Т.Рысқұлов ауданы
Қорағаты шағын орталықты орта мектебі
Математика пәні мұғалімі : Роза Егембердиева
САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ:
Арифметикалық
прогрессияның
n мүшесі .
I. Мақсаты: 1.Білімділік: Арифметикалық
прогрессияның n – ші мүшесінің формуласын пайдаланып
есептер шығару
•2.Дамытушылық : оқушылардың алған білімдерін есеп
шығаруда пайдалана отырып, ойлау қабілетін дамыту,
пәнге деген қызығушылығын арттыру.
•ІІ Әдіс-тәсілі: жеке, топтық жұмыстар
ІІІ. Күтілетін нәтиже: формуланы жаза біледі.Формуланы
пайдаланып есептер шығара алады.Прогрессияны өмірмен
байланыстыра алады.
• ІҮ.Типі: Іскерлікпен дағдыны қалыптастыру
•V Көрнекілігі: плакат ,тапсырмалар жинағы, интеративті тақта
•Сабақтың кезеңдері:
I кезең. «Ой қозғау»
II кезең. « Жоғалған формула»
III кезең . «Шеңбер»тапсырмасы
Сергіту сәті
IV кезең. Оқулықпен жұмыс.
Ү кезең. Қорытынды тест
ҮІ кезең. Үй жұмысы
I кезең. «Ой қозғау»
II кезең. « Жоғалған формула»
d = а 𝑛+1 − an;
𝐝 = а 𝒏+𝟏 − 𝒂 𝒏;
𝒔 𝐧 =
𝒃 𝟏 + 𝟏 − 𝒒
𝒏 `
𝟏 − 𝒒 sn =
2a1 + 𝑛 − 1 `
2
∙ 𝑛
𝑞 ≠ 1;
𝒂 𝒏= 𝐚 + 𝒏 − 𝟏 𝐝 ;
𝒔 𝐧 =
𝒃 𝟏
𝟏 − 𝒒
,
𝒒 < 𝟏 𝒃 𝒏 = 𝒃 𝟏 ∙ 𝒒 𝒏−𝟏
;
b= 𝒃 𝒏
; 𝒃 𝒏+𝟏 = 𝒃 𝒏 ∙ 𝒒
𝒒 ≠ 𝟏;
Жылдамдық
Төзімділік
III кезең . «Шеңбер»тапсырмасы
а1=5 d=3 а11=15
a3- ? d= 3 a1-?
а1=2 a10=92 -3; -6;...
d - ? а25-?
а1=7 d=4 а1=3
а3=11
a10- ? d- ?
а7=30 d=4 7; 11 а30-?
a1- ?
а1=10 d=-2 а1=5
а4=17
a8- ? d- ?
а6=30 d=6 4; 8 а25-?
a1- ?
11 -15
10 -11
-4 4
0 -92
43 4
6 123
«Шеңбер»тапсырмасының жауабы
Сегіту сәті
IV кезең. Оқулықпен жұмыс.
11111
Арнайы видио сұрақ
Ү кезең. Қорытынды тест
0
0.5
1
1.5
2
2.5
3
3.5
4
4.5
5
ҮІ кезең. Үй жұмысы
Aaaaaв

Aaaaaв

  • 1.
    Т.Рысқұлов ауданы Қорағаты шағынорталықты орта мектебі Математика пәні мұғалімі : Роза Егембердиева САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ: Арифметикалық прогрессияның n мүшесі .
  • 2.
    I. Мақсаты: 1.Білімділік:Арифметикалық прогрессияның n – ші мүшесінің формуласын пайдаланып есептер шығару •2.Дамытушылық : оқушылардың алған білімдерін есеп шығаруда пайдалана отырып, ойлау қабілетін дамыту, пәнге деген қызығушылығын арттыру. •ІІ Әдіс-тәсілі: жеке, топтық жұмыстар ІІІ. Күтілетін нәтиже: формуланы жаза біледі.Формуланы пайдаланып есептер шығара алады.Прогрессияны өмірмен байланыстыра алады. • ІҮ.Типі: Іскерлікпен дағдыны қалыптастыру •V Көрнекілігі: плакат ,тапсырмалар жинағы, интеративті тақта
  • 3.
    •Сабақтың кезеңдері: I кезең.«Ой қозғау» II кезең. « Жоғалған формула» III кезең . «Шеңбер»тапсырмасы Сергіту сәті IV кезең. Оқулықпен жұмыс. Ү кезең. Қорытынды тест ҮІ кезең. Үй жұмысы
  • 4.
    I кезең. «Ойқозғау»
  • 5.
    II кезең. «Жоғалған формула» d = а 𝑛+1 − an; 𝐝 = а 𝒏+𝟏 − 𝒂 𝒏; 𝒔 𝐧 = 𝒃 𝟏 + 𝟏 − 𝒒 𝒏 ` 𝟏 − 𝒒 sn = 2a1 + 𝑛 − 1 ` 2 ∙ 𝑛 𝑞 ≠ 1; 𝒂 𝒏= 𝐚 + 𝒏 − 𝟏 𝐝 ; 𝒔 𝐧 = 𝒃 𝟏 𝟏 − 𝒒 , 𝒒 < 𝟏 𝒃 𝒏 = 𝒃 𝟏 ∙ 𝒒 𝒏−𝟏 ; b= 𝒃 𝒏 ; 𝒃 𝒏+𝟏 = 𝒃 𝒏 ∙ 𝒒 𝒒 ≠ 𝟏;
  • 6.
    Жылдамдық Төзімділік III кезең .«Шеңбер»тапсырмасы а1=5 d=3 а11=15 a3- ? d= 3 a1-? а1=2 a10=92 -3; -6;... d - ? а25-? а1=7 d=4 а1=3 а3=11 a10- ? d- ? а7=30 d=4 7; 11 а30-? a1- ? а1=10 d=-2 а1=5 а4=17 a8- ? d- ? а6=30 d=6 4; 8 а25-? a1- ?
  • 7.
    11 -15 10 -11 -44 0 -92 43 4 6 123 «Шеңбер»тапсырмасының жауабы
  • 8.
  • 9.
  • 10.
  • 11.
    Ү кезең. Қорытындытест 0 0.5 1 1.5 2 2.5 3 3.5 4 4.5 5
  • 12.