1. Тема. Австралія – найпосушливіший материк
Мета:
- продовжити формувати уявлення про материки Землі та їх розміщення
на глобусі й карті;
- ознайомити учнів з особливостями природи Австралії;
- розвивати просторову уяву, вміння працювати з картою;
- формувати потребу у пізнанні нових знань і вмінь, застосовувати ці
вміння на практиці;
- розвивати пізнавальні інтереси: уяву, пам'ять, мислення,
спостережливість, зв’язне мовлення;
- виховувати допитливість, почуття дружби та взаємодопомоги,
екологічну культуру.
Обладнання: ІКТ, таблиці, посібники, фізична карта світу, роздатковий
матеріал, презентація на тему «Австралія».
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Хід уроку
І. Організаційний момент
1 слайд
*Емоційне налаштування
Знову день почався, діти,
Всі зібрались на урок.
Кличе в подорож дзвінок!
-До нас завітали гості, поверніться і привітайтесь до них посмішкою.
- Отож, сідаємо правильно, беремо з собою увагу, старанність, гарний настрій
і вирушаємо у подорож світом.
Ми любимо спостерігати
І нове все пізнавати.
Будемо працювати активно,
І всі разом – колективно!
2. ІІ. Oзнайомлення учнівіз темою, цілямита завданнями уроку, мотивація
учіння.
1.Постановка проблемногопитання.
-Сьогодніна уроці ми продовжуємо подорожуватиматериками блакитної
планети, єдиної планети, на якій є життя. Як називаєтьсяцяпланета?
-І, як завжди, нам допомагатиме наш друг – Центаврик.
-Прочитаємо лист.
2 слайд «Лист Центаврика»
2.Вправа «Лист Центаврика»
-Про який материк йдеться?
3.Повідомлення теми і мети уроку.
3 слайд Тема уроку
- Отже, тема уроку «Австралія – найпосушливіший материк»
- Підкресліть ключові слова.
4.Завдання уроку
- Поставимо завдання уроку:
- дослідити материк, його географічне положення;
- з’ясувати, чим він особливий;
- навчитися показувати на карті світу географічні об’єкти материка.
5.Вправа «Очікування»
-Діти, що ви очікуєте від уроку?
(Нових знань, чудових вражень, практичних завдань, цікавих зустрічей.)
IІІ. Сприймання, осмислення, узагальнення та систематизація нових
знань
1. Перегляд фрагмента мультфільму
Завдання: Де відбуваються події?
4 слайд М/Ф
- Перегляньмо фрагмент. Пригадайте, де відбуваються події мультфільму
«Віпо».
- Про яку особливість природи Австралії згадують у мультфільмі?
(Найбільш малолюдний материк світу)
3. 5 слайд Відео «Австралія»
1.Розповідь вчителя
* Вислів:
Ось вона, ця Австралія,
якась пародія на світові закони
або, вірніше, виклик,
кинутий в обличчя всьомусвітові!
-Писав французькийписьменник Жуль Верн у романі «Діти капітана Гранта»
6 слайд Відео. Пояснення вчителя
1. Австралія – найменший за площею та найнижчий материк.
2.Омивається водами двох океанів: Тихого та Індійського.
3.На материку розміщена тільки одна країна – Австралійський Союз.
4.Столиця – місто Канберра
5. Поблизуматерика, на півночі, знаходиться острів Нова Гвінея, і на півдні–
острів Тасманія.
6. На сходіматерика є Австрійськігори. Найвища вершина Австралії – гора
Косцюшко.
7. Особливістю материка є Великий Бар’єрний риф.
-7.Найбільша річка материка – Муррей, а найдовша – Дарлінг.
8. Найбільше озеро – Ейр.
9. Корінне населення Австралії – аборигени.
7 слайд
10.Австралія – це материк, де все «навпаки»:у липні тут зима, а у січні – літо.
11.Дерева Австралії скидають не листя, а кору.
12.Тут водяться звірі, які вилуплюються з яєць – качкодзьоб і єхидна.
13. Австралія – найсухіший материк Землі, пустелі займають близько його
половини. До таких умов життя пристосувалися рідкісні рослини – евкаліпт,
пляшкове дерево, а також тварини – сумчастий ведмідь - коала, кенгуру.
-Ось такий цікавий материк.
-Адаптер теж підготував для нас цікаву інформацію.
-Але, спершу, потренуємо легені.
4. 2.Вправа «Повітряні кульки»
-Підготуємось до читання за допомогою вправи «Повітряні кульки»
3.Вправа «Тлумачний словничок»
-Попрацюємо з тлумачним словничком.
-Діти будуть працювати зі «Стіною слів»
8 слайд Тлумачний словничок
-А диктором прочитає…..
Стіна слів
- Держава Австралійський союз,
- острови Нова Гвінея і Тасманія,
- Великий Бар´єрнийриф,
- Річка Муррей,
- Озеро Ейр,
- Аборигени
- Ендеміки
9 слайд Довідка Адаптера
4.Слухання довідки Адаптера
-Про які особливості тваринного світу Австралії ви дізналися?
