SlideShare a Scribd company logo
1 of 7
Я візьму той рушник, простелю, наче долю,
В тихім шелесті трав, в щебетанні дібров,
І на тім рушничкові оживе все знайоме до болю:
І дитинство, й розлука, і вірна любов.
А. Малишко
Тема: Прикладна діяльність. Символізм української вишивки. Імітація
вишивання в українському народному стилі з використанням
орнаментальних мотивів ( рослинного та тваринного).
Мета: ознайомити учнів з символами українського ужиткового
мистецтва;
Завдання: розвивати навички та вміння дітей працювати графічними
матеріалами: олівцями, фломастером; розвивати точність рухів та
окомір, розуміння народного декоративного мистецтва
поглиблювати розуміння учнями відображення ментальності народу
у витворах його ужиткового мистецтва;
поглиблювати уміння учнів стилізувати різні природні форми в стилі
української вишивки.
виховувати патріотичні почуття дітей, почуття прекрасного та любов до
національної художньої спадщини.
Матеріали і обладнання:
для вчителя; матеріали для демонстрації послідовності й техніки
виконання роботи, таблиці із зразками орнаментів,
технологічні картки із значеннями символів,
кросворд, аркуші з пролінейованою клітинкою на
кожного учня, презентаційні матеріали, записи пісень
про рушник, український вишитий рушник, календарі
для учнів: аркуш у клітинку, простий і кольорові олівці,
фломастери, гумка.
Тип уроку: отримання нових знань.
Вид уроку: комбінований
Методи і засоби роботи: евристична бесіда; практична робота на базі
засвоєного матеріалу.
Хід уроку
I Пролог. Організаційна частина
1. Привітання.
2. Перевірка готовності до уроку.
II Зав’язка. Актуалізація опорних знань і вмінь
Погляньте які різноманітні вироби. Це ж справжнісінькі твори мистецтва.
Про справжній твір народного мистецтва говорять: “Зроблено з душею”. У
народі звуть душею саму суть, зміст художнього образу. Народні майстри
вкладають у свої твори глибокий зміст.
На уроці ми зробимо з вами крок у світ найпрекраснішого. І я сподіваюся,
що у кожному вашому серці залишиться любов до своєї батьківщини, а в першу
чергу любов і повага до свого народу. Не дарма М. Рильський сказав: “Шануй звичаї
та обряди предків твоїх, бо це твоя окраса”.
III Розробка. Вивчення нового матеріалу
1. Вступна бесіда
Сивіють і народжуються роки, минають століття, однак у побуті значну, а
часом і вирішальну роль продовжують грати прості речі, якими користувався ще
наш далекий предок. Одним із найстаріших видів ДПМ є вишивання. Вишивання –
це процес обробки, оздоблення, тобто виконання вишивки. Оздоблення тканини,
шкіри орнаментальним візерунком або сюжетним зображенням, виконане вручну
або машинним способом лляними, бавовняними нитками, а також бісером, перлами,
коштовним камінням, називають вишивкою. Перші згадки про вишивку належать до
доби палеоліту. Донині чимало мешканців України займаються вишиванням. Кожна
дівчина повинна була вміти вишивати.
Метод ”Асоціація”
Діти, із чим у вас асоціюється слово “рушник”
Рушник завжди відігравав значну роль у житті українського народу: без
нього не обходяться церемонії та обряди, родинні й державні свята. Полотнище –
обрус було для народу і скатертиною, і вузликом, де зберігалися харчі, і при
необхідності елементом одягу, і оздобою оселі. З часом це полотнище стали
називати рушником. Чому так? Руками рушники були виткані і вишиті, руки
знаходили їм застосування у побуті, врешті-решт, неможливо уявити руки гос-
подині, які хоча б раз на день не доторкнулися до того чи іншого рушника. «Хата
без рушника, що сім'я без дітей», — говорили в народі. Майже в кожній, навіть
найбіднішій оселі завжди на видному місці висіло декілька видів рушників.
«Утирач» використовували для рук і обличчя, «стирок» — для посуду, «столівка»
— для стола і лав, «покутник» і «кільковий» — для оздоблення стін, покутя
(«рушник на кілочку — хата у віночку»), «божник» — для облямування дорогих
ікон. «Плечові» призначалися для сватів, «весільні» — для різноманітних весільних
обрядів. Так, при оформленні шлюбу молоді ставали на рушник. У рушник
загортали народженика, на довгих рушниках опускали домовину в могилу.
Виряджаючи сина у довгу дорогу, мати дарувала йому вишитий рушник. Цей
рушник називався “подарунковим”.
Які тільки прийоми вишивання орнаментів і візерунків не зустрінеш на
українських рушниках! Старовинною технікою вишивання у наддніпрянських селах
вважалися різновиди «гладі». Із середини минулого століття почали вишивати
хрестом («хрестиком»). Часто на рушниках майстрині поєднували декілька технік.
Починали вишивати рушник вранці у четвер, коли сонце піднімалося до зеніту. Не
розпочинали вишивати зопалу. Спочатку розмірковували про це, заспокоювалися,
молилися.
Рушники, розвішані над вікнами та дверима, мали оберігати оселю від
усього нечистого, що могло в неї потрапити, тому і орнамент, і візерунки відігра-
