SlideShare a Scribd company logo
1 of 4
Урок №
Тема. Тотожні перетворення виразів, що містять квадратний корінь
Мета: домогтися засвоєння учнями схем виконання дій під час перетворення
цілих виразів, що містять квадратний корінь; сформувати вміння
застосовувати вивчені схеми для розв'язування завдань на перетворення
виразів, що містять квадратний корінь, які відповідають вимогам чинної
програми з математики.
Тип уроку: застосування знань, умінь та навичок.
Наочність та обладнання: опорний конспект «Перетворення ірраціональних
виразів».
Хід уроку
I. Організаційний етан
II. Перевірка домашнього завдання
Вчитель організує роботу у формі «Знайди помилку», запропонувавши
учням для перевірки варіанти виконання письмових вправ домашнього
завдання з «допущеними помилками» (для зручності ці розв'язання виконані у
формі роздавального матеріалу). По закінченні виконання роботи учні
перевіряють правильність виконання «перевірки», отримавши на руки
правильні розв'язання. У разі необхідності складні та спірні моменти
обговорюються.
III. Формулювання мети і завдань уроку
З метою усвідомлення учнями необхідності вивчення матеріалу уроку
можна на етапі формулювання мети запропонувати виконати завдання, в
результаті чого учні дійдуть розуміння проблеми, яку необхідно розв'язати на
уроці.
Завдання 1
Виконайте дії: 12а + 4а; (a – 1)(a + 1); (1 + 2а)(2 – а) + 3а.
Завдання 2
Виконайте дії: 34312 + ; ( )( )1515 +− ; ( )( ) 1822221 +−+ .
Якщо з розв'язанням першого завдання в учнів проблем не виникає, то з
другим завданням швидше за все учні не впораються (слід нагадати учням, що,
виконуючи дії з коренями, слід спиратись тільки на вивчені властивості та
схеми дій). Тому, порівнявши обидва завдання, учні доходять висновку про
недостатність знань щодо означення та властивостей арифметичного
квадратного кореня, вивчених на попередніх уроках; учні мають усвідомити
необхідність оволодіння такими способами дій, що дозволять, використовуючи
вивчені властивості квадратного кореня та вміння перетворювати раціональні
вирази, виконувати перетворення виразів, що містять корені.
Таким чином формулюється основна дидактична мета уроку.
IV. Актуалізація опорних знань та вмінь
 З метою успішного сприйняття навчального матеріалу слід активізувати
такі знання і вміння учнів: первинні вміння виносити множник з-під знака
кореня та вносити множник під знак кореня; виконання тотожних
перетворень цілих раціональних виразів; застосування основної тотожності
для квадратного кореня.
Виконання усних вправ
1. Знайдіть значення виразу: 483 ⋅ ; 64010 ⋅ ; 4,01,12 ⋅ ; 5213 ⋅ ; 50
8
;
22
4,25,2 − ; 2
8,3 ; ( )2
3,1− ; 2
224,0− ; ( )4
3 .
2. Подайте у вигляді уа вираз: 28 ; 99 ; 160 ; 147 .
3. Спростіть вираз: а) 3а + 2а + 5а; б) (а + 2)(а + 3); в) (а + 2) ; г) (а + 3)2
;
д) (а – 3)(а + 3); є) (а – 1)2
+ 2а; є)
4
2
2
−
+
а
а
; ж) 2
1
2
1
+
+
− аа
.
V. Застосування знань
 Насправді на уроці не вивчаються нові теоретичні положення: увесь зміст
нового матеріалу представлений опорними прикладами розв'язування
завдань на перетворення цілих виразів, що містять арифметичний