(Тваринний світ дуже своєрідний. Тут живуть тварини -ендеміки)
5.Робота над текстом вправи. 6
а)Читання за диктором
б) читання за варіантами, добір запитань
в)Вправа «Вчитель»
*1. Який рельєф материка? (Низовинний)
2. Де перетинає Австралію Південний тропік? (Майже посередині)
3.Де розташоване найбільше озеро Австралії? (В центральній частині)
*4.Які тварини живуть в Австралії? (Тварини-ендеміки: ссавці єхидна і
качкодзьоб. Сумчасті – кенгуру, коала)
5, Де простягається Великий Бар’єрний риф? (Уздовж східного узбережжя
Австралії в Кораловому морі)
6. Назвіть найпоширеніші рослини материка (Евкаліпти, золота акація -
мімоза)
10 слайд Фізкультхвилинка
5. Фізкультхвилинка «Сторони світу»
ІV. Осмислення матеріалу
11 слайд Вправа «Фотоапарат»
1. Вправа «Фотоапарат»
- Підсумуємо знання за допомогою вправи для очей «Фотоапарат»
12 слайд
2. Вправи 8,9.
3. Робота в парах. Вправи 11, 12.
13 слайд Карта
4. Робота з картою
V. Закріплення і систематизація знань.
- Мандрувати – це весело і цікаво. А якщо ми матимемо маршрут подорожі,
то ще й впевнено!
- Пропоную вам взяти участь у складанні Інтелект-карти (маршруту
подорожі).
-Об’єднайтеся в групи, виберіть капітана.
1.Повторення правил роботи в групі
- Пригадайте правила роботи в групі
2. Практична робота
а) Асоціації
-Скласти асоціативний ряд до вашого ключового слова Євразія. За бажанням,
доповнити своїми варіантами.
- Візьміть червоний конверт №1
- Які виникли у вас асоціації?
Євразія – материк, Південний тропік, найменший, найпосушливіший,
особливий, відокремлений, цікавий,малолюдний,…
- Молодці! Ви виробили свій стиль. У вас був феєрверк ідей.
б) Тварини
-А зараз пропоную подивитися оранжевий конверт №2.
6. - Виберіть кульки одного кольору. З літер складіть ключове слово. (Тварини)
- Молодці. Це і буде наша наступна гілка.
- Виберіть малюнки тварин, які мешкають на континенті Австралія.
- Знайдіть гілку «Тварини» і приєднуємо ваші відповіді.
-Шановні мандрівники, звіримо наші результати.
(Перевірка на дошці)
- Продемонструйте свої результати. Покажіть карти.
в) Рослини
- Для того, щоб визначити наступну гілку, нам потрібно розшифруватиребус.
- Так, «Рослини»- наступна гілка.
- Візьміть зелений конверт №3 і виберіть рослини, які ростуть на вашому
континенті.
- На цю роботу у вас відведено одну хвилину
- Яку кількість рослин ви вибрали? Щоб перевірити ваш результат, виберіть
картку з цифрою .
(Зайві: баобаб, бамбук)
- Продемонструйте
г) «Що ти знаєш про материк?»
- Наступна стрілка «Що ти знаєш про цей материк?»
-За допомогоювправи «Пошуки людського скарбу», давайте з’ясуємо, що ми
знаємо про цей материк.
-Наші скарби: річки, гори, моря, озера, населення, клімат.(тропічний,
сухий, континентальний)
- Обговоріть це питання «Що ти знаєш про цей материк?» в групах.
-На виконання цього завдання у вас є 2 хвилини.
-Підіб’ємо підсумки. Назвіть океани, що омивають Австралію? (Тихий,
Індійський)
-Які річки ви знаєте? (Муррей, Дарлінг)
- Найвища точка Австралії. (Гора Косцюшко)
Запитання:
7. -А тепер, презентуйте свої Інтелект-карти.
д) Підведення підсумків
VІ. Закріплення знань і використання медіа грамотності
14 слайд «Феєрія мандрів»
-А тепер - останнє завдання.
-Я пропоную вам сьогодні попрацювати в туристичному агентстві «Феєрія
мандрів» на посадах менеджерів.
- Як ви думаєте, чим взагалі займаються туристичніагентства? (організовують
подорожі)
-До нас звернулися клієнти з проханням: надати інформацію про материк, де
все навпаки, про Австралію
-Мета реклами – привернути увагу, викликати інтерес, передати споживачеві
інформацію і змусити його діяти певним чином.
-Тобто, у нашому випадку, ви повинні викликати інтерес до материка.
- І так! Вас вітає туристичне агентство «Феєрія мандрів»
15 слайд Реклама
VІІ. Підсумок уроку
– На цьому наша подорож закінчилася. Ви всі гарно попрацювали на уроці.
Показали свої знання та вміння.
– Чи вдалося успішно впоратись із усіма завданнями?
-Чи справдилися ваші сподівання?
VII. Рефлексія
- З якою інформацією ви поділитесь з друзями, батьками?
- Якою літературою можна скористатись, щоб дізнатись більше?
- Ви задоволені уроком та своїми успіхами?
- Молодці!
- Сподіваюсь цей урок переконав вас, що наші подорожі материками
будуть цікавими.
- А тепер заспіваємо пісню про Австралію.
16 слайд. Пісня
8. Пісня «Найдивнішийматерик»
1. У Півленній півкулі
Розмістивсь на самоті
Він далеко існує,
Тому дуже дивує.
Омивається морями,
А зі сходу ще й з горами
Тут зимоюліто є,
В дерев тіні немає.
Приспів:
Материк – найменший в світі,
Ви впізнали його, діти.
Найдивніший, знаю я,
Материк Австралія
2. Опадів у центрі мало,
Навіть роки не бувало,
Дві пустелі є великі
І Мюррей і ріки – кріки.
І солоніозера,
І столиця Канберра.
Усі звірі сумки мають,
Ссавці яйця відкладають.
Приспів
VІІ. Домашнє завдання.
Опрацювати матеріал уроку 9