1. Жамбыл облысы . Тұрар Рысқұлов ауданы Алғабас
шағын орталықты орта мектебінің бастауыш
сынып мұғалімі Жапарқұлова Ақбота Бақытқызы
Тәрбие сағаты және сабақ жоспарлары
Пән аты : тәрбие сағаты
Өтілетін орны: сыныпта
Тәрбие сағатының тақырыбы: Құстар – біздің досымыз!»
Мақсаты: Құстар, соның ішінде жыл құстары туралы түсінік беру, құстардың
тіршілігі туралы баяндау. Құстар туралы жұмбақтар шешу арқылы
қызығушылығын арттыру, құстар бағына саяхаттауды техникалық
құрылғылардың көмегімен тамашалай отырып құстарды қорғауға деген сезімін
арттыруға жетелеу. Оқушыларға экологиялық тәрбие беру, яғни құстарды
қорғауға, оларға тиіспеуге, ұя жасап қарсы алуға тәрбиелеу.
Көрнекілігі: Слайдтар, буклеттер «Құстар – біздің досымыз!», нақыл сөздер.
Сабақтың барысы:
1 - бөлім «Құстар - біздің досымыз!»
2 - бөлім «Құстарға ұя жасайық!» ойыны (Жұмбақтар шешу)
3 - бөлім «Артық болмас білгенің» (Халық болжамдары4 - бөлім «Оқушы
шығармашылығы»
1 - жүргізуші
Құрметті ұстаздар, ата - аналар. Қадірменді достар! Хош келдіңіздер!
Сіздерді көңілдеріңізге жылы шуақ ұялатар көктем мерекесімен құттықтаймыз!
1 - бөлім «Құстар - біздің досымыз!»
Құстар, құстар келеді
Жерді шуға бөледі
Көктем келді деп бізге
Жақсы хабар береді.
Ән құрадым әніммен
Сән құрадым гүліммен
Қуантамын бәріңді
Құт - береке күнімен
2 - жүргізуші
Сіздерді көктем мерекесіне орай ұйымдастырылған «Құстар – біздің досымыз»
атты тәрбиелік шараны тамашалауға шақырамыз.
Сәлем достар аман ба?
Мынау бейбіт заманда
Шат -- шадыман көктемің
Шаттық болсын қашанда
2. Бейне көктем жырлары
Сағынышпен жеткен
Құстардың әуенімен
Қуанта бер көктем
1 - оқушы
Елімізде 500 - ге жуық құстың түрі бар. Олар табиғатты зиянкестерден қорғайды.
Сондықтан олар табиғат емшілері.
2 - оқушы
Олар тіршілік иелері. Олар ұрпақ өрбітеді. Балапандарын қанаттандырып,
жауларынан қорғайды.
3 - оқушы
Құстар табиғатқа сән береді. Олардың әуені табиғатты құлпыртып,
адамдардың көңіл - күйін көтереді. Құстардың түрлері өте көп. Оның ішінде жыл
құстары туралы әңгімелесек.
4 - оқушы
Жыл құстары дегеніміз - Салқын түсе жылы жаққа ұшып кетіп, көктемде қайта
ұшып келетін құстар. Ол құстарға көкек, қарлығаш, аққу, қараторғай, бұлбұл,
тоқылдақ, қазүйрек, қаз, тырна.
5 - оқушы.
Құстар туған жерге топ - тобымен ұшып келіп жатыр. Олар жолда талай
қиындықтарды бастан кешіреді. Биік асулардан асады. Өздерінің таныс
жолдарынан адаспаған.
6 - оқушы
Жыл құстарының кейбірінің тіршілік қамы туралы әңгімелейік. Мысалы: қарлығаш -
адамға дос. Ол өзінің ұясын үйдің, ауланың айналасына салады. Оның өз әні бар. әні
құлаққа жағымды.
7 - оқушы
Қарлығаш адамға саулық, жақсылық тілеп жүретін және қауіп қатерден қорғап
жүреді. Үй салуды да адамдар қарлығаштан үйренген.
8 - оқушы
Қарлығашпын мен
Адамның тұрағымын
Мекен етіп тұрамын
Тазалаймын үй - ішін
Ел аузында мақтаулы
Тазалықшымын төселген
9 - оқушы
Қараторғай - өзі кішкентай, өте пайдалы құс. Орман қорғаушысы. Ауылға
қараторғай келісімен күннің көзі ашылып, күн жылынады. Қараторғайды әнге
қосып, шырқаған.
