Rancangan pengajaran harian ini membahas tentang pengajaran wudhu' kepada murid tingkatan satu. Strategi pengajaran yang digunakan adalah gabungan pemusatan guru dan murid, dengan menggunakan bahan bantu seperti buku teks, gambar dan video. Aktiviti yang dirancang termasuk penerangan langsung oleh guru, permodelan cara berwudhu', dan perbincangan kelompok untuk meningkatkan pemahaman murid.
1. PENGAJARAN KEPELBAGAIAN PELAJAR
Tajuk Tugasan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
NAMA NO ID
WAN HAFSHAH BINTI WAN ISHAK L20181011066
SITI NURHAJAR BINTI YUNUS L20181010936
NUR FATIMAH NADHIRAH BT
ABDULLAH
L20181010929
NAMA PENSYARAH: PROF. MADYA MOHD NASIR BIN MASRAN
YIK 2018
3. 1. PENGENALAN
Rancangan Pengajaran Harian merupakan satu rekod khas yang disediakan lebih awal oleh
guru sebelum menjalankan sesi pengajaran dan pembelajaran di bilik darjah. Rancangan
Pengajaran Harian ini dibina sebagai panduan kepada para guru untuk mengajar dengan lebih
sistematik dan efektif serta mampu untuk mencapai objektif pengajaran. Dokumen ini sangat
penting dan berguna supaya guru dapat menyampaikan input pembelajaran kepada para murid
dengan teratur. Selain itu RPH adalah bahan bukti bahawa guru telah membuat perancangan
rapi terlebih dahulu sebelum melaksanakan pengajaran dan pembelajaran di blik darjah.
Rancangan Pengajaran Harian yang dibina perlu merujuk kepada Rancangan Pengajaran
Tahunan (RPT), Sukatan Pelajaran (SP) dan Huraian Sukatan Pelajaran (HSP). Maklumat yang
perlu dicatatkan dalam RPH adalah hari dan tarikh, mata pelajaran dan kelas, masa, tajuk dan
objektif, kemahiran yang ingin dicapai, aktiviti yang dijalankan serta impak atau refleksi. Guru
boleh merujuk kepada SURAT PEKELILING IKHTISAS BIL. 3/1999 bagi tujuan penyediaan
RPH untuk memenuhi keperluan pekeliling tersebut.. Persediaan mengajar yang disediakan
dengan jelas, teliti, lengkap dan teratur dapat membantu pelajar meningkatkan tahap pengajaran
dan pembelajaranterutamanya di kalangan murid bermasalah pembelajaran.
PENGENALAN
4. Mengelakkan
sebarang
penyelewengan
atau terkeluar
daripada perkara
yanghendak diajar
Meningkatkan
keyakinan diri guru
pelatih sebelum
masuk mengajar.
Menggunakan
masa pengajaran
secara optimum
MERANCANG
DENGAN TELITI
KOMPENEN
PENGAJARAN
Menyediakan satu siri
aktiviti untuk
membantu murid
mengubah
sikap,kebiasaan,
kebolehan dan
pengetahuan ke arah
yang dikehendaki
Mengembangkan
pengajaran
secara lancar
dan tersusun.
Mengehadkan skop
yang akan diajar
dalam sesuatu
jangka waktu
Mengingat bahan
dan pendekatan
pengajaran yang
perlu untuk
menyampaikansesua
tu isi pelajaran.
KEPENTINGAN RANCANGAN
MENGAJAR
5. JADUAL PENENTU KANDUNGAN (JPK)
Jadual Penentu Kandungan merupakan sebuah jadual yang membantu guru dalam merancang aktiviti
pengajaran dan pembelajaran di kelas. Kumpulan kami telah memilih subjek Sejarah Bab 1 bagi tingkatan
empat sebagai JPK dan rancangan pengajaran harian tugasan ini.
Rancangan
Pengajaran
Harian
Aras Taksonomi Bloom
Pengetahuan Kefahaman Aplikasi Analisis Sintesis Penilaian
Topik 1 :
Tayammum
RPH 1
X X X
Topik 2 : Wudhu’
RPH 2
X X X
Topik 3 : Istinjak
RPH 3
X X X
8. KEPELBAGAIAN
KECERDASAN
Menurut Howard Gardner (1983) kecerdasan adalah kebolehan untuk menyelesaikan masalah
ataupun mencipta produk yang dihargai oleh sesuatu budaya. Setiap inidividu mempunyai
kecerdasan yang berbeza-beza. Definisi kecerdasan pelbagai adalah kepakaran kecerdasan
manusia yang mempunyai kemahiran untuk menyelesaikan masalah, dan menangani masalah
sesuai dengan masa dan tempat serta menghasilkan kesan yang efektif.
