SlideShare a Scribd company logo
MEI/2021
HDPS 3303
PERANCANGAN DAN PENGAJARAN
KOGNITIF
E-MEL : syarmilashukor@oum.edu.my
PUSAT PEMBELAJARAN : OPEN UNIVERSITY
MALAYSIA BANGI
1
ISI KANDUNGAN MUKASURAT
BAHAGIAN A
RANCANGAN PENGAJARAN 2-12
HARIAN
BAHAGIAN B
PENGENALAN 12-13
OBJEKTIF KAJIAN 13
PEMERHATIAN ANEKDOT 13-14
LAPORAN PERKEMBANGAN KOGNITIF 14-15
KESIMPULAN 15-16
RUJUKAN
2
BAHAGIAN A
Rancangan Pengajaran Harian
Nama Guru : Nor Syarmila Sari bt Shamsuddin Shukor
Kelas : 6 Rose
Tarikh :10 Jun 2021
Hari : Khamis
Masa : 40 minir ( 8.30 pagi -9.10 pagi)
Bilangan Murid : 16 Orang
Umur : 6 Tahun
Modul : Tema
Tajuk : Alam Bahan ( Air)
Fokus : SA 2.0 Konsep penerokaan bermain air
Tunjang utama : ST 2.0 Kemahiran saintifik
Standard Pembelajaran : ST. 2.4.2 : Membuat ramalan apa yang berlaku berdasarkan
pengalaman lepas (eksperimen bahan larut dan tidak larut)
Kesepaduan Tunjang : PSE 3.2.2 Bertolak ansur dan bekerjasama semasa menjalankan
aktiviti
3
Objektif dan Hasil Pembelajaran
Ingin mentaksir pengetahuan pelajar tentang perkembangan kanak-kanak melalui
penerokaan semasa bermain air. Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
i) Menyebut dan mengenali bahan larut dan tidak larut dengan bimbingan guru
ii) Mengelaskan bahan larut dan tidak larut dengan betul
iii) Menunjukkan sikap tolak ansur dan bekerjasama semasa menjalakan aktiviti
Pengetahuan sedia ada :
Kanak-kanak telah didedahkan dengan sifat-sifat umum bahan di persekitaran
Kemahiran Berfikir (KB)
Mengelas, meramal, menyelesaikan masalah, menghubungkait, menaakul
Penerapan Nilai (PN)
Bekerjasama, bertolak ansur, berdisiplin, mendengar arahan
Bahan Bantu Mengajar (BBM)
Boneka jari, garam,gula, pasir, batu, pentas boneka, science boards,bekas air,sudu
Fokus Kecerdasan Pelbagai (MI)
Linguistik, Interpersonal , Naturalis
4
Langkah/Masa
Pengenalan
Set Induksi
(10 minit)
Isi Pelajaran
Persembahan
bercerita.
”Kisah di suatu
petang”
Sari dan Zaidi
adalah kanak-
kanak yang
sangat aktif.
Pada suatu hari,
Sari mengajak
Zaidi pergi ke
taman
berdekatan di
rumah mereka
untuk
melakukan
aktiviti
penerokaan
Sains. Mereka
singgah di
kedai runcit
untuk membeli
garam dan gula.
Selepas mereka
membeli
barangan
tersebut,
mereka pulang
ke rumah untuk
Aktiviti Guru
Guru
mengarahkan
murid-murid
duduk dengan
baik di hadapan
pentas boneka.
Guru membuat
persembahan
bercerita.
Guru
mengaitkan
cerita ”Kisah di
suatu petang”
dengan aktiviti
yang akan
dijalankan pada
hari tersebut.
Aktiviti Murid
Murid-murid
berkumpul
dihadapan
pentas boneka.
Murid-murid
menonton guru
membuat
persembahan
bercerita
dengan
gembira.
Catatan/BBM
BBM:
-batang boneka
-pentas boneka
MI
-Interpersonal
-Linguistik
PN
-berdisiplin
-mendengar
arahan
5
Langkah 1
( 5 minit)
mengambil
bekas air.
Mereka
memulakan
aktiviti mereka
dengan
memasukkan
gula, garam,
batu dan pasir.
Mereka berdua
memerhatikan
bahan yang
mana larut dan
tidak larut.
Setelah selesai,
mereka berjanji
akan
menceritakan
keseronokan
aktivti tersebut
kepada rakan-
rakannya yang
lain.
Demonstrasi
eksperimen
bahan larut dan
tidak larut
Guru
memberikan
penerangan
tentang konsep
bahan larut dan
tidak larut.
Murid-murid
mendengar
penerangan
yang diberikan
oleh guru
dengan tekun.
BBM
-bekas air
-air
-sudu
-gula
-garam
6
Langkah 2
(15 minit) Eksperimen
-bahan larut
dan tidak larut
Langkah
eskperimen
Murid-murid
memasukkan
bahan yang
disediakan ke
dalam bekas air
satu persatu
secara bergilir-
gilir.
Bahan-bahan
tersebut
Guru
menunjukkan
contoh
eksperimen
bahan larut dan
tidak larut
menggunakan
beberapa bahan
di hadapan
mereka.
Guru
membahagikan
murid-murid
kepada 4
kumpulan.
Guru
mengarahkan
murid-murid
mengambil
tempat di meja
yang telah
disusun dengan
baik oleh guru.
Guru
menerangkan
Murid-murid
memerhati
contoh yang
dilakukan oleh
guru.
Murid-murid
menjalankan
eksperimen
secara
berkumpulan.
Murid-murid
mengisi bahan
larut dan tidak
larut ke dalam
bekas air yang
disediakan oleh
guru mengikut
giliran.
Murid yang
selesai
-pasir
-batu
MI
-Interpersonal
-Linguistik
MI
-Linguistik
-Interpersonal
PN
-bekerjasama
-bertolak ansur
KB
-mengelas
-menyelesaikan
masalah
7
haruslah
dimasukkan
secara
perlahan-
perlahan ke
dalam air.
Gambar bahan
tersebut akan
dilekatkan pada
’Science
Board’
yang
disediakan
mengikut ciri-
ciri larut dan
tidak larut.
langkah-
langkah untuk
menjalankan
eksperimen
tersebut.
Guru
mengagihkan
bahan yang
akan digunakan
dalam
eksperimen
yang akan
dijalankan
kepada mereka.
Setelah semua
murid-murid
bersedia, guru
mengarahkan
kanak-kank
memulakan
eksperimen
mereka.
Guru
memerhati
murid-murid
sepanjang
mereka
melakukan
eksprimen akan
duduk di tempat
masing-masing.
8
Langkah 3
( 5 minit)
Sesi ”Mari Kita
Semak
Bersama”
Hasil
eksperimen
bahan larut dan
tidak larut di
Science Board
Larut
-gula
-garam
Tidak larut
menjalankan
aktiviti
tersebut.
Guru
memberikan
arahan kepada
murid-murid
supaya
berkumpul
setelah semua
kumpulan
selesai.
Guru
mengarahkan
setiap
kumpulan
menghantar
wakil untuk
menceritakan
hasil dapatan
kajian mereka
satu persatu.
Murid-murid
selesai dan
berhenti
menjalankan
eksperimen
Setiap wakil
dari setiap
kumpulan
datang
kehadapan dan
menceritakan
hasil dapatan
kajian mereka.
Murid-murid
memberikan
respon dan
membuat
perbandingan
jawapan di
science board
bersama guru.
BBM
-science boards
MI
-Linguistik
PN
-Yakin diri
KB
-Membanding
9
Langkah 4
(5 minit)
-pasir
-batu
Lembaran
Kerja
”larut dan tidak
larut”.
Guru
menanggalkan
science board
yang diletakkan
di hadapan
kelas.
Guru
mengedarkan
lembaran kerja
untuk semua
murid bagi
menguji
kefahaman
murid
terhadapan
pengajaran.
Guru
menerangkan
kepada murid
cara untuk
menyiapkan
lembaran kerja
yang diberi.
Setelah murid
berjaya
menyiapkan
lembaran kerja
Murid-murid
mendengar
penerangan
guru.
Murid-murid
menyiapkan
lembaran kerja
yang diberikan.
Murid-murid
menyerahkan
lembaran kerja
tersebut apabila
mereka telah
menyiapkannya.
PN:
-keberanian
-berdisiplin
BBM
-lembaran kerja
MI
-Kecerdasan
linguistik
bahasa
-Kecerdasan
interpersonal
10
Penutup
( 5 minit)
Sesi ingat
semula (soal
jawab)
Guru
menjalankan
sesi soal jawab
kepada murid-
murid.
Contoh soalan
-namakan
bahan lain yang
larut yang
pernah kamu
lihat sebelum
ini?
yang diberi,
guru
mengumpulkan
semula
lembaran kerja
tersebut dengan
menyemaknya
kemudian
Guru
mengarahkan
murid-murid
kembali semula
ke tempat
masing-masing.
Guru mula
menjalankan
pertanyaan
kepada mereka.
Guru bertanya
tentang
keseluruhan
aktiviti
penerokaan
yang
dijalankan.
Murid-murid
kembali semula
ke tempat
masing-masing.
Murid-murid
menjawab
soalan yang
diajukan oleh
guru.
Murid-murid
memberikan
pendapat dan
berkongsi
pengalaman
mereka
sepanjang
aktivti berlaku.
MI
-Interpersonal
-Naturalis
PN
-berdisiplin
11
-berikan bahan
yang tidak larut
selain di atas.
Guru mengajak
murid-murid
mengaitkan
penerokaan
yang dijalankan
dengan alam
sekitar dengan
bertanyakan
soalan.
Murid-murid
mengaitkan
eksperimen
yang dijalankan
dengan alam
sekitar dengan
bertanya dan
menjawab
soalan guru.
Refleksi
Pada akhir pembelajaran, saya dapati 24 orang daripada 26 orang murid mencapai
objektif. 2 orang murid yang tidak mencapai objektif akan diberi latihan tambahan. Pada
sesi penutup saya telah membuat kesimpulan tentang pembelajaran dengan bersoal jawab
dengan murid.
Bahan Bantu Mengajar
Boneka jari Pentas boneka
12
Garam Gula
Batu Pasir
Bekas air Sudu
13
Pengenalan
Pada masa dahulu, ahli psikologi beranggapan bahawa tingkah laku manusia
dipengaruhi oleh naluri. Diikuti pula dengan teori tingkah laku yang mengatakan manusia
menghasilkan tingkah laku adalah kesan daripada pembelajaran kerana manusia dianggap
