SlideShare a Scribd company logo
1 of 16
1
Технологічна карта
уроку української літератури (ЛРК)
Урок №
Клас: 7
Тема уроку: Мандруючи мапою Запоріжжя літературного. Поезії Олени Ольшанської
Цілі уроку:
Навчальні :
познайомити учнів з життєвою долею та першою збіркою Олени Ольшанської, розкрити грані творчого таланту поетеси;
через художнє слово ввести учнів у чарівний світ поезій; навчити аналізувати поетичні твори; робити самостійні висновки;
вдосконалювати навички свідомого виразного читання.
Розвивальні:
зацікавити учнів літературою письменників-земляків; розвивати зв’язне мовлення, навички критичного мислення, уміння
давати оцінку прочитаним творам, висловлювати власні судження;
Виховні:
виховувати в учнів шанобливе ставлення до митців свого краю як до особливо обдарованих людей, співців рідної землі;
виховувати почуття патріотизму, любові до своєї малої батьківщини.
Обладнання уроку: фотопортрети Олени Ольшанської, поезії, квитки, фотокартини, ноутбуки, телефони, планшети.
Тип уроку: засвоєння нових знань і формування вмінь та навичок
2
Предметні компетенції на уроці:
Основні поняття Основні знання Основні вміння
Тема, ідея та основна думка поезії. Знають визначення теми та основної
думки поезії, висловлені в них ідеї
Уміють визначати тему, ідею та основну
думку поезії.
Засоби художньої виразності в поезії. Знають визначення понять «епітети»,
«метафори», «порівняння», «риторичні
питання», «риторичні оклики» та ін.
Уміють визначати засоби художньої
виразності в поезії.
Ключові компетентності:
1. Спілкування державною мовою. Володіти видами мовленнєвої діяльності (говоріння, письмо)
2. Інформаційно-цифрова Застосовувати інформаційно-комунікаційні технологій (ІКТ) для
пошуку інформації для уроку та у приватному спілкуванні. Розуміти етику
роботи з інформацією (авторське право, інтелектуальна власність тощо).
3. Обізнаність та самовираження у
сфері культури.
Розвивати літературну грамотність учнів, здатність розуміти твори мистецтва,
формувати власні мистецькі смаки, самостійно виражати ідеї, досвід та почуття за
допомогою мистецтва.
4. Учитися впродовж життя. Здійснювати аналіз власної діяльності, вчитися працювати відповідально. Здатність
до пошуку та засвоєння нових знань, набуття нових умінь і навичок, вміння
визначати навчальні цілі та способи їх досягнення, оцінювати власні результати
3
навчання, навчатися впродовж життя.
5. Соціальна і громадянська. Ефективна та конструктивна участь у уроці. Уміння працювати з іншими на
результат, попереджати і розв’язувати конфлікти, досягати компромісів.
Дотримання прав людини, підтримка соціокультурного різноманіття. Розвивати
навички роботи в групі, співпрацювати з іншими на результат.
6. Екологічна грамотність і здорове
життя.
Дбати про здоров’я учнів. Усвідомлення ролі навколишнього середовища для
життя і здоров’я людини, здатність і бажання дотримуватися здорового способу
життя.
7. Ініціативність і підприємливість. Уміння генерувати нові ідеї й ініціативи та втілювати їх у життя з метою
підвищення як власного соціального статусу та добробуту, так і розвитку
суспільства і держави.
Наскрізні лінії
НЛ 1 «Екологічна безпека та сталий розвиток»
НЛ 2 «Громадянська відповідальність»
НЛ 3 «Здоров’я і безпека»
НЛ 4 «Підприємливість і фінансова грамотність»
МЗ: музичне мистецтво, географія, образотворче мистецтво, інформатика.
4
Хід уроку
Етап уроку Час,
хв.
Зміст Методи і прийоми Ф
О
Н
Д
Діяльність
учителя
Діяльність
учня
І. Організаційний
момент.
4 Емоційне налаштування
на роботу.
«Дерево успіху». Ф Вмикає музику.
Словесне звернення.
Привітання, побажання
хорошого настрою та
успішної роботи на
уроці.
Привітання.
Учні емоційно
налаштовуються на роботу.
ІІ. Актуалізація
опорних знань
школярів.
Мотивація
навчальної
діяльності учнів.
2 Повторення матеріалу з
попереднього уроку
літератури рідного краю.
Усне повідомлення. Ф
І
Запитує, доповнює,
уточнює відповіді дітей.
Учні відновлюють у
пам’яті вивчений матеріал.
ІII. Оголошення
теми уроку.
Цілевизначення та
планування .
2 Оголошення теми і
завдань уроку та запис у
зошит. Робота над
епіграфом до уроку.
Усне повідомлення. Ф Запис на дошці. Запис у зошит дати і теми
уроку. Самостійно
визначають мету уроку.
ІV. Основний зміст
роботи.
Сприйняття й
усвідомлення
учнями навчального
матеріалу.
30 1. Робота над біографією
письменниці.
2. Презентація подорожі
«Стежками поезії».
3. Повторення художніх
засобів.
4. Перегляд відео
виразного читання творів
поетесою «Світяться
назви станцій»,
«Хлопчик», «Тікаймо до
моря!», «Дівчинка в парку
збирає каштани».
1. Прийом
«Інтерактивна стрічка
часу».
2.Метод «Реклама».
3. Прийом
«Дослідження».
4. Прийом
«Інтелектуальна
розминка».
4. «Акторська
майстерність».
5. Метод
«Ілюстрування».
І
Ф
Г
1. Доповнює, уточнює
доповідь учня.
2. Запитує, доповнює,
уточнює відповіді дітей.
4. Нагадує правила
виразного читання.
5. Демонструє
фотокартини
співвідносні з тематикою
лірики.
6. Об’єднує учнів у
чотири групи та визначає