квадратний корінь. Тому план вивчення матеріалу уроку являє собою
фактично опис змісту виразів, способи перетворення яких мають
опанувати учні на уроці:
• вирази, що мають вигляд многочлена (наприклад, 12 3 + 4 3 ), та такі,
що зводяться до них шляхом винесення множника з-під знака кореня;
• вирази, що мають вигляд добутку (степеня) одночленів; добутку од-
ночлена на многочлен або многочлена на многочлен;
• вирази, що містять усі названі дії та мають степені сум виразів із
квадратними коренями;
• окремо виділяємо вирази, в яких слід виконати розкладання на
множники.
У роботі над вивченням способів дій за перетворення названих виразів
дуже доречно буде використовувати аналогію — для кращого розуміння
учнями змісту перетворень запропонувати виконати записи у вигляді
порівняльної таблиці, в якій розглянути спочатку приклад на перетворення
цілого раціонального виразу, а потім приклад на відповідне перетворення
цілого ірраціонального виразу (виразу, що містить квадратний корінь). Ця
таблиця може мати такий вигляд:
Вид
Перетворення
Цілий раціональний
вираз
Цілий ірраціональний вираз
Зведення подібних
доданків
12а + 4а = (12 + 4)а = 16а
12 3 + 4 3 = (12 + 4) 3 =
= 16 3
І так далі...
VI. Формування вмінь
Виконання усних вправ
1. Спростіть вираз:
а) ссс 983 −+ ; б) ааа +−25 ; в) ххх 81644 −+ ;
г) 754827 +− .
2. Розкладіть на множники:
а) 77 − ; б) 510 + ; в) с2
– 2; г) аа 22 − ; д) уу + ; є) 12 ++ аа .
Виконання письмових вправ
Для реалізації дидактичної мети уроку на цьому уроці слід розв'язати
завдання такого змісту:
1. Додавання (віднімання) виразів, що містять арифметичний квадратний
корінь.
1) Спростіть вираз: а) 34312 + ; б) 25232 +− ; в) 2324 ⋅ ;
г) ( )2
33 ; д) 22:24 ; є) 56:1518 .
2) Спростіть вираз: а) ааа −+32 ; б) ухух 234 +−− ;
в) ссс 4994 +− ; г) аа 1823 − .
3) Спростіть вираз: а) bb 94 − ; б) xxx 641625 −+ .
2. Множення та піднесення до степеня виразів, що містять арифметичний
квадратний корінь.
1) Спростіть вираз:
а) 632432 −⋅ ; б) 252382 ⋅−⋅ ; в) ( )1233 + ;
г) ( ) 21823 ⋅− ; д) 7532 + ; є) 2463 − ; ж) ( )( )1525 −+ ;
з) ( )( )7474 +− ; и) ( ) 3213
2
+− ; к) ( )2
52 − .
2) Спростіть вираз: а) ( )( ) 1822221 +−+ ; б) ( ) 2:12216
2
+− ;
в) ( )( )32233223 −+ ; г) ( ) ( )22
235 +−− ; д) 1
2
51
2
51
+
+
⋅
−
;
є) 22:328:26 − .
3) Спростіть вираз:
а) ( ) ааа 332 +− ; б) ( ) ( )( )222
2
+−−+ ххх ;
в) ( ) abbaа −+ ; г) ( )( ) ( )2
aaaaa +−+ .
3. Розкладання на множники виразів, що містять арифметичний
квадратний корінь.
1) Розкладіть на множники.:
а) 26 − ; б) 55 + ; в) 3515 − ; г) aa −2 ; д) bb + ;
є) xx 62 − ; ж) х2
– 3; з) 5 – 4а2
; и) х – 6, де х ≥ 0.
2) Розкладіть на множники вираз: а) 33 + ; б) 10210 − ; в) xx + ;
г) aa 5− ; д) aa 2− ; є) mm 53 + ; ж) 714 − ; з) 2233 + .
4. Логічні вправи та завдання підвищеного рівня складності для учнів, які
мають достатній та високий рівні знань.
1) Доведіть, що: а) 22246 +=+ ; б) 431938 +=+ .
2) Доведіть, що значення виразів
347347 −++ і 347347 −⋅+
є натуральними числами.
3) Вставте пропущений вираз:
bа 75 − ba 79 + ?
5. На повторення: завдання на перетворення дробових раціональних виразів.
Спростіть вираз:
а) 





