ВЛАСТИВІСТЬ ДРОБУ
Мета уроку:домогтися засвоєння основної властивості дробу,
сформувати вміння застосовувати основну властивість дробу до
перетворення дробів; розвивати увагу, логічне мислення,
пам’ять;виховувати наполегливість, працьовитість.
Цілі:
Навчальні : ознайомити учнів з поняттям про дріб;
сформулювати основну властивість дробу; показати застосування
основної властивості дробу; перевірити,закріпити та
продемонструвати знання учнів
Розвивальні : формувати в учнів уявлення про знання з
математики; розвивати пам’ять,увагу,уяву; логічне та абстрактне
мислення
Виховні: виховувати допитливість і зацікавленість
Очікувані результати: учні повинні знати основну властивість
дробу, вміти її застосовувати до перетворення дробів.
Обладнання:картки з завданнями, проектор
Тип уроку:урок засвоєння нових знань і вмінь
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
Арифметичний розрахунок супроводжує нас на кожному кроці
Б.В.Гнєденко
Саме на подоланні труднощів росте і розвивається математик
Олександр Хінчик
ІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ, АКТУАЛІЗАЦІЯ
ОПОРНИХ ЗНАНЬ
 Фронтальне опитування
1. Прочитайте дроби:
1
2
,
2
5
,
6
9
,
8
3
. Назвіть чисельник і знаменник
кожного з дробів.
2. Що показує чисельник дробу? Що показує знаменник дробу?
3. Що таке правильний і неправильний дріб? Навести приклади.
4. Замініть частку дробом:
а) 5:6 ; б) 3:8 ; в) 1:9.
5. Замініть дріб часткою:
а)
6
11
; б)
7
8
; в)
12
6
(Додаток 1 )
4. а)
5
6
; б)
3
8
; в)
1
9
.
5. а) 6:11 ; б) 7:8 ; в) 12:6 .
ІІІ.МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
 Слово вчителя
Ми повторили з Вами властивості дробів, а тепер ми будемо
розв’язувати задачі.
Задача
Дві групи туристів одночасно вирушили з одного й того самого
місця і рухались однаковим маршрутом. За перший день перша
група подолала
3
4
запланованого маршруту, а друга -
9
12
запланованого маршруту. Але з’ясувалося, що вони подолали
однакову відстань. Чи може таке бути?
Відповідь на це запитання ми дізнаємось, вивчивши основну
властивість дробу.
ІV. СПРИНЯТТЯ ТА УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
 Фронтальна бесіда
Ми маємо дріб
1
2
якщо чисельник і знаменник дробу помножити
на одне й теж число,то ормамаємо дріб рівний даному
1
2
=
1 ∗ 2
2 ∗ 2
=
2
4
=
1 ∗ 3
2 ∗ 3
=
3
6
Основна властивість дробу
Значення дробу не зміниться, якщо чисельник і знаменник
дробу помножити або поділити на одне й те саме число,
відмінне від нуля
а
в
=
а∗с
в∗с
,якщо с≠ 0
а
в
=
а:с
в:с
,якщо с≠ 0
Переконатися у правильності цього твердження можна двома
способами
1. Нарисуйте круг, розділіть його на 4 частини і зафарбуйте
одну з них синім кольором . Розділіть той самий круг на 8 частин і
зафарбуйте дві з них червоним кольором Переконайтеся, що синя і
червона частина круга однакові. Отже,
1
4
=
2
8
. Тобто, якщо чисельник
й знаменник дробу
1
4
помножити на (або чисельник і знаменник
дробу
2
8
поділити на 2), значення дробу не зміниться.
2. Пригадайте, що звичайний дріб можна записати у вигляді
частки, і застосовуйте до здобутої частки основну властивість
частки.
(Додаток 2 )
 Колективне виконання завдань під керівництвом учителя
1. Поясніть, чому групи туристів, одна з яких подолала
3
4
маршруту, а друга -
9
12
маршруту, пройшли однакову
відстань.
2. Поясніть, чому є правильною рівність:
а)
2
5
=
4
10
; б)
9
18
=
1
2
; в)
7
21
=
1
3
; г)
16
24
=
8
12
=
2
3
3. Чи зміниться значення дробу, якщо :
а) чисельник і знаменник поділити на 5 ;
б) чисельник і знаменник дробу помножити на 100 ;
в) чисельник помножити на 6, а знаменник залишити без
змін ;
г) чисельник залишити без змін, а знаменник поділити на 8?
V. Осмислення нового матеріалу
 Колективне виконання завдань під керівництвом учителя
1. Побудуйте два відрізки АВ і CD довжиною 8 см. Позначте
кольоровим олівцем
3
4
відрізка АВ і
6
8
відрізка CD. Порівняйте
кольорові частини відрізків АВ і CD.
