Elemen Keusahawanan diletakkan di bawah pengisian kurikulum (elemen merentas kurikulum-EMK) dalam Rancangan Pelajaran Harian (RPH)
EK (Elemen Keusahawanan)
Ek1 : Mengamalkan sikap keusahawanan
EK2 : Mengamalkan cara berfikir ke arah keusahawanan dalam situasi yang diperlukan.
EK3 : Mengamalkan cara-cara pengurusan asas jual beli yang mudah.
EK4 : Menghasilkan produk berasaskan pengetahuan serta kemahiran teknologi dan vokasional.
EK5 : Mengamalkan nilai moral dan etika yang baik dalam konteks keusahawanan.
Elemen Keusahawanan diletakkan di bawah pengisian kurikulum (elemen merentas kurikulum-EMK) dalam Rancangan Pelajaran Harian (RPH)
EK (Elemen Keusahawanan)
Ek1 : Mengamalkan sikap keusahawanan
EK2 : Mengamalkan cara berfikir ke arah keusahawanan dalam situasi yang diperlukan.
EK3 : Mengamalkan cara-cara pengurusan asas jual beli yang mudah.
EK4 : Menghasilkan produk berasaskan pengetahuan serta kemahiran teknologi dan vokasional.
EK5 : Mengamalkan nilai moral dan etika yang baik dalam konteks keusahawanan.
Dewasa ini guru di pelbagai peringkat amnya dan di sekolah khususnya mulai kehilangan 'jiwa pendidik' dalam pelaksanaan PDP nya. Berikut adalah beberapa tips untuk para guru kekal berjiwa pendidik dalam mengharungi dunia keguruan dan pendidikan yang serba mencabar ini.
‘Meningkatkan kerangka pentaksiran bagi menambahkan item yang menguji Kemahiran Berfikir Aras Tinggi serta menggunakan rujukan standard dalam Pentaksiran Berasaskan Sekolah (PBS)’
Pelan Pembangunan Pendidikan Malaysia (PPPM) 2013-2025
Layari: http://literasibahasamelayu09.blogspot.com
Kaedah ini memerlukan murid- murid menyebut perkataan yang disebut guru terdahulu setelah diperlihatkan gambar atau perkataan tersebut.
Dinamakan kaedah seluruh perkataan kerana pelajaran dimulakan dengan memperkenalkan perkataan dan bukannya huruf dan suku kata
Dinamakan kaedah pandang dan sebut kerana aktiviti utamanya ialah memandang gambar atau perkataan dahulu dan diikuti aktiviti menyebut
Menurut Juriah Long (1994)
Perkataan diperkenalkan oleh murid- murid menggunakan kad –kad perkataan.
Semasa kad-kad diimbasi, murid –murid menyebut perkataan beberapa kali.
Perkara yang dipandang ialah objek yang terdapat pada bahan bantu belajar
Manakala yang disebut ialah perkataan pada bahan yang ditunjukkan.
Pendidikan Inklusif (Pengenalan Program Pendidikan Khas)FaFai S.
Pendidikan Inklusif (Pengenalan Program Pendidikan Khas)
Bab 1 : Pengenalan Program Pendidikan Khas
1. Matlamat
2. Objektif
3. Dasar Antarabangsa
4. Dasar Kebangsaan
5. Program Pendidikan Khas Kementerian Pendidikan Malaysia
- Sekolah Khas
- Program Integrasi
- Program Pendidikan Inkusif
Dewasa ini guru di pelbagai peringkat amnya dan di sekolah khususnya mulai kehilangan 'jiwa pendidik' dalam pelaksanaan PDP nya. Berikut adalah beberapa tips untuk para guru kekal berjiwa pendidik dalam mengharungi dunia keguruan dan pendidikan yang serba mencabar ini.
‘Meningkatkan kerangka pentaksiran bagi menambahkan item yang menguji Kemahiran Berfikir Aras Tinggi serta menggunakan rujukan standard dalam Pentaksiran Berasaskan Sekolah (PBS)’
Pelan Pembangunan Pendidikan Malaysia (PPPM) 2013-2025
Layari: http://literasibahasamelayu09.blogspot.com
Kaedah ini memerlukan murid- murid menyebut perkataan yang disebut guru terdahulu setelah diperlihatkan gambar atau perkataan tersebut.
