SlideShare a Scribd company logo
1 of 3
Жумабаева Айгуль Сериковна
Қызылорда облысы Қармақшы ауданы
Ақай ауылындағы № 99 орта мектебінің
бастауыш сынып мұғалімі
Ашық сабақ
Пәні: Ана тілі
Сыныбы: 4 «А»
Сабақтың тақырыбы: Ара мен Шыбын
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: өлең түрінде берілген шағын шығарманың мазмұнын ашу. Адам емес,
жануарлар, жансыз заттар әрекет ететін, мысалдың рөліндегі жәндіктер өміріне тоқталу.
Дамытушылық: Оқушылардың көркем сөзді өз сөздік қорларына қабылдай алуы, соның
нәтижесінде ауызша, жазбаша сөйлеу дағдыларын жетілдіру.
Тәрбиелік: Еңбекке, ауызбірлшілікке, достыққа тәрбиелеу.
Сабақтың типі: аралас
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Әдісі: сұрақ-жауап, талдау, ой шақыру, топтастыру, қызығушылықты ояту.
Пәнаралық байланыс: Дүниетану, бейнелеу.
Көрнекілік: автордың суреті, тақырыптық суреттер интерактивті тақта, слайдтар.
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезең. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
П. Үй тапсырмасын тексеру. «Аққу, шортан, һәм шаян!» А.Байтұрсынұлы.
Сыныпты 3 топқа бөліп тапсырма беру.
І топ - Рөлге бөліп оқу
П топ - Мысалдағы түйінді ойын тауып, шығарма жазу.
Ш топ - Мысалдағы кейіпкерлердің суреттерін салып, олардың қайда өмір
сүретіндіктері жөнінде жазып келу.
Ш. Өткен тақырыпты бекіту
Білімімізді бекіту үшін тірек-үлгісіне қарап, бүгінгі мысалды талдайық.
Авторы Кейіпкерлер
Түйінді ойы Тәрбиелік мәні
- Мысалдың авторы А.Байтұрсынұлы
- Кейіпкерлері: аққу, шортан, шаян.
- Олар не істемек болды ?
- Олардың жүктері неге қозғалмады ?
- Сонда ақын бұл кейіпкерлер арқылы қандай адамдарды бейнелеп отыр ?
- Сонымен, автор астарлы, тұспалы мәнді суреттеп отыр.
- Мысалда түйінді ой болады дедік.
- Түйінді ой дегеніміз – ақынның айтар өсиеті.
- Ал, А.Байтұрсынұлының түйінді ойын кім тауып оқып береді ?
- Ол қайда орналасқан ?
Мысал
- Сонымен, мысалда түйінді ой шығарманың басында, немесе аяғында беріледі.
Мысалдың міндетті түрде тәрбиелік мәні болады. Ол түйінді ой арқылы ашылып,
айқындалады.
- Мысал бізді неге шақырады ?
- Мысалдың тәрбиелік мәні балаларды бірлікке, ынтымаққа шақыру.
ІУ. Жаңа сабақ.
Балалар, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Ара мен шыбын» деп аталады.
«Ара» дегенде ойларыңа не келеді?
- Аралар сары ала болып киінген жауынгерлерге ұқсайды.
- Демтүтік арқылы ауамен демалады.
- Ұясын шатырға, ағаштардың қуысына, бұтақтарға салады.
- Құйрығының ұшында өткір шаншары бар.
- Шаққан жері қатты ісіп кетеді.
«Шыбын»
- Ауада ұшады, жерде жорғалайды.
- 6 аяғы, 2 қанаты бар.
- Ғаламшардың кез-келген түкпірінде таралған.
Автордың өмірбаянымен таныстыру.
Оспанхан Әубәкіров 1934-1986 ж.ж. Алматы облысы, Жамбыл ауданы, Үшбұлақ
ауылында дүниеге келген. Құрманғазы атындағы Қазақ Мемлекеттік консерваториясының
театр факультетінде оқыған. Мамандығы актер болғандықтан өзінің шығармашылық
мұратын сатирадан тапқан. Республикалық «Ара» газетінде қызмет істеген. 1983 жылы
балаларға арналған «Қағаз қалпақ» сатиралық жинағы үшін Қазақстан жазушылар
одағының сыйлығымен марапатталған.
Оқулықпен жұмыс.
1. Оқушыларға оқып беру.
2. Сұрақ-жауап әдісі арқылы түсініктерін толықтыру.
- Шыбын араға не деді ?
- Шыбынның қонақ күтуге дайын еместігі жайлы не делінген ?
- Неліктен ара қонақ болып баруға келіспеді ?
- Егер сен араның орнында болсаң не істер едің ?
- Мысалда адамның қандай іс-әрекеті байқалады ?
Ой қозғау.
- Қонақ деген кім ?
- Арнайы шақыру мен немесе шақырусыз келген адам.
- «Қонақжай» дегенді қалай түсінесің ?
- Келген қонаққа қуанып, жылы жүзбен дастарқан жаятын адам.
- Қонақтың қандай түрлері бар ?
- Арнайы қонақ, құдайы қонақ, қыдырма қонақ.
І топ – Оқиға қалай басталды ?
П топ – Оқиға қалай дамыды ?
Ш топ – Оқиға немен аяқталды ?
3. Оқушыларға рөлге бөліп оқыту.
4. Дәптермен жұмыс: Ара мен шыбынға мінездеме жазу
Ісінде бір береке жоқ. Жұғымсыз, сұғанақ. Адамдар оны етке, сүтке жолатқысы
келмейді. Жуысса құрттатып жібереді. Тәтті тағамдардың бәріне аяғын, ұртын
салып ластайды. Ызыңдап жұрттың мазасын алады. Оларды құрту үшін улап,
желім жағып қағаз іліп қояды.
5. Сергіту сәті: Ойын «Орнына қой»
Гүлден-гүлге, бал, ара, жинады, қонып.
Тамаққа, кіріп, шыбын, терезеден, қонды, үйге.
6. Тест тапсырмасы :
1. Бунақденелілер денесі неше бөліктен тұрады ?
а) 1, 2 ә) 1,2,3
2. Бунақденелілердің қанат саны нешеу ?
а) 2 жұп ә) 1 жұп
3. Бунақденелілердің қанаты қайда бекінген ?
а) бас, көкірекке ә) кеудеге
У. Сабақты қорыту: Ара мен шыбынның пайдасы мен зияны.
- Араның уынан дәрі-дәрмек жасалады.
- Ревматизм, радикулит, бронхит ауруларына ем.
- Улы безінен «Апитоксин» деген түссіз, сұйық ерітінді бөлінеді
- Шыбынның бір қанатында індет болса, екінші қанатына шипа болады.
- Құрсақ қуысындағы паразиттер тыныс жолдары арқылы сыртқа шығады.
7. Венн диаграммасы.
УІ. Үйге тапсырма:
1. Мысалды рөлге бөліп оқу.
2. Суреттерін салу.
УІІ. Оқушыларды білімдеріне сай бағалау.
Еңбекқор,
тиянақты
Жәндік Мақтаншақ,
жалқау

