ოთხდღიანი კონფერენცია "განათლების მართვის აქტუალური საკითხები".ჩატარდა ქ. წყალტუბოში, 22–24 ოქტომბერს. პრეზენტატორები წარმოადგინეს ძალიან საინტერესო და აქტუალური თემები; ჩემი თემა კონფერენციაზე:"სკოლის პერსონალის უწყვეტი პროფესიული განვითარება".
ოთხდღიანი კონფერენცია "განათლების მართვის აქტუალური საკითხები".ჩატარდა ქ. წყალტუბოში, 22–24 ოქტომბერს. პრეზენტატორები წარმოადგინეს ძალიან საინტერესო და აქტუალური თემები; ჩემი თემა კონფერენციაზე:"სკოლის პერსონალის უწყვეტი პროფესიული განვითარება".
კვლევა, რომელიც ჩატარდა თბილისის 10-ე საჯარო სკოლაში და მიზნად ისახავს რესურსების გამოყენების სიხშირისა და მიზნობრიობის დადგენას მათემატიკასა და საბუნებისმეტყველო საგნებში.
პრეზენტაცია მომზადებულია სკოლის ბაზაზე მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების მიზნით და წარდგენილია თბილისის N94 საჯარო სკოლაში შიდასასკოლო ტრენინგზე ავტორის მიერ.
კვლევა, რომელიც ჩატარდა თბილისის 10-ე საჯარო სკოლაში და მიზნად ისახავს რესურსების გამოყენების სიხშირისა და მიზნობრიობის დადგენას მათემატიკასა და საბუნებისმეტყველო საგნებში.
პრეზენტაცია მომზადებულია სკოლის ბაზაზე მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების მიზნით და წარდგენილია თბილისის N94 საჯარო სკოლაში შიდასასკოლო ტრენინგზე ავტორის მიერ.
1. გაკვეთილის გეგმა
N 5
25.12.2019 წელი
მასწავლებლისსახელი და გვარი:ნინელიკუხალაშვილი
პირადი ნომერი:60001011587
სწავლების საფეხური-საბაზო.კლასი-VII-ა
მოსწავლეთა რაოდენობა-21
სსსმ მოსწავლე -არ არის
გაკვეთილისთემა:სოკოს აგებულება
გაკვეთილის მიზანი:მოსწავლემ შეძლოს:
1. იმსჯელოს სოკოების აგებულების შესახებ
2. გაიაზროს სოკოების
სასიცოცხლო ციკლის ცალკეულ ეტაპები.
გაკვეთილისთემისა და მიზნისშესაბამისობაეროვნულ სასწავლო გეგმისმოთხოვნებთან:
გაკვეთილის გეგმაშედგენილიაVII კლასის ბიოლოგიის საგნობრივიპროგრამის
მოთხოვნებისადაშინაარსის გათვალისწინებით.თემა შესაბამისობაშიათემატურ-
კალენდარულგეგმასთან.გაკვეთილის მიზანიგამომდინარეობს VIIკლასში წლის ბოლოს
მისაღწევიშედეგებიდან.
2. N აქტივობის მიზანი დააღწერა გამოყენებული
მეთოდი
კლასის
ორგანიზების
ფორმები
სასწავლორესურსები
( დაასაბუთეთ
შინაარსობრივი
რესურსების
მიზანშეწონილება
სასწავლო მიზანთან
მიმართებით)
დრო
წთ
1 აქტივობა 1. კლასის
ორგანიზება
აქტივობის მიზანი:
მასწავლებელმა
მოსწავლეებს გააცნოს
გაკვეთილის თემა და მიზანი,
მოაგვაროს საორგანიზაციო
საკითხები, აღწეროს
შეფასების ფორმები და
რუბრიკები, რომელთაც
გამოიყენებენ გაკვეთილის
პროცესში.
აქტივობის აღწერა: მასწავლებელი
მოსწავლეებს აცნობს
გაკვეთილის თემასა და
მიზანს, ახდენს
საორგანიზაციო საკითხების
მოგვარებას. მოსწავლეებთან
ერთად აღწერს შეფასების
ფორმებს და რუბრიკებს,
რომელთაც გამოიყენებენ.
