έρευνα στο γραφείο του φερόμενου ως υπαρχηγού στην εγκληματική οργάνωση
σενάριο για αντιγόνη
1. ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΣ ( ΠΕ02 )
32Ο ΓΕΛ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ
23/10/2013
Τίτλος Σεναρίου
Πάμε θέατρο ;
Μάθημα : Αρχαία Ελληνικά Γενικής Παιδείας Β΄ Λυκείου ( Εισαγωγή
στη δραματική ποίηση & Σοφοκλέους Αντιγόνη , Πρόλογος , στ. 1-99 )
Εμπλεκόμενες γνωστικές περιοχές
Αρχαία Ελληνικά Γενικής Παιδείας Β΄ Λυκείου ( Σοφοκλέους Αντιγόνη )
Αρχαία Ελληνικά Γενικής Παιδείας Γ΄ Λυκείου ( Περικλέους Επιτάφιος )
Δραματική ποίηση Γ΄ Γυμνασίου ( Ευριπίδη , Ελένη )
Ιστορία Α΄ Λυκείου
Νεοελληνική γλώσσα
Γνωστικοί στόχοι
Μέσα από μια βιωματική προσέγγιση της Αντιγόνης του Σοφοκλή να
γνωρίσουν οι μαθητές τη μαγεία του αρχαίου ελληνικού θεάτρου , τις
αρετές του λόγου του Σοφοκλή , τα μέρη του αρχαίου ελληνικού
θεάτρου και το ιστορικό πλαίσιο που ευνόησε την ανάπτυξη του
συγκεκριμένου είδους της αρχαίας ελληνικής γραμματείας.
Να κατανοήσουν το περιεχόμενο των όρων έλεος , φόβος και
κάθαρση και να αντιληφθούν τη μεγάλη σημασία που απέδιδε η
Αθηναϊκή πολιτεία στην παιδευτική σημασία του θεάτρου , ώστε να
θεσπίσει την εποχή του Περικλή δωρεάν εισιτήρια για τους άπορους
πολίτες.
Να διακρίνουν τη βασική προσήλωση της πόλης στη διαμόρφωση
ηθικών αξιών , ώστε ο καλός καγαθός πολίτης της κλασικής εποχής
να είναι αυτός που έχει υψηλά στη συνείδησή του την αίσθηση του
χρέους και της τήρησης όχι μόνο των γραπτών νόμων του κράτους,
αλλά και των άγραφων νόμων της ηθικής , θέτοντας έτσι το
συμφέρον της πόλης πάνω από το ατομικό του καλό.
Να συνδέσουν την ακμή του δράματος με τη γενικότερη ανάπτυξη της
πόλης στο απόγειο της δύναμής της , τον 5ο αι. π.Χ.
Μελετώντας την αρχαία ελληνική γλώσσα στην πρωτότυπη μορφή
της να γνωρίσουν καλύτερα τη νέα ελληνική κατανοώντας τη
συνέχεια της ελληνικής γλώσσας .
2. Τεχνογραμματικοί
Να μάθουν να αξιοποιούν το Διαδίκτυο
και ανοιχτών
αρχαιογνωστικών λογισμικών όπως είναι η Πύλη της ελληνικής
γλώσσας για συλλογή και σύνθεση πληροφοριών στο πλαίσιο του
ψηφιακού γραμματισμού .
Να εκμεταλλευθούν τις δυνατότητες που παρέχουν τα λογισμικά
επεξεργασίας κειμένου και προβολής παρουσίασης για παραγωγή
υπερμεσικών και πολυτροπικών κειμένων , που θα ευνοούν τον
αναστοχασμό και τη βελτίωση των γνωστικών δομών τους.
Να εξοικειωθούν με τη χρήση του περιβάλλοντος Hotpotatoes ,
ώστε με τη γνωστοποίηση ΣΩΣΤΟΥ – ΛΑΘΟΥΣ να οδηγηθούν
στην αυτοκριτική και την αυτοβελτίωσή τους .
Να αντιληφθούν ότι οι ΤΠΕ μπορούν να συνεισφέρουν στην
αλλαγή δεδομένων στην εκπαίδευση και μπορούν να προσεγγίσουν
την αρχαία ελληνική γραμματεία
με τρόπο εύχρηστο και
ελκυστικό .
Παιδαγωγικοί
Να εξοικειωθούν στην ομαδοσυνεργατική διδασκαλία ,
μοιράζοντας ρόλους και αναλαμβάνοντας πρωτοβουλίες και
ευθύνες για την κατασκευή της ίδιας τους της γνώσης.
