SlideShare a Scribd company logo
1 of 8
Тема: «Про що можуть розказати дерева – очевидці
історичних подій»
Мета:
вчити учнів знаходити і систематизуватиінформацію, вчити аналізувати,
робити висновки на основі власних спостережень, зрозуміти значення
історії для людини;ознайомити з літературними творами, вправлятиу
виразному читанніта вмінні переказувати;
розвивати спостережливість ідопитливість;
виховувати пережливеставлення до рослин, патріотизм та любов до
Батьківщинию
Обладнання:презентація, мікрофон, бейджики, відеоролик, муз. запис.
Тип уроку: навчальний проект
Завдання групам:
І група «Мовознавці» -підготувати легенду про дуб, опрацювати її.
ІІ група «Читайлики» - вивчити вірші, підготувати виразне читання
ІІІ група «Історики та науковці» - відшукати та підготувати цікаву
інформацію про історичні дерева; пояснитипоняття вікові та меморіальніі
дерева.
ІV група «Екологи» - дослідити ставлення людства до дерев, визначити, які
заходи проводяться для їх збереження.
Результат проекту: репортаж
Хід уроку
І. Організаціякласу (слайд 1)
1. Девіз: (слайд 2)
Допитливим, цікавим будь!
Та тільки не байдужим!
В країну знань велику путь
Долай уперто, друже!
ІІ. Перевірка домашньогозавдання (слайд 3)
КОЗАЦЬКИЙ ДУБ
Серед поля, де не видно
ані цятки навкруги,
височіє непохитно
дуб, закутаний в сніги.
Як повіє люта хуга —
не сховаєшся ніде,
але дуб, мов козарлюга,
навіть вусом не веде.
Не страшні йому завії,
хоч старий той дуб, як світ.
Кажуть, він тут височіє
не одну вже сотню літ.
І щорік в його гілляках
гайвороння гнізда в'є.
Вріс у землю — і ніяких
завірюх не визнає.
Повідають старожили —
він стоятиме віки,
бо його тут посадили
запорозькі козаки.
(Іван Гнатюк)
- З ким поет порівнює дуб? Які слова засвідчують давнину і силу дуба?
Козарлюга– збільшене про козака. Поет порівнює дуб з козаком.
Давнину засвідчують слова: «старийтой дуб, як світ», «він тут височіє не
одну вже сотнюліт».
Силу засвідчують слова: «височіє непохитно дуб, закутаний в сніги», «не
страшні йому завії».
ІІІ. Мотиваціянавчальноїдіяльності (слайд 4)
- Почнемо урок із прослуховування аудиозапису. Послухайте уривокпісні і
скажіть, як вона називається?
(Звучить пісня «Посаджуя дуб…»)
-Діти, а які ви ще знаєте пісн,і в яких співається про дерева, зустрічається
назва дерев? («Смерека», «Калина»…)
ІV. Повідомленнятеми і мети уроку.
- Дерева хоч і не рухаються, але здаються живими. За своє життя вони
багато чого побачили, почули. Столітні дуби бачили життя цілих
поколінь. Стоячина одномумісці, вони, десятиліттями тихо
спостерігають за нашим життям. Вони бачили багато: як тече життя в
тихих селах, як гомонять міста, як течуть ріки, як шумить вітер серед
поля, як кров бруднила їхні стовбуріпід час кривавих битв. Вони як
мовчазніспостерігачідивляться за нашим життям. І якщо б дерева
могли говорити, то тобі б вони б нам могли розповістибагато історій.
У кожномукраї є знамениті дерева. Може, це – дуб, липа, акація,
верба…Про них розповідають легенди, зберігають спогади, їхоспівують у
піснях, зображують на картинах.
Будьте дослідниками! А щоб ними стати, нам допоможемісцеве
телебачення, на яке ми з вами сьогодніпотрапимо для того, щоб розібратися
з питанням, яке нас так зацікавило. Тому і тема нашого урока звучить так:
«Про що можуть розказатидерева – очевидці історичнихподій»? Учасники
телевізійної команди продемонструє результатисвоєї пошукової діяльності,
які ми з вами побачимо по телебаченню.
V. Робота над темоюуроку
Починаємо працювати, включаємо телебачення. (слайд 5)
Серед священних дерев українців найпочесніше місце займає дуб,
недаремно його вважали “царем дерев”. Дуб вважається аналогом Світового
Дерева. У його густій кроні живе “цар птахів” (орел, сокіл). У давнину дуб
виступав аналогом святині (храму), місця, де здійснювалися релігійні обряди,
жертвопринесення. У народній релігії дуб вважається деревом-
громовержцем, символом мужності, чоловічого начала. Дуб шанують за
міцність, красу, довговічність. “Міцний, як дуб”, -кажуть про сильного
чоловіка.
Щоб підготувати репортаж було задіяно багато людей.
Звіт творчих груп
«Мовознавці» підготували легенду про дуб (слайд 6)
Легенда про Дуб
Красивийпарубок покохавмолодицю. Хотіли вони одружитися та кляті
вороги на Русь набігли. І пішов парубок рідну землю захищати. Просиввін
дівчину, щоб пам’ятала та чекала його. Проте, не витрималамолодиця і
віддала своє серце іншому. Повернувся парубок додому і заплакавз відчаю.
Не став їй докоряти, а лише просив Бога зробити його дубом в її садочку.
Щоб виходила вона в садочок і слухала, як він плаче, щоб кожного
мандрівника міг він своїми гілками вкрити і розповісти про свою долю. І
зробив його Бог дубом в тім садочку, і тепер, кожен раз, коли відпочиваєш
під дубом, чуєш розповіді продолю того парубка:
Господи! Спасибітобі,
Що не розлучив мене з коханою моєю.
Буду я віками стояти, любов прославляти,
Добро людям давати,
Рани промивати,
Недуг проганяти.
Прости мені, Господи, хоробрим я був,
Молодицюкохав!
Забула вона мене, зрадила.
Користь родулюдському несу,
В віках земную красу.
Здоровими вам кохання хранити!
Їжте мене, рота промивайте,
Від голоду спасу, теплом зігрію,
Недуг прожену, темні сили здолаю,
Від зливи я вкрию, серце заспокою!
Спаси і помилуй, Господи, рід людський!..
- Читання легенди учнями
- Кого уособлюєдерево Дуб.
- Чому хлопець захотів перетворитися на дерево?
- Чи змінилося його ставлення до молодиці?
- Вибіркове переказування легенди
У дитячомуфольклорізбереглися також обрядижертвопринесення біля дуба
з метою викликання дощу: “іди, іди Дощику, зварю тобі борщику, на дубі
поставлю, дуб ізворухнеться, горщикрозіб’ється, а дощик поллється”.
Із дубом пов’язанетакож уявлення про річне коло. Наприклад, у народній
загадці: “Дуб-дуб довговік, на ньому 12 гілок, на кожній гіллі по 4 гнізді, а у
кожномугнізді по 7 яєць і кожномуім’я єсть”, (Що означає відповідно рік,
місяці, тижні та дні року).
«Історики, науковці» (слайд 7)
Вікове дерево — це дерево, яке має біологічну, культурну або естетичну
цінність зважаючи на його значнийвік, а також розміриабо стан. Всі вікові
дерева являють величезний інтерес, адже кожне таке дерево є свідком
минулого, що вижив, і є реліктом колишнього ландшафту.
Меморіальне дерево — дерево, назване на честь якої-небудь відомої
історичної події або особи, що його відвідала (в реальностічи за легендою), у
зв'язкуз чим має історичну цінність і нерідко вшановується у місцевих
жителів.
