2. Урок-подорож
Тема. Додавання та віднімання одноцифрових чисел з переходом через
десятоку межах 20.
Мета: повторити і закріпити вміння учнів користуватися різними способами
додавання і віднімання одноцифрових чисел з переходом через десяток у
межах 20, обирати зручний спосіб для обчислення кожного конкретного
прикладу, формувати навички розв'язування задач; розвивати уміння
розрізняти й аналізувати геометричні фігури, знаходити в них спільне і
відмінне, розвивати логічне мислення, зв'язне мовлення; виховувати
навички самоконтролю, доброзичливість, почуття товариськості.
Обладнання: макет корабля, зробленого з паперу білого кольору, який під
час уроку збирають за допомогою геометричних фігур, макети
гір-айсбергів, таблиця «Геометричні фігури», дві маленькі переносні
дошки, набір геометричних фігур, що зроблені з цупкого кольорового
паперу.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
1. Перевірка готовності дітей до уроку.
Помічник учителя проходить між рядами парт і доповідає: «Ми готові до
уроку».
2. Привітання.
II. Оголошеннятеми уроку.
Учитель. Сьогодні, діти, у мандрівку з вами вирушаємо. «Додавання та
віднімання чисел у межах 20» на уроці повторюємо. Мандрувати
незвичайним океаном будемо. Зветься він Математичний. Про такий ви
чули? На шляху своїм зустрінемо перешкоди різні: центри, порти й острови,
айсбергита бурі грізні.
(Діти слухають пісню на музику В. Шаїнського).
Синім морем до далекої землі
Пливемо ми на білому кораблі.
Хай нас не лякають ні хвилі, ні вітер,
Пливемо всім класом, найдружнішим у світі.
Швидше до землі дібратися хочемо.
Задачі та приклади разом розв'яжемо,
Перешкоди, бурі, безумовно, пройдемо —
Шлях до математики всі разом знайдемо!
Учитель. Пісня наша про кораблик, а його у нас нема. Та не треба
сумувати, до роботи, дітвора!
Побудуємо його за допомогою власних знань з математики: вирушимо у
подорож на плотах і, виконуючи вимоги Математичного океану, по частинах
побудуємо білий корабель. Вирушаймо в путь!
III. Закріпленняі застосуваннязнань, умінь і навичок.
1. Робота надзадачами.
Учитель. Дме попутний вітерець — на горизонтіострівець.
Діти веселої вдачі, усно розв'яжіть на уважність задачі!
3. Задача 1. Щодня галченя, якого звуть Хто там, збирає в саду 1 десяток
гусінь та приносить їх на сніданок 10 своїм сестрам. Чи всі сестри
поснідають? (Так: 1 десяток = 10.)
Задача 2. Мавпа з'їла ананаси та банани. Скільки всього фруктів з'їла
Мавпа?
(Відповісти не можна, бо не вказано кількість ананасівта бананів.)
Учитель. А цю задачу запишіть і швиденько розберіть.
Задача 3. До Гени на новосілля приїхали його родичі крокодили, а до
Чебурашки — його родичі Чебурашки. Крокодилів приїхало 5, а Чебурашок
— на 8 більше. Скільки гостей сядеза святковийстіл?
(Діти разом з учителем аналізують задачу. Після цього один учень робить
короткий записзадачібіля дошки.)
Крокодили — 5 ? гост.
Чебурашки — ?, на 8 більше
Другий учень записує розв'язання задачіарифметичними діями:
1) 5 + 8= 13 (ч еб . ) і
2) 5 + 13 = 18 (гост.)
Діти класу звіряють свої записи з тими, що на дошці, записують
розв'язання задачіза допомогоювиразу:5 + 5 + 8 = 18 (гост.).
Відповідь: 18 гостей сядеза святковийстіл:
Учитель. Молодці! Задачі правильно розв'язали: Першу частину корабля
побудували!
(Учитель прикріплює до магнітної дошки першу частину макету корабля.
(Дивись додаток 1)).
2. Усна лічба.