+−





+
+
+
−
+ b
a
a
b
abb
a
baaba
b
2:
2
22 ;
б) 





+−
+
+
−
+
⋅





+
−
−
1
3
1
3
1
1
1
12
23
aaaaa
a
a ;
в)
2
4
:
4
8
36
2
2
2
2
−
−






−
+
−
+
+ a
a
a
a
a
a
a
a
.
 Завдання, запропоновані для розв'язування на уроці, є досить складними
для багатьох восьмикласників, оскільки потребують впевненого володіння
об'ємним матеріалом: властивості квадратного кореня, перетворення
виразів, що містять корені (винесення множника з-під знака кореня та
внесення множника під знак кореня), а також алгоритми перетворення
цілих раціональних виразів, вивчені у 7 класі (дії з одночленами,
многочленами, різні способи розкладання цілих виразів на множники).
Тому, з метою свідомого виконання дій, тобто для уникнення помилок, під
час розв'язування завдань слід вимагати від учнів коментувати свої дії. При
цьому бажано, щоб учні починали виконувати завдання зі з'ясування того,
які дії слід обирати за умовою завдання; а потім уже визначали порядок дій
та .виконували ці дії у встановленому порядку. Зрозуміло, що розпочинати
формування вмінь учнів слід на найпростіших прикладах, поступово (якщо
учні вдало опановують матеріал) підвищуючи рівень складності завдань.
VII. Підсумки уроку
В якому з випадків правильно виконано дію?
а) 2222350 =− ; б) ( ) 627753 =− ;
в) ( ) 32525
2
=−=− ; г) ( )15555 −=− .
VIII. Домашнє завдання
1. Вивчити теоретичний матеріал уроку.
2. Розв'язати вправи на закріплення оперативних умінь, сформованих на
уроці.
3. На повторення: правила виконання дій з дробовими раціональними
виразами (див. розділ І, 8 клас); вправи на застосування повторених
правил.

More Related Content

What's hot

конспекты на атестацию
конспекты на атестациюконспекты на атестацию
конспекты на атестацию
nina1953
 
Степінь з цілим показником
Степінь з цілим показникомСтепінь з цілим показником
Степінь з цілим показником
asdfghj7
 
8056 математика 5 клас
8056 математика 5 клас8056 математика 5 клас
8056 математика 5 клас
urvlan
 
1.формули скороченого множення 7 клас
1.формули скороченого множення 7 клас1.формули скороченого множення 7 клас
1.формули скороченого множення 7 клас
hadmatem
 
10 алг мерзляк_номіровський_углубл_2010_укр
10 алг мерзляк_номіровський_углубл_2010_укр10 алг мерзляк_номіровський_углубл_2010_укр
10 алг мерзляк_номіровський_углубл_2010_укр
Aira_Roo
 
функція у=коріньх
функція у=коріньхфункція у=коріньх
функція у=коріньх
Гергель Ольга
 
тотожні перетворення виразів, які містять квадратні корені
тотожні перетворення виразів, які містять квадратні коренітотожні перетворення виразів, які містять квадратні корені
тотожні перетворення виразів, які містять квадратні корені
Гергель Ольга
 
11324 урок 9 клас
11324 урок 9 клас11324 урок 9 клас
11324 урок 9 клас
jasperwtf
 
7126 брошура формули
7126 брошура формули7126 брошура формули
7126 брошура формули
urvlan
 

What's hot (20)

конспекты на атестацию
конспекты на атестациюконспекты на атестацию
конспекты на атестацию
 
Степінь з цілим показником
Степінь з цілим показникомСтепінь з цілим показником
Степінь з цілим показником
 
8056 математика 5 клас
8056 математика 5 клас8056 математика 5 клас
8056 математика 5 клас
 
1.формули скороченого множення 7 клас
1.формули скороченого множення 7 клас1.формули скороченого множення 7 клас
1.формули скороченого множення 7 клас
 
Тотожні перетворення виразів із коренями
Тотожні перетворення виразів із коренямиТотожні перетворення виразів із коренями
Тотожні перетворення виразів із коренями
 
Noviy otkryty urok
Noviy otkryty urokNoviy otkryty urok
Noviy otkryty urok
 
урок 19
урок 19урок 19
урок 19
 
Plan uroku 2014_polniy
Plan uroku 2014_polniyPlan uroku 2014_polniy
Plan uroku 2014_polniy
 
урок 11
урок 11урок 11
урок 11
 
8 КЛАС д.н.алгебра 8
8 КЛАС д.н.алгебра 88 КЛАС д.н.алгебра 8
8 КЛАС д.н.алгебра 8
 
властивості арифметичного квадратного кореня
властивості арифметичного квадратного коренявластивості арифметичного квадратного кореня
властивості арифметичного квадратного кореня
 