seperti mesin dan minda manusia adalah kosong. Tetapi setelah timbul kesederan bahawa
otak manusia adalah berfungsi untuk melahirkan tingkah laku, maka terlahirlah teori-teori
yang mengkaji bagaimana minda manusia memainkan peranannya.
Antara ahli psikologi yang dikaitkan dengan perkembangan kognitif ialah Jean Piaget
dan Lev Vygotsky. Pada pandangan Piaget 1952, kemampuan atau perkembangan
kognitif adalah hasil dari hubungan perkembangan otak dan pengalaman-pengalaman
yang membantu individu untuk beradaptasi dengan lingkunganya. Piaget 1964
berpendapat bahawa manusia secara genetiknya sama dan mempunyai pengalaman yang
hampir sama. Dalam teori perkembangan kognitif Piaget, masa remaja adalah tahap
transisi dari penggunaan berfikiran konkrit. Piaget 1978, mengakui bahawa
perkembangan kognitif itu berlaku secara berperingkat dan peringkat yang lebih awal
adalah penting bagi perkembangan peringkat-peringkat yang berikutnya. Ini kerana
peringkat-peringkat yang lebih awal itu menjadi asas bagi perkembangan yang
berikutnya. Menurut Lev Vygotsky (1896-1934) pula perkembangan kognitif anak-anak
tidak berkembang dalam suatu situasi sosial yang sehala. Vygotsky menyatakan bahawa
anak-anak lahir dengan fungsi mental yang mempunyai asas pengetahuan seperti
kemampuan untuk memahami dunia luar dan memusatkan perhatian. Perkembangan
kanak-kanak juga didorong oleh orang yang lebih dewasa daripada mereka dan dipelajari
oleh pengalaman masa lampau. Menurut Mook Soon Hang (2009), perkembangan
kognitif kanak-kanak dipengaruhi oleh orang yang lebih dewasa, yang lebih pengalaman
dan yang lebih berilmu pengetahuan. Manakala menurut Haliza bt Hamzah (2008) pula
perkembangan kognitif memberi penekanan terhadap pembinaan pemikiran kanak-kanak.
Ia berpusat daripada perubahan pemikiran kanak-kanak yang berlaku daripada satu
peringkat kepada yang seterusnya. Perkembangan kognitif juga ialah perkembangan yang
dialami oleh otak dari aspek pemikiran manusia dan ia dapat dilihat melalui perubahan
14
dalam tingkahlaku dan percakapan. (Mohd Surya,2003.57-58) Ia juga salah satu aspek
penting dalam pertubuhan dan perkembangan manusia. Menurut (Zaim Hood, 2009)
kemahiran kognitif merupakan kebolehan individu untuk berfikir, memberi pendapat,
memahami, mengingati perkara-perkara yang berlaku di persekitaran masing-masing. Ia
melibatkan aktiviti mental seperti ingatan, mengkategori, merancang, menaakul,
menyelesaikan masalah masalah, mencipta, berimaginasi dan lain-lain.
Objektif Kajian
Untuk mentaksir kanak-kanak dalam aktiviti penerokaan bermain air dan melaporkan
perkembangan kognitif melalui pemerhatian anekdot.
Pemerhatian Anekdot
Nama murid : Zandra Azzhara Sari bt Mohd Zaidi
Umur : 6 Tahun
Tarikh : 22 April 2021
Nama Guru : Puan Siti bt Muhammad
Pemerhatian
Guru memanggil Zandra ke depan lalu
meminta Zandra menyebut nama bahan-
bahan dan meminta mengelaskan setiap
bahan mengikut kumpulan masing-masing
iaitu larut dan tidak larut. Zandra menyebut
Ulasan
Zandra merupakan pelajar yang paling
pintar dan aktif di dalam kelas. Beliau
adalah seorang murid yang mendengar
arahan guru dengan teliti dan suka bertanya
jika ada sesuatu perkara yang tidak
15
nama bahan-bahan itu dengan penuh yakin.
Zandra juga mengelaskan setiap bahan
dengan betul. Zandra juga menerangkan
setiap penyelidikan tanpa bantuan guru.
Setiap penerangan penuh bersemangat.
Setelah selesai beliau bertanyakan pendapat
guru tentang dirinya.
difahaminya. Beliau merupakan anak
penjawat awam dan mempunyai latar
belakang keluarga yang baik. Beliau juga
selalu menolong ibunya memasak jadi
tidak hairan beliau mengetahui bahan yang
larut dan tidak larut. Teknik percakapannya
yang baik juga melalui tunjuk ajar ahli
keluarga yang berpengalaman dalam
debate.
Laporan perkembangan kognitif melalui pemerhatian
Biodata Ringkas
Nama : Zandra Azzhara Sari bt Mohd Zaidi
Umur : 6 Tahun
Sekolah : SK Pendamaran Klang
Kekuatan : Pandai dalam pembelajaran
Kelemahan : Cepat merasa bosan
Berdasarkan pemerhatian, kemahiran kognitif ini sangat penitng untuk kelangsungan
hidup seseorang individu. Perkembangan kemahiran adalah berasaskan perubahan stuktur
mental kanak-kanak yang melibatkan bahasa, imaginasi, mental, fikiran, penaakulan dan
penyelesaian masalah kemahiran mengingat. (Zaim Hood, 2009) Zandra menggunakan
16
kaedah dan penyelesaian masalah kemahiran mengingat untuk menyelesaikan tugasan
yang diberi oleh gutu. Sebagai contoh, Zandra dapat mengingat dan berfikir dengan tepat
bahan larut dan tidak larut. Selain itu, teori perkembangan kognitif juga berkait rapat
dengan konstruktivisme. (Lev Vygotsky 1896) Konstruktivisme adalah satu pengetahuan
atau konsep secara aktif berdasarkan pengetahuan dan pengalaman sedia ada. (Lev
Vygotsky 1934) Dalam proses ini, pelajar akan menyesuaikan pengetahuan yang
diterima dengan pengetahuan sedia ada untuk membina pengetahuan baru. Sebagai
contoh, Zandra menggunakan pengalaman lepas dan menambah pengetahuan baru. Di
rumah Zandra sering menolong ibunya memasak. Dan sebab itulah Zandra dapat
menyelesaikan tugasan dengan baik. Di samping itu pula, Mook Soon Hang (2009)
menyatakan bahawa kognitif kanak-kanak juga dipengaruhi oleh orang yang lebih
dewasa, yang lebih pengalaman dan yang lebih berilmu pengetahuan. Dapat kita lihat
bahawa Zandra mempunyai cara komunikasi yang baik. Ini kerana ia mempelajari teknik
komunikasi dari ahli keluarganya yang sangat berpengalaman dalam bidang debate. Oleh
itu, perkembangan yang dilalui oleh seseorang kanak-kanak dan setiap kanak-kanak
adalah berbeza dari segi perkembangan kognitifnya yang kemungkinan dipengaruhi oleh
faktor-faktor lain seperti baka keturunan, persekitaran, makanan, kecerdasan dan
sebagainya. (Hamzah dan Joy N.Samuel 2008) Piaget (1952) juga mengatakan
tumbesaran kanak-kanak akan berkembang mengikut empat tahap perkembangan kognitif
yang akan terjadi sehingga kanak-kanak sampai remaja iaitu sensori motor (0-2 tahun),
pra operasi (2-7 tahun), operasi konkrit (7-12 tahun) dan operasi formal (12) tahun ke
atas.
17
Kesimpulan
Berdasarkan pendapat dari beberapa ahli, dapat dirumuskan bahawa perkembangan
kognitif adalah satu proses berfikir yang melibatkan kemampuan anak untuk
menghubungkan, menilai dan mempertimbangkan suatu kejadian atau peristiwa. Selain
itu juga, cara anak dalam tingkah laku serta bertindak di dalam menyelesaikan suatu
masalah yang dihadapinya dapat membuat anak menjadi lebih matang dalam membuat
keputusan. Perkembangan kognitif yang dimiliki seseorang juga akan berkembang seiring
dengan waktu apabila diberi ransangan serta kehendak yang tertanam dalam diri untuk
terus belajar serta mencari pengetahuan baru. Oleh itu, sebagai ibu bapa dan pendidik
haruslah memahami tentang perkembangan kognitif agar cara pengajaran sesuai dengan
kemampuan kognitif mereka. Dengan pemahaman tersebut, kita dapat mengetahui
perkembangan yang dimiliki sesuai dengan usia mereka masing-masing.
18
Rujukan
Chiam , H.K, 1991. Cognitive Development of Preschool Children Proceeding of the
Conference on Children. University of Malaya
Gray, W.M 2004 Piaget Therapy of Cognitive and Affective Development/ Barry J.W
with New Foreword
Haliza Hamzah dan Joy N Samuel 2008, Perkembangan Kanak-Kanak, Program
Penguruan Pendidikan Rendah
Joane Kiernan (tt). Vygotsky (online)
diperoleh:http://wwwscribd.com/doc/3993566/vygotsky (2010, 20 Februari)
John W. Santrock, 2008 McGraw-Hill Higher Education Developmental Psychology
Menon, N.&Rohan Abdullah, R, 2007, Panduan Kognitif Kanak-kanak Prasekolah,Kuala
Lumpur, PTS Professional
Mok Soon Hang, 2009, Psikologi Pendidikan Kumpulan Pendidikan Budiman

