SlideShare a Scribd company logo
Відкритий урок
у 5класі
з математики
Тема уроку:
Звичайні дроби
Вчитель математики
Межівського аграрного
ліцею-інтернату
Волкова Тетяна
Володимирівна
Смт.Межова
Тема уроку: Звичайні дроби.
Мета уроку:
Закріпити поняття звичайного дробу, знаменника, чисельника,
дробової риски.
Формувати вміння і навички запису звичайних дробів,
читання та застосування поняття звичайного дробу для
розв’язування первинних задач на дроби.
Виховувати інтерес до математики, історії математики.
Показати безпосередній зв'язок математичних понять з оточуючим
світом. Застосовувати активні, наочні форми навчання.
Обладнання: Моделі дробів, педагогічний програмний засіб
«Математика, 5 клас» (ППЗ), презентація Microsoft PowerPoint,
Хід уроку:
І. Мотивація навчальної діяльності. Перевірка домашнього
завдання.
У- успіх,Р- радість, О- організованість, К – кмітливість та колективізм
Швидко вирішуються організаційні питання, щодо початку уроку.
Вчитель повідомляє тему уроку, мету. Робляться відповідні записи на дошці і
в зошиті. Перевіряємо домашнє завдання.
Висвітлюється відповідний слайд. Учень читає умову та розв’язок,
виправляються помилки Під час перевірки вчитель швиденько перевіряє
наявність домашнього завдання.
Під час перевірки останнього завдання можна попросити дітей піднімати
руку, якщо вони виконали правильні обчислення, встати тим учням, які
виконали домашнє завдання без помилок.
Інсценівка за участю Нулика,Одинички та Дробу.
(Стук у двері: входять Нулик і Одиничка.)
Учитель. До нас знову прийшли Нулик і Одиничка. Що сталося?
Нулик. Ми з Одиничкою розв'язували задач та зустрілися з невідомими
для нас числами. (Показують звичайні дроби, записані на окремих картках.)
Одиничка. Це такі цікаві, двоповерхові числа. А ми не знаємо, як їх
прочитати.
Дріб. Нас гарний учень легко розпізнає:
Ми правильні й неправильні буваєм.
Хто більший, а хто менший, та однак
З нас кожен в математиці — мастак.
І кожен справу свою добре робить
Бо ми ж не хто-небудь, ми — дроби.
Учитель. Дорогі діти! Зараз ви перебуваєте у казковій країні Знань. У
цій країні є міста з дивними назвами: Українська мова, Історія, Образотворче
мистецтво та інші малі і великі міста. Серед них і місто Математика. Тут ви
буваєте часто. У цьому місті є широкі просторі вулиці з незвичними назвами,
казкові будинки, храми, величні загадкові замки. Наприклад, найвеличніший
стародавній храм, у якому ви часто буваєте, називається Таблиця множення.
У місті Математика є дуже довга вулиця — вулиця Натуральних чисел.
Недавно ви потрапили на нову вулицю — вулицю Дробових чисел. У першому
будинку цієї вулиці живуть Звичайні дроби. Це дуже дивні чоловічки двох
видів: в одних голова більша за тулуб, в інших — навпаки. Ви подружилися з
ними і тепер разом сміливо заходите у кожний будинок вулиці Дробових
чисел. Зараз завітаєте до будинку під вивіскою «Звичайні дроби». Фойє
будинку прикрашене гаслами, на яких золотими літерами вишито правило
стислою і лаконічною математичною мовою. Галілео Галілей казав: «Природа
розмовляє мовою математики». Ознайомимось з звичайними дробами
мовою математики!
Учитель. Вивчаючи тему «Звичайні дроби», ви збирали про них історичні
матеріали, писали вірші, складали казки, малювали. Настав час повідомити іншим
про свої здобутки.
Для вивчення цих чисел
Вагомі є причини:
Вимірювати треба
Нам різні величини.
У прикладах, задачах
Ділити без остачі —
Допомогти готові
Тут числа нам дробові.
Повідомлення учнів Завдання 1 групи Математика та поезія
Математика на поетичній орбіті
Вірш В. Могури.
Один поділить на один - один,
Один розділити між двома — половина.
З рожевої піни, з дитячих картин
Зринає оця картина.
А дні промайнуть, і юність мине,
Та буде стояти за їхнім плином:
Вітчизна, як мати, плекала мене,
Дві неньки у мене, любов — єдина.
І кожній мусить віддячити син,
І буде вірити кожна мати:
Один поділить на два - один,
І це найскладніша з моїх математик.
І.Коваленко у своєму вірші «Ще раз проXX вік» написав такі рядки:
І я спрощу наш вік,
Як в класі учні дріб
Скорочують не раз,
Щоб приклада рішити.
І ось в чисельнику
Я бачу тільки хліб,
В знаменнику - всіх тих,
На кого хліб ділити.
Вірші учнів про дроби.
У країні числовій
Є чарівні числа.
Ось одне із них - це дріб,
Риска — це намисто,
А чисельник — голова,
А знаменник — ноги.
Ось картина вам жива: Красені
ці дроби.
В математиці є дроби.
І всі вони цікаві,
Є правильні й неправильні,
Нами вони знані.
Як стають вони в рядок,
То ідуть у свій танок!
З ними можна танцювати,
їх лиш треба добре знати
Історія Керівник групи «Мандрівники в минуле » .
Наша група повинна була дізнатися про історію виникнення дробів. Тому
ми вирушили в бібліотеку і дізналися про таке.
1.3 виникненням уявлень про цілі числа виникли уявлення і про частини
одиниці. Першим дробом, з яким ознайомилося людство, було позначення
половини якого-небудь реального предмета - 1/2.Є всі підстави припускати, що
спочатку існували тільки дроби із числом 2 у знаменнику. Пізніше до них було
приєднано дріб -1/3.
2.У стародавньому Єгипті дробами оперували ще 4 тисячі років тому.
Проте загальної форми запису дробів, як це прийнято нині у єгиптян не
було. Запис дробу за допомогою дробової риски став відомим вже в 16
столітті.
3.Римляни користувалися конкретними дробами. Вони зосередили свою
увагу на аптекарський фунт. Аптекарський фунт ділився на 12 частин —унцій. З
них складали всі дроби із знаменником 12
4.Вавилоняни користувалися дробами із знаменником 60, які називали
шістдесятковими дробами. Саме з ними пов'язаний сучасний поділ години на
60 хвилин (1год = 60 с), а хвилини на 60 секунд (1 хв = 60 с).
5. Сучасне позначення дробів бере початок у стародавній Індії. Його
використовували араби, а потім у XII—XIV ст. запозичили європейці. Спочатку
дроби записували без дробової риски; пізніше дробову частину стали писати
чорним чорнилом або відділяти вертикальною рискою. Риску дробу почали
застосовувати близько 300 років тому.
6.У Європі сучасний запис дробів у 1200 році ввів італієць Фібоначчі. Він
першим ужив термін «дріб». Назви «чисельник» і «знаменник» у XIII ст.
зустрічаються у грецького математика Максима Плануда.
Керівник групи «Журналісти»
Наше завдання полягало в тому, щоб зібрати цікавий матеріал про звичайні
дроби. Підсумком нашої роботи став випуск газети «Дроби в нашому житті».
Людина і дроби.
1/12 маси тіла людини становить кров
½ всієї крові міститься в кровоносних судинах
1/5 у печінці
4/25 у селезінці
1/10 у підшкірних судинах
3/50 л крові виштовхується за одне скорочення серця
виштовхується серцем за одну хвилину.
Земля і дроби..
3/4 – покрито водою
1/4 – суша
1/8 – поверхня Землі на якій можна жити
1/8 - пустелі, гори, ліси,
3/32 – місця , де можуть жити люди
1/32 – поля, де вирощують врожай.
Уявіть собі, що яблуко – це наша Земля . Розріжте його на
частинки і ви побачите, яка мала частина Землі придатна для
життя людини.
Тож, бережіть її !
Дроби і музика.
Музика немислима без нот, кожна з яких має свою тривалість.