10 - оқушы
Мен қараторғаймын
Шегірткедей жұртыңды
Қырғи болып қиямын
Егістікке жайылымға
Қорғаушы боп тұрамын
Жәндіктерді зиянды
3. Құртатұғын батырмын
Дайындайтын ұямды
Достарға келе жатырмын
11 - оқушы
Құс сұлуы аққумын
Табиғат көркін сыйлаған
Мылтығын кезеп еш мерген
Атуға көзі қимаған.
Сұлулықты паш етіп
Жырлаған талай ақындар
Нәзік үнді, көл көркі
Құс патшасы мен болам
12 - оқушы
Аққу - 30 - 40 жыл өмір сүреді. Ол көрсе көз тоймайтын сұлу құс. Халық аңызына
сүйенсек жылан да аққу жұмыртқасына тиіспеген, адамдар да аққуды атпаған. Ол
киелі құс. Қазақ сұлу қыздарын аққуға теңеген
13 - оқушы
Халық көктем келсе көкек келді дейді. Осы бір құстың аты неге ең тамаша ай
атына теңеу келеді екен. Не деген ғажап, көкек деген. Өйткені көкек көктем келе
салысымен көкек, көкек деп ән салады. Сондықтан сәуір айы көкек айы деп аталған.
14 - оқушы
Жаршысымын көктемнің
Көкек дейді мені жұрт
Өз атын айтар құс менмін.
Көктемді күтсең мені күт.
15 - оқушы
Мен еркін бақытты бұлбұлмын
Бұлағын тасытқан ән - жырдың
Тамаша тамылжып шырқаймын
Шаттығын тауыса алмай әр күннің
16 - оқушыТоқылдақты халық орман емшісі деп атайды. Ол ағашты зиянды құрт –
құмырсқадан тазартады.
17 - оқушы
Құртты іздеп ініне
Қарағайды үңгіген
Тоқылдақ құс дәрігер
Қашан да ол әбігер
18 - оқушы
Қазақ халқы құстарды ерекше бағалаған. Шебер әншісін - бұлбұлға теңеген.
Азаматын - сұңқарға, сұлуын - аққуға, ез жігітін - жапалаққа теңеген.
2 - бөлім Жұмбақтар шешу
Туысы дейді құстардың
Інісі дейді тышқанның
Тышқан да емес, құс та емес
Екеуінен де тыс қалдым (Жапалақ)
4. Қызығып әр адам
Ұстап ап даладан
Жүнінен жұлып ап
Бесікке қадаған Бұл қай құс? (үкі)
Қашаудай мықты тұмсығым
Бәсеке тігем бұл шыным
Құрт, қоңыз, аулап жарысам
Орман дәрігері боп табылам (Тоқылдақ)
Түсі қара мақпалдай
Төсі ақ сыр жаққандай
Ұшса оқтай зулайды
Көктен жұлдыз аққандай (Қарылғаш)
Биікке салған ағаш үй
Сол ғой оның мекені
Жаздай сайран салып ап
Қыста алысқа кетеді (Қараторғай)
Он екі айдың біреуі
Сірә оның атында
Өзге ұяға із тастап
Мен деп жар сап жүреді (Көкек)
3 - бөлім «Халық болжамдары»
1 - жүргізуші
Халқымыз құстардың келуіне, кетуіне қарап болжамдар жасаған. Енді солардың
біразына тоқтала кетейік.
Қарлығаш жоғары ұшса, күн жылы болады, ал төмен ұшса жаңбыр жауады.
Көктемде қаздар қайтқанда жоғары ұшса, су тасқыны болады.
Жаңбыр жауарда қарғалар у - да шу болады.
Құс жүнін үрпитсе, жаңбыр жауады.
Шымшық ұя салса, қыс қатты болады.
Шағала келсе сең бұзылады.
Жыл құсы қаптап келсе, көктем ерте келеді.
4 - бөлім «Оқушы шығармашылығы»
(Оқушылардың өздері дайындаған өздері салған суреттері)
6 - бөлім Қорытынды
Математика 2 сынып
5. Сабақтың тақырыбы: х – 30 = 7 түріндегі теңдеуді шешу.