(Додаток 3 )
2. Побудуйте координатний промінь, взявши за одиничний
відрізок 18 клітинок зошита. Позначте на координатному промені
точки з координатами
1
9
;
2
9
;
3
9
;
4
9
;
5
9
;
6
9
;
7
9
;
8
9
;
1
6
;
2
6
;
3
6
;
4
6
;
5
6
;
1
3
;
2
3
.
Які з цих чисел позначені на координатному промені однією і тією
самою точкою? Запишіть відповідні рівності.
( Додаток 4 )
3. Помножте чисельник і знаменник кожного з дробів
1
6
,
3
8
,
36
11
,
59
60
на 6 . Запишіть відповідні рівності.
( Додаток 5)
1
6
=
1 × 6
6 × 6
=
6
36
;
3
8
=
3 × 6
8 × 6
=
18
48
;
36
11
=
36×6
11×6
=
216
66
;
59
60
=
59×6
60×6
=
354
360
4. Поділіть чисельник і знаменник кожного з дробів
6
4
,
8
12
,
14
16
,
22
44
на 2. Запишіть відповідні рівності.
( Додаток 6)
6
4
=
6:2
4:2
=
3
2
;
8
12
=
8:2
12:2
=
4
6
;
14
16
=
14:2
16:2
=
7
8
;
22
44
=
22:2
44:2
=
11
22
5. Запишіть у вигляді дробу частки : 3:5 , 12:20 , 36:48 , 3:4.
Які зі здобутих дробів рівні?
( Додаток 7)
3:5 =
3
5
; 12:20 =
12
20
=
3
5
;
36:48 =
36
48
=
3
4
; 3: 4 =
3
4
.
VІ. ПІДСУМОК УРОКУ
 Фронтальне опитування
1. Сформулюйте основну властивість дробу.
2. Назвіть який небудь дріб,що дорівнює даному:
а)
1
2
; б)
4
5
; в)
14
21
; г)
72
108
.
3. Назвіть три дроби , що дорівнюють дробу
2
9
.
4. Назвіть шість дробів , що дорівнюють дробу
12
36
.
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
ВИВЧИТИ п. 6 №205,209,211,215
№ 238 – ВПРАВИ НА ПОВТОРЕННЯ
Розфарбуйте:
5
12
;
15
28
;
3
4

6 клас основна властивість дробу (математика)

  • 1.
    ВЛАСТИВІСТЬ ДРОБУ Мета уроку:домогтисязасвоєння основної властивості дробу, сформувати вміння застосовувати основну властивість дробу до перетворення дробів; розвивати увагу, логічне мислення, пам’ять;виховувати наполегливість, працьовитість. Цілі: Навчальні : ознайомити учнів з поняттям про дріб; сформулювати основну властивість дробу; показати застосування основної властивості дробу; перевірити,закріпити та продемонструвати знання учнів Розвивальні : формувати в учнів уявлення про знання з математики; розвивати пам’ять,увагу,уяву; логічне та абстрактне мислення Виховні: виховувати допитливість і зацікавленість Очікувані результати: учні повинні знати основну властивість дробу, вміти її застосовувати до перетворення дробів. Обладнання:картки з завданнями, проектор Тип уроку:урок засвоєння нових знань і вмінь Хід уроку І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП Арифметичний розрахунок супроводжує нас на кожному кроці Б.В.Гнєденко Саме на подоланні труднощів росте і розвивається математик Олександр Хінчик ІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ, АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ  Фронтальне опитування 1. Прочитайте дроби: 1 2 , 2 5 , 6 9 , 8 3 . Назвіть чисельник і знаменник кожного з дробів. 2. Що показує чисельник дробу? Що показує знаменник дробу?
  • 2.
    3. Що такеправильний і неправильний дріб? Навести приклади. 4. Замініть частку дробом: а) 5:6 ; б) 3:8 ; в) 1:9. 5. Замініть дріб часткою: а) 6 11 ; б) 7 8 ; в) 12 6 (Додаток 1 ) 4. а) 5 6 ; б) 3 8 ; в) 1 9 . 5. а) 6:11 ; б) 7:8 ; в) 12:6 . ІІІ.МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ  Слово вчителя Ми повторили з Вами властивості дробів, а тепер ми будемо розв’язувати задачі. Задача Дві групи туристів одночасно вирушили з одного й того самого місця і рухались однаковим маршрутом. За перший день перша група подолала 3 4 запланованого маршруту, а друга - 9 12 запланованого маршруту. Але з’ясувалося, що вони подолали однакову відстань. Чи може таке бути? Відповідь на це запитання ми дізнаємось, вивчивши основну властивість дробу. ІV. СПРИНЯТТЯ ТА УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ  Фронтальна бесіда Ми маємо дріб 1 2 якщо чисельник і знаменник дробу помножити на одне й теж число,то ормамаємо дріб рівний даному 1 2 = 1 ∗ 2 2 ∗ 2 = 2 4 = 1 ∗ 3 2 ∗ 3 = 3 6
  • 3.