поезії для опрацювання.
1. Виступ учня – біографа з
випереджувальним
завданням.
2. Виступ представника
туристичного агентства з
випереджувальним
завданням.
3. Згадують та наводять
приклади художніх засобів.
4. Читають поезії
письменниці.
5. Виконують в групах
аналіз творів, заповнюють
5
5. Фізкультхвилинка.
6. Ідейно-тематичний
аналіз поезій.
6. Методи «Мозкова
атака» та
«Мікрофон».
інтерактивний робочий
аркуш «Аналізуємо поезію»
та діляться своїми думками
з класом та вчителем.
V. Рефлексивно-
оцінювальний етап
5 1. Бесіда. Обмін
враженнями від подорожі
«Стежками поезії».
2. Самооцінювання
роботи на уроці.
1. Бліцопитування.
2. «Сходи успіху».
Ф
І
1. Підсумкове слово
вчителя.
2. Проводить бліц -
опитування.
3. Учитель пропонує
учням провести
самоаналіз знань з даної
теми уроку.
1. Відповідають на
запитання бліцопитування.
2. Підводять підсумки своєї
роботи під час уроку,
фіксуючи результати в
таблицю «Самооцінювання
навчальних досягнень на
уроці».
VІ. Домашнє
завдання
2 Обрати та виразно
прочитати нову поезію
Олени Ольшанської.
Скласти сенкан.
Ф Пояснення алгоритму
виконання домашнього
завдання.
Записують у щоденники
домашнє завдання.
*ФОНД - форма організації навчальної діяльності (Ф - фронтальна, І - індивідуальна, П - парна, Г - групова).
Література:
Для вчителя Для учнів
Зразки Поезії Олени Ольшанської. Клуб поезії. [Електронний ресурс].
- Режим доступу: http://www.poetryclub.com.ua/author.php?id=16265
Садкіна В. І. 101 цікава педагогічна ідея. Як зробити урок. – Х.: Вид.
група «Основа», 2011.- 88 с. – (Серія «Золота педагогічна колекція»)
Зразки Поезії Олени Ольшанської. Клуб поезії. [Електронний
ресурс]. - Режим доступу:
http://www.poetryclub.com.ua/author.php?id=16265
6
Додаток 1
Емоційне налаштування: перегляд відео на пісню «Нас кличе у мандри дорога» у виконанні групи MANDRY.
Режим доступу: https://youtu.be/nRm7pLOdZ3g
Додаток 2
Фотопортрети Олени Ольшанської
Додаток 3
Основні факти з життя поетеси (виступ учня-біографа)
Олена Олексіївна Ольшанська – поетеса, членкиня НСПУ (2019), дипломантка Всеукраїнського конкурсу «Хортицькі
дзвони» ім. М. Брацило (2015), лауреатка літературно-мистецької премії ім. П. Ребра (2018). Народилася поетеса 02 березня
1990 року у с. Лозівський Слов’яносербського району Луганської області. Освіту отримала навчаючись на факультеті
української філології Луганського національного університету імені Тараса Шевченка. Працювала у КЗ «Луганський
обласний ліцей» вчителем української мови. До творчих успіхів Олени Ольшанської належать: перемога у ХХІІ обласному
конкурсі молодих літераторів Луганщини «Молоді голоси-2012» у номінації «Срібний голос: поезія»; публікація у
7
літературно-художньому альманасі «Крила» (м. Луганськ, 2012); перемога у Всеукраїнському конкурсі «100 творів, які варто
прочитати цього літа» (2013). Вона приймала активну участь у діяльності літературного клубу «Глагол» (м. Луганськ). Олена
є учасницею проєкту «ІV літня літературна школа», реалізованого ГО «Культурний формат» (м. Київ). Учасниця проєкту
«Літературна середа» (м. Луганськ). Але все це було до початку військового конфлікту на Донбасі. Дебютувала у 2012 році
добіркою віршів у літературно-художньому альманасі «Крила» (м. Луганськ). Олена Олексіївна експериментує з формою: у її
доробку є як традиційні віршовані тексти, так і верлібри, а також каліграми – вірші, записані у вигляді певного малюнка, що
втілює та наснажує домінантний образ твору. Сьогодні Олена Ольшанська живе і працює у м. Запоріжжі, навчається в
аспірантурі Запорізького національного університету. Від 2014 року є редакторкою Запорізької обласної бібліотеки для
юнацтва.
Інтерактивна стрічка часу «Коротко про життя поетеси»
Режим доступу: https://view.genial.ly/63f50ea46d11e3001391d82a/interactive-content-color-edu-timeline
8
Додаток 4
Реклама подорожі «Стежками поезії» (виступ учня-представника туристичного агентства)
Вам випала унікальна можливість вирушити сьогодні у незвичну подорож! Але я точно знаю, що вона промайне з
натхненням і користю. Ця віртуальна подорож має унікальну програму, свій задум та творчий підхід. Тож оберіть, будь
ласка, квитки того кольору (квитки у відповідності до пори року: жовті, зелені, сині, червоні), який вам до вподоби. Займіть
місця, які вказані у квитках (об’єднання учнів в групи). Нас вже чекає дивовижний світ. Чого саме? Дізнатися про це
допоможе віртуальна мапа, з містами, які тісно пов’язані з життєвим і творчим шляхом поетеси. Мандруючи мапою, зберіть
літери, а з них складіть ключове слово. Вирушаємо!
Додаток 5
Робота з мапою «Віртуальна подорож»
Режим доступу: http://surl.li/iggae
Дослідивши мапу ви одержали ключове слово. Що ж воно означає? Штольня — горизонтальна гірнича виробка, яка
має безпосередній вихід на земну поверхню. Найчастіше штольні належать підземним об'єктам. Поетеса працює у
9
Запорізькій обласній бібліотеці для юнацтва, де ще й організувала Літературну Штольню – простір, де зустрічаються молоді