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі : Теңдеу - белгісіз саны бар теңдік екенін, белгісіз санның мәні теңдеудің
түбірі екенін яғни теңдеудің шешуі болатынын меңгерту.
Дамытушылығы: Әртүрлі тапсырамаларды шешу арқылы олардың ойлау
қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелігі: Оқушыларды шапшаңдыққа, логикалық ойлау жылдамдығына тәрбиелеу
Көрнекіліктер: оқулық,
әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, өзіндік, іздену.
Түрі: аралас сабақ
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушыларды түгендеп , сабаққа назар аудару
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру № 5, 77 бет
ІІІ. Өткен материалдар бойынша білімдерін тексеру : Сұрақ – жауап әдісі
–Қосудың қандай қасиеті бар? Ауыстырымдылық , терімділік
- Тік төртбұрыштың қасиеті қандай? Тік төртбұрыштың қарама – қарсы
қабырғалары тең болады
Барлық қабырғалары тең төртбұрыш қалай аталады? (Шаршы)
Периметрді қалай табамыз? (Барлық қабырғаларының ұзындықтарының
қосындысын табамыз)
ІҮ. Мақсат қою кезеңі : Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау .
Теңдеу туралы түсінік беру
Ү. Жаңа материалды түсіндіру кезеңі:
70 - 10= Е 40 +22 = Ш
42 + 8 =Ң 60 – 40 =Т
90 – 10 =У 11 + 40=Е
65 + 5= Е 30 – 5 =Ш
53+20 =У 48 - 8 = Д
Т е ң д е у
20 -- 60 -- 50 -- 40 --- 51 – 73
ш е ш у
62 -- 70 -- 25 – 80
Теңдеу дегеніміз
- Белгісіз саны бар теңдікті теңдеу дейміз.
- Теңдеуде белгісіз сан латын әріптерімен белгіленеді.
- Теңдеу шешу дегеніміз не?
- Теңдеу шешу дегеніміз - теңдеуді дұрыс сандық теңдікке айналдыратындай
белгісіз санның мәнін табу.
№ 1 ауызша
№2 ауызша
Х – 40 = 9
Х = 40 + 9
7. Сабақтың тақырыбы: 76-х=6 түріндегі теңдеуді шешу.
Сабақтың мақсаты: Теңдеу - белгісіз саны бар теңдік екенін, белгісіз санның мәні
теңдеудің түбірі екенін яғни теңдеудің шешуі болатынын меңгерту.
Дамытушылығы:Оқушылардың ой-өрісін, есте сақтау қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелігі: Оқушыларды зейінділікке, алғырлыққа тәрбиелеу.
Көрнекіліктер: оқулық, үлестірмелер бойынша
Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ- жауап, іздену, өзіндік.
Сабақтың типі: аралас сабақ
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушыларды түгендеп , сабаққа назар аудару
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру № 6
( 57-7)+40=90 20+(45-5)=60
(20+60) -10= 70 60-(39-9)=30
ІІІ. Өткен материалдар бойынша білімдерін тексеру : Сұрақ – жауап әдісі
–Қосудың қандай қасиеті бар? Ауыстырымдылық , терімділік
- Тік төртбұрыштың қасиеті қандай? Тік төртбұрыштың қарама – қарсы
қабырғалары тең болады
Барлық қабырғалары тең төртбұрыш қалай аталады? (Шаршы)
Периметрді қалай табамыз? (Барлық қабырғаларының ұзындықтарының
қосындысын табамыз)
Теңдеу дегеніміз не?
- Белгісіз саны бар теңдікті теңдеу дейміз.
ІҮ. Мақсат қою кезеңі : Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау .
Теңдеу туралы түсінік беру
Ү. Жаңа материалды түсіндіру кезеңі
5 – 3 = 2 2+ 3 = 5
№ 2
57- х = 7
х = 57 – 7
х = 50
Тексеру : 57 – 50 = 7
7 = 7 тура санды теңдік.