More Related Content

What's hot (20)

44ewerrew
44ewerrew44ewerrew
44ewerrew
 
1235858
12358581235858
1235858
 
ddfdsfsdf ffs fs f fsdf fsdf df
ddfdsfsdf ffs fs f fsdf  fsdf dfddfdsfsdf ffs fs f fsdf  fsdf df
ddfdsfsdf ffs fs f fsdf fsdf df
 
2086ваывауа
2086ваывауа2086ваывауа
2086ваывауа
 
999кукеуе
999кукеуе999кукеуе
999кукеуе
 
2012выаывавыав
2012выаывавыав2012выаывавыав
2012выаывавыав
 
322fd
322fd322fd
322fd
 
1211rtrergregffffffffffffffffffgfgdfgdgfgdgrrgdfgdrgfdrgfdrgfdrgfdrgfdrgfdrgf...
1211rtrergregffffffffffffffffffgfgdfgdgfgdgrrgdfgdrgfdrgfdrgfdrgfdrgfdrgfdrgf...1211rtrergregffffffffffffffffffgfgdfgdgfgdgrrgdfgdrgfdrgfdrgfdrgfdrgfdrgfdrgf...
1211rtrergregffffffffffffffffffgfgdfgdgfgdgrrgdfgdrgfdrgfdrgfdrgfdrgfdrgfdrgf...
 
