Rangkuman dokumen tersebut adalah:
1) Dokumen tersebut merupakan rancangan pengajaran harian (RPH) untuk pelajaran Sains Tahun 5 tentang sifat kimia bahan.
2) Pelajaran ini bertujuan mengenalpasti bahan berasid, alkali, dan neutral dengan menggunakan kertas litmus dan merasakannya.
3) Aktiviti yang dirancang termasuk ujikaji menguji sifat kimia bahan makanan dan bahan rumah
1. Rancangan Pengajaran Harian (RPH ) – SIFAT KIMIA BAHAN
Bidang : Alam Bahan
Tajuk : Sifat kimia bahan ( asid, alkali dan neutral )
Tahun : Tahun 5
Masa : 60 minit ( 2 waktu )
Standard Kandungan : 2.2 Memahami sifat bahan asid, alkali dan
neutral.
Standard Pembelajaran :
2.2.1 mengenalpasti bahan berasid, alkali dan neutral
dengan menggunakan kertas litmus.
2.2.2 mengenalpasti rasa bahan makanan berasid, beralkali dan
neutral.
Objektif :
Pada akhir pelajaran murid dapat menyatakan sifat-sifat bagi bahan
makanan dan bahan keperluan rumah sama ada berasid, beralkali atau
neutral dengan menggunakan kertas litmus atau merasainya.
Kemahiran Proses Sains :
Memerhati, mengeksperimen, membuat kesimpulan, mengelas.
Kemahiran Manipulatif Sains :
Menggunakan alatan sains dengan betul, mencuci dan menyimpan
alatan sains dengan cara yang betul dan selamat.
2. Nilai dan sikap:
Bekerjasama,mengamalkan kebersihan dan berjimat cermat, berhati-
hati.
FASA CADANGAN AKTIVITI CADANGAN
KOMUNIKASI
Persediaan
( set induksi )
5 minit
Guru menyediakan 4 jenis
bahan makanan seperti kopi,
garam , jus limau dan gula.
4 orang murid dipilih secara
rawak untuk merasa bahan
tersebut dengan menutup
mata.
i Apakah rasa ( kopi /
garam /jus limau /
gula ) ?
ii Apakah perbezaan
rasa antara 4 jenis
makanan tersebut
Langkah 2
Imaginasi
10 minit
Murid memberikan contoh
makanan lain
Yang rasanya manis / masam /
masin/ pahit / tawar.
Murid membuat hipotesis awal
dengan bantuan guru.
Bahan berasid menukarkan
warna kertas litmus biru ke
merah
Bahan beralkali menukarkan
warna kertas litmus merah ke
biru.
Bahan neutral tidak
menukarkan warna kertas
i Berikan contoh
makanan yang
mempunyai rasa
masam / masin / manis /
pahit / tawar.
ii. Apakah fungsi kertas
litmus?
iii Ramalkan apakah
perubahan yang berlaku
kepada kertas litmus
apabila diuji pada bahan
tersebut?
3. litmus merah dan biru.
Langkah 3
Perkembangan
20 minit
Setiap kumpulan dibekalkan
dengan kertas litmus biru dan
merah, piring petri,
Jus limau, cuka, air gula, air
garam, bahan penaik dan air
sabun.
Guru mengarahkan murid
merasai bahan makanan dan
bahan keperluan rumah sama
ada dengan lidah atau tangan.
( langkah-langkah keselamatan
perlu dititikberatkan )
Murid menguji setiap bahan
makanan dan bahan keperluan
rumah dengan menggunakan
kertas litmus biru dan merah.
Murid mencatatkan hasil
keputusan di dalam jadual
yang disediakan
( LAMPIRAN 1 )
Murid menyatakan perkara
yang perlu diubah dalam
i Bahan makanan
manakah rasanya
masam?
ii Bahan manakah
rasanya
Pahit?
iii Bahan manakah
rasanya masin, manis
dan tawar?
iv Apakah perubahan
warna kertas litmus biru
dan merah apabila
dimasukkan ke dalam
bahan yang berasa
masam?
v. Apakah perubahan
warna kertas litmus biru
dan merah apabila
dimasukkan ke dalam
bahan yang berasa
pahit?
vi Apakah perubahan
warna kertas litmus biru
dan merah apabila
dimasukkan ke dalam
4. penyiasatan.
