საკითხის დამუშავებაში დამატებითი
ინფორმაციის მოძიებაში მთავარი რესურსია ინტერნეტი.
გამოყენებული
მეთოდები და
სტრატეგიები
კითხვა-პასუხი
გაკვეთილის
მსვლელობა
A ფაზა/გამოწვევა.
აქტივობა 1. დრო- 5 წუთი.
მასწავლებელი აცნობს მოსწავლეებს ახალ ლექსიკურ ერთეულებს
საყოფაცხოვრებო საგნებზე და მიუთითებს თვალსაჩინოებაზე.
აქტივობა 2. დრო- 10 წუთი.
აჩვენებს ბარათებს მოსწავლეები ასახელებენ საგნებს.
მოსწავლეებს ეძლევათ დრო დაათვალიერონ ილუსტრაციები და
წაიკითხონ სათაური და აქედან გამომდინარე დაინახონ ამერიკის
წარსული და დაინახონ დღევანდელი გადასახედიდან.
სსსმ მოსწავლე დაასახელებს შეძლებისდაგვარად საგნებს,
დაათვალიერებს ილუსტრაციებს და მათი საშუალებით
წაიკითხოს სათაური.
აქტივობა 3. დრო-10წუთი.
მასწავლებელი ასმენინებს მოსწავლეებს Play tracks 36-
37.მოსწავლეები უსმენენ და
მიყვებიან ტექსტს.
სსსმ მოსწავლე აკეთებს ამ აქტივობას თანაკლასელთან ერთად
შეძლებისდაგვარად
აქტივობა 4. დრო-7 წუთი.
მასწავლებელი აკითხვინებს მოსწავლეებს ტექსტს და
თანმიმდევრულად ხსნის უცხო სიტყვათა განმარტებას.
მასწავლებელი სვამს შეკითხვებს ტექსტის გარშემო.
ტექსტის გარშემო დასმული ძირითადი კითხვები:
 Where did the pioneers travel first?
 Who chop down the trees men or women?
 Did they need houses and fields?
 Did the women cook food in big pots?
 Did the children help their parents?
 Did the children have got toys?
 What toys did they have got?
იისსსმ მოსწავლე კითხულობს ტექსტს დამიხვდეს უცხო სიტყვათა
განმარტებებს და შეძლებს მარტივ კითხვებზე მარტივი პასუხის
გაცემას
აქტივობა 5. დრო-10წუთი.
მასწავლებელი თხოვს მოსწავლეებს ახლად შეძენილი ცოდნა და
უნარები გამოიყენონ პრაქტიკაში.მოსწავლეები ასრულებენ სხვა და
სხვა სახის სამუშაოს პრაქტიკულად.
სსსმ მოსწავლე შეძლებისდაგვარად ერთვება დავალების
შესრულებაში.
აქტივობა 6. დრო-3 წუთი.
მასწავლებელი აძლევს მოსწავლეებს საშინაო დავალებას და
უჩვენებს მიმართულებებს.
ინგლისურის ადაპტირებული გეგმა
მასწავლებელი: ხათუნა ბედენაშვილი
საგანი ინგლისური
გაკვეთილის გეგმა Fairy tales
სწავლების
საფეხურები
დაწყებითი V კლასი
მოსწავლეთა
პროფილი
28 მოსწავლე. სსსმ - 1 მოსწავლე
გაკვეთილის
აქტუალობა
მოსწავლეები გაეცნობიან თუ რა არის ზღაპარი
გაკვეთილის
მიზანი
მოსწავლეებმა პირველ რიგში უნდა შეძლონ ზღაპრის წაკითვა, მისი
გაგება-გააზრება და ახალი ზედსართავი სახელების სწავლა.
