1. Інтегрований урок з математики та основ здоров’я в 6 класі
Математичний коктейль здоров’я
Анотація. Інтегрований урок з математики та основ здоров’я в 6 класі що
побудовано на міжпредметних зв'язках, з використанням мультимедійного
обладнання, інноваційних технологій із інтерактивними методами навчання.
Урок допоможепродовжитироботунад формуванням в учнів вміння
розв'язуватизадачіна пропорції та відсотковірозрахунки;інтеграція з
основамиздоров'ядопоможевиховатив учнів бажання вести здоровийспосіб
життя. У додатках мультимедійна презентація та дидактичні матеріали до уроку
(анімаційна задача, інтерактивні вправи, аудіо та відео файли).
Мета. Об’єднати блоки знань з математики та основ здоров’я навколо
однієї проблеми з метою інформаційного та емоційного збагачення
сприймання, мислення, почуттів учня, що дає змогу пізнавати важливість
здоров’я для людини різнобічно, досягати цілісності знань.
Актуальність. Інтеграція допомагає вирішити основнісуперечності
освіти – протиріччя між безмежністю знань і обмеженимилюдськими
ресурсами.Вивчення математики має велике значення для наукового
сприйняття світу, для розвиткутворчої,інтелектуально розвиненої особистості,
а інтеграція з основамиздоров'я допоможевиховати в учнів бажання вести
здоровийспосіб життя. Томусучасна педагогічна система математичної освіти
вимагає удосконалення методикивикладання математики. Необхідно
забезпечитиучня багажем знань за допомогою взаємодії з учителем, з іншим
учнем, із групою. Тодіцікавість учнів до уроку та його ефективність зросте і
сприятимеформуванню в підлітків стійких переконань щодо пріоритету
збереження свого життя та здоров’я.
Інноваційність. Оновлення змісту предметів через створення комфортних
умов навчання, за яких кожен учень відчує свою необхідність, зможерозкрити
2. свої здібностій продемонструватизнання з предметів, відчути впевненість у
собі. Застосування інновацій, особистісно зорієнтованих інтерактивних
технологій, сучасних нетрадиційних форм і методів навчання. Йдеться про те,
що учень - головна фігура навчально-виховного процесу.
Практична значимість роботи.Народження уроку, який об'єднує матеріал
двох предметів із збереженням незалежного існування.Учня не вчать, а він
вчиться завдякитому, що бере активну участь у тих питаннях, які хоче вивчити,
бере на себе відповідальність за процес і результат навчання.
Завдання вчителя полягає в пошуку засобів, які можуть забезпечити для
учня реалізацію його внутрішньої свободиівияв ініціативи.
Тема уроку. Математичний коктейль здоров’я
Мета уроку
Навчальна:
узагальнити і систематизувати знання учнів про пропорцію і
відсотки,уміння розв’язуватизадачіна відношення і пропорції;
перевірити їх уміння і навички щодо знаходження відношень чисел і
величин, невідомого члена пропорції;
перевірити уміння застосовуватиматематичні знання до вирішення
нестандартних практичних завдань, розвиватиобчислювальні
навички;
формувати в учнів адекватне уявлення про здоров’я таздоровий
спосіб життя.
Розвивальна:
розвиватикомунікативну компетентність, інтелектуальні та творчі
здібності, пам’ять, увагу, логічне, математичне мислення, вміння
шукати і пізнавати цікаву інформацію, правильно та послідовно
міркувати;
розширювати кругозір учнів;
розвивати пам'ять, увагу, логічне мислення, математичну мову,
вміння зіставляти, аналізувати, робитивисновки;
3. підвищувати інформаційну культуру учнів, інтерес до предметів
математика, основи здоров’я;
розвивати пізнавальну активність, позитивні мотивації до предметів.
Виховна:
виховувати вміння приймати рішення та відстоювати свою точку
зору;
виховувати навички колективної роботи, самоконтролю,
взаємоконтролю;
сприятиформуванню в підлітків стійких переконань щодо
пріоритету збереження свого життя та здоров’я.
Тип уроку. Інтегрований урок з використанням «хмарних» сервісів,
технологій, інтерактивних вправ, урок узагальнення, систематизації та
розширення знань учнів.
