1. გაკვეთილის გეგმა ქართულ ენასა და ლიტერატურაში
პედაგოგი: მაძიებელი ხათუნა ზუმბაძე
გაკვეთილის თემა საქართველოს ორიენტაცია ნ. ბარათაშვილის „ბედი ქართლისას“
მიხედვით
სწავლების საფეხური და
კლასი
საბაზო. IX ბ
მოსწავლეთა რაოდენობა 27
გაკვეთილის მიზნები და
განსავითარებელი
უნარები
მოსწავლეებმა შეძლოსნ პოემის ანალიზი; გამოკვეთონ მასში
დასმული პრობლემა; იმსჯელონ ამ პრობლემის შესახებ; ჰქონდეთ
საკუთარი მოსაზრება და შეეცადონ საკუთარი პოზიციის დაცვას;
განსავითარებელი უნარები:
გაგება, გააზრება, გაანალიზების უნარის განვითარება;
კრიტიკული აზროვნების უნარის განვითარება;
საკუთარი აზრის ჩამოყალიბებისა და სხვისი აზრის
პატივისცემის უნარის განვითარება;
დისკუსიის უნარის განვითარება;
ესგ.ით მისაღწევი
შედეგები/ინდიკატორები
ქართ.IX.1.მოსწავლე ისმენს და წარმოადგენს აუდიტორიის წინაშე
სხვადასხვა თვალსაზრისს სადავო ან პრობლემურ საკითხებზე.
ისმენს სხვების მოსაზრებებს მის მიერ დასმულ
პრობლემასთან დაკავშირებით და ეთანხმება/არ ეთანხმება,
ითვალისწინებს/არ ითვალ;ისწინებს მათ
ქართ.IX. 6.მოსწავლეს შეუძლია პრობლემურ ან სადავო საკითხებზე
სხვადასხვა თვალსაზრისის შემცველი მხატვრული და
არამხატვრული ტექსტების გააზრება-გაანალიზება და მათ მიმართ
საკუთარი დამოკიდებულების გამოხატვა.
მსჯელობისას იყენებს ციტატებს საინფორმაციო
წყაროებიდან და მხატვრული ტექსტებიდან.
აყალიბებს საკუთარ თვალსაზრისს პრობლემის შესახებ
გამართულ ჯგუფურ დისკუსიებში და განსხვავებული
თვალსაზრისის გასააზრებლად ისმენს კონტრ არგუმენტებს.
წინასწარი ცოდნა
შესწავლილი აქვთ ნ. ბარათაშვილის პოემა „ბედი ქართლისა“;
იციან: კრწანისის ბრძოლის, ერეკლე მეორის მეფობის პერიოდის,
გეორგიევსკის ტრაქტატის შესახებ.
შეფასება
განმავითარებელი: მასწავლებელი დააკვირდება მოსწავლეთა
მუშაობის პროცესს, ქცევასა და თვითრეფლექსიას
საგანმანათლებლო
რესურსები და
გამოყენებული
ლიტერატურა
ტექნიკა- ინსტრუმენტები: კომპიუტერი, პროექტორი,
ციფრული ფოტოაპარატი,ციფრული ვიდეოკამერა, DVD
დისკი; გამოყენებული მასალა: ცარცი, დაფა, სტიკერები;
ინფორმაციული წყაროები: სახემძღვანელო- ქართული ენა და
ლიტერატურა IX კლასი.
ავტორი როდონაია, არაბული ,ნაკუდაშვილი, ხუციშვილი.
საქართველოს ისტორია :ერეკლე მეორის მეფობის პერიოდი.
2. გაკვეთილის
მსვლელობა / საკლასო
მენეჯმენტი და დრო
გაკვეთილის ხანგრძლივობა 45 წთ
(გაკვეთილის თემას მასწავლებელი წერს დაფაზე)
A ფაზა (გამოწვევა)
( მოსწავლეების მოტივაციის ამაღლება) 2წთ
მასწავლებელი კითხულობს გაკვეთილის მიზანს და
განსავითარებელ უნარებს. 2წთ.
აქტივობა 1.მოსწავლეთა გამოწვევა ვიდეო მასალით -3 წთ.
აქტივობა 2.
კითხვა-პასუხის რეჟიმი:
კითხვები:
1. ვის მიუძღვნა პოემა ავტორმა?
2. რატომ გაუჩნდა პოეტს სურვილი „ბედი ქართლისა“ რომ
დაეწერა?
3. რომელ ისტორიულ მოვლენას ასახავს პოემაში ავტორი?
4. როგორ აღწერს პოეტი კრწანისის ბრძოლას?
5. ვინ შემოესია საქართველოს?
6. როგორ განვითარდა მოვლენები?
7. რატომ არ ახარებს ერეკლე მეორეს ეს გამარჯვება?
8. რა მოხდა შემდეგ?
9. რა გადაწყვეტილებამდე მიიყვანა ერეკლე მეფე ამ
მოვლენებმა?
10. ვის ამცნობს ერეკლე მეფე თავის გადაწყვეტილებას?
11. ვინ არის სოლომონი? რა იცით მის შესახებ?
12. რა პოზიცია უკავია მეფეს საქართველოს ორიენტაციის
საკითხში?
13. რა პოზიცია უჭირავს სოლომონს?
ორგანიზება: ინდივიდუალური.
დრო: 15 წთ.
B ფაზა (შინაარსის რეალიზება)
აქტივობა 3
დისკუსია
მოსწავლეები გადანაწილდებიან ერეკლე მეფისა და სოლომონის
მომხრეებად და გამართავენ მცირე დისკუსიას;
მოსწავლეები იცავენ დისკუსიის წესებსა და რეგლამენტს.
ორგანიზება: ჯგუფური
დრო: 15 წთ
C ფაზა (გამთლიანება)
აქტივობა 4.
მონიტორზე ვიდეო ენციკლოპედიის ჩვენება: როგორ
შეაფასა ისტორიამ ერეკლეს ეს პოლიტიკური ნაბიჯი.
ორგანიზება მთელი კლასი
დრო 5 წთ
3. აქტივობა 5. მასწავლებელი არიგებს სტიკერებს და სთხოვს
მოსწავლეებს ორი სიტყვით შეაჯამონ: რა იყო ყოველთვის
ქართველების უბედურების მიზეზი?
მოსწავლეები სტიკერებს აკრავენ დაფაზე.
ორგანიზება ინდივიდუალური
დრო 3წთ
გაკვეთილის
ჩატარების თარიღი
05.06.2014