DEMONSTRASI KONTEKSTUAL MODUL 1.3 PENDIDIKAN GURU PENGGERAK
Rph format komputer
1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Matapelajaran : Teknologi Maklumat Dan Komunikasi Dan Masyarakat.
Tingkatan : 4 Kejora.
Tarikh : 7 Ogos 2014. Hari : Khamis.
Masa : 7.30 am – 8.40 am (70 minit).
Kehadiran Pelajar : 9 / 9 orang.
Tajuk : Kerja kursus.
Hasil Pembelajaran :
Memahami langkah-langkah untuk memformat komputer memformat komputer menggunakan window XP.
Objektif Pembelajaran :
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, para pelajar akan dapat :
1. Memahami langkah-langkah untuk memformat komputer menggunakan window XP dengan betul.
Nilai :
1. Tekun.
2. Rajin.
3. Menghormati guru.
4. Beri Tumpuan.
Kaedah / Teknik :
1. Pemerhatian.
2. Bersoal jawab.
2. 3. Brainstorming.
4. Merumus.
Pengetahuan Sedia Ada :
1. Pelajar telah tahu menggunakan komputer dan jenis-jenis sistem pengoperasian.
Alat Bantu Mengajar :
Projektor, LCD, papan putih, komputer.
Bahan Bantu Mengajar :
1. Modul ICT.
2. Buku rujukan complete.
3. Video koswer .
4. Komputer.
Langkah pembelajaran :
Langkah/Masa Isi Pelajaran / Kemahiran Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran Catatan
(ABBM/Kaedah/Nilai/KBKK)
Set Induksi
5 minit
(7.30 am – 7.35 am)
Kandungan :
Sistem pengoperasian.
Guru memulakan sesi pembelajaran
dengan menunjukkan jenis-jenis sistem
pengoperasian yang berada dipasaran. .
Strategi/Pendekatan:
Berpusatkan guru dan
pelajar.
3. Langkah/Masa Isi Pelajaran / Kemahiran Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran Catatan
(ABBM/Kaedah/Nilai/KBKK)
Guru bersoal jawab dengan pelajar
berkaitan contoh-contoh serta fungsi
setiap jenis sistem pengoperasian.
Guru mengaitkan apa yang akan
dipelajari pada hari ini.
Kaedah/Teknik:
Pemerhatian.
Bersoal jawab.
Nilai :
Tekun.
Patuh.
KBKK:
Berfikir dengan kritis.
Mengenalpasti.
Menghubungkaitkan
dengan pelajaran.
ABBM:
Komputer.
Langkah 1
30 minit
Kandungan : Guru menerangkan objektif P&P yang Strategi/Pendekatan:
4. Langkah/Masa Isi Pelajaran / Kemahiran Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran Catatan
(ABBM/Kaedah/Nilai/KBKK)
(7.35 am – 8.05 am) Video koswer langkah-
langkah memformat
komputer.
perlu pelajar dicapai dalam pembelajaran
pada hari ini.
Guru mengarahkan pelajar untuk
memberi tumpuan kepada tayangan
video langkah-langkah memformat
komputer.
Berpusatkan pelajar.
Kaedah/Teknik:
Pemerhatian.
Nilai:
Patuh arahan.
Beri perhatian.
KBKK:
Menjana idea.
Pemahaman.
ABBM:
Video Koswer.
Langkah 2
(30 minit)
(8.05 am – 8.35 am)
Kandungan :
Menguji tahap kefahaman
pelajar
Pelajar diminta untuk berada didalam
kumpulan secara berpasangan iaitu
pelajar perlu membuat peta minda
berkaitan langkah demi langkah cara
Strategi/Pendekatan:
Berpusatkan guru dan
pelajar.
Kaedah/Teknik:
5. Langkah/Masa Isi Pelajaran / Kemahiran Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran Catatan
(ABBM/Kaedah/Nilai/KBKK)
untuk memformat komputer.
Pelajar perlu membuat peta minda
tersebut dalam microsoft office work dan
dihantar ke email guru.
Guru memantau aktiviti pelajar.
Brainstorming.
Nilai:
Tekun.
Rajin.
KBKK:
Menjana tahap.
kefahaman pelajar.
Mengingat kembali isi
pembelajaran.
ABBM:
Komputer.
Penutup
5minit
(8.35am – 8.40am)
Soalan :
Apa yang telah dipelajari pada hari
ini?
Kandungan :
Rumusan keseluruhan topik.
Guru merumuskan semua tajuk yang
diajar pada hari ini.
Guru membenarkan pelajar bertanyakan
soalan mengenai tajuk yang dipelajari
pada hari ini.
Guru mengarahkan pelajar untuk
Strategi/Pendekatan:
Berpusatkan guru dan
pelajar.
Kaedah/Teknik:
Merumus.
Nilai:
6. Langkah/Masa Isi Pelajaran / Kemahiran Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran Catatan
(ABBM/Kaedah/Nilai/KBKK)
membaca topik yang akan dipelajari pada
kelas akan datang.
Menghormati guru.
Beri Tumpuan.
KBKK:
Menjana idea.