літератори для творчого спілкування і розвитку. Тож і ми зараз зануримося у світ поезії Олени Ольшанської.
Додаток 6
Поезії Олени Ольшанської
"Дівчинка в парку збирає каштани…" (2019)
Дівчинка в парку збирає каштани,
Сонячні струни бринять золоті.
Все відбулось, але ніби не з нами,
Ніби в чужому житті.
Ніби про все це читала у віршах,
Бачила в дзеркалі власне лице –
Дівчинка вирости хоче скоріше
10
І фантазує про це.
Мрії далекі і ваблять, і манять.
Час - наче човен пливе по ріці.
Що залишилось мені? Тільки пам’ять
І кілька каштанів в руці.
Режим доступу: https://www.youtube.com/shorts/GqFYncS45zY
«Хлопчик» (2019)
Мандрую подумки, навмання,
Крізь кілометри, години, дні
Туди, де хлопчик моє ім’я
Виводив крейдою на стіні.
Такий серйозний, піднявши брів,
Як в заголовках газетних шпальт,
Писав про те, що мене любив,
І крейда сипалась на асфальт.
Чи він чекає на мене ще
Той хлопчик, з усмішкою весни?
Хай напис змило давно дощем,
Та не із пам’яті – зі стіни.
11
Хмаринки пливуть в вишині,
В дитинство вертатись не хочуть.
Режим доступу: https://youtu.be/x4rF5GE4YGM
«Тікаймо до моря!» (2020)
Тікаймо до моря! Це місто таке сумне
І геть безнадійне (принаймні в контексті тиші),
А вийдеш на берег – незчуєшся – сум мине,
Смієшся дитинно, у воду з розгону вбігши.
А більше нічого не треба: ось море, пляж,
Дві жінки несуть кукурудзу у білих відрах
І так зазивають весело, гучно, аж
Кортить і собі кукурудзи у них купити.
І думаєш, як все химерно на цій землі:
І літо, яке переплавиться в мідну осінь,
Жінки, кукурудза і човен на мілині,
І ми – такі раптом кислі, такі дорослі.
Тікаймо ж до моря, тікаймо, допоки ми
Не забронзовіли в дорослості та снобізмі.
12
І станьмо достоту як море глибокими,
А серце хай буде, як мушля, тендітне й ніжне.
Режим доступу: https://youtu.be/7sjrwW6GAtw
«Світяться назви станцій» (2020)
Світяться назви станцій, спить у купе сусід.
Поїзд іде на захід – серце летить на схід.
Серце не має колій, розкладу руху, меж –
Поїзду терикони інколи сняться теж.
Він би до них поїхав, він неодмінно б зміг!
Попри дощі та вітер, попри негоду й сніг,
Сонні, німі вокзали б гуркотом розбудив,
Радість тоді б злітала зграями голубів
В небо. І засміявся б весь неосяжний світ!
Поїзд іде на захід – серце летить на схід.
Режим доступу: https://www.youtube.com/shorts/OuYbyOUy_sI
13
Додаток 7
Фотокартини співвідносні з тематикою лірики
14
Додаток 8
Інтерактивний робочий аркуш «Аналізуємо поезію»
Режим доступу: https://www.liveworksheets.com/7-pq243849qq
15
Додаток 9
Питання до інтерактивного бліц - опитування
► Як називалося селище, в якому народилися поетеса? (Лозівський)
► Яку посаду обіймала Олена Олексіївна в Луганському обласному ліцеї? (вчителя української мови)
► В якому році вона отримала перемогу на конкурсі молодих літераторів Луганщини? (2012)
► У якому році поетеса перемогла в конкурсі «100 творів, які варто прочитати це літо»? (2013)
► Яку посаду зараз обіймає Олена Олексіївна в Запорізькій обласній бібліотеці для юнацтва? (редакторки)
► Яку назву мав літературно-художній альманах, у якому поетеса у 2012 році дебютувала з добіркою віршів? («Крила»)
► Як називаються вірші поетеси, записані у вигляді певного малюнка? (каліграм)
Режим доступу: https://wordwall.net/resource/15062764
Додаток 10
Зразки групової роботи за допомогою дошки Jamboard
Робота учнів 7 - А класу: http://surl.li/igimu
Робота учнів 7 - Б класу: http://surl.li/igikm
Робота учнів 7 – В класу: http://surl.li/iginu
Додаток 11
Інтерактивна Sway – презентація до уроку літератури рідного краю.
Режим доступу: https://sway.office.com/zJytwN0F1vhfysgp?ref=Link
16
Список використаних джерел
1. Дребот У.Т. Як готуватися до уроків літератури рідного краю. - Режим доступу:
https://sites.google.com/site/klmetod/zagalna-seredna-osvita/movi-i-literaturi/ukraienska-mova-ta-literatura/krok-do-
profesionalizmu/ak-gotuvatisa-do-urokiv-literaturi-ridnogo-krau
2. Література рідного краю в навчальних закладах Запорізької області: посібник для вчителів і студентів-філологів /
[ред.-упор. : С. С. Журавльова, О. І. Харіна]. – Бердянськ, 2013.
3. Фасоля А. Уроки літератури рідного краю в системі особистісно зорієнтованого навчання. [Електронний ресурс]. -
Режим доступу: http://ozonlit.org/uroky-literatury-ridnoho-krayu-v-systemi-osobystisno-zorijentovanoho-navchannya
4. Шуляр В. Уроки літератури рідного краю: технологія підготовки та проведення // Українська література в
загальноосвітніх школах. – 2003. - №7. – с. 34-35.
5. Зразки Поезії Олени Ольшанської. Клуб поезії. [Електронний ресурс]. - Режим доступу:
http://www.poetryclub.com.ua/author.php?id=16265
6. Олена Ольшанська. Енциклопедія сучасної України. [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
https://esu.com.ua/article-76599
7. Універсальні картки до аналізу поетичних творів. // Група «Методичні родзинки уроків зарубіжної літератури»
[Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://www.facebook.com/groups/2001066366820920/posts/2633678740226343/

