1. ΚΣΕ – ΚΕΚ ΕΥΡΩΪΔΕΑ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ
Διδακτικό Σενάριο στη Γλώσσα
Με τίτλο: «Ας φτιάξουμε πρόσκληση και αφίσα για μια θεατρική παράσταση»
Επιμορφούμενοι: Τσίνα Άννα & Μπασδέκη Ελπίδα
ΚΑΡΔΙΤΣΑ 2011
2. 2
1. Τίτλος
«Ας φτιάξουμε πρόσκληση και αφίσα για μια θεατρική παράσταση»
Σενάριο μάθησης στη Γλώσσα με την χρήση των Τ.Π.Ε. για την Δ΄ Δημοτικού.
Ενότητα του βιβλίου Γλώσσας «Η παράσταση αρχίζει…».
2. Εμπλεκόμενες γνωστικές περιοχές
Στο προτεινόμενο σενάριο μάθησης εμπλέκεται κατά κύριο λόγο η γνωστική
περιοχή της Γλώσσας. Το εκπαιδευτικό σενάριο, το οποίο είναι απόλυτα συμβατό με
το Αναλυτικό Πρόγραμμα Σπουδών (ΑΠΣ ) και το ΔΕΠΠΣ (2003), συμβάλλει στη
δημιουργική γραφή, στην αισθητική καλλιέργεια, στην καλλιέργεια δημιουργικής
σκέψης, στην ανάπτυξη της φαντασίας, υποστηρίζοντας τη μαθησιακή διαδικασία με
την παιδαγωγική αξιοποίηση των Τ.Π.Ε. στην εκπαιδευτική πράξη. Οι μαθητές
κατακτούν έννοιες που έχουν σχέση με την ανάπτυξη γραπτών κειμένων
ενημερωτικού λόγου.
Το μάθημα θα γίνει στο εργαστήρι πληροφορικής του σχολείου, όπου οι
μαθητές χωρισμένοι σε ομάδες θα έχουν τη δυνατότητα να αντλήσουν πληροφορίες
από το διαδίκτυο, να τις αξιολογήσουν και να αποκτήσουν την ικανότητα να
συνθέτουν ενημερωτικά κείμενα.
Στηριζόμενοι στην ομαδοσυνεργατική διδασκαλία, θα προσεγγίσουν τη
μάθηση δίνοντας μεγαλύτερη βαρύτητα στη διαδικασία. Θα συζητήσουν, θα
συνεργαστούν, θα αναπτύξουν τις απόψεις τους, θα προβληματιστούν και θα
διαμορφώσουν τις ιδέες τους.
3. Γνώσεις και πρότερες ιδέες ή αντιλήψεις των μαθητών
Οι μαθητές έχουν εξοικειωθεί με τη χρήση του Ηλεκτρονικού Υπολογιστή
γενικά. Γνωρίζουν να πληκτρολογούν κείμενα στο word, να τα τροποποιούν, να τα
αποθηκεύουν και να τα εκτυπώνουν.
Με τη δυνατότητα σύνδεσης στο διαδίκτυο (επιλεγμένες ιστοσελίδες), τη χρήση
εκπαιδευτικών λογισμικών , αντλούν πληροφορίες, αποδέχονται ή απορρίπτουν και
οικοδομούν τη νέα γνώση.
2
3. 3
4. Σκοπός και στόχοι
Οι δραστηριότητες του σεναρίου έχουν ως βασικό σκοπό να προσεγγίσουν οι
μαθητές τη διαδικασία ανάλυσης και σύνθεσης ενημερωτικών κειμένων μέσω των
τεχνολογιών της Πληροφορίας και των Επικοινωνιών.
Επίσης να συνειδητοποιήσουν τις ιδιαιτερότητες της δομής των διαφόρων ειδών
κειμένων και να νιώσουν τη χαρά της δημιουργίας και της προσωπικής έκφρασης.
Αναλυτικότερα οι στόχοι έχουν ως εξής:
Α. Ως προς το γνωστικό αντικείμενο
Να συνειδητοποιήσουν τη σημασία του λόγου - προφορικού και γραπτού -
για τη συμμετοχή στην κοινωνική ζωή.
