SlideShare a Scribd company logo
1 of 16
1
мета: Продовжити формувати уявлення про Україну; розкрити причину
різноманітності природи в різних її куточках; ознайомити з особливостями
природи зони мішаних лісів, зокрема, Українського Полісся, рослинним і
тваринним світом, екологічними проблемами та шляхами її розв’язання;
розвивати дослідницьку діяльність, спостережливість, творчість, уміння
аналізувати, узагальнювати; виховувати дбайливе ставлення до природи.
обладнання: Інтерактивна дошка, карта природних зон України, комп’ютери,
підручник Т. М. Байбара, Н. М. Бібік «Я і Україна», К. – «Форум», 2004; зошити
Н. В. Клочко «Я і Україна», - Харків, 2008.
тип уроку: урок-проект.
ХІД УРОКУ:
І. Організація класу до уроку.
ІІ. Підсумок фенологічних спостережень.
Робота в календарях спостережень. Гра «Синоптик» СЛАЙД 1
- Яка зараз пора року?
- Який місяць?
- Який стан неба?
- Яка температура повітря?
- Чи були сьогодні протягом дня опади?
- Які явища погоди ви сьогодні спостерігали?
- Який напрям вітру?
- Зробимо висновок про погоду сьогоднішнього дня. (учні роблять
висновки)
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Рефлексивний аналіз. Робота з картою природних зон України.
СЛАЙД 2
(слайд «Карта природних зон України»).
- Що найбільше визначає погоду?
- Чому природа нашої країни змінюється з півночі на південь?
2
- Що таке природні зони?
- Які природні зони України ви знаєте?
- Перелічіть їх у тому порядку, в якому вони розташовані з півночі на
південь.
2. Створення проблемної ситуації. Читання вірша О. Олеся «Україна в
старовину» (перегляд відеофрагмента «Вранішня гармонія») СЛАЙД 3
Ліс густий, дрімучий, темний,
Споконвічний ліс росте,
Не проб’ється навіть сонце
Крізь гілля його густе.
Велетенські граби, вільхи,
Сосни, явори, дуби
Раз в століття полягають
Після віку боротьби.
По річках, озерах, багнах
Вічний галас, вічний спів,
Крик гусей, качок і чапель,
Зойк чайок і журавлів.
Лебедині білі зграї
В небі хмарами летять,
Навкруги орлині крила
Гучно хижо лопотять.
Над струмком спинився олень,
Прислухається, тремтить,
Десь почув непевний шелест
І зникає через мить.
То ведмідь ішов напитись,
Остудитись у воді,
То збирали під дубами
Чорні вепрі жолуді.
3
По лісах блукали кози,
Тури, олені, вовки,
Кабани, ведмеді, лосі,
Рисі, зубри, борсуки.
Не стихав до ночі галас,
Дикий рев и ніжний спів…
Все кругом жило, змагалось,
Ліс дивився і шумів.
3. Відповіді на запитання. Гра «Мікрофон»
- Поміркуйте, якої зони стосується цей опис природи.
- Знайдіть на карті зону мішаних лісів.
- Яким кольором вона позначена?
- Подумайте чому?
- Вірш називається «Україна в старовину», але, на жаль, у наш час ця зона
почала втрачати свою красу — тварин, рослини, річки, озера.
ІV. Оголошення теми та мети уроку. СЛАЙД 4
- Наша мета сьогодні — з’ясувати, що стало причиною цих змін, як
природні умови впливають на рослинний і тваринний світ цієї зони, як
людина впливає на цю зону та як намагається врятувати цей край від
наслідків свого «володарювання».
- Попередньо ви були розділені на підгрупи, визначилися із завданнями,
працювали з різними джерелами інформації, створювали свої
презентації, публікації, а зараз я пропоную вам познайомити учнів класу
з ними і захистити свої проекти, об’єднавши все в один проект «Що ми
знаємо про Полісся?».
- Ми дослідили, дізналися і з’ясували:
1. Чому зону мішаних лісів називають Українським Поліссям?
2. Українське Полісся в різні пори року.
3. Що в Українському Поліссі росте?
4. Хто в Українському Поліссі живе?
4
5. Проблеми Українського Полісся.
6. Поліський природний заповідник.
V. Захист проектів.
1. Презентація проектів.
І творча група «Полісся – зона мішаних лісів» (робота
в зошитах) СЛАЙД 1
Ми поставили перед собою завдання дізнатися: СЛАЙД 2
ЧОМУ ЗОНУ МІШАНИХ ЛІСІВ
НАЗИВАЮТЬ УКРАЇНСЬКИМ ПОЛІССЯ?
МИ ДІЗНАВАЛИСЯ: СЛАЙД 3