სსსმ მოსწავლემ უნდა შეძლოს ზღაპრის გაგება და ახალი
ზედსართავი სახელების შესწავლა
გაკვეთილის
ბოლოს მისაღწევი
შედეგები
მოსწავლეები შეძლებენ გაკვეთილის ბოლოს წაიკითხონ ზღაპარი
„წითელქუდა“ და ახალი ზედსართავი სახელების გამოყენებით
დაწერონ აღწერითი წინადადებები.
სსსმ მოსწავლე შეძლებს მოუსმინოს და გაიგოს შინაარსი და
ისწავლოს ახალი ზედსართავი სახელები
წინარე ცოდნა მოსწავლეებმა იციან მარტივი წარსული დრო, ფლობენ მარტივ
ლექსიკურ ერთეულებს და შეუძლიათ ჩაებან მარტივ ინტერაქციაში
შეფასების
კრიტერიუმები
განმსაზღვრელი
განმავითარებელი
სასწავლო მასალა
და გამოყენებული
ტექნიკური
საშუალებები
დაფა ცარცი კომპიუტერი პროექტორი ჰენდაუთები
გამოყენებული
მეთოდები და
სტრატეგიები
კითხვა-პასუხი
მოსმენა
გაკვეთილის
მსვლელობა
A ფაზა/გამოწვევა.
აქტივობა 1. დრო- 10 წუთი.
მასწავლებელი უჩვენებს სლაიდებს ზღაპრის გმირებით და
მოსწავლეებმა უნდა გამოიცნონ თუ რომელი ზღაპრის გმირები
არიან. ბოლოს მოსწავლეებმა დაასახელონ თავიანთი საყვარელი
ზღაპარი.
სსსმ მოსწავლე უნდა გამოიცნოს ზღაპრის გმირები და ზღაპარი
აქტივობა 2. დრო- 10 წუთი.
მასწავლებელი ასმენინებს ზღაპარს და მოსწავლეები
თანმიმდევრულად კითხულობენ ტექსტს. ბოლოს მასწავლებელი
სვამს კითხვებს ტექსტის ირგვლივ და მოსწავლეები პასუხობენ.
სსსმ მოსწავლე უსმენს/კითხულობს ტექსტს და პასუხობს მარტივ
კითხვებს
აქტივობა 3. დრო-10წუთი.
ჯგუფური სამუშაო
მასწავლებელი წერს ზედსართავ სახელებს და მოსწავლეებმა უნდა
შეუსაბამონ მოქმედ გმირებს. მოსწავლეები პოულობენ ზედსართავ
სახელებს ტექსტში და ამოწერენ მათ.
სსსმ მოსწავლე პოულობს ზედსართავ სახელებს ტექსტში და
გახაზავს მათ.
აქტივობა 4. დრო-10წუთი.
მასწავლებელი ყოფს კლასს ჯგუფებად. ერთი ჯგუფი მუშაობს მგლის
და მეორე წითელქუდას პერსონაჟებზე და აკეთებენ პრეზენტაციას.
სსსმ მოსწავლე ერთვება შეძლებისდაგვარად ჯგუფურ მუშაობაში.
აქტივობა 5. დრო-5 წუთი.
საშინაო დავალება
ახალი ზედსართავი სახელების გამოყენებით პატარა ზღაპარი.
სსსმ მოსწავლემ შეადგნოს მარტივი წინადადებები ზედსართავი
სახელების გამოყენებით.

ადაპტირებული გეგმა 2

  • 1.