Να κατανοήσουν και να παραγάγουν λόγο αποτελεσματικό και οπωσδήποτε
προσαρμοσμένο στη συγκεκριμένη περίσταση επικοινωνίας.
Να εντοπίσει τα δομικά χαρακτηριστικά του ενημερωτικού κειμένου.
Β. Ως προς τις νέες τεχνολογίες
Να εξασκηθούν στα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά λειτουργίας των λογισμικών
που θα χρησιμοποιηθούν στη συγκεκριμένη ενότητα.
Να ασκηθούν στην αναζήτηση και αξιολόγηση πληροφοριών μέσω του
διαδικτύου.
Να ασκηθούν στη μορφοποίηση κειμένου (π.χ. παράγραφος, γραμματοσειρά,
σημεία στίξης, απόσταση, να εξασκηθούν στην παραγωγή γραπτών κειμένων
και να αναπτύξουν δεξιότητες λέξεων, αποθήκευση, εκτύπωση κ.λπ. ).
Γ. Ως προς τη μαθησιακή διαδικασία
Να αναπτύξουν δεξιότητες που έχουν σχέση με την ενεργό συμμετοχή τους
στην πραγματοποίηση μιας έρευνας και να αποκτήσουν αναλυτική και
συνθετική ικανότητα
3
4. 4
Μέσα από την αναζήτηση πληροφοριών, την ανταλλαγή αποτελεσμάτων της
έρευνάς τους, τη διεξαγωγή των συμπερασμάτων και την ανάπτυξη
συζήτησης, να δοθεί η ευκαιρία στους μαθητές να συνεργαστούν, να
αλληλοβοηθηθούν, να αναπτύξουν κριτικές ικανότητες και να εργαστούν
ομαδικά. Να εμπλακούν έτσι, όσο πιο ενεργά γίνεται στη διαδικασία μάθησης,
να αποκτήσουν επικοινωνιακή ικανότητα και να αναπτύξουν κριτήρια
αξιολόγησης (αυτοαξιολόγησης – ετεροαξιολόγησης ).
Να αναπτύξουν πνεύμα συνεργασίας και ομαδικότητας.
Να επαναλάβουν και να εμπεδώσουν γνώσεις που απέκτησαν, με
δραστηριότητες διαθεματικές ( π.χ. Γλώσσα, Θεατρική Αγωγή, Αισθητική
Αγωγή, )
5. Κατηγορία λογισμικού – συνδυασμός κατηγοριών λογισμικού
Τα λογισμικά που θα χρησιμοποιηθούν είναι:
1. Internet Explorer και Μηχανή Αναζήτησης (Google), για την αναζήτηση
πληροφοριών και εικόνων καθώς και για την αξιοποίηση των δεδομένων της
έρευνας.
2. Revelation Natural Art, για την κατασκευή της πρόσκλησης του θεατρικού
έργου.
3. Επεξεργαστή κειμένου (word), για την τελική παραγωγή ενός ενημερωτικού
κειμένου, σχετικό με το διαπραγματευόμενο θέμα.
4. Kidspiration, για την ιδεατή εννοιολογική δομή μιας πρόσκλησης ή μιας αφίσας.
6. Διάρκεια
Η εκτιμώμενη διάρκεια του σεναρίου είναι ένα (1) διδακτικό δίωρο, στα πλαίσια
του ωρολογίου προγράμματος της τάξης, για τη διδασκαλία του μαθήματος της
«Γλώσσας».
7. Οργάνωση τάξης & απαιτούμενη υλικοτεχνική υποδομή
Το μάθημα θα γίνει στο εργαστήριο πληροφορικής του σχολείου. Οι μαθητές να
χωριστούν σε ομάδες των τριών (3) ατόμων, χρησιμοποιώντας και τον ανάλογο αριθμό
ηλεκτρονικών υπολογιστών.