Вікові та меморіальні дерева в силу своїхісторичних, біологічних,
наукових, патріотичних, естетичних, символічних, духовних, внутрішніх
цінностей можуть бути захищені державою, відповідно до Закону України
«Про природно-заповіднийфонд України», і уважатися ботанічними
пам'ятками природи.
(слайд 8) Так жителі Черкащини пишаються дубом Максима Залізняка.
Дереву 1 100 років. Воно ростена території урочища Холодного Яру. На
південному схилі Кириківського яруза селищем Будою Чигиринського
району під шатром патріаха лісів збирались гайдамаки, де планували свої
напади на поміщиків. Він вистояв у довгій історії, у боротьбіз громовицями,
що шість разів вражали його стовбур. Залегендою дуб і сьогоднідає нових
сил подорожньому, що відпочив під його розлогимивітами.
(слайд 9-10) Черкащина також тісно пов'язаназ іменем Великого Кобзаря.
Там (тепер село Будище ЗвенигородськогорайонуЧеркаської області) малий
Тарас служив козачком у пана Енгельгарда. Тритисячолітні дуби називають
дубами Тараса Шевченка. Ще одиндуб Шевченка віком близько 1000 років
знаходиться біля с. Моринці (батьківщини Шевченка). У селі Прохорівка
Канівського району теж ростедуб ТарасаШевченка. Йому 700 років. За
легендою, під дубом відпочивав і тут писав поему «Марія» Т. Шевченко,
коли приїжджав до свого друга — ректораКиївськогоуніверситету М. О.
Максимовича. На жаль, не всі ці пам'ятки належно охороняються,
перебувають у занедбаному стані, не мають громовідводів.
Фізкультхвилинка (рекламна пауза) (слайд 11)
(слайд 12)Запоріжжя славиться дубом, який знаходиться по вулиці Тараса
Бульби — у північній частині Верхньої Хортиці, сучасного правобережного
району біля притоку річки Верхня Хортиця. Цьму патріархові 700 років, він є
свідком козацької слави. За легендою під цим дубом у 1675 роцізапорожці
на чолі з кошовим отаманом Іваном Сірко писали свій знаменитий лист
турецькому султанові. За іншою легендою, саме під ним збиралися війська
БогданаХмельницького перед початком Визвольної війни 1648 року.
(слайд 13) На Полтавщині росте Дуб Шевченка. Вік дерева близько 400
років. Ростев с. Мар'янськеВеликобагачанського району. Саме тут у жовтні
1845 р. під дубом Т. Г. Шевченко писав поеми «Невільник» і «Єретик». На
превеликий жаль, п'ятсотлітній дуб, що ріс у селі БерезоваРудка
Пирятинського районувнаслідок людського недбальствабув майже вщент
знищеий місцевою молоддю.
(слайд 14) Надзвичайні новини
«Екологи»
(слайд 15) ЕкологиУкраїни виявили також вкрай кепське ставлення до
стародавніх дерев і рослин. Воно йде традиційно з часів де не переймались
екологічними проблемами, не вкладали відповідних зусиль в
природоохороннігалузі, зневажливо ставились як до цілих народів, так і до
природнихоб'єктів, де мешкали ці народи. Була і залишається низькою
культура ставлення до рослинного світу і серед народів України, роками
примушених до виживання. Процес ганебного ставлення до ветеранів-рослин
так і залишився не скерованим на покращення.
(слайд 16) Ветерани рослинного світу України часто не заповідані, дерева
десятиліттями не обстежувались і не лікувались, нічим не огородженаїх
більшість. Не проводятьсялікування стовбурів, не ставлять підпори під
великі гілки, що загрожуєїх пошкодженням і обвалом під час буревіїв. В
реальному житті ветеранів рослинногосвіту Україниніхто не охороняєі
ніхто не захищає ні від природнихлих, ні від агресії байдужих до всього
людей. Високі дерева Українинегайно потребують обладнання
блискавковідводами, як і високі архітектурні споруди. Але цього не зроблено
для жодного з дерев-ветеранів. Серед шістнадцяти дерев-ветеранів під
охоронупоставлено лише три дерева (на 2009 р.), котрим пощастило зрости
на територіях ботанічних садів.
(слайд 17)Українська гра «спали дуба»
На жаль, не всі українськігромадськіекологічні організації та управління
Міністерства природицікавляться охороною вікових дерев. Часто мешканці
міст підпалюють старі дуби задля розваги, а туристи вирізають на стовбурах
свої ініціали.
«Із жалем можна констатувати, що в Україні спостерігається така собігра
серед молоді «спалидуба», коли задля розвагив дупла старих дерев
закладається вибухівка чи просто розпалюється вогонь. Звичайно,
беззахиснийдуб горить яскраво, швидко і видовищно, але ж при цьому
нищиться природа»
«Читайлики»
Могутній дуб
Могутній дуб, прадавній дуб
Стоїть побіля яру.
Розкинув свій листатий чуб,
Чолом торкаєхмару.
Старечезгорблене гілля,
Кора немов сталева,
Із лісу дідові здаля
Вклоняються дерева.
Дубочки
На колгоспівському полі
Стигнуть колосочки…
Там на волі
На роздоллі
Виросли дубочки.
А я дівчинка Ганнуся
Йду до того гаю,
Стану-гляну,
Задивлюся,
Пісню заспіваю:
- Ви ростіть, ростіть, дубочки,
Різьблені листочки!
Розвивайтесь,
Наливайтесь,
Рідні колосочки!
Колосіться, колосіться,
Жито і пшениця! –
Захищають вас
Дубочки –
Різьблені листочки!
VІ. Підсумок уроку
(слайд 18) Репортаж
У грудні 2009 р. наказом Міністерства охоронинавколишнього середовища
України було затверджено проведення конкурсу «Національне дерево
України». Згідно з положенням про проведення конкурсу, будь-який
громадянинУкраїниабо організація моглиномінувати дерево і брати участь
у його обранні. Було визначено чотириномінації:
1-найстаріші дерева;в номінації брало участь 9 дерев віком від 300 (каштан
Петра Могили в Києві) до 2000 років (маслина в Нікітському ботсаду);
2-меморіальнідерева — 10 дерев, пов'язанихз життям і діяльністю
знаменитих людей;
3-історичні дерева — 8 дерев, пов'язанихз історичнимиподіями або є
історичнимисимволами;
4-естетично ціннідерева — 8 дерев.
Конкурс проводився з лютого до 1 липня 2010 р.
(слайд 19)ІСТОРИЧНІ ДЕРЕВА УКРАЇНИ
Запорізькийдуб віком 700 років у правобережній частині м. Запоріжжя,
символкозацької слави — 1 місце;
Юзефінський дуб віком 1000 років у селі Глинне Рокитнівського району
Рівненської області — 2 місце;
дуб Франца Йосифа віком 120 років у селі ЛисовичіСтрийського району
Львівської області — 3 місце.
(слайд 20)ЕСТЕТИЧНО ЦІННІ ДЕРЕВА УКРАЇНИ
дуб Грюневальда віком 900 років в Конча-Заспіпід Києвом, найстаріше
дерево Києва — 1 місце;
Монастирськийдуб віком 800 років у Мезинськомунаціональному парку
(Чернігівська область), який називають найвищим і найстрункішим древнім
дубом України — 3 місце.
- Чи сподобався вам урок?
- Що найбільше запам’яталося та що вас вразило?
- Чи цікаво було готуватися до уроку, готувати пошукову інформацію?
- Отже, який висновокмиможемо зробити?
- Ми дали відповідь на наше проблемне запитання?
VІІ. Домашнє завдання

