2. ORGANITZACIORGANITZACIÓÓ DEL CURSDEL CURS
Programació didàctica. Àrea de Matemàtiques.
Sessió 1 (15 gener)
Sessió 2 (29 gener)
Sessió 3 (5 febrer)
Sessió 4 (12 febrer)
Elaboració d’una programació.
Part general. Normativa específica.
Revisió de la programació general.
Programació de cada unitat didàctica.
Programació de cada unitat didàctica.
Programació real d’unitats
didàctiques. Exposicions orals.
3. 1. PROGRAMACI1. PROGRAMACIÓÓ –– MarcMarc NormatiuNormatiu i Documentali Documental
Convocatòria d’oposicions. (Decret convocatòria 2009)
Decret 143/2007 d’ordenació dels ensenyaments de l’educació
secundària obligatòria. (Decret 143/2007)
Decret 142/2008 d’ordenació dels ensenyaments del batxillerat
(Decret 142/2008)
Departament d’Ensenyament (http://www.gencat.cat/ense)
- Normativa procès oposicions
- Normativa currículums
Programació didàctica. Àrea de Matemàtiques.
NORMATIVA ESPECÍFICA:
4. Del curriculum a les programacions. Dep. d’Ensenyament. Any 2009.
(pdf)
Desplegament del currículum a l’Educació Secundària Obligatòria.
Dep. d’Ensenyament. (pdf)
Reflexions competències bàsiques. Jaume Graells. (pdf)
Organització i funcionament dels centres educatius públics
d’educació secundària. (pdf)
Projecte Educat 1x1 i altres. (Projectes educatius. Departament
d'Ensenyament. Generalitat de Catalunya)
Biblioteca de documents (Edubib)
Xarxa Competències bàsiques. (Programar per competències)
Nosaltres competents (Nosaltres Competents)
Programació didàctica. Àrea de Matemàtiques.
DOCUMENTS DE CONSULTA INTERESSANTS:
5. 2. PROGRAMACI2. PROGRAMACIÓÓ –– RequisitsRequisits generalsgenerals
* Convocatòria d’opisicions (criteris convocatoria)
FORMAT
- 60 fulls DIN A4
- 1,5 ó 2 espais
- Tamany: 12 (fins a 9 en les taules)
PORTADA
- Portada: Identificació de l’aspirant, Cos, Especialitat (exemple)
ÍNDEX
- Índex (inclourà seqüència numerada de les unitats didàctiques)
- Unitats didàctiques (mínim 9)
Programació didàctica. Àrea de Matemàtiques.
6. CONTINGUTS MÍNIMS (Fixats en la convocatòria oposicions):
Objectius
Competències que es desenvolupen
Continguts
Criteris d’avaluació
Metodologia
Ús pertinent de les TIC
Connexions amb altres àrees, matèries
Distribució temporal
Estratègies per a l’atenció a la diversitat
Desenvolupament d’un esquema de cadascuna de les U.D.
Material auxiliar: Annexes material proposat en cadascuna de les
unitats didàctiques, proves o instruments d’avaluació, instruments
organitzatius, etc.
Programació didàctica. Àrea de Matemàtiques.
Programació general
Prog.
específica
CONNEXIONS
7. 3. PROGRAMACI3. PROGRAMACIÓÓ GENERALGENERAL
Programació didàctica. Àrea de Matemàtiques.
INTRODUCCIINTRODUCCIÓÓ
ObjecteObjecte de lade la programaciprogramacióó ((ÀÀrearea, curs,, curs, horeshores programadesprogramades,, justificacijustificacióó dede
ll’’eleccieleccióó del curs)del curs)
ContextualitzaciContextualitzacióó (Centre,(Centre, PrincipisPrincipis educatiuseducatius,, GrupGrup--classeclasse,, NivellNivell……))
PrincipisPrincipis generals de lagenerals de la programaciprogramacióó ((CompetCompetèènciesncies bbààsiquessiques,, adequaciadequacióó,,
concreciconcrecióó,, flexibilitatflexibilitat,, viabilitatviabilitat).).