More Related Content

Similar to 499,23.docx

презентація педагогічного досвіду2
презентація педагогічного досвіду2презентація педагогічного досвіду2
презентація педагогічного досвіду2Tamara Emec
 
Портфоліо Стасів І. М.
Портфоліо Стасів І. М.Портфоліо Стасів І. М.
Портфоліо Стасів І. М.vpu-19 Drogobych
 
презентация2
презентация2презентация2
презентация2InnaPashchenko
 
«Роль міжпредметних зв’язків у формуванні естетичних цінностей учнів»
«Роль міжпредметних  зв’язків  у формуванні естетичних цінностей учнів»«Роль міжпредметних  зв’язків  у формуванні естетичних цінностей учнів»
«Роль міжпредметних зв’язків у формуванні естетичних цінностей учнів»Alla Kolosai
 
досвід шпирук о.а.
досвід шпирук о.а.досвід шпирук о.а.
досвід шпирук о.а.vasvol
 
презентація опису досвіду роботи учителя української мови та літератури лукаш...
презентація опису досвіду роботи учителя української мови та літератури лукаш...презентація опису досвіду роботи учителя української мови та літератури лукаш...
презентація опису досвіду роботи учителя української мови та літератури лукаш...Людмила Лукашина
 
презентация гринь5
презентация гринь5презентация гринь5
презентация гринь5vyhrestuk
 
Самопрезентація Гандрабурова Ю В
Самопрезентація Гандрабурова Ю ВСамопрезентація Гандрабурова Ю В
Самопрезентація Гандрабурова Ю ВBondarVita
 
Чоповці Н. Ю.
Чоповці Н. Ю.Чоповці Н. Ю.
Чоповці Н. Ю.chepaschool
 
10 ul s_2010_u
10 ul s_2010_u10 ul s_2010_u
10 ul s_2010_uUA1011
 
Ukrliteratura standart-10-klas-semenjuk
Ukrliteratura standart-10-klas-semenjukUkrliteratura standart-10-klas-semenjuk
Ukrliteratura standart-10-klas-semenjukkreidaros1
 
Ukrajinska literatura-10-klas-semenyuk-tkachuk
Ukrajinska literatura-10-klas-semenyuk-tkachukUkrajinska literatura-10-klas-semenyuk-tkachuk
Ukrajinska literatura-10-klas-semenyuk-tkachukfreegdz
 

Similar to 499,23.docx (20)

презентація педагогічного досвіду2
презентація педагогічного досвіду2презентація педагогічного досвіду2
презентація педагогічного досвіду2
 
Портфоліо Стасів І. М.
Портфоліо Стасів І. М.Портфоліо Стасів І. М.
Портфоліо Стасів І. М.
 
презентация2
презентация2презентация2
презентация2
 
Зарубіжна література.pdf
Зарубіжна література.pdfЗарубіжна література.pdf
Зарубіжна література.pdf
 
педагогічний досвід
педагогічний досвідпедагогічний досвід
педагогічний досвід
 
«Роль міжпредметних зв’язків у формуванні естетичних цінностей учнів»
«Роль міжпредметних  зв’язків  у формуванні естетичних цінностей учнів»«Роль міжпредметних  зв’язків  у формуванні естетичних цінностей учнів»
«Роль міжпредметних зв’язків у формуванні естетичних цінностей учнів»
 
досвід шпирук о.а.
досвід шпирук о.а.досвід шпирук о.а.
досвід шпирук о.а.
 
Portfolio
PortfolioPortfolio
Portfolio
 
презентація опису досвіду роботи учителя української мови та літератури лукаш...
презентація опису досвіду роботи учителя української мови та літератури лукаш...презентація опису досвіду роботи учителя української мови та літератури лукаш...
презентація опису досвіду роботи учителя української мови та літератури лукаш...
 