Howard Gardner telah membahagikan kecerdasan ini kepada sembilan jenis, iaitu:
Kecerdasan Linguistik
Individu yang memiliki “Kekuatan Perkataan”. Individu dengan kecerdasan ini lebih memahami
dunia melalui bahasa dan perkataan (Telee, 2000). Contoh pembelajaran yang boleh digunakan
adalah perbahasan dan debat.
Kecerdasan Logikal
Individu yang memiliki “Kekuatan Nombor dan Logik”. Individu dengan kecerdasan ini lebih
memahami dunia berdasarkan logik seperti operasi matematik. Mereka lebih mudah melakukan
sesuatu tugasan mengikut arahan, mengumpul maklumat dan menggunakan maklumat itu
untuk menyelesaikan masalah (Kallenbach &Viens, 2004). Contoh pembelajaran yang boleh
digunakan adalah kuiz matematik.
Kecerdasan Visual
Individu yang memiliki “Kekuatan Gambaran”. Individu dengan kecerdasan ini lebih memahami
dunia melalui gambaran idea (Wong, 2011). Contoh pembelajaran yang boleh digunakan
adalah melukis dan mewarna.
Kecerdasan Kinestetik
Individu dengan “Kekuatan Jasad”. Individu yang memiliki kecerdasan ini, memahami dunia
melalui sesuatu yang bersifat fizikal (Kasdu, 2004). Contoh pembelajaran yang boleh
digunakan adalah latihan fizikal dan amali.
9. Kecerdasan Muzikal
Individu yang memiliki “Kekuatan Muzik”. Individu dengan kecerdasan ini memahami dunia
melalui melodi (Telee, 2000). Contoh pembelajaran yang boleh digunakan adalah nyanyian.
Kecerdasan Interpersonal
Individu yang memiliki “Kekuatan Manusia”. Mereka memahami dunia melalui sudut
pandangan orang lai dan mereka suka bersosial (Kallenbach & Viens, 2004). Contoh
pembelajaran yang boleh digunakan adalah aktiviti berkumpulan.
Kecerdasan Intrapersonal
Individu yang memiliki “Kekuatan Diri”. Individu dalam kategori ini memahami dunia melalui
sudut pandangan mereka yang tersendiri. Mereka juga mempunyai kepercayaan tersendiri
tentang sesuatu perkara (Abdullah, 2009). Contoh pembelajaran yang boleh digunakan
adalah soal jawab.
Kecerdasan Naturalis
Individu yang memiliki “Kekuatan Alam”. Individu dalam kategori ini suka berada di luar
bangunan. Mereka memahami dunia melalui persekitaran (Telee, 2000). Contoh
pembelajaran yang boleh digunakan adalah aktiviti luar bilik darjah dan kajian.
Kecerdasan Eksistensialis
Individu yang memiliki “Kekuatan Kerohanian”. Individu dalam kategori ini memahami dunia
melalui hubungan diri dengan pencipta. Mereka gemar bertanya tentang persoalan berkenaan
tujuan hidup, tanggungjawab hidup dan ke mana mereka akan pergi setelah mati. Mereka
kebiasaannya adalah pendakwah dan pengkaji agama (Kallenbach & Viens, 2004). Contoh
pembelajaran yang boleh digunakan adalah membaca tafsir al-Quran dan hadith.
10. MOTIVASI
• Motivasi ialah sebagai faktor fisiologikal dan psikologikal yang menyebabkan individu bertindak atau
bertingkah laku di dalam cara yang spesifik dan pada masa-masa tertentu. (Plotnik, 1998). Terdapat
hubung kait antara motivasi dengan motif. Motif pula merupakan sebuah dorongan atau kekuatan yang
mendorong seseorang atau kelompok untuk berbuat sesuatu.
• Motivasi belajar dianggap penting di dalam proses belajar dan pembelajaran dilihat dari segi fungsi dan
nilainya atau manfaatnya. Hal ini menunjukkan bahwa motivasi belajar mendorong timbulnya tingkah laku dan
mempengaruhi serta mengubah seseorang pelajar bersemangat untuk belajar seterusnya menggapai
kecermerlangan.
• Disamping itu motivasi bertindak sebagai pengarah, iaitu mengarahkan perubahan untuk mencapai apa yang
diinginkan. Dengan demikian, motivasi dapat memberikan arah dan aktiviti yang harus dikerjakan sesuai
dengan tujuannya.
12. CIRI-CIRI
EKSTRINSIK
Motif-motif yang aktif
dan berfungsinya
karena adanya
rangsangan dari luar.