вали роль оберегів, символічних позначень дуже важливих для людини предметів і
явищ. Бажаючи прихилити до себе богів, люди закликали їх відповідними знаками-
символами й оберегами.
Символ – це образ, який означає певне поняття, ідеї, явище. У вузькому
розумінні символ – це умовний знак, мова наших предків, де кожна лінія, кожна
геометрична фігура мала певне значення. Візерунки нам здаються простими. Кожен
вишитий мотив щось символізував. Голуби на полотні, що дивляться в очі один
одному, - взаєморозуміння і повагу, ромби – родючість, восьмикутна зірка – знак
сонця, виноград – радість і красу, дуб – чоловічу силу та енергію, ніжний і
тендітний мак захищав від зла, ніс у собі пам'ять роду, квітка лілії – чистоту,
фігурки людини – знак Берегині, ромб із крапкою посередині – засіяне поле.
Кожний регіон України має свої особливості виконання вишиваних творів,
їх композиційної побудови, використання технік та кольорової гами.
Усе частіше організовуються великі виставки, фольклорні фестивалі, на
яких можна побачити нові роботи українських майстринь.
А чи знаєте ви, що 2007 року в Україні розпочалася акція «Рушник
національного єднання»? Понад 1000 найкращих майстринь країни робили вишивку
на конопляному полотні завдовжки 9 метрів. Це був незвичайний орнамент: у центрі
— «Дерево життя», виконане 27 кольорами, за кількістю адміністративних центрів
країни. Майже п'ять місяців подорожував рушник із міста до міста, і кожен, за
бажанням, міг зробити на ньому стібок.
Президент і відомі політики також вишили на ньому кілька хрестиків.
Наша майстриня з Запоріжжя, Валентина Гаврилівна Харлова теж зробила стіжок.
Валентина Гаврилівна – заслужений майстер України, керівник школи вишивання
«Берегиня».
Якби Вам запропонували вишити стібок на цьому рушнику, яким кольором
ви це зробили б? Що саме вишили б? Чому?
2. Оголошення теми і мети уроку
Сьогодні на уроці ми виконаємо свій рушник, уявімо себе справжніми
майстрами. В основі українських рушників лежить орнамент – ритмічно
повторюваний елемент, як у пісні. Один елемент орнаменту можна повторювати до
безкінечності або замкнути в єдине обрамлення, чим і закінчити композицію. Для
цього використаємо рослинний та тваринний елементи. Візьмемо червоний, чорний
кольори. Червоні і чорні нитки – то наша одвічна любов і журба.
Кожен рушник ділиться на дві частини по вертикалі та чотири по
горизонталі. Вертикальні частини - чоловіча та жіноча. Відрізняються вони тим, що
жіноча частина завжди яскравіша. Якщо вишиті квіти, то на чоловічій частині їх
значно менше. Горизонтальні частини - минуле, теперішнє, майбутнє та космічний
зв'язок. На кожному рушникові повинно бути не менше ніж три кайми, які в свою
чергу також мають певні значення. Пряма лінія земля, тобто родючість. Хвиляста
лінія - вода, яка зволожує родючу землю. Рушникова кайма слугує захистом
рушникових відомостей від зовнішніх сил.
3. Послідовність виконання роботи
1) Розміщення орнаментної смужки “вишиванки” на аркуші паперу. (Слід
накреслити смужку на рівні частини відповідно до розміру певного елемента
орнаменту).
2) Визначення ритму чергування зображень, їх габаритні розміри.
(Намічаємо загальну форму елементів орнаменту в кожній частині. Звертаємо увагу,
що всі елементи повинні бути однакові).
5) Виконання орнаменту в кольорі.
IV Практична робота
1. Індивідуальний підхід
2. Колективний підхід
3. Робота за планом.
V Фінал. Підведення підсумків уроку
1. Закріплення нового матеріалу
Що нового ви дізналися?
Що вам найбільше запам’яталося з уроку?
А що ж вам сподобалося?
2. Показ і аналіз робіт учнів.
3. Оцінювання.
4. Виставка кращих робіт.
5. Організаційне закінчення уроку.
Ви сьогодні — молодці, усі добре працювали на уроці! Сподіваюся, що ви
пам'ятатимете про те, чого навчилися на уроці, а наш урок стане у пригоді вам у
подальшому житті.
VI Післядія
“Його можна порівняти з піснею, вишитою на полотні”, - говорять у народі.
Кросворд (по горизонталі):
1. Мистецтво комбінування рослин для створення композицій, флористика.
2. Вид образотворчого мистецтва, твори якого мають об'ємну форму й виконуються
способом витісування, виливання, різьблення, ліплення з твердих чи пластичних
матеріалів, скульптура.
3. Оздоблення тканини, шкіри орнаментальним візерунком або сюжетним
зображенням, виконане вручну або машинним способом лляними, бавовняними
нитками, а також бісером, перлами, коштовним камінням, називають, вишивка.
4. Декоративні візерунки й орнаменти, ажурно вирізані з білого або кольорового
паперу, складеного кілька разів, витинанка.
5. Вид образотворчого мистецтва, твори якого виконуються за допомогою фарб на
пласкій поверхні, живопис.
6. Створення орнаментів чи художніх зображень шляхом наклеювання або
нашивання на основу, аплікація.
Дякую за урок.
бороваурок з образотворчого мистецтва

