Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
138
1. Інтегрований нестандартний урок природознавства та української мови в
4 класі
Тема. Навчальний проект. Чому ліси називають «легенями» планети?
Мета: вчити учнів знаходити і систематизувати інформацію про значення лісів
для Землі; вчити аналізувати, робити висновки на основі власних спостережень;
розвивати допитливість, увагу, пам’ять, пізнавальні інтереси, вміння
порівнювати; вдосконалювати вміння займатись пошуково-дослідницькою
діяльністю, працювати в групах; повторити правила поведінки на природі;
виховувати бережливе ставлення до навколишнього середовища, любов до
природи.
Тема. Змінювання дієслів.
Мета: закріпити знання учнів про дієслово; вчити змінювати дієслова за
особами та числами; розвивати мовленнєвий запас учнів; мислення та творчу
уяву дітей; виховувати інтерес до вивчення української мови та показати її
зв’язок з іншими науками, зокрема природознавством; любов до Батьківщини,
рідної землі.
Тип уроку: інтегрований урок-презентація.
Форма проведення уроку: урок-захист проектів.
Обладнання: мультимедійна система, демонстраційний матеріал, запис звуків
лісу, лепбуки учнів, презентації учнів, малюнки учнів до теми, завдання для
роботи у групах, відеоматеріали.
Використані технології:
- пояснювально-ілюстративні методи: метод проблемного викладу
матеріалу, використання наочності, роздаткового матеріалу;
- словесні методи: пояснення, бесіда;
- інтерактивні методи: складання «Асоціативного куща», «Вірю - не вірю»,
робота в групах;
- інформаційний: повідомлення учнів, виготовлення лепбуків.
Попередня підготовка учнів до уроку: діти об’єдналися у групи:
«Дослідники», «Лісники», «Природоохоронці», «Екологи» та отримали
завдання для презентації своїх проектів.
Хід уроку:
2. І. Організація учнів до уроку.
1. Емоційний настрій учнів.
Учитель. Любі діти! У наш клас завітали гості, привітайтеся!
Ми вам раді, любі вчителі,
Вітаєм щиро вас,
І запрошуєм ласкаво
На урок в 4 клас.
2. Вправа «Очікування».
Учитель. Сьогодні у нас інтегрований урок-презентація з української мови та
природознавства. Чого ви очікуєте від уроку? (Відповіді дітей). Я очікую, що
ви будете активними, дружними, будете творчо працювати, вміло виконувати
завдання. Успіху всім!
ІІ. Актуалізація опорних знань та життєвого досвіду учнів.
1. Бесіда за змістом епіграфу до уроку.
Багато лісу - не губи!
Мало лісу - бережи!
Нема лісу - посади!
Учитель. Як ви розумієте зміст цього гасла? Поясніть.
Учитель. Навіщо нам багато лісу?
Учитель. Чому його необхідно насаджувати, коли й так ростуть дерева,
квітнуть квіти, буяють трави? Хіба цього замало?
ІІІ. Повідомлення теми та завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності
учнів.
1. Розповідь вчителя. Демонстрація презентації «Ліси – «легені»
планети Земля».
Учитель. Сьогодні на уроці ми будемо говорити про значення лісів. Ви
дізнаєтеся, чому ліси називають «легенями» планети. Працювати будемо в
групах: дослідники, лісники, природоохоронці, екологи. Ми поглибимо свої
знання про дієслово та дізнаємося багато цікавого про ліс.
3. Учитель. Якщо з космосу подивитися на нашу планету, можна побачити два
основні кольори, які ніби поділили земну кулю на два величезні простори -
океан води та океан рослинності. Ліс. Як багато увібрали в себе ці три літери!
2. Складання «Асоціативного куща» в групах. Перегляд відеоролика
«Ліси України».
Учитель. З чим, на вашу думку, асоціюється слово ліс? (Кисень, зелень,
радість, квіти, відпочинок, ягоди, краса, пташки). Скласти асоціативний кущ
вам допоможе наступний відеоролик.
https://www.youtube.com/watch?v=hOOfZq1x-lg
3. Каліграфічна хвилинка.
Учитель. Вікрийте зошити та запишіть каліграфічну хвилинку. Поясніть
вислів.
Ліс – «легені» планети Земля.
ІV. Робота над темою уроку.
1. Робота в групах.
