Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Культурні та дикорослі рослини
1. План-конспект уроку
з природознавства
1 клас
Якими бувають рослини?
Дикорослі і культурні
рослини.
Вчитель початковихкласів
КорюківськаЗОШ І – ІІІ ст.№1
Єрмак Наталія Петрівна
2. Дата: 02.12.14 № уроку:25
Тема:Якими бувають рослини?Дикоросліі культурні рослини.
Мета: ознайомитиучнів з розмаїттям рослинного світу, з поняттями «культурні» та
«дикорослі» рослини, зізначенням цих рослиндля людини; формувати інтерес до
культурних та дикорослих рослин;учити групувати зображення дикорослихі
культурних рослин, пояснюватисутність групування, наводити приклади кожної
групи; розвиватиспостережливість, навичкилогічного мислення, мовлення;
виховувати бережливе ставлення до природи, любов до рідного краю, почуття
прекрасного в природі, дружелюбність, толерантність.
Обладнання:малюнки із зображенням лісу, луків, городу, саду;силуетні зображення
Лісовичка,бабусіМарусі, дідуся Івана, рюкзачок;малюнки- пазли, підручники,
зошити.
Тип уроку: урокзасвоєння нових знань
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
Дзвониквсім нам дав наказ:
До роботишвидше в клас!
Біля парти станемо чемно –
Плине час хай недаремно.
Будемо уважні і старанні всі.
Сядемо рівненько на місця свої.
ІІ. Хвилинка спостереження
1. Вправа «Погода»
— Діти, яка пора року настала?
- Який місяць?
- Яке число?
- Тепло чи холодно надворі?
- Який стан неба?
- Чи були протягом тижня опади?
— Які зміни відбулися в природі ?
ІІІ. Актуалізаціяопорних знань, мотиваціянавчальноїдіяльності, повідомлення
теми і мети уроку.
На попередніх уроках ми вже знайомилися з об’єктаминеживої природи. А
сьогодніта на наступних уроках ми будемо знайомитися з об’єктамиживої природи.
СЛАЙД1
- Які об’єктиналежать до живої природи? (Рослини, тварини, гриби, людина).
- Сьогодніми здійснимо перший похід в світ, в якому живуть різні рослини.
Рослининас оточують скрізь. Людина використовує рослиниу своєму житті.
СЛАЙД2
- Яке значення мають рослинидля людини? (Їжа, ліки, меблі, папір, милувати
око)
- Тема нашого уроку Дикоросліі культурні рослини. СЛАЙД3
- Під час нашої подорожіми з’ясуємо які рослини називають дикорослими, а які
культурними. Навчимося розрізнятиці рослини. Будемо спостерігати за
рослинами, які ростуть в нашій місцевості.
- Для того щоб розпочатинаш похід, пригадаємо як поводитисьу природі.
СЛАЙД4
3. Не топтати рослиниі гриби;
Не кричати;
Не викидати сміття;
Не рвати букети квітів;
Не розпалювати вогнище.
V.Вивченнянового матеріалу
СЛАЙД5
1. Зупинка перша «Ліс»СЛАЙД6
- Почнемо своюмандрівку разом з рюкзачком, якийбуде вказувати нам дорогу. І
перша зупинка – Ліс. А ось і Лісовичок. Він хоче перевірити чи знаєте ви, які рослини
живуть у лісі? Відгадаємо загадки.
І зелена, і пахуча,
І пухнаста, і колюча.
Посеред кімнати стала,
Нас зі святом привітала.
СЛАЙД7 (Ялинка)
Гарне дерево міцне,
Листя різьблене, рясне.
А на гілочках крилатих
Буде жолудів багато.
СЛАЙД8 (Дуб)
Біла кора, тоненькі віти.
Що це? Відгадайте, діти.
СЛАЙД9 (Берізка)
Хто з вас, діти, нас не знає?
Ми у лісі проживаєм,
Дзвоном сонцезустрічаєм,
Маєм гарні сині очки,
Називаємось …
СЛАЙД10 (дзвіночки).
Ми дзвіночки білосніжні,
Аромат в нас ніжний-ніжний…
Хто це? Знаю, знаю я,
Лісова …
СЛАЙД11 (конвалія).
З-під снігу з’явився,
Прокинувсь од сну,
Усіх запросив
Зустрічати весну.
СЛАЙД12 (Підсніжник)
- Молодці! Справились із загадками.
- А які рослиниростуть в наших лісах?
- Можемо йти далі.
2. Друга зупинка «Луки» СЛАЙД13
- Ось перед нами луки. Дівчатка плели віночки. Подивимося, якірослинки вони
вплели у віночку.
(Дівчата розповідають віршики)
4. СЛАЙД14
Польовиймак
Коли кінчається весна,
А літо тільки починається,
То розквітає квітка ця,
Польовим маком називається.