More Related Content

What's hot

Котилася писанка Україною Писанкарство як вид декоративно-прикладного мистец...
Котилася писанка Україною  Писанкарство як вид декоративно-прикладного мистец...Котилася писанка Україною  Писанкарство як вид декоративно-прикладного мистец...
Котилася писанка Україною Писанкарство як вид декоративно-прикладного мистец...Наталья Качковская
 
писанка – обранка сонця,
писанка – обранка сонця,писанка – обранка сонця,
писанка – обранка сонця,OlgaVladychko
 
Одеська національна наукова бібліотека пропонує читачам добірку книжок
Одеська національна наукова бібліотека пропонує читачам добірку книжокОдеська національна наукова бібліотека пропонує читачам добірку книжок
Одеська національна наукова бібліотека пропонує читачам добірку книжокOdesa National Scientific Library
 
Майстри народного промислу України
Майстри народного промислу УкраїниМайстри народного промислу України
Майстри народного промислу УкраїниАндрей Виноходов
 
кролевецькі рушники.Pptx художня культура
кролевецькі рушники.Pptx художня культуракролевецькі рушники.Pptx художня культура
кролевецькі рушники.Pptx художня культураfcfastov
 
мистецтво вишивки на яворівщині
мистецтво вишивки на яворівщинімистецтво вишивки на яворівщині
мистецтво вишивки на яворівщиніL_G
 
український віночок
український віночок український віночок
український віночок DIFOMINA
 

What's hot (20)

Котилася писанка Україною Писанкарство як вид декоративно-прикладного мистец...
Котилася писанка Україною  Писанкарство як вид декоративно-прикладного мистец...Котилася писанка Україною  Писанкарство як вид декоративно-прикладного мистец...
Котилася писанка Україною Писанкарство як вид декоративно-прикладного мистец...
 