More Related Content

What's hot

PENUBUHAN DAN PENGURUSAN PUSAT PENDIDIKAN AWAL KANAK-KANAK
PENUBUHAN DAN PENGURUSAN PUSAT PENDIDIKAN AWAL KANAK-KANAKPENUBUHAN DAN PENGURUSAN PUSAT PENDIDIKAN AWAL KANAK-KANAK
PENUBUHAN DAN PENGURUSAN PUSAT PENDIDIKAN AWAL KANAK-KANAK
nelson fredoline
 
Modul 3108 prekembangan kerohanian dan moral
Modul 3108 prekembangan kerohanian dan moralModul 3108 prekembangan kerohanian dan moral
Modul 3108 prekembangan kerohanian dan moralHon Shan Shan
 
Definisi main
Definisi mainDefinisi main
Definisi mainJane Oon
 
EDUP3023 Perkembangan Kanak-kanak: Faktor yang Mempengaruhi Perkembangan Kana...
EDUP3023 Perkembangan Kanak-kanak: Faktor yang Mempengaruhi Perkembangan Kana...EDUP3023 Perkembangan Kanak-kanak: Faktor yang Mempengaruhi Perkembangan Kana...
EDUP3023 Perkembangan Kanak-kanak: Faktor yang Mempengaruhi Perkembangan Kana...
Atifah Ruzana Abd Wahab
 
Falsafah Pendidikan Awal Kanak-Kanak
Falsafah Pendidikan Awal Kanak-KanakFalsafah Pendidikan Awal Kanak-Kanak
Falsafah Pendidikan Awal Kanak-Kanak
Antasha Kamaruzzaman
 
Perkembangan sosio emosi
Perkembangan sosio emosi Perkembangan sosio emosi
Perkembangan sosio emosi Suhaiza Shuib
 
Teori pembelajaran dan perkembangan kanak kanak ( nota en.safar)
Teori pembelajaran dan perkembangan kanak kanak ( nota en.safar)Teori pembelajaran dan perkembangan kanak kanak ( nota en.safar)
Teori pembelajaran dan perkembangan kanak kanak ( nota en.safar)
Adilah Said
 
Teori Kognitif Lev vygotsky
Teori Kognitif Lev vygotskyTeori Kognitif Lev vygotsky
Teori Kognitif Lev vygotsky
Izzat Najmi
 
KESELAMATAN DI PRASEKOLAH
KESELAMATAN DI PRASEKOLAHKESELAMATAN DI PRASEKOLAH
KESELAMATAN DI PRASEKOLAH
nurulanwar
 
Teori behaviorisme
Teori behaviorismeTeori behaviorisme
Teori behaviorisme
Nor Saroni
 
Rancangan perniagaan taska
Rancangan perniagaan taskaRancangan perniagaan taska
Rancangan perniagaan taskaHafizzah Kudus
 
Perkembangan fizikal kanak-kanak
Perkembangan fizikal kanak-kanakPerkembangan fizikal kanak-kanak
Perkembangan fizikal kanak-kanak
Kakchik Aina
 
Kepentingan penaksiran dan penilaian perkembangan kanak
Kepentingan penaksiran dan penilaian perkembangan kanakKepentingan penaksiran dan penilaian perkembangan kanak
Kepentingan penaksiran dan penilaian perkembangan kanakRaihan Raihana
 
Permata
PermataPermata
Permata
arry kudong
 
Pentaksiran Prasekolah
Pentaksiran PrasekolahPentaksiran Prasekolah
Pentaksiran Prasekolah
Hon Shan Shan
 
Hdps 4103 Perancangan dan Pengajaran Afektif
Hdps 4103 Perancangan dan Pengajaran AfektifHdps 4103 Perancangan dan Pengajaran Afektif
Hdps 4103 Perancangan dan Pengajaran Afektif
Open University Malaysia
 
Hbec3903 teknologi dan ict dalam pendidikan awal kanak kanak
Hbec3903 teknologi dan ict dalam pendidikan awal kanak kanakHbec3903 teknologi dan ict dalam pendidikan awal kanak kanak
Hbec3903 teknologi dan ict dalam pendidikan awal kanak kanak
FazriFMR
 
RANCANGAN PENGAJARAN SLOT
RANCANGAN PENGAJARAN SLOTRANCANGAN PENGAJARAN SLOT
RANCANGAN PENGAJARAN SLOTArra Asri
 

What's hot (20)

PENUBUHAN DAN PENGURUSAN PUSAT PENDIDIKAN AWAL KANAK-KANAK
PENUBUHAN DAN PENGURUSAN PUSAT PENDIDIKAN AWAL KANAK-KANAKPENUBUHAN DAN PENGURUSAN PUSAT PENDIDIKAN AWAL KANAK-KANAK
PENUBUHAN DAN PENGURUSAN PUSAT PENDIDIKAN AWAL KANAK-KANAK
 
Modul 3108 prekembangan kerohanian dan moral
Modul 3108 prekembangan kerohanian dan moralModul 3108 prekembangan kerohanian dan moral
Modul 3108 prekembangan kerohanian dan moral
 
Definisi main
Definisi mainDefinisi main
Definisi main
 
EDUP3023 Perkembangan Kanak-kanak: Faktor yang Mempengaruhi Perkembangan Kana...
EDUP3023 Perkembangan Kanak-kanak: Faktor yang Mempengaruhi Perkembangan Kana...EDUP3023 Perkembangan Kanak-kanak: Faktor yang Mempengaruhi Perkembangan Kana...
EDUP3023 Perkembangan Kanak-kanak: Faktor yang Mempengaruhi Perkembangan Kana...
 
Falsafah Pendidikan Awal Kanak-Kanak
Falsafah Pendidikan Awal Kanak-KanakFalsafah Pendidikan Awal Kanak-Kanak
Falsafah Pendidikan Awal Kanak-Kanak
 
Perkembangan sosio emosi
Perkembangan sosio emosi Perkembangan sosio emosi
Perkembangan sosio emosi
 
Teori pembelajaran dan perkembangan kanak kanak ( nota en.safar)
Teori pembelajaran dan perkembangan kanak kanak ( nota en.safar)Teori pembelajaran dan perkembangan kanak kanak ( nota en.safar)
Teori pembelajaran dan perkembangan kanak kanak ( nota en.safar)
 
Teori Kognitif Lev vygotsky
Teori Kognitif Lev vygotskyTeori Kognitif Lev vygotsky
Teori Kognitif Lev vygotsky
 
KESELAMATAN DI PRASEKOLAH
KESELAMATAN DI PRASEKOLAHKESELAMATAN DI PRASEKOLAH
KESELAMATAN DI PRASEKOLAH
 
Teori behaviorisme
Teori behaviorismeTeori behaviorisme
Teori behaviorisme
 
Rancangan perniagaan taska
Rancangan perniagaan taskaRancangan perniagaan taska
Rancangan perniagaan taska
 
KAJIAN KES KANAK-KANAK DOWN SINDROM
KAJIAN KES KANAK-KANAK DOWN SINDROMKAJIAN KES KANAK-KANAK DOWN SINDROM
KAJIAN KES KANAK-KANAK DOWN SINDROM
 
Perkembangan fizikal kanak-kanak
Perkembangan fizikal kanak-kanakPerkembangan fizikal kanak-kanak
Perkembangan fizikal kanak-kanak
 
Kepentingan penaksiran dan penilaian perkembangan kanak
Kepentingan penaksiran dan penilaian perkembangan kanakKepentingan penaksiran dan penilaian perkembangan kanak
Kepentingan penaksiran dan penilaian perkembangan kanak
 
Perkembangan Kanak-kanak
Perkembangan Kanak-kanakPerkembangan Kanak-kanak
Perkembangan Kanak-kanak
 