Murid menyatakan perkara
yang diperhati dalam
penyiasatan ini.
bahan yang berasa
tawar, masin dan manis?
vii Apakah yang perlu
diubah?
vii Apakah yang
diperhati ?
Langkah 4
Pelaksanaan
15 minit
Wakil kumpulan
membentangkan hasil dapatan
mereka.
Guru menerangkan konsep
pelajaran hari ini dengan
menjelaskan hipotesis yang
dibuat sama ada betul atau
salah. Hipotesis yang betul
diterima sebagai kesimpulan.
Berdasarkan pemerhatian,
murid membuat pengelasan
bahan berdasarkan sifat kimia
bahan.
berasid beralkali neutral
Langkah 5
Penutup
10 minit
Murid memberi contoh bahan
lain yang bersifat asid, alkali
dan neutral.
i Berikan contoh bahan
lain yang bersifat asid.
ii. Berikan contoh bahan
5. Murid menyatakan kesimpulan
berdasarkan hasil ujikaji.
Murid mengemas dan mencuci
alatan yang telah digunakan.
lain yang bersifat alkali.
iii Berikan contoh bahan
lain yang bersifat neutral.
Refleksi
LAMPIRAN 1
Lengkapkan jadual di bawah
BAHAN RASA
PERUBAHAN
WARNA KERTAS
LITMUS
SIFAT BAHAN
6. Kelaskan bahan makanan dan bahan keperluan rumah yang telah diuji
mengikut sifat kimia bahan.
BERASID BERALKALI NEUTRAL
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TAHUN 5
7. Kelas : 5 Yakin
Masa : 8.10 – 8.40 pagi (30 minit)
Bilangan murid : 43 orang
Matapelajaran : Sains Tahun 5
Tema : Menyiasat Alam Bahan
Hasil pembelajaran : Mengetahui faktor yang mempangaruhi kestabilan struktur
Objektif pembelajaran :
a. Mata pelajaran - Di akhir pembelajaran murid dapat menyatakan 2 faktor yang
mempengaruhi kestabilan.
b. Kemahiran Saintifik - Murid dapat membuat pemerhatian dan menyatakan 3
pembolehubah dengan tepat berdasarkan ujikaji yang dijalankan.
c. Kemahiran Manipulatif Sains - Murid dapat menjalankan ujikaji mudah menunjukkan
ketinggian mempengaruhi kestabilan sesuatu bahan.
Pengetahuan Sedia Ada Murid :
a. Murid pernah berjalan dengan menggunakan sebelah kaki dan dapat
merasakan bahawa kestabilan badan menjadi kurang.
b. Murid pernah menaiki kereta dan bas.
Bahan Bantu Mengajar :
Carta, kad imbasan, kad bergambar, kad tugasan, alatan ( botol air, bekas makanan,
pensel, marker pen, gelang getah, silinder penyukat dan papan nipis) dan lembaran
kerja.
Langkah /
masa
Isi pelajaran Aktiviti / Kaedah penyampaian Catatan
Permulaan
( 1 minit )
Memahami keadaan
murid dan memastikan
murid bersedia.
• Guru masuk ke kelas,
memberi ucapan salam dan
murid menjawab salam.
Nilai:
Kasih sayang
prihatin
8. • Guru bertanyakan tentang
keadaan murid-murid pada hari
ini dan meminta semua murid
bersedia untuk memulakan
pelajaran.
Set Induksi
( 4 minit )
Pengetahuan sedia ada
murid.
Kestabilan-
berdasarkan keluasan
tapak.
Menyatakan maksud
kestabilan – tidak
mudah tumbang apabila
dikenakan daya
• Guru memanggil dua
orang murid untuk melakukan
sedikit aktiviti di hadapan kelas.
• Seorang murid
dikehendaki berdiri dengan
sebelah kaki dan seorang lagi
berdiri dengan dua belah kaki.
• Guru akan menolak
murid untuk menguji kestabilan
murid tersebut.
• Guru bersoal jawab
dengan murid tentang
pemerhatian yang boleh dibuat
berdasarkan aktiviti rakan
mereka tadi.
• Guru mengaitkan
jawapan murid dengan tajuk
pelajaran pada hari ini dan
menyatakan maksud kestabilan.