Форми організаціїуроку: індивідуальна, групова, фронтальна.
Методи навчання:
словесні(бесіда, пояснення, опитування);
наочні (презентація, аудіо та відео файли);
практичні (задачі, вправи, тести, вікторини, ).
Очікуванірезультати навчально-пізнавальноїдіяльності.
Учні:
Наводять приклади:
а) пропорційних величин;
б) сприятливих для здоров’яжиттєвих навичок.
Розрізняють:
а) пряму та обернену пропорційності;
б) складові харчовихпродуктів.
Розуміють:
а) що таке пряма та обернена пропорційнізалежності;
б) наслідки неправильного харчування.
Формулюють:
а)означення пропорції, основнувластивість пропорції;
4. б)означення здоров’я, режимудня.
Розв’язують:
а)основнізадачі на відсотки, задачіна пропорційні величини, на
пропорційнийподіл;
б) розв’язують вправи на збалансованехарчування.
Обладнанняуроку: ПК, мультимедійне обладнання, презентація до
уроку(Додаток 1),відеоматеріли(посилання на YouTube, додатки 2, 9-11),
листи-помічники(Додаток 3), сходинкидо успіху, модель «Здорової людини»
та її складові(Додаток 4-5), презентація домашнього завдання (Додаток 6),
інтерактивні вправи (Додатки 7-8)
Структура уроку:
І. Організаційний момент.
ІІ. Активізація опорнихзнань та мотивація навчальної діяльності.
ІІІ. Повідомлення теми, мети і завдань уроку.
ІV. Узагальнення і систематизація знань, умінь і навичок.
V.Повторення та систематизація головних положень.
VІ. Підбиття підсумків уроку.
VІІ. Домашнє завдання.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент. (Слайд 1)
Доброгоздоров'я,діти, доброговам дня.
Хай вам ясно сонцесвітить у вікно щодня.
Хай сміється мирне небо і дивує світ.
А Земля нехай дарує вам барвистийцвіт.
Бо здоров'я, любідіти, в світі головне.
А здоровийівеселий - щастя не мине!
Епіграф (Слайд 2)
«Блаженство тіла – в здоров’ї,
блаженство розуму - в знанні!»
Давньогрецький філософ та математик Фалес Мілетський
ІІ. Активізація опорних знань та мотиваціянавчальноїдіяльності.
5. (Звучить аудіо запис – плач маленької дитини.)(Слайд 3)(Додаток
2)https://youtu.be/z3S53GHLId0
Учитель основ здоров’я.Недаремно прозвучав голос маленької дитини,
мабуть, це сигнал того, що на світ з’явилася нова людина. І це прекрасно!
Життя дається один раз. Воно у кожного унікальне, неповторне, і воно буде
щасливим, якщо людина здорова. Сьогодення спонукає нас до розмови, ітема
її – «Здоровийспосіб життя». Здоров’я нації – головнийпріоритет держави.
Здоров’ядитини – найбільша турботай найпотаємніша мрія батьків.Чому ж ми,
на жаль, не можемо похвалитися здоров’ям нації?
Учитель математики.Сьогоднішній урок є незвичайний тим, що
поєднує дві науки, основи здоров’я та математику для однієї мети – розширити
та узагальнити ваші знання із основ здоров’ята за допомогою мови цифр, а
саме через розв’язання пропорцій, задач на пропорційнівеличини, відсоткові
розрахунки, показати, що це не просто слова, а конкретні факти, які доводять,
що життя потрібно берегти із повагою та відповідальності ставитися до нього.
Блез Паскаль:(Слайд 4)
«Предмет математики настільки серйозний, що корисно
не нехтувати нагодою робити його трохи цікавішим».
Саме це ми і спробуємо зробити.
Отже тема нашого уроку «Математичний коктейль здоров’я»
Вона вказана у листах – помічниках (Додаток 3) до нашого уроку, які ми
будемо використовуватисьогоднізамість зошитів. Зверніть увагу вони на
ваших партах.
Девізом послужать слова«Я обираю життя!».(Слайд 5)
ІІІ. Актуалізаціяопорних знань і чуттєвих уявлень учнів.