More Related Content

What's hot

Книги для леді та джентльменів
Книги для леді та джентльменівКниги для леді та джентльменів
Книги для леді та джентльменівНБ МДУ
 
Євдокія Антонюк
Євдокія АнтонюкЄвдокія Антонюк
Євдокія Антонюкkprcbs
 
презентація Microsoft power point
презентація Microsoft power pointпрезентація Microsoft power point
презентація Microsoft power pointkprcbs
 
Козацьке минуле України
Козацьке минуле УкраїниКозацьке минуле України
Козацьке минуле УкраїниLibrary43
 
Гетьмани України
Гетьмани УкраїниГетьмани України
Гетьмани УкраїниLibrary43
 
тиждень історії. свято козаків
тиждень історії. свято козаківтиждень історії. свято козаків
тиждень історії. свято козаківЛидия Рудакова
 
Пригоди дерев’яного хлопчиська
Пригоди дерев’яного хлопчиськаПригоди дерев’яного хлопчиська
Пригоди дерев’яного хлопчиськаНБУ для дітей
 
297 eneida
297 eneida297 eneida
297 eneidamara2101
 
енеїда 22
енеїда 22енеїда 22
енеїда 22zero1996
 
Улюблені книги відомих людей
Улюблені книги відомих людейУлюблені книги відомих людей
Улюблені книги відомих людейДБУ для юнацтва
 
Люди та події вітчизняної історії
Люди та події вітчизняної історіїЛюди та події вітчизняної історії
Люди та події вітчизняної історіїНБУ для дітей
 
Славетні герої нескореної України
Славетні герої нескореної УкраїниСлаветні герої нескореної України
Славетні герої нескореної УкраїниНБУ для дітей
 
ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ГРА ЗНАВЦІВ РОМАНУ ПАНТЕЛЕЙМОНА КУЛІША «ЧОРНА РАДА» «ЕВРИКА» (...
ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ГРА ЗНАВЦІВ РОМАНУ ПАНТЕЛЕЙМОНА КУЛІША «ЧОРНА РАДА» «ЕВРИКА» (...ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ГРА ЗНАВЦІВ РОМАНУ ПАНТЕЛЕЙМОНА КУЛІША «ЧОРНА РАДА» «ЕВРИКА» (...
ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ГРА ЗНАВЦІВ РОМАНУ ПАНТЕЛЕЙМОНА КУЛІША «ЧОРНА РАДА» «ЕВРИКА» (...Олена Головіна
 