Вишиванка-оберіг українського народу
Вишиванка-оберіг українського народуВишиванка-оберіг українського народу
Вишиванка-оберіг українського народу
 
4
44
4
 
Майстриня лозоплетіння
Майстриня лозоплетінняМайстриня лозоплетіння
Майстриня лозоплетіння
 
писанка – обранка сонця,
писанка – обранка сонця,писанка – обранка сонця,
писанка – обранка сонця,
 
Одеська національна наукова бібліотека пропонує читачам добірку книжок
Одеська національна наукова бібліотека пропонує читачам добірку книжокОдеська національна наукова бібліотека пропонує читачам добірку книжок
Одеська національна наукова бібліотека пропонує читачам добірку книжок
 
Майстри народного промислу України
Майстри народного промислу УкраїниМайстри народного промислу України
Майстри народного промислу України
 
витинанка
витинанкавитинанка
витинанка
 
89
8989
89
 
Ткацтво та килимарство
Ткацтво та килимарствоТкацтво та килимарство
Ткацтво та килимарство
 
Man
ManMan
Man
 
рушник
рушникрушник
рушник
 
Vutunanka
VutunankaVutunanka
Vutunanka
 
кролевецькі рушники.Pptx художня культура
кролевецькі рушники.Pptx художня культуракролевецькі рушники.Pptx художня культура
кролевецькі рушники.Pptx художня культура
 
87
8787
87
 
презентация1
презентация1презентация1
презентация1
 
мистецтво вишивки на яворівщині
мистецтво вишивки на яворівщинімистецтво вишивки на яворівщині
мистецтво вишивки на яворівщині
 
«МАГІЯ ПЕНЗЛЯ…»
«МАГІЯ ПЕНЗЛЯ…»«МАГІЯ ПЕНЗЛЯ…»
«МАГІЯ ПЕНЗЛЯ…»
 
Символіка квітів і стрічок в українському віночку
Символіка квітів і стрічок в українському віночкуСимволіка квітів і стрічок в українському віночку
Символіка квітів і стрічок в українському віночку
 
український віночок
український віночок український віночок
український віночок
 

Similar to бороваурок з образотворчого мистецтва

мама рушники
мама рушникимама рушники
мама рушникиSveta Kovalets
 
бороваконспект уроку декоративно прикладне мистецтво
бороваконспект уроку декоративно прикладне мистецтвобороваконспект уроку декоративно прикладне мистецтво
бороваконспект уроку декоративно прикладне мистецтвоLala Lalala
 
Тема. Художні традиції рідного краю. Український рушничок.
Тема. Художні традиції рідного краю. Український рушничок.Тема. Художні традиції рідного краю. Український рушничок.
Тема. Художні традиції рідного краю. Український рушничок.Ковпитська ЗОШ
 
новий документ Microsoft word (2)
новий документ Microsoft word (2)новий документ Microsoft word (2)
новий документ Microsoft word (2)Oksana2777
 
технологIя украiнс коi вишивки
технологIя украiнс коi вишивкитехнологIя украiнс коi вишивки
технологIя украiнс коi вишивкиAndy Levkovich
 
декоративно ужитковий
декоративно ужитковийдекоративно ужитковий
декоративно ужитковийValery Polischuk
 
україна вишивана 2009 на конкурс
україна вишивана  2009 на конкурсукраїна вишивана  2009 на конкурс
україна вишивана 2009 на конкурсLarisa Korkach
 
Урок-вікторина "Квадратний корінь"
Урок-вікторина "Квадратний корінь"Урок-вікторина "Квадратний корінь"
Урок-вікторина "Квадратний корінь"sveta7940
 
регіональні особливості оздоблення виробів
регіональні особливості оздоблення виробіврегіональні особливості оздоблення виробів
регіональні особливості оздоблення виробівAndy Levkovich
 
Витинанка. Практична робота Шануємо Великого Тараса
Витинанка. Практична робота Шануємо Великого ТарасаВитинанка. Практична робота Шануємо Великого Тараса
Витинанка. Практична робота Шануємо Великого ТарасаЛидия Рудакова
 
А над Семенівкою
А над СеменівкоюА над Семенівкою
А над Семенівкоюallafendyk
 
Український рушник
Український рушникУкраїнський рушник
Український рушникSolodkii
 
звіт про роботу гуртка Мистецькі стежини керівник Стебівка Н.В,
звіт про роботу гуртка Мистецькі стежини керівник Стебівка Н.В,звіт про роботу гуртка Мистецькі стежини керівник Стебівка Н.В,
звіт про роботу гуртка Мистецькі стежини керівник Стебівка Н.В,Олена Шийка
 
Vistavka 180805064608-180916105322
Vistavka 180805064608-180916105322Vistavka 180805064608-180916105322
Vistavka 180805064608-180916105322home
 