СЛАЙД15
Квіти чистотілу
Коли ви подряпаєтеся вдень чи з самого ранку,
То ці листочкимама вам притуляє до ранки.
А квіти їх ось такі жовті, ніжні, чудові,
Чистотіл – квітка материнської любові.
СЛАЙД16
Польова ромашка
Любить цю квітку всяка комашка,
А зветься квітка - польоваромашка.
Квіткою любовіпрозвали,
Тим кого люблять дарували.
СЛАЙД17
Шипшина
У весняну світлу днину
Розцвіла в гаю шипшина.
В неї гарні квіточки
Та колючі гілочки.
СЛАЙД18
Калина
Кущ калини у долині
Білим цвітом квітне нині.
І лунають на калині
Ніжні співи солов'їні.
Бо з ним вони схожі були.
- А чи знаєте Ви, що калина є рослинним символом України. Наші предки дуже
любили калину. Садили її біля своїхдомівок. Вважали, якщо в домівсе гаразд,
то і кущ гарно росте, а коли ні – калина хворіє. Порівнювали дівочу вродуз
кетягами калини «…гарнаяк калинонька»
- Які рослиниростуть на наших луках (Конюшина, щавель, кульбабки, волошки)
- Хто садить рослинив лісі, на луках, біля водойм? (Ніхто. Ростуть самі по собі)
- А хто доглядає їх? (Ніхто. Ростуть самі по собі)
СЛАЙД19
Висновок: дикорослірослини – це рослини, яких людина не сіяла і не доглядає.
3. Третя зупинка «Фізкультхвилинка»
Хмарка сонечко закрила,
Срібні росиуронила.
Ми ті росипошукаємо,
У травичці позбираємо.
5. Пострибаємо як зайчатка,
Політаємо, як пташата.
Потанцюємо ще трішки,
Щоб спочилиручки й ніжки.
Всі веселі? От чудово!
До роботизнову.
4. Четверта зупинка «Огород» СЛАЙД 20
- Наш рюкзачокпривів до бабусіМарусі на город. Ось послухайте, що вона нам
розповіла.
Перший у світі город починавсяз купи сміття біля хижки первісної людини. Сюди
разом з недоїдкамиовочів потрапило стигле насіння. Воно зійшло. Людина
переконалася, що зручніше і вигідніше збирати врожайпросто біля оселі. Вона стала
сіяти сама.
Щоб ніхто не затолочив сходи, сівач почав огороджуватимісце, де відбувалося
чудесне перетворення диких рослинна культурні. Звідси й походить слово «город».
- Бабуся Маруся приготувала нам гру «Корінчикита вершечки».
Правила гри. За прикритим малюнком дізнатися, який овоч посадилабабуся.
- Які рослинивирощуєте вдома?
- Чи допомагаєтеви мамі вирощувати огородину?
5. Зупинка п’ята «Садок» СЛАЙД 21
- Рюкзачокнас провів і до саду дідуся Івана. Подивіться, які рослинивін виростив
у своємусаду. (Яблуні, сливи, вишні, груші)
- Які рослиниростуть у ваших садочках?
- Поміркуйте рослини, які ростуть на городі, в садку, на клумбі хто садить?
- Чи могли ці рослиниростибез доглядулюдини?
СЛАЙД 22
Висновок:Рослини, які садить і доглядає людина називаються культурними.
6. Фізкультхвилинка
VI. Закріплення вивченогоматеріалу.
- Добреу садочкуможна й книжечку відкрити.
1. Роботав підручнику
ст. 57
- Роздивіться фотографії. У які групи можна об’єднатиці рослини?Поясніть.
2. Роботав зошитах
ст.26
Поставити під малюнками цифри 1 – дикорослі, 2 – культурні.
3. Гра «Знайдизайве»
Чи культурні ці рослини:
Помідор, гарбуз, малина,
Морква, жито, огірки,
Мак, кульбаба, буряки?
(Кульбаба — дикоросла рослина, а мак і малина бувають і культурними, й
дикорослими.)
• Чи культурні ці рослини:
Кабачки, кавун і дині,
Абрикос і полуниці,
Подорожникі пшениця?
6. (Помилково потрапивдопереліку культурних рослин подорожник.)
VII. Підсумок уроку
1. Роботав групах.
- Дідусь Іван поділився і з вами своїм урожаєм фруктів. Складіть фрукт і
подивіться картинка, якої рослинки заховалася на ньому. Капітан групи
розповість назву рослини, девона живе, яка вона дикорослачи культурна.
2. Продовж речення.
Дикорослірослини – це рослини, які …
Культурні рослини – це рослини, які …
На уроці мені сподобалось…