Учитель основ здоров’я. Сьогодні ми спробуємостворитимодель
«здоровоїлюдини» (Додаток 4).Щоб отриматицей продукт - Модель
«здоровоїлюдини»,миповинні вирішити ряд проблем як з математики так і з
основ здоров’я, їх ми будемо долати рухаючись угору по сходинках успіху
(Додаток 5).
6. ІІІ. Повідомленнятеми, мети і завдань уроку.(Слайд6)
Учитель математики.
Мета нашого уроку:
-узагальнитита поглибити знання про відношення тапропорції;
- сформувати відповідальне ставлення до власного здоров’я;
- визначити, які крокипотрібно робитидля того аби залишатися здоровим.
Очікувані результати:(Слайд 7)
Наводити приклади:
а) пропорційних величин;
б) сприятливихдляздоров’яжиттєвих навичок.
Розрізняти:
а) пряму та обернену пропорційності;
б) складові харчовихпродуктів.
Розуміти:
а) що таке пряма та обернена пропорційнізалежності;
б) наслідки неправильного харчування.
Формулювати:
а)означення пропорції, основнувластивість пропорції;
Розв’язувати:
а)основнізадачі на відсотки, задачіна пропорційні величини, на
пропорційнийподіл;
б) розв’язують вправи на збалансованехарчування.
ІV. Узагальненнята систематизаціязнань.
Учитель основ здоров’я. ПротягомІ семеструнауроках основ здоров’я ми
розглядалискладові, які сприяють збереженню здоров’я.Давайте згадаємо, що
називається здоров’ям?
Учитель математики. Ми теж не байдикували, а пройшли великий шлях,
вивчаючиматематику, удосконалювали знання, дізналися більше про світ
чисел. І це знадобиться нам як сьогодніна уроці, так і в подальшому житті.
Мета уроку буде досягнутачерез вирішення математичних задач. Отже,
перевіримо, чи готовіви розпочатинашу роботу.
7. 1. Перевірка домашньогозавдання.(Слайд 8)
Учні виконувалиодне творчезавдання з обохпредметів:
За допомогою Інтернет-ресурсів, заданими ВООЗ, знайти яким
повинен бути розподілчасу у режимі дня учня 6 класу.
Використовуючивластивостіпропорцій, відсотків та
відношень, виконати математичні дії та побудувати кругову
або стовпчастудіаграму режиму дня учня 6 класу.
Перевірка наявностівиконання Д/З у зошитах.
Представлення отриманихрезультатів у вигляді презентації.(Слайд 8
+ гіперпосилання на дитячуроботу) (Додаток 6)
Учитель основ здоров’я.
Інтерактивна вправа «Мозковийштурм»
Що таке режим дня?
Щоб бути здоровим читреба дотримуватися режимудня?
Це і є першою складовою нашої моделі «здоровоїлюдини»?Ми піднялися
на першу сходинку( учні прикріплюють першускладову «Здоровий спосіб
життя» на модель «Здорової людини»).
Другим домашнім завданням було:
- з математики повторитиозначення тавластивості відношень і пропорції;
- з основ здоров’я повторитиякаїжа єкорисною.
Учитель математики. Виконання цієї частини Д/З перевіримо за
допомогою інтерактивних вправ та хмарних технологій:
Теоретичнийматеріал пригадаємо за допомогою гри«Зберіть
правило»(Метод незакінчене речення)(Слайд 9)
Перед учнями два стовпчики, в першому – початокправила, в другому–
його продовження. Завдання:учні збирають правило по-черзі.(Додаток 7)
Учитель основ здоров’я.
Практичний матеріал перевіряється вправамиінтернет-сервісу
LearningApps.(Слайд10)https://learningapps.org/
Таблиця відповідностей «Компоненти пропорції», Класифікація «Здорове
харчування»
8. Щоб бути здоровим читреба вживати кориснуїжу?
Це є складовоюнашої моделі «здоровоїлюдини»? Ми подолали другу
сходинку ( учні прикріплюють другускладову «Корисна їжа» на модель
«Здорової людини»).
Людство вступило у XXI століття. Досягнувшизначних успіхів у науці,
техніці, мистецтві, на жаль, воно не стало щасливішим і здоровішим. Науково –
технічного поступу вперед не зупинити. Це однозначно.А як же людині
зберегтита зміцнити своєздоров’я?