COMPETCOMPETÈÈNCIES BNCIES BÀÀSIQUESSIQUES ((UbicaciUbicacióó variable)variable) CompetCompetèènciesncies bbààsiquessiques
CurrCurríículumculum orientatorientat aa ll’’adquisiciadquisicióó dede competcompetèènciesncies
TreballTreball de lesde les competcompetèènciesncies bbààsiquessiques en laen la programaciprogramacióó
OBJECTIUS generals deOBJECTIUS generals de ll’à’àrearea dede MatemMatemààtiquestiques (RD 143(RD 143--2007)2007) ((ExempleExemple))
CONTINGUTS del cursCONTINGUTS del curs ((RD143/2007RD143/2007) () (ExempleExemple))
TEMPORITZACITEMPORITZACIÓÓ ((UbicaciUbicacióó variablevariable--al finalal final--) () (ExempleExemple temporitzacitemporitzacióó))
8. Programació didàctica. Àrea de Matemàtiques.
METODOLOGIA:METODOLOGIA: EstratEstratèègiesgies metodològiquesmetodològiques II activitatsactivitats
dd’’ensenyamentensenyament--aprenentatgeaprenentatge
((ApartatApartat perper lluirlluir--se:se: buscarbuscar informaciinformacióó,, escollirescollir fragments defragments de textestextes, no, no deixardeixar--sese activitatsactivitats
““importantsimportants””,, vava lligatlligat completamentcompletament ambamb lala justificacijustificacióó deldel treballtreball de les CB)de les CB)
1. Principis metodològics generals
• Bases de l’aprenentatge per a l’adquisició de competències:
- Referents CLAU: integració de coneixements, funcionalitat i contextualització
dels aprenentatges, autonomia personal.
- EIXOS: Aprendre a ser i actuar de manera autònoma, aprendre a pensar i
comunicar, Aprendre a descobrir i tenir iniciativa, Aprendre a conviure i habitar
el món.
• Concepció constructivista de l’aprenentatge
- Complementari a les bases per a l’adquisició de competències
- Base de la seqüenciació de les Unitats Didàctiques.
Metodologia
9. Teoria de l’aprenentatge significatiu de D.P.Ausubel Concepció
constructivista de l’aprenentatge.
RECEPCIÓ ACTIVA
MANEIG DE LA
INFORMACIÓ
GENERALITZACIÓ
I INTEGRACIÓ
Motivació inicial
Introducció
Avaluació inicial
Criteris d’avaluació
Informació contextualitzada
Diversificació d’estratègies i
d’activitats d’ensenyament-
aprenentatge
Casos concrets generals
Activitats de consolidació
Resolució de problemes
Connexions interdisciplinàries
Metodologia
Programació didàctica. Àrea de Matemàtiques.
10. Metodologia
2. Activitats d’ensenyament-aprenentatge
LLííniesnies generalsgenerals::
- Activitats prioritàries: Reflexió i pensament crític, rellevància dels
contextos, connexions interdisciplinàries.
- Connexions entre els diferents continguts de la matèria.
- Diversitat en les formes de treball i en els materials curriculars.
- Foment d’actituds molt positives pel treball de competències
(curiositat, creativitat, fer-se preguntes…).
- Foment de l’adquisició de confiança en les pròpies possibilitats,
creació d’un clima de motivació i valoració del treball i esforç personal.
TREBALL PER PROJECTES I TREBALLS D’INVESTIGACÍÓ
Treball per projectes: eina per fomentar el treball cooperatiu; dona prioritat a
l’alumne motivant-lo al treball i esforç personal. Es treballen moltes CB.
Treball d’investigació: recerca d’informació, posterior presa de decisions,
autonomia i treball personal.
Comentar treball de síntesi
Programació didàctica. Àrea de Matemàtiques.
11. Metodologia
RESOLUCIÓ DE PROBLEMES
Importants en el treball de competències (contextos adequats, pensament crític,
adquisició d’estratègies i actituds positives per aprendre a aprendre).