10 алг мерзляк_номіровський_углубл_2010_укр
10 алг мерзляк_номіровський_углубл_2010_укр10 алг мерзляк_номіровський_углубл_2010_укр
10 алг мерзляк_номіровський_углубл_2010_укр
 
конспекти мої
конспекти моїконспекти мої
конспекти мої
 
тема
тематема
тема
 
функція у=коріньх
функція у=коріньхфункція у=коріньх
функція у=коріньх
 
тотожні перетворення виразів, які містять квадратні корені
тотожні перетворення виразів, які містять квадратні коренітотожні перетворення виразів, які містять квадратні корені
тотожні перетворення виразів, які містять квадратні корені
 
11324 урок 9 клас
11324 урок 9 клас11324 урок 9 клас
11324 урок 9 клас
 
Matematyka 10-klas-merzljak-2018
Matematyka 10-klas-merzljak-2018Matematyka 10-klas-merzljak-2018
Matematyka 10-klas-merzljak-2018
 
1
11
1
 
7126 брошура формули
7126 брошура формули7126 брошура формули
7126 брошура формули
 

Similar to Урок "Тотожні перетворення виразів, що містять квадратні корені"

Квадратний тричлен та його корені. Розкладання квадратного тричлена на лінійн...
Квадратний тричлен та його корені. Розкладання квадратного тричлена на лінійн...Квадратний тричлен та його корені. Розкладання квадратного тричлена на лінійн...
Квадратний тричлен та його корені. Розкладання квадратного тричлена на лінійн...
sveta7940
 
Рівняння х2=а. Основна тотожність квадратного кореня.
Рівняння х2=а. Основна тотожність квадратного кореня.Рівняння х2=а. Основна тотожність квадратного кореня.
Рівняння х2=а. Основна тотожність квадратного кореня.
sveta7940
 
Конспекти уроків по темі "Раціональні вирази "(22 уроки)
Конспекти уроків по темі "Раціональні вирази "(22 уроки) Конспекти уроків по темі "Раціональні вирази "(22 уроки)
Конспекти уроків по темі "Раціональні вирази "(22 уроки)
sveta7940
 
Контрольна робота по темі "Множення та ділення раціональних чисел"
Контрольна робота по темі "Множення та ділення раціональних чисел"Контрольна робота по темі "Множення та ділення раціональних чисел"
Контрольна робота по темі "Множення та ділення раціональних чисел"
sveta7940
 
5 m i_2013
5 m i_20135 m i_2013
5 m i_2013
UA4-6
 
Підсумковий урок "Арифметичний квадратний корінь та його властивості"
Підсумковий урок "Арифметичний квадратний корінь та його властивості"Підсумковий урок "Арифметичний квадратний корінь та його властивості"
Підсумковий урок "Арифметичний квадратний корінь та його властивості"
sveta7940
 
календарне планування 8 клас. алгебра
календарне планування 8 клас. алгебракалендарне планування 8 клас. алгебра
календарне планування 8 клас. алгебра
Тетяна Шверненко
 
презент урока
презент урокапрезент урока
презент урока
gtdonnu
 
Презентація: Перетворення виразів (повторення та систематизація матеріалу).pp...
Презентація: Перетворення виразів (повторення та систематизація матеріалу).pp...Презентація: Перетворення виразів (повторення та систематизація матеріалу).pp...
Презентація: Перетворення виразів (повторення та систематизація матеріалу).pp...
sveta7940
 
Підсумковий урок "Арифметичний квадратний корінь та його властивості"
Підсумковий урок "Арифметичний квадратний корінь та його властивості"Підсумковий урок "Арифметичний квадратний корінь та його властивості"
Підсумковий урок "Арифметичний квадратний корінь та його властивості"
sveta7940
 
Множення і ділення раціональних чисел
Множення і ділення раціональних чиселМноження і ділення раціональних чисел
Множення і ділення раціональних чисел
sveta7940
 

Similar to Урок "Тотожні перетворення виразів, що містять квадратні корені" (20)

Квадратний тричлен та його корені. Розкладання квадратного тричлена на лінійн...
Квадратний тричлен та його корені. Розкладання квадратного тричлена на лінійн...Квадратний тричлен та його корені. Розкладання квадратного тричлена на лінійн...
Квадратний тричлен та його корені. Розкладання квадратного тричлена на лінійн...
 