юркова чорна рада( долинська)
юркова чорна рада( долинська)юркова чорна рада( долинська)
юркова чорна рада( долинська)Олена Головіна
 
Ukrainska literatura-8-klas-avramenko-2021-pohlyblene
Ukrainska literatura-8-klas-avramenko-2021-pohlybleneUkrainska literatura-8-klas-avramenko-2021-pohlyblene
Ukrainska literatura-8-klas-avramenko-2021-pohlyblenekreidaros1
 

What's hot (20)

Панас Мирний
Панас МирнийПанас Мирний
Панас Мирний
 
Книги для леді та джентльменів
Книги для леді та джентльменівКниги для леді та джентльменів
Книги для леді та джентльменів
 
Євдокія Антонюк
Євдокія АнтонюкЄвдокія Антонюк
Євдокія Антонюк
 
«ВИШНЕВІ УСМІШКИ»
«ВИШНЕВІ УСМІШКИ»«ВИШНЕВІ УСМІШКИ»
«ВИШНЕВІ УСМІШКИ»
 
презентація Microsoft power point
презентація Microsoft power pointпрезентація Microsoft power point
презентація Microsoft power point
 
Козацьке минуле України
Козацьке минуле УкраїниКозацьке минуле України
Козацьке минуле України
 
Гетьмани України
Гетьмани УкраїниГетьмани України
Гетьмани України
 
тиждень історії. свято козаків
тиждень історії. свято козаківтиждень історії. свято козаків
тиждень історії. свято козаків
 
Пригоди дерев’яного хлопчиська
Пригоди дерев’яного хлопчиськаПригоди дерев’яного хлопчиська
Пригоди дерев’яного хлопчиська
 
297 eneida
297 eneida297 eneida
297 eneida
 
енеїда 22
енеїда 22енеїда 22
енеїда 22
 
Улюблені книги відомих людей
Улюблені книги відомих людейУлюблені книги відомих людей
Улюблені книги відомих людей
 
212
212212
212
 
Люди та події вітчизняної історії
Люди та події вітчизняної історіїЛюди та події вітчизняної історії
Люди та події вітчизняної історії
 
Славетні герої нескореної України
Славетні герої нескореної УкраїниСлаветні герої нескореної України
Славетні герої нескореної України
 
ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ГРА ЗНАВЦІВ РОМАНУ ПАНТЕЛЕЙМОНА КУЛІША «ЧОРНА РАДА» «ЕВРИКА» (...
ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ГРА ЗНАВЦІВ РОМАНУ ПАНТЕЛЕЙМОНА КУЛІША «ЧОРНА РАДА» «ЕВРИКА» (...ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ГРА ЗНАВЦІВ РОМАНУ ПАНТЕЛЕЙМОНА КУЛІША «ЧОРНА РАДА» «ЕВРИКА» (...
ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ГРА ЗНАВЦІВ РОМАНУ ПАНТЕЛЕЙМОНА КУЛІША «ЧОРНА РАДА» «ЕВРИКА» (...
 
юркова чорна рада( долинська)
юркова чорна рада( долинська)юркова чорна рада( долинська)
юркова чорна рада( долинська)
 
до методичної вітальні
до методичної вітальнідо методичної вітальні
до методичної вітальні
 
«ФЕНОМЕН УКРАЇНСЬКОЇ КУЛЬТУРИ»
«ФЕНОМЕН УКРАЇНСЬКОЇ КУЛЬТУРИ»«ФЕНОМЕН УКРАЇНСЬКОЇ КУЛЬТУРИ»
«ФЕНОМЕН УКРАЇНСЬКОЇ КУЛЬТУРИ»
 
Ukrainska literatura-8-klas-avramenko-2021-pohlyblene
Ukrainska literatura-8-klas-avramenko-2021-pohlybleneUkrainska literatura-8-klas-avramenko-2021-pohlyblene
Ukrainska literatura-8-klas-avramenko-2021-pohlyblene
 

Viewers also liked

презентация1
презентация1презентация1
презентация1Cshkilniy
 
презентація до літературної кав,ярні
презентація до літературної кав,ярніпрезентація до літературної кав,ярні
презентація до літературної кав,ярніCshkilniy
 
4 lch s_2015
4 lch s_20154 lch s_2015
4 lch s_20154klas
 
яворівський розпис
яворівський розписяворівський розпис
яворівський розписGuzz_Galya
 
Збірник тестових з контролюавдань для тематичного
Збірник тестових з контролюавдань для тематичногоЗбірник тестових з контролюавдань для тематичного
Збірник тестових з контролюавдань для тематичногоОксана Сірук
 
Урок 9 для 4 класу - Середовище текстового редактора. Поєднання елементів на ...
Урок 9 для 4 класу - Середовище текстового редактора. Поєднання елементів на ...Урок 9 для 4 класу - Середовище текстового редактора. Поєднання елементів на ...
Урок 9 для 4 класу - Середовище текстового редактора. Поєднання елементів на ...VsimPPT
 
4 um v_2015_ua
4 um v_2015_ua4 um v_2015_ua
4 um v_2015_ua4klas
 
AI and Machine Learning Demystified by Carol Smith at Midwest UX 2017
AI and Machine Learning Demystified by Carol Smith at Midwest UX 2017AI and Machine Learning Demystified by Carol Smith at Midwest UX 2017
AI and Machine Learning Demystified by Carol Smith at Midwest UX 2017Carol Smith
 

Viewers also liked (8)

презентация1
презентация1презентация1
презентация1
 
презентація до літературної кав,ярні
презентація до літературної кав,ярніпрезентація до літературної кав,ярні
презентація до літературної кав,ярні
 
4 lch s_2015
4 lch s_20154 lch s_2015
4 lch s_2015
 
яворівський розпис
яворівський розписяворівський розпис
яворівський розпис
 
Збірник тестових з контролюавдань для тематичного
Збірник тестових з контролюавдань для тематичногоЗбірник тестових з контролюавдань для тематичного
Збірник тестових з контролюавдань для тематичного
 
Урок 9 для 4 класу - Середовище текстового редактора. Поєднання елементів на ...
Урок 9 для 4 класу - Середовище текстового редактора. Поєднання елементів на ...Урок 9 для 4 класу - Середовище текстового редактора. Поєднання елементів на ...
Урок 9 для 4 класу - Середовище текстового редактора. Поєднання елементів на ...
 