Contoh seseorang itu belajar
karena tahu besok paginya
akan ada ujian dengan
harapan akan mendapat nilai
yang baik, sehingga ia akan
dipuji oleh guru-gurunya, atau
temannya.
Bukan karena belajar
ingin mengetahui
sesuatu, tetapi ingin
mendapatkan markah
yang baik, atau agar
mendapat hadiah dan
pujian
13. CIRI-CIRI
MOTIVASI
INTRINSIK
Tidak perlu diransang dari
luar, karena dalam diri setiap
individu suadah ada dorongan
untuk melakukan sesuatu.
memiliki tujuan untuk
menjadi orang yang terdidik,
berpengetahuan, ahli dalam
bidang studi tertentu.
Contoh seseorang yang suka
membaca, tidak perlu ada
yang diyuruh atau
didorongnya, karena ia sudah
rajin mencari buku-buku
untuk dibaca.
CONTOH
SITUASI
MOTIVASI
DALAMAN
19. Matapelajaran : Pendidikan Islam Tingkata
n
:
1
Tarikh : Minggu 1 Masa
:
8.00 pagi - 9.10 pagi
Bil. Pelajar : 26 orang
Tema / Tajuk : Ibadah
Sub Topik : 4.5 - Wudhu’
Hasil
Pembelajaran :
Di akhir pengajaran, pelajar dapat :
1. Pelajar dapat menyatakan erti wudhu’
2. Pelajar dapat menyatakan anggota wajib wudhu’
3. Pelajar dapat menyatakan perkara sunat, makruh dan
batal wudhu’
4. Pelajar dapat menjelaskan adab-adab dan hikmah
berwudhu’
20. Strategi / Aktiviti : Gabungan pemusatan guru dan pemusatan pelajar.
Pengetahuan lalu : Pelajar telah mengetahui bahawa harus ada wuduk untuk
solat dan baca quran.
Bahan Bantu : Buku teks, gambar, video, air dan bekas air.
Penerapan Nilai : Kerjasama, rasional, kebersihan.
1.Set Induksi 1) Guru membawa sebotol air mineral dan
menunjukkan kepada pelajar.
2) Guru bertanyakan pelajar tentang
kepentingan/kegunaan air.
3) Guru menyoal pelajar tentang kaitan air dengan
ibadah.
4) Guru mengaitkan jawapan pelajar dengan tajuk yang
akan dibincangkan.
2.Objektif Pembelajaran 1. Pelajar akan dapat menunjukkan cara-cara
berwudhu’ dengan sempurna.
2. Pelajar akan dapat menyatakan perkara-perkara yang
membatalkan wudhu’.
3. Pelajar akan dapat menerangkan hikmah berwudhu’.
21. 3.Permodelan 1) Kecerdasan Verbal
Lingustik :
* Guru memberi
penerangan tentang
topik tersebut di
hadapan kelas (BBM
1)
* Guru membahagikan
pelajar kepada
beberapa kumpulan
dan setiap kumpulan
dikehendaki
membentang di
hadapan kelas
tentang topik yang
telah diberikan.
2) Kecerdasan
Visual :
* Guru menayangkan
video mengenai cara-
cara berwudhu’. (BBM
2)
2) Kecerdasan
Kinestetik :
* Guru akan mengarahkan
pelajar untuk membaca topik
tersebut.
* Guru membahagikan
pelajar kepada beberapa
kumpulan kecil dan setiap
diberikan sebekas air.
Kemudian pelajar akan
menunjukkan cara-cara
berwudhu’ menggunakan air
tersebut berpandukan buku
teks. (BBM 3)
4.Semak
kefahaman
pelajar:
1. Pelajar diminta untuk
membentang tajuk-tajuk
yang telah ditetapkan
oleh guru.
1. Pelajar dikehendaki
membuat peta i-think
berkenaan topik ini.
1. Pelajar akan diberikan
soalan dan pelajar akan
menjawab dalam tempoh
yang telah ditetapkan.
BBM
1
BBM
2
22. 5.Pantau dan
Ubahsuai
1.Guru memantau
pergerakan pelajar dan
memberi panduan agar
perbincangan atau maksud
mereka tidak tersasar.
1.Guru memantau
pergerakan pelajar
dan memberi
panduan agar
dapatan mereka
tidak tersasar.
1. Guru memantau pelajar dan
memberi panduan agar
pemahaman mereka tidak tersasar.
6.Praktis
Tertempoh
1. Pelajar diberikan masa
selama 20 minit untuk
persediaan. 5 minit
pembentangan setiap
kumpulan.
