Сучасний підхід до підвищення продуктивності сільськогосподарских рослин
мо засідання
1. Людмила Миколаївна Горобець
головаМО вчителів
природничо-математичного циклу
Туріянської ЗШІ-ІІІ ступенів
Педагогічний тренінг
Тема: Крокуємо до майстерності.
Креативність- важливий фактор розвиткутворчоїособистості.
Мета: Стимулювати бажання підвищувати свій професійний рівень,
сформуватив учасників тренінгу уявлення про креативність, її роль у житті
людини, шляхи формування і розвитку;допомогтикожномуучаснику
тренінгу усвідомити креативність у собіі необхідність її розвитку;
усвідомити перешкоди проявукреативності і шляхи її подолань;активізувати
творчийпотенціал кожного педагога.
Девіз: «Кожендень починай з позитиву, бо від настрою, з яким
ти прокидаєшся, залежатьтвої успіхи».
Хід заняття
Вступ. Активізація уваги учасників
Сповідь учителя
Я щоранку заходжуу клас,
На дитячих обличчях – усміх.
Чого варта я, діти, без вас?
Ви – натхнення моє, мій успіх!
За плечима – минулі роки,
Але й досвід прийшов із літами.
2. Що я варта без вас, малюки?
Я безмежно люблю вас, я з вами!
Щоб любові вогонь не згас,
Щоб віддать дітям серце і душу,
Я щоранку заходжуу клас:
Я – учитель, я вчити мушу!
Всі ми вчителі і прийшли до школи за покликанням серця, щоб віддати свою
любов дітям.
Час проведення тренінгу:40 хв.
Обладнання:карточкиіз завданнями для кожної малої групи, предмети для
виконання завдання
Етапи тренінгу
І етап
Вступне слово
«Успіх у навчанні – єдине джерело внутрішніх сил дитини, які
породжують бажання вчитися, енергію для подолання труднощів» -так
говорив В.О.Сухомлинський.Головнаособливість людини, яка може
створитисаме життя, - це віра у власні сили і можливості. Як тільки людина
вірить у це – у неї звільняється творченачало, яке ніхто потім не може
заглушити. Ситуація успіху – це суб’єктивнепереживання людиною
особистіснихдосягнень уконтексті історії її життя. Мається на увазі не
продукція масштабу світової культури, а досягнення вузькогоплану
особистоїдолі, які щодня здійснюються на уроці. Лише компетентність
учителя може сприяти створеннюситуації успіху
Конкурентноспроможність учителя – нова ідея сучасної школи. Школі
потрібен учитель-професіонал. На перший план виходить вміння аналізувати
й прогнозувати, ризикувати, не боятися нового, бутиоптимістичним,
творчим креативним педагогом.
Всі учасники сьогоднішньогонавчального тренінгу отримають можливість
стимулювати бажання підвищувати свій професійний рівень, усвідомити, що
3. таке креативність, які її прояви, а також бар’єри, які перешкоджають
актуалізувати власні творчіресурси. Доброзичливість, гнучкість, терпіння
кожного з вас допоможуть швидше прийти до мети. Не поспішайте
висловлюватися – вмійте вислухати думку іншої людини.
Регламент роботисуворо лімітований, час для виконання кожного виду
діяльності обумовлюватиметься в ході заняття.
ІІ етап
Актуалізаціяопорних знань учасниківтренінгу
Професія педагога – професія творча. Саме від рівня інтелектуального
потенціалу вчителя, його вміння творчо мислитиі втілювати свої задумиу
життя залежить кінцевий результат розвитку учнів.
- Хто з вас вважає себе людиноютворчою? Неординарною?
Творчість – діяльність людини, спрямованана створення якісно нових,
невідомих раніше духовних або матеріальних цінностей.
Педагогічна творчість – особистіснаякість педагога, яка є невичерпним
джерелом його ініціативи, активності, інновацій, постійного натхнення для
вдосконалення всьогопедагогічного процесу.Там, денемає творчостів
педагогічній діяльності, там немає живої душі, там педагогіка є бездітною.
- А чи кожна людина може бути творцем і створитищось нове,
оригінальне?
У кожної людини є внутрішній ресурс, потенціал, тобто КРЕАТИВНІСТЬ.
Креативність – це здатність особистостідо конструктивного,
нестандартного мислення і поведінки.
Під креативністю розуміють також здатність людини відмовитися від
стереотипних методів мислення і знаходити все нові способивирішення
проблем.
Іншими словами – КРЕАТИВНІСТЬ – це швидкість, точність,
оригінальність мислення, багата уява, почуття гумору, а також впевненість у
собіі цілеспрямованість.