захід магія вишитого рушника
захід  магія вишитого рушниказахід  магія вишитого рушника
захід магія вишитого рушникаHelen Golovina
 
Презентація гуртка "Килимарство"
Презентація гуртка "Килимарство"Презентація гуртка "Килимарство"
Презентація гуртка "Килимарство"Nataliya Persikova
 
Презентація інтегрованого уроку
Презентація інтегрованого урокуПрезентація інтегрованого уроку
Презентація інтегрованого урокуAndrew Kuropyatnik
 

Similar to бороваурок з образотворчого мистецтва (20)

мама рушники
мама рушникимама рушники
мама рушники
 
бороваконспект уроку декоративно прикладне мистецтво
бороваконспект уроку декоративно прикладне мистецтвобороваконспект уроку декоративно прикладне мистецтво
бороваконспект уроку декоративно прикладне мистецтво
 
Тема. Художні традиції рідного краю. Український рушничок.
Тема. Художні традиції рідного краю. Український рушничок.Тема. Художні традиції рідного краю. Український рушничок.
Тема. Художні традиції рідного краю. Український рушничок.
 
новий документ Microsoft word (2)
новий документ Microsoft word (2)новий документ Microsoft word (2)
новий документ Microsoft word (2)
 
технологIя украiнс коi вишивки
технологIя украiнс коi вишивкитехнологIя украiнс коi вишивки
технологIя украiнс коi вишивки
 
211
211211
211
 
декоративно ужитковий
декоративно ужитковийдекоративно ужитковий
декоративно ужитковий
 
україна вишивана 2009 на конкурс
україна вишивана  2009 на конкурсукраїна вишивана  2009 на конкурс
україна вишивана 2009 на конкурс
 
Урок-вікторина "Квадратний корінь"
Урок-вікторина "Квадратний корінь"Урок-вікторина "Квадратний корінь"
Урок-вікторина "Квадратний корінь"
 
регіональні особливості оздоблення виробів
регіональні особливості оздоблення виробіврегіональні особливості оздоблення виробів
регіональні особливості оздоблення виробів
 
Витинанка. Практична робота Шануємо Великого Тараса
Витинанка. Практична робота Шануємо Великого ТарасаВитинанка. Практична робота Шануємо Великого Тараса
Витинанка. Практична робота Шануємо Великого Тараса
 
А над Семенівкою
А над СеменівкоюА над Семенівкою
А над Семенівкою
 
Український рушник
Український рушникУкраїнський рушник
Український рушник
 
звіт про роботу гуртка Мистецькі стежини керівник Стебівка Н.В,
звіт про роботу гуртка Мистецькі стежини керівник Стебівка Н.В,звіт про роботу гуртка Мистецькі стежини керівник Стебівка Н.В,
звіт про роботу гуртка Мистецькі стежини керівник Стебівка Н.В,
 
130,23.docx
130,23.docx130,23.docx
130,23.docx
 
Vistavka 180805064608-180916105322
Vistavka 180805064608-180916105322Vistavka 180805064608-180916105322
Vistavka 180805064608-180916105322
 
захід магія вишитого рушника
захід  магія вишитого рушниказахід  магія вишитого рушника
захід магія вишитого рушника
 
01 (1) 158 end
01 (1) 158 end01 (1) 158 end
01 (1) 158 end
 
Презентація гуртка "Килимарство"
Презентація гуртка "Килимарство"Презентація гуртка "Килимарство"
Презентація гуртка "Килимарство"
 
Презентація інтегрованого уроку
Презентація інтегрованого урокуПрезентація інтегрованого уроку
Презентація інтегрованого уроку
 

More from Lala Lalala

Qqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqq
QqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqQqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqq
QqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqLala Lalala
 
Ooooooooooooooooooooooooooooo
OooooooooooooooooooooooooooooOoooooooooooooooooooooooooooo
OooooooooooooooooooooooooooooLala Lalala
 
Pppppppppppppppppppppp
PpppppppppppppppppppppPppppppppppppppppppppp
PpppppppppppppppppppppLala Lalala
 
Wwwwwwwwwwwwwwwww
WwwwwwwwwwwwwwwwwWwwwwwwwwwwwwwwww
WwwwwwwwwwwwwwwwwLala Lalala
 
Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
AaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaAaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
AaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaLala Lalala
 
Kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk
KkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkKkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk
KkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkLala Lalala
 
Qqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqq
QqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqQqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqq
QqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqLala Lalala
 
Gggggggggggggggggggggggggggggggggggggg
GgggggggggggggggggggggggggggggggggggggGggggggggggggggggggggggggggggggggggggg
GgggggggggggggggggggggggggggggggggggggLala Lalala
 
Ku yaaaaaaaaaaaa
Ku yaaaaaaaaaaaaKu yaaaaaaaaaaaa
Ku yaaaaaaaaaaaaLala Lalala
 
Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
AaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaAaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
AaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaLala Lalala
 
Zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz
ZzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzZzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz
ZzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzLala Lalala
 
Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
AaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaAaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
AaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaLala Lalala
 

More from Lala Lalala (20)

Qqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqq
QqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqQqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqq
Qqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqq
 
Ooooooooooooooooooooooooooooo
OooooooooooooooooooooooooooooOoooooooooooooooooooooooooooo
Ooooooooooooooooooooooooooooo
 
Pppppppppppppppppppppp
PpppppppppppppppppppppPppppppppppppppppppppp
Pppppppppppppppppppppp
 
Wwwwwwwwwwwwwwwww
WwwwwwwwwwwwwwwwwWwwwwwwwwwwwwwwww
Wwwwwwwwwwwwwwwww
 
Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
AaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaAaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
 
Dklrjt
DklrjtDklrjt
Dklrjt
 
Kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk
KkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkKkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk
Kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk
 
Wwwwwww
WwwwwwwWwwwwww
Wwwwwww
 
Qqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqq
QqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqQqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqq
Qqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqq
 
Gggggggggggggggggggggggggggggggggggggg
GgggggggggggggggggggggggggggggggggggggGggggggggggggggggggggggggggggggggggggg
Gggggggggggggggggggggggggggggggggggggg
 
Hhhh11111
Hhhh11111Hhhh11111
Hhhh11111
 
Ku yaaaaaaaaaaaa
Ku yaaaaaaaaaaaaKu yaaaaaaaaaaaa
Ku yaaaaaaaaaaaa
 
Dff
DffDff
Dff
 
Hhhyy
HhhyyHhhyy
Hhhyy
 
Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
AaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaAaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
 
3 xxxxxx
3 xxxxxx3 xxxxxx
3 xxxxxx
 
Yyyyyyyyyyy
YyyyyyyyyyyYyyyyyyyyyy
Yyyyyyyyyyy
 
Zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz
ZzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzZzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz
Zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz
 
Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
AaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaAaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
 