Kaedah:
Simulasi
Teknik:
Soal jawab dan
perbincangan
BBM:
2 orang murid
KPS: memerhati
Nilai: berani, sedia
membantu,
kerjasama
Pencetusan
Idea
( 5 minit )
Memperihalkan faktor
yang mempengaruhi
kestabilan:
• Luas tapak
• ketinggian
• Guru menunjukkan 2
gambar yang berbeza dan
meminta murid menyatakan
perbezaan di antara gambar
tersebut.
• Murid dikehendaki
meramal gambar mana yang
mempunyai lebih kestabilan dan
menyatakan inferens bagi
jawapan yang diberikan.
• Murid menampal gambar
di jadual yang disediakan oleh
guru dipapan putih.
• Guru meminta murid
menyatakan 2 faktor yang
mempengaruhi kestabilan
berdasarkan 2 situasi yang
diberikan .
• Guru memberikan
Kaedah:
perbincangan
Teknik:
Soal jawab
BBM:
Kad bergambar
Carta
KPS:
Meramal
Membuat inferens
Nilai:
Berani mencuba
9. bimbingan kepada murid dan
menjelaskan dengan lebih lanjut
berkaitan faktor yang
mempengaruhi kestabilan.
Penstrukturan
Semula Idea
( 10 minit )
Ujikaji:
Kestabilan dipengaruhi
oleh keluasan tapak
• Murid dibahagikan
kepada 4 kumpulan untuk
menjalankan ujikaji.
• Setiap kumpulan
diberikan kad tugasan dan ketua
setiap kumpulan diminta untuk
mengambil bahan/objek yang
telah disediakan oleh guru.
• Murid menjalankan
ujikaji dengan bimbingan guru
untuk menguji kestabilan
berdasarkan faktor keluasan
tapak dan ketinggian.
• Murid dikehendaki
mencatatkan pemerhatian mereka
dalam borang yang disediakan.
• Setiap wakil kumpulan
akan membuat pembentangan
tentang hasil pemerhatian mereka
dihadapan kelas.
Kaedah:
Ujikaji
Teknik:
Soal jawab
Pembentangan
BBM:
Kad tugasan
Sekeping papan
nipis
Pensil
Marker pen
Botol air
Bekas makanan
KPS:
Mengeksperimen
pemerhatian
KMS:
Mengendalikan
peralatan dengan
betul
Nilai: Jujur
Aplikasi idea
( 8 minit )
Mengenalpasti
pembolehubah:
- pembolehubah
dimanipulasi
- pembolehubah
bergerak balas
- Pembolehubah
dimalarkan
Permainan:
Menaiki basikal beroda
1
• Guru memberikan
lembaran kerja yang berkaitan
tentang faktor kestabilan.
• Mencari jawapan dan
membuat perbincangan bersama.
Guru memberikan bimbingan
untuk mengenal pasti pemboleh
ubah dalam soalan yang
diberikan.
• Murid diminta
menyenaraikan beberapa benda
dan situasi yang menggunakan
aplikasi kestabilan.
Contohnya:
a. Basikal roda 1 dan roda
Kaedah:
Soal jawab
Permaianan
Tenik:
Perbincangan
BBM:
Lembaran kerja
Basikal roda 1
KPS:
Mengawal
pembolehubah
10. 3.
b. Bayi yang masih
merangkak
• Guru menunjukkan
sebuah basikal roda 1 dan
meminta murid mencuba menaiki
basikal tersebut tanpa jatuh.
Murid yang berjaya akan
diberikan ganjaran.
• Guru memberikan
peneguhan berdasarkan
kebolehan murid menunggang
basikal roda 1 tersebut.
Nilai:
Berani mencuba
Kerjasama
Refleksi
( 2 minit )
Membuat rumusan • Murid membuat rumusan
tentang pelajaran pada hari ini.
• Murid menyatakan 2
faktor kestabilan.
• Guru memberikan
bimbingan untuk memantapkan
pemahaman murid tentang isi
pelajaran pada hari ini.
• Guru mengedarkan
lembaran kerja sebagai tugasan
di rumah.
Kaedah:
Soal jawab
Nilai: Teliti
,Tekun
ABM:
Lembaran kerja