“ВЕСЕЛА ПОДОРОЖ”
(Автоматизація звуків [р],
[p’] в словах,реченнях та
зв’язному мовленні)
Вчитель-логопед СШДС “Відродження”
Солом’янського району м. Києва
Партешко Ірини Борисівни
МЕТА:












Продовжити автоматизацію вимови звука
[Р] у словах, реченнях, зв’язному мовленні.
Розвивати фонематичний слух, увагу в процесі аналізу
та синтезу слів, під час роботи над складовою
структурою слів.
Вправляти у використанні іменників у родовому та
давальному відмінках однини та множини, в узгодженні
прикметників з іменниками.
Збагачувати словник дітей словами за лексичними
темами: «Музичні інструменти», «Школа», «Тварини»,
творами фольклору (загадкамии, скоромовками,
прислів’ями).
Формувати дрібну моторику пальців рук,
удосконалювати загальну моторику в рухливих іграх з
елементами логоритміки.
Розвивати логічне мислення, зорову, тактильну, слухову
пам’ять, тренувати сталість та концентрацію уваги.
Виховувати позитивне ставлення до процесу навчання,
почуття дружби та взаємодопомоги.
Обладнання:
 Картки та таблиці з надрукованими
на них словами та реченнями,
букви, м’яч, «Чарівне дерево»,
дитячі музичні інструменти, аркуші
паперу для малювання, мольберти,
маркери.
Хід заняття
Логопед звертається до дітей: «Любі
діти! Сьогодні листоноша приніс лист.
Адреса на ньому: «Дитячий садок
«Відродження». Дітям четвертої групи.»
 Логопед зачитує листа: «Дорогі діти!
Запрошую вас у чарівну подорож до
Країни Знань, у якій на вас чекають
цікаві ігри та завдання. Успіхів вам!
Вчителька 1 класу.»
 Логопед запрошує дітей зайняти місця
в потягу і вирушати в подорож.
 Звучить музика.













Станція «Спортивна»
Ігри з м’ячем.
1. «Слово зі звуком [Р]
називай - м’яч по колу
передавай».
Називання дітьми слів,
у назві яких є звук [Р].
2.Визначення складової
структури слів.
«Визнач кількість складів
у словах: сир, рука,
ворона, черепаха,
морозиво, річка, рак,
сорока…».
3.«Назвіть слова з одним
складом, з двома
складами, з трьома
складами, з 4-ма».
Впоравшись зі всіма
завданнями, діти
«сідають» у потяг і
продовжують подорож.
Станція «Грамота»
1.«Цікава таблиця»
Прочитайте слова, записані на таблиці,
«ланцюжком». Визначте місце букви Р
у словах, визначте кількість складів
у словах. Назвіть слова, які можна
об’єднати в одну лексичну групу».



РАК

РУКА

СОРОКА

МОРОЗИВО

РОТ

РИБА

ВОРОНА

ЧЕРЕПАХА

РИС

НОРА

КОРОВА

ВАРЕНИКИ

РИСЬ

РУЧКА

ГОРОБЕЦЬ

СМОРОДИНА
2.»Прочитай слово»


«Вставте пропущену
букву в слова: помідо.,
огі.ок, бу.як., .едиска,
пе.ець і прочитайте їх.»

3. «Четвертий-зайвий»
 «Прочитайте слова,
знайдіть зайве слово.
Поясніть свій вибір.»

ПОМІДОР
ОГІРОК
ГРУША
БУРЯК

СОРОКА
ВОРОНА
ГОРОБЕЦЬ
ЛАСТІВКА

ТИГР
КЕНГУРУ
РИСЬ
КОРОВА
4. «Поле чудес»
 На набірному полотні
виставлені
зворотньою стороною
картки із записаними
на них буквами.
 «На цих картках
заховалися» назви
тварин, у яких є звук
[Р]. Спробуйте
відгадати ці слова».
Діти називають по
черзі букви та слова.

