1. Тема: ОкеаниЗемлі.
Мета: Ознайомитиучнів із поняттям океани, їх розміщенням на карті півкуль і
глобусі, розкритизначення океанів для людини, розвиватипам'ять,
спостережливість учнів, виховуватидбайливе ставлення до природи.
Обладнання: карта півкуль, глобус, макеткорабля, карткидля груп, проектор
Хід уроку
І. Організаціякласу
ІІ. «Бюро погоди»
Вчитель. Як ви вже зрозуміли, урок у нас сьогоднінезвичайний, на нас чекає багато
несподіванок. Але, оскількиу нас урок природознавства, то за традицією
підведемо підсумкифенологічнихспостережень. У нас працює «Бюро погоди»,
тож надаємо їм слово – Хто бажає виконати роль синоптика?
Який сьогодні день? Місяць?
Якою є тривалість дня і ночі?
Чи був вітер, коли ви йшли до школи?
Яким був його напрям?
Якою є температура повітря?
Чи бувають опади?
Які зміни відбулися в житті рослин? Тварин? Чому?
Яких пташок ви зустріли по дорозі до школи?
Які цікаві зміни ви помітили сьогодні?
Що добре ви зробили для природи?
- Дякуємо вам за інформацію. Несподіванкипопереду, а щоб до них дібратися,
треба дуже активно працювати. Тож вперед – до успіху.
ІІІ. Контроль, коригування і закріплення знань
Зараз ми з вами повторимо, що раніше вивчали.
1.Індивідуальна робота за картками
Картка 1
1. Як називаються великі ділянки суші, що оточені морями і океанами?
2. Який материк омивається трьома океанами?
3. Які ви знаєте материки?
4. Де проходить межа між Європою і Азією?
Картка 2
1.Який материк є найбільшим?
2.З яких двох частин складається материк Євразія?
3.Назвітьнайбільший острів на землі?
4.Як називають ділянки суші, що з трьох сторін оточені водою?
2.Природничий диктант.
- Перед вамичисті аркуші, які ви зараз швиденько підпишетезверху. На них ми
напишемо природничийдиктант.
1.Який материк найтепліший?
2.Назвіть найменшийі найсухіший материк?
3.Як називається найбільший острів?
4.Який материк є найбільший?
2. 5.Який материк називають «Королевою Холоду»?
6.Скільки материків є на землі?
- Всі ви зараз будете у ролі вчителя. Поміняйтеся роботами і зробіть взаємоперевірку. За
кожну правильну відповідь ставимо 2(бали)
3.Індивідуальне опитування. (Біля дошки2 учні).
Зараз ми трошкипопрацюємо з картою.
- Показатина карті Африку. Що цікаво про цей материк відомо?
- Молодці!Я бачу,що вам дуже хочеться дізнатися, що за несподіванки нас
чекають, бо працюєте ви добре. Отож, так і надалі працюйте.
IV. Актуалізаціяопорних знань.
А зараз, діти, ще раз погляньтена карту півкуль і скажіть.
- Якийколір переважає на карті?
- Що ним позначають?
- Пригадайтеу яких станах перебуває вода?
- Коли вода є твердою?
- А колипереходить у газоподібнийстан?
- Як відбувається кругообіг водиу природі?
V. Повідомленнятеми і завдань уроку.
Діти, уважно подивіться на глобус. (слайд 1-4)
- Що таке глобус?
Якого кольору тутбільше? Так, бо більшу територію Землі займає вода – близько 71%
земної поверхні. (відео 1)
І ось, сьогодніна уроціми разом спробуємо більшедізнатися про Світовий океан, його
жителів, різноманітні ресурси, що заховані під водою. І допоможетемені в цьому ви.
Відправляємось у цікаву подорож до світу океанів.
Вибір транспорту
- Як ви гадаєте, яким видом транспорту ми будемо подорожуватиічому?
Молодці!Дуже правильно вибрали засіб пересування по воді. Ось наш красень-
корабель з вітрилами, на яких вказаний наш маршрут. (слайд 5)
VI. Сприйманнята усвідомленнянавчального матеріалу.
- Отже, розпочинаємо нашу подорож. Зручно вмощуємося у каютахкорабля,
знімаємось з якоря і в путь!
Світовий Океан!
Глянь на глобус голубий.
Океан то світовий
Океани він єднає,
Їх чотири в собі має.
А кругом вода та небо,
І землі не стрінеш ти.
Омива він дні і ночі
Береги материків.
В шторми гонить хвиль отари,
Перекрутить все довкіл,
Позбира грозові хмари
І пошле на суходіл.
3. Світовий океан – це виняткове творіння природи, колиска життя на Землі, місце, де
знаходяться різноманітні ресурси. Це безмежні простори води з різною солоністю і
температурою. Довгийчас глибини океану булинедосяжнимидля людини. Минув час,
людистворилиспеціальні машини, що допомагають вивчитиморськіглибини. Але
навіть у наш час вчені більше знають про поверхню Місяця, ніж про поверхню дна
Світового океану.
Учитель.
Для того, щоб краще вивчити океани, почала швидко розвиватися молода наука –
океанологія. Вона вивчає різні явища і процеси, що відбуваються в Світовому океані.
Океан – найбільша частина Світового океану, що обмежена материками.
(Світовий океан постачає воду, кисень, тепло) (слайд 6-14)
На землі умовно виділяють чотириокеани! Тихий, Атлантичний, ІндійськийіПівнічний
Льодовитий
Пристань «Тихий океан»
Ось наш корабель знаходиться у величезному водному просторі
- Кудиж ми потрапили? Це Тихий океан. Про нього нам розповість команда
«Тихоокеанці».
