1. Інтегрований урок з природознавства та трудового навчання
3 клас
Тема. Хвойні рослини. Значення хвойних рослиндля природи
Мета. Створити сприятливі умовидля знайомства дітей з хвойними рослинами, їх
різноманіттям, поширенням. Сприятиформуванню вміння розпізнавати рослини,
називати умови, в яких вони ростуть. Розвиватитворче мислення, увагу та пам'ять.
Стимулюватибажання учнів працювати в колективі та самостійно. Виховувати почуття
бережного ставлення до природи
Хід уроку
І. Організаційначастина
- Пригадаймо гімнуроку природознавства!
БУДУ Я ПРИРОДІ ДРУГОМ!
Йтиму садом, полем, а чи лугом,
Буду я природівірним другом.
Не столочу навіть і трави.
Я скажу їй: - зеленій, живи!
Коли лісом буду я іти,
Я посію зерна доброти.
Побажаю дереву і пташці,
Щоб вони жили у мирі й щасті.
ІІ. Перевіркадомашньогозавдання
1. Робота в групах(хлопчики-дівчатка)
2. - Інтерактивна вправа «Намалюй відповідь». За допомогою олівців схематично
намалюйтевідповідь на запитання.
- Як людина використовує
зернові рослини?
- Назвіть технічні культури?
- Що з них виготовляють?
- Які овочеві культури
вирощують у вашій місцевості?
- Які рослининазивають
плодово-ягідними?
ІІІ. Актуалізаціята корекція опорних знань
1. Легенда про хвойні рослини
В одній сім’ї жили дві сестри-красуні, які вміли лікуватилюдейтравами. Одна з
них була висока та струнка і мала довге волосся. А інша – мала коротке волосся. Якось
сестри пішлидо лісу за лікувальнимитравами. Побачила їх зла відьма і забрала їх
дівочу красу. Перетворила на дерево та тілький залишила, одній – довгіголочки, а
іншій – короткі голочки, як спогад про незвичайно красивеволосся. Так і ростуть
сестри по нині, а їх зелена краса чарує, вабить око.
Ще й до цього часу чари не впали. Але вічнозелені красуні, будучизачаровані,
приносять людям користь і мають важливе значення для природив цілому.
- Про кого йшла мова в легенді? Діти, які у вас припущення щодо теми уроку?
ІV. Повідомленнятеми, мети уроку
- Сьогодніна уроці ми дізнаємося більше про хвойні рослини, значення хвойних
рослиндля природи. Дізнаємось чому ж вони такі необхідні.
- Пропоную скластипландо уроку. Про що ще ви хочете дізнатись з даної теми?
3. ПЛАН
1. За якими ознакамиможна відрізнити сосну від ялини?
2. За якими ознакамихвойні рослини відрізняються від інших рослин?
3. У яких умовахростуть сосни?
4. У яких умовахростуть ялини?
5. Яке значення хвойних рослину природі?
6. Створення міні-скульптуриз природніхматеріалів (шишкиз сосни та ялинки).
7. Різнорівневе домашнєзавдання. Які хвойні рослиниростуть у лісах вашої
місцевості.
(Розповідь, презентація, малюнок або вірш).
V. Вивчення нового матеріалу
1.Бесіда
- Якірослини називаються хвойними? (Хвойні рослини – це вічнозелені рослини,
листочкияких мають вигляд голок чилусок).
- Яківічнозелені рослини вам відомо? (У природіхвойні дерева поширені по всій
нашій планеті. Це сосна, ялина, модрина,кедр, кипарис…)
Хвойних рослинналічується близько 600 видів. Усі вони не бояться холоду.
Хвойні рослини – це вічнозелені дерева і кущі, а от трав’янистих рослин немає. Хвойні
рослини мають корінь, стебло та хвоїнки, квітів і плодів не мають. Розмножуються за
допомогою насіння, яке знаходиться в шишці. Шишка – це не плід, а видозмінений
пагін.
2. Робота в групах
- У вас на парті лежать гілочкидерев та їх листочки, хвоїнки (гербарій). Знайдіть пару.
Створіть макет:
1 група - хвойний ліс
2 група – листяний ліс
4. - Поміркуйте: за якими ознакамихвойні рослини відрізняються від інших рослин.
3 група- сосновийліс
4 група – ялиновийліс
- Поміркуйте: за якими ознакамиможна відрізнити сосну від ялини.
Презентація макетів.
- Зараз спробуймо порівнятизібрану інформацію з тією, що підготував наш
репортер.
2. Відеоповідомлення учня з лісу.
- Якщо ви хочете відрізнити сосну від ялинки, то на самому початку подивіться на голки
на їхніх гілках. Перша відмінність ялини від сосни полягаєв довжині і будовіїх голок.