Т И Г Р
К Е Н Г У Р У
К Р О К О Д И Л
5. «Відгадай слово»
 Логопед пропонує прочитати слова,користуючись
цифрами:

1 2 3 4 5 6 7 8 9
Р У І М И Б К А С



У кожної дитини – картка із зашифрованим словом і набір
букв. Діти самостійно викладають слово за поданими
схемами.
Приклади карток:

7186
КРАБ

48178
МАРКА

951
СИР

1568
РИБА

187
РАК
Логопед : «Ви добре впорались із завданнями,
а тепер час перепочити».
Станція «Весела»
«Художники»
 Дітей об’єднують у дві команди, у кожної
з яких є мольберт і різнокольорові
маркери. «Намалюйте предмети, у назві
яких є звук [Р]».
«Чистомовки»


«Які скоромовки ви знаєте? Які знаєте прислів’я , приказки, загадки, у яких
часто промовляється звук [Р] ?

«Зачароване дерево»



«Прочитайте речення. Чи згодні ви з висловленою думкою? Чому? Поясніть.»
На «зачарованому дереві» розміщено таблички з реченнями:

Огірки, помідори – це фрукти.
Риби ростуть на грядках.
Персики, груші, виноград – це овочі.
Рома грає на барані.
В квача грають огірки.
Тигр, кенгуру, крокодил – це риби.


Знову «потяг» вирушає до наступної зупинки.


Станція «Музична»
«Музичний магазин»

Логопед пропонує дітям «купити» в магазині
музичні інструменти, у назві яких є звук [Р].
Діти звертаються до логопеда:
«Я хочу купити…(маракаси, бандуру, тріолу)»
«Продайте мені, будь ласка, … (гармошку,
барабан, арфу)»

Логопед звертається до дітей: «Як
називається група людей, які грають на
різних музичних інструментах?» (Оркестр).
«А тепер давайте і ми заграємо на наших
музичних інструментах».

Звучить музика - діти грають.


Дитина промовляє:
«Без пісеньки, без музики
Не можна в світі жити,
Ми з піснею і танцями
Будемо дружити».




Логопед: «Це була кінцева станція нашої
подорожі. Вам сподобалось мандрувати?
Згадайте: на яких станціях ми побували?
Назвіть їх. Які ігри вам сподобались
найбільше?»



Логопед підбиває підсумки заняття, оцінює
роботу дітей.

І.Партешко. Весела подорож (автоматизація вимови звуків [р] та [p'])