1.Вправа «Знайомство»
4. Перш ніж розпочатинашу роботу, нам потрібно познайомитись. Всім
пропонуюна спеціальному аркуші паперу намалювати уявний герб, в якому
буде розкритаособистість кожного. Після завершення завдання кожен
учасник представляється і по черзірозповідаєпро свій герб і пояснюєчому
намалював його саме таким.
- От ми з вами і познайомилися та більше дізналися один про одного.
2.Мозковий штурм «Правила роботи в групі»
- Бути позитивними;
- говоритипо черзі;
- бути активними;
- слухати й чути кожного;
- толерантно ставитись один до одного;
- бути пунктуальними;
- діяти за принципом «тут і зараз».
Чи згодніви та чи приймаєте ці правила?
Вправа 3( 5хв)
Ця вправа направлена на усвідомлення кожним учасником групи свого
досвіду життя у сучасному мінливому світі.
У наш важкий час відбувається дуже багато різних змін. Одні – приємні,
хороші. Інші – погані, навіть катастрофічні. Але всі вони якимось чином
діють на кожного з нас.
Зараз вам необхідно буде риси характеру і особливостіповедінки людини
розділити на дві групи:
а) рисихарактеру, які допомагають жити у сучасномумінливому світі,
б) риси характеру, які ускладнюють наше життя у сучасномусвіті.
1. любов до людей, оптимізм;
2. прийняття себе і світу у всіх його проявах;
3. невпевненість у собі;
5. 4. вміння оцінити проблему очимаінших;
5. упередженість;
6. занижена самооцінка;
7. комунікабельність;
8. бажання допомогтилюдям;
9. надмірна прихильність до принципів;
10. несамостійність;
11. формалізм, заорганізованість;
12. Мрійливість, вміння фантазувати;
13. стереотип у мисленні та поведінці;
14. тривожність;
15. амбіційність;
16. рішучість, цілеспрямованість, наполегливість;
17. почуття гумору;
18. впевненість у собі;
19. оригінальність мислення;
20. багата уява.
Вправа 4 ( 5 хв)
Вправа сприяєусвідомленню проявівкреативності.
-Назвіть рисихарактеру, особливостіповедінки, які притаманні креативній
людині.
Вправа 5 ( 5 хв)
Вправа даєможливість усвідомити бар’єри креативності
Кожен предмет має своєпряме призначення. Наприклад, молотом –
забивати цвяхи. Але часто ми використовуємопредметине за призначенням.
Наприклад: молотком можна притримати папери на столі; використати як
якір під час будівельних робіт; як ручка для важкої сумки.
6. Завдання.
Назвати нестандартний спосіб використання даного предмета.
Предмети: кулькова ручка, чашка, указка, газета, ложка, книжка.
Вправа 6 ( 5 хв)
Розвиває асоціативнемислення, гнучкість і швидкість думки
Завдання
Отримавши м’яч, і, почувшиіменник, ви називаєте слово-асоціацію, яке
виникло відразу ж після почутого іменника.
Думати і відповідати потрібно дуже швидко. Кожен учасник називає своє
слово-асоціацію.
Асоціації:
Україна –
сонце –
радість –
кохання -
Що буває холодним?
Вправа 7 ( 5 хв) Вправанаправлена на розвиток уяви, а також здатності
бачити різні сторони однієї проблеми, розвиває гнучкість мислення.
Завдання
Назвати плюси (позитивні сторони) і мінуси (негативні сторони)якоїсь
неймовірної, фантастичної ситуації.
Ситуації:
1. Всі люди на Землі вдень сплять, а вночіпрацюють.
2. Всі люди на Землі говорятьоднією мовою.
Вправа 8 «Портрет ідеальноговчителя»
Робота в групах
7. 1 групі дається завдання створитипортретневдалого і неуспішного вчителя,
вказавши на його помилки і причинитакого становища.
2 група описує вчителя успішного і створюєйого портретз перевагами,
завдякияким він став успішним.
3 групі потрібно від імені міністерства освіти і науки України запропонувати
щось нове щодо структури, змісту освіти, методів і прийомів навчання,
поглядів на урок, ролі вчителя в процесінабуття учнями знань.
Кожна група зачитує і захищає свого вчителя і свій список. У кінці ми
виділяємо, які помилки не потрібно допускати у своїйроботі, щоб не стати
поганим вчителем – спеціалістом, а чому потрібно вчитися, щоб стати
успішним педагогом.