Dinamakan kaedah seluruh perkataan kerana pelajaran dimulakan dengan memperkenalkan perkataan dan bukannya huruf dan suku kata
Dinamakan kaedah pandang dan sebut kerana aktiviti utamanya ialah memandang gambar atau perkataan dahulu dan diikuti aktiviti menyebut
Menurut Juriah Long (1994)
Perkataan diperkenalkan oleh murid- murid menggunakan kad –kad perkataan.
Semasa kad-kad diimbasi, murid –murid menyebut perkataan beberapa kali.
Perkara yang dipandang ialah objek yang terdapat pada bahan bantu belajar
Manakala yang disebut ialah perkataan pada bahan yang ditunjukkan.
Pendidikan Inklusif (Pengenalan Program Pendidikan Khas)FaFai S.
Pendidikan Inklusif (Pengenalan Program Pendidikan Khas)
Bab 1 : Pengenalan Program Pendidikan Khas
1. Matlamat
2. Objektif
3. Dasar Antarabangsa
4. Dasar Kebangsaan
5. Program Pendidikan Khas Kementerian Pendidikan Malaysia
- Sekolah Khas
- Program Integrasi
- Program Pendidikan Inkusif
Pengurusan Penasihatan Murid (KUmpulan Tembikai/9)adib Mashuri
Tajuk : Pengurusan Penasihatan Murid
Nama Pensyarah : Dato' Prof Dr Abdul Latif b. Gapor
Nama ahli kumpulan 9 (Tembikai) :
1) Adib bin Mashuri
2) Muhammad Syafiq bin Mohd Sanusi
3) Qhairul Annuar b. Noor Hazlan
4) Anwar Arif b. Othman @ Mustafa
2. ERNIE YUSNANI BINTI HJ
MD NOOR
07P0225
MARDIANA BINTI
MOHAMMAD
07O0212
JULIANA BINTI AMAN
07P0227
3. Said Bin Jubair meriwayatkan daripada
Ibnu Abbas bahawa beliau berkata:
“Orang yang mengajar orang lain akan
kebaikan, seluruh
makhluk Allah
termasuk ikan di laut memohon
keampunan Allah untuknya.”
7. 1) Bakat Dalam Pengajaran
Merupakan satu daripada prinsip profession perguruan.
Satu bonus bagi seorang guru.
Bakat harus seiring dengan minat.
Namun ketiadaan bakat bukanlah penentu kepada
keberkesanan dalam sesuatu pengajaran.
Terdapat dua jenis bakat dalam pengajaran:
Bakat dalam cara pengajaran/ penyampaian.
Bakat dalam sesuatu kemahiran yang berkaitan
dengan pelajaran.
Jika seorang guru tidak berbakat dalam mengajar ianya
boleh digantikan dengan latihan yang akan
membuahkan kemahiran.
8. BAKAT PENTING
NAMUN BUKAN
BERMAKNA GURU
YANG TIDAK
BERBAKAT AKAN
GAGAL DALAM
MEWUJUDKAN
PENGAJARAN
YANG BERKESAN.
9. 1) Bakat Dalam Pembelajaran.
• Bakat diperlukan dalam menentukan hala tuju seseorang dalam hidup.
• Dalam konteks pembelajaran guru bertanggungjawab untuk meneroka dan mengasah
bakat murid dengan mempamerkan bakat guru itu sendiri pada mereka.
• Dengan adanya bakat semulajadi dalam diri penuntut maka akan dapat membantu diri
penuntut dalam proses pembelajarannya.
• Namun bakat dalam konteks pembelajaran dapat digantikan oleh minat yang
mendalam.
10. Ini juga bermakna bakat bukan segala-
galanya,tanpa bakat kita masih boleh
melakukan sesuatu. TAPI APA YANG
PASTI BAKAT MEMANG DAPAT
MEMBANTU DALAM MEMPERKASA
PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
APABILA DIGABUNGKAN DENGAN
KEMAHIRAN DAN KREATIVITI.