ЛЛББЬБ ЛБ ЬБЛШГОРНПЕААПР
  ЛЛББЬБ ЛБ   ЬБЛШГОРНПЕААПР  ЛЛББЬБ ЛБ   ЬБЛШГОРНПЕААПР
ЛЛББЬБ ЛБ ЬБЛШГОРНПЕААПР
 
Gabitg
GabitgGabitg
Gabitg
 
9663sdsddssd
9663sdsddssd9663sdsddssd
9663sdsddssd
 
зат есім ашық сабақ
зат есім  ашық сабақзат есім  ашық сабақ
зат есім ашық сабақ
 
7546
75467546
7546
 
3223кеккекекууу
3223кеккекекууу3223кеккекекууу
3223кеккекекууу
 
Dvdvvd
DvdvvdDvdvvd
Dvdvvd
 
Сын есім
Сын есімСын есім
Сын есім
 
22214343434344
2221434343434422214343434344
22214343434344
 
сапар мен парта
сапар мен партасапар мен парта
сапар мен парта
 
Ғажайып бақ (ертегі)
Ғажайып бақ (ертегі)Ғажайып бақ (ертегі)
Ғажайып бақ (ертегі)
 
5 45
 5 45 5 45
5 45
 

Similar to 123вукукук

Similar to 123вукукук (20)

586fd
586fd586fd
586fd
 
Тәрбие сағаты және сабақ жоспарлары
Тәрбие сағаты және сабақ жоспарларыТәрбие сағаты және сабақ жоспарлары
Тәрбие сағаты және сабақ жоспарлары
 
95887
9588795887
95887
 
Dd
DdDd
Dd
 
абай қ қмж
абай қ қмжабай қ қмж
абай қ қмж
 
255fdf
255fdf255fdf
255fdf
 
озин ози тану4сынып
 озин ози тану4сынып озин ози тану4сынып
озин ози тану4сынып
 
сабақтың тақырыбы шынар шығарук
сабақтың тақырыбы шынар шығаруксабақтың тақырыбы шынар шығарук
сабақтың тақырыбы шынар шығарук
 
7778
77787778
7778
 
логикалық тапсырмалар жинағы
логикалық тапсырмалар жинағылогикалық тапсырмалар жинағы
логикалық тапсырмалар жинағы
 
Дара және күрделі сан есімдер
Дара және күрделі сан есімдерДара және күрделі сан есімдер
Дара және күрделі сан есімдер
 
5555555555
55555555555555555555
5555555555
 
702 e o38
702 e o38702 e o38
702 e o38
 
Б б дыбысы мен әрпі
Б б дыбысы мен әрпіБ б дыбысы мен әрпі
Б б дыбысы мен әрпі
 
кесебаева мөлдір ф 09
кесебаева мөлдір ф 09кесебаева мөлдір ф 09
кесебаева мөлдір ф 09
 
базылова с.о раимбекова д.а
базылова с.о раимбекова д.абазылова с.о раимбекова д.а
базылова с.о раимбекова д.а
 
78о
78о78о
78о
 
Жұмбақтар сандығы.docx
Жұмбақтар сандығы.docxЖұмбақтар сандығы.docx
Жұмбақтар сандығы.docx
 
аюбаева
аюбаевааюбаева
аюбаева
 
(1)d
 (1)d (1)d
(1)d
 

More from Nurlan Abilhanov

Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...Nurlan Abilhanov
 
микропланирование1
микропланирование1микропланирование1
микропланирование1Nurlan Abilhanov
 
письмо культура одежды
письмо культура одеждыписьмо культура одежды
письмо культура одеждыNurlan Abilhanov
 