презентация гринь5
презентация гринь5презентация гринь5
презентация гринь5
 
Самопрезентація Гандрабурова Ю В
Самопрезентація Гандрабурова Ю ВСамопрезентація Гандрабурова Ю В
Самопрезентація Гандрабурова Ю В
 
Чоповці Н. Ю.
Чоповці Н. Ю.Чоповці Н. Ю.
Чоповці Н. Ю.
 
Ul
UlUl
Ul
 
З роси й води
З роси й водиЗ роси й води
З роси й води
 
калатур презентація
калатур   презентаціякалатур   презентація
калатур презентація
 
10 ul s_2010_u
10 ul s_2010_u10 ul s_2010_u
10 ul s_2010_u
 
Ukrliteratura standart-10-klas-semenjuk
Ukrliteratura standart-10-klas-semenjukUkrliteratura standart-10-klas-semenjuk
Ukrliteratura standart-10-klas-semenjuk
 
Ukrajinska literatura-10-klas-semenyuk-tkachuk
Ukrajinska literatura-10-klas-semenyuk-tkachukUkrajinska literatura-10-klas-semenyuk-tkachuk
Ukrajinska literatura-10-klas-semenyuk-tkachuk
 
sversrf
sversrfsversrf
sversrf
 
10
1010
10
 

More from ssuser838e441 (20)

539,23.pptx
539,23.pptx539,23.pptx
539,23.pptx
 
538,23.pptx
538,23.pptx538,23.pptx
538,23.pptx
 
537,23.docx
537,23.docx537,23.docx
537,23.docx
 
535,23.pptx
535,23.pptx535,23.pptx
535,23.pptx
 
535,23.docx
535,23.docx535,23.docx
535,23.docx
 
534,23.pptx
534,23.pptx534,23.pptx
534,23.pptx
 
533,23.pdf
533,23.pdf533,23.pdf
533,23.pdf
 
532,23.pdf
532,23.pdf532,23.pdf
532,23.pdf
 
530,23.docx
530,23.docx530,23.docx
530,23.docx
 
529,23.docx
529,23.docx529,23.docx
529,23.docx
 
528,23.docx
528,23.docx528,23.docx
528,23.docx
 
527,23.docx
527,23.docx527,23.docx
527,23.docx
 
526,23.docx
526,23.docx526,23.docx
526,23.docx
 
524,23.pdf
524,23.pdf524,23.pdf
524,23.pdf
 
524,23.pptx
524,23.pptx524,23.pptx
524,23.pptx
 
524,23.doc
524,23.doc524,23.doc
524,23.doc
 
523,23.docx
523,23.docx523,23.docx
523,23.docx
 
522,23.docx
522,23.docx522,23.docx
522,23.docx
 
520,232.docx
520,232.docx520,232.docx
520,232.docx
 
520,23.docx
520,23.docx520,23.docx
520,23.docx
 

Recently uploaded

Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdfЗастосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdfssuser15a891
 
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdfІваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdfhome
 
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptxПрезентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptxOlgaDidenko6
 
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptxГорбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptxOlgaDidenko6
 
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.pptЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.pptssuser59e649
 
Бомбочки для ванни своїми руками презентація
Бомбочки для ванни своїми руками презентаціяБомбочки для ванни своїми руками презентація
Бомбочки для ванни своїми руками презентаціяssuser0a4f48
 
Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 класХімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 класkrementsova09nadya
 
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptxБібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptxssuserc301ed1
 
Defectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptxDefectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptxOlgaDidenko6
 
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdfатестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdfhome
 
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповіданняР.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповіданняAdriana Himinets
 
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішенняПроблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішенняtetiana1958
 
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.pptpsychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.pptOlgaDidenko6
 
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...JurgenstiX
 
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxOlgaDidenko6
 
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»tetiana1958
 
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxOlgaDidenko6
 

Recently uploaded (17)

Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdfЗастосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
 
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdfІваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
 
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptxПрезентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
 
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptxГорбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptx
 
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.pptЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
 
Бомбочки для ванни своїми руками презентація
Бомбочки для ванни своїми руками презентаціяБомбочки для ванни своїми руками презентація
Бомбочки для ванни своїми руками презентація
 
Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 класХімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
 
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptxБібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
 
Defectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptxDefectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptx
 
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdfатестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
 
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповіданняР.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
 
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішенняПроблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
 
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.pptpsychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
 