9xdcvf
9xdcvf9xdcvf
9xdcvf
 

бороваурок з образотворчого мистецтва

  • 1. Я візьму той рушник, простелю, наче долю, В тихім шелесті трав, в щебетанні дібров, І на тім рушничкові оживе все знайоме до болю: І дитинство, й розлука, і вірна любов. А. Малишко Тема: Прикладна діяльність. Символізм української вишивки. Імітація вишивання в українському народному стилі з використанням орнаментальних мотивів ( рослинного та тваринного). Мета: ознайомити учнів з символами українського ужиткового мистецтва; Завдання: розвивати навички та вміння дітей працювати графічними матеріалами: олівцями, фломастером; розвивати точність рухів та окомір, розуміння народного декоративного мистецтва поглиблювати розуміння учнями відображення ментальності народу у витворах його ужиткового мистецтва; поглиблювати уміння учнів стилізувати різні природні форми в стилі української вишивки. виховувати патріотичні почуття дітей, почуття прекрасного та любов до національної художньої спадщини. Матеріали і обладнання: для вчителя; матеріали для демонстрації послідовності й техніки виконання роботи, таблиці із зразками орнаментів, технологічні картки із значеннями символів, кросворд, аркуші з пролінейованою клітинкою на кожного учня, презентаційні матеріали, записи пісень про рушник, український вишитий рушник, календарі для учнів: аркуш у клітинку, простий і кольорові олівці, фломастери, гумка. Тип уроку: отримання нових знань.
  • 2. Вид уроку: комбінований Методи і засоби роботи: евристична бесіда; практична робота на базі засвоєного матеріалу. Хід уроку I Пролог. Організаційна частина 1. Привітання. 2. Перевірка готовності до уроку. II Зав’язка. Актуалізація опорних знань і вмінь Погляньте які різноманітні вироби. Це ж справжнісінькі твори мистецтва. Про справжній твір народного мистецтва говорять: “Зроблено з душею”. У народі звуть душею саму суть, зміст художнього образу. Народні майстри вкладають у свої твори глибокий зміст. На уроці ми зробимо з вами крок у світ найпрекраснішого. І я сподіваюся, що у кожному вашому серці залишиться любов до своєї батьківщини, а в першу чергу любов і повага до свого народу. Не дарма М. Рильський сказав: “Шануй звичаї та обряди предків твоїх, бо це твоя окраса”. III Розробка. Вивчення нового матеріалу 1. Вступна бесіда Сивіють і народжуються роки, минають століття, однак у побуті значну, а часом і вирішальну роль продовжують грати прості речі, якими користувався ще наш далекий предок. Одним із найстаріших видів ДПМ є вишивання. Вишивання – це процес обробки, оздоблення, тобто виконання вишивки. Оздоблення тканини, шкіри орнаментальним візерунком або сюжетним зображенням, виконане вручну або машинним способом лляними, бавовняними нитками, а також бісером, перлами, коштовним камінням, називають вишивкою. Перші згадки про вишивку належать до доби палеоліту. Донині чимало мешканців України займаються вишиванням. Кожна дівчина повинна була вміти вишивати. Метод ”Асоціація” Діти, із чим у вас асоціюється слово “рушник”
  • 3. Рушник завжди відігравав значну роль у житті українського народу: без нього не обходяться церемонії та обряди, родинні й державні свята. Полотнище – обрус було для народу і скатертиною, і вузликом, де зберігалися харчі, і при необхідності елементом одягу, і оздобою оселі. З часом це полотнище стали називати рушником. Чому так? Руками рушники були виткані і вишиті, руки знаходили їм застосування у побуті, врешті-решт, неможливо уявити руки гос- подині, які хоча б раз на день не доторкнулися до того чи іншого рушника. «Хата без рушника, що сім'я без дітей», — говорили в народі. Майже в кожній, навіть найбіднішій оселі завжди на видному місці висіло декілька видів рушників. «Утирач» використовували для рук і обличчя, «стирок» — для посуду, «столівка» — для стола і лав, «покутник» і «кільковий» — для оздоблення стін, покутя («рушник на кілочку — хата у віночку»), «божник» — для облямування дорогих ікон. «Плечові» призначалися для сватів, «весільні» — для різноманітних весільних обрядів. Так, при оформленні шлюбу молоді ставали на рушник. У рушник загортали народженика, на довгих рушниках опускали домовину в могилу. Виряджаючи сина у довгу дорогу, мати дарувала йому вишитий рушник. Цей рушник називався “подарунковим”. Які тільки прийоми вишивання орнаментів і візерунків не зустрінеш на українських рушниках! Старовинною технікою вишивання у наддніпрянських селах вважалися різновиди «гладі». Із середини минулого століття почали вишивати хрестом («хрестиком»). Часто на рушниках майстрині поєднували декілька технік. Починали вишивати рушник вранці у четвер, коли сонце піднімалося до зеніту. Не розпочинали вишивати зопалу. Спочатку розмірковували про це, заспокоювалися, молилися. Рушники, розвішані над вікнами та дверима, мали оберігати оселю від усього нечистого, що могло в неї потрапити, тому і орнамент, і візерунки відігра- вали роль оберегів, символічних позначень дуже важливих для людини предметів і явищ. Бажаючи прихилити до себе богів, люди закликали їх відповідними знаками- символами й оберегами.