жыл мезгілі көктем
жыл мезгілі көктемжыл мезгілі көктем
жыл мезгілі көктемNurlan Abilhanov
 
Едендік жабындармен жұмыс істеу
Едендік жабындармен жұмыс істеуЕдендік жабындармен жұмыс істеу
Едендік жабындармен жұмыс істеуNurlan Abilhanov
 
Абишева Гульназ Балтабаевна
Абишева Гульназ БалтабаевнаАбишева Гульназ Балтабаевна
Абишева Гульназ БалтабаевнаNurlan Abilhanov
 
ұлыстың ұлы күніі тәр сағ
ұлыстың ұлы күніі тәр сағұлыстың ұлы күніі тәр сағ
ұлыстың ұлы күніі тәр сағNurlan Abilhanov
 
бастауыш құстар
бастауыш құстарбастауыш құстар
бастауыш құстарNurlan Abilhanov
 
Арифметикалық прогрессия
Арифметикалық прогрессияАрифметикалық прогрессия
Арифметикалық прогрессияNurlan Abilhanov
 
тараз қал тараз қаласы тараз қаласы
тараз қал тараз қаласы тараз қаласытараз қал тараз қаласы тараз қаласы
тараз қал тараз қаласы тараз қаласыNurlan Abilhanov
 
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.Nurlan Abilhanov
 
787878787878 rgre evrgrt ertert
787878787878 rgre evrgrt ertert787878787878 rgre evrgrt ertert
787878787878 rgre evrgrt ertertNurlan Abilhanov
 
84684fddddddddddd545 j k jk k jkh
84684fddddddddddd545 j k  jk k jkh  84684fddddddddddd545 j k  jk k jkh
84684fddddddddddd545 j k jk k jkh Nurlan Abilhanov
 
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)Nurlan Abilhanov
 
“Қысқы ойындар” Омоним
“Қысқы ойындар” Омоним“Қысқы ойындар” Омоним
“Қысқы ойындар” ОмонимNurlan Abilhanov
 
м. қабанбай. сурет салғым келмейді
м. қабанбай. сурет салғым келмейдім. қабанбай. сурет салғым келмейді
м. қабанбай. сурет салғым келмейдіNurlan Abilhanov
 
The first President of Kazakhstan
The first President of KazakhstanThe first President of Kazakhstan
The first President of KazakhstanNurlan Abilhanov
 
«Қысқы ойындар» Омонимдер
«Қысқы ойындар» Омонимдер«Қысқы ойындар» Омонимдер
«Қысқы ойындар» ОмонимдерNurlan Abilhanov
 

More from Nurlan Abilhanov (20)

Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
 
микропланирование1
микропланирование1микропланирование1
микропланирование1
 
письмо культура одежды
письмо культура одеждыписьмо культура одежды
письмо культура одежды
 
жыл мезгілі көктем
жыл мезгілі көктемжыл мезгілі көктем
жыл мезгілі көктем
 
Едендік жабындармен жұмыс істеу
Едендік жабындармен жұмыс істеуЕдендік жабындармен жұмыс істеу
Едендік жабындармен жұмыс істеу
 
Абишева Гульназ Балтабаевна
Абишева Гульназ БалтабаевнаАбишева Гульназ Балтабаевна
Абишева Гульназ Балтабаевна
 
ұлыстың ұлы күніі тәр сағ
ұлыстың ұлы күніі тәр сағұлыстың ұлы күніі тәр сағ
ұлыстың ұлы күніі тәр сағ
 
биология гул
биология гулбиология гул
биология гул
 
бастауыш құстар
бастауыш құстарбастауыш құстар
бастауыш құстар
 
Арифметикалық прогрессия
Арифметикалық прогрессияАрифметикалық прогрессия
Арифметикалық прогрессия
 
тараз қал тараз қаласы тараз қаласы
тараз қал тараз қаласы тараз қаласытараз қал тараз қаласы тараз қаласы
тараз қал тараз қаласы тараз қаласы
 
