Психологічні аспекти ізадачі професійної орієнтації в школі Підготувала методист НМЦ Глінська Т.В. Сучасні психолого-педагогічні підходи до розвитку обдарованості старшокласників в умовах профільного навчання
2.
Мета: ознайомитись зметодичними рекомендаціями співпраці методиста з профорієнтаційної роботи з вчителями – предметниками; основними формами профорієнтаційної роботи при вивченні програмних тем на уроках; роботою вчителя-предметника в профільних класах
3.
Що таке профорієнтація?Профорієнтація - це науково обґрунтована система соціально-економічних, психолого-педагогічних, медико - біологічних і виробничо-технічних заходів по наданню молоді особово-орієнтованої допомоги у виявленні і розвитку здібностей і схильностей, професійних і пізнавальних інтересів у виборі професії, а також формування потреби і готовності до праці в умовах ринку, багатоукладності форм власності і підприємництва. Вона реалізується через навчально-виховний процес, позаурочну і позашкільну роботу з учнями. Професійна орієнтація - це багатоаспектна система, що включає освіту, виховання, вивчення психофізіологічних особливостей, проведення психодіагностики, організація елективних курсів, а також, що особливо важливо, занять по психології.
4.
Аспекти Соціальний аспект полягає у формуванні ціннісних орієнтацій молоді в професійному самовизначенні, де робиться акцент на вивченні вимог до кваліфікації працівника тієї або іншої сфери. Економічний аспект - це процес управління вибором професії молоді відповідно до потреб суспільства і можливостей особи (вивчення ринку праці). Психологічний аспект полягає у вивченні структури особи, формуванні професійної спрямованості (здібність до усвідомленого вибору). Педагогічний аспект пов'язаний з формуванням суспільно значущих мотивів вибору професії і професійних інтересів. Медико - фізіологічний аспект висуває такі основні задачі як розробка критеріїв професійного відбору відповідно до стану здоров'я, а також вимог, які пред'являє професія до особи кандидата.
5.
Цілі профорієнтації наданняпрофорієнтаційної підтримки учням в процесі вибору профілю навчання і сфери майбутньої професійної діяльності; вироблення у школярів свідомого відношення до праці та професійного самовизначення в умовах свободи вибору сфери діяльності відповідно до своїх можливостей, здібностей і з урахуванням вимог ринку праці.
6.
Задачі профорієнтації: отриманнянесуперечливих даних про переваги, схильності і можливості учнів для розділення їх за профілями навчання; забезпечення широкого діапазону варіативності профільного навчання за рахунок комплексних і нетрадиційних форм і методів, на уроках, елективних курсах і у виховній роботі; додаткова підтримка груп школярів, у яких можливо спрогнозувати складнощі трудовлаштування; вироблення гнучкої системи кооперації старшого ступеня школи з установами додаткової і професійної освіти, а також з підприємствами міста, регіону.
7.
Мотивація свідомого вибору професії – це система засобів, направлених на реалізацію потреби в придбанні певної професії. Основною метою вчителя-предметника при профорієнтаційній роботі в будь-якому профілі навчання є : знайомити учнів з різними видами праці і професіями; вивчати їх нахили, здібності професійні інтереси; консультувати учнів з питань, які пов’язанні з продовженням навчання та працевлаштуванням.
8.
Задачі вчителя -предметника : продумати, з якою професією доречно ознайомити учнів у межах програмної теми; враховувати спільні основи профорієнтації під час вивчення різних навчальних предметів; для проведення профорієнтаційної роботи в рамках свого предмета, вчитель повинен мати теоретичну та практичну підготовку
9.
Теоретичнапідготовка включає: знання цілей, задач профорієнтації, методів їх реалізації в умовах відповідного предмета, психолого-педагогічні особливості учнів різного віку.
10.
Практична підготовка включає: знання методики профорієнтаційної роботи в умовах викладання відповідного предмета; вмінь та навиків проведення різних заходів (бесід, зустрічей, екскурсій тощо).
11.
УРОК є основноюформою навчально-виховного процесу, і від того, наскільки серйозно відноситься вчитель - предметник до включення в хід уроку профорієнтаційного матеріалу, буде залежати ефективність роботи всієї школи при підготовці учнів до правильного вибору професії.
12.
Основними формами профорієнтаційної роботи при вивченні програмних тем є: - бесіда про професії, які пов’язанні з матеріалом,що вивчається; - розв’язування різних типів задач з практичним змістом; - участь в олімпіадах, вечорах, теоретичних конференціях; - екскурсії на підприємства, виставки; - зустріч із спеціалістами; - проведення тематичних, літературно-художніх вечорів, усних журналів тощо.
13.
Вчителі – предметники сприяють розвитку пізнавального інтересу, творчої спрямованості особи школярів, використовуючи різноманітні методи і засоби: проектну діяльність, ділові ігри, семінари, круглі столи, конференції, предметні тижні, олімпіади, факультативи, конкурси стінних газет, домашні твори і т.д.; забезпечують спрямованість профорієнтації уроків, формують у учнів загальні трудові, професійно важливі навички; сприяють формуванню у школярів адекватної самооцінки; проводять спостереження по виявленню схильностей і здібностей учнів; адаптують навчальні програми залежно від профілю класу, особливостей учнів тощо
14.
Уколективі чужої роботи нема Тісна співпраця - шлях до великого успіху