№ 3 Теңдеулерді шеш:
64-х=4 81-х=80 45-х=40
53+х=56 х+70=100 х+4=12
ҮІ. Түсінгендерін зерттеу кезеңі:
№4. Шарты: Қалам – 60 теңге
8. Қалың дәптер - ? 20 теңге арзан
Шешуі: 60 – 20 + 60 =100
Жауабы: 100 теңге
Шарты: Қалам – 60 теңге
Қалың дәптер – 20 теңге
Қалың дәптер - ?
Шешуі: 60 – 20 = 40
Жауабы: дәптер 40 теңге
№5. Өрнекті жаз және оның мәнін тап:
50 + / 4- 2 /= 52
40 + / 5 – 3 / =42
30 + / 9 – 6 / =33
№ 7 Үлестірмелі қағаз
9+8= 17 17-8=9
19+8 =27 27-8=17
29+8=37 37-8=29
39+8= 47 47-8=39
49+8=57 57-8=49
59+8=67 67-8=59
Кел ,ойнайық!
Аққалаға қалпақ кигіз.
ҮІІІ Үйге тапсырма: Бағалау № 6 , 107бет.бағалау
1
9. Математика 2сынып
Сабақтың тақырыбы: Есеп шарты бойынша теңдеу құру және оны шешу шешу.
Сабақтың мақсаты: Оқушыларды қосудың ауыстырымдылық қасиетін
есептеулерде қолданудың тиімділігін көрсетіп беру, екі амалмен шығарылатын есеп
және оны түрлендіру.
Дамытушылығы: Оқушылардың ойлау қабілетін дамыту.
Тәрбиелігі:Оқушыларды зеректікке , ұқыптылыққа тәрбиелеу
Көрнекіліктер: суреттер, үлестірмелер
Сабақтың типі: қайталау сабақ
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, өзіндік
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:- Сабаққа әзірлік
ІІ. Мақсат қою кезеңі: Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау
ІІІ. Үй тапсырмасын тексеру: Балапанға көмектес
ІҮ. Білімдерін тексеру:
№ 1 Суретке қарап есеп құрастыру
90 – 30 30+/20 +50/ 90 – 50 90 - /30 + 20 /
№ 2. Қосудың ең тиімді тәсілмен орында:
2+8 1+19 5+30 3+42 10+70 6+3
Есепте! «Математикалық парашюттер»
7+5-8 9+4-3 4+9-6
10. 10+3-4 9+3-7 9+2-1
№3
Болғаны – 10 бала Б – 10 Б - ?
Кеткені – 7 Кеткені - ? Кеткені – 7
Қалғаны - ? Қалғаны – 3 Қалғаны – 3
Шешуі : 10-7=3 Шешуі : 10-3=7 Шешуі : 7+3=10
Жауабы: 3 бала қалды Жауабы: 7 бала Жауабы: 10 бала
№ 4
х + 7 =45 х – 7 = 38 45 – х = 7
х =45-7 х = 38 + 7 х = 45 - 7
х = 38 х = 45 х = 38
38+7 =45 45 – 7 = 38 45 – 38 = 7
45 =45 38 = 38 7 = 7
№ 5 ауызша
29,33,90
Онд Бірл
2 9
3 3
9 0
Ү. Бекіту кезеңі:
ҮІ. Үйге тапсырма: № 6, 135 бет,бағалау.
11. Қазақ тілі 2 сынып
Сабақтың тақырыбы: Сөйлемдегі сөздердің байланысы 207-211жаттығу
Сабақтың мақсаты: Сөйлемдегі сөздердің байланысы туралы, оларға сұрақ қою
арқылы білетінімізді, сөйлемдегі сөздер бір-бірімен байланысатыны түсінік беру;
Дамытушылығы: Дұрыс сөйлеу, сөйлемді дұрыс құрастыра білу
қабілеттіліктерін дамыту.
Тәрбиелілік: Табиғатқа деген ізгілікті қарым - қатынасты , таза, ұқыпты
жазуға тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Қайталау сабағы
Сабақ әдісі: Сұрақ-жауап, түсіндіру.
Көрнекілігі: Ребус , тест тапсырмасы
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды түгендеп , сабаққа назар аудару.
II. Мақсат қою кезеңі. Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау.
Сөйлемдегі сөздердің байланысы туралы, оларға сұрақ қою арқылы білетінімізді,
сөйлемдегі сөздер бір-бірімен байланысатыны түсінік беру;
IҮ.Жаңа материалды түсіндіру кезеңі:
Ережені оқу.