11. Definisi kemahiran
Kepintaran,
kepandaian, kecekapan
( melakukan sesuatu)
12. Kemahiran Guru
Kemahiran-kemahiran
Bahagian Pertama profesional yg perlu ada pada
seorang guru
Bahagian Kedua Kemahiran di dalam proses
pengajaran dan pembelajaran
13. Kemahiran-kemahiran yang perlu
dimiliki oleh seorang guru ialah:
1) Kemahiran 4) Kemahiran
Kemahiran Belajar
Belajar Pemudahcara
2) Kemahiran 5) Kemahiran
berfikir Berkomunikasi
3) Kemahiran 6) Kemahiran
merancang Mengurus
14. Kemahiran belajar
1/ membaca, memerhati, menulis, menghafal, mengingati, berfikir,
menganalisis, mensintesis dan menilai
2/ menerima dan memahami isyarat serta merancang strategi-
strategi belajar
3/ Kemahiran belajar yang penting yg perlu dimiliki oleh seorang
guru terdiri daripada:
a) cara-cara bagaimana guru menganalisis pelbagai
maklumat daripada sumber-sumber P&P
b) cara –cara bagaimana guru membuat penilaian
terhadap pelbagai sumber P&P
c) cara-cara guru mengoptimumkan sumber-sumber P&P
15. Kemahiran berfikir
Proses berfikir terdiri daripada interaksi atau hubungan
yang berlaku di antara 3 elemen iaitu:
a) pengetahuan
b) Kemahiran kognitif
c) Sikap dan nilai
Kemahiran berfikir terdiri daripada empat cabang utama iaitu:-
1) Berfikir secara kritis 2) Berfikir secara kreatif
3) Berfikir secara menaakul 4) Strategi berfikir
16. Membuat penelitian dan penafsiran sukatan pelajaran dgn
membuat rancangan kerja ( tahunan, semester, mingguan
dan harian
Kemahiran merancang persediaan mengajar terdiri
daripada Isi kandungan , objektif pembelajaran dan pandai
merancang cara-cara untuk mencapai objektif P & P.
17. Kemahiran yang terkandung di dalam
Kemahiran yang terkandung di dalam
merancang persediaan mengajar
merancang persediaan mengajar
a) Memilih isi pelajaran
b) Memilih strategi dan kaedah
c) Merancang aktiviti P&P
d) Menyediakan bahan pengajaran
e) Set induksi
f) Pemeringkatan isi
g) Penggunaan ABM dan papan tulis
18. Kemahiran Pemudahcara
Peranan guru dalam kemahiran pemudahcara ialah:
a) Membimbing pelajar
b) Memotivasi pelajar
c) Mengawal disiplin kelas supaya P&P berjalan dengan lancar
d) Memastikan aktiviti dalam pembelajaran berjalan dgn sistematik
dan terurus
19. Kemahiran Mengurus
Perkara-perkara yang terkandung di dalam
kemahiran mengurus ialah:
a) Rutin bilik darjah termasuk kebersihan kelas
b) Mengurus keadaan fizikal bilik darjah
c) Mengurus disiplin bilik darjah
d) Mengurus aktiviti-aktiviti pembelajaran dan pengajaran
e) Menguruskan masalah peribadi dan akademik pelajar
20. Kemahiran Berkomunikasi
Dalam kemahiran ini guru harus dapat menyampaikan isi
pelajaran dengan sistematik dan lancar serta teratur dan
menulis dengan jelas dan murid dapat memahami isi
pelajaran dengan baik.
Ciri-ciri kemahiran berkomunikasi yang perlu dikuasai oleh guru
Ciri-ciri kemahiran berkomunikasi yang perlu dikuasai oleh guru
1) Bertutur dengan pelbagai nada, suara yang lancar dan
tatabahasa yang betul.
2) Mempunyai pengurusan papan tulis yang baik
21. Ada 3 peringkat:-
Sebelum
pengajaran Perancangan
Semasa Penyampaian
Pengajaran
Selepas
Pengajaran Penilaian
22. Perancangan
Menentukan pendekatan, kaedah
dan menetapkan teknik-teknik yang
bersesuaian dengan kebolehan dan
perkembangan pelajar
Menentukan aktiviti-aktiviti yang boleh
mempengaruhi intelek, emosi, dan minat
pelajar secara berkesan di samping
mempunyai urutan yang baik ( selaras dengan
isi kemahiran dan objektif pengajaran)
23. Penyampaian
Kemahiran memulakan pengajaran / induksi set
Kemahiran mempelbagaikan / variasi rangsangan
Kemahiran menerang
Kemahiran menyoal
Kemahiran pengukuhan
Kemahiran menggunakan papan tulis
Kemahiran menggunakan ABM
24. Penilaian
Penilaian
Kemahiran menutup: sekurang-
kurangnya membuat rumusan
atau ringkasan berkenaan isi-isi
utama yang disampaikan
sebagai peneguhan kepada
murid.