Рівняння х2=а. Основна тотожність квадратного кореня.
Рівняння х2=а. Основна тотожність квадратного кореня.Рівняння х2=а. Основна тотожність квадратного кореня.
Рівняння х2=а. Основна тотожність квадратного кореня.
 
Конспект уроку (Радовець Н)
Конспект уроку (Радовець Н)Конспект уроку (Радовець Н)
Конспект уроку (Радовець Н)
 
урок 13
урок 13урок 13
урок 13
 
5 ___
5  ___5  ___
5 ___
 
Мартинюк Н.І
Мартинюк Н.ІМартинюк Н.І
Мартинюк Н.І
 
Конспекти уроків по темі "Раціональні вирази "(22 уроки)
Конспекти уроків по темі "Раціональні вирази "(22 уроки) Конспекти уроків по темі "Раціональні вирази "(22 уроки)
Конспекти уроків по темі "Раціональні вирази "(22 уроки)
 
Контрольна робота по темі "Множення та ділення раціональних чисел"
Контрольна робота по темі "Множення та ділення раціональних чисел"Контрольна робота по темі "Множення та ділення раціональних чисел"
Контрольна робота по темі "Множення та ділення раціональних чисел"
 
5 m i_2013
5 m i_20135 m i_2013
5 m i_2013
 
математика 5 кл
математика 5 клматематика 5 кл
математика 5 кл
 
Підсумковий урок "Арифметичний квадратний корінь та його властивості"
Підсумковий урок "Арифметичний квадратний корінь та його властивості"Підсумковий урок "Арифметичний квадратний корінь та його властивості"
Підсумковий урок "Арифметичний квадратний корінь та його властивості"
 
календарне планування 8 клас. алгебра
календарне планування 8 клас. алгебракалендарне планування 8 клас. алгебра
календарне планування 8 клас. алгебра
 
презент урока
презент урокапрезент урока
презент урока
 
розробка уроку інтерактивна дошка
розробка уроку інтерактивна дошкарозробка уроку інтерактивна дошка
розробка уроку інтерактивна дошка
 
озош і ііі ст. №5 ім. р. к. рапія презентація до семінару заболотня а. л.
озош і ііі ст. №5 ім. р. к. рапія  презентація до семінару заболотня а. л.озош і ііі ст. №5 ім. р. к. рапія  презентація до семінару заболотня а. л.
озош і ііі ст. №5 ім. р. к. рапія презентація до семінару заболотня а. л.
 
Презентація: Перетворення виразів (повторення та систематизація матеріалу).pp...
Презентація: Перетворення виразів (повторення та систематизація матеріалу).pp...Презентація: Перетворення виразів (повторення та систематизація матеріалу).pp...
Презентація: Перетворення виразів (повторення та систематизація матеріалу).pp...
 
Підсумковий урок "Арифметичний квадратний корінь та його властивості"
Підсумковий урок "Арифметичний квадратний корінь та його властивості"Підсумковий урок "Арифметичний квадратний корінь та його властивості"
Підсумковий урок "Арифметичний квадратний корінь та його властивості"
 
На допомогу учням.pdf
На допомогу учням.pdfНа допомогу учням.pdf
На допомогу учням.pdf
 
Matematyka 11-klas-merzljak-2019
Matematyka 11-klas-merzljak-2019Matematyka 11-klas-merzljak-2019
Matematyka 11-klas-merzljak-2019
 
Множення і ділення раціональних чисел
Множення і ділення раціональних чиселМноження і ділення раціональних чисел
Множення і ділення раціональних чисел
 

More from sveta7940

Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"
Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"
Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"
sveta7940
 
Генетичний звязок між класами неорганічних сполук
Генетичний звязок між класами неорганічних сполукГенетичний звязок між класами неорганічних сполук
Генетичний звязок між класами неорганічних сполук
sveta7940
 
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполукГенетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
sveta7940
 
Екологічна проблема людства:Кислотні дощі
Екологічна проблема людства:Кислотні дощіЕкологічна проблема людства:Кислотні дощі
Екологічна проблема людства:Кислотні дощі
sveta7940
 
"Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ...
"Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ..."Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ...
"Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ...
sveta7940
 