    ინგლისურის ადაპტირებული გეგმა მასწავლებელი:ხათუნა ბედენაშვილი საგანი ინგლისური გაკვეთილის გეგმა The Incas სწავლების საფეხურები დაწყებითი V კლასი მოსწავლეთა პროფილი 28 მოსწავლე. სსსმ - 1 მოსწავლე გაკვეთილის აქტუალობა ჩვენი გარემომცველი სამყარო სავსეა სხვადასხვა ფერის უამრავი საგნებით და მათი უკეთ აღქმისათვის საჭიროა ფერების შესწავლა. გაკვეთილის მიზანი მოსწავლემ შეძლოს ტექსტის წაკითხვა და გაგება. მეტყველებისას შეძლოს ახალი და უკვე ნასწავლი სიტყვების გამოყენება და სწორად წარმოთქმა,ლექსიკური, გრამატიკული, სამეტყველო და წერითი უნარ-ჩვევების ჩამოყალიბება, მოსწავლეებში მოტივაციის ამაღლება, წარმატებული კომუნიკაციის მიღწევა. სსმ მოსწავლემ შეძლოს ნასწავლი სიტყვების სწორად წარმოთქმა. სამეტყველო და წერითი უნარ-ჩვევების ჩამოყალიბება. გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები აუდიო მასალის დახმარებით მოსწავლე შეძლებს გამოთქმების დახვეწას. შეძლებს საუბარს მისთვის ნაცნობ თემაზე ნასწავლი სიტყვების გამოყენებით და აზრის მკაფიოდ გადმოცემას, შეძლებს მცირე მოცულობის ტექსტის შექმნას ნასწავლი სიტყვებისა და გრამატიკული ნორმების გამოყენებით. ეს ყველაფერი მათ დაეხმარებათ მომდევნო თემაზე დინამიურად გადასვლაში. მოსწავლეებს განუვითარდებათ კომუნიკაციის, ჯგუფური და ინდივიდუალური მუშაობის უნარ-ჩვევები. სსმ მოსწავლე შეძლებს გამოთქმების დახვეწას, ნაცნობი სიტყვების გამოყენებით მარტივი წინადადებების შედგენას. წინარე ცოდნა სიტყვების მარაგი, საჭირო ცოდნა გრამატიკის ირგვლივ და მისი გამოყენების უნარი. პროგრამების: Word,Internet, Google- ის გამოყენება და სურათების გადმოწერა, Mouse-ის გამოყენება. შეფასების კრიტერიუმები განმსაზღვრელი განმავითარებელი სასწავლო მასალა და გამოყენებული ტექნიკური საშუალებები სახელმძღვანელო SB და WB English World ავტორები Mary Bowen, Liz Hocking, პოსტერები, დაფა, ცარცი, 19 კომპიუტერი, 1 პროექტორი, CD player. გამოყენებული მეთოდები და კითხვა-პასუხი მოსმენა
  • 2.
    სტრატეგიები გაკვეთილის მსვლელობა A ფაზა აქტივობა 1.დრო- 5 წუთი. მასწავლებელი კლასს ყოფს 3 ჯგუფად შემთხვევითობის პრინციპით. იყენებს სტრატეგიას ვიცი-მინდა ვიცოდე- ვისწავლე. მოსწავლეებს ეძლევათ მცირე დრო გადახედონ სურათებს და ტექსტის სათაურს. დაფიქრდნენ თუ რა იციან ინკების შესახებ ან რა სმენიათ. გამოთქვან თავიანთი აზრი. სსსმ მოსწავლე შეუძლია მარტივ კითხვებზე პასუხის გაცემა თავისი აზრის დაფიქსირება. აქტივობა 2. დრო- 5 წუთი. მასწავლებელი პროგრამა Power Point-ის საშუალებით რთავს სლაიდებს სადაც გამოსახულია ინკების ამსახველი სხვადასხვა სურათები, მათი რიტუალები, სამოსი, საყოფაცხოვრებო ნივთები, წეს-ჩვეულებები, ინკების სახელმწიფო ტერიტორიის