4 um v_2015_ua
4 um v_2015_ua4 um v_2015_ua
4 um v_2015_ua
 
AI and Machine Learning Demystified by Carol Smith at Midwest UX 2017
AI and Machine Learning Demystified by Carol Smith at Midwest UX 2017AI and Machine Learning Demystified by Carol Smith at Midwest UX 2017
AI and Machine Learning Demystified by Carol Smith at Midwest UX 2017
 

Similar to відк урок

розробка уроку 8
розробка уроку 8розробка уроку 8
розробка уроку 8Cshkilniy
 
Lazareva chorniy lis_perlina_stepu__na_sayt
Lazareva chorniy lis_perlina_stepu__na_saytLazareva chorniy lis_perlina_stepu__na_sayt
Lazareva chorniy lis_perlina_stepu__na_saytlelipusik
 
2933 01 усна народна творчість
2933 01 усна народна творчість2933 01 усна народна творчість
2933 01 усна народна творчістьaf1311
 
Давидов Анатолій
Давидов АнатолійДавидов Анатолій
Давидов Анатолійlibrary_darnitsa
 
Письмовий переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами оп...
Письмовий переказ художнього тексту   розповідного характеру з  елементами оп...Письмовий переказ художнього тексту   розповідного характеру з  елементами оп...
Письмовий переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами оп...larisanishchyk
 
Моя україна
Моя українаМоя україна
Моя українаselezengalina
 
виховна година момот єдина країна
виховна година момот єдина країнавиховна година момот єдина країна
виховна година момот єдина країнаRozaVladimirovna
 
це моя україна. додаток к.
це моя україна. додаток к.це моя україна. додаток к.
це моя україна. додаток к.zoshnet1
 
зш№4 агафонова
зш№4 агафоновазш№4 агафонова
зш№4 агафоноваHelen Golovina
 
7 чудес кавраю
7 чудес кавраю7 чудес кавраю
7 чудес кавраюadmin admin
 
Гра-мандрівка
Гра-мандрівкаГра-мандрівка
Гра-мандрівкаryabich1976
 
символи україни
символи українисимволи україни
символи україниOlga Sokolik
 
Сценарій ток-шоу до Дня українського козацтва для учнів 11-го класу
Сценарій ток-шоу до Дня українського козацтва для учнів 11-го класу Сценарій ток-шоу до Дня українського козацтва для учнів 11-го класу
Сценарій ток-шоу до Дня українського козацтва для учнів 11-го класу Ilya Lipchak
 
мандрівка рідним краєм
мандрівка рідним краєммандрівка рідним краєм
мандрівка рідним краємtetyana35
 
торецьк інтеграція укр. компонента квест
торецьк  інтеграція укр. компонента квест торецьк  інтеграція укр. компонента квест
торецьк інтеграція укр. компонента квест Helen Golovina
 
Пошуковий творчо – прикладний проект на тему: “ ШКІЛЬНИЙ СВІТ ТВОРЧОСТІ”
Пошуковий творчо – прикладний проект на тему:  “ ШКІЛЬНИЙ СВІТ ТВОРЧОСТІ”Пошуковий творчо – прикладний проект на тему:  “ ШКІЛЬНИЙ СВІТ ТВОРЧОСТІ”
Пошуковий творчо – прикладний проект на тему: “ ШКІЛЬНИЙ СВІТ ТВОРЧОСТІ”school312
 

Similar to відк урок (20)

розробка уроку 8
розробка уроку 8розробка уроку 8
розробка уроку 8
 
Lazareva chorniy lis_perlina_stepu__na_sayt
Lazareva chorniy lis_perlina_stepu__na_saytLazareva chorniy lis_perlina_stepu__na_sayt
Lazareva chorniy lis_perlina_stepu__na_sayt
 
2933 01 усна народна творчість
2933 01 усна народна творчість2933 01 усна народна творчість
2933 01 усна народна творчість
 
Давидов Анатолій
Давидов АнатолійДавидов Анатолій
Давидов Анатолій
 
Письмовий переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами оп...
Письмовий переказ художнього тексту   розповідного характеру з  елементами оп...Письмовий переказ художнього тексту   розповідного характеру з  елементами оп...
Письмовий переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами оп...
 
Вивчення усної народної творчості у.docx
Вивчення  усної  народної  творчості  у.docxВивчення  усної  народної  творчості  у.docx
Вивчення усної народної творчості у.docx
 
Моя україна
Моя українаМоя україна
Моя україна
 
Кириків дуб
Кириків дубКириків дуб
Кириків дуб
 
виховна година момот єдина країна
виховна година момот єдина країнавиховна година момот єдина країна
виховна година момот єдина країна
 
це моя україна. додаток к.
це моя україна. додаток к.це моя україна. додаток к.
це моя україна. додаток к.
 