«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...
«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...
«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...
sveta7940
 
Українська ядерна енергетика – молода галузь
Українська ядерна енергетика – молода галузьУкраїнська ядерна енергетика – молода галузь
Українська ядерна енергетика – молода галузь
sveta7940
 
Розвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми ядерної енергетики
Розвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми  ядерної енергетикиРозвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми  ядерної енергетики
Розвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми ядерної енергетики
sveta7940
 
Побудова фігур за даними точками на координатній площині
Побудова фігур за даними точками на координатній площиніПобудова фігур за даними точками на координатній площині
Побудова фігур за даними точками на координатній площині
sveta7940
 
Координатна площина
Координатна площинаКоординатна площина
Координатна площина
sveta7940
 
Координатна площина
Координатна площинаКоординатна площина
Координатна площина
sveta7940
 
Розв"язування задач на відсотки
Розв"язування задач на відсоткиРозв"язування задач на відсотки
Розв"язування задач на відсотки
sveta7940
 

More from sveta7940 (20)

Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"
Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"
Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"
 
Портфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рік
Портфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рікПортфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рік
Портфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рік
 
Генетичний звязок між класами неорганічних сполук
Генетичний звязок між класами неорганічних сполукГенетичний звязок між класами неорганічних сполук
Генетичний звязок між класами неорганічних сполук
 
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполукГенетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
 
Вода в організмах
Вода в організмахВода в організмах
Вода в організмах
 
Глобальні проблеми людства
Глобальні проблеми людстваГлобальні проблеми людства
Глобальні проблеми людства
 
Екологічна проблема людства:Кислотні дощі
Екологічна проблема людства:Кислотні дощіЕкологічна проблема людства:Кислотні дощі
Екологічна проблема людства:Кислотні дощі
 
Колообіг води
Колообіг водиКолообіг води
Колообіг води
 
Цікаві факти про воду
Цікаві факти про водуЦікаві факти про воду
Цікаві факти про воду
 
"Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ...
"Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ..."Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ...
"Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ...
 
«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...
«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...
«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...
 
Чи мирний атом
Чи мирний атомЧи мирний атом
Чи мирний атом
 
Тим, хто вчить фізику
Тим, хто вчить фізикуТим, хто вчить фізику
Тим, хто вчить фізику
 
Українська ядерна енергетика – молода галузь
Українська ядерна енергетика – молода галузьУкраїнська ядерна енергетика – молода галузь
Українська ядерна енергетика – молода галузь
 
Розвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми ядерної енергетики
Розвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми  ядерної енергетикиРозвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми  ядерної енергетики
Розвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми ядерної енергетики
 
Побудова фігур за даними точками на координатній площині
Побудова фігур за даними точками на координатній площиніПобудова фігур за даними точками на координатній площині
Побудова фігур за даними точками на координатній площині
 
Координатна площина
Координатна площинаКоординатна площина
Координатна площина
 
Координатна площина
Координатна площинаКоординатна площина
Координатна площина
 
Координатна площина
Координатна площинаКоординатна площина
Координатна площина
 
Розв"язування задач на відсотки
Розв"язування задач на відсоткиРозв"язування задач на відсотки
Розв"язування задач на відсотки
 

Урок "Тотожні перетворення виразів, що містять квадратні корені"