Голкисосни довші, крім того, вони, як правило, зібрані по дві разом, в той час як голки
ялини коротшіі розташованістрункимирядамипо всій гілці. Далі, зверніть увагу на
шишки. Шишки, розташованіна гілкахсосни, є більш твердими, притому їх реальний
розмір можна назвати невеликим. Шишкиялининабагато більші і м’якші.
Наступним етапом уважно вивчіть крону кожного дерева. Сосна має крону на
самій верхівці, в окремих випадкахна середині ствола, а ялина — великі гілки протягом
усього стовбура, якізменшуються вгорі, що надає їй схожість з конусом.
Якщо ж сосна і ялина представлені у виглядібудівельного матеріалу або пиломатеріалу,
то проаналізуйте колір деревини.
Деревина сосни має легкийрожевий відтінок, тоді як деревина ялини є білою,
але при цьому більш темною і насиченою. Сучкизустрічаються більш часто на поверхні
ялини, а от соснове дерево є більш смолистим. Алепри цьому запах ялинової смоли
більш терпкий.
Фізкультхвилинка«Ми по лісу гуляли»
5. 3. Робота з з QR-кодом
- Відкрийте зашифрованийматеріал
1 група
- У яких умовахростуть ялини?
Ялинка має голчасті, але більш короткі хвої, ніж сосна. Хвоя на гілках ялини
тримається 6-7 років. Коріння ялини не йдуть углиб, а розташовані в поверхневих
шарах грунту. Тому ялина потребує родючого та вологого грунту. На відміну від
сосни ялина тіньовитривала. Перехресне запилення відбувається за допомогою вітру,
як і у сосни. Сім'ябруньки розташовуються відкрито на насінних лусочках шишки.
Насіння далеко розноситься вітром. Деревина ялини використовується для
виробництва паперу.
Таким чином, голонасінні рослини не мають маточок. Сім'ябруньки у них
розташовані відкрито (голо) на лусочках шишок. Запилення відбувається за
допомогоювітру. При цьомупилок безпосередньо потрапляє на сім'ябруньки. Так як у
голонасінних рослин немає маточок, то вони не утворюють плода. Насінини
розташовані у них також відкрито (голо) на задерев'янілих лусочках шишки. Звідси і
походить назва голонасінні.
2 група
- У яких умовахростуть сосни?
Сосна практично не вимоглива до грунту і вологи. Їїпотужнікорені глибоко
йдуть в землю. Тому сосна може отримувати воду і поживні речовини з глибоких
шарів грунту. Вона часто виростає на сухому, майжебезплідному, піщаному грунті.
Сосни часто заселяють піски, де знято верхній родючийшар грунту, наприклад, на
виїмках вздовж залізниці. Посадкисосни застосовуються для закріплення та
заліснення пісків в степових районах.
6. Соснає світлолюбною рослиною. Вонане виносить навіть невеликого затінення.
У місцях з густим трав'янистим покривом сходисоснизаглушаються травами, не може
рости вона і в тіні лісу. Соснадосягає значної величини. Нерідко можна зустріти сосну
висотою в 40 м. Сосни доживають до 400-річного віку, а іноді й більше, і утворюють
суцільні ліси - бори.
- Ялина та сосна – мов рідні сестри. Обидві вічнозелені, обидві мають цілющість у
бруньках, рятують від однаковиххвороб. І обидві наприкінці року чекають кривди від
людини. За що? (За свою красу).
VІ. Осмислення, систематизація та узагальнення знань
1. Створення веббінгу (рисунки, схеми, замальовки)
«ЗНАЧЕННЯ ХВОЙНИХ РОСЛИН У ПРИРОДІ»
- збагачують повітря киснем
- затримують танення снігів
- скріплюють коріннім землю і захищають її від руйнування
- збагачують грунтвологою іорганічнимиречовинами
- очищають повітря від шкідливихдомішок
- хвойні ліси є домівкою для багатьохзвірів
2. Робота в парах (підручник с. 98)
- Прочитайте та доповніть веббінг новизною.
3. Практична робота
– Якітварини можуть «дружити» з ялинкою та сосною. Спробуйте створити міні-
скульптуру тваринки, що живе на ялинці, сосні, використовуючишишкита пластилін.
VІІ. Підсумокуроку
1. Бесіда
- Що нового ви дізналися про хвойні рослини?
- Яке значення мають хвойні рослини для природи?
7. 2. Хвилинка аромотерапії
- Вчора я назбирала декілька гілочок соснита ялинки, хочу покластивам на парту цей
аромат. Відчуйте запах, уявіть себе, та своїх створених друзів в лісі.
3. Рефлексія
Спасибі тобі, ліс, за добру твою справу,
що ти все ріс і ріс, не думавшипро те;
і не претендував на винятковість, славу,
а справу ти творив могутньо-величаву:
єднав ти землю й сонце золоте.
4. Домашнє завдання