1. Тема.Урокз ароматом кави (Речення простіі складні (повторення))
Мета:
формування предметних компетентностей: поглибити знання учнів
про речення як синтаксичну одиницю, повторити відомості про просте і
складне речення, граматичну основу речення; вдосконалювати вміння й
навики учнів розрізняти речення названих видів;
формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: розвивати вміння планувати власні дії, оцінювати свою
роботу і роботу однокласників;
комунікативної: розвивативміння чітко і ясно висловлюватися, доводити
свою думку;збагачувати словниковий запас школярів;
соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в колективі,
виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного
результату;
громадянської:розвивати пізнавальний інтерес учнів; виховувати любов
до рідного слова
Тип уроку: комбінований
Обладнання: підручник, мультимедійна презентація, картки самооцінки,
учнівський міні-проект
Перебіг уроку
I. Організаційний етап. Створення сприятливого психологічного
клімату, налаштування на роботу
Учитель. Одного разу до батька прийшла дочка й скаржиться: «Батьку, я
втомилася долати труднощі та розв’язувати проблеми, я весь час пливу проти
течії. Я виснажена, у мене більше нема сил. Що мені робити?»
Батько ж замість відповіді поставив на вогонь три однакові каструлі з
водою. В одну вкинув моркву, в другу поклав яйце, а в третю насипав зерна
кави. Через деякий час він вийняв з води моркву, яйце й налив чашку кави.
- Що змінилося? – запитав він свою дочку.
- Яйце й морква зварилися, а зерна кави розчинилися у воді, - відповіла
вона.
- Ні, донюмоя, це лише на перший погляд так… Подивися - тверда морква
в окропі стала м’якою та вразливою, рідке яйце стало твердим. Зовні вони не
змінилися, вони лише змінили свою структуру під впливом однаково
несприятливих умов. Так і люди – сильні зовні можуть розклеїтись і стати
слабкими там, де крихкі й ніжні лише тверднуть і міцніють.
- А кава?
- Це найцікавіше. Зерна кави повністю розчинилися в новому ворожому
оточенні та змінили його – перетворили окріп на чудовий ароматний напій. Є
особливілюди, які не змінюються через обставини, - вони змінюють обставини
й перетворюють їх на щось нове та прекрасне, отримуючи користь і знання в
цій ситуації.
Бажаю вам, шановні учні, ніколи не підлаштовуватися під обставини, а
перетворювати їх на щось нове та прекрасне.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
2. «Гірлянда асоціацій» (Слайд 2)
Учитель. Коли ви зайшли до класу, то відчули приємний аромат кави.
Скажіть мені, будь ласка, які асоціації у вас виникають, коли ви чуєте слово
«КАВА»?
(Відповіді учнів)
ІІІ. Повідомлення теми, мети, завдань уроку
Учитель. Я запрошую вас на наш урок української мови з ароматом кави,
темою якого є «Простіі складні речення». (Учні записують в зошити число та
тему уроку)
Сьогодні на уроці ми повторимо знання про речення; будемо вчитися
розрізнятипростіі складні речення.Вибудете оцінювати свої знання на картках
самооцінювання, де зазначено максимальний бал за кожен вид роботи. В кінці
уроку ми з’ясуємо рівень вашої роботи. (Підписування карток учнями)
Учитель. Слово кава походить від назви провінції Каффа (Ефіопія). Кава
– стародавній напій, який має багату історію. Існує понад 500 сортів кави.
Однак за рівнем якості вирізняють три основних види: арабіка, робуста,
ліберика. Спеціалісти відрізняють один сорт кави від іншого за ароматом.
ІV. Актуалізація опорних знань
Словникова робота (Слайд 3)
Прочитайте словникову статтю.
Кава, и, ж. 1. Тропічне дерево, з насіння якого виготовляють ароматний
напій; кавове дерево. 2. Насіння цього дерева або порошок із цього насіння. 3.
Поживний напій (із цукром, часто також із молоком чи вершками) з цього
порошку. Приклад: Замовити чашечку кави.