შეახსენებს კლასში ქცევის წესებს.
შექმნის განწყობას.
ვერბალური
ახსნა
ვიზუალური
თვალსაჩინოების
გამოყენებით
საერთო
საკლასო
შეფასების რუბრიკები,
გაკვეთილის მიზნები და
შეფასების რუბრიკები
დაწერილია
ფლიფჩარტზე.
თემისა და მიზნის
გაცნობით მოსწავლეებს
ეცოდინებათ რაზე
ისაუბრებენ მიმდინარე
გაკვეთილზე, შეფასების
რუბრიკები დაეხმარება
იცოდნენ რის მიხედვით
შეაფასებს მათ
მასწავლებელი.
2წთ
2 აქტივობა N1:
წინარეცოდნის გააქტიურება.
აქტივობის მიზანი: საშინაო
დავალების განხილვის
პარალელურად მოსწავლეები
შეძლებენ წინარე ცოდნის
გააქტიურებას.
აქტივობის აღწერა:
მასწავლებელი შერჩევის
პრინციპით, გამოსაძახებელი
ჩხირებით ირჩევს ერთ მოსწავლეს
და განიხილავს საშინაო დავალებას.
დანარჩენი მოსწავლეები თავიანთ
ნამუშევარს ადარებენ სწორ
პასუხებს, საჭიროების შემთხვევაში
ჩაასწორებენ პასუხს.(დავ:გვ.78)
კითხვა-პასუხი საერთო-
საკლასო
გამოსაძახებელი ჩხირები.
კითხვებზე პასუხების
გაცემა მოსწავლეებს
დაეხმარება წინარე
ცოდნის გახსენებაში.
აღძრავს
ცნობისმოყვარეობასა და
ინტერესს.
5წთ
3. წინარე ცოდნის გასააქტიურებლად
მასწავლებელი სვამს
შეკითხვებს.მოსწავლეები
პასუხობენ შემთხვევითი
პრინციპის
საფუძველზე.მასწავლებელი
საჭიროების შემთხვევაში
განმარტავს მცნებებს.იძლევა
უკუკავშირებს
3 აქტივობა #3ინტერაქტიული
მინილექცია(ანიმაცია„სოკოები“)
აქტივობის მიზანი:წარმოდგენის
შექმნა სოკოების აგებულებაზე
აქტივობის აღწერა:მასწავლებელი
უჩვენებს ანიმაციას სოკოების
აგებულების შესახებ დააძლევს
განმარტებას თუ რისგან შედგება
სოკოები
ინტერაქტიული
ლექცია
საერთო-
საკლასო
ანიმაცია:“სოკოების
აგებულება“
5წთ
4 აქტივობა#4პრაქტიკული სამუშაო
ჯგუფებში
აქტივობის მიზანი:სოკოს
აგებულებაზედაკვირვება
აქტივობის აღწერა:ჯგუფების
შექმნაშერჩევითი
მეთოდით.თითოეულიმაგიდაზე
მასწავლებელი აწვდის
მოსწავლეებს სოკოების ამსახველ
სურათებს,სოკოების
მულაჟებს,ლუპას დაცოცხალ
სოკოებს. მოსწავლეები
აკვირდებიან სურათებს,სოკოს
მულაჟებს,ცოცხალ სოკოებს და
ფლიფჩარტებზე თვითონვე ქმნიან
სოკოს აგებულების ამსახველ
სურათებს.მუშაობის დასრულების
შემდეგ წარმოადგენენ და
გააკეთებენ პრეზენტაციებს.
პასუხობენ კითხვებს .
მასწავლებელი აძლევს
უკუკავშირებს.
ვერბალური,
პრაქტიკული
სამუშაო
ჯგუფური
მუშაობა
სოკოების
სურათები,მულაჟები,
ფლიფჩარტები,მარკერები
15წთ
5 აქტივობა #5ტექსტზემუშაობა.