Учитель. Обчислювальний центр за курсом, але страшенна перешкода:
Нам шлях загородили і не пустять льодові айсберги — гори. Рахувати
веселіш треба усно і скоріш! Кульку снігову зліпіть — приклади айсбергів
розв'яжіть, Відповідь правильну знайдіть, у горильодові влучіть!
(Учитель виставляє на магнітній дошці макети айсбергів, на яких
написаніприклади.)
8 + 5; 7 + 5; 14 - 8; 17 - 7; 6 + 6;
15 - 9; 19 - 10; 20 - 0; 6 + 5.
(Дивись додаток 2.)
Проводиться гра «Сніжки». Діти імітують збивання сніговими кульками
айсбергів і хором говорять відповідь. Якщо відповідь правильна, вчитель
знімає макет айсбергаз дошки.
Учитель. Таким чином, ми потрапили до обчислювального центру.
Спробуємо виконатийого завдання.
3. Самостійна робота за варіантами. Знаходження значень числових
виразівна дві дії.
(Учитель звертає увагу малюків на дві маленькі переносні дошки, на яких
записаноприкладидля самостійної роботи.)
4. Учитель оцінює роботу4-5 учнів, що розв'язалиприкладипершими.
Учитель. Ось і приклади ви розв'язали! Значить — другу частину корабля
побудували!
(Учитель прикріплюєдомагнітної дошки другу частину корабля.)
Учитель. Хто там, хто вже так стомився, що наліво нахилився? Треба
дружно всім нам встати — фізкульт - паузу почати.
Фізкультхвилинка«Берізка».
Дмуть вітри холодні, злі (діти махають руками).
Гнуть берізку до землі (нахиляються вперед).
І наліво, і направо (нахиляються вліво, вправо).
Припини свої забави! («Сваряться».)
Підніми, берізко, віти! (Піднімають руки вгору, потягуються).
Будь струнка, як наші діти! (Сідають за парти).
3. Розв'язування нерівностей.
Учитель. Наближаємось до порту, де нерівності живуть. Знак потрібно
добирати — мешканцям його вказати.
(Учитель відкриваєтристулковудошку, на якій записанінерівності.)
6 + 8 8+ 6 13-9 13-10
17 -7 16 -6 6 + 9 7+ 10
(Учні записують нерівності в зошити. Біля дошки — 4 малюки
працюють,коментуючи свої дії.) Учитель: Діти!Нерівності ви розв'язали
— Третю частинукорабля побудували! (Учитель прикріплюєтретю
частину корабля до магнітної дошки.)
4. Робота з геометричним матеріалом.
Учитель:
Навчаючись разом, ознайомились зблизька ми З трикутниками, фігурами
та відрізками... До островацікавої геометрії прибуваємо І завдання його
мешканців розглядаємо. Завдання 1. Зіставлення і протиставлення
геометричнихфігур.
Учитель на набірному полотні виставляє геометричніфігури, зробленіз
цупкого кольорового паперу.
І варіант II варіант
8-8-9 =
12 - 3 + 4 =
11 - 8 + 9 =
6 + 8 - 7 =
5. Учитель: Дід якими номерами фігури однакові за кольором? (2, 5, 6; 1, 3, 4) А
за формою?(1 і 5, 2 і З, 4 і 6)
Завдання 2. Класифікування фігур.
(Учитель вивішує таблицю«Геометричніфігури».)
Учитель. Яка середфігур зайва? Чому? Якими інструментами
користуються, щоб побудувати ці геометричніфігури? (Лінійкою,
циркулем.)Правильно фігури ви розпізнали — Четверту частину
корабляпобудували.(Учительприкріплюєчетвертучастинукорабля до
магнітноїдоіики.)
ІV підсумки уроку.
Учитель. Океаном мандрували, корабель побудували. Ллє часу вже
замало., хвилина прощання настала. Не хотілося б прощатись, але,
бачите, пора. За урокцей розуміти стала краще дітвора.
Додаток 1. Макет корабля.
6. Цифрами показано, в якому порядкуприкріплювати геометричніфігури
до дошки. 3 4 2 1
Додаток 2. Макети гір-айсбергів.
7+98+5 14-8