Сөйлемдегі сөздер бір-бірімен байланыста болады.
Олардың байланысын сұрақ қойып білеміз. Мысалы :
Қыздар үйге кірді.
- Қыздар не істеді?
- Қыздар кірді.
- Қайда кірді?
- Үйге кірді.
207-жаттығу.
Екі бағанды оқып, салыстыру.
Біз,ауыл,тұр. Біз ауылда тұрамыз
Балалар,қала,бар. Балалар қалаға барды.
Киім,кірлетпей,ки Киімді кірлетпей ки
208-жаттығу.
Сөйлемдегі сөздерді өзара байланысын анықты.
Сөйлемдегі сөздердің байланысына сұрақ қою.
Қоңырау соғылды.Оқушылар сыныпқа кірді. Сабақ басталды. Мұғалім
тапсырманы тексерді. Тапсырманы барлық оқушы орындап келіпті.
Үлгі: Оқушылар сыныпқа кірді.
- Оқушылар не істеді?
- Оқушылар кірді.
- Қайда кірді?
12. - Сыныпқа кірді.
Мұғалім тапсырманы тексерді.
- Мұғалім не істеді?
- Мұғалім тексерді.
- Нені тексерді?
- Тапсырманы тексерді.
Ү.Түсінгендерін тексеру кезеңі :
209-жаттығу. Сөйлем құр, сөздердің байланысын тап.
Сөздердің байланысын сызбамен көрсету.
Ребусты шеш. Шешуі: Өрісте
ҮІ. Бекіту кезеңі:
210-жаттығу. Сөйлемлегі сөздердің дұрыс байланыспағанын дәлелде
Тест тапсырмасы:
1 . Сөйлемдегі сөздердің дұрыс байланысқанын тап.
А ) Сиыр өріс келді
Ә ) Сиыр өрістен келді.
Б ) Сиыр келді өріс
2. Сөйлемдегі сөздердің дұрыс байланысқанын тап.
А ) Нұрбол сиырды қораға кіргізді .
Ә ) Нұрбол сиыр қораға кіргізді .
Б ) Нұрбол кіргізді сиыр қораға
3. Сөйлемдегі сөздердің дұрыс байланысқанын тап.
А ) Сауды сиыр апа
Ә ) Апа сауды сиыр.
Б ) Апам сиыр сауды.
ҮІІ. Үйге тапсырма: Бағалау 77 бет 211- жаттығу
13. Әдебиеттік оқу 2 сынып
Сабақтың тақырыбы: Қ.Аманжолов «Қазақстан»
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың Қ.Аманжолавтың «Қазақстан» өлеңінің
мазмұнын таныстыру, түсініп, мәнерлеп оқуға дағдыландыру
Дамытушылығы: Оқушылардың білімін, ой-өрісін сөйлеу тілін дамыту
Тәрбиелігі: Оқушылардың елін, жерін сүюге тәрбиелеу
Сабақтың типі: аралас сабақ
Сабақтың әдіс-тәсілі: Түсіндіру,сұрақ-жауап,әңгімелеу
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі.Оқушылардың назарын сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау, тексеру1. Он алтыншы желтоқсан – оқыту.
ІІІ Білімдерін тексеру кезеңі :
1. Сұрақ-жауап:
- Он алтыншы желтоқсан қандай мереке?
- Қ.Рысқұлбеков кім?
- Ол туралы басқа не білесің?
2. Қорытындылау
ІҮ. Мақсат қою: Жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын хабарлау.
Қ.Аманжолов «Қазақстан»
Ү. Жаңа білімді түсіндіру:
1. Қ.Аманжолов туралы мағлұмат беріп өту
2. «Қазақстан» - оқып, талдау.
3. Сергіту сәті
Шөлінкеремей гүл тұрсын
Жерім жайнап құлпырсын
Нұрын сыйлап біздерге
Көктем мәңгі күн тұрсын
Ортақ бізге туыстық
Нұр сыйлаған нұр ыстық
Ыстық бізге кен өлке
Ыстық бізге тыныштық
ҮІ. Жаңа білімді меңгертіп, тексеру:
Қасым Аманжолов
14. 1. Оқушыларға оқыту: іштей, дауыстап – тізбектей 2.