ACTIVITATS TIC
Imprescindible el domini de les TIC
Competències de comunicació, interacció amb la matèria, connexions, atenció a
la diversitat, aprenentatge significatiu, nous contextos.
Moltes possibilitats:
- Videos didàctics.Audiovisuals
-Full de càlcul d’OpenOffice (Excel);
- Processador de textes.
- Impress d’OpenOffice (Powerpoint).
Tractament de la
informació
- Pàgines web didàctiques (PDI); - Moodle;
- Competicions.; - Caceres del tresor; - Webquests
Projectes i activitats
- Cercadors Internet; - edu365, wikipedia….;
- Realització del Projecte.
Consulta i recerca
d’informació
- Activitats JCLIC; - Calculadora Wiris; - Geogebra
- Calculadora.
Aplicacions
Instructives
12. Programació didàctica. Àrea de Matemàtiques.
Metodologia
Exercicis
Càlcul mental
Reflexió històrica
Treball cooperatiu (activitats per parelles, correcció entre alumnes….)
Activitats interdisciplinàries
Activitats transversals
Activitats de manipulació
Treball pràctic amb eines de dibuix
Activitats d’anàlisi
Jocs
ALTRES ACTIVITATS
Taula resum d’activitats en la programació (Taula exemple
programació)
13. Vídeos: youtube; vimeo; Universo Matemático; mas por menos;Edu3.cat
Recursos PDI: XTEC-PDI; Alexandria; http://www.pissarresdigitals.info
Webs: Nombres reals- IES Terres de Ponent; IES la Bisbal;L'institut
Arnau Cadell
Webquest
Caceres del tresor: ; Model de recurs; Les Caceres del tresor
MetodologiaCerca de recursos didàctics a Internet:
http://www.xtec.cat/recursos/recursos/mates/index.htm
http://www.edu365.cat
Alexandria
Merlí. Catàleg de recursos educatius
creamat , ARC
Intermates
JCLIC ; toomates
Descartes - materials didàctics
Programació didàctica. Àrea de Matemàtiques.
14. 3. Recursos necessaris
Llibre de text
Material imprès
Eines de dibuix
Material manipulatiu
Recursos TIC
Recursos específics: EAP, CREDA, CREC, Fundació ONCE
Metodologia
Geometria: GeoGebra; geoclic (JCLIC).
Àlgebra: El racó de la Wiris; proves cangur; fem matemàtiques;
problemes a l’esprint..
Quaderns virtuals: Quaderns Virtuals
genmagic: Matemáticas
Programació didàctica. Àrea de Matemàtiques.
15. 4. Utilització de l’espai i gestió del temps
UTILITZACIÓ DE L’ESPAI:
- Aula: diferents possibilitats de distribució segons l’activitat
- Aula d’informàtica: per les activitats TIC
- Aula d’audiovisuals: per activitats TIC-Audiovisuals
GESTIÓ DEL TEMPS (en funció de l’activitat):
- Explicació oral
- Treball autònom
- Correcció i realització exercicis a la pissarra
- Deures
Eixos transversals Connexions interdisciplinàries (CB7 i CB8)
Educació del consumidor
Educació ambiental
Educació per la igualtat entre
sexes
Foment de la lectura
Educació en valors i cívica
Educació per la salut
Educació sexual
Educació vial
Programació didàctica. Àrea de Matemàtiques.
16. 1) Atenció a la diversitat general de l’aula
2) Atenció a l’alumnat amb necessitats educatives especials (NEE)
•Agruparà les diferents formes i ritmes d’aprenentatge que té cada alumne.
•Es pot tractar d’una diversitat per altes o baixes capacitats intel.lectuals.
•La finalitat serà ajudar l’alumne a assolir les competències bàsiques, els objectius
educatius i els continguts del curs.
•Mesures ordinàries previstes en la programació: (Taula mesures)
•Altres mesures: Programes de diversificació curricular, Plans individualitzats.