Рахуючи тривалість нот « раз - і - два – і – три - і - …»,
називаємо початок натурального ряду чисел. А такі назви
тривалості нот, як «половина, четвертина, восьма, шістнадцята
і т.д.» зображаються дробами.
Якщо пісню заспівати,
треба ноти рахувати.
Якщо нота біла,
То ця нота ціла.
Поділимо ноту цілу
На половинки білі.
У кожній ноті – половині
По дві чорні четвертини.
У кожній четвертинці
Точно дві восьмушки –
По дві чорнушки.
Палички і точки,
на паличках крючечки.
Учитель. Колись, перебираючи струни на арфі, давньогрецький учений Піфагор
помітив, що наймилозвучніше співвідношення звуків – це октава -1/8, квінта –
1/5 і кванта – 1/4.
Для вас звучить чарівна мелодія вальсу, витримана у розмірі 3/ 4.
(Двоє учнів танцюють вальс.)
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Вчитель: А тепер, що б повернутися до звичайних дробів, розв’яжемо
нескладну задачу і допоможемо Вінні – Пуху зробити свій вибір.
Читають умову, дають відповідь та відповідні роз’яснення.
 То що таке звичайний дріб?
 Як записується дріб?
 Як називається число над дробовою рискою?
… під дробовою рискою?
ІІІ. Повторення матеріалу початкової школи.
 Святковий пиріг розрізали на 10 рівних частин..
 Яку частину цілого пирога становить 1 отримана частина?
 А як одну цілу пирога можна записати за допомогою цих десятих?
 Частину пирога взяли. Яка частина пирога залишилась?
 А яку частину становить решта?
 На що вказує знаменник дробу?
…чисельник?
Вчитель повторює ще раз:
 Числа
10
7
і
10
3
є дробовими, які записані за допомогою натуральних
чисел і дробової риски.
 Знаменник дробу показує на скільки рівних частин поділили щось ціле,
а
Чисельник – скільки таких частин взяли.
ІV. Закріплення поняття дробу.
 Прочитати дроби, назвати чисельник і знаменник кожного дробу.
Після того як дроби прочитали, вчитель на вибір показує дріб і пропонує
назвати чисельник або знаменник дробу.
Розв’язання наступних завдань записують в зошит.
№ 652 розв’язують самостійно, з наступною перевіркою.
№ 653
а)
2
1
; б)
4
1
; в)
8
3
; (Коло розрізано на 8 рівних частин, а заштриховано – 3).
г)
6
5
; д) ???-
8
1
; е)
4
2
або
2
1
.
Наступна задача розв’язується усно.
(Динаміка сладу допомагає унаочнити перевірку.)
V. Застосування поняття звичайних дробів.
Математичні цікавинки.
Вчитель: До речі, яка частина уроку вже пройшла? Чи встигнемо ми
дізнатися на уроці ще щось цікаве?
 Учні називають скільки хвилин уроку минуло, залишилось.
Яка частина уроку пройшла? Залишилась? ( Наприклад,
45
20
і
45
25
).
До речі про час: 1хв теж можна записати у вигляді дробу.
1хв =
60
1
год.
 Правильно. Ще в Стародавньому Вавілоні використовували
шістдесяткові дроби. Саме з ними пов'язаний сучасний поділ
години на 60 хвилин (1год = 60 с), а хвилини на 60 секунд (1 хв =
60 с).
 А я чула, що найдавнішою цивілізацією був Єгипет. Хіба там не
використовували дроби?
У стародавньому Єгипті дробами оперували ще 4 тисячі років тому. Проте
загальної форми запису дробів, як це прийнято нині у єгиптян не
 було. Запис дробу за допомогою дробової риски став відомим вже в
16 столітті.
 Дроби потрібні лише для того, щоб правильно ділити щось на
частини?
 Не лише. Появу зумовили також потреби вимірювання. Коли
одиниця вимірювання не вкладалась у величині, що вимірюється
ціле число разів, то цю одиницю вимірювання ділили на кілька
рівних частин і отримували нову, меншу одиницю вимірювання.
Саме так, напевно виникли сантиметри, міліметри і так далі.
Робота на дошці: №655
Виразити
1) у метрах:
1см =
5см =
24см =
1дм =
7дм =
1мм =
До дошки викликають 2 учнів, які за допомогою вчителя і класу
заповнюють відповідями колонки прикладів.
2) у годинах:
1хв =
7 хв =
19 хв =
39 хв =
1с =
4с =
Вчитель:
Ну добре, ми сьогодні почули про Єгипет, Вавілон, а що говорили про
звичайні дроби наші предки?
У Київській Русі дроби називали частинами. Найпоширенішими з них
були:
2
1
- полтинник,
4
1
- четь,
8
1
- півчеть,
3
1
- треть,
6
1
- півтреть,
12
1
-
півпівтреть.
1) Накресліть квадрат із стороною 4см.
(учні виконують побудову в зошиті самостійно, вчитель проходить по
класу, допомагає, виправляє помилки).
Заштрихуйте полтинник квадрату. Обчисліть площу заштрихованої
фігури.
Можливі побудови:
4∙4 = 16 (см2
) – площа квадрату.
16:2 = 8 (см2
) – площа заштрихованої частини.
2) Накреслити відрізок 6см . Побудувати треть і півтреть (півпівтреть.)
6 см
3
1
6
1
 Угу, не рухайся. Біля тебе отруйна змія.
:
2
1
 Не панікуй. Це цілком безпечна змія. Лише схожа на отруйну.
 Я б сказала, що аж занадто схожа. Як її відрізнити від отруйної?
 Дуже просто. Укус цієї змії не смертельний.
 Суттєва відмінність.
 Крім того вона доброзичлива і слухняна. Угу приручив її і
використовує її як рулетку.
 Рулетка? Це така гнучка лінійка, яку можна згортати.
 Так. Подивись уважно: тіло цієї змії вкрито смужками. Вони
відокремлюють рівні проміжки, подібні до поділок на лінійці.
 Я нарахувала десять поділок: 0,
10
1
,
10
2
,
10
3
,
10
4
,
10
5
,
10
6
,
10
7
,
10
8
,
10
9
,
10
10
.
 Отже кожна поділка – це
10
1
цілої змії.
 Тепер вождь міряє відстань змією?
 Так.
Вчитель виконує побудову числового променя на дошці, нагадуючи дітям,
що таке числовий промінь, показує як на числовому промені відмічаються
дроби:
10
1
,
10
2
,
10
3
,
10
4
,
10
5
,
10
6
,
10
7
,
10
8
,
10
9
,
10
10
. ( Одиничний відрізок – 10
клітинок)
 Чи можна на цьому промені відмітити дроби більші за перелічені?
 Так. (Відмічають декілька дробів додатково).
Вчитель: Тепер прийшов час відкрити підручник. (Робота з підручником.
Розв’язування задачі з коментуванням )№ 673
V. Підсумок уроку. Оцінювання учнів.
В підсумку уроку вчитель дає оцінку всьому класу та називає оцінки
конкретним учням.
Домашнє завдання: (За підручником ) п.22 Стор.159. №654, 656, 674.
Учитель.
Є Україна,
Є на світі ти —
Малесенька частиночка народу,
Один з 44 мільйонів ти,
Та більш значущого, напевно, не знайти,
Як дивовижна велич цього дробу.
Тож будьмо завжди значимими. І нехай з нами вічно живе неповторна, довершена
краса і сила математики.
Самостійна робота
Прізвище______________ Ім'я__________Клас _____
1. Запишіть у вигляді дробу:
а) дві п'ятих: _________ ', в) сім одинадцятих:______;
б) три сорокових: _____ ; г) дванадцять сотих: _____ .
2. Запишіть дробом, яка частина кожної із зображених на рисунках фігур
заштрихована.
3. Замалюйте відповідну частину кожної з фігур на рисунках.
4. Запишіть частку у вигляді дробу:
а)5:7=____ ; 6)12:43=_____; в) 24:3 =______.
5. Туристи пройшли маршрут за 4 години. Яку частину шляху вони
пройшли:
а) за 1 годину? _____________', в) за 3 години? _______ .
б) за 2 години? __________;
6. На клумбі 200 тюльпанів. З них — червоні. Скільки червоних
тюльпанів на клумбі?
Відповідь: ______________
7. Запишіть число 8 у вигляді дробу, вписавши відповідний чисельник:
а) 8 = -----; 6)8 = -----; в) 8 = -----
8. Тетянка зібрала 28 грибів, з них грибів були білі. Скільки білих
грибів зібрала Тетянка?
Відповідь: __________.
Звичайні дроби