1. ДЕ ЗНАХОДИТЬСЯ ЗОНА МІШАНИХ ЛІСІВ?
2. ЯКІ ОБЛАСТІ ВХОДЯТЬ В ЗОНУ МІШАНИХ ЛІСІВ?
3. ЯКУ ЧАСТИНУ СТАНОВИТЬ ЗОНА МІШАНИХ ЛІСІВ?
4. ЗВІДКИ ПІШЛА НАЗВА УКРАЇНСЬКЕ ПОЛІССЯ?
5. ЯКІ РІЧКИ ТУТ ПРОТІКАЮТЬ?
6. ЯКА ДІЯЛЬНІСТЬ ЛЮДИНИ В ЦІЙ ЗОНІ?
ДОСЛІДЖЕННЯ ПОКАЗАЛИ: СЛАЙД 4-8
1. Зона змішаних лісів знаходиться на півночі України.
2. До цієї зони входять Волинська, Рівненська, Житомирська, Київська,
Чернігівська області та невеликі території Львівської, Тернопільської та
Хмельницької.
3. Вона займає 20 % всієї території України.
4. Її називають Українським Поліссям. Уперше назва Полісся зафіксована у
Іпатіївському літописі в 15 ст. У джерелах 14-16 ст. ця назва найчастіше
функціонувала у вигляді спільнокореневих слів Подлесьє, Полясє,
Полєсє. Цю територію дослідники 16-19 ст. вважали центром поліської
області.
5. Долини рік широкі й нерідко заболочені. Водні ресурси зони досить
великі, тут протікають притоки Прип'яті, Десни, Ужа.
6. Тут створена штучна водойма - Київське водосховище. Утворене греблею
Київської гідроелектростанція. Заповнене у 1964-66 роках.
5
7. Створення водосховища покращило умови судноплавства.
Використовується для зрошення, рибного господарства.
Висновок: СЛАЙД 9
1. Зона мішаних лісів знаходиться на півночі України.
2. Займає значну її частину.
3. Назва Українське Полісся склалася історично, бо значна частина території
поросла лісами.
4. Велика кількість річок дає змогу проводити зрошення, розвивати
судноплавство та рибне господарство.
ІІ творча група «Українське Полісся в різні пори
року» (робота в зошитах) СЛАЙД 1
Ми вирішили дізнатися: СЛАЙД 2
1. Яка погода в Українському Поліссі в різні пори року?
2. Як погода впливає на природу зони?
Перше дослідження показало: СЛАЙД 3-7
1. Весна - затяжна, сніг тане довго.
2. Літо – тепле, дощове, вологе.
3. Осінь – дощова, вітряна.
4. Зима – м’яка, з відлигами.
Друге дослідження з’ясувало: СЛАЙД 8-11
1. Велика кількість опадів, яка випадає в зоні мішаних лісів
протягом року сприяє утворенню боліт, озер та річок.
2. Найбільше і найкрасивіше озеро Українського Полісся – Світязь.
Найбільша річка цієї зони – Десна.
Очерет мені був за колиску,
в болотах я родився і зріс.
6
Я люблю свою хату поліську,
я люблю свій зжурений ліс.
В тім поліссі понуре болото,
пів-Полісся вода залила,
тільки де-не-де хутір самітно,
тільки де-не-де клаптик села.
Висновок: СЛАЙД 12
1. Помірний клімат з теплими і вологими порами року сприяє
утворенню різних видів водойм.
2. Водойми зони мішаних лісів – це прикраса всієї України.
ІІІ творча група «Що в Українському Полісся
росте» СЛАЙД 1
Ми з’ясовували: СЛАЙД 2
Чому Українське Полісся називають «легенями» України?
Ми дізнавалися: СЛАЙД 3
1. Який рослинний світ Українського Полісся?
2. Чому ліси – основа природної зони?
3. Які ліси переважають на Українському Поліссі?
4. Які види рослин розповсюджені на Українському Поліссі?
5. Як вони ростуть в лісі?
Дослідження показали: СЛАЙД 4-8
1. Значна зволоженість сприяла розвиткові лугової, болотної та лісової
рослинності.
7
2. Ліси - це основа природної зони, бо вони покривають площу більше
2,5 млн. гектарів. Основними породами дерев при цьому є сосна
(58%), дуб (21%), береза (11%), чорна вільха, граб.
Цей ліс живий, у нього добрі очі.
Шумлять вітри у нього в голові.
старезні пні, кошлаті поторочі,
літопис тиші пишуть у траві.
Дубовий Нестор дивиться крізь пальці
на білі вальси радісних беріз.
І сонний гриб в смарагдовій куфайці
дощу напився і за день підріс.
Ліна Костенко
3. На більшій частині Українського Полісся переважають сосново-
дубові ліси. У південній ростуть дубово-грабові ліси. А на
Лівобережжі поширені дубово-липові ліси.
4. Рослинний світ Українського Полісся надзвичайно багатий і
різноманітний.
Тут налічується:
• 100 видів лікарських рослин;
• 90 видів вітамінних рослин;
• більше 90 видів рослин-барвників;