    Основна властивість дробу Значеннядробу не зміниться, якщо чисельник і знаменник дробу помножити або поділити на одне й те саме число, відмінне від нуля а в = а∗с в∗с ,якщо с≠ 0 а в = а:с в:с ,якщо с≠ 0 Переконатися у правильності цього твердження можна двома способами 1. Нарисуйте круг, розділіть його на 4 частини і зафарбуйте одну з них синім кольором . Розділіть той самий круг на 8 частин і зафарбуйте дві з них червоним кольором Переконайтеся, що синя і червона частина круга однакові. Отже, 1 4 = 2 8 . Тобто, якщо чисельник й знаменник дробу 1 4 помножити на (або чисельник і знаменник дробу 2 8 поділити на 2), значення дробу не зміниться. 2. Пригадайте, що звичайний дріб можна записати у вигляді частки, і застосовуйте до здобутої частки основну властивість частки. (Додаток 2 )
  • 4.
     Колективне виконаннязавдань під керівництвом учителя 1. Поясніть, чому групи туристів, одна з яких подолала 3 4 маршруту, а друга - 9 12 маршруту, пройшли однакову відстань. 2. Поясніть, чому є правильною рівність: а) 2 5 = 4 10 ; б) 9 18 = 1 2 ; в) 7 21 = 1 3 ; г) 16 24 = 8 12 = 2 3 3. Чи зміниться значення дробу, якщо : а) чисельник і знаменник поділити на 5 ; б) чисельник і знаменник дробу помножити на 100 ; в) чисельник помножити на 6, а знаменник залишити без змін ; г) чисельник залишити без змін, а знаменник поділити на 8? V. Осмислення нового матеріалу  Колективне виконання завдань під керівництвом учителя 1. Побудуйте два відрізки АВ і CD довжиною 8 см. Позначте кольоровим олівцем 3 4 відрізка АВ і 6 8 відрізка CD. Порівняйте кольорові частини відрізків АВ і CD. (Додаток 3 )
  • 5.
    2. Побудуйте координатнийпромінь, взявши за одиничний відрізок 18 клітинок зошита. Позначте на координатному промені точки з координатами 1 9 ; 2 9 ; 3 9 ; 4 9 ; 5 9 ; 6 9 ; 7 9 ; 8 9 ; 1 6 ; 2 6 ; 3 6 ; 4 6 ; 5 6 ; 1 3 ; 2 3 . Які з цих чисел позначені на координатному промені однією і тією самою точкою? Запишіть відповідні рівності. ( Додаток 4 ) 3. Помножте чисельник і знаменник кожного з дробів 1 6 , 3 8 , 36 11 , 59 60 на 6 . Запишіть відповідні рівності. ( Додаток 5) 1 6 = 1 × 6 6 × 6 = 6 36 ; 3 8 = 3 × 6 8 × 6 = 18 48 ; 36 11 = 36×6 11×6 = 216 66 ; 59 60 = 59×6 60×6 = 354 360 4. Поділіть чисельник і знаменник кожного з дробів 6 4 , 8 12 , 14 16 , 22 44 на 2. Запишіть відповідні рівності. ( Додаток 6) 6 4 = 6:2 4:2 = 3 2 ; 8 12 = 8:2 12:2 = 4 6 ; 14 16 = 14:2 16:2 = 7 8 ; 22 44 = 22:2 44:2 = 11 22
  • 6.
    5. Запишіть увигляді дробу частки : 3:5 , 12:20 , 36:48 , 3:4. Які зі здобутих дробів рівні? ( Додаток 7) 3:5 = 3 5 ; 12:20 = 12 20 = 3 5 ; 36:48 = 36 48 = 3 4 ; 3: 4 = 3 4 . VІ. ПІДСУМОК УРОКУ  Фронтальне опитування 1. Сформулюйте основну властивість дробу. 2. Назвіть який небудь дріб,що дорівнює даному: а) 1 2 ; б) 4 5 ; в) 14 21 ; г) 72 108 . 3. Назвіть три дроби , що дорівнюють дробу 2 9 . 4. Назвіть шість дробів , що дорівнюють дробу 12 36 . VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ ВИВЧИТИ п. 6 №205,209,211,215 № 238 – ВПРАВИ НА ПОВТОРЕННЯ Розфарбуйте: 5 12 ; 15 28 ; 3 4