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
 
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
 
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
 
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
 

499,23.docx

  • 1. 1 Технологічна карта уроку української літератури (ЛРК) Урок № Клас: 7 Тема уроку: Мандруючи мапою Запоріжжя літературного. Поезії Олени Ольшанської Цілі уроку: Навчальні : познайомити учнів з життєвою долею та першою збіркою Олени Ольшанської, розкрити грані творчого таланту поетеси; через художнє слово ввести учнів у чарівний світ поезій; навчити аналізувати поетичні твори; робити самостійні висновки; вдосконалювати навички свідомого виразного читання. Розвивальні: зацікавити учнів літературою письменників-земляків; розвивати зв’язне мовлення, навички критичного мислення, уміння давати оцінку прочитаним творам, висловлювати власні судження; Виховні: виховувати в учнів шанобливе ставлення до митців свого краю як до особливо обдарованих людей, співців рідної землі; виховувати почуття патріотизму, любові до своєї малої батьківщини. Обладнання уроку: фотопортрети Олени Ольшанської, поезії, квитки, фотокартини, ноутбуки, телефони, планшети. Тип уроку: засвоєння нових знань і формування вмінь та навичок
  • 2. 2 Предметні компетенції на уроці: Основні поняття Основні знання Основні вміння Тема, ідея та основна думка поезії. Знають визначення теми та основної думки поезії, висловлені в них ідеї Уміють визначати тему, ідею та основну думку поезії. Засоби художньої виразності в поезії. Знають визначення понять «епітети», «метафори», «порівняння», «риторичні питання», «риторичні оклики» та ін. Уміють визначати засоби художньої виразності в поезії. Ключові компетентності: 1. Спілкування державною мовою. Володіти видами мовленнєвої діяльності (говоріння, письмо) 2. Інформаційно-цифрова Застосовувати інформаційно-комунікаційні технологій (ІКТ) для пошуку інформації для уроку та у приватному спілкуванні. Розуміти етику роботи з інформацією (авторське право, інтелектуальна власність тощо). 3. Обізнаність та самовираження у сфері культури. Розвивати літературну грамотність учнів, здатність розуміти твори мистецтва, формувати власні мистецькі смаки, самостійно виражати ідеї, досвід та почуття за допомогою мистецтва. 4. Учитися впродовж життя. Здійснювати аналіз власної діяльності, вчитися працювати відповідально. Здатність до пошуку та засвоєння нових знань, набуття нових умінь і навичок, вміння визначати навчальні цілі та способи їх досягнення, оцінювати власні результати
  • 3. 3 навчання, навчатися впродовж життя. 5. Соціальна і громадянська. Ефективна та конструктивна участь у уроці. Уміння працювати з іншими на результат, попереджати і розв’язувати конфлікти, досягати компромісів. Дотримання прав людини, підтримка соціокультурного різноманіття. Розвивати навички роботи в групі, співпрацювати з іншими на результат. 6. Екологічна грамотність і здорове життя. Дбати про здоров’я учнів. Усвідомлення ролі навколишнього середовища для життя і здоров’я людини, здатність і бажання дотримуватися здорового способу життя. 7. Ініціативність і підприємливість. Уміння генерувати нові ідеї й ініціативи та втілювати їх у життя з метою підвищення як власного соціального статусу та добробуту, так і розвитку суспільства і держави. Наскрізні лінії НЛ 1 «Екологічна безпека та сталий розвиток» НЛ 2 «Громадянська відповідальність» НЛ 3 «Здоров’я і безпека» НЛ 4 «Підприємливість і фінансова грамотність» МЗ: музичне мистецтво, географія, образотворче мистецтво, інформатика.
  • 4. 4 Хід уроку Етап уроку Час, хв. Зміст Методи і прийоми Ф О Н Д Діяльність учителя Діяльність учня І. Організаційний момент. 4 Емоційне налаштування на роботу. «Дерево успіху». Ф Вмикає музику. Словесне звернення. Привітання, побажання хорошого настрою та успішної роботи на уроці. Привітання. Учні емоційно налаштовуються на роботу. ІІ. Актуалізація опорних знань школярів. Мотивація навчальної діяльності учнів. 2 Повторення матеріалу з попереднього уроку літератури рідного краю. Усне повідомлення. Ф І Запитує, доповнює, уточнює відповіді дітей. Учні відновлюють у пам’яті вивчений матеріал. ІII. Оголошення теми уроку. Цілевизначення та планування . 2 Оголошення теми і завдань уроку та запис у зошит. Робота над епіграфом до уроку. Усне повідомлення. Ф Запис на дошці. Запис у зошит дати і теми уроку. Самостійно визначають мету уроку. ІV. Основний зміст роботи. Сприйняття й усвідомлення учнями навчального матеріалу. 30 1. Робота над біографією письменниці. 2. Презентація подорожі «Стежками поезії». 3. Повторення художніх засобів. 4. Перегляд відео виразного читання творів поетесою «Світяться назви станцій», «Хлопчик», «Тікаймо до моря!», «Дівчинка в парку збирає каштани». 1. Прийом «Інтерактивна стрічка часу». 2.Метод «Реклама». 3. Прийом «Дослідження». 4. Прийом «Інтелектуальна розминка». 4. «Акторська майстерність». 5. Метод «Ілюстрування». І Ф Г 1. Доповнює, уточнює доповідь учня. 2. Запитує, доповнює, уточнює відповіді дітей. 4. Нагадує правила виразного читання. 5. Демонструє фотокартини співвідносні з тематикою лірики. 6. Об’єднує учнів у чотири групи та визначає поезії для опрацювання. 1. Виступ учня – біографа з випереджувальним завданням. 2. Виступ представника туристичного агентства з випереджувальним завданням. 3. Згадують та наводять приклади художніх засобів. 4. Читають поезії письменниці. 5. Виконують в групах аналіз творів, заповнюють