• 200 видів медоносних рослин.
5. У лісах рослини ростуть ярусами. Верхній ярус – дерева, середній
(підлісок) – кущі, а нижній – трав’янисті рослини й гриби.
Висновок: СЛАЙД 9
8
1. У зоні мішаних лісів дуже різноманітний рослинний світ, бо є всі
умови для розвитку: вода, тепло, світло, а також поживні речовини,
які утворюють самі рослини, відмираючи і перетворюючись на
перегній.
2. Полісся вважають «легенями» України, бо більшу частину цієї
природної зони займають ліси та інші рослини, які виділяють
кисень, такий необхідний для всього живого .
ІV творча група «Хто в Українському Полісся живе»
СЛАЙД 1
Ми вирішили з’ясувати: СЛАЙД 2
Чому в зоні мішаних лісів дуже багатий тваринний світ?
Ми дізнавалися: СЛАЙД 3
Які види тварин розповсюджені в зоні мішаних лісів?
Ми вирішили познайомитися з тваринами лісів!!! СЛАЙД 4-22
В результаті досліджень визначили: СЛАЙД 23
В ЗОНІ МІШАНИХ ЛІСІВ ЖИВУТЬ:
• 60 ВИДІВ ССАВЦІВ;
• 276 ВИДІВ ПТАХІВ;
• 30 ВИДІВ РИБ.
В результаті досліджень ми створили: СЛАЙД 24
Фоторепортажі:
“Лісові звірі”,
“Плазуни Українського Полісся”,
“Комахи-шкідники”,
“Птахи лісів”.
Висновок: СЛАЙД 25
9
1. В зоні мішаних лісів дуже багатий тваринний світ тому, що тут є всі
необхідні умови для життя: їжа, вода, тепло і світло.
2. Ліс є домівкою для звірів та птахів, а водойми – для риб.
Творче завдання: вправа «Мудра істота» СЛАЙД 5-15
(вчительська мультимедіа-презентація)
- Вдома ви малювали тварин лісу. Давайте подумаємо, що вони можуть
символізувати?
V творча група «Проблеми Українського Полісся»
СЛАЙД 1
Ми дізнавалися: СЛАЙД 2
Чому Українське Полісся це зона екологічного лиха?
Ми провели дослідження і виявили: СЛАЙД 3-7
Причиною загибелі Українського Полісся є:
1. ВИРУБКА ЛІСІВ
2. ОСУШЕННЯ БОЛІТ
3. ВИДОБУТОК НАФТИ
4. ПРОМИСЛОВІ ЗАБРУДНЕННЯ
5. ГРАНІТНІ КАР’ЄРИ
6. ЗАБРУДНЕННЯ ХІМІЧНИМИ ПРИПАРАТАМИ
7. ЧОРНОБИЛЬСЬКА ТРАГЕДІЯ
Поволі та вперто у безвість відходить
Усе, чим багатий Поліський був край.
Тут більше русалка житами не бродить,
Лиш плісінь зелена, де був водограй...
Ми дійшли висновку: СЛАЙД 8
1. Українське Полісся — регіон із найзагрозливішою екологічною
ситуацією в Україні та Європі.
10
2. Українське Полісся потребує уваги, вироблення програми
екологічного оздоровлення та відновлення.
VІ творча група «Поліський природний заповідник»
СЛАЙД 1
Ми з’ясовували: СЛАЙД 2
1. Що сприяло утворенню Поліського заповідника?
2. Браконьєрство на Поліссі.
3. Тварини з Червоної книги України.
В результаті першого дослідження ми дізналися: СЛАЙД 3-6
1. Регіон відносно пізно почав освоюватися людиною - до 18 ст. фауна мала
тільки тиск промислового полювання. За цей період відомо тільки
зникнення тура та тарпана.
2. Починаючи з 18 ст. почалося вирубування лісів для будівництва. Такі
зміни природних умов сказалися, в першу чергу, на рідкісних та цінних
видах. Так, в цей час зникає зубр, стає рідкісним ведмідь, росомаха та
бобер.
3. 3. З другої половини 19 ст. щільність населення Полісся різко зростає.
Разом з цим спостерігається подальше зменшення площі лісів та
збільшення орних земель. Це призвело до загального зменшення
чисельності всіх лісових видів та зникнення окремих – росомахи,
ведмедя, бобра, глухаря.
4. Поліський природний заповідник організований в 1968 році, охоплює
територію, що налічує 20104.00 гектарів.
В результаті другого дослідження ми дізналися: СЛАЙД 7-8
1. В звичайному поліському поселенні в кожній третій хаті є мисливська
рушниця. Саме тому браконьєрство у Поліссі процвітає.
2. Винищуються козулі, лосі, кабани, білки, куниці, бобри,
водоплавні птахи та багато інших тварин.
11
В результаті третього дослідження ми дізналися: СЛАЙД 9
1. До Червоної книги України занесено 14 видів: з птахів - сича волохатого,
лелеку чорного, журавля сірого, сову бородату, сичика-горобця, глухаря,
підорлика малого, змієїда;