More Related Content

What's hot

2 испан редько_береславська_2012_укр
2 испан редько_береславська_2012_укр2 испан редько_береславська_2012_укр
2 испан редько_береславська_2012_укр
Aira_Roo
 
олімпіадні завдання з українськох мови 3 , 4 клас
олімпіадні завдання з українськох мови  3 , 4  класолімпіадні завдання з українськох мови  3 , 4  клас
олімпіадні завдання з українськох мови 3 , 4 клас
Olesea_Moldovan
 
Здрастуй, школо
Здрастуй, школоЗдрастуй, школо
Здрастуй, школо
Semenuk
 
учебник математика 1 клас богданович
учебник математика 1 клас богдановичучебник математика 1 клас богданович
учебник математика 1 клас богданович
Иван Иванов
 
літературне читання 3 кл
літературне читання 3 кллітературне читання 3 кл
літературне читання 3 кл
Школа Леди и Кадетство
 
виховн захід
виховн західвиховн захід
виховн захід
Tamara Emec
 
заходи до дня числа π
заходи до дня числа πзаходи до дня числа π
заходи до дня числа π
Lala Lalala
 
Kal am sp
Kal am spKal am sp
Kal am sp
13licej
 
матемлото
матемлотоматемлото
матемлото
ampyiam
 
Збірник корекційних матеріалів
Збірник корекційних матеріалівЗбірник корекційних матеріалів
Збірник корекційних матеріалів
Helen Pisna
 
щасливий випадок
щасливий випадокщасливий випадок
щасливий випадок
lelipusik
 

What's hot (18)

2 испан редько_береславська_2012_укр
2 испан редько_береславська_2012_укр2 испан редько_береславська_2012_укр
2 испан редько_береславська_2012_укр
 
1
11
1
 
олімпіадні завдання з українськох мови 3 , 4 клас
олімпіадні завдання з українськох мови  3 , 4  класолімпіадні завдання з українськох мови  3 , 4  клас
олімпіадні завдання з українськох мови 3 , 4 клас
 
1
11
1
 
Здрастуй, школо
Здрастуй, школоЗдрастуй, школо
Здрастуй, школо
 
1
11
1
 
1
11
1
 
учебник математика 1 клас богданович
учебник математика 1 клас богдановичучебник математика 1 клас богданович
учебник математика 1 клас богданович
 
1
11
1
 
1
11
1
 
літературне читання 3 кл
літературне читання 3 кллітературне читання 3 кл
літературне читання 3 кл
 
виховн захід
виховн західвиховн захід
виховн захід
 
заходи до дня числа π
заходи до дня числа πзаходи до дня числа π
заходи до дня числа π
 
Kal am sp
Kal am spKal am sp
Kal am sp
 
матемлото
матемлотоматемлото
матемлото
 
1
11
1
 
Збірник корекційних матеріалів
Збірник корекційних матеріалівЗбірник корекційних матеріалів
Збірник корекційних матеріалів
 
щасливий випадок
щасливий випадокщасливий випадок
щасливий випадок
 

Viewers also liked

Geneva 2020 March 9 2017 Community Report Presentation
Geneva 2020 March 9 2017 Community Report PresentationGeneva 2020 March 9 2017 Community Report Presentation
Geneva 2020 March 9 2017 Community Report Presentation
Geneva2020
 
SMES Welcoming Differences
SMES Welcoming DifferencesSMES Welcoming Differences
SMES Welcoming Differences
Rosetta Eun Ryong Lee
 
2017 03 open-access_public
2017 03 open-access_public2017 03 open-access_public
2017 03 open-access_public
Benedictine University Library
 