აქტივობის მიზანი:გაეცნონ
სოკოების სასიცოცხლო ციკლს და
შეასრულონ დავალება:“
დაკარგული სიტყვები“
ვერბალური ჯგუფური
მუშაობა
ბარათები:“დაკარგული
სიტყვები“
6წთ
4. აქტივობის აღწერა:ტექსტზე
მუშაობის შემდეგ მასწავლებელი
აწვდის ჯგუფებს ბარათებს,სადაც
უნდა იპოვნონ ტექსტში
დაკარგული სიტყვები და
ჩასვან,აქტივობის ბოლოს
თითოეული ჯგუფი წარმოადგენს
შევსებულ
ბარათებს.მასწავლებელი იძლება
უკუკაშირებს
6 აქტივობა #5
აქტივობის მიზანი: მოსწავლეებმა
შეძლონ ბიოლოგიური ტერმინების
გააზრება- განმტკიცება.
აქტივობის აღწერა: მასწავლებელი
მოსწავლეებს ურიგებს ფერად
ბარათებს, სადაც წერენ ერთ
სიტყვას, რაც ისწავლეს
გაკვეთილზე. იგი ჩამოატარებს
,,უცხო სიტყვათა სკივრი“-ს, სადაც
მოსწავლეები ჩაყრიან ბარათებს.
იგი მოსწავლეებთან ერთად
განიხილავს რამოდენიმეს.
მასწავლებელი აფასებს მათ
პასუხებს და აძლევს უკუკავშირს.
,,უცხო სიტყვათა
სკივრი“
საერთო
საკლასო
საწერი კალამი,
ფურცლები,
,,უცხო სიტყვათა სკივრი“.
მოცემული აქტივობა
ეხმარება მოსწავლეს
ახალი ტერმინების
განმტკიცებაში, ზრდის
მოტივაციას და
ჩართულობას.
6წთ
7 თვითშეფასება/ურთიერთშეფასება:
მოსწავლეები საკუთარი ჯგუფის
მუშაობას აფასებენ კომენტარებით.
მოსწავლეები ფასდებიან
განმსაზღვრელი და
განმავითარებელი შეფასებით.
მასწავლებელი აფასებს
მოსწავლეებს გაკვეთილის
განმავლობაში გაკეთებული
ჩანაწერების მიხედვით.
თვითშეფასების ბარათების
შევსება:“ერთწინადადებიანი
შეჯამება“
არაფორმალური
დაკვირვება და
შემთხვევების
ჩანიშვნები.
ინდივიდ/
შერჩევით
შეფასების რუბრიკები,
ჩანაწერები.თვითშეფსების
ბარათები
5წთ
8 საშინაო დავალება:
გაკვეთილი: გვ.79 §20.დავალება :
„ქუდიანი სოკოს ანაბეჭდი“გვ.80
ინსტრუქტაჟი საერთო
საკლასო
რვეული, კალამი,
სახელმძღვანელო
(ბიოლოგია მე-7 კლასი
ავტ: რ.ახვლედიანი.
ნ.შათირიშვილი).
1წთ
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები:
შედეგი თვალსაჩინოა ,თუ მოსწავლე ახდენს:
5. ერთუჯრედიანი და მრავალუჯრედიანი სოკოების დახასიათებას აგებულებისა და
სასიცოცხლო თვისებების მიხედვით(ბიოლ.საბ.1,2,3)
სოკოებზე მიღებული ცოდნის დაკავშირებას სხვადასხვა პროფესიასთან საქმიანობის
სფეროსთან (ჯანმრთელობის დაცვა, გარემოს დაცვა, მედიცინა, სოფლის მეურნეობა, კვების
ტექნოლოგია, მიკრობიოლოგია( ბიოლ.საბ.11,12,13)
ჯგუფური მუშაობის შეფასების რუბრიკა
დაბალი
(1-2 ქულა)
საშუალოზე
დაბალი
(3-4 ქულა)
საშუალო
(5-6 ქულა)
კარგი
(7-8 ქულა)
მაღალი
(9-10 ქულა)
ვერ ახერხებს
მსჯელობას
სოკოების
აგებულების
შესახებ
უჭირს
მსჯელობა
სოკოების
აგებულების
შესახებ
ნაწილობრივ
უჭირს
მსჯელობა
სოკოების
აგებულების
შესახებ
უმნიშვნელო
ხარვეზებით
ახერხებს
მსჯელობას
სოკოების
აგებულების
შესახებ
ყოველთვის სწორად და
უშეცდომოდ ახერხებს
მსჯელობას
სოკოების აგებულების
შესახებ
ვერ ახერხებს
გაიაზროს
სოკოების
სასიცოცხლო
ციკლის
ცალკეულ
ეტაპები.