Сөздікпен жұмыс:
Балқаш-балқаш көлі және оның маңындағы өндірісті қала
Қас тағдырдың қиқаңы-қиындықтың ауытпалығы
3. Сұрақтарға жауап алу:
1.«Бақытты қазақ баласы» деп өлеңнің қай шумағын атауға болады?
2.Ақын неге қуанып, неге шаттанады?
3.Ақынның қуанған, шаттанған көңілін білдіретін өлең жолдарын тауып оқы .
4. Тапсырманы орындау
ҮІІ Бекіту кезеңі. Қорытындылау
5-тапсырма. Өлеңде ақын қолданған сөздерді тқмендегі сөздермен
тіркестіруге болады?
............. жеріміз
............. құл .........
......... жанбыз
.............
............ қазақиыз
азат ............
............
«Қазақстан» несі бар, тірек-сызба топтастыру
Елбасы Астана
Жер
Тау Орман
Рәміздер Үлкен қалалар Төл теңгеміз
ҮІІІ Үйге тапсырма беру кезеңі:1.98-99 беттерді мәнерлеп оқу. 2.Бағалау
Қазақстан
15. Дүниетану 2 сынып
Сабақтың тақырыбы: Өсімдік - тірі ағза
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға өсімдіктің тірі табиғат екенін дәлелдеу. Оның
тұқымнан өсетіні, жер бетінде өсіп шығуы жайында ұғым беру.
Дамытушылығы: Оқушылардың танымдық қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелігі: Оқушылады табиғатты қорғауға тәрбиелеу.
Сабақтың типі: жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру,
Көрнекілігі: өсімдіктер суреті
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу, - оқушыларды түгендеу - сабаққа даярлық.
ІІ. Мақсат қою кезеңі: Өсімдік – тірі организм
ІІІ. Жаңа сабақты тұсіндіру кезеңі:
а/ Өсімдік – тірі ағза. Өсімдік тыныс алады, қоректенеді, өседі, көбейеді, өледі.
Өсімдік – бұта, ағаш, шөп топт,орманды жерден жиі кездестіреміз.
Барлық өсімдіктер қоректенеді,тыныс алады, жарықты, жылуды, суды
қажет етеді. Олар- тірі ағзалар.
Өсімдіктің тіршілігіндегі өзгерістер біртіндеп пайда болады.оны сызба
арқылы талдап көрейік.
Жемістен өнген өскен топырақ арасымен жер бетіне шығады. Өсімдік өскен
шағында өте нәзік келеді.Жапырағының саны аз,жұқа, сабағы қысқа,
жұмсақ,тамыры жетілмеген болады.
Бейнелеп айтсақ, бұл-өсімдіктің «балауса шағы».
Одан әрі ,өсімдіктің жапырақтары көбейіп, сабағы
ұзарып,қатаяды,бұтақтанады Тамыры тармақталып, топырақ арасына
таралады,ұзарып өсіп топырақтың терең қабатына кіреді.Өсімдік
топырақта мықты бекіп, гүлдеп тұқым салады.Бұл-өсімдіктің жетілген
шағы.
Дегенмен, белгілі бір мерзім өткенде өсімдік «қартаяды»:
жемістері түсіп, сабағы,жапырағы қурап, өсімдіктің тіршілігі тоқтайды.
Осы жағдайлар өсімдіктің тірі ағза екендігін дәлелдейд
тұқымытұқымы өнуіөнуі
бүрібүрі жапырағ
ы
жапырағ
ы
гүлігүлі
жемісіжемісі
16. Оқулықпен жұмыс.Тақырыпты оқып, түсіндіремін. Тақырыпты өздері
оқиды,іштей оқу,тізбектей оқу, жеке-жеке оқу.
ҮІ. Түсінгендерін тексеру кезеңі:
1. Өсімдікке не жатады?
2. Өсімдіктердің бәріне ортақ қандай қасиеті бар?
3. Өсімдік өсу үшін не қажет?
ҮІІ Сабақты бекіту.
1. Бүгін не білдік?
2.Өсімдіктер тұқымнан қалай өнеді?
ҮІІІ. Үйге тапсырма 1. 52-53 бет оқу. 2.Бағалау.
жж
лл
уу
ыы
ее рр
кк ққ
оо
уу сс
У
А А