2. Guru akan membuat
pengukuhan selama 15
minit dan 10 minit untuk
membuat rumusan.
1. Pelajar diminta
untuk memikirkan
alternatif lain
untuk bersuci
selain dengan
cara berwudhu’
dan
membentangkan
cara tersebut di
hadapan kelas.
2. Guru akan
membuat
pengukuhan
selama 15 minit
dan 10 minit
untuk membuat
rumusan.
1. Guru menerangkan kepada
pelajar selama 15 minit,
seterusnya 20minit soal jawab
antara pelajar dan guru. 20 minit
seterusnya guru akan
memberikan soalan kepada
pelajar.
2. Guru akan membuat
pengukuhan selama 15 minit
dan 10 minit untuk membuat
rumusan.
7.Penutup dan
Refleksi
1. Guru akan memberikan pembetulan dan penjelasan lanjut bagi mengukuhkan
maklumat yang dibentangkan.
2. Guru akan memberikan respon terhadap jawapan yang diberikan oleh
33. JADUAL PENGAJARAN HARIAN BERDASARKAN MOTIVASISUBJEK PENDIDIDKAN ISLAM TINGKATAN SATU
TARIKH MINGGU PERTAMA MASA 8- 9AM
BILANGAN PELAJAR 36 ORANG
BAHAGIAN IBADAH
TEMA/TAJUK TAYAMUM CARA DAN HIKMAHNYA
HASIL PEMBELAJARAN Di akhir pembelajaran pelajar
dapat:
1. Menyebut pengertian tayamum
2. Menyatakan sebab-sebab
tayamum
3. Menyenaraikan syarat-syarat
tayamum
4. Menerangkan rukun sunat dan
perkara yang membatalkan
tayamum
5. Menjelaskan cara bertayamum
dengan sempurna
6. Menerangkan hikmah
bertayamum
34. STRATEGI / AKTIVITI Gabungan pemusatan guru dan pelajar
PENGETAHUAN LALU Pelajar telah mengetahui beberapa alat bersuci
BAHAN BANTU Debu tanah, gambar dan video
PENERAPAN NILAI Pengetahuan dan kesedaran bahawa dengan tiadanya air, orang Islam
masih boleh bersuci
1.SET INDUKSI Mempamerkan peralatan tayamum seperti debu.
(Penerapan nilai kesedaran dalam diri pelajar akan kemudahan asas
untuk bersuci)
Contoh abstrak seperti mempamerkan debu meransangkan minat
pelajar untuk mempraktik amali bertayamum
2.OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
Pelajar mengetahui kaedah dan cara bersuci menggunakan debu.
(BBM 1)
35. 3.PERMODELAN MOTIVASI INTRINSIK (DALAMAN)
1. Guru menerangkan pengertian
tayamum.
2. Guru bersama pelajar membincangkan
rukun, sunat dan perkara-perkara yang
membatalkan tayamum kemudian
memberi kes situasi untuk pelajar
selesaikan mengikut input yang telah
disampaikan. Kes situsi tersebut
perlulah dibentangkan di hadapan oleh
pelajar secara sukarela. Dengan cara
begini dapat menyerlahkan
interpersonal pelajar agar mereka
lebih yakin diri untuk bercakap di
hadapan khalayak ramai dan berani
menyuarakan pandangan.
3. Guru menambahkan penjelasan
kemudian kepada pembetangan tadi
dan menyambung pembelajaran
dengan menerangkan hikmah
bertayamum sebelum tamat sesi jadual
tersebut.
(Penerapan nilai: Berani kehadapan dan
menyuarakan pandangan)
MOTIVASI EKSTRINSIK (LUARAN)
1. Guru meminta pelajar
menyanaraikan sebab-sebab dan
syarat-syarat bertayamum secara
pertandingan mengikut 6
kumpulan
2. Guru menggunakan video untuk
menunjukkan cara bertayamum
yang sah.
3. Guru meminta pelajar untuk
melakukan ritual tayamum
dengan mengunakan debu
yang telah disediakan,
kemudian memberi tepukan
kepada mereka untuk
galakan dan menarik minat.
(Penerapan nilai: Penghargaan dan
saling berkerjasama)
(BBM 2)
36. 4. SEMAK KEFAHAMAN
PELAJAR
1. Guru memberi kes situasi
kepada pelajar untuk
diselesaikan.
2. Sesi soal jawab serta
mendedahkan soalan contoh
peperiksaan.
1. Guru memberi sedikit ganjaran
hadiah kepada pelajar yang
mampu menjawab persoalan
yang biasanya berlegar dalam
masyarakat berkenaan
tayamum.