4
5. 5
Οι ηλεκτρονικοί υπολογιστές θα πρέπει να διαθέτουν:
1. Δυνατότητα σύνδεσης στο διαδίκτυο (μηχανές αναζήτησης)
2. Δυνατότητα λειτουργίας λογισμικών (π.χ. επεξεργαστή κειμένου , Revelation
Natural Art, Kidspiration).
8. Περιγραφή και αιτιολόγηση του σεναρίου
1η
διδακτική ώρα
Πρώτη δραστηριότητα
Οι μαθητές ενθαρρύνονται στην αναζήτηση από το διαδίκτυο (Internet Explorer)
, εικόνων και πληροφοριών σχετικές με το θέμα. Χωρίζονται σε ομάδες των τριών
ατόμων και η κάθε ομάδα αναζητά εικόνες προσκλήσεων και αφίσας παιδικών
θεατρικών παραστάσεων.
Η κάθε ομάδα παρουσιάζει το σύνολο των εικόνων και των πληροφοριών που
βρήκε και αναφέρει τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά της πρόσκλησης και της αφίσας
προκειμένου να διαπιστώσουν τη δομή τους και τα χαρακτηριστικά τους στοιχεία. Η
ενεργητική συμμετοχή στη διαδικασία αναζήτησης και ανταλλαγής πληροφοριών θα
βοηθήσει, ώστε να δώσει ιδέες στους μαθητές, να τους κεντρίσει το ενδιαφέρον και να
τους προβληματίσει για να αρχίσουν την εργασία με τη βοήθεια του δασκάλου.
5
6. 6
Δεύτερη δραστηριότητα
Στη συνέχεια θα χρησιμοποιηθεί το λογισμικό εννοιολογικής χαρτογράφησης
(Kidspiration) , ώστε να οπτικοποιηθούν οι βασικές πληροφορίες
μιας
πρόσκλησης ή μιας αφίσας ( φορέας, διοργανωτής, τίτλος έργου, ημερομηνία, ώρα,
τόπος, υπογραφή), επιλέγοντας: new picture
2η
διδακτική ώρα
Πρώτη δραστηριότητα
Στη συνέχεια χρησιμοποιώντας το λογισμικό Revelation Natural Art δίνεται
η δυνατότητα δημιουργίας και διαμόρφωσης μιας εικόνας, που να έχει σχέση με το θέμα
που διαπραγματευόμαστε. Αρχικά από τη γραμμή μενού εισάγουν πλαίσιο κειμένου και
γράφουν το κείμενο της πρόσκλησης με τις απαραίτητες πληροφορίες για να
ενημερώσουν τον υποψήφιο θεατή της παράστασης Στη συνέχεια τα παιδιά ζωγραφίζουν
6
7. 7
ΤΟ 6Ο
ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ ΠΑΙΖΕΙ ΘΕΑΤΡΟ
ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΡΟΥΧΑ ΤΟΥ ΒΑΣΙΛΙΑ
Διασκευή του Γιάννη Καλατζόπουλου
Βασισμένη στο γνωστό παραμύθι του Χανς Κρίστιαν Άντερσεν
Σε μουσική Λουκιανού Κηλαηδόνη
Οι μαθητές της Τετάρτης και της Τρίτης τάξης παίζουν στο χώρο του
σχολείου «Τα καινούρια ρούχα του βασιλιά»
την Τετάρτη 13 Ιουνίου 2011
κατά ομάδες προσκλήσεις Η κάθε ομάδα παρουσιάζει τα αποτελέσματα της εργασίας της,
και τέλος γίνεται μια ετεροαξιολόγηση.
Δεύτερη δραστηριότητα
Με τη χρήση επεξεργαστή κειμένου (Word), αφού εισάγουμε μια σχετική
εικόνα από το διαδίκτυο γράφουμε τις απαραίτητες πληροφορίες για τη θεατρική
παράσταση.
9.
7
8. 8
Φύλλα εργασίας
Στις δύο διδακτικές ώρες χρησιμοποιούμε ένα φύλλο εργασίας μέσα από το
οποίο γίνεται η ανακάλυψη και η εμπέδωση της νέας γνώσης. Σας παρουσιάζουμε
αναλυτικά παρακάτω το περιεχόμενο του φύλλου εργασίας που δίνεται στις ομάδες
των μαθητών.