Permata
PermataPermata
Permata
 
Pentaksiran Prasekolah
Pentaksiran PrasekolahPentaksiran Prasekolah
Pentaksiran Prasekolah
 
Hdps 4103 Perancangan dan Pengajaran Afektif
Hdps 4103 Perancangan dan Pengajaran AfektifHdps 4103 Perancangan dan Pengajaran Afektif
Hdps 4103 Perancangan dan Pengajaran Afektif
 
Hbec3903 teknologi dan ict dalam pendidikan awal kanak kanak
Hbec3903 teknologi dan ict dalam pendidikan awal kanak kanakHbec3903 teknologi dan ict dalam pendidikan awal kanak kanak
Hbec3903 teknologi dan ict dalam pendidikan awal kanak kanak
 
RANCANGAN PENGAJARAN SLOT
RANCANGAN PENGAJARAN SLOTRANCANGAN PENGAJARAN SLOT
RANCANGAN PENGAJARAN SLOT
 

Similar to Hdps3303 Perancangan dan Pengajaran Kognitif

ppt. Kel 1 SPI Perkm. Kognitif (1).pptx
ppt. Kel 1 SPI Perkm. Kognitif (1).pptxppt. Kel 1 SPI Perkm. Kognitif (1).pptx
ppt. Kel 1 SPI Perkm. Kognitif (1).pptx
IfantaFernando1
 
1. makalah pendidikan sains untuk paud
1. makalah pendidikan sains untuk paud1. makalah pendidikan sains untuk paud
1. makalah pendidikan sains untuk paud
Azizah18595
 
MODUL AJAR SEMESTER GENAP.docx
MODUL AJAR SEMESTER GENAP.docxMODUL AJAR SEMESTER GENAP.docx
MODUL AJAR SEMESTER GENAP.docx
masnaeni05
 
MODUL IPAS SEMESTER 2.pdf
MODUL IPAS SEMESTER 2.pdfMODUL IPAS SEMESTER 2.pdf
MODUL IPAS SEMESTER 2.pdf
Alyaraisa Alpasha
 
proposal skripsi kognitif dengan kertas krep.docx
proposal skripsi kognitif dengan kertas krep.docxproposal skripsi kognitif dengan kertas krep.docx
proposal skripsi kognitif dengan kertas krep.docx
Titik Dewanto
 
Siti latifah fis
Siti latifah fisSiti latifah fis
Siti latifah fis
elly sofa
 
4 besar-teori-belajar
4 besar-teori-belajar4 besar-teori-belajar
4 besar-teori-belajar
Salma Van Licht
 
CP IPAS FASE C KURIKULUM MERDEKA
CP IPAS FASE C KURIKULUM MERDEKACP IPAS FASE C KURIKULUM MERDEKA
CP IPAS FASE C KURIKULUM MERDEKA
Modul Guruku
 
RPP PERUBAHAN WUJUD ZAT KELAS 5 SEMESTER 2.pdf
RPP PERUBAHAN WUJUD ZAT KELAS 5 SEMESTER 2.pdfRPP PERUBAHAN WUJUD ZAT KELAS 5 SEMESTER 2.pdf
RPP PERUBAHAN WUJUD ZAT KELAS 5 SEMESTER 2.pdf
Kaista Glow
 
1. RPP 1 laspitarini New hapus IPS.docx
1. RPP 1 laspitarini New hapus IPS.docx1. RPP 1 laspitarini New hapus IPS.docx
1. RPP 1 laspitarini New hapus IPS.docx
abdullahwahab8
 
Modul ajar Sosiologi.docx
Modul ajar Sosiologi.docxModul ajar Sosiologi.docx
Modul ajar Sosiologi.docx
ilhamronaldi
 
Rpp sma
Rpp smaRpp sma
Rpp sma
Desi Asmar
 
MODUL IPAS SEMESTER 1.pdf
MODUL IPAS SEMESTER 1.pdfMODUL IPAS SEMESTER 1.pdf
MODUL IPAS SEMESTER 1.pdf
Alyaraisa Alpasha
 
Rpp kelas 5 a tema 2 subtema 1 pembelajaran 1
Rpp kelas 5 a tema 2 subtema 1 pembelajaran 1Rpp kelas 5 a tema 2 subtema 1 pembelajaran 1
Rpp kelas 5 a tema 2 subtema 1 pembelajaran 1
bunddddaaaaaa
 
Kumpulan 2 403
Kumpulan 2 403Kumpulan 2 403
Kumpulan 2 403Aryan Adam
 
Nota pga 101
Nota  pga 101Nota  pga 101
Nota pga 101nazri15
 
RPP kelas 5 Tema 2 sub 2 pemb 5
RPP kelas 5 Tema 2 sub 2 pemb 5RPP kelas 5 Tema 2 sub 2 pemb 5
RPP kelas 5 Tema 2 sub 2 pemb 5
Blog Malaikat Iblis di Bulan Maret
 
CP IPAS FASE C (datadikdasmen.com).doc
CP IPAS FASE C (datadikdasmen.com).docCP IPAS FASE C (datadikdasmen.com).doc
CP IPAS FASE C (datadikdasmen.com).doc
SukatmaSukatma
 
(1) konsep teori belajar
(1) konsep teori belajar(1) konsep teori belajar
(1) konsep teori belajar
Marilah Sholat, STOP Fesbuk Saat Adzan
 
RPP SEJRAH INDONESIA KD 3.1
RPP SEJRAH INDONESIA KD 3.1RPP SEJRAH INDONESIA KD 3.1
RPP SEJRAH INDONESIA KD 3.1
Kusmiati
 

Similar to Hdps3303 Perancangan dan Pengajaran Kognitif (20)

ppt. Kel 1 SPI Perkm. Kognitif (1).pptx
ppt. Kel 1 SPI Perkm. Kognitif (1).pptxppt. Kel 1 SPI Perkm. Kognitif (1).pptx
ppt. Kel 1 SPI Perkm. Kognitif (1).pptx
 
1. makalah pendidikan sains untuk paud
1. makalah pendidikan sains untuk paud1. makalah pendidikan sains untuk paud
1. makalah pendidikan sains untuk paud
 
MODUL AJAR SEMESTER GENAP.docx
MODUL AJAR SEMESTER GENAP.docxMODUL AJAR SEMESTER GENAP.docx
MODUL AJAR SEMESTER GENAP.docx
 
MODUL IPAS SEMESTER 2.pdf
MODUL IPAS SEMESTER 2.pdfMODUL IPAS SEMESTER 2.pdf
MODUL IPAS SEMESTER 2.pdf
 
proposal skripsi kognitif dengan kertas krep.docx
proposal skripsi kognitif dengan kertas krep.docxproposal skripsi kognitif dengan kertas krep.docx
proposal skripsi kognitif dengan kertas krep.docx
 
Siti latifah fis
Siti latifah fisSiti latifah fis
Siti latifah fis
 
4 besar-teori-belajar
4 besar-teori-belajar4 besar-teori-belajar
4 besar-teori-belajar
 
CP IPAS FASE C KURIKULUM MERDEKA
CP IPAS FASE C KURIKULUM MERDEKACP IPAS FASE C KURIKULUM MERDEKA
CP IPAS FASE C KURIKULUM MERDEKA
 
RPP PERUBAHAN WUJUD ZAT KELAS 5 SEMESTER 2.pdf
RPP PERUBAHAN WUJUD ZAT KELAS 5 SEMESTER 2.pdfRPP PERUBAHAN WUJUD ZAT KELAS 5 SEMESTER 2.pdf
RPP PERUBAHAN WUJUD ZAT KELAS 5 SEMESTER 2.pdf
 
1. RPP 1 laspitarini New hapus IPS.docx
1. RPP 1 laspitarini New hapus IPS.docx1. RPP 1 laspitarini New hapus IPS.docx
1. RPP 1 laspitarini New hapus IPS.docx
 
Modul ajar Sosiologi.docx
Modul ajar Sosiologi.docxModul ajar Sosiologi.docx
Modul ajar Sosiologi.docx
 
Rpp sma
Rpp smaRpp sma
Rpp sma
 
MODUL IPAS SEMESTER 1.pdf
MODUL IPAS SEMESTER 1.pdfMODUL IPAS SEMESTER 1.pdf
MODUL IPAS SEMESTER 1.pdf
 
Rpp kelas 5 a tema 2 subtema 1 pembelajaran 1
Rpp kelas 5 a tema 2 subtema 1 pembelajaran 1Rpp kelas 5 a tema 2 subtema 1 pembelajaran 1
Rpp kelas 5 a tema 2 subtema 1 pembelajaran 1
 
Kumpulan 2 403
Kumpulan 2 403Kumpulan 2 403
Kumpulan 2 403
 
Nota pga 101
Nota  pga 101Nota  pga 101
Nota pga 101
 
RPP kelas 5 Tema 2 sub 2 pemb 5
RPP kelas 5 Tema 2 sub 2 pemb 5RPP kelas 5 Tema 2 sub 2 pemb 5
RPP kelas 5 Tema 2 sub 2 pemb 5
 
CP IPAS FASE C (datadikdasmen.com).doc
CP IPAS FASE C (datadikdasmen.com).docCP IPAS FASE C (datadikdasmen.com).doc
CP IPAS FASE C (datadikdasmen.com).doc
 