із ссавців - борсука, горностая, рись європейську, видру річкову, зайця-
біляка;
із круглоротих - міногу українську.
Висновок: СЛАЙД 10
1. Лише в заповіднику тварини й рослини можуть спокійно жити і
розмножуватися.
2. Створення заповідника дозволить зберегти в природному стані
типові та унікальні види тварин та рослин для наступних
поколінь.
2. Нагородження груп дипломами.
VІ. Осмислення учнями знань.
1. Інтерактивний метод «Мікрофон по колу». СЛАЙД 16 (вчительська
мультимедіа-презентація)
- Пропоную відповісти на питання: «Де можуть вам знадобитися знання про
зону мішаних лісів?»?
2. Гра «Побудуйте ланцюги живлення». ( робота в групах) СЛАЙД 17
(вчительська мультимедіа-презентація)
- Побудуйте ланцюг живлення, який склався в зоні мішаних лісів.
VІІ. Узагальнення і систематизація знань учнів.
12
1 п р и п’ я т ь
2 о л е н ь
3 л і т о
4 п і в н і ч
5 с о с н а
6 л і с
7 д я т е л
1. Кросворд. СЛАЙД 18 (вчительська мультимедіа-презентація)
- Якщо ви вірно відповісте на питання кросворда, то по вертикалі прочитаєте
назву природної зони, в якій ми сьогодні побували.
Питання кросворда:
1. Притоки цієї річки протікають по території зони мішаних лісів.
(Прип'ять)
2. Це звірятко – об’єкт полювання в Українському Поліссі. (Олень)
3. Ця пора року в зоні мішаних лісів буває тривалою, теплою, але не
жаркою, дощовою з частими грозами. (Літо)
4. Де знаходиться зона мішаних лісів? (Північ)
5. Дерево цього краю. (Сосна)
6. Що займає значну частину зони? (Ліс)
7. Стук цього птаха можна почути в лісі. (Дятел)
2. Гра-вікторина (у вигляді тестування). СЛАЙД 19 (вчительська
мультимедіа-презентація)
13
- Шановні учасники проекту! Ви плідно попрацювали, зробили дуже багато,
багато цікавого дізналися. Перевіримо, що ви запам’ятали найкраще. Група, яка
набере більше балів, тобто дасть правильних відповідей, переможе.
1.Де знаходиться зона мішаних лісів?
а)На сході України;
б)на півдні України;
в)на півночі України.
2.Ще зону мішаних лісів називають ...
а)українське Полісся;
б) українське Поділля;
в)українські степи.
3.У лісах рослини ростуть ...
а)двома ярусами;
б) трьома ярусами;
в)без ярусів.
4.Які рослини утворюють підлісок?
а)Трав'янисті рослини і гриби;
б) дерева;
в)кущі.
5.Чому у мішаному лісі різноманітний тваринний світ?
а) У лісі тварини легко ховаються від ворогів;
б) тут є усі необхідні умови для життя тварин;
в) тварин ніхто не винищує.
6.Щоб зберегти і примножувати зону мішаних лісів, створено ...
а) зоопарк;
б) Поліський гідропарк;
в)Поліський заповідник.
7. Поверхня зони мішаних лісів:
а) рівнинна;
б) гориста.
14
8. Скільки пір року в зоні мішаних лісів?
а) 3;
б) 2;
в) 4.
9. Яка група рослин росте у зоні мішаних лісів?
а) береза, кипарис, магнолія;
б) дуб, сосна, граб;
в) граб, пальма, лавр.
10. Визнач рослину лісу, що росте у нижньому ярусі:
а) липа;
б) суниця;
в) вовчі ягоди.
11. Які рослини в зоні мішаних лісів утворюють верхній ярус?
а) дерева;
б) кущі;
в) трави.
12. Які тварини мешкають в зоні мішаних лісів?
а) лось, рись, їжак;
б) дрофа, кулик, лебідь;
в) білка, зозуля, баклан.
Відповіді: 1) в; 2) а; 3) б; 4) в; 5) б; в) б; 7) а; 8) в; 9) б; 10) б; 11) а; 12) а.
VІІ. Підбиття підсумків (рефлексія). Оцінювання результатів уроку.
– Що нового дізналися?
– Чому навчилися?
– Як це може бути корисним у житті?
– Що найбільше вдалося?
– Що потрібно змінити в майбутньому?
– Покажіть за допомогою смайлика своє ставлення до дашого уроку:
усміхнений смайлик – сподобався урок, засмучений смайлик – було на
15
уроці нецікаво і сумно. СЛАЙД 20 (вчительська мультимедіа-
презентація)
ІX. Домашнє завдання.
Читання статті «Мішані ліси», с. 119 – 122 (за методикою критичного мислення
«Читання та письмо з помітками»), класифікуючи за позначками:
«+» — це для мене нове;
«–» — суперечить моїм уявленням;
«?» — матеріал, що зацікавив;
«V» — знаю.
16