Орфографічна п’ятихвилинка «ВІДШУКАЙКЛЮЧ» (Слайд 4)
Учитель. Сьогодні на уроці повторимо чергування У - В, І – Й, ці знання
вам знадобляться під час написання диктанту і дадуть змогу підготуватися у
майбутньому до ЗНО.
ЗАВДАННЯ: Запишіть у дві колонки сполучення слів. У першу – з у, і, в
другу – з в, й
Схід (і,й) захід; степ (і,й) море; знання (і,й) уміння; село (і,й) місто; сон
(у,в) руку; знищений (у,в) щент; він (і,й) шов; спокійно (і,й) шов; спитай (у,в)
мами; трапилось (у,в) перше; сиджу (у,в) дома; стану (у,в) чителем; рано (у,в)
став; досить (у,в) порядкований;ощадливість (і,й) бережливість; дощ (у,в) щух;
з’єднані (у,в) спілку
Учитель. Якщо ви правильно записали словав колонки, то з других букв
маєте отримати «ключ» - початок вислову англійського богослова Томаса
Фуллера «……………., ТОЙ НІЧОГО НЕ НАВЧИТЬСЯ»
(Ключ: «ХТО НІ ПРО ЩО НЕ ПИТАЄ, ТОЙ НІЧОГО НЕ
НАВЧИТЬСЯ»)
Бесіда
Учитель. Тож нехай цей вислів стане девізом нашого уроку. Запишіть цей
вислів собі в зошити (Слайд 5)
- Що ви записали?
- Це речення просте чи складне? (визначення граматичних основ)
«Асоціативний кущ» (Слайд 6)
3. Учитель. Спробуємо створити модель речення
- Які бувають речення за складом граматичної основи?
- Які ви знаєте речення за метою висловлювання?
- Які бувають речення за емоційним забарвленням?
- За будовою?
- За наявністю чи відсутністю другорядних членів?
Речення
За складом граматичної основи:
двоскладні:
мас два головні члени речення — підмет і
присудок, які групують навколо себе
другорядні члени
односкладні:
граматична основа складається з одного
головного члена (підмета чи присудка);
другий член не потрібен, бо зміст речення
і так зрозумілий
За метою висловлювання
розповідні:
містять повідомлення,
розповідь про щось (ін-
тонація характеризується
пониженням тону на-
прикінці речення)
питальні:
містять питання, на яке
передбачається відповідь
або що не вимагає відповіді
(тон підвищується на тому
слові, в якому міститься
зміст питання)
спонукальні:
містять наказ, вимогу,
заклик, побажання, пораду,
прохання... (розповідна або
оклична інтонація)
За емоційним забарвленням
окличні;
розповідні, питальні; можуть бути
окличними, якщо виражають емоційні
переживання мовця або його ставлення до
фактів і явищ дійсності
неокличні;
спонукальні;
надають повідомленню за допомогою
інтонації різного відтінку, часом навіть
протилежного значення
За будовою
прості:
наявність однієї граматичної основи
складні:
наявність двох і більше граматичних
основ (речення складається з двох або
кількох простих, об’єднаних за смислом
та інтонаційно)
За наявністю чи відсутністю другорядних членів
поширені:
крім головних, у реченні є ще й другорядні
члени речення
непоширені:
відсутність другорядних членів речення
Мовне дослідження ( синтаксичний розбір речення) (1 учень біля
дошки)(Слайд 7 )
Петро І вперше спробував «напій життя» у Голландії .
Кодове письмо
Учитель. У кожного із вас на парті є карточка з реченнями. Перша група
виписує складні речення, друга - прості. Якщо ви правильно випишете
речення, то з перших букв прочитаєтеслово-код. (Код:кава)
Завданнядлякодового письма
І варіант
К) Скрізь, куди завозилася кава, напій набував популярності.
У) Всю довгу зиму птиці пам’ятали рідні гнізда.
Т) Там, за порогами, в степах, сидять лелеки на стовпах.
А) Пастух на ім’я Калдім помітив, що кози ласували листям кавових дерев.
Л) По-друге, існувала необхідність зберігання надлишків кавових бобів.
В) Треба пам’ятати, що без паперового фільтра кафестрол залишається в
4. завареній каві.
С) Ми любимо вранці насолоджуватися ароматною чашкою кави.