107,23.doc
107,23.doc107,23.doc
107,23.doc
 
зш№4 агафонова
зш№4 агафоновазш№4 агафонова
зш№4 агафонова
 
список
списоксписок
список
 
7 чудес кавраю
7 чудес кавраю7 чудес кавраю
7 чудес кавраю
 
Гра-мандрівка
Гра-мандрівкаГра-мандрівка
Гра-мандрівка
 
символи україни
символи українисимволи україни
символи україни
 
Сценарій ток-шоу до Дня українського козацтва для учнів 11-го класу
Сценарій ток-шоу до Дня українського козацтва для учнів 11-го класу Сценарій ток-шоу до Дня українського козацтва для учнів 11-го класу
Сценарій ток-шоу до Дня українського козацтва для учнів 11-го класу
 
мандрівка рідним краєм
мандрівка рідним краєммандрівка рідним краєм
мандрівка рідним краєм
 
торецьк інтеграція укр. компонента квест
торецьк  інтеграція укр. компонента квест торецьк  інтеграція укр. компонента квест
торецьк інтеграція укр. компонента квест
 
Пошуковий творчо – прикладний проект на тему: “ ШКІЛЬНИЙ СВІТ ТВОРЧОСТІ”
Пошуковий творчо – прикладний проект на тему:  “ ШКІЛЬНИЙ СВІТ ТВОРЧОСТІ”Пошуковий творчо – прикладний проект на тему:  “ ШКІЛЬНИЙ СВІТ ТВОРЧОСТІ”
Пошуковий творчо – прикладний проект на тему: “ ШКІЛЬНИЙ СВІТ ТВОРЧОСТІ”
 

More from Cshkilniy (20)

10
1010
10
 
08
0808
08
 
08
0808
08
 
07
0707
07
 
28.04.2021. 3
28.04.2021. 328.04.2021. 3
28.04.2021. 3
 
28.04.2021.2
28.04.2021.228.04.2021.2
28.04.2021.2
 
28.04.2021
28.04.202128.04.2021
28.04.2021
 
6,03,2021
6,03,20216,03,2021
6,03,2021
 
21.02.21.2
21.02.21.221.02.21.2
21.02.21.2
 
21.02.21
21.02.2121.02.21
21.02.21
 
6.02.2020
6.02.20206.02.2020
6.02.2020
 
18.10
18.1018.10
18.10
 
5.10
5.105.10
5.10
 
1,10
1,101,10
1,10
 
30.09
30.0930.09
30.09
 
Toys
ToysToys
Toys
 
29.09
29.0929.09
29.09
 
29.09
29.0929.09
29.09
 
1
11
1
 
1
11
1
 

Recently uploaded

Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»tetiana1958
 
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdfЗастосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdfssuser15a891
 
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»tetiana1958
 
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповіданняР.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповіданняAdriana Himinets
 
Бомбочки для ванни своїми руками презентація
Бомбочки для ванни своїми руками презентаціяБомбочки для ванни своїми руками презентація
Бомбочки для ванни своїми руками презентаціяssuser0a4f48
 
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptxБібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptxssuserc301ed1
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяAdriana Himinets
 
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...JurgenstiX
 
Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 класХімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 класkrementsova09nadya
 
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptxПрезентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptxOlgaDidenko6
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfssuser54595a
 

Recently uploaded (13)

Віртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptx
Віртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptxВіртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptx
Віртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptx
 
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
 
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdfЗастосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
 
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
 
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповіданняР.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
 
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptxЇї величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
 
Бомбочки для ванни своїми руками презентація
Бомбочки для ванни своїми руками презентаціяБомбочки для ванни своїми руками презентація
Бомбочки для ванни своїми руками презентація
 
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptxБібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
 
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
 
Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 класХімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
 
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptxПрезентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
 