ამსახველი სურათი და აძლევს მცირე ინფორმაციას იმის შესახებ, რომ ინკების სახელმწიფო იყო ერთ-ერთი უდიდესი სახელმწიფო რომელიც აერთიანებდა 2 მილიონამდე ადამიანს. B ფაზა აქტივობა 1. დრო- 5 წუთი. მასწავლებელი ასმენინებს მოსწავლეებს ტექსტის აუდიო ვერსიას, შემდეგ აკითხებს მოსწავლეებს ტექსტს პარაგრაფების მიხედვით და ახდენს უცხო სიტყვათა განმარტებებს. ბავშვები იმახსოვრებენ სურათზე მითითებულ უცხო სიტყვებს. სსსმ მოსწავლე კითხულობს ტექსტს და შეძლებისდაგვარად იმახსოვრებს სურათზე მითითებულ უცხო სიტყვებს. აქტივობა 2. დრო- 10 წუთი. მასწავლებელი ავალებს მოსწავლეებს უცხო სიტყვების გამოყენებით წინადადებების და მცირე ტექსტის შედგენას. სსსმ მოსწავლე უცხო სიტყვების გამოყენებით ადგენს მარტივ წინადადებებს. აქტივობა 3. დრო-10წუთი. მასწავლებელი იყებენს სტრატეგიას ვიცი-მინდა ვიცოდე- ვისწავლე. სვავს ღია და დახურულ კთხვებს ტექსტის ირგვლივ, შემდეგ ეკითხება მოსწავლეებს თუ რა დარჩა გაურკვეველი მათთვის და რის სწავლას ისურვებდნენ. სსსმ მოსწავლე ერთვება ბავშვებთან ერთად აქტივობაში თანაკლასელისა და მასწავლებლის დახმარებით.
  • 3.
    C ფაზა აქტივობა 1.დრო- 7 წუთი. მასწავლებელი იყენებს T- სქემას წარმოქმნილი შთაბეჭდილებებისა და შეხედულებების ჩამოსაყალიბებლად,სთხოვს ჩამოაყალიბოს თავიანთი აზრი თუ რა ცოდნა შეიძინეს გაკვეთილზე. ეს ხელს შეუწყობს ტექსტის უკეთ გაგებას და კრიტიკული ანალიზის განვითარებას. სსსმ მოსწავლეს შეუძლია გადმოსცეს თუ რა ცოდნა შეიძინა გაკვეთილზე აქტივობა 2. დრო- 3 წუთი. სთხოვს მოსწავლეებს მოიძიონ მცირე ინფორმაცია Internet, Google-ის გამოყენებით ერთი რომელიმე ტომის შესახებ და გააკეთონ პრეზენტაცია. სსსმ მოსწავლეს მოიძიებს მასალას რომელიმე ტომის შესახებ ინგლისურის ადაპტირებული გეგმა
  • 4.
    მასწავლებელი: ხათუნა ბედენაშვილი საგანიინგლისური გაკვეთილის გეგმა The American pioneers სწავლების საფეხურები დაწყებითი V კლასი მოსწავლეთა პროფილი 28 მოსწავლე. სსსმ - 1 მოსწავლე გაკვეთილის აქტუალობა გაეცნონ თუ როგორ სახლდებოდნენ სხვადასხვა ქვეყნიდან ჩასული ადამიანები ამერიკაში გაკვეთილის მიზანი მოსწავლეებმა პირველ რიგში უნდა ისწავლონ უცხო ტერმინები.ლექსიკური მარაგის შევსების შემდეგ გაიაზრონ წაკითხული ტექსტი და იმსჯელონ მის გარშემო. მოსწავლეებს ამ თემიდან გამომდინარე უვითარდებათ კვლევა-ძიების უნარი. მოსწავლეებს შეეძლებათ ჩაერთონ მარტივ ინტერაქციაში. სსსმ მოსწავლე უნდა ისწავლოს უცხო ტერმინებს და შეძლოს ჩაერთოს მარტივ ინტერაქციაში. გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები მოსწავლეები შეისწავლიან უცხო ტერმინებს.