მეორე გაკვეთილის გეგმა:
1.მოსწავლეთა ჯგუფების დაკომპლექტება და დავალებების გადანაწილება /5წთ/
2. წიგნის კითხვა- ტექსტზე მუშაობა ინტერნეტის გამოყენებით -1 თავი - (სამი ჯგუფი) /25-30 წთ/
(ნიშანთა სისტემა : 1უცნობი სიტყვები -უც
2.გეოგრაფიული სახელები--გს
3.იდიომები-იდ)
3.პრეზენტაცია /5 წთ/
4.მინი-დისკუსია /5 წთ/
5.მესამე დღის დაგეგმვა /5 წთ/
გაკვეთილის ძირითადი მიზანი:
ტექსტის დამუშავება-გააზრება ისტის გამოყენებით
ამოცანები:
1.ტექსტის წაკითხვა ხმამაღლა,სასვენი ნიშნების გათვალისწინებით მასწავლებლისა და მოსწავლეების ჩართულობით;
2.უცხო სიტყვების, გეოგრაფიული სახელებისა და იდიომების მონიშვნა ჯგუფებში;
3.ტექსტის დაყოფა ეპიზოდებად და მთავარი ინფორმაციის გადმოცემა საკუთარი სიტყვებით.
პირველი ჯგუფი:
ინსტრუქცია: წაიკითხეთ ტექსტის პირველი თავი, გახაზეთ უცნობი სიტყვები და მოძებნეთ ინტერნეტში ამ სიტყვების განმარტება.
მეორე ჯგუფის დავალება:
ინსტრუქცია: წაიკითხეთ ტექსტის პირველი თავი, მონიშნეთ გეოგრაფიული სახელები და მოძებნეთ ინტერნეტში დამატებითი ინფორმაცია მათ შესახებ.
მესამე ჯგუფის დავალება:
ინსტრუქცია: წაიკითხეთ ტექსტის პირველი ნაწილი ხმამაღლა, მონიშნეთ ხატოვანი გამონათქვამები, ანუ იდიომები და მოიძიეთ ინტერნეტში მათი განმარტება.
გაკვეთილის შედეგები:
განუვითარდათ წიგნზე მუშაობის, მეტყველების, კითხვის, თხრობის, ტექსტიდან საჭირო ინფორმაციის ამოღებისა და მონაცემთა შეგროვება- დახარისხების, კვლევის, პრეზენტაციის, ჯგუფში ქცევის წესების დაცვის უნარ-ჩვევები
1. გაკვეთილის ავტორი სსიპ ქალაქ ბათუმის #6 ფიზიკა-მათემატიკის საჯარო სკოლის რუსული
ენის მასწავლებელი მაყვალა მამულაძე
დრო
გაკვეთილის თემა Страны,в которых мыживём
სწავლის
საფეხური/საგანი
ს 4, 10 კლასი
მოსწავლეთა
რაოდენობა
15
გაკვეთილის მიზანი
და მისაღწევი
შედეგები
მეტყველების უნარის განვითარება. მოსწავლე თავისუფლად ჰყვება
ამბავს; მკაფიოდ და გასაგებად ჩამოაყალიბებს აზრს თავისი
სამშობლოს შესახებ.
მისაღწევი
ინდიკატორები
უცხ.ს.IV.18. მოსწავლეს შეუძლია მისთვის ნაცნობ თემებზე
ლაპარაკი.
უცხ.ს.IV.19. მოსწავლე ფლობს და იყენებს საბაზისო ენობრივ უნარ-
ჩვევებს.
უცხ.ს.IV.20. მოსწავლეს შეუძლია მიმართოს სხვადასხვა
სტრატეგიას სამეტყველო ამოცანების ეფექტურად გადაჭრის
ხელშესაწყობად და ზეპირი მეტყველების უნარის
გასაუმჯობესებლად.
შეფასების საგანი და
პროცედურები
მოსწავლეთა წარმატებას დავადგენ:
1. საშინაო დავალების შესრულების ხარისხის შემოწმებით,
2. გაკვეთილში ჩართულობით, დიალოგებში მონაწილეობით,
დასმულ კითხვებზე პასუხის გაცემით, წინადადებების შედგენის
უნარის შემოწმებით და გამოვიყენებ როგორც მოსწავლეთა
თვითშეფასებას,ისე განმავითარებელ შეფასებას.
სასწავლო მასალა და
ტექნიკური
რესურსები
სახელმძღვანელო, დაფა, ცარცი, რვეული, კალამი, სამუშაო ფურცლები,
კომპიუტერი - სლაიდები
გაკვეთილის
მსვლელობა/საკლასო
მენეჯმენტი
1. საორგანიზაციო მომენტი. მოთელვა.
2. გაკვეთილის თემის და მიზნების დადგენა-გაცნობა.
3. საშინაო დავალების შემოწმება.
4. გავლილი მასალის რეფლექსია,
5. თემა “საქართველო“ - ზე ტექსტის შედგენა და პრეზენტაცია.
6. შეფასება - თვითშეფასება და ურთიერთშეფასება. მასწავლებლის
დასკვნითი სიტყვა.
7. საშინაო დავალება: „Грузия – моя Родина» - написать эссе.
№ კრიტერიუმები ქულა
1 ფაქტების, მოვლენების, მათი თანმიმდევრობის
გაგება, ინფორმაციის მოპოვება
3
2 დეტალების აღწერა, ფაქტებისა და მოვლენების
თანმიმდევრობა, მიზეზეზობრივი ურთიერთობების
დამყარება
3
3 გამონათქვამის ლოგიკურობა, თანხვედრა და
სისრულე
2
4 გამოთქმის მოცულობა და საუბრის შეუფერხებლობა 1
5 აქტიურობა 1
3 წ.