More Related Content

What's hot

Я хочу знати все! Хто такі комахи?… (віртуально-пізнавальний проєкт)
Я хочу знати все! Хто такі комахи?… (віртуально-пізнавальний проєкт)Я хочу знати все! Хто такі комахи?… (віртуально-пізнавальний проєкт)
Я хочу знати все! Хто такі комахи?… (віртуально-пізнавальний проєкт)Елена Ташлык
 
ЯКІ ТУРБОТИ ПРИНОСИТЬ ЗИМА ЛЮДЯМ?
ЯКІ ТУРБОТИ ПРИНОСИТЬ ЗИМА ЛЮДЯМ?ЯКІ ТУРБОТИ ПРИНОСИТЬ ЗИМА ЛЮДЯМ?
ЯКІ ТУРБОТИ ПРИНОСИТЬ ЗИМА ЛЮДЯМ?plumik
 
ЕКОЛОГІЧНИЙ ПРОЕКТ “Допомога пташкам взимку ”
ЕКОЛОГІЧНИЙ ПРОЕКТ “Допомога  пташкам взимку ”ЕКОЛОГІЧНИЙ ПРОЕКТ “Допомога  пташкам взимку ”
ЕКОЛОГІЧНИЙ ПРОЕКТ “Допомога пташкам взимку ”Марина Д
 
1 батьківські збори 2 клас
1 батьківські збори 2 клас1 батьківські збори 2 клас
1 батьківські збори 2 класIrina Shlyahetskaya
 
4 klas-ya-doslidzhuiu-svit-budna-2021-2 (1)
4 klas-ya-doslidzhuiu-svit-budna-2021-2 (1)4 klas-ya-doslidzhuiu-svit-budna-2021-2 (1)
4 klas-ya-doslidzhuiu-svit-budna-2021-2 (1)cgf gfgfg
 
22 квітня міжнародний день землі
22 квітня   міжнародний день землі22 квітня   міжнародний день землі
22 квітня міжнародний день земліtata360
 
Повторення вивченого про прикметник як частину мови. 4 клас
Повторення вивченого про прикметник як частину мови. 4 класПовторення вивченого про прикметник як частину мови. 4 клас
Повторення вивченого про прикметник як частину мови. 4 класКовпитська ЗОШ
 
календар знаменних і памятних дат 2022-2023.pptx
календар знаменних і памятних дат 2022-2023.pptxкалендар знаменних і памятних дат 2022-2023.pptx
календар знаменних і памятних дат 2022-2023.pptxssuser7b850e1
 
СПР з кількома підрядними
СПР з кількома підряднимиСПР з кількома підрядними
СПР з кількома підряднимиSvitlana ZHyvolup
 
Презентація В.О.Сухомлинський 3
Презентація В.О.Сухомлинський 3Презентація В.О.Сухомлинський 3
Презентація В.О.Сухомлинський 3Sergeevna1985
 
Заняття "Подорож до лісу"
Заняття "Подорож до лісу"Заняття "Подорож до лісу"
Заняття "Подорож до лісу"Alyona Bilyk
 
План-конспект уроку. Материки Землі. 4 клас
План-конспект уроку. Материки Землі. 4 класПлан-конспект уроку. Материки Землі. 4 клас
План-конспект уроку. Материки Землі. 4 класКовпитська ЗОШ
 
презентація 1 травня свято весни і праці петренко н. о.
презентація 1 травня  свято весни і праці петренко н. о.презентація 1 травня  свято весни і праці петренко н. о.
презентація 1 травня свято весни і праці петренко н. о.Natalya52
 
Серпень втоми не знає – все збирає, припасає…
Серпень втоми не знає – все збирає, припасає…Серпень втоми не знає – все збирає, припасає…
Серпень втоми не знає – все збирає, припасає…Елена Ташлык
 
Урок розвитку зв'язного мовлення 4 клас (РЗМ)
Урок розвитку зв'язного мовлення 4 клас (РЗМ)Урок розвитку зв'язного мовлення 4 клас (РЗМ)
Урок розвитку зв'язного мовлення 4 клас (РЗМ)Ковпитська ЗОШ
 
мішані та широколисті ліси
мішані та широколисті лісимішані та широколисті ліси
мішані та широколисті лісиLyudmila Bondarenko
 

What's hot (20)

Я хочу знати все! Хто такі комахи?… (віртуально-пізнавальний проєкт)
Я хочу знати все! Хто такі комахи?… (віртуально-пізнавальний проєкт)Я хочу знати все! Хто такі комахи?… (віртуально-пізнавальний проєкт)
Я хочу знати все! Хто такі комахи?… (віртуально-пізнавальний проєкт)
 
ЯКІ ТУРБОТИ ПРИНОСИТЬ ЗИМА ЛЮДЯМ?
ЯКІ ТУРБОТИ ПРИНОСИТЬ ЗИМА ЛЮДЯМ?ЯКІ ТУРБОТИ ПРИНОСИТЬ ЗИМА ЛЮДЯМ?
ЯКІ ТУРБОТИ ПРИНОСИТЬ ЗИМА ЛЮДЯМ?
 