•Aquest grup pot incloure: dififultats llenguatge oral, lectoescriptura, discalculies,
conductuals.
• Requeriran una adaptació curricular diferenciada.
•Alumnes estrangers: plantejaments gràfics, fitxes i activitats TIC específiques.
• Per sobredotació: eines TIC, interdisciplinarietat, fitxes d’ampliació, participació
en concursos i activitats extraescolars.
• Per discapacitat física/psíquica: coordinació amb EAP i USEE.
ATENCIATENCIÓÓ A LA DIVERSITATA LA DIVERSITAT ((capcapíítoltol 4 RD 143/2007)4 RD 143/2007)
Programació didàctica. Àrea de Matemàtiques.
17. L’avaluació:
Avaluem competències quan utilitzem instruments/activitats d’avaluació que:
Remeten a l’acció
Tenen un caràcter situat, contextualitzat, fan referència a la vida real.
Integren coneixements, habilitats, actituds, valors i comportaments.
Requereixen processos cognitius complexos.
Transferibles i multifuncionals.
Què avaluem
LL’’AVALUACIAVALUACIÓÓ
Programació de les UNITATS DIDÀCTIQUES
Objectius didàctics
(en clau competencial)
Competències bàsiques
Criteris d’avaluació
(en clau competencial)
Continguts
COMPETÈNCIES BÀSIQUES Activitats destinades a l’avaluació
Programació didàctica. Àrea de Matemàtiques.
18. Quan avaluem? Com avaluarem?
AVALUACIÓ
INICIAL
AVALUACIÓ
FORMATIVA
AVALUACIÓ FINAL
Av. Inicial
Av. Formativa
Exercicis amb autocorrecció o
correcció per parelles.
Autoavaluacions
Av. Inicial
Av. Formativa
Activitats TIC amb fitxa escrita
Activitats amb Moodle/JCLIC Report
Proves TIC
Av. Formativa
Av. Final
Treball per Projectes
Projectes d’investigació
Activitats interdisciplinàries
Webquests, Caceres del tresor.....
Treball cooperatiu
Av. Inicial
Av. Formativa
Av. Final
Proves obertes
Resolució de problemes
Proves objectives (V/F, Múltiple elecció
de resposta)
Taules, gràfics
Proves escrites
Av. Inicial
Av. Formativa
Preguntes i respostes sistematitzades
Exposicions orals
Proves orals
Av. Inicial
Av. Formativa
Jocs, fitxes de treball d’activitats
específiques
Simulacions
Av. Formativa
Ritme de treball, participació i
discussió, autonomia, realització
d’exercicis a classe, preguntes, deures,
llibreta i/o apunts, comportament, etc.
Observació
sistemàtica
MomentINSTRUMENTS D’AVALUACIÓTècniques
Programació didàctica. Àrea de Matemàtiques.
19. Criteris de promoció
Recuperacions
Avaluació dels processos d’ensenyament i de la pràctica docent
PUNTUACIÓ GLOBAL de cada UNITAT DIDÀCTICA (Exemple graella)
Assoliment objectius didàctics i Competències Bàsiques (--%):
Activitats destinades a l’avaluació: Fitxes, Activitats, Projectes, Treballs..
Proves escrites
La distribució d’aquest --% s’ha definit en la programació de cada unitat didàctica.
Assoliment objectius a nivell d’actitud i Competències Bàsiques (--%):
--% deures i fitxes --% llibreta --% actitud general i participació a l’aula
PUNTUACIÓ GLOBAL per TRIMESTRE >=5
Mitja aritmètica de les puntuacions obtingudes en les U.D. del trimestre corresponent.
PUNTUACIÓ del CURS ESCOLAR
Mitja de la puntuació obtinguda en els tres trimestres, de manera que el curs escolar
estaria aprovat si la puntuació és ≥ 5.
BIBLIOGRAFIA (BIBLIOGRAFIA (NormesNormes bibliografiabibliografia –– URVURV))
Programació didàctica. Àrea de Matemàtiques.