Mon compte généralités
Mon compte   généralitésMon compte   généralités
Mon compte généralités
Chalvesche
 
Mon compte messagerie
Mon compte   messagerieMon compte   messagerie
Mon compte messagerie
Chalvesche
 
Prada
PradaPrada
Презентація:Життя у Всесвіті
Презентація:Життя у ВсесвітіПрезентація:Життя у Всесвіті
Презентація:Життя у Всесвіті
sveta7940
 
Ad vlsi pass-transistor logic_yalagoud_patil
Ad vlsi pass-transistor logic_yalagoud_patilAd vlsi pass-transistor logic_yalagoud_patil
Ad vlsi pass-transistor logic_yalagoud_patil
Yalagoud Patil
 
Actividad 4; bloque 1. bullying
Actividad 4; bloque 1. bullyingActividad 4; bloque 1. bullying
Actividad 4; bloque 1. bullying
DESIREE MANZANO
 
Merged
MergedMerged
Merged
Martasll
 
Crs vs gds
Crs vs gdsCrs vs gds
Crs vs gds
sajappy
 
Czechoslovak historical events
Czechoslovak historical eventsCzechoslovak historical events
Czechoslovak historical events
eftihia67
 
Shannon Kelly group presentation
Shannon Kelly group presentationShannon Kelly group presentation
Shannon Kelly group presentation
Shannon Kelly
 
Predict the Oscars with Data Science
Predict the Oscars with Data SciencePredict the Oscars with Data Science
Predict the Oscars with Data Science
Thinkful
 
Build a Twitter Bot with Basic Python
Build a Twitter Bot with Basic PythonBuild a Twitter Bot with Basic Python
Build a Twitter Bot with Basic Python
Thinkful
 
Campanha Lux_TCC
Campanha Lux_TCCCampanha Lux_TCC
Campanha Lux_TCC
Isabella Mattiolo Marchese
 
Викторина "Что? Когда? И почему?
Викторина "Что? Когда? И почему?Викторина "Что? Когда? И почему?
Викторина "Что? Когда? И почему?
sveta7940
 
Комбінаторні задачі
Комбінаторні задачіКомбінаторні задачі
Комбінаторні задачі
sveta7940
 
Презентація:Модуль у світі від"ємних чисел
Презентація:Модуль у світі від"ємних чиселПрезентація:Модуль у світі від"ємних чисел
Презентація:Модуль у світі від"ємних чисел
sveta7940
 
Los ilustradores de moda
Los ilustradores de modaLos ilustradores de moda
Los ilustradores de moda
marlinguillen
 

Viewers also liked (20)

Geneva 2020 March 9 2017 Community Report Presentation
Geneva 2020 March 9 2017 Community Report PresentationGeneva 2020 March 9 2017 Community Report Presentation
Geneva 2020 March 9 2017 Community Report Presentation
 
SMES Welcoming Differences
SMES Welcoming DifferencesSMES Welcoming Differences
SMES Welcoming Differences
 
2017 03 open-access_public
2017 03 open-access_public2017 03 open-access_public
2017 03 open-access_public
 
Mon compte généralités
Mon compte   généralitésMon compte   généralités
Mon compte généralités
 
Mon compte messagerie
Mon compte   messagerieMon compte   messagerie
Mon compte messagerie
 
Prada
PradaPrada
Prada
 
Презентація:Життя у Всесвіті
Презентація:Життя у ВсесвітіПрезентація:Життя у Всесвіті
Презентація:Життя у Всесвіті
 
Ad vlsi pass-transistor logic_yalagoud_patil
Ad vlsi pass-transistor logic_yalagoud_patilAd vlsi pass-transistor logic_yalagoud_patil
Ad vlsi pass-transistor logic_yalagoud_patil
 
Actividad 4; bloque 1. bullying
Actividad 4; bloque 1. bullyingActividad 4; bloque 1. bullying
Actividad 4; bloque 1. bullying
 
Merged
MergedMerged
Merged
 
Crs vs gds
Crs vs gdsCrs vs gds
Crs vs gds
 
Czechoslovak historical events
Czechoslovak historical eventsCzechoslovak historical events
Czechoslovak historical events
 
Shannon Kelly group presentation
Shannon Kelly group presentationShannon Kelly group presentation
Shannon Kelly group presentation
 
Predict the Oscars with Data Science
Predict the Oscars with Data SciencePredict the Oscars with Data Science
Predict the Oscars with Data Science
 
Build a Twitter Bot with Basic Python
Build a Twitter Bot with Basic PythonBuild a Twitter Bot with Basic Python
Build a Twitter Bot with Basic Python
 
Campanha Lux_TCC
Campanha Lux_TCCCampanha Lux_TCC
Campanha Lux_TCC
 
Викторина "Что? Когда? И почему?
Викторина "Что? Когда? И почему?Викторина "Что? Когда? И почему?
Викторина "Что? Когда? И почему?
 
Комбінаторні задачі
Комбінаторні задачіКомбінаторні задачі
Комбінаторні задачі
 
Презентація:Модуль у світі від"ємних чисел
Презентація:Модуль у світі від"ємних чиселПрезентація:Модуль у світі від"ємних чисел
Презентація:Модуль у світі від"ємних чисел
 
Los ilustradores de moda
Los ilustradores de modaLos ilustradores de moda
Los ilustradores de moda
 

Similar to Звичайні дроби

класні години
класні годиникласні години
класні годиниvalia57
 
13727 відкритий урок 5 кл
13727 відкритий урок 5 кл13727 відкритий урок 5 кл
13727 відкритий урок 5 клurvlan
 
346 відкритий урок довжина кола площа круга
346 відкритий урок довжина кола площа круга346 відкритий урок довжина кола площа круга
346 відкритий урок довжина кола площа кругаurvlan
 
5457 8клас квадратні корені семінар
5457 8клас квадратні корені семінар5457 8клас квадратні корені семінар
5457 8клас квадратні корені семінарjasperwtf
 
Математика цариця наук (Радовець Н.Я.)
Математика цариця наук (Радовець Н.Я.)Математика цариця наук (Радовець Н.Я.)
Математика цариця наук (Радовець Н.Я.)
Andy Levkovich
 
українська мова. усний курсю 1 клас. хорошковська о, палій н.
українська мова. усний курсю 1 клас. хорошковська о, палій н.українська мова. усний курсю 1 клас. хорошковська о, палій н.
українська мова. усний курсю 1 клас. хорошковська о, палій н.
Olesea_Moldovan
 
Десяткові дроби (презентація до уроку)
Десяткові дроби (презентація до уроку) Десяткові дроби (презентація до уроку)
Десяткові дроби (презентація до уроку)
Гергель Ольга
 