  • 5. 5 5. Фізкультхвилинка. 6. Ідейно-тематичний аналіз поезій. 6. Методи «Мозкова атака» та «Мікрофон». інтерактивний робочий аркуш «Аналізуємо поезію» та діляться своїми думками з класом та вчителем. V. Рефлексивно- оцінювальний етап 5 1. Бесіда. Обмін враженнями від подорожі «Стежками поезії». 2. Самооцінювання роботи на уроці. 1. Бліцопитування. 2. «Сходи успіху». Ф І 1. Підсумкове слово вчителя. 2. Проводить бліц - опитування. 3. Учитель пропонує учням провести самоаналіз знань з даної теми уроку. 1. Відповідають на запитання бліцопитування. 2. Підводять підсумки своєї роботи під час уроку, фіксуючи результати в таблицю «Самооцінювання навчальних досягнень на уроці». VІ. Домашнє завдання 2 Обрати та виразно прочитати нову поезію Олени Ольшанської. Скласти сенкан. Ф Пояснення алгоритму виконання домашнього завдання. Записують у щоденники домашнє завдання. *ФОНД - форма організації навчальної діяльності (Ф - фронтальна, І - індивідуальна, П - парна, Г - групова). Література: Для вчителя Для учнів Зразки Поезії Олени Ольшанської. Клуб поезії. [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://www.poetryclub.com.ua/author.php?id=16265 Садкіна В. І. 101 цікава педагогічна ідея. Як зробити урок. – Х.: Вид. група «Основа», 2011.- 88 с. – (Серія «Золота педагогічна колекція») Зразки Поезії Олени Ольшанської. Клуб поезії. [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://www.poetryclub.com.ua/author.php?id=16265
  • 6. 6 Додаток 1 Емоційне налаштування: перегляд відео на пісню «Нас кличе у мандри дорога» у виконанні групи MANDRY. Режим доступу: https://youtu.be/nRm7pLOdZ3g Додаток 2 Фотопортрети Олени Ольшанської Додаток 3 Основні факти з життя поетеси (виступ учня-біографа) Олена Олексіївна Ольшанська – поетеса, членкиня НСПУ (2019), дипломантка Всеукраїнського конкурсу «Хортицькі дзвони» ім. М. Брацило (2015), лауреатка літературно-мистецької премії ім. П. Ребра (2018). Народилася поетеса 02 березня 1990 року у с. Лозівський Слов’яносербського району Луганської області. Освіту отримала навчаючись на факультеті української філології Луганського національного університету імені Тараса Шевченка. Працювала у КЗ «Луганський обласний ліцей» вчителем української мови. До творчих успіхів Олени Ольшанської належать: перемога у ХХІІ обласному конкурсі молодих літераторів Луганщини «Молоді голоси-2012» у номінації «Срібний голос: поезія»; публікація у
  • 7. 7 літературно-художньому альманасі «Крила» (м. Луганськ, 2012); перемога у Всеукраїнському конкурсі «100 творів, які варто прочитати цього літа» (2013). Вона приймала активну участь у діяльності літературного клубу «Глагол» (м. Луганськ). Олена є учасницею проєкту «ІV літня літературна школа», реалізованого ГО «Культурний формат» (м. Київ). Учасниця проєкту «Літературна середа» (м. Луганськ). Але все це було до початку військового конфлікту на Донбасі. Дебютувала у 2012 році добіркою віршів у літературно-художньому альманасі «Крила» (м. Луганськ). Олена Олексіївна експериментує з формою: у її доробку є як традиційні віршовані тексти, так і верлібри, а також каліграми – вірші, записані у вигляді певного малюнка, що втілює та наснажує домінантний образ твору. Сьогодні Олена Ольшанська живе і працює у м. Запоріжжі, навчається в аспірантурі Запорізького національного університету. Від 2014 року є редакторкою Запорізької обласної бібліотеки для юнацтва. Інтерактивна стрічка часу «Коротко про життя поетеси» Режим доступу: https://view.genial.ly/63f50ea46d11e3001391d82a/interactive-content-color-edu-timeline
  • 8. 8 Додаток 4 Реклама подорожі «Стежками поезії» (виступ учня-представника туристичного агентства) Вам випала унікальна можливість вирушити сьогодні у незвичну подорож! Але я точно знаю, що вона промайне з натхненням і користю. Ця віртуальна подорож має унікальну програму, свій задум та творчий підхід. Тож оберіть, будь ласка, квитки того кольору (квитки у відповідності до пори року: жовті, зелені, сині, червоні), який вам до вподоби. Займіть місця, які вказані у квитках (об’єднання учнів в групи). Нас вже чекає дивовижний світ. Чого саме? Дізнатися про це допоможе віртуальна мапа, з містами, які тісно пов’язані з життєвим і творчим шляхом поетеси. Мандруючи мапою, зберіть літери, а з них складіть ключове слово. Вирушаємо! Додаток 5 Робота з мапою «Віртуальна подорож» Режим доступу: http://surl.li/iggae Дослідивши мапу ви одержали ключове слово. Що ж воно означає? Штольня — горизонтальна гірнича виробка, яка має безпосередній вихід на земну поверхню. Найчастіше штольні належать підземним об'єктам. Поетеса працює у