  • 4. Символ – це образ, який означає певне поняття, ідеї, явище. У вузькому розумінні символ – це умовний знак, мова наших предків, де кожна лінія, кожна геометрична фігура мала певне значення. Візерунки нам здаються простими. Кожен вишитий мотив щось символізував. Голуби на полотні, що дивляться в очі один одному, - взаєморозуміння і повагу, ромби – родючість, восьмикутна зірка – знак сонця, виноград – радість і красу, дуб – чоловічу силу та енергію, ніжний і тендітний мак захищав від зла, ніс у собі пам'ять роду, квітка лілії – чистоту, фігурки людини – знак Берегині, ромб із крапкою посередині – засіяне поле. Кожний регіон України має свої особливості виконання вишиваних творів, їх композиційної побудови, використання технік та кольорової гами. Усе частіше організовуються великі виставки, фольклорні фестивалі, на яких можна побачити нові роботи українських майстринь. А чи знаєте ви, що 2007 року в Україні розпочалася акція «Рушник національного єднання»? Понад 1000 найкращих майстринь країни робили вишивку на конопляному полотні завдовжки 9 метрів. Це був незвичайний орнамент: у центрі — «Дерево життя», виконане 27 кольорами, за кількістю адміністративних центрів країни. Майже п'ять місяців подорожував рушник із міста до міста, і кожен, за бажанням, міг зробити на ньому стібок. Президент і відомі політики також вишили на ньому кілька хрестиків. Наша майстриня з Запоріжжя, Валентина Гаврилівна Харлова теж зробила стіжок. Валентина Гаврилівна – заслужений майстер України, керівник школи вишивання «Берегиня». Якби Вам запропонували вишити стібок на цьому рушнику, яким кольором ви це зробили б? Що саме вишили б? Чому? 2. Оголошення теми і мети уроку Сьогодні на уроці ми виконаємо свій рушник, уявімо себе справжніми майстрами. В основі українських рушників лежить орнамент – ритмічно повторюваний елемент, як у пісні. Один елемент орнаменту можна повторювати до безкінечності або замкнути в єдине обрамлення, чим і закінчити композицію. Для
  • 5. цього використаємо рослинний та тваринний елементи. Візьмемо червоний, чорний кольори. Червоні і чорні нитки – то наша одвічна любов і журба. Кожен рушник ділиться на дві частини по вертикалі та чотири по горизонталі. Вертикальні частини - чоловіча та жіноча. Відрізняються вони тим, що жіноча частина завжди яскравіша. Якщо вишиті квіти, то на чоловічій частині їх значно менше. Горизонтальні частини - минуле, теперішнє, майбутнє та космічний зв'язок. На кожному рушникові повинно бути не менше ніж три кайми, які в свою чергу також мають певні значення. Пряма лінія земля, тобто родючість. Хвиляста лінія - вода, яка зволожує родючу землю. Рушникова кайма слугує захистом рушникових відомостей від зовнішніх сил. 3. Послідовність виконання роботи 1) Розміщення орнаментної смужки “вишиванки” на аркуші паперу. (Слід накреслити смужку на рівні частини відповідно до розміру певного елемента орнаменту). 2) Визначення ритму чергування зображень, їх габаритні розміри. (Намічаємо загальну форму елементів орнаменту в кожній частині. Звертаємо увагу, що всі елементи повинні бути однакові). 5) Виконання орнаменту в кольорі. IV Практична робота 1. Індивідуальний підхід 2. Колективний підхід 3. Робота за планом. V Фінал. Підведення підсумків уроку 1. Закріплення нового матеріалу Що нового ви дізналися? Що вам найбільше запам’яталося з уроку? А що ж вам сподобалося? 2. Показ і аналіз робіт учнів. 3. Оцінювання. 4. Виставка кращих робіт.
  • 6. 5. Організаційне закінчення уроку. Ви сьогодні — молодці, усі добре працювали на уроці! Сподіваюся, що ви пам'ятатимете про те, чого навчилися на уроці, а наш урок стане у пригоді вам у подальшому житті. VI Післядія “Його можна порівняти з піснею, вишитою на полотні”, - говорять у народі. Кросворд (по горизонталі): 1. Мистецтво комбінування рослин для створення композицій, флористика. 2. Вид образотворчого мистецтва, твори якого мають об'ємну форму й виконуються способом витісування, виливання, різьблення, ліплення з твердих чи пластичних матеріалів, скульптура. 3. Оздоблення тканини, шкіри орнаментальним візерунком або сюжетним зображенням, виконане вручну або машинним способом лляними, бавовняними нитками, а також бісером, перлами, коштовним камінням, називають, вишивка. 4. Декоративні візерунки й орнаменти, ажурно вирізані з білого або кольорового паперу, складеного кілька разів, витинанка. 5. Вид образотворчого мистецтва, твори якого виконуються за допомогою фарб на пласкій поверхні, живопис. 6. Створення орнаментів чи художніх зображень шляхом наклеювання або нашивання на основу, аплікація. Дякую за урок.