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
 
787878787878 rgre evrgrt ertert
787878787878 rgre evrgrt ertert787878787878 rgre evrgrt ertert
787878787878 rgre evrgrt ertert
 
84684fddddddddddd545 j k jk k jkh
84684fddddddddddd545 j k  jk k jkh  84684fddddddddddd545 j k  jk k jkh
84684fddddddddddd545 j k jk k jkh
 
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
 
“Қысқы ойындар” Омоним
“Қысқы ойындар” Омоним“Қысқы ойындар” Омоним
“Қысқы ойындар” Омоним
 
м. қабанбай. сурет салғым келмейді
м. қабанбай. сурет салғым келмейдім. қабанбай. сурет салғым келмейді
м. қабанбай. сурет салғым келмейді
 
The first President of Kazakhstan
The first President of KazakhstanThe first President of Kazakhstan
The first President of Kazakhstan
 
«Қысқы ойындар» Омонимдер
«Қысқы ойындар» Омонимдер«Қысқы ойындар» Омонимдер
«Қысқы ойындар» Омонимдер
 
8 сынып логика
8 сынып логика8 сынып логика
8 сынып логика
 

123вукукук

  • 1. Жумабаева Айгуль Сериковна Қызылорда облысы Қармақшы ауданы Ақай ауылындағы № 99 орта мектебінің бастауыш сынып мұғалімі Ашық сабақ Пәні: Ана тілі Сыныбы: 4 «А» Сабақтың тақырыбы: Ара мен Шыбын Сабақтың мақсаты: Білімділік: өлең түрінде берілген шағын шығарманың мазмұнын ашу. Адам емес, жануарлар, жансыз заттар әрекет ететін, мысалдың рөліндегі жәндіктер өміріне тоқталу. Дамытушылық: Оқушылардың көркем сөзді өз сөздік қорларына қабылдай алуы, соның нәтижесінде ауызша, жазбаша сөйлеу дағдыларын жетілдіру. Тәрбиелік: Еңбекке, ауызбірлшілікке, достыққа тәрбиелеу. Сабақтың типі: аралас Сабақтың түрі: Жаңа сабақ Әдісі: сұрақ-жауап, талдау, ой шақыру, топтастыру, қызығушылықты ояту. Пәнаралық байланыс: Дүниетану, бейнелеу. Көрнекілік: автордың суреті, тақырыптық суреттер интерактивті тақта, слайдтар. Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезең. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. П. Үй тапсырмасын тексеру. «Аққу, шортан, һәм шаян!» А.Байтұрсынұлы. Сыныпты 3 топқа бөліп тапсырма беру. І топ - Рөлге бөліп оқу П топ - Мысалдағы түйінді ойын тауып, шығарма жазу. Ш топ - Мысалдағы кейіпкерлердің суреттерін салып, олардың қайда өмір сүретіндіктері жөнінде жазып келу. Ш. Өткен тақырыпты бекіту Білімімізді бекіту үшін тірек-үлгісіне қарап, бүгінгі мысалды талдайық. Авторы Кейіпкерлер Түйінді ойы Тәрбиелік мәні - Мысалдың авторы А.Байтұрсынұлы - Кейіпкерлері: аққу, шортан, шаян. - Олар не істемек болды ? - Олардың жүктері неге қозғалмады ? - Сонда ақын бұл кейіпкерлер арқылы қандай адамдарды бейнелеп отыр ? - Сонымен, автор астарлы, тұспалы мәнді суреттеп отыр. - Мысалда түйінді ой болады дедік. - Түйінді ой дегеніміз – ақынның айтар өсиеті. - Ал, А.Байтұрсынұлының түйінді ойын кім тауып оқып береді ? - Ол қайда орналасқан ? Мысал