2k ukrmova-xoroshkov-oxota-12-1chast
2k ukrmova-xoroshkov-oxota-12-1chast2k ukrmova-xoroshkov-oxota-12-1chast
2k ukrmova-xoroshkov-oxota-12-1chast
shakhtarr00
 
урок української мови 6 клас числівник (присвячений Шевченку)
урок української мови 6 клас числівник (присвячений Шевченку)урок української мови 6 клас числівник (присвячений Шевченку)
урок української мови 6 клас числівник (присвячений Шевченку)
Олеся Браташ
 
Робочий зошит (Ч.4) за стандартом НУШ, 1 клас, Автори: С. О. Скворцова, О. В...
Робочий зошит (Ч.4) за стандартом НУШ, 1 клас, Автори: С. О. Скворцова,  О. В...Робочий зошит (Ч.4) за стандартом НУШ, 1 клас, Автори: С. О. Скворцова,  О. В...
Робочий зошит (Ч.4) за стандартом НУШ, 1 клас, Автори: С. О. Скворцова, О. В...
VsimPPT
 
Тиждень російської мови та зарубіжної літератури
Тиждень  російської мови та зарубіжної літератури Тиждень  російської мови та зарубіжної літератури
Тиждень російської мови та зарубіжної літератури
Андрей Виноходов
 
урок математики.таблиці множення та ділення на 2 і 3.
урок математики.таблиці множення та ділення на 2 і 3.урок математики.таблиці множення та ділення на 2 і 3.
урок математики.таблиці множення та ділення на 2 і 3.qqwsaqwsa
 
8598 „еврика” 5 клас
8598 „еврика” 5 клас8598 „еврика” 5 клас
8598 „еврика” 5 класurvlan
 
2_mis_kiz_2019.pdf
2_mis_kiz_2019.pdf2_mis_kiz_2019.pdf
2_mis_kiz_2019.pdf
avtor11book
 
2 klas-mistectvo-kizilova-2019
2 klas-mistectvo-kizilova-20192 klas-mistectvo-kizilova-2019
2 klas-mistectvo-kizilova-2019
cgf gfgfg
 
Mystectvo 2-klas-kizilova-2019
Mystectvo 2-klas-kizilova-2019Mystectvo 2-klas-kizilova-2019
Mystectvo 2-klas-kizilova-2019
kreidaros1
 
урок гра квадратні рівняння
урок гра квадратні рівнянняурок гра квадратні рівняння
урок гра квадратні рівнянняLyubow Bondar
 

Similar to Звичайні дроби (20)

класні години
класні годиникласні години
класні години
 
13727 відкритий урок 5 кл
13727 відкритий урок 5 кл13727 відкритий урок 5 кл
13727 відкритий урок 5 кл
 
346 відкритий урок довжина кола площа круга
346 відкритий урок довжина кола площа круга346 відкритий урок довжина кола площа круга
346 відкритий урок довжина кола площа круга
 
5457 8клас квадратні корені семінар
5457 8клас квадратні корені семінар5457 8клас квадратні корені семінар
5457 8клас квадратні корені семінар
 
104,23.docx
104,23.docx104,23.docx
104,23.docx
 
Математика цариця наук (Радовець Н.Я.)
Математика цариця наук (Радовець Н.Я.)Математика цариця наук (Радовець Н.Я.)
Математика цариця наук (Радовець Н.Я.)
 
українська мова. усний курсю 1 клас. хорошковська о, палій н.
українська мова. усний курсю 1 клас. хорошковська о, палій н.українська мова. усний курсю 1 клас. хорошковська о, палій н.
українська мова. усний курсю 1 клас. хорошковська о, палій н.
 
Десяткові дроби (презентація до уроку)
Десяткові дроби (презентація до уроку) Десяткові дроби (презентація до уроку)
Десяткові дроби (презентація до уроку)
 
2k ukrmova-xoroshkov-oxota-12-1chast
2k ukrmova-xoroshkov-oxota-12-1chast2k ukrmova-xoroshkov-oxota-12-1chast
2k ukrmova-xoroshkov-oxota-12-1chast
 
урок української мови 6 клас числівник (присвячений Шевченку)
урок української мови 6 клас числівник (присвячений Шевченку)урок української мови 6 клас числівник (присвячений Шевченку)
урок української мови 6 клас числівник (присвячений Шевченку)
 
301.2
301.2301.2
301.2
 
Робочий зошит (Ч.4) за стандартом НУШ, 1 клас, Автори: С. О. Скворцова, О. В...
Робочий зошит (Ч.4) за стандартом НУШ, 1 клас, Автори: С. О. Скворцова,  О. В...Робочий зошит (Ч.4) за стандартом НУШ, 1 клас, Автори: С. О. Скворцова,  О. В...
Робочий зошит (Ч.4) за стандартом НУШ, 1 клас, Автори: С. О. Скворцова, О. В...
 
Тиждень російської мови та зарубіжної літератури
Тиждень  російської мови та зарубіжної літератури Тиждень  російської мови та зарубіжної літератури
Тиждень російської мови та зарубіжної літератури
 
урок математики.таблиці множення та ділення на 2 і 3.
урок математики.таблиці множення та ділення на 2 і 3.урок математики.таблиці множення та ділення на 2 і 3.
урок математики.таблиці множення та ділення на 2 і 3.
 
8598 „еврика” 5 клас
8598 „еврика” 5 клас8598 „еврика” 5 клас
8598 „еврика” 5 клас
 
2_mis_kiz_2019.pdf
2_mis_kiz_2019.pdf2_mis_kiz_2019.pdf
2_mis_kiz_2019.pdf
 
2 klas-mistectvo-kizilova-2019
2 klas-mistectvo-kizilova-20192 klas-mistectvo-kizilova-2019
2 klas-mistectvo-kizilova-2019
 
Mystectvo 2-klas-kizilova-2019
Mystectvo 2-klas-kizilova-2019Mystectvo 2-klas-kizilova-2019
Mystectvo 2-klas-kizilova-2019
 
урок гра квадратні рівняння
урок гра квадратні рівнянняурок гра квадратні рівняння
урок гра квадратні рівняння
 
відкритий виховний захід
відкритий виховний західвідкритий виховний захід
відкритий виховний захід
 

More from sveta7940

Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"
Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"
Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"
sveta7940
 
Портфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рік
Портфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рікПортфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рік
Портфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рік
sveta7940
 
Генетичний звязок між класами неорганічних сполук
Генетичний звязок між класами неорганічних сполукГенетичний звязок між класами неорганічних сполук
Генетичний звязок між класами неорганічних сполук
sveta7940
 
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполукГенетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
sveta7940
 
Вода в організмах
Вода в організмахВода в організмах
Вода в організмах
sveta7940
 
Глобальні проблеми людства
Глобальні проблеми людстваГлобальні проблеми людства
Глобальні проблеми людства
sveta7940
 