Обговорення
Звичайно, навіть у найуспішнішого вчителя були кризиі поразкита ті
факти, які ставили його у глухий кут, але не той вчитель успішний, який не
припускається помилок, а той, хто зробившипомилку, не опускає руки, а
проаналізувавши їх, зміг прийняти і вдосконалитиїх у своїйтворчійроботіз
учнями. Не бійтеся робитипомилки, найголовніше вмійте з них виноситидля
себе правильні висновки.
9. Вправа «Числа,які правлять світом»
Номер будинку і квартири, номер телефону і авто, номер паспортаі дата
народження. Скільки чисел у нашому житті! Нумерологія - містика чисел -
переконує, що ці цифри даються долею не випадково.
У кожного є своєчисло, дане йому при народженні. Запишіть своюдату
народження. Наприклад, 25.07.1976. знайдіть суму всіх цифр. Додаємо доти,
поки не буде число з однією цифрою. А тепер послухайте, що значить ваше
число.
1- у багатьох релігіях світу це - символбожественної сили. Його носії-
яскраво виражені лідери. Вони цілеспрямовані і прагнуть до влади. Для
досягнення мети такі люди розраховують тільки на себе і не сприймають
натиску з боку. Вони впевненні в унікальності і часто досягають успіху.
2- цим людям притаманні романтизм і фантазія. Вони мають філософські
нахили, вміють добрепристосовуватися до різних обставин. Легко
поступаються в дрібницях, але від головної метине відступають, тому дуже
8. часто успішні в бізнесі. Двоїстість особистостіробить їхнепостійними. Але
«двієчники» - ласкаві і не люблять лишатися на самоті.
3- саме своєютриєдністю сильна «СвятаТрійця». Трійка - символ
динамічності особистості. Люди з числом «З» - артистичні, мають нахили до
творчості. Вони щедрі. Але повсякденностівони не переносять, потребують
різноманітності.
4- люди з цією цифроюнадійні. Вони друзів не зраджують. Понад усе в житті
цінять надійність, стабільність. У почуттях і вчинках вони, як правило,
простодушні, через це вибирати для спілкування «трієчників» їм не
рекомендують - «четвірочник» швидко засумує. Але для тих, хто шукає
партнера серйозногоі надовго - то це те, що вам треба.
5- у п'ятірці криється сильна, але суперечлива енергетика. Якщо п'ятиконечна
зірка дивиться вершиноювгору– це енергія позитивна, якщо вершиною вниз
- навпаки. Кожнийносій «5» робить для себе цей вибір. Ці люди люблять
волю і експерименти, прекрасніпрацівники.
6 - шестиконечна зірка в давнину вважалась символом гармонії. Пізніше до
шістки почали ставитися як до символупереходу, незавершеності. Людиз
символом «6» вміють узагальнювати, підкорювати собіінших. Мета їхнього
життя - постійність. Їхня вимогливість до інших - підвищена. Вони розумні,
але їх легко вивести з рівноваги.
7 - це - щаслива цифра. Людям з цифрою«7» притаманно більше удачі ніж
іншим. Вони «везучі». Якщо у вашому житті це не так, то ви відійшли від
цього шляху. Намагайтесь зрозуміти, що ви зробилине так. Люди з цією
цифрою - потайні, мають сильний незалежний характер і сильні до
нестандартних вчинків. Але в душі емоційні, тому з ними не доведеться
сумувати.
8 - символвлади. Покладена на бік вісімка стає символом безпомічності.
Носії цифри«8» мають сильну волю.Такі люди рішучі і завжди йдуть до
кінця. Вони завждивірні в усьому.
9 - символкосмосу. Такілюди вкрай сентиментальні, їх легко образити, вони
вміють переживати біль. Носії «9» - ідеальні виконавці будь-якихробіт,
готовіпрацювати цілу добу без відпочинку. Таким людям потрібна похвала,
ласка, підтримка.
10. Вправа «Рука дружби»
9. Обведіть на своєму аркуші праву руку, підпишіть своє прізвище і
передайте по колу своємусусідові, де кожен напише свої побажання. Вправа
продовжуєтьсядо тих пір поки «своя»рука не повернеться до свого
власника.
11. Підсумки заняття
Метод «Прес»
Підсумовуючи роботуна сьогоднішньомусемінарі, закінчіть думку:
Сьогоднімене вразило…
Сьогоднімені згадалося…
Мені запам’яталося …
Мене дратувало …
Мені було цікаво …
Мене порадувало ...
Спілкування було …
* * * *
Нехай життя дарує щастя й долю,
Душевну щедрість, добротуйлюбов.
Терпіння, працьовитість, силу й волю,
Поступливість і злагоду в усьому.
Дякую за увагу !