відк урок

  • 1. Тема: «Про що можуть розказати дерева – очевидці історичних подій» Мета: вчити учнів знаходити і систематизуватиінформацію, вчити аналізувати, робити висновки на основі власних спостережень, зрозуміти значення історії для людини;ознайомити з літературними творами, вправлятиу виразному читанніта вмінні переказувати; розвивати спостережливість ідопитливість; виховувати пережливеставлення до рослин, патріотизм та любов до Батьківщинию Обладнання:презентація, мікрофон, бейджики, відеоролик, муз. запис. Тип уроку: навчальний проект Завдання групам: І група «Мовознавці» -підготувати легенду про дуб, опрацювати її. ІІ група «Читайлики» - вивчити вірші, підготувати виразне читання ІІІ група «Історики та науковці» - відшукати та підготувати цікаву інформацію про історичні дерева; пояснитипоняття вікові та меморіальніі дерева. ІV група «Екологи» - дослідити ставлення людства до дерев, визначити, які заходи проводяться для їх збереження. Результат проекту: репортаж Хід уроку І. Організаціякласу (слайд 1) 1. Девіз: (слайд 2) Допитливим, цікавим будь! Та тільки не байдужим! В країну знань велику путь Долай уперто, друже! ІІ. Перевірка домашньогозавдання (слайд 3) КОЗАЦЬКИЙ ДУБ
  • 2. Серед поля, де не видно ані цятки навкруги, височіє непохитно дуб, закутаний в сніги. Як повіє люта хуга — не сховаєшся ніде, але дуб, мов козарлюга, навіть вусом не веде. Не страшні йому завії, хоч старий той дуб, як світ. Кажуть, він тут височіє не одну вже сотню літ. І щорік в його гілляках гайвороння гнізда в'є. Вріс у землю — і ніяких завірюх не визнає. Повідають старожили — він стоятиме віки, бо його тут посадили запорозькі козаки. (Іван Гнатюк) - З ким поет порівнює дуб? Які слова засвідчують давнину і силу дуба? Козарлюга– збільшене про козака. Поет порівнює дуб з козаком. Давнину засвідчують слова: «старийтой дуб, як світ», «він тут височіє не одну вже сотнюліт». Силу засвідчують слова: «височіє непохитно дуб, закутаний в сніги», «не страшні йому завії». ІІІ. Мотиваціянавчальноїдіяльності (слайд 4) - Почнемо урок із прослуховування аудиозапису. Послухайте уривокпісні і скажіть, як вона називається? (Звучить пісня «Посаджуя дуб…») -Діти, а які ви ще знаєте пісн,і в яких співається про дерева, зустрічається назва дерев? («Смерека», «Калина»…) ІV. Повідомленнятеми і мети уроку. - Дерева хоч і не рухаються, але здаються живими. За своє життя вони багато чого побачили, почули. Столітні дуби бачили життя цілих поколінь. Стоячина одномумісці, вони, десятиліттями тихо спостерігають за нашим життям. Вони бачили багато: як тече життя в
  • 3. тихих селах, як гомонять міста, як течуть ріки, як шумить вітер серед поля, як кров бруднила їхні стовбуріпід час кривавих битв. Вони як мовчазніспостерігачідивляться за нашим життям. І якщо б дерева могли говорити, то тобі б вони б нам могли розповістибагато історій. У кожномукраї є знамениті дерева. Може, це – дуб, липа, акація, верба…Про них розповідають легенди, зберігають спогади, їхоспівують у піснях, зображують на картинах. Будьте дослідниками! А щоб ними стати, нам допоможемісцеве телебачення, на яке ми з вами сьогодніпотрапимо для того, щоб розібратися з питанням, яке нас так зацікавило. Тому і тема нашого урока звучить так: «Про що можуть розказатидерева – очевидці історичнихподій»? Учасники телевізійної команди продемонструє результатисвоєї пошукової діяльності, які ми з вами побачимо по телебаченню. V. Робота над темоюуроку Починаємо працювати, включаємо телебачення. (слайд 5) Серед священних дерев українців найпочесніше місце займає дуб, недаремно його вважали “царем дерев”. Дуб вважається аналогом Світового Дерева. У його густій кроні живе “цар птахів” (орел, сокіл). У давнину дуб виступав аналогом святині (храму), місця, де здійснювалися релігійні обряди, жертвопринесення. У народній релігії дуб вважається деревом- громовержцем, символом мужності, чоловічого начала. Дуб шанують за міцність, красу, довговічність. “Міцний, як дуб”, -кажуть про сильного чоловіка. Щоб підготувати репортаж було задіяно багато людей. Звіт творчих груп «Мовознавці» підготували легенду про дуб (слайд 6) Легенда про Дуб Красивийпарубок покохавмолодицю. Хотіли вони одружитися та кляті вороги на Русь набігли. І пішов парубок рідну землю захищати. Просиввін дівчину, щоб пам’ятала та чекала його. Проте, не витрималамолодиця і віддала своє серце іншому. Повернувся парубок додому і заплакавз відчаю. Не став їй докоряти, а лише просив Бога зробити його дубом в її садочку. Щоб виходила вона в садочок і слухала, як він плаче, щоб кожного мандрівника міг він своїми гілками вкрити і розповісти про свою долю. І зробив його Бог дубом в тім садочку, і тепер, кожен раз, коли відпочиваєш під дубом, чуєш розповіді продолю того парубка: Господи! Спасибітобі, Що не розлучив мене з коханою моєю. Буду я віками стояти, любов прославляти,
  • 4. Добро людям давати, Рани промивати, Недуг проганяти. Прости мені, Господи, хоробрим я був, Молодицюкохав! Забула вона мене, зрадила. Користь родулюдському несу, В віках земную красу. Здоровими вам кохання хранити! Їжте мене, рота промивайте, Від голоду спасу, теплом зігрію, Недуг прожену, темні сили здолаю, Від зливи я вкрию, серце заспокою! Спаси і помилуй, Господи, рід людський!.. - Читання легенди учнями - Кого уособлюєдерево Дуб. - Чому хлопець захотів перетворитися на дерево? - Чи змінилося його ставлення до молодиці? - Вибіркове переказування легенди У дитячомуфольклорізбереглися також обрядижертвопринесення біля дуба з метою викликання дощу: “іди, іди Дощику, зварю тобі борщику, на дубі поставлю, дуб ізворухнеться, горщикрозіб’ється, а дощик поллється”. Із дубом пов’язанетакож уявлення про річне коло. Наприклад, у народній загадці: “Дуб-дуб довговік, на ньому 12 гілок, на кожній гіллі по 4 гнізді, а у кожномугнізді по 7 яєць і кожномуім’я єсть”, (Що означає відповідно рік, місяці, тижні та дні року). «Історики, науковці» (слайд 7) Вікове дерево — це дерево, яке має біологічну, культурну або естетичну цінність зважаючи на його значнийвік, а також розміриабо стан. Всі вікові дерева являють величезний інтерес, адже кожне таке дерево є свідком минулого, що вижив, і є реліктом колишнього ландшафту. Меморіальне дерево — дерево, назване на честь якої-небудь відомої історичної події або особи, що його відвідала (в реальностічи за легендою), у зв'язкуз чим має історичну цінність і нерідко вшановується у місцевих жителів. Вікові та меморіальні дерева в силу своїхісторичних, біологічних, наукових, патріотичних, естетичних, символічних, духовних, внутрішніх