А) Дослідження доводять, що нефільтрована кава-еспресо також містить
кафестрол.
ІІ варіант
Н) Там, де зорісяють з-за гори, над водою гнуться явори.
К) По-друге, існувала необхідність зберігання надлишків кавових бобів.
У) Там, де втомно в темінь тоне кучерявий вечір, хтось невтомним дзвоном
дзвонить про чарівні речі.
А) У 21 столітті у світі успішно працює незліченна кількість ресторанчиків,
кав’ярень, кафетеріїв.
Т) Над водою, де калина білим цвітом одцвіта, тихо явір-явориназадивляє крізь
літа.
Л) Ти врівноважена людина, яка має різні уподобання.
В) У каві, завареній без паперового фільтра, залишається кафестрол.
А) Нефільтрована кава підвищує рівень холестерину в організмі.
Фізкультхвилинка
Хвилинкавідпочинку (учнівськийміні-проект про «Кавовукантату»
Й.С.Баха)
V .Узагальнення і систематизація вивченогоматеріалу
Лінгвістична естафета (Слайди 8-9)
Відредагуйте рядкиз учнівських творів
Прокинувшись уранці, на столі стоялаароматна кава.
Зайшовши у кав’ярню, у вічі кидаються охайно розставлені
столики.
Прочитавши рядочкименю, якийсь особливийнастрій огорнув
мене.
Побачивши матір з філіжанкою ранкової кави, радісно забилося
серце.
Перебудуйте складні речення в прості. Запишіть утворені речення.
Пройшло чимало часу з того дня, коли було відкрито зерна кави.
Каву п'ють зазвичай, коли прокидаються.
Юрій-Франц Кульчицькийознайомився з технологією приготування
напою, коли перебував у Туреччині.
У Відні українськийшляхтич відкрив кав'ярню, яку розташував у
власному будинку.
Робота з деформованим текстом (Слайди 10-11)
Завдання. Розташувати речення так, щоб утворився текст. Записати
номериречень у вигляді цифрового коду. Вказати простіі складні
речення
1. Люди з часом навчилися готувати каву, існує багато рецептів її
приготування. 2. Про походження кави існує безліч легенд. 3. Спересердя
пастух жбурнув гілку з ягодами у вогонь – і раптом відчув приємний аромат
тліючих ягід.4. Одна з них розповідає, що пастух на ім’я Калдім помітив, що
кози, які ласували листям кавових дерев, ставали особливо активними і
5. бадьорими.5.Отриманий напій виявився гірким. 6.Калдім, зібравши ягоди
дерев, замочив їх у воді.
Код: 2 4 6 5 3 1
Самооцінювання
Учні підраховують кількість набраних балів, оголошують оцінку за урок.
VІ. Рефлексія
Мішечок зерен знань (Слайд12)
Дуже любив каву Людвіг ван Бетховен. Композитор відраховував рівно 64
зернинки для того, щоб заваритичашечку кави, вважаючи, що кожна зернинка
важлива.
Ми ж з вами зберемо зернинки знань, здобутих на уроці. Створимо каву
емоцій.
Потрібно назвати те, про що дізналися на уроці, які емоції отримали і вкласти
до нашої імпровізованої філіжанки.
VІІ. Домашнє завдання (Слайд13)
1. §6, стор.58-60, опрацювати теоретичнийматеріал
2. Зі статті «Чоловік з ароматом кави» виписати 5простихі 5 складних речень,
виконати синтаксичний розбір двох речень (на вибір)
3. Написати есе «Поговоримо про каву…»
(Слайди 14-15)Шукайте незвичайне в звичайних речах,цікавтесь, звідки вони
з'явилися,ітоді світ засяєновими різноманітними барвами,у ньомубуде цікавіше
жити.
Дякую за урок!!!
Додаток1
Картка для самооцінювання
Прізвищетаім’я
Видроботи Максимальнакількіс
тьбалів
Кількістьзароблен
ихбалів
Орфографічна п'ятихвилинка 2
Кодове письмо 2
Лінгвістична естафета 4
Усні відповіді на запитання 2
Робота біля дошки 2
Всього 12