ЕКОЛОГІЧНИЙ ПРОЕКТ “Допомога пташкам взимку ”
ЕКОЛОГІЧНИЙ ПРОЕКТ “Допомога  пташкам взимку ”ЕКОЛОГІЧНИЙ ПРОЕКТ “Допомога  пташкам взимку ”
ЕКОЛОГІЧНИЙ ПРОЕКТ “Допомога пташкам взимку ”
 
1 батьківські збори 2 клас
1 батьківські збори 2 клас1 батьківські збори 2 клас
1 батьківські збори 2 клас
 
Prezenta ts i_kurtyanik
Prezenta ts i_kurtyanikPrezenta ts i_kurtyanik
Prezenta ts i_kurtyanik
 
4 klas-ya-doslidzhuiu-svit-budna-2021-2 (1)
4 klas-ya-doslidzhuiu-svit-budna-2021-2 (1)4 klas-ya-doslidzhuiu-svit-budna-2021-2 (1)
4 klas-ya-doslidzhuiu-svit-budna-2021-2 (1)
 
22 квітня міжнародний день землі
22 квітня   міжнародний день землі22 квітня   міжнародний день землі
22 квітня міжнародний день землі
 
Повторення вивченого про прикметник як частину мови. 4 клас
Повторення вивченого про прикметник як частину мови. 4 класПовторення вивченого про прикметник як частину мови. 4 клас
Повторення вивченого про прикметник як частину мови. 4 клас
 
календар знаменних і памятних дат 2022-2023.pptx
календар знаменних і памятних дат 2022-2023.pptxкалендар знаменних і памятних дат 2022-2023.pptx
календар знаменних і памятних дат 2022-2023.pptx
 
СПР з кількома підрядними
СПР з кількома підряднимиСПР з кількома підрядними
СПР з кількома підрядними
 
Презентація В.О.Сухомлинський 3
Презентація В.О.Сухомлинський 3Презентація В.О.Сухомлинський 3
Презентація В.О.Сухомлинський 3
 
Заняття "Подорож до лісу"
Заняття "Подорож до лісу"Заняття "Подорож до лісу"
Заняття "Подорож до лісу"
 
План-конспект уроку. Материки Землі. 4 клас
План-конспект уроку. Материки Землі. 4 класПлан-конспект уроку. Материки Землі. 4 клас
План-конспект уроку. Материки Землі. 4 клас
 
презентація 1 травня свято весни і праці петренко н. о.
презентація 1 травня  свято весни і праці петренко н. о.презентація 1 травня  свято весни і праці петренко н. о.
презентація 1 травня свято весни і праці петренко н. о.
 
Серпень втоми не знає – все збирає, припасає…
Серпень втоми не знає – все збирає, припасає…Серпень втоми не знає – все збирає, припасає…
Серпень втоми не знає – все збирає, припасає…
 
цікаві методи роботи на уроці читання
цікаві методи роботи на уроці читанняцікаві методи роботи на уроці читання
цікаві методи роботи на уроці читання
 
портфоліо вчителя англійської мови
портфоліо вчителя англійської мовипортфоліо вчителя англійської мови
портфоліо вчителя англійської мови
 
65
6565
65
 
Урок розвитку зв'язного мовлення 4 клас (РЗМ)
Урок розвитку зв'язного мовлення 4 клас (РЗМ)Урок розвитку зв'язного мовлення 4 клас (РЗМ)
Урок розвитку зв'язного мовлення 4 клас (РЗМ)
 
мішані та широколисті ліси
мішані та широколисті лісимішані та широколисті ліси
мішані та широколисті ліси
 

Viewers also liked

Методичні рекомендації до уроку та проекту «Природні зони України. Зона мішан...
Методичні рекомендації до уроку та проекту «Природні зони України. Зона мішан...Методичні рекомендації до уроку та проекту «Природні зони України. Зона мішан...
Методичні рекомендації до уроку та проекту «Природні зони України. Зона мішан...Ковпитська ЗОШ
 
Материки Землі. Я і Україна Природознавство. 4 клас
Материки Землі. Я і Україна Природознавство. 4 класМатерики Землі. Я і Україна Природознавство. 4 клас
Материки Землі. Я і Україна Природознавство. 4 класКовпитська ЗОШ
 
Вправи і задачі на засвоєння таблиць додавання і віднімання числа 1
Вправи і задачі на засвоєння таблиць додавання і віднімання числа 1Вправи і задачі на засвоєння таблиць додавання і віднімання числа 1
Вправи і задачі на засвоєння таблиць додавання і віднімання числа 1Ковпитська ЗОШ
 
Різноманітність тварин у природі
Різноманітність тварин у природіРізноманітність тварин у природі
Різноманітність тварин у природіКовпитська ЗОШ
 
Різноманітність тварин у природі
Різноманітність тварин у природіРізноманітність тварин у природі
Різноманітність тварин у природіКовпитська ЗОШ
 
Сонце в нашому житті. 1 клас
Сонце в нашому житті. 1 класСонце в нашому житті. 1 клас
Сонце в нашому житті. 1 класКовпитська ЗОШ
 