  • 5. цінностей можуть бути захищені державою, відповідно до Закону України «Про природно-заповіднийфонд України», і уважатися ботанічними пам'ятками природи. (слайд 8) Так жителі Черкащини пишаються дубом Максима Залізняка. Дереву 1 100 років. Воно ростена території урочища Холодного Яру. На південному схилі Кириківського яруза селищем Будою Чигиринського району під шатром патріаха лісів збирались гайдамаки, де планували свої напади на поміщиків. Він вистояв у довгій історії, у боротьбіз громовицями, що шість разів вражали його стовбур. Залегендою дуб і сьогоднідає нових сил подорожньому, що відпочив під його розлогимивітами. (слайд 9-10) Черкащина також тісно пов'язаназ іменем Великого Кобзаря. Там (тепер село Будище ЗвенигородськогорайонуЧеркаської області) малий Тарас служив козачком у пана Енгельгарда. Тритисячолітні дуби називають дубами Тараса Шевченка. Ще одиндуб Шевченка віком близько 1000 років знаходиться біля с. Моринці (батьківщини Шевченка). У селі Прохорівка Канівського району теж ростедуб ТарасаШевченка. Йому 700 років. За легендою, під дубом відпочивав і тут писав поему «Марія» Т. Шевченко, коли приїжджав до свого друга — ректораКиївськогоуніверситету М. О. Максимовича. На жаль, не всі ці пам'ятки належно охороняються, перебувають у занедбаному стані, не мають громовідводів. Фізкультхвилинка (рекламна пауза) (слайд 11) (слайд 12)Запоріжжя славиться дубом, який знаходиться по вулиці Тараса Бульби — у північній частині Верхньої Хортиці, сучасного правобережного району біля притоку річки Верхня Хортиця. Цьму патріархові 700 років, він є свідком козацької слави. За легендою під цим дубом у 1675 роцізапорожці на чолі з кошовим отаманом Іваном Сірко писали свій знаменитий лист турецькому султанові. За іншою легендою, саме під ним збиралися війська БогданаХмельницького перед початком Визвольної війни 1648 року. (слайд 13) На Полтавщині росте Дуб Шевченка. Вік дерева близько 400 років. Ростев с. Мар'янськеВеликобагачанського району. Саме тут у жовтні 1845 р. під дубом Т. Г. Шевченко писав поеми «Невільник» і «Єретик». На превеликий жаль, п'ятсотлітній дуб, що ріс у селі БерезоваРудка Пирятинського районувнаслідок людського недбальствабув майже вщент знищеий місцевою молоддю. (слайд 14) Надзвичайні новини
  • 6. «Екологи» (слайд 15) ЕкологиУкраїни виявили також вкрай кепське ставлення до стародавніх дерев і рослин. Воно йде традиційно з часів де не переймались екологічними проблемами, не вкладали відповідних зусиль в природоохороннігалузі, зневажливо ставились як до цілих народів, так і до природнихоб'єктів, де мешкали ці народи. Була і залишається низькою культура ставлення до рослинного світу і серед народів України, роками примушених до виживання. Процес ганебного ставлення до ветеранів-рослин так і залишився не скерованим на покращення. (слайд 16) Ветерани рослинного світу України часто не заповідані, дерева десятиліттями не обстежувались і не лікувались, нічим не огородженаїх більшість. Не проводятьсялікування стовбурів, не ставлять підпори під великі гілки, що загрожуєїх пошкодженням і обвалом під час буревіїв. В реальному житті ветеранів рослинногосвіту Україниніхто не охороняєі ніхто не захищає ні від природнихлих, ні від агресії байдужих до всього людей. Високі дерева Українинегайно потребують обладнання блискавковідводами, як і високі архітектурні споруди. Але цього не зроблено для жодного з дерев-ветеранів. Серед шістнадцяти дерев-ветеранів під охоронупоставлено лише три дерева (на 2009 р.), котрим пощастило зрости на територіях ботанічних садів. (слайд 17)Українська гра «спали дуба» На жаль, не всі українськігромадськіекологічні організації та управління Міністерства природицікавляться охороною вікових дерев. Часто мешканці міст підпалюють старі дуби задля розваги, а туристи вирізають на стовбурах свої ініціали. «Із жалем можна констатувати, що в Україні спостерігається така собігра серед молоді «спалидуба», коли задля розвагив дупла старих дерев закладається вибухівка чи просто розпалюється вогонь. Звичайно, беззахиснийдуб горить яскраво, швидко і видовищно, але ж при цьому нищиться природа» «Читайлики» Могутній дуб Могутній дуб, прадавній дуб Стоїть побіля яру. Розкинув свій листатий чуб, Чолом торкаєхмару. Старечезгорблене гілля, Кора немов сталева,
  • 7. Із лісу дідові здаля Вклоняються дерева. Дубочки На колгоспівському полі Стигнуть колосочки… Там на волі На роздоллі Виросли дубочки. А я дівчинка Ганнуся Йду до того гаю, Стану-гляну, Задивлюся, Пісню заспіваю: - Ви ростіть, ростіть, дубочки, Різьблені листочки! Розвивайтесь, Наливайтесь, Рідні колосочки! Колосіться, колосіться, Жито і пшениця! – Захищають вас Дубочки – Різьблені листочки! VІ. Підсумок уроку (слайд 18) Репортаж У грудні 2009 р. наказом Міністерства охоронинавколишнього середовища України було затверджено проведення конкурсу «Національне дерево України». Згідно з положенням про проведення конкурсу, будь-який громадянинУкраїниабо організація моглиномінувати дерево і брати участь у його обранні. Було визначено чотириномінації: 1-найстаріші дерева;в номінації брало участь 9 дерев віком від 300 (каштан Петра Могили в Києві) до 2000 років (маслина в Нікітському ботсаду); 2-меморіальнідерева — 10 дерев, пов'язанихз життям і діяльністю знаменитих людей; 3-історичні дерева — 8 дерев, пов'язанихз історичнимиподіями або є історичнимисимволами; 4-естетично ціннідерева — 8 дерев. Конкурс проводився з лютого до 1 липня 2010 р. (слайд 19)ІСТОРИЧНІ ДЕРЕВА УКРАЇНИ
  • 8. Запорізькийдуб віком 700 років у правобережній частині м. Запоріжжя, символкозацької слави — 1 місце; Юзефінський дуб віком 1000 років у селі Глинне Рокитнівського району Рівненської області — 2 місце; дуб Франца Йосифа віком 120 років у селі ЛисовичіСтрийського району Львівської області — 3 місце. (слайд 20)ЕСТЕТИЧНО ЦІННІ ДЕРЕВА УКРАЇНИ дуб Грюневальда віком 900 років в Конча-Заспіпід Києвом, найстаріше дерево Києва — 1 місце; Монастирськийдуб віком 800 років у Мезинськомунаціональному парку (Чернігівська область), який називають найвищим і найстрункішим древнім дубом України — 3 місце. - Чи сподобався вам урок? - Що найбільше запам’яталося та що вас вразило? - Чи цікаво було готуватися до уроку, готувати пошукову інформацію? - Отже, який висновокмиможемо зробити? - Ми дали відповідь на наше проблемне запитання? VІІ. Домашнє завдання