(1) konsep teori belajar
(1) konsep teori belajar(1) konsep teori belajar
(1) konsep teori belajar
 
RPP SEJRAH INDONESIA KD 3.1
RPP SEJRAH INDONESIA KD 3.1RPP SEJRAH INDONESIA KD 3.1
RPP SEJRAH INDONESIA KD 3.1
 

More from Open University Malaysia

CDCA2103 INFORMATION TECHNOLOGY AND APPLICATIONS.docx
CDCA2103 INFORMATION TECHNOLOGY AND APPLICATIONS.docxCDCA2103 INFORMATION TECHNOLOGY AND APPLICATIONS.docx
CDCA2103 INFORMATION TECHNOLOGY AND APPLICATIONS.docx
Open University Malaysia
 
HDPS 4203 SAFETY AND HEALTH IN EARLY CHILDHOOD.doc
HDPS 4203 SAFETY AND HEALTH IN EARLY CHILDHOOD.docHDPS 4203 SAFETY AND HEALTH IN EARLY CHILDHOOD.doc
HDPS 4203 SAFETY AND HEALTH IN EARLY CHILDHOOD.doc
Open University Malaysia
 
HDPS 4503 assignment.doc
HDPS 4503 assignment.docHDPS 4503 assignment.doc
HDPS 4503 assignment.doc
Open University Malaysia
 
HDPS4603.docx
HDPS4603.docxHDPS4603.docx
Hdps 1203 Pengurusan Tingkah Laku Kanak-kanak
Hdps 1203 Pengurusan Tingkah Laku Kanak-kanakHdps 1203 Pengurusan Tingkah Laku Kanak-kanak
Hdps 1203 Pengurusan Tingkah Laku Kanak-kanak
Open University Malaysia
 
Hdps2603 (Nor Syarmila Sari bt Shamsuddin Shukor)
Hdps2603 (Nor Syarmila Sari bt Shamsuddin Shukor)Hdps2603 (Nor Syarmila Sari bt Shamsuddin Shukor)
Hdps2603 (Nor Syarmila Sari bt Shamsuddin Shukor)
Open University Malaysia
 
Mpu2412 Seni Silat Berkeris (Nor Syarmila Sari bt Shamsuddin Shukor)
Mpu2412 Seni Silat Berkeris (Nor Syarmila Sari bt Shamsuddin Shukor)Mpu2412 Seni Silat Berkeris (Nor Syarmila Sari bt Shamsuddin Shukor)
Mpu2412 Seni Silat Berkeris (Nor Syarmila Sari bt Shamsuddin Shukor)
Open University Malaysia
 

More from Open University Malaysia (7)

CDCA2103 INFORMATION TECHNOLOGY AND APPLICATIONS.docx
CDCA2103 INFORMATION TECHNOLOGY AND APPLICATIONS.docxCDCA2103 INFORMATION TECHNOLOGY AND APPLICATIONS.docx
CDCA2103 INFORMATION TECHNOLOGY AND APPLICATIONS.docx
 
HDPS 4203 SAFETY AND HEALTH IN EARLY CHILDHOOD.doc
HDPS 4203 SAFETY AND HEALTH IN EARLY CHILDHOOD.docHDPS 4203 SAFETY AND HEALTH IN EARLY CHILDHOOD.doc
HDPS 4203 SAFETY AND HEALTH IN EARLY CHILDHOOD.doc
 
HDPS 4503 assignment.doc
HDPS 4503 assignment.docHDPS 4503 assignment.doc
HDPS 4503 assignment.doc
 
HDPS4603.docx
HDPS4603.docxHDPS4603.docx
HDPS4603.docx
 
Hdps 1203 Pengurusan Tingkah Laku Kanak-kanak
Hdps 1203 Pengurusan Tingkah Laku Kanak-kanakHdps 1203 Pengurusan Tingkah Laku Kanak-kanak
Hdps 1203 Pengurusan Tingkah Laku Kanak-kanak
 
Hdps2603 (Nor Syarmila Sari bt Shamsuddin Shukor)
Hdps2603 (Nor Syarmila Sari bt Shamsuddin Shukor)Hdps2603 (Nor Syarmila Sari bt Shamsuddin Shukor)
Hdps2603 (Nor Syarmila Sari bt Shamsuddin Shukor)
 
Mpu2412 Seni Silat Berkeris (Nor Syarmila Sari bt Shamsuddin Shukor)
Mpu2412 Seni Silat Berkeris (Nor Syarmila Sari bt Shamsuddin Shukor)Mpu2412 Seni Silat Berkeris (Nor Syarmila Sari bt Shamsuddin Shukor)
Mpu2412 Seni Silat Berkeris (Nor Syarmila Sari bt Shamsuddin Shukor)
 

Recently uploaded

Materi Feedback (umpan balik) kelas Psikologi Komunikasi
Materi Feedback (umpan balik) kelas Psikologi KomunikasiMateri Feedback (umpan balik) kelas Psikologi Komunikasi
Materi Feedback (umpan balik) kelas Psikologi Komunikasi
AdePutraTunggali
 
Modul Ajar Bahasa Inggris Kelas 10 Fase E Kurikulum Merdeka
Modul Ajar Bahasa Inggris Kelas 10 Fase E Kurikulum MerdekaModul Ajar Bahasa Inggris Kelas 10 Fase E Kurikulum Merdeka
Modul Ajar Bahasa Inggris Kelas 10 Fase E Kurikulum Merdeka
Fathan Emran
 
Pemutakhiran Data dosen pada sister.pptx
Pemutakhiran Data dosen pada sister.pptxPemutakhiran Data dosen pada sister.pptx
Pemutakhiran Data dosen pada sister.pptx
ssuser4dafea
 
JUKNIS SOSIALIASI PPDB JATENG 2024/2025.PDF
JUKNIS SOSIALIASI PPDB JATENG 2024/2025.PDFJUKNIS SOSIALIASI PPDB JATENG 2024/2025.PDF
JUKNIS SOSIALIASI PPDB JATENG 2024/2025.PDF
budimoko2
 
KONSEP TEORI TERAPI KOMPLEMENTER - KELAS B KELOMPOK 10.pdf
KONSEP TEORI TERAPI KOMPLEMENTER - KELAS B KELOMPOK 10.pdfKONSEP TEORI TERAPI KOMPLEMENTER - KELAS B KELOMPOK 10.pdf
KONSEP TEORI TERAPI KOMPLEMENTER - KELAS B KELOMPOK 10.pdf
AsyeraPerangin1
 
SAINS TINGKATAN 4 BAB 11 DAYA DAN GERAKAN
SAINS TINGKATAN 4 BAB 11 DAYA DAN GERAKANSAINS TINGKATAN 4 BAB 11 DAYA DAN GERAKAN
SAINS TINGKATAN 4 BAB 11 DAYA DAN GERAKAN
NURULNAHARIAHBINTIAH
 
Tokoh Pendidikan Universitas Negeri Jakarta.pdf
Tokoh Pendidikan Universitas Negeri Jakarta.pdfTokoh Pendidikan Universitas Negeri Jakarta.pdf
Tokoh Pendidikan Universitas Negeri Jakarta.pdf
Mutia Rini Siregar
 
Modul Ajar Matematika Kelas 11 Fase F Kurikulum Merdeka
Modul Ajar Matematika Kelas 11 Fase F Kurikulum MerdekaModul Ajar Matematika Kelas 11 Fase F Kurikulum Merdeka
Modul Ajar Matematika Kelas 11 Fase F Kurikulum Merdeka
Fathan Emran
 
Materi 2_Benahi Perencanaan dan Benahi Implementasi.pptx
Materi 2_Benahi Perencanaan dan Benahi Implementasi.pptxMateri 2_Benahi Perencanaan dan Benahi Implementasi.pptx
Materi 2_Benahi Perencanaan dan Benahi Implementasi.pptx
ahyani72
 
Novel - PERISTIWA YANG MEMBERIKAN TELADAN.pptx
Novel - PERISTIWA YANG MEMBERIKAN TELADAN.pptxNovel - PERISTIWA YANG MEMBERIKAN TELADAN.pptx
Novel - PERISTIWA YANG MEMBERIKAN TELADAN.pptx
NirmalaJane
 
Ppt landasan pendidikan Pai 9 _20240604_231000_0000.pdf
Ppt landasan pendidikan Pai 9 _20240604_231000_0000.pdfPpt landasan pendidikan Pai 9 _20240604_231000_0000.pdf
Ppt landasan pendidikan Pai 9 _20240604_231000_0000.pdf
fadlurrahman260903
 
pelayanan prima pada pelanggan dan karyawan
pelayanan prima pada pelanggan dan karyawanpelayanan prima pada pelanggan dan karyawan
pelayanan prima pada pelanggan dan karyawan
EvaMirzaSyafitri
 
SOAL ASAS SENI MUSIK kelas 2 semester 2 kurikulum merdeka
SOAL ASAS SENI MUSIK kelas 2 semester 2 kurikulum merdekaSOAL ASAS SENI MUSIK kelas 2 semester 2 kurikulum merdeka
SOAL ASAS SENI MUSIK kelas 2 semester 2 kurikulum merdeka
NiaTazmia2
 