  • 1. Урок № Тема. Тотожні перетворення виразів, що містять квадратний корінь Мета: домогтися засвоєння учнями схем виконання дій під час перетворення цілих виразів, що містять квадратний корінь; сформувати вміння застосовувати вивчені схеми для розв'язування завдань на перетворення виразів, що містять квадратний корінь, які відповідають вимогам чинної програми з математики. Тип уроку: застосування знань, умінь та навичок. Наочність та обладнання: опорний конспект «Перетворення ірраціональних виразів». Хід уроку I. Організаційний етан II. Перевірка домашнього завдання Вчитель організує роботу у формі «Знайди помилку», запропонувавши учням для перевірки варіанти виконання письмових вправ домашнього завдання з «допущеними помилками» (для зручності ці розв'язання виконані у формі роздавального матеріалу). По закінченні виконання роботи учні перевіряють правильність виконання «перевірки», отримавши на руки правильні розв'язання. У разі необхідності складні та спірні моменти обговорюються. III. Формулювання мети і завдань уроку З метою усвідомлення учнями необхідності вивчення матеріалу уроку можна на етапі формулювання мети запропонувати виконати завдання, в результаті чого учні дійдуть розуміння проблеми, яку необхідно розв'язати на уроці. Завдання 1 Виконайте дії: 12а + 4а; (a – 1)(a + 1); (1 + 2а)(2 – а) + 3а. Завдання 2 Виконайте дії: 34312 + ; ( )( )1515 +− ; ( )( ) 1822221 +−+ . Якщо з розв'язанням першого завдання в учнів проблем не виникає, то з другим завданням швидше за все учні не впораються (слід нагадати учням, що, виконуючи дії з коренями, слід спиратись тільки на вивчені властивості та схеми дій). Тому, порівнявши обидва завдання, учні доходять висновку про недостатність знань щодо означення та властивостей арифметичного квадратного кореня, вивчених на попередніх уроках; учні мають усвідомити необхідність оволодіння такими способами дій, що дозволять, використовуючи вивчені властивості квадратного кореня та вміння перетворювати раціональні вирази, виконувати перетворення виразів, що містять корені. Таким чином формулюється основна дидактична мета уроку. IV. Актуалізація опорних знань та вмінь  З метою успішного сприйняття навчального матеріалу слід активізувати такі знання і вміння учнів: первинні вміння виносити множник з-під знака кореня та вносити множник під знак кореня; виконання тотожних
  • 2. перетворень цілих раціональних виразів; застосування основної тотожності для квадратного кореня. Виконання усних вправ 1. Знайдіть значення виразу: 483 ⋅ ; 64010 ⋅ ; 4,01,12 ⋅ ; 5213 ⋅ ; 50 8 ; 22 4,25,2 − ; 2 8,3 ; ( )2 3,1− ; 2 224,0− ; ( )4 3 . 2. Подайте у вигляді уа вираз: 28 ; 99 ; 160 ; 147 . 3. Спростіть вираз: а) 3а + 2а + 5а; б) (а + 2)(а + 3); в) (а + 2) ; г) (а + 3)2 ; д) (а – 3)(а + 3); є) (а – 1)2 + 2а; є) 4 2 2 − + а а ; ж) 2 1 2 1 + + − аа . V. Застосування знань  Насправді на уроці не вивчаються нові теоретичні положення: увесь зміст нового матеріалу представлений опорними прикладами розв'язування завдань на перетворення цілих виразів, що містять арифметичний квадратний корінь. Тому план вивчення матеріалу уроку являє собою фактично опис змісту виразів, способи перетворення яких мають опанувати учні на уроці: • вирази, що мають вигляд многочлена (наприклад, 12 3 + 4 3 ), та такі, що зводяться до них шляхом винесення множника з-під знака кореня; • вирази, що мають вигляд добутку (степеня) одночленів; добутку од- ночлена на многочлен або многочлена на многочлен; • вирази, що містять усі названі дії та мають степені сум виразів із квадратними коренями; • окремо виділяємо вирази, в яких слід виконати розкладання на множники. У роботі над вивченням способів дій за перетворення названих виразів дуже доречно буде використовувати аналогію — для кращого розуміння учнями змісту перетворень запропонувати виконати записи у вигляді порівняльної таблиці, в якій розглянути спочатку приклад на перетворення цілого раціонального виразу, а потім приклад на відповідне перетворення цілого ірраціонального виразу (виразу, що містить квадратний корінь). Ця таблиця може мати такий вигляд: Вид Перетворення Цілий раціональний вираз Цілий ірраціональний вираз Зведення подібних доданків 12а + 4а = (12 + 4)а = 16а 12 3 + 4 3 = (12 + 4) 3 = = 16 3 І так далі... VI. Формування вмінь Виконання усних вправ 1. Спростіть вираз: а) ссс 983 −+ ; б) ааа +−25 ; в) ххх 81644 −+ ;
