1. Методичний кабінет
Загальноосвітня школа I – III ступенів № 10
Виховна година на тему:
« Я люблю Україну»
Розробила:
вчитель початкових класів
Соломоненко Ю. М.
м. Світловодськ
2. Тема:Я люблю Україну!!!
Мета:Навчальна – закріпити знання учнів про Україну, її символи, традиції,
впроваджуватиелементи естетичного виховання культури спілкування;
Розвивальна– розвиватиукраїнськемовлення учнів, культуру поведінки;
Виховна – виховувати любов і повагу до своєї Батьківщини – України, її
символів, традицій, обрядів.
Епіграф:
Хто зберіг любовдо краю і не зрікся роду, тільки той віддаввсю душу, все,
що зміг, народу.
Хід заходу
Вступне слово вчителя
Дорогідіти! Сьогодніу нас виховна година на тему: «Я люблю Україну».
Ми живемо в Україні, в краю, невимовно багатому на чарівні кольориі
краєвиди, на дивовижні пісні, на чудову милозвучнумову, якою можна
передати все на світі, описатикрасу і велич рідного краю. Рідною українською
мовоюможна висловитинайпотаємніші почуття і думи, мрії кожної людини.
Хай сьогоднішня виховна година – гра відкриває перед вами розум, мудрість,
щедрість, гумор нашого талановитого народу.
Поділ на команди.
Слово вчителя: Розпочнемоперший конкурс – розминка
Командам необхідно перекласти на українськумову фразу з російської.
- Погружаться в роботу………. (занурюватися в роботу).
- Память отшибло …………….. (памороки забило).
- Кто бы то ни был ……………. (хто б не був).
- Легок на помине …………… (про вовка промовка).
3. Друге завдання.
Свято проводів зими називається – Масляна. А як називається свято зустрічі
зими?
- Новий рік.
- Трійця.
- Покрова.
Свято зустрічі зими називається – Покрова. В народіце свято відзначають
восени. Це пора, коли вже урожай зібраний і засипаний у комори, а поля засіяні
озиминою. Застаном погодина Покрову передбачали, якою буде зима. Якщо в
цей день вітер з півночі, то зима буде холодною, якщо з півдня – теплою. Коли
на Покровуне випаде сніг на землю, то не буде його і в листопаді. Якщо до
Покрови журавлі не відлетіли у вирій, то зима наставатиме поволі.
Запитання для іншої команди:
До чого прив’язалиГалю в українській народній пісні?
- Під вербою, коло хати.
- До сосникосами.
- До каменя, над струмком забутим.
В пісні співається так:
Везли везли Галю темними лісами
Прив’язалиГалю до сосникосами.
Третє завдання.
Діти уважно дивляться на карту України. Далі вчитель роздає командам карту
України, на якій зафарбованаобласть. Діти відгадують яка це область.
Слово вчителя. Україна. Кожна країнасвіту обов’язково має свої символи. А
що означає слово «символ»?
Символ– це предмет, який характеризує державу, відображає її побут, традиції,
господарювання, історичнеминуле. Народні символи – це наші святині.
Яке одне з цих дерев є народним символомУкраїни?
- Вишня
4. - Липа
- Калина
Калина є символом дівочої краси, ніжності. Вона рослабіля кожної хати.
Дівчата вишивали на сорочкахкалину, її вплітали у віночок.
Калиною прикрашали весільний коровай. З гілочки калини батько робив
сопілочку, а слабеньким дівчаткам – немовляткам робиликолисочкуіз калини.
Калину оспівували у піснях, про неї складено легенди. Це було в той час, коли
на Русь нападали ордитатарські. Одного разув одномуукраїнськомуселі було
весілля. На нього прийшло дуже багато вродливихмолодихдівчат. І коли
весілля було саме в розпалі, на село напали татари. Завойовникипобачилицих
красунь і почали їх ловити, щоб продати в Цар – городі. Дівчата, щоб не
потрапити в неволю, почали тікати на болота і там потопились. На тому місці,
де загинули українськідівчата, виросло дуже багато кущів калини. І з того часу
дівочу вродупорівнюють з калиною. Про цей чарівний кущ складено безліч
пісень, віршів і приказок.
Говориламати:
«Не забудься, сину,
Як будуєш хату, посади калину.
Білий цвіт калини – радість України,
А вогняна грона – наша кров червона.
Зоряна калина і краса, і врода
Нашої країни – нашого народу».
- Пам’ятаєш, сину, що казаламати:
«Посади калинув себе біляхати».
Який з цих предметівє народним символом?
- Стіл
- Рушник
- Люстерко
Українськийрушник! Хто з вас не бачив його?Він пройшов крізь віки і зараз
символізує чистоту почуттів, глибину безмежної любовідо своїхдітей. Рушник
5. передавали як оберіг з родув рід. З покоління в покоління. Рушники – це
оберегивід усього злого, що може зайти в дім.
Продовжуємо нашу гру.
Прислів’я та приказки – це коротківлучні образнівислови, часто римовані , в
яких передано життєвий досвід народу.
Конкурс. Продовжприслів’я чи приказку.
1. Хто не працює, той не …..(їсть).
2. Не кажи «гоп», докине…(перескочиш).
3. Не плюй в криницю, бо з неї прийдеться……(питиводицю).
4. Хто рано встає, тому….(бог дає).
5. Не той урожай, що в полі, а той, що ….(в коморі).
6. Шануй батька й неньку, буде тобі скрізь ..(гладенько).
Конкурс. Скластиз розрізанихшматочків вірш і красиво його прочитати
Любіть Україну, як сонцелюбіть,
Як вітер, і трави, і води.
В годину щасливу і в радостімить,
Любіть у годинунегоди.
Любіть Україну у сні й наяву,
Вишневу своюУкраїну,
Красуїї вічну живу і нову,
І мову її солов’їну.
Підведенняпідсумків.
Слово вчителя.
Моя найкраща в світі сторона,
Чарівна, неповторна, Україно!
Для мене в цілім світі ти — одна
І рідна, й мила, дорога, єдина.
6. Ми всі малі пагінчики твої
Прийшли у світ, щоб в нім добро творити.
Хоч, може, й кращі є на цій землі краї,
Та нам судилось в Україні жити.
Ми — патріоти, дочкиі сини,
Для твого блага все в житті здолаєм!
Бо ти найкращий, краю мій ясний,
Вітчизну й матір ми не вибираєм.
А просто любимо, бо ця земля свята,
Вона нас народила і зростила.
Вітчизною зовемо неспроста,
Бо нам вона дала і душу, й крила.