Seminar Pendidikan PPG Filosofi Pendidikan.pdf
Seminar Pendidikan PPG Filosofi Pendidikan.pdfSeminar Pendidikan PPG Filosofi Pendidikan.pdf
Seminar Pendidikan PPG Filosofi Pendidikan.pdf
inganahsholihahpangs
 
Modul Ajar Matematika Kelas 8 Fase D Kurikulum Merdeka - [abdiera.com]
Modul Ajar Matematika Kelas 8 Fase D Kurikulum Merdeka - [abdiera.com]Modul Ajar Matematika Kelas 8 Fase D Kurikulum Merdeka - [abdiera.com]
Modul Ajar Matematika Kelas 8 Fase D Kurikulum Merdeka - [abdiera.com]
Fathan Emran
 
MODUL AJAR MAT LANJUT KELAS XI FASE F.pdf
MODUL AJAR MAT LANJUT KELAS XI FASE F.pdfMODUL AJAR MAT LANJUT KELAS XI FASE F.pdf
MODUL AJAR MAT LANJUT KELAS XI FASE F.pdf
sitispd78
 
SINOPSIS, TEMA DAN PERSOALAN NOVEL MENITI IMPIAN
SINOPSIS, TEMA DAN PERSOALAN NOVEL MENITI IMPIANSINOPSIS, TEMA DAN PERSOALAN NOVEL MENITI IMPIAN
SINOPSIS, TEMA DAN PERSOALAN NOVEL MENITI IMPIAN
NanieIbrahim
 
Laporan Pembina Pramuka sd format doc.docx
Laporan Pembina Pramuka sd format doc.docxLaporan Pembina Pramuka sd format doc.docx
Laporan Pembina Pramuka sd format doc.docx
RUBEN Mbiliyora
 
Modul Ajar Bahasa Indonesia Kelas 7 Fase D Kurikulum Merdeka - [abdiera.com]
Modul Ajar Bahasa Indonesia Kelas 7 Fase D Kurikulum Merdeka - [abdiera.com]Modul Ajar Bahasa Indonesia Kelas 7 Fase D Kurikulum Merdeka - [abdiera.com]
Modul Ajar Bahasa Indonesia Kelas 7 Fase D Kurikulum Merdeka - [abdiera.com]
Fathan Emran
 
materi penyuluhan kesehatan reproduksi remaja
materi penyuluhan kesehatan reproduksi remajamateri penyuluhan kesehatan reproduksi remaja
materi penyuluhan kesehatan reproduksi remaja
DewiInekePuteri
 

Recently uploaded (20)

Materi Feedback (umpan balik) kelas Psikologi Komunikasi
Materi Feedback (umpan balik) kelas Psikologi KomunikasiMateri Feedback (umpan balik) kelas Psikologi Komunikasi
Materi Feedback (umpan balik) kelas Psikologi Komunikasi
 
Modul Ajar Bahasa Inggris Kelas 10 Fase E Kurikulum Merdeka
Modul Ajar Bahasa Inggris Kelas 10 Fase E Kurikulum MerdekaModul Ajar Bahasa Inggris Kelas 10 Fase E Kurikulum Merdeka
Modul Ajar Bahasa Inggris Kelas 10 Fase E Kurikulum Merdeka
 
Pemutakhiran Data dosen pada sister.pptx
Pemutakhiran Data dosen pada sister.pptxPemutakhiran Data dosen pada sister.pptx
Pemutakhiran Data dosen pada sister.pptx
 
JUKNIS SOSIALIASI PPDB JATENG 2024/2025.PDF
JUKNIS SOSIALIASI PPDB JATENG 2024/2025.PDFJUKNIS SOSIALIASI PPDB JATENG 2024/2025.PDF
JUKNIS SOSIALIASI PPDB JATENG 2024/2025.PDF
 
KONSEP TEORI TERAPI KOMPLEMENTER - KELAS B KELOMPOK 10.pdf
KONSEP TEORI TERAPI KOMPLEMENTER - KELAS B KELOMPOK 10.pdfKONSEP TEORI TERAPI KOMPLEMENTER - KELAS B KELOMPOK 10.pdf
KONSEP TEORI TERAPI KOMPLEMENTER - KELAS B KELOMPOK 10.pdf
 
SAINS TINGKATAN 4 BAB 11 DAYA DAN GERAKAN
SAINS TINGKATAN 4 BAB 11 DAYA DAN GERAKANSAINS TINGKATAN 4 BAB 11 DAYA DAN GERAKAN
SAINS TINGKATAN 4 BAB 11 DAYA DAN GERAKAN
 
Tokoh Pendidikan Universitas Negeri Jakarta.pdf
Tokoh Pendidikan Universitas Negeri Jakarta.pdfTokoh Pendidikan Universitas Negeri Jakarta.pdf
Tokoh Pendidikan Universitas Negeri Jakarta.pdf
 
Modul Ajar Matematika Kelas 11 Fase F Kurikulum Merdeka
Modul Ajar Matematika Kelas 11 Fase F Kurikulum MerdekaModul Ajar Matematika Kelas 11 Fase F Kurikulum Merdeka
Modul Ajar Matematika Kelas 11 Fase F Kurikulum Merdeka
 
Materi 2_Benahi Perencanaan dan Benahi Implementasi.pptx
Materi 2_Benahi Perencanaan dan Benahi Implementasi.pptxMateri 2_Benahi Perencanaan dan Benahi Implementasi.pptx
Materi 2_Benahi Perencanaan dan Benahi Implementasi.pptx
 
Novel - PERISTIWA YANG MEMBERIKAN TELADAN.pptx
Novel - PERISTIWA YANG MEMBERIKAN TELADAN.pptxNovel - PERISTIWA YANG MEMBERIKAN TELADAN.pptx
Novel - PERISTIWA YANG MEMBERIKAN TELADAN.pptx
 
Ppt landasan pendidikan Pai 9 _20240604_231000_0000.pdf
Ppt landasan pendidikan Pai 9 _20240604_231000_0000.pdfPpt landasan pendidikan Pai 9 _20240604_231000_0000.pdf
Ppt landasan pendidikan Pai 9 _20240604_231000_0000.pdf
 
pelayanan prima pada pelanggan dan karyawan
pelayanan prima pada pelanggan dan karyawanpelayanan prima pada pelanggan dan karyawan
pelayanan prima pada pelanggan dan karyawan
 
SOAL ASAS SENI MUSIK kelas 2 semester 2 kurikulum merdeka
SOAL ASAS SENI MUSIK kelas 2 semester 2 kurikulum merdekaSOAL ASAS SENI MUSIK kelas 2 semester 2 kurikulum merdeka
SOAL ASAS SENI MUSIK kelas 2 semester 2 kurikulum merdeka
 
Seminar Pendidikan PPG Filosofi Pendidikan.pdf
Seminar Pendidikan PPG Filosofi Pendidikan.pdfSeminar Pendidikan PPG Filosofi Pendidikan.pdf
Seminar Pendidikan PPG Filosofi Pendidikan.pdf
 
Modul Ajar Matematika Kelas 8 Fase D Kurikulum Merdeka - [abdiera.com]
Modul Ajar Matematika Kelas 8 Fase D Kurikulum Merdeka - [abdiera.com]Modul Ajar Matematika Kelas 8 Fase D Kurikulum Merdeka - [abdiera.com]
Modul Ajar Matematika Kelas 8 Fase D Kurikulum Merdeka - [abdiera.com]
 
MODUL AJAR MAT LANJUT KELAS XI FASE F.pdf
MODUL AJAR MAT LANJUT KELAS XI FASE F.pdfMODUL AJAR MAT LANJUT KELAS XI FASE F.pdf
MODUL AJAR MAT LANJUT KELAS XI FASE F.pdf
 
SINOPSIS, TEMA DAN PERSOALAN NOVEL MENITI IMPIAN
SINOPSIS, TEMA DAN PERSOALAN NOVEL MENITI IMPIANSINOPSIS, TEMA DAN PERSOALAN NOVEL MENITI IMPIAN
SINOPSIS, TEMA DAN PERSOALAN NOVEL MENITI IMPIAN
 
Laporan Pembina Pramuka sd format doc.docx
Laporan Pembina Pramuka sd format doc.docxLaporan Pembina Pramuka sd format doc.docx
Laporan Pembina Pramuka sd format doc.docx
 
Modul Ajar Bahasa Indonesia Kelas 7 Fase D Kurikulum Merdeka - [abdiera.com]
Modul Ajar Bahasa Indonesia Kelas 7 Fase D Kurikulum Merdeka - [abdiera.com]Modul Ajar Bahasa Indonesia Kelas 7 Fase D Kurikulum Merdeka - [abdiera.com]
Modul Ajar Bahasa Indonesia Kelas 7 Fase D Kurikulum Merdeka - [abdiera.com]
 
materi penyuluhan kesehatan reproduksi remaja
materi penyuluhan kesehatan reproduksi remajamateri penyuluhan kesehatan reproduksi remaja
materi penyuluhan kesehatan reproduksi remaja
 