Екологічна проблема людства:Кислотні дощі
Екологічна проблема людства:Кислотні дощіЕкологічна проблема людства:Кислотні дощі
Екологічна проблема людства:Кислотні дощі
sveta7940
 
Колообіг води
Колообіг водиКолообіг води
Колообіг води
sveta7940
 
Цікаві факти про воду
Цікаві факти про водуЦікаві факти про воду
Цікаві факти про воду
sveta7940
 
"Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ...
"Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ..."Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ...
"Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ...
sveta7940
 
«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...
«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...
«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...
sveta7940
 
Чи мирний атом
Чи мирний атомЧи мирний атом
Чи мирний атом
sveta7940
 
Тим, хто вчить фізику
Тим, хто вчить фізикуТим, хто вчить фізику
Тим, хто вчить фізику
sveta7940
 
Українська ядерна енергетика – молода галузь
Українська ядерна енергетика – молода галузьУкраїнська ядерна енергетика – молода галузь
Українська ядерна енергетика – молода галузь
sveta7940
 
Розвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми ядерної енергетики
Розвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми  ядерної енергетикиРозвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми  ядерної енергетики
Розвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми ядерної енергетики
sveta7940
 
Побудова фігур за даними точками на координатній площині
Побудова фігур за даними точками на координатній площиніПобудова фігур за даними точками на координатній площині
Побудова фігур за даними точками на координатній площині
sveta7940
 
Координатна площина
Координатна площинаКоординатна площина
Координатна площина
sveta7940
 
Координатна площина
Координатна площинаКоординатна площина
Координатна площина
sveta7940
 
Координатна площина
Координатна площинаКоординатна площина
Координатна площина
sveta7940
 
Розв"язування задач на відсотки
Розв"язування задач на відсоткиРозв"язування задач на відсотки
Розв"язування задач на відсотки
sveta7940
 

More from sveta7940 (20)

Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"
Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"
Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"
 
Портфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рік
Портфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рікПортфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рік
Портфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рік
 
Генетичний звязок між класами неорганічних сполук
Генетичний звязок між класами неорганічних сполукГенетичний звязок між класами неорганічних сполук
Генетичний звязок між класами неорганічних сполук
 
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполукГенетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
 
Вода в організмах
Вода в організмахВода в організмах
Вода в організмах
 
Глобальні проблеми людства
Глобальні проблеми людстваГлобальні проблеми людства
Глобальні проблеми людства
 
Екологічна проблема людства:Кислотні дощі
Екологічна проблема людства:Кислотні дощіЕкологічна проблема людства:Кислотні дощі
Екологічна проблема людства:Кислотні дощі
 
Колообіг води
Колообіг водиКолообіг води
Колообіг води
 
Цікаві факти про воду
Цікаві факти про водуЦікаві факти про воду
Цікаві факти про воду
 
"Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ...
"Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ..."Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ...
"Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ...
 
«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...
«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...
«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...
 
Чи мирний атом
Чи мирний атомЧи мирний атом
Чи мирний атом
 
Тим, хто вчить фізику
Тим, хто вчить фізикуТим, хто вчить фізику
Тим, хто вчить фізику
 
Українська ядерна енергетика – молода галузь
Українська ядерна енергетика – молода галузьУкраїнська ядерна енергетика – молода галузь
Українська ядерна енергетика – молода галузь
 
Розвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми ядерної енергетики
Розвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми  ядерної енергетикиРозвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми  ядерної енергетики
Розвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми ядерної енергетики
 
Побудова фігур за даними точками на координатній площині
Побудова фігур за даними точками на координатній площиніПобудова фігур за даними точками на координатній площині
Побудова фігур за даними точками на координатній площині
 
Координатна площина
Координатна площинаКоординатна площина
Координатна площина
 
Координатна площина
Координатна площинаКоординатна площина
Координатна площина
 
Координатна площина
Координатна площинаКоординатна площина
Координатна площина
 
Розв"язування задач на відсотки
Розв"язування задач на відсоткиРозв"язування задач на відсотки
Розв"язування задач на відсотки
 