3 წ.
5 წ.
10 წ.
20 წ.
3 წ.
1 წ.
2. გაკ.-
ლის
ფაზები
აქტი
ვობის
№
გაკვეთილის მსვლელობა
დრო
გამოწვევისფაზა
1 საორგანიზაციო საკითხები: მოსწავლეთა დასწრების აღრიცხვა.
გაკვეთილზე განწყობის შექმნა: - Какая сегодня погода?
- Идёт дождь, сыро, или хорошая погода, солнечно.
- А какое у вас настроение? Вы готовы к уроку?
- Да!
- Тогда начнём!
გაკვეთილის თემის გამოცხადება: კითხვა: назови страны, в которых
живут наши герои
– Георгий, Леся, Гюль и Юра.
სავარაუდო პასუხი: Георгий живёт в Грузии, Леся – в Украине, Гюль
живёт в Ташкенте, а Юра – в Москве.
კითხვა: какие страны мы изучили и как вы думаете, щ чём мы будем
сегодня говорить, какова тема нашего урока?
სავარაუდო პასუხი: Грузия
3
წთ
2 სამუშაო რვეულებში შესრულებული ტექსტის „უზბეკეთი“-ს
წაკითხვა.
გავლილი მასალის რეფლექსია. მასწავლებელი უსვამს მოსწავლეებს
კითხვებს:
კითხვა: используя карту, опишите какиестраны граничат с Россией?
Какова форма правления в России?
სავარაუდო პასუხი: Китай на юго-востоке, Грузия, Монголия,
Азербайджан – на юге, Финляндия на западе,Украина на юго-западе и
другие. Россия – президентская республика.
კითხვა: используя карту, опишите какиестраны граничат с Украиной?
სავარაუდო პასუხი: на западе с Польшей, Словакией, Венгрией; на
юго-западе с Молдавиейи Румынией; на севере с Белоруссией и
Россией.
კითხვა: используя карту, опишите какиестраны граничат с
Узбекистаном?
სავარაუდო პასუხი: с Казахстаном на севере и северо-востоке; с
Туркменистаном на юго-западе; с Афганистаном на юге; с
Таджикистаном на юго-востоке и с Киргизиейна северо-востоке.
კითხვა: назовите столицу России,Украины, Узбекистана.
სავარაუდო პასუხი: Москва,Киев,Ташкент.
კითხვა: когда эти государства отмечают деньнезависимости.
მასწ. Посмотритена слайд и скажите что на нём изображено?
მოსწ. Государственные символы : флаги и гербы.
მასწ. Соотнесите гербы с флагами и назовите государства которым они
принадлежат.
15
წთ
3. სიღრმისეულიწვდომა 3 მუშაობა წყვილებში.
Мы проработалитритекста о трёх странах: Украине,Россиии
Узбекистане. Расскажи о Грузии по плану.
1. Географическое положение.
2.НаселениеГрузии, крупные города.
3.Первое государство на территорииГрузии.
4. Немного из истории Грузии.
А) принятие христианства.
Б)Эпоха Давида Агмашенебели.
В) Грузия в составе СССР.
5. День независимости, форма правления.
Вы можете составить собственный план и написатьтему по нему.
Представь работуклассу.
Используй все предыдущиезадания и упражнения, проработанную
лексику, конструкции с винительным и творительным падежами.
10
წთ
4 თემის წარდგენა კლასისათვის.
შეფასება.
10
წთ
6 მოსწავლეთა თვითშეფასება და მასწავლებლის დასკვნითი სიტყვა. 5
წთ
7 საშინაო დავალება: написать небольшое эссе на тему: « Моя Родина» 2
წთ
№ კრიტერიუმები ქულა
1 ფაქტების, მოვლენების, მათი თანმიმდევრობის
გაგება, ინფორმაციის მოპოვება
3
2 დეტალების აღწერა, ფაქტებისა და მოვლენების
თანმიმდევრობა, მიზეზეზობრივი ურთიერთობების
დამყარება
3
3 გამონათქვამის ლოგიკურობა, თანხვედრა და
სისრულე
2
4 გამოთქმის მოცულობა და საუბრის შეუფერხებლობა 1
5 აქტიურობა 1
История грузинской государственности начинается с возникновением Колхидского и
Иберийского царств. Колхидское или Западно-грузинское царство сформировалось
приблизительно в VI в. до н.э. путем переселения ассирийских племен. А Иберийское или
Восточное Картлийское царство возникло в IV в. до н.э., когда с территории Турции пришли
анатолийский племена. Оба были развитыми государствами, имели политические и
экономические связи с греками, Ахеменидским и Парфянским государствами. Именно с IV
в. до н.э. живущие здесь народы называют себя картвели, а свою страну Сакартвело
(«земля картвелов»).
Мне очень нравится передача "Орел и решка". В одной из них ведущие рассказывали об
Арабских Эмиратах. Каждый гражданин этой страны при рождении получает тридцать
тысяч долларов на счет, сто квадратных метров земли для строительства или покупки
жилья, пожизненные дивиденды от экспорта государством нефти. Кроме того, каждому
гражданину страны за счет государства оплачивается стоимость обучения в высшем
4. учебном заведении любой точки Земли. И у каждого гражданина этой страны пожизненная
медицинская страховка. Вот она - истинная забота государственных людей о своих
гражданах.