Στα πλαίσια της ομάδας να αναπτύξουν τις δεξιότητές τους για
δημιουργική αναζήτηση και συλλογική προσπάθεια για την
επίτευξη κοινών στόχων , ώστε να μεταβληθούν από παθητικούς
ακροατές
σε
ενεργά
υποκείμενα
της
εκπαιδευτικής
δραστηριότητας .
Να τονώσουν την αυτενέργεια και την αυτοπεποίθησή τους για να
γίνουν μελλοντικά ενεργοί και υπεύθυνοι πολίτες στην κοινωνία
της γνώσης και της πληροφορίας.
4 . Λογισμικά
Διαδίκτυο
Τα διαδικτυακά εργαλεία bubbl.us και Cmaptools
Πύλη για την Ελληνική Γλώσσα
http://www.greek-language.gr/greekLang/index.html
Λογισμικό επεξεργασίας κειμένου
Λογισμικό προβολής παρουσίασης
3. Το λογισμικό Comic Strip Creator
Το περιβάλλον hotpotatoes
5 . Διάρκεια
3 διδακτικές ώρες . Μία ώρα για εξοικείωση των μαθητών με την Πύλη
της Ελληνικής Γλώσσας και τα διαδικτυακά εργαλεία που προτείνονται ,
μία ώρα για έρευνα στο Διαδίκτυο , και μια ώρα για επεξεργασία των
ασκήσεων που περιλαμβάνονται στα φύλλα εργασίας , τη σύνθεση των
ευρημάτων τους και την παρουσίαση του έργου της κάθε ομάδας στο
σύνολο της τάξης.
6 . Οργάνωση τάξης
4 ομάδες των 5 ατόμων σύμφωνα με την ομαδοσυνεργατική μέθοδο .
Κριτήρια της διαμόρφωση των ομάδων η ανομοιογενής επίδοση ( 2
μαθητές αδύνατοι ως προς την επίδοση , 2 μέτριοι και ένας καλός ) ,
ώστε από την αλληλεπίδραση να δοθούν κίνητρα για βελτίωση της
ατομικής αλλά και συλλογικής προσπάθειας . Ένα μέλος ορίζεται ως
καθοδηγητής - συντονιστής , ένα ως γραμματέας της ομάδας , ένα ως
χειριστής του Η/Υ και δύο ως μέλη . Ένας μαθητής , κατόπιν
συνεννόησης της ομάδας θα επιφορτιστεί με το καθήκον της
παρουσίασης του έργου στο σύνολο της τάξης. Η κατανομή των
αρμοδιοτήτων γίνεται έτσι ώστε σε μελλοντική εργασία οι μαθητές να
αναλάβουν διαφορετικό ρόλο.
7 . Υλικοτεχνική υποδομή
4 φορητοί υπολογιστές , ένας για κάθε ομάδα ή αν είναι εφικτό το
εργαστήριο πληροφορικής του σχολείου . Επιπλέον , ένας φορητός Η/Υ
συνδεδεμένος με βιντεοπροβολέα για παρουσίαση των δραστηριοτήτων
των ομάδων.
8 . Περιγραφή σεναρίου
Με αφόρμηση την εισαγωγή της δραματικής ποίησης και τον Πρόλογο
της Αντιγόνης του Σοφοκλή οι μαθητές σε περιβάλλον συνεργατικής ,
διερευνητικής και ανακαλυπτικής μάθησης αναλαμβάνουν να
διεκπεραιώσουν εργασίες με επιλεγμένους εκπαιδευτικούς στόχους . Η
γνώση τεμαχίζεται σύμφωνα με το Skinner σε τμήματα για την καλύτερη
εμπέδωσή της και με τη σύνδεση ερεθίσματος – ανταπόκρισης ενισχύεται
η επιθυμητή συμπεριφορά των διδασκομένων . Οι μαθητές ερευνώντας
στο διαδίκτυο οικοδομούν τη γνώση σταδιακά , αξιοποιώντας πρότερες
4. εμπειρίες τους σύμφωνα με την εποικοδομιστική θεωρία του Piaget και
σε συνθήκες καθοδηγούμενης φθίνουσας καθοδήγησης από την πλευρά
του καθηγητή , ενθαρρύνεται η ικανότητά τους να ανακαλύπτουν , να
επινοούν και να συνθέτουν . Mε αλληλεπίδραση οδηγούνται στη γνώση
στο ευρύτερο πλαίσιο της ομάδας και όχι μόνοι ( ζώνη επικείμενης
ανάπτυξης του
Vygotsky )
και μαθαίνουν να λειτουργούν
αποτελεσματικά στις συνθήκες της σύγχρονης πραγματικότητας. Ο
εκπαιδευτικός , σύμφωνα με τη θεωρία του Brunner , τους επιβλέπει ,
τους καθοδηγεί και τους εμψυχώνει στην οικοδόμηση της γνώσης και
στην κατάκτηση νέων
δεξιοτήτων στα πλαίσια του ψηφιακού
γραμματισμού και του αλφαβητισμού της εικόνας.