ლექსიკური მარაგის შევსების შემდეგგაიაზრებენნ წაკითხული ტექსტს და იმსჯელებენ მის გარშემო. მოსწავლეებს ამ თემიდან გამომდინარე განუვითარდებათ კვლევა-ძიების უნარი. მოსწავლეები შეძლებენ ჩაერთონ მარტივ ინტერაქციაში. სსსმ მოსწავლე შეძლებს უცხო ტერმინები და შეძლებს ჩაერთოს მარტივ ინტერაქციაში. წინარე ცოდნა იმისათვის რომ მოსწავლეებმა ეს გაკვეთილი წარმატებით შეასრულონ მათ უნდა შეძლონ გრამატიკული სტრუქტურის უმაღლეს დონეზე გამოყენება.მათ უკვე იციან მარტივი ნამყო დრო და შეუძლიათ მისი პრაქტიკაში გამოყენება. შეფასების კრიტერიუმები განმსაზღვრელი განმავითარებელი სასწავლო მასალა და გამოყენებული ტექნიკური საშუალებები PB pp 48-49.poster4. Dictionary 3; CD 1 tracks 36-37; flashcards 26-35; world map or atlas. ასევე ამ საკითხის დამუშავებაში დამატებითი ინფორმაციის მოძიებაში მთავარი რესურსია ინტერნეტი. გამოყენებული მეთოდები და სტრატეგიები კითხვა-პასუხი გაკვეთილის მსვლელობა A ფაზა/გამოწვევა. აქტივობა 1. დრო- 5 წუთი. მასწავლებელი აცნობს მოსწავლეებს ახალ ლექსიკურ ერთეულებს საყოფაცხოვრებო საგნებზე და მიუთითებს თვალსაჩინოებაზე. აქტივობა 2. დრო- 10 წუთი.
  • 5.
    აჩვენებს ბარათებს მოსწავლეებიასახელებენ საგნებს. მოსწავლეებს ეძლევათ დრო დაათვალიერონ ილუსტრაციები და წაიკითხონ სათაური და აქედან გამომდინარე დაინახონ ამერიკის წარსული და დაინახონ დღევანდელი გადასახედიდან. სსსმ მოსწავლე დაასახელებს შეძლებისდაგვარად საგნებს, დაათვალიერებს ილუსტრაციებს და მათი საშუალებით წაიკითხოს სათაური. აქტივობა 3. დრო-10წუთი. მასწავლებელი ასმენინებს მოსწავლეებს Play tracks 36- 37.მოსწავლეები უსმენენ და მიყვებიან ტექსტს. სსსმ მოსწავლე აკეთებს ამ აქტივობას თანაკლასელთან ერთად შეძლებისდაგვარად აქტივობა 4. დრო-7 წუთი. მასწავლებელი აკითხვინებს მოსწავლეებს ტექსტს და თანმიმდევრულად ხსნის უცხო სიტყვათა განმარტებას. მასწავლებელი სვამს შეკითხვებს ტექსტის გარშემო. ტექსტის გარშემო დასმული ძირითადი კითხვები:  Where did the pioneers travel first?  Who chop down the trees men or women?  Did they need houses and fields?  Did the women cook food in big pots?  Did the children help their parents?  Did the children have got toys?  What toys did they have got? იისსსმ მოსწავლე კითხულობს ტექსტს დამიხვდეს უცხო სიტყვათა განმარტებებს და შეძლებს მარტივ კითხვებზე მარტივი პასუხის გაცემას აქტივობა 5. დრო-10წუთი. მასწავლებელი თხოვს მოსწავლეებს ახლად შეძენილი ცოდნა და უნარები გამოიყენონ პრაქტიკაში.მოსწავლეები ასრულებენ სხვა და სხვა სახის სამუშაოს პრაქტიკულად. სსსმ მოსწავლე შეძლებისდაგვარად ერთვება დავალების შესრულებაში. აქტივობა 6. დრო-3 წუთი. მასწავლებელი აძლევს მოსწავლეებს საშინაო დავალებას და უჩვენებს მიმართულებებს. ინგლისურის ადაპტირებული გეგმა მასწავლებელი: ხათუნა ბედენაშვილი
  • 6.