Орієнтовні контрольні роботи з української мови для 4 класу
Орієнтовні контрольні роботи з української мови для 4 класуОрієнтовні контрольні роботи з української мови для 4 класу
Орієнтовні контрольні роботи з української мови для 4 класуКовпитська ЗОШ
 
Узагальнення знань учнів про іменник. 2 клас
Узагальнення знань учнів про іменник. 2 класУзагальнення знань учнів про іменник. 2 клас
Узагальнення знань учнів про іменник. 2 класКовпитська ЗОШ
 
Звуки Д д, позначення їх буквою «де”. Читання складів, слів
Звуки Д д, позначення їх буквою «де”. Читання складів, слівЗвуки Д д, позначення їх буквою «де”. Читання складів, слів
Звуки Д д, позначення їх буквою «де”. Читання складів, слівКовпитська ЗОШ
 
Закріплення вимови й написання слів з апострофом. Звуко-буквений аналіз слів ...
Закріплення вимови й написання слів з апострофом. Звуко-буквений аналіз слів ...Закріплення вимови й написання слів з апострофом. Звуко-буквений аналіз слів ...
Закріплення вимови й написання слів з апострофом. Звуко-буквений аналіз слів ...Ковпитська ЗОШ
 
Закріплення вимови і написання слів з апострофом. Звуко-буквений аналіз с...
Закріплення вимови  і написання  слів з апострофом.  Звуко-буквений аналіз  с...Закріплення вимови  і написання  слів з апострофом.  Звуко-буквений аналіз  с...
Закріплення вимови і написання слів з апострофом. Звуко-буквений аналіз с...Ковпитська ЗОШ
 

Viewers also liked (20)

Що ми знаємо про Полісся?
Що ми знаємо про Полісся?Що ми знаємо про Полісся?
Що ми знаємо про Полісся?
 
Як «рухається» музика?
Як «рухається» музика?Як «рухається» музика?
Як «рухається» музика?
 
Як «рухається» музика?
Як «рухається» музика?Як «рухається» музика?
Як «рухається» музика?
 
Методичні рекомендації до уроку та проекту «Природні зони України. Зона мішан...
Методичні рекомендації до уроку та проекту «Природні зони України. Зона мішан...Методичні рекомендації до уроку та проекту «Природні зони України. Зона мішан...
Методичні рекомендації до уроку та проекту «Природні зони України. Зона мішан...
 
Материки Землі. Я і Україна Природознавство. 4 клас
Материки Землі. Я і Україна Природознавство. 4 класМатерики Землі. Я і Україна Природознавство. 4 клас
Материки Землі. Я і Україна Природознавство. 4 клас
 
В гостях у казки
В гостях у казкиВ гостях у казки
В гостях у казки
 
Як розповідає музика
Як розповідає музикаЯк розповідає музика
Як розповідає музика
 
Вправи і задачі на засвоєння таблиць додавання і віднімання числа 1
Вправи і задачі на засвоєння таблиць додавання і віднімання числа 1Вправи і задачі на засвоєння таблиць додавання і віднімання числа 1
Вправи і задачі на засвоєння таблиць додавання і віднімання числа 1
 
Різноманітність тварин у природі
Різноманітність тварин у природіРізноманітність тварин у природі
Різноманітність тварин у природі
 
Різноманітність тварин у природі
Різноманітність тварин у природіРізноманітність тварин у природі
Різноманітність тварин у природі
 
Сонце в нашому житті. 1 клас
Сонце в нашому житті. 1 класСонце в нашому житті. 1 клас
Сонце в нашому житті. 1 клас
 
Сонце в нашому житті
Сонце в нашому життіСонце в нашому житті
Сонце в нашому житті
 
Орієнтовні контрольні роботи з української мови для 4 класу
Орієнтовні контрольні роботи з української мови для 4 класуОрієнтовні контрольні роботи з української мови для 4 класу
Орієнтовні контрольні роботи з української мови для 4 класу
 
Літера Д
Літера Д Літера Д
Літера Д
 
Що «живе» в музиці?
Що «живе» в музиці?Що «живе» в музиці?
Що «живе» в музиці?
 
Методичні рекомендації
Методичні рекомендаціїМетодичні рекомендації
Методичні рекомендації
 
Узагальнення знань учнів про іменник. 2 клас
Узагальнення знань учнів про іменник. 2 класУзагальнення знань учнів про іменник. 2 клас
Узагальнення знань учнів про іменник. 2 клас
 
Звуки Д д, позначення їх буквою «де”. Читання складів, слів
Звуки Д д, позначення їх буквою «де”. Читання складів, слівЗвуки Д д, позначення їх буквою «де”. Читання складів, слів
Звуки Д д, позначення їх буквою «де”. Читання складів, слів
 
Закріплення вимови й написання слів з апострофом. Звуко-буквений аналіз слів ...
Закріплення вимови й написання слів з апострофом. Звуко-буквений аналіз слів ...Закріплення вимови й написання слів з апострофом. Звуко-буквений аналіз слів ...
Закріплення вимови й написання слів з апострофом. Звуко-буквений аналіз слів ...
 
