Тема. Дріб якформа запису частки від ділення двох натуральних чисел.
Запис натурального числа у вигляді звичайного дробу.
Мета:
показати зв'язок між дією ділення і звичайними дробами; сформувати вміння записувати
частку натуральних чисел у вигляді дробу, дріб у вигляді частки, натуральне число у вигляді
дробу з довільним наперед указаним знаменником;
розвивати обчислювальні навички, логічне мислення, пам'ять, увагу;
виховувати культуру мовлення.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: підручник, комп’ютер, презентація.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Перевірка домашнього завдання та актуалізація опорних знань
1. Перевірити наявність виконаного домашнього завдання (перевіряють консультанти)
2. Учні звіряють свої відповіді із відповідями запропонованими вчителем.
3. До дошки виходять 4 учня. Завдання на карточках
№ 1
Порівняти числа:
а)
3
5
і
4
5
; б)
6
7
і
6
11
;
в) 1 і
24
39
; г) 1 і
19
12
;
д)
4
7
і
1
7
; е)
6
4
і
43
52
№ 2
Порівняти числа:
а)
4
7
і
6
7
; б)
8
7
і
8
11
;
в) 1 і
4
9
; г) 1 і
11
9
;
д)
3
5
і
1
5
; е)
4
3
і
33
42
№ 3
Порівняти числа:
а)
5
9
і
3
9
; б)
3
4
і
3
7
;
в) 1 і
12
17
; г) 1 і
17
12
;
д)
4
7
і
5
7
; е)
3
2
і
13
22
№ 4
Порівняти числа:
а)
7
9
і
4
9
; б)
10
7
і
10
11
;
в) 1 і
24
17
; г) 1 і
9
12
;
д)
4
11
і
10
11
; е)
5
4
і
49
72
Перевірка відповідей виконується за допомогою хлопков долоні : правильна відповідь – 1 хлопок.
4. Фронтальне опитування:
Як записують звичайні дроби?
Як називають число, записане над рискою дробу? Під рискою дробу?
Що показує знаменник дробу? Чисельник дробу?
Якому числу дорівнює дріб, у якого чисельник дорівнює знаменнику?
Який дріб називають правильним?
Який дріб називають неправильним?
Порівняння : а) дробів з однаковими знаменниками;
б) дробів з однаковими чисельниками;
в) правильного дробу з одиницею;
г) неправильного дробу з одиницею;
д) будь-якого правильного и неправильного дробів.
Метод «Мозковий штурм»
1. Пиріг розрізали на 8 рівних шматків.
1) Яку частину пирога становить 1 шматок?
2) Яку частину пирога становлять 3 шматки?
3) Яку частину пирога становлять усі шматки?
[1)
8
1
; 2)
8
3
; 3)
8
8
.]
2.
Отже, якщо цілерозділити на b рівних частин і взяти а таких частин, отримаємо дріб
b
а
ІІI. Засвоєння нових знань
Перегляд презентації вчителя.
Розв'язування задач.
1. Розділити порівну 6 плиток шоколаду між трьома дітьми.
Розв'язання. Зрозуміло, що 6 ділиться на 3 наділо, тому 6 : 3 = 2 (шматки) кожному.
2. Розділити порівну 3 плитки шоколаду між трьома дітьми.
Розв'язання. Зрозуміло, що 3 ділиться наділо на 3, тому 3 : 3 = 1 (шматок)
кожному.
3. Розділити порівну 2 плитки шоколаду між трьома дітьми
Розв'язання. Оскільки 2 не ділиться наділо на 3, поділимо
кожну плитку шоколаду на 3 рівних частини і дамо
кожному з дітей по одній частині від кожної плитки.
Кожна частина — це
3
1
плитки, а 2 таких частини — це
3
2
плитки. Отже, розділивши 2 плитки на 3, отримали
3
2
.
4. Розділити порівну 5 плиток шоколаду між трьома
дітьми
Розв'язання. Оскільки 5 не ділиться на 3, кожну
плитку шоколаду
поділимо на 3 рівних частини і дамо кожному з дітей по одній частині від кожної плитки.
Кожна частина — це
3
1
, а 5 таких частин — це
3
5
. Отже, розділивши 5 плиток на 3, отримали
3
5
. Таким чином, можна сказати, що: 2 : 3 =
3
2
; 5 : 3 =
3
5
.
І взагалі, а : b =
b
а
, де а і b — будь-які натуральні числа, якщо і не дорівнює 0, тобто риску
дробу можна замінити на знак ділення.
Завдання 1 (на закріплення). Записати у вигляді дробу частку:
1) 2 : 5; 2) 1 : 10; 3) 15 : 8; 4) 7 : 1; 5) 7 : 7; 6) 12 : 4; 7) 15 : 5.
Розглянувши з учнями приклади 4) 5) 6) 7), звернути увагу учнів, що в кожному з них ділення
виконується націло, тобто дріб дорівнює натуральному числу:
4) 7 : 1 =
1
7
= 7; 5) 7 : 7 =
7
7
= 1; 6) 12 : 4 =
3
12
= 3; 7) 15 : 5 =
5
15
= 3.
Тобто, «прочитавши» ці рівності справа наліво, маємо, що натуральне число можна записати
дробом, причому — не одним.
7 =
1
7
; 1 =
7
7
; 3 =
4
12
=
5
15
і т. д.
3.
Завдання 2. Заповнитипусті місця в таблиці.
Частка Дріб Ділене Дільник Чисельник Знаменник
5 : 8
9
7
3 14
6
11
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
ІV. Закріплення знань. Формування вмінь
Усно: № 916, 917
Письмово: 920, 925, 927,931,
V. Домашнє завдання
Ст. 202-203, №№ 921; 926; 928 ; 932.
Х. Рефлексія
З яким настроєм ви виходите з уроку?
«Смайлики» на сонечках