უჭირს
გაიაზროს
სოკოების
სასიცოცხლო
ციკლის
ცალკეულ
ეტაპები.
ნაწილობრივ
უჭირს
გაიაზროს
სოკოების
სასიცოცხლო
ციკლის
ცალკეულ
ეტაპები.
უმნიშვნელო
ხარვეზებით
ახერხებს
გაიაზროს
სოკოების
სასიცოცხლო
ციკლის
ცალკეულ
ეტაპები.
ყოველთვის სწორად და
უშეცდომოდ ახერხებს
გაიაზროს სოკოების
სასიცოცხლო ციკლის
ცალკეულ ეტაპები.
6. მოსწავლეთა თვითშეფასების კითხვარი
დიახ ნაწილობრივ არა
ვიყავი აქტიური
გაკვეთილის
მსვლელობისას
ვითვალისწინებდი
სხვის აზრს
ვიცავდი დროის
ლიმიტს
ვიცავდი და
ვასრულებდი
მასწავლებლის
ინსტრუქციებს
ვთვლი რომ
გაკვეთილი იყო
ნაყოფიერი ჩემთვის
ჯგუფის მუშაობის შეფასების სქემა
კრიტერიუმები ჯგუფის მუშაობა
წარუმატებელია
ჯგუფის მუშაობა
დამაკმაკოფილებელია
ჯგუფის მუშაობა
წარმატებულია
ჯგუფის წევრების
ჩართულობა
მუშაობაში
ყველაწევრი არ
არის ჩართული
უმრავლესობა
ჩართულია
ყველა
ჩართულია
ურთიერთმოსმენისა
და აზრის
გაზიარების უნარი
კამათობენ,არ
უსმენენ
ერთმანეთს და
არის ხმაური, არ
იზიარებენ
ერთმანეთისაზრს
ხმაურობენ, ნაკლებად
იზიარებენ
ერთმანეთისაზრს
უსმენენ
ერთმანეთს და
იზიარებენ
ერთმანეთის
აზრს
ინსტრუქციის
მიხედვით მუშაობა
ზუსტად ვერ
მიყვებიან
ინსტრუქციას
ნაწილობრივ
მოყვებიან
ინსტრუქციას
მუშაობენ
ინსტრუქციის
მიხედვით
დროის ლიმიტის
დაცვა
ვერ ეტევიან
განსაზღვრულ
დროში
უმნიშვნელოდ
გააცდინეს დრო
დაიცვეს დროის
ლიმიტი
ლიდერის როლი ლიდერი ვერ
მართავსჯგუფის
მუშაობას
ლიდერი ზოგჯერ
ახერხებს მუშაობის
წარმართვას
ლიდერი
ეფექტურად
მართავსჯგუფის
მუშაობას
7. პრეზენტაციის შეფასების რუბრიკა
პასუხობს თემას 1
ფლობს აუდიტორიას (იყენებს მიმიკას, ჟესტიკულაციას, ინტონაციას) 2
საუბრობს გამართულაი ენით და იყენებს შესაბამის ტერმინოლოგიას 2
იყენებს განსხვავებულწყაროებს 2
დარებს მოვლენებს,ფაქტებს,საგნებს 1
იყენებს თვალსაჩინოებას 1
იცავს დროის ლიმიტს 1
ხელმოწერა:ნ.კუხალაშვილი
25.12.2019 წელი