5. PANTAU DAN UBAH
SUAI
1. Guru memantau dan memberi
panduan aktiviti pelajar agak
tidak tersasae dari objektif.
1. Pelajar akan dirasangkan dengan
ayat-ayat menarik minat mereka
supaya aktiviti mereka
rancak,tidak suram dan tidak
kaku.
6. PRAKTIS BERTEMPOH 1. Guru menggambil masa 15 minit
untuk menyampaikan semua
penerangan
2. Pelajar diberikan tempoh 15
minit waktu bentang
penyelesaian kes, yang mana 3
minit bagi setiap orang
diperuntukkan.
3. 5 minit pendedahan contoh
soalan peperiksaan.
1. Pelajar diberikan 5 minit untuk
persedian kumpulan dan 5 minit
untuk senaraikan sebab-sebab
dan syarat-syarat bertayamum.
2. 5 minit durasi tayangan video
3. 10 minit amali ritual
perlaksanaan tayamum
PENUTUP DAN REFLEKSI 1. Guru akan merespon jawapan
pelajar dan membuat
pengukuhan.
2. Guru dan pelajar membuat
rumusan.
40. PEMODELAN LATIHAN KENDIRI INTRINSIK ( DALAMAN) LATIHAN KENDIRI EKSTRINSIK (
LUARAN )
1. Guru menerangkan maksud istinjak.
2. Guru bersama-sama pelajar
membincangkan perkara yang berkaitan
beristinjak seperti rukun istinjak,
perkara-perkara yang dibolehkan untuk
beristinjak. Di samping itu, guru telah
meminta para pelajar membuat
kumpulan masing-masing seramai 5
kumpulan ( 7 orang ) untuk diberi satu
tugasan di mana setiap kumpulan
diminta untuk menunjukkan demo
mengenai cara-cara untuk beristinjak
dengan betul menggunakan alat-alat
yang telah diberi kepada setiap
kumpulan.
3. Guru guru meminta setiap ahli
kumpulan menunjukkan demo di
hadapan pelajar-pelajar lain di samping
guru memberikan hikmah beristinjak
dalam Islam. Selain itu, sebagai
pengukuhan yang lebih lagi guru telah
memberikan latihan kepada pelajar-
pelajar.
( Penerapan nilai: keyakinan diri, bercita-cita
tinggi )
1. Guru meminta pelajar
menyenaraikan jenis-
jenis najis di dalam
kumpulan masing-
masing. ( 5 kumpulan )
2. Guru menayangkan
video sebagai contoh
cara-cara untuk
beristinjak dengan
betul menggunakan
alat yang sesuai.
3. Guru meminta pelajar
untuk melakukan
istinjak dengan
menggunakan tanah
yang telah disediakan.
Selain itu, guru
memberikan galakan
kepada pelajar berupa
hadiah seperti gula-
gula.
( Penerapan nilai: menjana
idea, penghargaan )
41. KEFAHAMAN
PELAJAR
1. Guru memberi satu situasi kepada
pelajar-pelajar untuk mereka berfikir
cara untuk menyelasaikan dengan
kaedah yang betul.
2. Sesi soal jawab antara guru dan pelajar.
1. Guru memberikan
ganjaran yang berupa
hadiah seperti gula-gula
kepada pelajar yang
melibatkan diri dalam
sesi pembentangan
serta
pelajar yang menjawab
soalan dengan betul
dalam sesi soal jawab.
PEMANTAUAN Guru sentiasa memantau setiap aktiviti yang
diberikan agar pelajar dapat memahami
pembelajaran dengan baik.
Pelajar-pelajar akan
diransang dengan
sesuatu yang menarik
perhatian mereka
seperti hadiah supaya
pembelajaran tersebut
sentiasa diminati oleh
mereka.
PRAKTIS
BERTEMPOH
1. Guru mengambil masa selama20 minit
untuk penerangan pembelajaran.
2. Guru memberikan masa selama 15 minit
untuk pembentangan/demo.
3. Guru meberikan masa selama 10 minit
sesi soal jawab antara pelajar.
4. 5 minit sebagai penerangan latihan
sebagai aktiviti pengukuhan.
1. 5 minit diberikan
untuk membentuk
kumpulan.
2. 5 minit tayangan
video.
3. 5 minit untuk
pelajar-pelajar
menyenaraikan
alat-alat untuk
beristinjak dengan
betul.
4. 10 minit demo di
hadapan kelas.
PENUTUP DAN
REFLEKSI
1. Guru telah memberi respon terhadap
jawapan pelajar-pelajar.
2. Guru membuat rumusan hasil
pembelajaran pada hari itu.
3. Latihan sebagai pengukuhan.