Звичайні дроби

  • 1. Відкритий урок у 5класі з математики Тема уроку: Звичайні дроби Вчитель математики Межівського аграрного ліцею-інтернату Волкова Тетяна Володимирівна Смт.Межова
  • 2. Тема уроку: Звичайні дроби. Мета уроку: Закріпити поняття звичайного дробу, знаменника, чисельника, дробової риски. Формувати вміння і навички запису звичайних дробів, читання та застосування поняття звичайного дробу для розв’язування первинних задач на дроби. Виховувати інтерес до математики, історії математики. Показати безпосередній зв'язок математичних понять з оточуючим світом. Застосовувати активні, наочні форми навчання. Обладнання: Моделі дробів, педагогічний програмний засіб «Математика, 5 клас» (ППЗ), презентація Microsoft PowerPoint, Хід уроку: І. Мотивація навчальної діяльності. Перевірка домашнього завдання. У- успіх,Р- радість, О- організованість, К – кмітливість та колективізм Швидко вирішуються організаційні питання, щодо початку уроку. Вчитель повідомляє тему уроку, мету. Робляться відповідні записи на дошці і в зошиті. Перевіряємо домашнє завдання. Висвітлюється відповідний слайд. Учень читає умову та розв’язок, виправляються помилки Під час перевірки вчитель швиденько перевіряє наявність домашнього завдання. Під час перевірки останнього завдання можна попросити дітей піднімати руку, якщо вони виконали правильні обчислення, встати тим учням, які виконали домашнє завдання без помилок. Інсценівка за участю Нулика,Одинички та Дробу. (Стук у двері: входять Нулик і Одиничка.) Учитель. До нас знову прийшли Нулик і Одиничка. Що сталося? Нулик. Ми з Одиничкою розв'язували задач та зустрілися з невідомими для нас числами. (Показують звичайні дроби, записані на окремих картках.) Одиничка. Це такі цікаві, двоповерхові числа. А ми не знаємо, як їх прочитати. Дріб. Нас гарний учень легко розпізнає: Ми правильні й неправильні буваєм. Хто більший, а хто менший, та однак
  • 3. З нас кожен в математиці — мастак. І кожен справу свою добре робить Бо ми ж не хто-небудь, ми — дроби. Учитель. Дорогі діти! Зараз ви перебуваєте у казковій країні Знань. У цій країні є міста з дивними назвами: Українська мова, Історія, Образотворче мистецтво та інші малі і великі міста. Серед них і місто Математика. Тут ви буваєте часто. У цьому місті є широкі просторі вулиці з незвичними назвами, казкові будинки, храми, величні загадкові замки. Наприклад, найвеличніший стародавній храм, у якому ви часто буваєте, називається Таблиця множення. У місті Математика є дуже довга вулиця — вулиця Натуральних чисел. Недавно ви потрапили на нову вулицю — вулицю Дробових чисел. У першому будинку цієї вулиці живуть Звичайні дроби. Це дуже дивні чоловічки двох видів: в одних голова більша за тулуб, в інших — навпаки. Ви подружилися з ними і тепер разом сміливо заходите у кожний будинок вулиці Дробових чисел. Зараз завітаєте до будинку під вивіскою «Звичайні дроби». Фойє будинку прикрашене гаслами, на яких золотими літерами вишито правило стислою і лаконічною математичною мовою. Галілео Галілей казав: «Природа розмовляє мовою математики». Ознайомимось з звичайними дробами мовою математики! Учитель. Вивчаючи тему «Звичайні дроби», ви збирали про них історичні матеріали, писали вірші, складали казки, малювали. Настав час повідомити іншим про свої здобутки. Для вивчення цих чисел Вагомі є причини: Вимірювати треба Нам різні величини. У прикладах, задачах Ділити без остачі — Допомогти готові Тут числа нам дробові.
  • 4. Повідомлення учнів Завдання 1 групи Математика та поезія Математика на поетичній орбіті Вірш В. Могури. Один поділить на один - один, Один розділити між двома — половина. З рожевої піни, з дитячих картин Зринає оця картина. А дні промайнуть, і юність мине, Та буде стояти за їхнім плином: Вітчизна, як мати, плекала мене, Дві неньки у мене, любов — єдина. І кожній мусить віддячити син, І буде вірити кожна мати: Один поділить на два - один, І це найскладніша з моїх математик. І.Коваленко у своєму вірші «Ще раз проXX вік» написав такі рядки: І я спрощу наш вік, Як в класі учні дріб Скорочують не раз, Щоб приклада рішити. І ось в чисельнику Я бачу тільки хліб, В знаменнику - всіх тих, На кого хліб ділити. Вірші учнів про дроби. У країні числовій Є чарівні числа. Ось одне із них - це дріб, Риска — це намисто, А чисельник — голова, А знаменник — ноги. Ось картина вам жива: Красені ці дроби. В математиці є дроби. І всі вони цікаві, Є правильні й неправильні, Нами вони знані. Як стають вони в рядок, То ідуть у свій танок! З ними можна танцювати, їх лиш треба добре знати Історія Керівник групи «Мандрівники в минуле » .
  • 5. Наша група повинна була дізнатися про історію виникнення дробів. Тому ми вирушили в бібліотеку і дізналися про таке. 1.3 виникненням уявлень про цілі числа виникли уявлення і про частини одиниці. Першим дробом, з яким ознайомилося людство, було позначення половини якого-небудь реального предмета - 1/2.Є всі підстави припускати, що спочатку існували тільки дроби із числом 2 у знаменнику. Пізніше до них було приєднано дріб -1/3. 2.У стародавньому Єгипті дробами оперували ще 4 тисячі років тому. Проте загальної форми запису дробів, як це прийнято нині у єгиптян не було. Запис дробу за допомогою дробової риски став відомим вже в 16 столітті. 3.Римляни користувалися конкретними дробами. Вони зосередили свою увагу на аптекарський фунт. Аптекарський фунт ділився на 12 частин —унцій. З них складали всі дроби із знаменником 12 4.Вавилоняни користувалися дробами із знаменником 60, які називали шістдесятковими дробами. Саме з ними пов'язаний сучасний поділ години на 60 хвилин (1год = 60 с), а хвилини на 60 секунд (1 хв = 60 с). 5. Сучасне позначення дробів бере початок у стародавній Індії. Його використовували араби, а потім у XII—XIV ст. запозичили європейці. Спочатку дроби записували без дробової риски; пізніше дробову частину стали писати чорним чорнилом або відділяти вертикальною рискою. Риску дробу почали застосовувати близько 300 років тому. 6.У Європі сучасний запис дробів у 1200 році ввів італієць Фібоначчі. Він першим ужив термін «дріб». Назви «чисельник» і «знаменник» у XIII ст. зустрічаються у грецького математика Максима Плануда. Керівник групи «Журналісти»
  • 6. Наше завдання полягало в тому, щоб зібрати цікавий матеріал про звичайні дроби. Підсумком нашої роботи став випуск газети «Дроби в нашому житті». Людина і дроби. 1/12 маси тіла людини становить кров ½ всієї крові міститься в кровоносних судинах 1/5 у печінці 4/25 у селезінці 1/10 у підшкірних судинах 3/50 л крові виштовхується за одне скорочення серця виштовхується серцем за одну хвилину. Земля і дроби.. 3/4 – покрито водою 1/4 – суша 1/8 – поверхня Землі на якій можна жити 1/8 - пустелі, гори, ліси, 3/32 – місця , де можуть жити люди 1/32 – поля, де вирощують врожай. Уявіть собі, що яблуко – це наша Земля . Розріжте його на частинки і ви побачите, яка мала частина Землі придатна для життя людини. Тож, бережіть її !