(слайд 15-28)
1 учень
Тихий океан – великий,
Він Магелланом був відкритий.
Це Магеллан його відкривав,
Тихим сам його назвав.
2 учень
- Це найбільший океан, з усіх океанів, відкритий у 1520 роцімореплавцем Магелланом.
Він має таку площу, як усі океани разом взяті. Також він найглибший.
3 учень це найбільшийокеан на планеті! Цікаво знати і те, що його назва не
відповідаєхарактеру, адже води його дужебурхливі. В Тихому океані є 380 видів
водоростей, - зелених, бурих, червоних. Водяться риби – оселедці, сардини, сайра,
лососі, тріска. Пливуть кити, тюлені, морські котики.
Пристань «Атлантичний океан»
- Ось ми непомітно доплилидо нової пристані.
І штурвал передаємо капітану «Атлантів».
(слайд 29-38)
1 учень
Атлантичний океан – ось дивись
З північчю і півднем подруживсь.
Він Америки торкається,
з Африкою родичається.
2 учень
Атлантичний океан - найтепліший і найсолоніший. У нього багато підводниххребтів і
різна температура води. Найтепліша біля екватора.
3 учень
4. Атлантичний океан – другийза величиною. Існуєлегенда, що пов’язана з його назвою.
На крайньому заходіцього океану жив велетень Атлант, брат Прометея, якийна своїх
плечах тримав небосхил.
Тут теж багато водоростей, які збагачують повітря киснем. Водяться акули,
найрізноманітніші риби, морські черепахи. З птахів живуть альбатроси і фрегати.
Живуть кити, тюлені, морськікотики.
- Хвилинка релаксації (відео 2)
Але ось знову нова пристань. Ми дісталися до нового океану
Пристань «Індійський океан»
Група «Індійці» нам про нього розкаже.
(слайд 39-47)
1 учень
В океан індійці стали,
Так Індійським і назвали.
Хочеш вір, а чи не вір,
Він Індійський з тих пір.
2 учень
У Індійському океанідужетепла вода. Він має багатий рослинний і тваринний світ. На
його дні безліч риби і водоростей.
3 учень
Індійськийокеанславиться теплою водою і багатим підводним рослинним і
тваринним світом.
У теплих водах живуть краби, великі медузи, багато видів риби, морські
черепахи, акули, морськізмії. Водяться скати і восьминоги. Біля берегів трапляються
крокодили. Будьтеобережні!
Пристань «Північний Льодовитий Океан»
Вчитель.
Ой, діти, перед нами появилась якась висока льодяна гора. Що це? Стало холодно!
(слайд 48-58)
1 учень.
Ми дібралися до берегів Північного Льодовитого океану.
Океан Північний зветься,
Льодовитий додається.
Крига там міцна, страшна
І не тане вона.
2 учень.
Це найменший з усіхокеанів. І недарма мивідчули, що прохолодно, аджеце
найхолоднішийокеан. Тут ніколине скресає крига.
3 учень
На шляху пароплавів не тільки суцільна крига. Тут зустрічаються айсберги, що з
німецької мови означає льодяна гора. Вода тут холодна, тому рослині тварин небагато.
Біля берегів ростуть водорості, водяться раки, медузи. Риба – оселедці, тріска, окунь
5. морський. Рідкіснимистали кити. На островах існують колонії моржів, тюлені. На
узбережжі можна зустріти білих ведмедів.
Отже, ми завдякинашим командам, побувалиу кожному океані. Значення
Світового океану для людинидужевелике. Аджевін збагачуєнас киснем, з поверхні
океанів випаровується багато води, з якої потім знову випадають опади. А ще теплі води
океану зігрівають планету. Без Світового океану не було б життя на землі. Тому його
потрібно охороняти.
Пристань «Охорона океанів»
Мозкова атака
Як ви гадаєте, що потрібно робити для того, щоб водиокеанів буличистими і
багатими на рибу?
(слайд 59-64)
1) Економно використовувати воду.
2) Не засмічувати морські простори.
3) Берегти рибні багатства від хижацького винищення.
4) Насаджувати водоохоронні ліси.
5) Будувати очисні споруди, фільтрувати використану воду.
6) Слідкувати, щоб кораблі, які перевозять нафту, не розливали її в океан.
7) Не виловлювати рибу у заборонених місцях.
8) Слідкувати, щоб не траплялися аварії в океанах, бо від цього забруднюється вода і гинуть
рослини і тварини.
Робота з контурними картами.
Осмисленнязнань учнів.
Під час нашої подорожі з океану виловилизакорковану скляну пляшку. Давайте
поглянемо, що у ній заховано.
-Робота в групах (Завдання для груп)
1) Океан нас годує. (Люди отримують рибу, морську капусту, водорості, з яких добувають
йод, бром, солі калію).
2) Океани і моря дають кисень, яким ми дихаємо.
3) Із дна морів та океанів добувають (нафту, газ, олово, залізні та мідні руди.)
4) Вода океанів та морів є транспортним шляхом
VII.Підсумокуроку
Ось і добігла до кінця наша подорож. Миуспішно справились із завданнями, що булина
уроці і повернулися до рідних берегів
- Що нового ви дізналися на уроці?
- Що вам найбільше запам’яталось?
(слайд 65-72) (відео 3)
VIII. Домашнєзавдання
Опрацювати статтю «ОкеаниЗемлі» . Виконати завдання в зошиті.