Hdps3303 Perancangan dan Pengajaran Kognitif

  • 1. MEI/2021 HDPS 3303 PERANCANGAN DAN PENGAJARAN KOGNITIF E-MEL : syarmilashukor@oum.edu.my PUSAT PEMBELAJARAN : OPEN UNIVERSITY MALAYSIA BANGI
  • 2. 1 ISI KANDUNGAN MUKASURAT BAHAGIAN A RANCANGAN PENGAJARAN 2-12 HARIAN BAHAGIAN B PENGENALAN 12-13 OBJEKTIF KAJIAN 13 PEMERHATIAN ANEKDOT 13-14 LAPORAN PERKEMBANGAN KOGNITIF 14-15 KESIMPULAN 15-16 RUJUKAN
  • 3. 2 BAHAGIAN A Rancangan Pengajaran Harian Nama Guru : Nor Syarmila Sari bt Shamsuddin Shukor Kelas : 6 Rose Tarikh :10 Jun 2021 Hari : Khamis Masa : 40 minir ( 8.30 pagi -9.10 pagi) Bilangan Murid : 16 Orang Umur : 6 Tahun Modul : Tema Tajuk : Alam Bahan ( Air) Fokus : SA 2.0 Konsep penerokaan bermain air Tunjang utama : ST 2.0 Kemahiran saintifik Standard Pembelajaran : ST. 2.4.2 : Membuat ramalan apa yang berlaku berdasarkan pengalaman lepas (eksperimen bahan larut dan tidak larut) Kesepaduan Tunjang : PSE 3.2.2 Bertolak ansur dan bekerjasama semasa menjalankan aktiviti
  • 4. 3 Objektif dan Hasil Pembelajaran Ingin mentaksir pengetahuan pelajar tentang perkembangan kanak-kanak melalui penerokaan semasa bermain air. Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat: i) Menyebut dan mengenali bahan larut dan tidak larut dengan bimbingan guru ii) Mengelaskan bahan larut dan tidak larut dengan betul iii) Menunjukkan sikap tolak ansur dan bekerjasama semasa menjalakan aktiviti Pengetahuan sedia ada : Kanak-kanak telah didedahkan dengan sifat-sifat umum bahan di persekitaran Kemahiran Berfikir (KB) Mengelas, meramal, menyelesaikan masalah, menghubungkait, menaakul Penerapan Nilai (PN) Bekerjasama, bertolak ansur, berdisiplin, mendengar arahan Bahan Bantu Mengajar (BBM) Boneka jari, garam,gula, pasir, batu, pentas boneka, science boards,bekas air,sudu Fokus Kecerdasan Pelbagai (MI) Linguistik, Interpersonal , Naturalis
  • 5. 4 Langkah/Masa Pengenalan Set Induksi (10 minit) Isi Pelajaran Persembahan bercerita. ”Kisah di suatu petang” Sari dan Zaidi adalah kanak- kanak yang sangat aktif. Pada suatu hari, Sari mengajak Zaidi pergi ke taman berdekatan di rumah mereka untuk melakukan aktiviti penerokaan Sains. Mereka singgah di kedai runcit untuk membeli garam dan gula. Selepas mereka membeli barangan tersebut, mereka pulang ke rumah untuk Aktiviti Guru Guru mengarahkan murid-murid duduk dengan baik di hadapan pentas boneka. Guru membuat persembahan bercerita. Guru mengaitkan cerita ”Kisah di suatu petang” dengan aktiviti yang akan dijalankan pada hari tersebut. Aktiviti Murid Murid-murid berkumpul dihadapan pentas boneka. Murid-murid menonton guru membuat persembahan bercerita dengan gembira. Catatan/BBM BBM: -batang boneka -pentas boneka MI -Interpersonal -Linguistik PN -berdisiplin -mendengar arahan
  • 6. 5 Langkah 1 ( 5 minit) mengambil bekas air. Mereka memulakan aktiviti mereka dengan memasukkan gula, garam, batu dan pasir. Mereka berdua memerhatikan bahan yang mana larut dan tidak larut. Setelah selesai, mereka berjanji akan menceritakan keseronokan aktivti tersebut kepada rakan- rakannya yang lain. Demonstrasi eksperimen bahan larut dan tidak larut Guru memberikan penerangan tentang konsep bahan larut dan tidak larut. Murid-murid mendengar penerangan yang diberikan oleh guru dengan tekun. BBM -bekas air -air -sudu -gula -garam
  • 7. 6 Langkah 2 (15 minit) Eksperimen -bahan larut dan tidak larut Langkah eskperimen Murid-murid memasukkan bahan yang disediakan ke dalam bekas air satu persatu secara bergilir- gilir. Bahan-bahan tersebut Guru menunjukkan contoh eksperimen bahan larut dan tidak larut menggunakan beberapa bahan di hadapan mereka. Guru membahagikan murid-murid kepada 4 kumpulan. Guru mengarahkan murid-murid mengambil tempat di meja yang telah disusun dengan baik oleh guru. Guru menerangkan Murid-murid memerhati contoh yang dilakukan oleh guru. Murid-murid menjalankan eksperimen secara berkumpulan. Murid-murid mengisi bahan larut dan tidak larut ke dalam bekas air yang disediakan oleh guru mengikut giliran. Murid yang selesai -pasir -batu MI -Interpersonal -Linguistik MI -Linguistik -Interpersonal PN -bekerjasama -bertolak ansur KB -mengelas -menyelesaikan masalah
  • 8. 7 haruslah dimasukkan secara perlahan- perlahan ke dalam air. Gambar bahan tersebut akan dilekatkan pada ’Science Board’ yang disediakan mengikut ciri- ciri larut dan tidak larut. langkah- langkah untuk menjalankan eksperimen tersebut. Guru mengagihkan bahan yang akan digunakan dalam eksperimen yang akan dijalankan kepada mereka. Setelah semua murid-murid bersedia, guru mengarahkan kanak-kank memulakan eksperimen mereka. Guru memerhati murid-murid sepanjang mereka melakukan eksprimen akan duduk di tempat masing-masing.
  • 9. 8 Langkah 3 ( 5 minit) Sesi ”Mari Kita Semak Bersama” Hasil eksperimen bahan larut dan tidak larut di Science Board Larut -gula -garam Tidak larut menjalankan aktiviti tersebut. Guru memberikan arahan kepada murid-murid supaya berkumpul setelah semua kumpulan selesai. Guru mengarahkan setiap kumpulan menghantar wakil untuk menceritakan hasil dapatan kajian mereka satu persatu. Murid-murid selesai dan berhenti menjalankan eksperimen Setiap wakil dari setiap kumpulan datang kehadapan dan menceritakan hasil dapatan kajian mereka. Murid-murid memberikan respon dan membuat perbandingan jawapan di science board bersama guru. BBM -science boards MI -Linguistik PN -Yakin diri KB -Membanding
  • 10. 9 Langkah 4 (5 minit) -pasir -batu Lembaran Kerja ”larut dan tidak larut”. Guru menanggalkan science board yang diletakkan di hadapan kelas. Guru mengedarkan lembaran kerja untuk semua murid bagi menguji kefahaman murid terhadapan pengajaran. Guru menerangkan kepada murid cara untuk menyiapkan lembaran kerja yang diberi. Setelah murid berjaya menyiapkan lembaran kerja Murid-murid mendengar penerangan guru. Murid-murid menyiapkan lembaran kerja yang diberikan. Murid-murid menyerahkan lembaran kerja tersebut apabila mereka telah menyiapkannya. PN: -keberanian -berdisiplin BBM -lembaran kerja MI -Kecerdasan linguistik bahasa -Kecerdasan interpersonal
  • 11. 10 Penutup ( 5 minit) Sesi ingat semula (soal jawab) Guru menjalankan sesi soal jawab kepada murid- murid. Contoh soalan -namakan bahan lain yang larut yang pernah kamu lihat sebelum ini? yang diberi, guru mengumpulkan semula lembaran kerja tersebut dengan menyemaknya kemudian Guru mengarahkan murid-murid kembali semula ke tempat masing-masing. Guru mula menjalankan pertanyaan kepada mereka. Guru bertanya tentang keseluruhan aktiviti penerokaan yang dijalankan. Murid-murid kembali semula ke tempat masing-masing. Murid-murid menjawab soalan yang diajukan oleh guru. Murid-murid memberikan pendapat dan berkongsi pengalaman mereka sepanjang aktivti berlaku. MI -Interpersonal -Naturalis PN -berdisiplin
  • 12. 11 -berikan bahan yang tidak larut selain di atas. Guru mengajak murid-murid mengaitkan penerokaan yang dijalankan dengan alam sekitar dengan bertanyakan soalan. Murid-murid mengaitkan eksperimen yang dijalankan dengan alam sekitar dengan bertanya dan menjawab soalan guru. Refleksi Pada akhir pembelajaran, saya dapati 24 orang daripada 26 orang murid mencapai objektif. 2 orang murid yang tidak mencapai objektif akan diberi latihan tambahan. Pada sesi penutup saya telah membuat kesimpulan tentang pembelajaran dengan bersoal jawab dengan murid. Bahan Bantu Mengajar Boneka jari Pentas boneka