  • 7. Дроби і музика. Музика немислима без нот, кожна з яких має свою тривалість. Рахуючи тривалість нот « раз - і - два – і – три - і - …», називаємо початок натурального ряду чисел. А такі назви тривалості нот, як «половина, четвертина, восьма, шістнадцята і т.д.» зображаються дробами. Якщо пісню заспівати, треба ноти рахувати. Якщо нота біла, То ця нота ціла. Поділимо ноту цілу На половинки білі. У кожній ноті – половині По дві чорні четвертини. У кожній четвертинці Точно дві восьмушки – По дві чорнушки. Палички і точки, на паличках крючечки.
  • 8. Учитель. Колись, перебираючи струни на арфі, давньогрецький учений Піфагор помітив, що наймилозвучніше співвідношення звуків – це октава -1/8, квінта – 1/5 і кванта – 1/4. Для вас звучить чарівна мелодія вальсу, витримана у розмірі 3/ 4. (Двоє учнів танцюють вальс.) ІІ. Актуалізація опорних знань учнів. Вчитель: А тепер, що б повернутися до звичайних дробів, розв’яжемо нескладну задачу і допоможемо Вінні – Пуху зробити свій вибір. Читають умову, дають відповідь та відповідні роз’яснення.  То що таке звичайний дріб?  Як записується дріб?  Як називається число над дробовою рискою? … під дробовою рискою? ІІІ. Повторення матеріалу початкової школи.  Святковий пиріг розрізали на 10 рівних частин..  Яку частину цілого пирога становить 1 отримана частина?  А як одну цілу пирога можна записати за допомогою цих десятих?  Частину пирога взяли. Яка частина пирога залишилась?  А яку частину становить решта?  На що вказує знаменник дробу? …чисельник? Вчитель повторює ще раз:  Числа 10 7 і 10 3 є дробовими, які записані за допомогою натуральних чисел і дробової риски.  Знаменник дробу показує на скільки рівних частин поділили щось ціле, а Чисельник – скільки таких частин взяли. ІV. Закріплення поняття дробу.  Прочитати дроби, назвати чисельник і знаменник кожного дробу. Після того як дроби прочитали, вчитель на вибір показує дріб і пропонує назвати чисельник або знаменник дробу. Розв’язання наступних завдань записують в зошит. № 652 розв’язують самостійно, з наступною перевіркою. № 653 а) 2 1 ; б) 4 1 ; в) 8 3 ; (Коло розрізано на 8 рівних частин, а заштриховано – 3). г) 6 5 ; д) ???- 8 1 ; е) 4 2 або 2 1 .
  • 9. Наступна задача розв’язується усно. (Динаміка сладу допомагає унаочнити перевірку.) V. Застосування поняття звичайних дробів. Математичні цікавинки. Вчитель: До речі, яка частина уроку вже пройшла? Чи встигнемо ми дізнатися на уроці ще щось цікаве?  Учні називають скільки хвилин уроку минуло, залишилось. Яка частина уроку пройшла? Залишилась? ( Наприклад, 45 20 і 45 25 ). До речі про час: 1хв теж можна записати у вигляді дробу. 1хв = 60 1 год.  Правильно. Ще в Стародавньому Вавілоні використовували шістдесяткові дроби. Саме з ними пов'язаний сучасний поділ години на 60 хвилин (1год = 60 с), а хвилини на 60 секунд (1 хв = 60 с).  А я чула, що найдавнішою цивілізацією був Єгипет. Хіба там не використовували дроби? У стародавньому Єгипті дробами оперували ще 4 тисячі років тому. Проте загальної форми запису дробів, як це прийнято нині у єгиптян не  було. Запис дробу за допомогою дробової риски став відомим вже в 16 столітті.  Дроби потрібні лише для того, щоб правильно ділити щось на частини?  Не лише. Появу зумовили також потреби вимірювання. Коли одиниця вимірювання не вкладалась у величині, що вимірюється ціле число разів, то цю одиницю вимірювання ділили на кілька рівних частин і отримували нову, меншу одиницю вимірювання. Саме так, напевно виникли сантиметри, міліметри і так далі. Робота на дошці: №655 Виразити 1) у метрах: 1см = 5см = 24см = 1дм = 7дм = 1мм = До дошки викликають 2 учнів, які за допомогою вчителя і класу заповнюють відповідями колонки прикладів.
  • 10. 2) у годинах: 1хв = 7 хв = 19 хв = 39 хв = 1с = 4с = Вчитель: Ну добре, ми сьогодні почули про Єгипет, Вавілон, а що говорили про звичайні дроби наші предки? У Київській Русі дроби називали частинами. Найпоширенішими з них були: 2 1 - полтинник, 4 1 - четь, 8 1 - півчеть, 3 1 - треть, 6 1 - півтреть, 12 1 - півпівтреть. 1) Накресліть квадрат із стороною 4см. (учні виконують побудову в зошиті самостійно, вчитель проходить по класу, допомагає, виправляє помилки). Заштрихуйте полтинник квадрату. Обчисліть площу заштрихованої фігури. Можливі побудови: 4∙4 = 16 (см2 ) – площа квадрату. 16:2 = 8 (см2 ) – площа заштрихованої частини. 2) Накреслити відрізок 6см . Побудувати треть і півтреть (півпівтреть.) 6 см 3 1 6 1  Угу, не рухайся. Біля тебе отруйна змія. : 2 1
  • 11.  Не панікуй. Це цілком безпечна змія. Лише схожа на отруйну.  Я б сказала, що аж занадто схожа. Як її відрізнити від отруйної?  Дуже просто. Укус цієї змії не смертельний.  Суттєва відмінність.  Крім того вона доброзичлива і слухняна. Угу приручив її і використовує її як рулетку.  Рулетка? Це така гнучка лінійка, яку можна згортати.  Так. Подивись уважно: тіло цієї змії вкрито смужками. Вони відокремлюють рівні проміжки, подібні до поділок на лінійці.  Я нарахувала десять поділок: 0, 10 1 , 10 2 , 10 3 , 10 4 , 10 5 , 10 6 , 10 7 , 10 8 , 10 9 , 10 10 .  Отже кожна поділка – це 10 1 цілої змії.  Тепер вождь міряє відстань змією?  Так. Вчитель виконує побудову числового променя на дошці, нагадуючи дітям, що таке числовий промінь, показує як на числовому промені відмічаються дроби: 10 1 , 10 2 , 10 3 , 10 4 , 10 5 , 10 6 , 10 7 , 10 8 , 10 9 , 10 10 . ( Одиничний відрізок – 10 клітинок)  Чи можна на цьому промені відмітити дроби більші за перелічені?  Так. (Відмічають декілька дробів додатково). Вчитель: Тепер прийшов час відкрити підручник. (Робота з підручником. Розв’язування задачі з коментуванням )№ 673 V. Підсумок уроку. Оцінювання учнів. В підсумку уроку вчитель дає оцінку всьому класу та називає оцінки конкретним учням. Домашнє завдання: (За підручником ) п.22 Стор.159. №654, 656, 674. Учитель. Є Україна, Є на світі ти — Малесенька частиночка народу, Один з 44 мільйонів ти, Та більш значущого, напевно, не знайти, Як дивовижна велич цього дробу. Тож будьмо завжди значимими. І нехай з нами вічно живе неповторна, довершена краса і сила математики.
  • 12. Самостійна робота Прізвище______________ Ім'я__________Клас _____ 1. Запишіть у вигляді дробу: а) дві п'ятих: _________ ', в) сім одинадцятих:______; б) три сорокових: _____ ; г) дванадцять сотих: _____ . 2. Запишіть дробом, яка частина кожної із зображених на рисунках фігур заштрихована. 3. Замалюйте відповідну частину кожної з фігур на рисунках. 4. Запишіть частку у вигляді дробу: а)5:7=____ ; 6)12:43=_____; в) 24:3 =______. 5. Туристи пройшли маршрут за 4 години. Яку частину шляху вони пройшли: а) за 1 годину? _____________', в) за 3 години? _______ . б) за 2 години? __________; 6. На клумбі 200 тюльпанів. З них — червоні. Скільки червоних тюльпанів на клумбі? Відповідь: ______________ 7. Запишіть число 8 у вигляді дробу, вписавши відповідний чисельник: а) 8 = -----; 6)8 = -----; в) 8 = ----- 8. Тетянка зібрала 28 грибів, з них грибів були білі. Скільки білих грибів зібрала Тетянка? Відповідь: __________.