а) звіт про пошукову роботу 1 групи «Дослідники»;
Учитель. Ліс - це «кисневий цех», «легені планети», «зелене золото». Чому ж
його так називають? На це питання шукали відповідь наші дослідники. Вам
слово.
Учні. Наше життя важко уявити без лісів. Найцінніший їх дарунок - це повітря.
Кожен листочок, що виріс на дереві, виділяє в повітря кисень, яким дихають
усі: люди, тварини, птахи. Тому ліси - це «легені» нашої планети.
Нам стало цікаво, а чи всі розуміють важливість збереження лісу? Ми
взяли інтерв’ю в учнів та вчителів нашої школи. (Перегляд відео).
Для того, щоб привернути більше уваги батьків та учнів нашої школи до
краси лісу та проблем екології, ми створили колаж, які виготовили власноруч.
(Демонстрація роботи).
Учитель. Дякуємо групі за плідну працю та цікаву інформацію.
4. 2. Відомості про дієслово.
Учитель. Із карток прикріплених на дошці виберіть ті, які стосуються дієслова.
Дієслово Самостійна частина
мови.
Відповідає на питання:
хто? що?
Граматичні категорії:
час, особа, число.
Називає дію предмета. Називає ознаку предмета.
Відповідає на питання:
що робити? що
зробити?
Службова частина мови. Називає предмет.
Граматичні категорії:
час, число, особа, рід.
Граматичні категорії:
час, число.
У реченні найчастіше
виконує роль присудка.
3. Робота над віршем.
Учитель. Прочитайте вірш. Про що ви з нього довідалися?
Учитель. Пригадайте, чи пишемо м’який знак після ж, ч, ш в українській мові?
Учитель. Назвіть дієслова, вжиті у 2-й особі однини на -шся. Яке питання ви
поставите до дієслів? (Ти що робиш?)
Закони письма і вимови вивчай.
Написано –шся, а ти [с’:а] вимовляй:
Раненько прокидаєшся,
Зарядкою займаєшся,
Водою обливаєшся,
Швиденько одягаєшся,
В дорозі не спиняєшся,
Назад не озираєшся.
Так, друже мій, ніколи
Не спізнишся до школи.
4. Робота в групах.
а) звіт про пошукову роботу 2 групи «Лісники»;
Учитель. Погляньте, яке різноманіття лісів, що ростуть на нашій планеті. Які ж
бувають ліси і що вони ще дають людям, окрім кисню? Про це нам розкажуть
наші лісники. Вони вивчали це питання. Вам слово.
Учні. Ліси бувають трьох видів: хвойні, листяні і мішані. Ліси, в яких ростуть
дуб, каштан, береза, тополя, клен, називають листяними. У хвойних лісах
поширені такі породи дерев, як сосна, ялина, ялівець. А в мішаних лісах
зустрічаються хвойні і листяні породи дерев.
Ліси нас годують і вдягають, допомагають вчитися і навіть лікують. З лісу,
зазвичай, люди повертаються не з порожніми руками, а з ягодами, грибами,
горіхами, цілющими травами. Від лісу залежать рівень води в річках та рясний
урожай на полях. Зелені насадження потрібні для виготовлення меблів, паперу,
для будівництва. Їх використовують як паливо. Приміром, для виготовлення
комплекту підручників для кожного учня 4 класу потрібна сировина одного
дерева. Але головним дарунком рослин є чисте повітря.
5. Учитель. Дякуємо групі цікаву інформацію, вони провели гарну пошукову
роботу.
5. Фізкультхвилинка.
Вітер дує нам в лице,
Захиталось деревце.
Вітер дерева колише, гойдає
Додолу їх нагинає.
6.Робота із загадками.
Учитель. Відгадайте загадки. Спишіть, замінюючи звуковий запис буквеним.
1. Як на нього подиви[с’:а], то сам відразу скриви[с’:а]. (Сонце)
2. Признавайся, як ти зве[с’:а], що на зиму, на холодну, без одежі
зостає[с’:а]. (Дерево. )
3. Чого ти став та диви[с’:а]? Зірви мене - поживи[с’:а]. (Фруктове дерево)
7.Робота в групах.
а) звіт про пошукову роботу 3 групи «Природоохоронці»;
Учитель. Але використовують рослини не лише заради необхідного, а й для
розваг. Навесні та влітку люди зривають квіти, серед яких є рідкісні. Для
новорічних свят щороку в Україні вирубують близько 1 мільйона ялинок. Отже,
6. рослини потребують нашого захисту. Дослідженням цього питання займалася
група природоохоронців.