    საგანი ინგლისური გაკვეთილის გეგმაFairy tales სწავლების საფეხურები დაწყებითი V კლასი მოსწავლეთა პროფილი 28 მოსწავლე. სსსმ - 1 მოსწავლე გაკვეთილის აქტუალობა მოსწავლეები გაეცნობიან თუ რა არის ზღაპარი გაკვეთილის მიზანი მოსწავლეებმა პირველ რიგში უნდა შეძლონ ზღაპრის წაკითვა, მისი გაგება-გააზრება და ახალი ზედსართავი სახელების სწავლა. სსსმ მოსწავლემ უნდა შეძლოს ზღაპრის გაგება და ახალი ზედსართავი სახელების შესწავლა გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები მოსწავლეები შეძლებენ გაკვეთილის ბოლოს წაიკითხონ ზღაპარი „წითელქუდა“ და ახალი ზედსართავი სახელების გამოყენებით დაწერონ აღწერითი წინადადებები. სსსმ მოსწავლე შეძლებს მოუსმინოს და გაიგოს შინაარსი და ისწავლოს ახალი ზედსართავი სახელები წინარე ცოდნა მოსწავლეებმა იციან მარტივი წარსული დრო, ფლობენ მარტივ ლექსიკურ ერთეულებს და შეუძლიათ ჩაებან მარტივ ინტერაქციაში შეფასების კრიტერიუმები განმსაზღვრელი განმავითარებელი სასწავლო მასალა და გამოყენებული ტექნიკური საშუალებები დაფა ცარცი კომპიუტერი პროექტორი ჰენდაუთები გამოყენებული მეთოდები და სტრატეგიები კითხვა-პასუხი მოსმენა გაკვეთილის მსვლელობა A ფაზა/გამოწვევა. აქტივობა 1. დრო- 10 წუთი. მასწავლებელი უჩვენებს სლაიდებს ზღაპრის გმირებით და მოსწავლეებმა უნდა გამოიცნონ თუ რომელი ზღაპრის გმირები არიან. ბოლოს მოსწავლეებმა დაასახელონ თავიანთი საყვარელი ზღაპარი. სსსმ მოსწავლე უნდა გამოიცნოს ზღაპრის გმირები და ზღაპარი აქტივობა 2. დრო- 10 წუთი. მასწავლებელი ასმენინებს ზღაპარს და მოსწავლეები თანმიმდევრულად კითხულობენ ტექსტს. ბოლოს მასწავლებელი სვამს კითხვებს ტექსტის ირგვლივ და მოსწავლეები პასუხობენ. სსსმ მოსწავლე უსმენს/კითხულობს ტექსტს და პასუხობს მარტივ კითხვებს აქტივობა 3. დრო-10წუთი. ჯგუფური სამუშაო მასწავლებელი წერს ზედსართავ სახელებს და მოსწავლეებმა უნდა
  • 7.
    შეუსაბამონ მოქმედ გმირებს.მოსწავლეები პოულობენ ზედსართავ სახელებს ტექსტში და ამოწერენ მათ. სსსმ მოსწავლე პოულობს ზედსართავ სახელებს ტექსტში და გახაზავს მათ. აქტივობა 4. დრო-10წუთი. მასწავლებელი ყოფს კლასს ჯგუფებად. ერთი ჯგუფი მუშაობს მგლის და მეორე წითელქუდას პერსონაჟებზე და აკეთებენ პრეზენტაციას. სსსმ მოსწავლე ერთვება შეძლებისდაგვარად ჯგუფურ მუშაობაში. აქტივობა 5. დრო-5 წუთი. საშინაო დავალება ახალი ზედსართავი სახელების გამოყენებით პატარა ზღაპარი. სსსმ მოსწავლემ შეადგნოს მარტივი წინადადებები ზედსართავი სახელების გამოყენებით.