9 . Φύλλα εργασίας
2 φύλλα εργασίας ( ένα ανά δύο ομάδες ) με συγκεκριμένες κατευθύνσεις
και σαφείς οδηγίες . Οι μαθητές θα εξασκηθούν στην αξιοποίηση των
πληροφοριών που παρέχει η Πύλη της Ελληνικής γλώσσας και θα
πλοηγηθούν στο διαδίκτυο αντλώντας τις σχετικές πληροφορίες. Στη
συνέχεια θα κληθούν να επεξεργαστούν τα αποτελέσματα των ερευνών
τους , να προχωρήσουν στη σύνθεσή τους και να προβάλλουν το έργο
που έχουν επιτελέσει . Στο τέλος κάθε φύλου εργασίας μία άσκηση του
λογισμικού Hotpotatoes θα βοηθήσει στην εμπέδωση της Γραμματικής
και του Συντακτικού των στίχων 1 – 99.
1ο φύλλο εργασίας
1 ) Επισκεφθείτε τους παρακάτω ιστότοπους:
http://ime.gr/chronos/gr
κλασική εποχή
πολιτισμός
http://ancientathens3d.com/classicathens.htm
http://www.greek-language.gr/greekLang/index.html
αρχαία
ελληνική
Βιβλιογραφία
Πηγές , Δικτυακοί τόποι
Λογισμικά
Θέατρο , Μουσική.
Συγκεντρώστε πληροφορίες και με τη χρήση του λογισμικού προβολής
παρουσίασης να δώσετε εικόνες και πληροφοριακό υλικό για την ακμή
του αρχαίου θεάτρου στην Αθήνα του 5ου αι. π.Χ. και για τη γενικότερη
πολιτιστική ανάπτυξη της πόλης.
5. 2 ) Με τη βοήθεια του διαδικτυακού εργαλείου http://www.bubbl.us/ να
κατασκευάσετε έναν ιεραρχικά δομημένο εννοιολογικό χάρτη με τον
οποίο θα δίνετε τα μέρη ενός αρχαίου θεάτρου. Στη συνέχεια να ψάξετε
φωτογραφίες από τη μηχανή αναζήτησης της Google και αφού τις
αποθηκεύσετε να τις συνδέσετε με τη χρήση υπερδεσμών με τα πλαίσια
του χάρτη που έχετε δημιουργήσει.
Να αξιοποιήσετε την εισαγωγή του ψηφιακού σχολικού εγχειριδίου και
παρεμφερείς ιστοσελίδες.
http://ebooks.edu.gr/modules/ebook/show.php/DSGLB121/628/4049,18288/
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A4%CF%81%CE%B1%CE%B3%CF
%89%CE%B4%CE%AF%CE%B1
3 ) Αξιοποιώντας το υλικό που σας δίνουν οι παρακάτω ιστοσελίδες να
γράψετε , με τη βοήθεια του προγράμματος επεξεργασίας κειμένου , πώς
αντιλαμβάνεστε εσείς το περιεχόμενο των όρων έλεος , φόβος και
κάθαρση.
http://www.fhw.gr/chronos/05/gr/culture/2310tragedy.html
http://www.greek-language.gr/greekLang/index.html
αρχαία
ελληνική
Βιβλιογραφία
Πηγές , Δικτυακοί τόποι
Λογισμικά
Κατάλογος όρων
Τραγωδία
http://ebooks.edu.gr/modules/ebook/show.php/DSGLB121/628/4049,18288
4 ) Ανοίξτε ένα έγγραφο στο λογισμικό επεξεργασίας κειμένου. Στη
συνέχεια κατεβάστε από το Διαδίκτυο μια φωτογραφία της Αντιγόνης
και μια της Ισμήνης . Αποθηκεύστε τις και επικολλήστε τις στο έγγραφό
σας. Ακολουθήστε τα βήματα: Εισαγωγή
Εικόνα
Αυτόματα σχήματα
Επεξηγήσεις. Επιλέξτε το σχήμα :
6. Χρησιμοποιώντας τις εικόνες/φωτογραφίες των δύο βασικών ηρωίδων
της τραγωδίας και το παραπάνω σχήμα δημιουργήστε ένα διάλογο
Αντιγόνης – Ισμήνης στον οποίο θα διαφαίνεται η διαφωνία των δύο
αδελφών σχετικά με την τήρηση ή όχι της διαταγής του Κρέοντα , η
κλιμακούμενη αντιπαράθεσή τους , όπως μας δίνεται στον Πρόλογο ( στ.