  • 1.
    “ВЕСЕЛА ПОДОРОЖ” (Автоматизація звуків[р], [p’] в словах,реченнях та зв’язному мовленні) Вчитель-логопед СШДС “Відродження” Солом’янського району м. Києва Партешко Ірини Борисівни
  • 2.
    МЕТА:        Продовжити автоматизацію вимовизвука [Р] у словах, реченнях, зв’язному мовленні. Розвивати фонематичний слух, увагу в процесі аналізу та синтезу слів, під час роботи над складовою структурою слів. Вправляти у використанні іменників у родовому та давальному відмінках однини та множини, в узгодженні прикметників з іменниками. Збагачувати словник дітей словами за лексичними темами: «Музичні інструменти», «Школа», «Тварини», творами фольклору (загадкамии, скоромовками, прислів’ями). Формувати дрібну моторику пальців рук, удосконалювати загальну моторику в рухливих іграх з елементами логоритміки. Розвивати логічне мислення, зорову, тактильну, слухову пам’ять, тренувати сталість та концентрацію уваги. Виховувати позитивне ставлення до процесу навчання, почуття дружби та взаємодопомоги.
  • 3.
    Обладнання:  Картки татаблиці з надрукованими на них словами та реченнями, букви, м’яч, «Чарівне дерево», дитячі музичні інструменти, аркуші паперу для малювання, мольберти, маркери.
  • 4.
    Хід заняття Логопед звертаєтьсядо дітей: «Любі діти! Сьогодні листоноша приніс лист. Адреса на ньому: «Дитячий садок «Відродження». Дітям четвертої групи.»  Логопед зачитує листа: «Дорогі діти! Запрошую вас у чарівну подорож до Країни Знань, у якій на вас чекають цікаві ігри та завдання. Успіхів вам! Вчителька 1 класу.»  Логопед запрошує дітей зайняти місця в потягу і вирушати в подорож.  Звучить музика. 
  • 5.
           Станція «Спортивна» Ігри зм’ячем. 1. «Слово зі звуком [Р] називай - м’яч по колу передавай». Називання дітьми слів, у назві яких є звук [Р]. 2.Визначення складової структури слів. «Визнач кількість складів у словах: сир, рука, ворона, черепаха, морозиво, річка, рак, сорока…». 3.«Назвіть слова з одним складом, з двома складами, з трьома складами, з 4-ма». Впоравшись зі всіма завданнями, діти «сідають» у потяг і продовжують подорож.
  • 6.
    Станція «Грамота» 1.«Цікава таблиця» Прочитайтеслова, записані на таблиці, «ланцюжком». Визначте місце букви Р у словах, визначте кількість складів у словах. Назвіть слова, які можна об’єднати в одну лексичну групу».  РАК РУКА СОРОКА МОРОЗИВО РОТ РИБА ВОРОНА ЧЕРЕПАХА РИС НОРА КОРОВА ВАРЕНИКИ РИСЬ РУЧКА ГОРОБЕЦЬ СМОРОДИНА
  • 7.
    2.»Прочитай слово»  «Вставте пропущену буквув слова: помідо., огі.ок, бу.як., .едиска, пе.ець і прочитайте їх.» 3. «Четвертий-зайвий»  «Прочитайте слова, знайдіть зайве слово. Поясніть свій вибір.» ПОМІДОР ОГІРОК ГРУША БУРЯК СОРОКА ВОРОНА ГОРОБЕЦЬ ЛАСТІВКА ТИГР КЕНГУРУ РИСЬ КОРОВА
  • 8.
    4. «Поле чудес» На набірному полотні виставлені зворотньою стороною картки із записаними на них буквами.  «На цих картках заховалися» назви тварин, у яких є звук [Р]. Спробуйте відгадати ці слова». Діти називають по черзі букви та слова. Т И Г Р К Е Н Г У Р У К Р О К О Д И Л
  • 9.
    5. «Відгадай слово» Логопед пропонує прочитати слова,користуючись цифрами: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Р У І М И Б К А С  У кожної дитини – картка із зашифрованим словом і набір букв. Діти самостійно викладають слово за поданими схемами. Приклади карток: 7186 КРАБ 48178 МАРКА 951 СИР 1568 РИБА 187 РАК
  • 10.
    Логопед : «Видобре впорались із завданнями, а тепер час перепочити».
  • 11.
    Станція «Весела» «Художники»  Дітейоб’єднують у дві команди, у кожної з яких є мольберт і різнокольорові маркери. «Намалюйте предмети, у назві яких є звук [Р]».
  • 12.
    «Чистомовки»  «Які скоромовки визнаєте? Які знаєте прислів’я , приказки, загадки, у яких часто промовляється звук [Р] ? «Зачароване дерево»   «Прочитайте речення. Чи згодні ви з висловленою думкою? Чому? Поясніть.» На «зачарованому дереві» розміщено таблички з реченнями: Огірки, помідори – це фрукти. Риби ростуть на грядках. Персики, груші, виноград – це овочі. Рома грає на барані. В квача грають огірки. Тигр, кенгуру, крокодил – це риби.  Знову «потяг» вирушає до наступної зупинки.
  • 13.
     Станція «Музична» «Музичний магазин» Логопедпропонує дітям «купити» в магазині музичні інструменти, у назві яких є звук [Р]. Діти звертаються до логопеда: «Я хочу купити…(маракаси, бандуру, тріолу)» «Продайте мені, будь ласка, … (гармошку, барабан, арфу)»  Логопед звертається до дітей: «Як називається група людей, які грають на різних музичних інструментах?» (Оркестр). «А тепер давайте і ми заграємо на наших музичних інструментах».  Звучить музика - діти грають.  Дитина промовляє: «Без пісеньки, без музики Не можна в світі жити, Ми з піснею і танцями Будемо дружити».   Логопед: «Це була кінцева станція нашої подорожі. Вам сподобалось мандрувати? Згадайте: на яких станціях ми побували? Назвіть їх. Які ігри вам сподобались найбільше?»  Логопед підбиває підсумки заняття, оцінює роботу дітей.