5. ∗ Мета: удосконалити вміння учнів додавати та
порівнювати раціональні числа; розвивати логічне
мислення і обчислювальні навички; формувати культуру
математичних записів та мови; виховувати позитивне
ставлення до навчання, упевненість у своїх силах.
∗ Тип уроку: удосконалення вмінь і навичок.
∗ Обладнання: картки із завданнями, два варіанти
самостійної роботи, літери слова “урок”, вислови
вчених.
6.
7. ∗ Організаційний момент.
Учитель. Доброго ранку! Сідайте. Розпочинаємо наш урок.
Слово “урок”… Таке звичайне для нас, але дуже вагоме. Скільки
слів, які починаються з літер У, Р, О, К, можна утворити. І всі ці
слова будуть потрібні нам для успішної роботи на уроці.
Складемо невеличкий словничок. Наприклад, усмішка, увага, успіх.
Продовжіть. (Застосовується інтерактвний метод ”Мікрофон”.)
У – успіх, увага;
Р – радість, робота;
О – обдарованість, організованість;
К – кмітливість, колективізм.
Сподіваюся, що на уроці на нас чекає успіх.
Хід уроку
8.
9. Учитель. Якою була тема на останньму уроці?
Учні. Додавання раціональних чисел.
Учитель. Сьогодні ми продовжимо вдосконалювати вміння
додавати раціональні числа. Таємниці історії великих відкриттів і
сучасні досягнення науки, різні області застосування знань…Про
все це хочеться довідатися. А найкращій спосіб пізнання – це
подорож.
***
На базарі їх не купиш,
На дорозі не знайдеш,
Їх не зважиш на терезах,
І ціну не підбереш.
(Знання.)
Повідомлення теми мети та уроку
10.
11. Учитель. Правильно, вартість путівок вимірюється
вашими знаннями. Не забудьте захопити із собою
спритність, допитливість, кмітливість і взагалі гарний
настрій. З кожної подорожі мандрівки повертаються
з приємними враженнями та презентують друзям
подарунки. Ви теж маєте змогу отримати подарунок
з космосу – оцінку за урок.
12.
13. Аукціон розпродажу путівок (перевірка домашнього
завдання).
Учитель. Оголошую аукціон розпродажу путівок.
Правильне виконання домашнього завдання і є
підтвердженням наявності путівки. Зараз з’ясуємо, чи
нема серед нас “зайців”.
Актуалізація певних знань
14.
15. ∗ Фронтальне опитування. (Застосовується метод “Мозковий
штурм”.)
Запитання
• Якими правилами та означеннями ви користувалися під час
виконання домашнього завдання?
• Дайте означення модуля числа.
• Як порівняти додатне і від’ємне число?
• Як порівняти додатне число з нулем?
• Як порівняти від’ємне число з нулем?
• Як додати числа з однаковими знаками?
• Що таке координатна пряма?
• Як порівняти два числа, розміщені на координатній прямій?
16.
17. ∗ Гра “Вірю – не вірю”. (На поставлені запитання учні
відповідають “так” або “ні”; за потребою можно
запропонувати обгрунтувати відповідь.)
Запитання
• Чи вірите ви, що число -13 натуральне?
• Чи вірите ви, що число -17 менше від нуля?
• Чи вірите ви, що модуль числа 5 дорівнює -5?
• Чи вірите ви, що сума від’ємних чисел завжди від’ємна?
• Чи вірите ви, що -15 + (-9) = -24?
• Чи вірите ви, що число 9 розміщене лівіше на координатній
прямій від числа -7?
18.
19. Учитель. Цікава галактика Раціональних чисел.
Безмежний простір, безліч зірок та невідомих
космічних об’єктів. Ми потрапили в сузір’я Усної
лічби. Треба повідомити батькам, що в нас усе добре.
Проте ми в галактиці Раціональних чисел, тому
повідомимо батькам по математичному космічному
телефону.
Застосування вмінь і навичок.
23. Учні класу об’єднуються в три групи. Для кожної групи
пропонуються приклади для усної лічби (додавання
чисел), які учні виконують “ланцюжком”. Перший
учень отримую початкове число. Останній член групи
повідомляє кінцевий результат обчислень.
32. Учитель. Молодці! Швиденько зателефонували
батькам і рушаємо далі. На нас чекає планета
Наукова. Щоб потрапити на планету необхідно
пройти митний контроль. Ви маєте заповнити митні
декларації – правильно виконати всі завдання.
36. ∗ Робота в зошиті (завдання в учнів на партах).
№1 (усно). Порівняти числа:
1) -167 і 45
2) -1,23 і 1,32
3) 0 і -78
4) -1/7 і -1/9
№2. Виконати додавання, обираючи зручний порядок обчислень:
1) -7,71 + 5,126 + (-6,29) + 4,874;
2) 3 + 1/6 + (-9,84) + 1 + 5/6 + (-20,16);
3) -9/40 + (-27/50) + (-23/50) + 11/40.
37.
38. №3. Спростити вираз і знайти його значення:
а + (-3,5) + (-5,44) + (-12,5) + b, якщо а= -9,6, b= -5,6.
№4. Задача.
Опівдні температура повітря була -12°С. До вечора вона
змінилась на -9°С. Якою стала температура повітря ввечері?
№5. Розв’язати рівняння:
1)х - (-5,6) = -2;
2)х – (-3,75) = -2¾.
∗Робота з підручником ( розв’язування біля дошки № 1155
39.
40. Учитель. Цікаві місця ми відвідали. Час повертатися
додому. Та траєкторію нашого шляху перетинає
комета Кмітлива. Щоб випередити комету, необхідно
діяти швидко і правильно.
Контроль засвоєння знань.
44. Варіант 1
1. Модуль числа – 1,3 дорівнює … .
А. 1,3 Б. -1,3
В. 0.13 Г. Не існує.
2. Число 1+1/7 протилежне до числа … .
А. 1,7 Б. -1-1/7
В. 0,3 Г. 7,1
3.Сума чисел -3,5 і (-23,5) є число … .
А. Додатне Б. 0
В. Невід’ємне Г. Від’ємне
Учні виконують самостійну роботу на
картках – тестові завдання з відкритою
формою відповідей.
45.
46. 4. Значення виразу -7,5 – х + (-6,5) + х дорівнює … .
А. 1 Б. -14
В. 2х Г. -1
5. Обчислити: -3/8 + (-5/6) + (-2 -1/6) + (-2).
А. -2 -1/6 Б. -3/8
В. -5 -3/8 Г. -1/6
6. Який знак слід поставити замість зірочки, щоб
утворилася правильна нерівність: -32 + (-19) * -63?
А. >. Б. <.
В. =. Г. > або =.
47.
48.
49. Учитель. Ось і закінчилась наша подорож.
Перед нами рідна планета Земля. Як кажуть:”У гостях
гарно, а вдома краще”. Або: “Вдома й стіни
допомагають”. Сподіваюся, що домашнє завдання ви
виконаєте успішно.
Зробіть №1155, 1157, 1159
Домашнє завдання
50.
51. Учитель. Подорож закінчилася. Хто ж зумів повернутися додому з
подарунками?
Рефлексія
•Де ви подорожували?
•Чи сподобалася подорож?
•Що ви повторили під час мандрів?
На уроці ми досягли успіху завдяки:
У – увазі;
Р – роботі;
О – організованості;
К – кмітливості.
Оцінювання учнів. Підсумок
уроку.