Кожна людина, сама відповідає за своє здоров’я іблагополуччя, вона
повинна знати, що і яким чином впливає на її здоров’я.
Учительматематики. А помічником виступає математика.
2. Технологія«Програмований контроль» (Слайд 11)
Перевіримо ваші вміння розв’язуватирівняння, використовуючиосновну
властивість пропорції. Укожного з вас в листу-помічнику таблиця з
завданнями. Ви отримуєте варіант та записуєте його під таблицею контролю.
Перший варіант починає розв’язання з першого рівняння, другий – з
другого, третій – з третього і т.д., отримана відповідь першого рівняння є
номером наступного завдання, яке треба розв’язати. Коженрозв’язує по три
рівняння та записує під таблицею отримані відповіді через кому.
На виконання відводиться 5 хвилин.
Перевірка здійснюється взаємоперевіркою.
Учні олівцем закреслюють неправильні відповіді (Вірні відповіді на
екрані).
Учитель основ здоров’я. (Слайд 12)
Проблема збереження і зміцнення здоров'я населення країни завждибула
актуальна і глобальна. Про те, люди дуже легковажно можуть ставитися до
свого здоров'я,особливомолодь.Не вміють його берегти і вести здоровий
спосіб життя. Вправою «Вірю- не вірю» перевіримо, знання про здоровий
спосіб життя.
3. Вправа «Вірю – не вірю»Здоровий спосібжиття.(Слайд 13)(Додаток
8)
9. (на запитання треба відповідати «Так» або «Ні»).
Якщо відповідь «Ні», то треба назвати правильну відповідь.Завдання для
вправи на екрані.
Учительматематики. Здоровийспосіб життя і спортє необхідною
умовоюздорової людини. Отже, ми піднялись на третю сходинку(учні
прикріплюютьтретюскладову «Здоровий спосіб життя»на модель «Здорової
людини»).
Життя – це рух, рух – здоров’я.
Фізкультхвилинка(Слайд 14)(Руханка «Самолёт»)(Додаток
9)https://youtu.be/tewq_Ayn6gI
Учительматематики. Наступний етап уроку - розв’язання задач.
4. Анімаційна задача(Слайд15)
Здавніх пір існує думка, що коров'ячемолоко є джерелом здоров'я.Вже
тоді люди замислювалися над тим, які вітаміни містяться в молоці. Не знаючи
фізичних властивостей, хімічного складу, вони називали його «соком життя»
або «білою кров'ю».
У коров'ячомумолоцізібрані всінеобхідні біологічні речовини, здатні
задовольнятифізіологічні потребиживого організму.
Про це знають навіть герої улюблених мультфільмів(Додаток 10 анімаційна
задача), https://www.youtube.com/watch?v=xfgHhcppHr8
(І вирішивкіт довестикорисність молокана прикладізадачі)
У 250 мл молока корови Мурки міститься близько 300 мг кальцію, скільки
отримає кальцію Шарик, якщо вип’є1л молока?
(Розв’язання задачі учнями біля дошки з коментуванням).
Учитель основ здоров’я. (Слайд 16)
Са є необхідним мінералом для ростута розвиткудитини.
Ще одна сходинка….( учні прикріплюють четвертускладову «Мінерали»
на модель «Здорової людини»).
- Який вітамін міститься в молоці і молочнихпродуктах?
- Чи знаєте ви, що він є необхідним для засвоєння кальцію?
10. Кальцій необхідно споживатиразом з вітаміном D, інакше він не буде
засвоюватися організмом і принесебільше шкоди, ніж користі.
Для чого його необхідно вживати?
Які з продуктів є джерела вітаміну D?
Крім Са існують і інші відомі вам вітаміни.
Учитель математики.
5. Робота вгрупах «Математика і вітаміни» (Слайд 17)
Розв’язання задач на вміст вітамінів у овочах у групах (Об’єднатися у
групи. Згадати правила роботи у групах і розподілити обов’язки. Кожна група
отримує задачу, після розв’язання якої один представник групи прокоментує
рішення). (Додаток 3)
В 100г картоплі після зборуврожаю міститься 25 мг вітаміну С. Скільки
треба взяти картоплі для отримання 10мг вітаміну С?