  • 3. г) 754827 +− . 2. Розкладіть на множники: а) 77 − ; б) 510 + ; в) с2 – 2; г) аа 22 − ; д) уу + ; є) 12 ++ аа . Виконання письмових вправ Для реалізації дидактичної мети уроку на цьому уроці слід розв'язати завдання такого змісту: 1. Додавання (віднімання) виразів, що містять арифметичний квадратний корінь. 1) Спростіть вираз: а) 34312 + ; б) 25232 +− ; в) 2324 ⋅ ; г) ( )2 33 ; д) 22:24 ; є) 56:1518 . 2) Спростіть вираз: а) ааа −+32 ; б) ухух 234 +−− ; в) ссс 4994 +− ; г) аа 1823 − . 3) Спростіть вираз: а) bb 94 − ; б) xxx 641625 −+ . 2. Множення та піднесення до степеня виразів, що містять арифметичний квадратний корінь. 1) Спростіть вираз: а) 632432 −⋅ ; б) 252382 ⋅−⋅ ; в) ( )1233 + ; г) ( ) 21823 ⋅− ; д) 7532 + ; є) 2463 − ; ж) ( )( )1525 −+ ; з) ( )( )7474 +− ; и) ( ) 3213 2 +− ; к) ( )2 52 − . 2) Спростіть вираз: а) ( )( ) 1822221 +−+ ; б) ( ) 2:12216 2 +− ; в) ( )( )32233223 −+ ; г) ( ) ( )22 235 +−− ; д) 1 2 51 2 51 + + ⋅ − ; є) 22:328:26 − . 3) Спростіть вираз: а) ( ) ааа 332 +− ; б) ( ) ( )( )222 2 +−−+ ххх ; в) ( ) abbaа −+ ; г) ( )( ) ( )2 aaaaa +−+ . 3. Розкладання на множники виразів, що містять арифметичний квадратний корінь. 1) Розкладіть на множники.: а) 26 − ; б) 55 + ; в) 3515 − ; г) aa −2 ; д) bb + ; є) xx 62 − ; ж) х2 – 3; з) 5 – 4а2 ; и) х – 6, де х ≥ 0. 2) Розкладіть на множники вираз: а) 33 + ; б) 10210 − ; в) xx + ; г) aa 5− ; д) aa 2− ; є) mm 53 + ; ж) 714 − ; з) 2233 + . 4. Логічні вправи та завдання підвищеного рівня складності для учнів, які мають достатній та високий рівні знань. 1) Доведіть, що: а) 22246 +=+ ; б) 431938 +=+ . 2) Доведіть, що значення виразів 347347 −++ і 347347 −⋅+ є натуральними числами. 3) Вставте пропущений вираз:
  • 4. bа 75 − ba 79 + ? 5. На повторення: завдання на перетворення дробових раціональних виразів. Спростіть вираз: а)       +−      + + + − + b a a b abb a baaba b 2: 2 22 ; б)       +− + + − + ⋅      + − − 1 3 1 3 1 1 1 12 23 aaaaa a a ; в) 2 4 : 4 8 36 2 2 2 2 − −       − + − + + a a a a a a a a .  Завдання, запропоновані для розв'язування на уроці, є досить складними для багатьох восьмикласників, оскільки потребують впевненого володіння об'ємним матеріалом: властивості квадратного кореня, перетворення виразів, що містять корені (винесення множника з-під знака кореня та внесення множника під знак кореня), а також алгоритми перетворення цілих раціональних виразів, вивчені у 7 класі (дії з одночленами, многочленами, різні способи розкладання цілих виразів на множники). Тому, з метою свідомого виконання дій, тобто для уникнення помилок, під час розв'язування завдань слід вимагати від учнів коментувати свої дії. При цьому бажано, щоб учні починали виконувати завдання зі з'ясування того, які дії слід обирати за умовою завдання; а потім уже визначали порядок дій та .виконували ці дії у встановленому порядку. Зрозуміло, що розпочинати формування вмінь учнів слід на найпростіших прикладах, поступово (якщо учні вдало опановують матеріал) підвищуючи рівень складності завдань. VII. Підсумки уроку В якому з випадків правильно виконано дію? а) 2222350 =− ; б) ( ) 627753 =− ; в) ( ) 32525 2 =−=− ; г) ( )15555 −=− . VIII. Домашнє завдання 1. Вивчити теоретичний матеріал уроку. 2. Розв'язати вправи на закріплення оперативних умінь, сформованих на уроці. 3. На повторення: правила виконання дій з дробовими раціональними виразами (див. розділ І, 8 клас); вправи на застосування повторених правил.