Учні. Люди нещадно вирубують ліси, знищують рослини, особливо великої
шкоди завдають лісам пожежі. Це страшне лихо не тільки для дерев, а й для всіх
мешканців лісу. Ми склали правила поведінки в лісі. Запам’ятайте їх!
Наше життя важко уявити без рослин. Найцінніший їх дарунок - це
повітря, яким дихає все живе на Землі. Тому важливо охороняти рослини,
збільшувати їх кількість. В Україні на місці вирубаного лісу насаджують молоді
дерева. Завдяки цьому екологічна ситуація значно покращилася. Люди будуть
менше хворіти, довше житимуть і всі будуть здоровими.
б) робота в групах за малюнками;
Учитель. Складіть усно речення за малюнками, використовуючи дієслова.
- Не паліть багаття у лісах!
- Не рвіть квіти!
- Не вирубуйте дерева!
- Не знищуйте тварин та комах!
- Збирайте ягоди та гриби, не знищуйте їх!
Учитель. Як пишемо дієслова з часткою не? Які речення за метою
висловлювання та інтонацією ви використали?
7. в) звіт про пошукову роботу групи «Екологи»;
Учитель. Нині залишається дедалі менше лісів. Зменшується різноманіття
рослин, зникають тварини. З цією метою 21 березня було проголошено
Міжнародний день лісу. Над цим питанням працювали екологи.
Учні. 21 березня в усьому світі відзначається Міжнародний день лісу або
Всесвітній день захисту лісів, який був заснований в 1971 році. Основним
завданням Міжнародного дня лісу є привернення уваги жителів планети до
проблеми збереження лісів. Цього дня люди всієї планети насаджують дерева,
обговорюють і вирішують екологічні питання. Міжнародний день лісу активно
відзначається і в нашій країні. У нашій школі теж приєднуються до таких акцій.
Минулого року ми садили сад на шкільній ділянці, виготовляли годівнички,
годували птахів. Кожного року прибираємо територію школи. Пропонуємо
переглянути презентацію. (Перегляд презентації).
V. Узагальнення знань та систематизація отриманих знань.
1. Слово вчителя. Перегляд відео «Посмішка природи».
Учитель. Завдати болю природі – то не хитра справа. Пропоную переглянути
наступний відеоролик. (Перегляд відео).
https://www.youtube.com/watch?v=grAvUEuoKak
Учитель. Як ви розумієте рядки з твору словацького поета Павла Гнездослава?
Я зірвав квітку – і вона зів’яла.
Я зловив метелика – і він
помер у мене на долоні.
І тоді я зрозумів, що доторкнутися
до краси можна лише серцем.
Учитель. Знайдіть у вірші дієслова.
VІ. Підсумок уроку.
1. Бліц-опитування.
- Чи задоволений ти своєю роботою від участі в проекті?
- Що дають нам ліси?
- Чому ліс є “легенями” планети?
8. - Як вимовляються слова на –шся? ([с’:а])
- Чи пишемо м’який знак після ж, ч, ш в українській мові?
- Який вид роботи найбільше сподобався?
2. Гра «Вірю – не вірю» в групах.
Учитель. Визначте, що тобі відомо про рослини та дієслово. Якщо згодні –
ставите плюс, якщо ні - мінус.
1. Рослини використовують для виготовлення паперу. +
2. Кількість дерев на Землі не зменшується. -
3. Рослини не роблять повітря придатним для дихання. –
4. Дієслово дихає вжито у майбутньому часі. -
5. Насаджування рослин збагачує ресурси планети. +
6. Дієслова на –шся пишемо без м’якого знака. +
7. Люди завжди дбайливо ставляться до рослин. –
3. Складання «обіцянок» лісу.
Учитель. Запишіть обіцянки лісу на листочках та приклейте на дерево,
запам’ятайте та виконуйте їх. Ліс – це краса Землі. Бережіть і любіть ліс!
VІІ. Домашнє завдання.
Природознавство: опрацювати статтю на с. 169, підготувати повідомлення на
тему: «Заповідники нашого краю».
Українська мова: написати твір на тему «Ліс у житті людини», знайти загадки
про мешканців лісу.