У 100 г морквиміститься 9 мг вітаміну А. Скільки мг вітаміну А міститься
у 75г моркви?
Учитель основ здоров’я.
Для чого потрібен вітамін С?
В яких продуктах міститься вітамін С?
Хто знає для чого потрібен вітамін А?
В яких продуктах міститься вітамін А?
Необхідно вживати різноманітну їжу,
щобзбагатитисвійорганізмвітамінами, необхідними для нормальногоростуі
розвиткудитячогоорганізму.
Ще одна сходинка….….( учні прикріплюютьп’яту складову«Вітаміни»
на модель «Здорової людини»).
Модель «Здоровоїлюдини» майже готова, але її можна і треба
доповнювати, чим ми й будемо займатися протягом подальшого навчання.
V. Повтореннята систематизаціяголовнихположень.
Вікторина LearningApps «Математика та здоров’я» (Слайд 18)
https://learningapps.org/
11. - Чи змоглими сьогодніза допомогоюматематичних задач побудувати
модель здоровоїлюдини?
- Чи відповіли на питання «Що треба робити, щоб бути здоровим?»
( Слайд 19)
- Чи може математика допомогтиздоров'ю?
- Які поняття і правила математики нам допомоглидовестинеобхідність
вести ЗСЖ?
Рефлексія:(Слайд 20)
Враження учнів від уроку (учні по черзі висловлюються одним реченням):
Сьогоднія дізнався …..
Було цікаво…
Я виконував завдання…
Було складно…
Тепер я зможу…
Я зрозумів…
У мене вийшло…
Мене здивувало…
Я навчився…
Я відчув, що…
Я спробую…
Мені захотілося…
Урок дав мені для життя…
Перегляд відеозаписупритчі«Всевтвоїх руках» (Додаток 11
)https://www.youtube.com/watch?v=ry7HnsZzNyM
Обговорення.
- Щовизрозуміли?
- Які висновкиможете зробити, переглянувшицей сюжет?
Отже, тількивід нас самих залежить наше життя: як ми піклуватимемось
про своєздоров’я, якізвичкиформуватимемо в собі, як спілкуватимемося з
іншими людьми і т. д.
12. Наше життя в наших долонях.
VІІ. Підбиття підсумків уроку.(Слайд 21)
Інтерактивна вправа «Незакінченеречення»:
«Лише здоровалюдинаможе…»
VIІІ. Домашнєзавдання.(Слайд22)
Математика . Різнорівневі задачі.
Основи здоров’я.Підібрати 1-2 прислів’я про здоров’я. Скластисенканзі
словом «Здоров’я»
Здоров'я -це сила!(Слайд 23)
Здоров'я -це клас!
Хай буде здоров'я
13. У вас і у нас!
І в кінці нашого уроку я скажу кожному з вас «Будьтездорові» І спасибіза
урок!( Слайд 24)
Аналіз очікуваних та отриманихрезультатів
Проведений уроксприяв розвиткунаукового стилю учнів;
Об’єднав блоки знань з математики та основ здоров’я навколо однієї
проблеми з метою інформаційного та емоційного збагачення
сприймання, мислення, почуттів учня, що дає змогу пізнавати
важливість здоров’ядля людини різнобічно, досягати цілісності знань.
Дав можливість широкого застосування учнямиприродничо-наукового
методу пізнання;сформулював комплексний підхід до математики та
основ здоров’я, що відображає об’єктивнізв’язкив навколишньому світі,
сформулював систему інтегрованих знань;
Підвищив якість знань учнів, сприяв розвитку.
Посилання на використані джерела інформації.
1. Математика 5-9 класи. Навчальна програмадля загальноосвітніх навчальних
закладів, затверджена наказом МОН України від 07.06. 2017 №804
2. Основи здоров’я5-9 класи. Навчальна програмадля загальноосвітніх
навчальних закладів, затверджена наказом МОН України від 07.06. 2017
№804
3. О.С. Істер Математика 6 клас Київ Генеза, 2014
4. І.Д. Бех основи здоров’я 6клас Київ Алатон , 2014
5. В.Д. Шарко Сучасний урок: Технологічний аспект – Київ: СПД Богданова
А.М., 2007
6. О. Пометун, Л.Пироженко Інтерактивні технології навчання: теорія, практика
Київ, 2002