Φύλλο εργασίας 1
Ανοίξτε το πρόγραμμα Revelation Natural Art . Επιλέξτε για να
γράψετε το κείμενο της πρόσκλησης.
Στη συνέχεια με τις στάμπες από τη θεματολογία : ιστορίες , κτίρια ,μουσική,
ρούχα, κ.ά. στολίστε κατάλληλα την πρόσκληση.
Xρησιμοποιήστε τα εργαλεία από το μενού, ώστε να διαμορφώσετε τις εικόνες που
σχηματίσατε προσθέτοντας την προσωπική σας αισθητική.
8
9. 9
10. Πρόσθετες πληροφορίες
Επέκταση
Σύμφωνα με όσα παρουσιάστηκαν στο προτεινόμενο σενάριο τελικός στόχος όλων
των δραστηριοτήτων που προτείνονται είναι η ανάδειξη της ιδιαίτερης οργάνωσης ενός
ενημερωτικού κειμένου.
Κατά ανάλογο τρόπο οι μαθητές θα μπορούσαν να εργαστούν για την ανάλυση και
παραγωγή και άλλων ενημερωτικών κειμένων, όπως μια επιστολή ή ένα διαφημιστικό
φυλλάδιο. Έτσι με βάση την ανταπόκριση των μαθητών στο παρόν σενάριο ο δάσκαλος
μπορεί να επεκταθεί στην αξιοποίηση και επιλογή παρόμοιων δραστηριοτήτων, με σκοπό
να διδάξει ένα άλλο ενημερωτικό κείμενο που έχει τα ίδια χαρακτηριστικά Οι μαθητές θα
πρέπει να διδαχθούν την ιδιαιτερότητα της οργάνωσης ενός τέτοιου κειμένου, τη
λειτουργία των βασικών πληροφοριών και τη σημασία που έχει να παράγουν λόγο
προσαρμοσμένο στην περίσταση επικοινωνίας. Κάτι το οποίο άλλωστε έγινε και με την
πορεία του παραπάνω διδακτικού σεναρίου που αναφέρεται στη δημιουργία πρόσκλησης
και αφίσας μιας μαθητικής θεατρικής παράστασης
Αξιολόγηση
Με βάση το νέο Αναλυτικό Πρόγραμμα Σπουδών η αξιολόγηση δεν αποτελεί
ευθύνη μόνο του δασκάλου αλλά προκύπτει από τη συνεργασία δασκάλου και
μαθητών ή μαθητών μεταξύ τους. Μέσα από τις δραστηριότητες του παρόντος
σεναρίου κάθε μαθητής εμπλέκεται ατομικά αλλά και ομαδικά σε διαδικασίες και
τεχνικές αξιολόγησης που συμβάλλουν στην αγωγή του ως δέκτη και πομπού
μηνυμάτων, αναπτύσσοντας και διαμορφώνοντας την ικανότητά του να επιλέγει.
Έτσι δίνεται ιδιαίτερη βαρύτητα στην αυτοαξιολόγηση, την αυτοβελτίωση, την
ετεροαξιολόγηση και στη συλλογική αξιολόγηση.
Τα λάθη των μαθητών αξιοποιούνται μέσα από τη συζήτηση που ακολουθεί
μετά το πέρας των δραστηριοτήτων που προτείνονται. Αντιμετωπίζονται ως ενδείξεις
ενός προσωρινού επιπέδου ικανότητας των μαθητών, χρήσιμα για την
ανατροφοδότηση της διδακτικής διαδικασίας.
9
10. 10
Στα πλαίσια της αξιολόγησης δίνεται στους μαθητές ένα ηλεκτρονικό
σταυρόλεξο με λέξεις που αφορούν το θέατρο, με σκοπό τον εμπλουτισμό του
λεξιλογίου των παιδιών.
Καταλήγοντας λοιπόν θα λέγαμε ότι σε όλη τη διάρκεια υλοποίησης του
διδακτικού σεναρίου ακολουθούνται οι παραπάνω τεχνικές αξιολόγησης που
αναφέραμε.
10