Закріплення правила написання географічних назв.Джереджа Р.О.
1. Тема:Закріплення правил написання географічних назв. Вимова і написання
слова вулиця.
Мета:вчити розрізнятивласні і загальні назви, писати з великої букви назви
міст, сіл, вулиць, річок; познайомитизі словниковим словом вулиця;
розвиватигеографічну увагу, мовлення учнів, уміння застосовуватививчені
правила, робитивисновкиі доводити; виховувати любов до рідного краю,
бажання вивчати його.
Обладнання:карта України, набір карток з текстом «Озеро Світязь», набір
фотографій з краєвидами с.Колодяжне, о.Світязь, Києва.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Поетична хвилинка
Відкрий, рідна мово,
Свої скарбницізолоті!
Як не твоє співуче слово,
То що важливіш у житті?
Та перше слово – Україна
Моя квітуча Батьківщина,
Моє життя, моя любов!
П.Середюк
- До кого звертається поет у вірші?
- Що для нього таке ж дороге, цінне, як життя?
- Як написані ці слова? Чому?
2. - Складіть речення з цими словами.
ІІ. Каліграфічна хвилинка.
Україна – наша Батьківщина
- Яке речення за метою висловлювання? Чому?
- Чому Батьківщина написане теж з великої букви?
ІІІ. Повторення вивченого матеріалу.
1. Прочитайте вірш, підкресліть іменники. Що означають один предмет.
Сонце заходить, гори чорніють,
Пташечка тихне, поле німіє.
Радіють люди, що одпочинуть,
А я дивлюся… І серцем лину
В темний садочок на Україну.
Т. Шевченко
- Змініть їх так, щоб називали багато предметів.
2. Слово вчителя.
Україна – одна-єдина для нас у цілому світі. А починається вона для
кожного з рідної хати, де народився, з вулиці, на якій проходить твоє
дитинство.
IV. Робота зі словниковим словом.
1. Демонстрація карточки зі слово вулиця.
2. Звіт результатів роботи в групах.
1 група. а) Простір між двома рядами будинків для ходіння і проїзду.
б) Місце поза житловими приміщеннями під відкритим небом
2 група. Слова – родичі
вуличка, вуличний, вуличник (безпритульний)
3. 3 група. Слова близькі за значенням.
(широка) проспект, (з алеями) бульвар, (центральна) магістраль, (глуха)
завулок, провулок, а ще дорога, шлях.
4 група. Словосполучення зі словом вулиця.
Широка-вузька, пряма, тиха, чиста, сусідня, центральна, головна,
багатолюдна, освітлена, міська, сільська, зелена.
3. Складання речення на основі одержаної інформації.
4. Комунікативна вправа.
- Повідомте сусідові по парті, на якій вулиці нашого міста ви живете.
- На якій вулиці живе твій сусід?
V. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і завдання
уроку.
Шляхи-дороги перехресні
Верстали прадіди й діди.
І назви нам земні й небесні
Лишились в мові назавжди.
- Сьогодні ми продовжимо навчатись писати ці прадідівські назви міст,
сіл, вулиць, річок. А найкраще це зробити під час подорожі.
- Куди ж помандрувати? Звернемось до карти.
VI. Робота над темою уроку.
1. Розгляд карти.
а) фізична карта
б) політична карта (області)
4. Волинь. Тут ви народились і живете, тут навчаєтесь, відпочиваєте і,
сподіваюсь, будете працювати в майбутньому. Тож будемо вивчати свій
край.
Пропоную побувати у найвизначніших місцях Волині. Розпочнемо
подорож до найближчого села від м. Ковеля – Колодяжне.
2. Повторення правила написання географічних назв.
Поки наш диво-автобус у дорозі, ми відкриємо підручники, повторимо
правило і розкажемо його один одному.
3. Перегляд ілюстрацій музею-садиби Лесі Українки.
Кругом садочки, біленькі хати,
і соловейка в саду чувати.
Ой, чи так красно в якій країні,
як тут, на нашій рідній Волині?
4. Робота з деформованим реченням, запис його з коментуванням.
В селі Колодяжне жила українська поетеса Леся Українка.
- Який фрагмент правила ми повторили під час екскурсії в Колодяжне?
5. Подорож до озера Світязь.
а) перегляд ілюстрацій з краєвидами озера влітку і взимку;
б) робота над текстом.
В Україні є багато красивих озер.
Одне з них розлило свої водиу Волинській області. Це – озеро Світязь.
Крізь чисту воду просвічується біле крейдяне дно. Тому воно назване так за
світлий колір води. Неподалік від Світязю виблискує на сонці Турське озеро
та інші невеличкі озера.
Озеро Світязь – найглибше озеро в нашій державі.
- Що дізнались з тексту?
- Випишіть слова, що пишуться з великої букви.
- Що нового про написання слів з великої букви дізнались?
5. Відпочинок
Слухання діалогу. Зустріч з туристами з Росії.
- Здравствуйте, ребята!
- Доброго дня вам!
- Мы приехали из России на Украину, чтобы лучше узнать вашу страну.
- Где бы вы посоветовали побывать?
- Ласкаво просимо вас, друзі, у наш чарівний Волинський край
- Саме у нас, на Волині, жила славетна поетеса Леся Українка.
- Тож побувайте в селі Колодяжне.
- А влітку приїздіть відпочити на о. Світязь – найглибше на Україні.
- А где лучше отдохнуть зимой?
- Радимо побувати в Карпатах.
- Ви будете захоплені казковою природою, подихаєте свіжим повітрям,
покатаєтесь на лижах.
- А куда вы сейчас отправляетесь?
- Ми їдемо у столицю нашої країни – місто Київ.
- И мы хотели бы увидеть самый лучший город Украины.
- Тож до зустрічі в древньому місті.
Руханка
Ми мандруємо (2 р.)
Україною подорожуємо.
Ось побачили Карпати:
-Як вершину нам дістати?
Заглядаємо в озерця:
-Не торкнутися нам денця!
Так ми довго, довго їхали
І аж до Києва приїхали.
6. 6. Мандрівка Києвом.
а) перегляд ілюстрацій
б) перевірна робота
Столиця України - (м М) (к К)иїв. Воно на берегах (д Д)ніпра.Над (р Р)ічкою
височіє (в В)володимирська (г Г)ірка. Головна (в В)улиця – (х Х)рещатик.
VII. Підсумок уроку.
Нині на Хрещатику сяє новорічними вогнями головна ялинка країни.
До нас завітала її молода сестричка. І недаремно. Ми здійснили уявну
екскурсію. А куди мріємо потрапити реально? Запишіть на чарівних
сніжинках свої мрії, а все загадане напередодні Нового року, Різдва,
обов’язково збудеться.
(запис і озвучення побажань, оформлення ялинки)
- Що було цікавим на уроці?
VIII. Домашнє завдання.