  • 2. - Сонымен, мысалда түйінді ой шығарманың басында, немесе аяғында беріледі. Мысалдың міндетті түрде тәрбиелік мәні болады. Ол түйінді ой арқылы ашылып, айқындалады. - Мысал бізді неге шақырады ? - Мысалдың тәрбиелік мәні балаларды бірлікке, ынтымаққа шақыру. ІУ. Жаңа сабақ. Балалар, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Ара мен шыбын» деп аталады. «Ара» дегенде ойларыңа не келеді? - Аралар сары ала болып киінген жауынгерлерге ұқсайды. - Демтүтік арқылы ауамен демалады. - Ұясын шатырға, ағаштардың қуысына, бұтақтарға салады. - Құйрығының ұшында өткір шаншары бар. - Шаққан жері қатты ісіп кетеді. «Шыбын» - Ауада ұшады, жерде жорғалайды. - 6 аяғы, 2 қанаты бар. - Ғаламшардың кез-келген түкпірінде таралған. Автордың өмірбаянымен таныстыру. Оспанхан Әубәкіров 1934-1986 ж.ж. Алматы облысы, Жамбыл ауданы, Үшбұлақ ауылында дүниеге келген. Құрманғазы атындағы Қазақ Мемлекеттік консерваториясының театр факультетінде оқыған. Мамандығы актер болғандықтан өзінің шығармашылық мұратын сатирадан тапқан. Республикалық «Ара» газетінде қызмет істеген. 1983 жылы балаларға арналған «Қағаз қалпақ» сатиралық жинағы үшін Қазақстан жазушылар одағының сыйлығымен марапатталған. Оқулықпен жұмыс. 1. Оқушыларға оқып беру. 2. Сұрақ-жауап әдісі арқылы түсініктерін толықтыру. - Шыбын араға не деді ? - Шыбынның қонақ күтуге дайын еместігі жайлы не делінген ? - Неліктен ара қонақ болып баруға келіспеді ? - Егер сен араның орнында болсаң не істер едің ? - Мысалда адамның қандай іс-әрекеті байқалады ? Ой қозғау. - Қонақ деген кім ? - Арнайы шақыру мен немесе шақырусыз келген адам. - «Қонақжай» дегенді қалай түсінесің ? - Келген қонаққа қуанып, жылы жүзбен дастарқан жаятын адам. - Қонақтың қандай түрлері бар ? - Арнайы қонақ, құдайы қонақ, қыдырма қонақ. І топ – Оқиға қалай басталды ? П топ – Оқиға қалай дамыды ? Ш топ – Оқиға немен аяқталды ? 3. Оқушыларға рөлге бөліп оқыту. 4. Дәптермен жұмыс: Ара мен шыбынға мінездеме жазу
  • 3. Ісінде бір береке жоқ. Жұғымсыз, сұғанақ. Адамдар оны етке, сүтке жолатқысы келмейді. Жуысса құрттатып жібереді. Тәтті тағамдардың бәріне аяғын, ұртын салып ластайды. Ызыңдап жұрттың мазасын алады. Оларды құрту үшін улап, желім жағып қағаз іліп қояды. 5. Сергіту сәті: Ойын «Орнына қой» Гүлден-гүлге, бал, ара, жинады, қонып. Тамаққа, кіріп, шыбын, терезеден, қонды, үйге. 6. Тест тапсырмасы : 1. Бунақденелілер денесі неше бөліктен тұрады ? а) 1, 2 ә) 1,2,3 2. Бунақденелілердің қанат саны нешеу ? а) 2 жұп ә) 1 жұп 3. Бунақденелілердің қанаты қайда бекінген ? а) бас, көкірекке ә) кеудеге У. Сабақты қорыту: Ара мен шыбынның пайдасы мен зияны. - Араның уынан дәрі-дәрмек жасалады. - Ревматизм, радикулит, бронхит ауруларына ем. - Улы безінен «Апитоксин» деген түссіз, сұйық ерітінді бөлінеді - Шыбынның бір қанатында індет болса, екінші қанатына шипа болады. - Құрсақ қуысындағы паразиттер тыныс жолдары арқылы сыртқа шығады. 7. Венн диаграммасы. УІ. Үйге тапсырма: 1. Мысалды рөлге бөліп оқу. 2. Суреттерін салу. УІІ. Оқушыларды білімдеріне сай бағалау. Еңбекқор, тиянақты Жәндік Мақтаншақ, жалқау