  • 9. 9 Запорізькій обласній бібліотеці для юнацтва, де ще й організувала Літературну Штольню – простір, де зустрічаються молоді літератори для творчого спілкування і розвитку. Тож і ми зараз зануримося у світ поезії Олени Ольшанської. Додаток 6 Поезії Олени Ольшанської "Дівчинка в парку збирає каштани…" (2019) Дівчинка в парку збирає каштани, Сонячні струни бринять золоті. Все відбулось, але ніби не з нами, Ніби в чужому житті. Ніби про все це читала у віршах, Бачила в дзеркалі власне лице – Дівчинка вирости хоче скоріше
  • 10. 10 І фантазує про це. Мрії далекі і ваблять, і манять. Час - наче човен пливе по ріці. Що залишилось мені? Тільки пам’ять І кілька каштанів в руці. Режим доступу: https://www.youtube.com/shorts/GqFYncS45zY «Хлопчик» (2019) Мандрую подумки, навмання, Крізь кілометри, години, дні Туди, де хлопчик моє ім’я Виводив крейдою на стіні. Такий серйозний, піднявши брів, Як в заголовках газетних шпальт, Писав про те, що мене любив, І крейда сипалась на асфальт. Чи він чекає на мене ще Той хлопчик, з усмішкою весни? Хай напис змило давно дощем, Та не із пам’яті – зі стіни.
  • 11. 11 Хмаринки пливуть в вишині, В дитинство вертатись не хочуть. Режим доступу: https://youtu.be/x4rF5GE4YGM «Тікаймо до моря!» (2020) Тікаймо до моря! Це місто таке сумне І геть безнадійне (принаймні в контексті тиші), А вийдеш на берег – незчуєшся – сум мине, Смієшся дитинно, у воду з розгону вбігши. А більше нічого не треба: ось море, пляж, Дві жінки несуть кукурудзу у білих відрах І так зазивають весело, гучно, аж Кортить і собі кукурудзи у них купити. І думаєш, як все химерно на цій землі: І літо, яке переплавиться в мідну осінь, Жінки, кукурудза і човен на мілині, І ми – такі раптом кислі, такі дорослі. Тікаймо ж до моря, тікаймо, допоки ми Не забронзовіли в дорослості та снобізмі.
  • 12. 12 І станьмо достоту як море глибокими, А серце хай буде, як мушля, тендітне й ніжне. Режим доступу: https://youtu.be/7sjrwW6GAtw «Світяться назви станцій» (2020) Світяться назви станцій, спить у купе сусід. Поїзд іде на захід – серце летить на схід. Серце не має колій, розкладу руху, меж – Поїзду терикони інколи сняться теж. Він би до них поїхав, він неодмінно б зміг! Попри дощі та вітер, попри негоду й сніг, Сонні, німі вокзали б гуркотом розбудив, Радість тоді б злітала зграями голубів В небо. І засміявся б весь неосяжний світ! Поїзд іде на захід – серце летить на схід. Режим доступу: https://www.youtube.com/shorts/OuYbyOUy_sI
  • 14. 14 Додаток 8 Інтерактивний робочий аркуш «Аналізуємо поезію» Режим доступу: https://www.liveworksheets.com/7-pq243849qq
  • 15. 15 Додаток 9 Питання до інтерактивного бліц - опитування ► Як називалося селище, в якому народилися поетеса? (Лозівський) ► Яку посаду обіймала Олена Олексіївна в Луганському обласному ліцеї? (вчителя української мови) ► В якому році вона отримала перемогу на конкурсі молодих літераторів Луганщини? (2012) ► У якому році поетеса перемогла в конкурсі «100 творів, які варто прочитати це літо»? (2013) ► Яку посаду зараз обіймає Олена Олексіївна в Запорізькій обласній бібліотеці для юнацтва? (редакторки) ► Яку назву мав літературно-художній альманах, у якому поетеса у 2012 році дебютувала з добіркою віршів? («Крила») ► Як називаються вірші поетеси, записані у вигляді певного малюнка? (каліграм) Режим доступу: https://wordwall.net/resource/15062764 Додаток 10 Зразки групової роботи за допомогою дошки Jamboard Робота учнів 7 - А класу: http://surl.li/igimu Робота учнів 7 - Б класу: http://surl.li/igikm Робота учнів 7 – В класу: http://surl.li/iginu Додаток 11 Інтерактивна Sway – презентація до уроку літератури рідного краю. Режим доступу: https://sway.office.com/zJytwN0F1vhfysgp?ref=Link
  • 16. 16 Список використаних джерел 1. Дребот У.Т. Як готуватися до уроків літератури рідного краю. - Режим доступу: https://sites.google.com/site/klmetod/zagalna-seredna-osvita/movi-i-literaturi/ukraienska-mova-ta-literatura/krok-do- profesionalizmu/ak-gotuvatisa-do-urokiv-literaturi-ridnogo-krau 2. Література рідного краю в навчальних закладах Запорізької області: посібник для вчителів і студентів-філологів / [ред.-упор. : С. С. Журавльова, О. І. Харіна]. – Бердянськ, 2013. 3. Фасоля А. Уроки літератури рідного краю в системі особистісно зорієнтованого навчання. [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://ozonlit.org/uroky-literatury-ridnoho-krayu-v-systemi-osobystisno-zorijentovanoho-navchannya 4. Шуляр В. Уроки літератури рідного краю: технологія підготовки та проведення // Українська література в загальноосвітніх школах. – 2003. - №7. – с. 34-35. 5. Зразки Поезії Олени Ольшанської. Клуб поезії. [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://www.poetryclub.com.ua/author.php?id=16265 6. Олена Ольшанська. Енциклопедія сучасної України. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-76599 7. Універсальні картки до аналізу поетичних творів. // Група «Методичні родзинки уроків зарубіжної літератури» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://www.facebook.com/groups/2001066366820920/posts/2633678740226343/