  • 14. 13 Pengenalan Pada masa dahulu, ahli psikologi beranggapan bahawa tingkah laku manusia dipengaruhi oleh naluri. Diikuti pula dengan teori tingkah laku yang mengatakan manusia menghasilkan tingkah laku adalah kesan daripada pembelajaran kerana manusia dianggap seperti mesin dan minda manusia adalah kosong. Tetapi setelah timbul kesederan bahawa otak manusia adalah berfungsi untuk melahirkan tingkah laku, maka terlahirlah teori-teori yang mengkaji bagaimana minda manusia memainkan peranannya. Antara ahli psikologi yang dikaitkan dengan perkembangan kognitif ialah Jean Piaget dan Lev Vygotsky. Pada pandangan Piaget 1952, kemampuan atau perkembangan kognitif adalah hasil dari hubungan perkembangan otak dan pengalaman-pengalaman yang membantu individu untuk beradaptasi dengan lingkunganya. Piaget 1964 berpendapat bahawa manusia secara genetiknya sama dan mempunyai pengalaman yang hampir sama. Dalam teori perkembangan kognitif Piaget, masa remaja adalah tahap transisi dari penggunaan berfikiran konkrit. Piaget 1978, mengakui bahawa perkembangan kognitif itu berlaku secara berperingkat dan peringkat yang lebih awal adalah penting bagi perkembangan peringkat-peringkat yang berikutnya. Ini kerana peringkat-peringkat yang lebih awal itu menjadi asas bagi perkembangan yang berikutnya. Menurut Lev Vygotsky (1896-1934) pula perkembangan kognitif anak-anak tidak berkembang dalam suatu situasi sosial yang sehala. Vygotsky menyatakan bahawa anak-anak lahir dengan fungsi mental yang mempunyai asas pengetahuan seperti kemampuan untuk memahami dunia luar dan memusatkan perhatian. Perkembangan kanak-kanak juga didorong oleh orang yang lebih dewasa daripada mereka dan dipelajari oleh pengalaman masa lampau. Menurut Mook Soon Hang (2009), perkembangan kognitif kanak-kanak dipengaruhi oleh orang yang lebih dewasa, yang lebih pengalaman dan yang lebih berilmu pengetahuan. Manakala menurut Haliza bt Hamzah (2008) pula perkembangan kognitif memberi penekanan terhadap pembinaan pemikiran kanak-kanak. Ia berpusat daripada perubahan pemikiran kanak-kanak yang berlaku daripada satu peringkat kepada yang seterusnya. Perkembangan kognitif juga ialah perkembangan yang dialami oleh otak dari aspek pemikiran manusia dan ia dapat dilihat melalui perubahan
  • 15. 14 dalam tingkahlaku dan percakapan. (Mohd Surya,2003.57-58) Ia juga salah satu aspek penting dalam pertubuhan dan perkembangan manusia. Menurut (Zaim Hood, 2009) kemahiran kognitif merupakan kebolehan individu untuk berfikir, memberi pendapat, memahami, mengingati perkara-perkara yang berlaku di persekitaran masing-masing. Ia melibatkan aktiviti mental seperti ingatan, mengkategori, merancang, menaakul, menyelesaikan masalah masalah, mencipta, berimaginasi dan lain-lain. Objektif Kajian Untuk mentaksir kanak-kanak dalam aktiviti penerokaan bermain air dan melaporkan perkembangan kognitif melalui pemerhatian anekdot. Pemerhatian Anekdot Nama murid : Zandra Azzhara Sari bt Mohd Zaidi Umur : 6 Tahun Tarikh : 22 April 2021 Nama Guru : Puan Siti bt Muhammad Pemerhatian Guru memanggil Zandra ke depan lalu meminta Zandra menyebut nama bahan- bahan dan meminta mengelaskan setiap bahan mengikut kumpulan masing-masing iaitu larut dan tidak larut. Zandra menyebut Ulasan Zandra merupakan pelajar yang paling pintar dan aktif di dalam kelas. Beliau adalah seorang murid yang mendengar arahan guru dengan teliti dan suka bertanya jika ada sesuatu perkara yang tidak
  • 16. 15 nama bahan-bahan itu dengan penuh yakin. Zandra juga mengelaskan setiap bahan dengan betul. Zandra juga menerangkan setiap penyelidikan tanpa bantuan guru. Setiap penerangan penuh bersemangat. Setelah selesai beliau bertanyakan pendapat guru tentang dirinya. difahaminya. Beliau merupakan anak penjawat awam dan mempunyai latar belakang keluarga yang baik. Beliau juga selalu menolong ibunya memasak jadi tidak hairan beliau mengetahui bahan yang larut dan tidak larut. Teknik percakapannya yang baik juga melalui tunjuk ajar ahli keluarga yang berpengalaman dalam debate. Laporan perkembangan kognitif melalui pemerhatian Biodata Ringkas Nama : Zandra Azzhara Sari bt Mohd Zaidi Umur : 6 Tahun Sekolah : SK Pendamaran Klang Kekuatan : Pandai dalam pembelajaran Kelemahan : Cepat merasa bosan Berdasarkan pemerhatian, kemahiran kognitif ini sangat penitng untuk kelangsungan hidup seseorang individu. Perkembangan kemahiran adalah berasaskan perubahan stuktur mental kanak-kanak yang melibatkan bahasa, imaginasi, mental, fikiran, penaakulan dan penyelesaian masalah kemahiran mengingat. (Zaim Hood, 2009) Zandra menggunakan
  • 17. 16 kaedah dan penyelesaian masalah kemahiran mengingat untuk menyelesaikan tugasan yang diberi oleh gutu. Sebagai contoh, Zandra dapat mengingat dan berfikir dengan tepat bahan larut dan tidak larut. Selain itu, teori perkembangan kognitif juga berkait rapat dengan konstruktivisme. (Lev Vygotsky 1896) Konstruktivisme adalah satu pengetahuan atau konsep secara aktif berdasarkan pengetahuan dan pengalaman sedia ada. (Lev Vygotsky 1934) Dalam proses ini, pelajar akan menyesuaikan pengetahuan yang diterima dengan pengetahuan sedia ada untuk membina pengetahuan baru. Sebagai contoh, Zandra menggunakan pengalaman lepas dan menambah pengetahuan baru. Di rumah Zandra sering menolong ibunya memasak. Dan sebab itulah Zandra dapat menyelesaikan tugasan dengan baik. Di samping itu pula, Mook Soon Hang (2009) menyatakan bahawa kognitif kanak-kanak juga dipengaruhi oleh orang yang lebih dewasa, yang lebih pengalaman dan yang lebih berilmu pengetahuan. Dapat kita lihat bahawa Zandra mempunyai cara komunikasi yang baik. Ini kerana ia mempelajari teknik komunikasi dari ahli keluarganya yang sangat berpengalaman dalam bidang debate. Oleh itu, perkembangan yang dilalui oleh seseorang kanak-kanak dan setiap kanak-kanak adalah berbeza dari segi perkembangan kognitifnya yang kemungkinan dipengaruhi oleh faktor-faktor lain seperti baka keturunan, persekitaran, makanan, kecerdasan dan sebagainya. (Hamzah dan Joy N.Samuel 2008) Piaget (1952) juga mengatakan tumbesaran kanak-kanak akan berkembang mengikut empat tahap perkembangan kognitif yang akan terjadi sehingga kanak-kanak sampai remaja iaitu sensori motor (0-2 tahun), pra operasi (2-7 tahun), operasi konkrit (7-12 tahun) dan operasi formal (12) tahun ke atas.
  • 18. 17 Kesimpulan Berdasarkan pendapat dari beberapa ahli, dapat dirumuskan bahawa perkembangan kognitif adalah satu proses berfikir yang melibatkan kemampuan anak untuk menghubungkan, menilai dan mempertimbangkan suatu kejadian atau peristiwa. Selain itu juga, cara anak dalam tingkah laku serta bertindak di dalam menyelesaikan suatu masalah yang dihadapinya dapat membuat anak menjadi lebih matang dalam membuat keputusan. Perkembangan kognitif yang dimiliki seseorang juga akan berkembang seiring dengan waktu apabila diberi ransangan serta kehendak yang tertanam dalam diri untuk terus belajar serta mencari pengetahuan baru. Oleh itu, sebagai ibu bapa dan pendidik haruslah memahami tentang perkembangan kognitif agar cara pengajaran sesuai dengan kemampuan kognitif mereka. Dengan pemahaman tersebut, kita dapat mengetahui perkembangan yang dimiliki sesuai dengan usia mereka masing-masing.
  • 19. 18 Rujukan Chiam , H.K, 1991. Cognitive Development of Preschool Children Proceeding of the Conference on Children. University of Malaya Gray, W.M 2004 Piaget Therapy of Cognitive and Affective Development/ Barry J.W with New Foreword Haliza Hamzah dan Joy N Samuel 2008, Perkembangan Kanak-Kanak, Program Penguruan Pendidikan Rendah Joane Kiernan (tt). Vygotsky (online) diperoleh:http://wwwscribd.com/doc/3993566/vygotsky (2010, 20 Februari) John W. Santrock, 2008 McGraw-Hill Higher Education Developmental Psychology Menon, N.&Rohan Abdullah, R, 2007, Panduan Kognitif Kanak-kanak Prasekolah,Kuala Lumpur, PTS Professional Mok Soon Hang, 2009, Psikologi Pendidikan Kumpulan Pendidikan Budiman