1 – 99 ) , και κατά συνέπεια η διαφορετική βιοθεωρία που οι δύο αδελφές
πρεσβεύουν.
4 ) Για την εξέταση της Γραμματικής και του Συντακτικού της ενότητας
ακολουθούν ασκήσεις σύμφωνα με το περιβάλλον Hotpotatoes.
2ο φύλλο εργασίας
1 ) Ανοίξτε μια διαφάνεια στο λογισμικό προβολής παρουσίασης και
ακολουθήστε τα παρακάτω βήματα:
Εισαγωγή
Εικόνα
Οργανόγραμμα
Δώστε τον τίτλο « Οι τρεις μεγάλοι τραγικοί ποιητές» στο κεντρικό
πλαίσιο και στο κάθε ένα από τα τρία που σας εμφανίζονται παρακάτω
επικολλήστε από μια φωτογραφία του Αισχύλου , του Σοφοκλή και του
Ευριπίδη. Χρησιμοποιήστε υπερσυνδέσμους ώστε η κάθε φωτογραφία
να οδηγεί σε κείμενο που θα δίνει τις βασικότερες πληροφορίες για τη
ζωή και το έργο του καθενός. Στοιχεία να πάρετε από τους ιστότοπους
που προτείνονται παρακάτω :
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CF%85%CF%81%CE%B9%CF
%80%CE%AF%CE%B4%CE%B7%CF%82
http://ebooks.edu.gr/modules/ebook/show.php/DSGLB121/628/4049,18288
http://www.greek-language.gr/greekLang/index.html
αρχαία
ελληνική
Βιβλιογραφία
Πηγές , Δικτυακοί τόποι
7. Λογισμικά
έργο ).
Κατάλογος όρων
Αισχύλος ( βίος και
http://www.greek-language.gr/greekLang/index.html
αρχαία
ελληνική
Βιβλιογραφία
Πηγές , Δικτυακοί τόποι
Λογισμικά
Κατάλογος όρων
Σοφοκλής ( βίος και
έργο ).
http://www.greek-language.gr/greekLang/index.html
αρχαία
ελληνική
Βιβλιογραφία
Πηγές , Δικτυακοί τόποι
Λογισμικά
Κατάλογος όρων
Ευριπίδης ( βίος και
έργο ).
2 ) Με τη βοήθεια του λογισμικού Cmaptools που έχετε κατεβάσει στον
υπολογιστή που δουλεύετε , να κατασκευάσετε έναν εννοιολογικό χάρτη
με υποενότητες με τον οποίο θα δίνετε τα κατά ποσόν και κατά ποιόν
μέρη μιας αρχαίας τραγωδίας. Να αξιοποιήσετε την εισαγωγή του
ψηφιακού σχολικού εγχειριδίου και τις παρακάτω σχετικές ιστοσελίδες :
http://ebooks.edu.gr/modules/ebook/show.php/DSGLB121/628/4049,18288/
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A4%CF%81%CE%B1%CE%B3%CF
%89%CE%B4%CE%AF%CE%B1
3 ) Αξιοποιώντας το υλικό που σας δίνουν οι παρακάτω ιστοσελίδες να
γράψετε , με τη βοήθεια του προγράμματος επεξεργασίας κειμένου , πώς
αντιλαμβάνεστε εσείς το περιεχόμενο των όρων ύβρις και τίσις.
http://ebooks.edu.gr/modules/ebook/show.php/DSGYMA113/551/3624,15535
http://www.fhw.gr/chronos/05/gr/culture/2310tragedy.html
http://www.greek-language.gr/greekLang/index.html
αρχαία
ελληνική
Βιβλιογραφία
Πηγές , Δικτυακοί τόποι
Λογισμικά
Κατάλογος όρων
Τραγωδία
http://ebooks.edu.gr/modules/ebook/show.php/DSGLB121/628/4049,18288
8. 4 ) Το παρακάτω κόμικ αναφέρεται στην εισαγωγή της τραγωδίας του
Ευριπίδη Ελένη ( Δραματική ποίηση Γ΄ Γυμνασίου ) .
Μεταφερθείτε τώρα νοερά στην Αθήνα του 442 π.Χ. και
χρησιμοποιήστε το λογισμικό Comic Strip Creator για να δημιουργήσετε
μια ανάλογη μικρή ιστορία που θα αφορά στην παρακολούθηση της
Αντιγόνης του Σοφοκλή .
9. 4 ) Για την εξέταση της Γραμματικής και του Συντακτικού της
ενότητας ακολουθούν ασκήσεις σύμφωνα με το περιβάλλον Hotpotatoes.