25. KREATIVITI
GURU
MEMPERKASA
PRESTASI
PENGAJARAN
DAN
PEMBELAJARA
N
GURU
YANG
KREATIF
26. Mempunyai kebolehan menciptakan,menghasilkan dan
mengembangkan sesuatu idea yang baru dan asli.
• Creativity is often defined as the attribute of being able
to produce 'original' work.
27. menentukan tahap pencapaian dalam sesuatu penilaian.
• Seseorang yang kreatif mampu melihat sesuatu itu sama
seperti orang lain tetapi memikirkan sesuatu yang
berbeza.
• Kreativiti mula menjadi elemen penting dalam usaha
membina sebuah
negara dan masyarakat yang kreatif atau dikenali sebagai
kreativogenik.
• Kreativiti juga adalah pendorong kepada inovasi iaitu
penciptaan baru dalam memberi kemudahan dalam
kehidupan.
Menggunakan pemikiran dalam sesuatu penghasilan untuk mewujudkan
keasliannya
28. Guru yang kreatif sentiasa mencuba pelbagai kaedah tanpa jemu dalam
mengajar penuntut-penuntut yang berbeza kecerdasannya demi untuk
memperbaiki mutu pembelajaran mereka.
Guru sebagai penyampai harus lebih kreatif dalam menyampaikan ilmu itu agar
penuntut tidak bosan dalam pembelajaran...cth : menerangkan pelajaran hanya
dengan membaca teks..
Disamping kreatif menggunakan kemahiran/teknik yang telah dipelajari, seorang
guru juga perlu kreatif dalam menggunakan alternatif lain seperti ABM/BBM agar
pengajarannya lebih efektif. ( penggunaan komputer, alam semualajadi, minda
dan eksperimen )
Mempunyai pemikiran yang kreatif untuk membolehkannya melihat sesuatu
perkara daripada pelbagai sudut.
Seorang guru yang kreatif akan bertindak sebagai pemberi motivasi dalam
pembelajaran bagi pelajar ( Yong & Biraimah 1996 )
Guru umpama
Cahaya....
29. FASILITATOR
Guru kreatif PENCERITA
PEMBIMBING
DRAMATIK
MOTIVATOR
30. • Dari pihak Kementerian, pelbagai perancangan telah
disediakan dan dijalankan untuk menambahkan kemahiran
dan keyakinan para guru-guru dalam menghasilkan
pengajaran dan pembelajaran yang lebih kreatif dan efektif.
• Kursus-kursus seperti RELA, penggunaan IT dalam mata
pelajaran Pengetahuan Ugama Islam dan lain-lain adalah
merupakan usaha dari pihak kerajaan untuk memastikan para
guru-guru lebih kreatif dalam pengajaran dan pembelajaran
mereka
31. • Guru yang kreatif akan menjana minda penuntut lebih
berfikiran kreatif dalam pembelajaran serta
meningkatkan daya intelek mereka..(matang)
• Penuntut tidak hanya bergantung kepada nota edaran
untuk mengulangkaji, mereka akan lebih kreatif jika
para guru menggunakan kreativitinya dalam
merangsang proses pembelajaran.
32. KESIMPULAN
•Bakat boleh dikukuhkan dengan kemahiran.
Kreativiti pula wujud dari kemahiran.
•Bakat wujud secara semulajadi dalam diri
individu tapi bukan bermakna tanpa bakat
kita tidak boleh memiliki kemahiran dan juga
kreativiti.
•Bakat yang disertai dengan minat akan
melahirkan kemahiran dan kreativiti.
• Kemahiran wujud apabila kita seringkali
melakukannya.
•Kreativiti melengkapkan bakat yang telah
dipenuhi dengan kemahiran.
• Gabungan bakat, kemahiran dan