Закріплення вимови і написання слів з апострофом. Звуко-буквений аналіз с...
Закріплення вимови  і написання  слів з апострофом.  Звуко-буквений аналіз  с...Закріплення вимови  і написання  слів з апострофом.  Звуко-буквений аналіз  с...
Закріплення вимови і написання слів з апострофом. Звуко-буквений аналіз с...
 

Similar to УРОК-ПРОЕКТ. Природні зони України. Зона мішаних лісів. Українське Полісся.doc

Що в Українському Поліссі росте
Що в Українському Поліссі ростеЩо в Українському Поліссі росте
Що в Українському Поліссі ростеКовпитська ЗОШ
 
Що в Українському Поліссі росте
Що в Українському Поліссі ростеЩо в Українському Поліссі росте
Що в Українському Поліссі ростеКовпитська ЗОШ
 
Виховний захід "Екологія природи - екологія душі" Ященко В.М.
Виховний захід "Екологія природи - екологія душі" Ященко В.М.Виховний захід "Екологія природи - екологія душі" Ященко В.М.
Виховний захід "Екологія природи - екологія душі" Ященко В.М.Yulia Karpenko
 
Krasa zemli moyeyi ukrayini virtualna vistavka
Krasa zemli moyeyi ukrayini virtualna vistavkaKrasa zemli moyeyi ukrayini virtualna vistavka
Krasa zemli moyeyi ukrayini virtualna vistavkassuser7d4f2f
 
цілющі соки землі
цілющі соки земліцілющі соки землі
цілющі соки земліtetyana35
 
Зона мішаних і шороколистих лісів України
Зона мішаних і шороколистих лісів УкраїниЗона мішаних і шороколистих лісів України
Зона мішаних і шороколистих лісів УкраїниВікторія Тихомирова
 
презентація на тему особливості дандшавтів волинського полісся
презентація на тему особливості дандшавтів волинського поліссяпрезентація на тему особливості дандшавтів волинського полісся
презентація на тему особливості дандшавтів волинського поліссяРоманчук Марія
 
природа міш ліси
природа міш лісиприрода міш ліси
природа міш лісиinnapol
 
рекомендаційний список про природу
рекомендаційний список про природурекомендаційний список про природу
рекомендаційний список про природуСсс Ттт
 
Методична розробка виховної години "Про що співає наша земля
Методична розробка виховної години "Про що співає наша земля Методична розробка виховної години "Про що співає наша земля
Методична розробка виховної години "Про що співає наша земля Olena Коленченко
 
Екологічий проект , виконаний у рамках обласної природоохоронної акції "ЛЕЛЕКА"
Екологічий проект , виконаний у рамках обласної природоохоронної акції "ЛЕЛЕКА"Екологічий проект , виконаний у рамках обласної природоохоронної акції "ЛЕЛЕКА"
Екологічий проект , виконаний у рамках обласної природоохоронної акції "ЛЕЛЕКА"Наталья Полищук
 
Внутрішні води україни !
Внутрішні  води  україни !Внутрішні  води  україни !
Внутрішні води україни !Schoolno1Kovel
 
Червона книга. Урок природознавства в 2 класі
Червона книга. Урок природознавства в 2 класіЧервона книга. Урок природознавства в 2 класі
Червона книга. Урок природознавства в 2 класіkoblevoschool1
 
учнівська презентація
учнівська презентаціяучнівська презентація
учнівська презентаціяga26an
 

Similar to УРОК-ПРОЕКТ. Природні зони України. Зона мішаних лісів. Українське Полісся.doc (20)

Що в Українському Поліссі росте
Що в Українському Поліссі ростеЩо в Українському Поліссі росте
Що в Українському Поліссі росте
 
Що в Українському Поліссі росте
Що в Українському Поліссі ростеЩо в Українському Поліссі росте
Що в Українському Поліссі росте
 
Виховний захід "Екологія природи - екологія душі" Ященко В.М.
Виховний захід "Екологія природи - екологія душі" Ященко В.М.Виховний захід "Екологія природи - екологія душі" Ященко В.М.
Виховний захід "Екологія природи - екологія душі" Ященко В.М.
 
Зона лісостепу
Зона лісостепуЗона лісостепу
Зона лісостепу
 
Krasa zemli moyeyi ukrayini virtualna vistavka
Krasa zemli moyeyi ukrayini virtualna vistavkaKrasa zemli moyeyi ukrayini virtualna vistavka
Krasa zemli moyeyi ukrayini virtualna vistavka
 
цілющі соки землі
цілющі соки земліцілющі соки землі
цілющі соки землі
 
Зона мішаних і шороколистих лісів України
Зона мішаних і шороколистих лісів УкраїниЗона мішаних і шороколистих лісів України
Зона мішаних і шороколистих лісів України
 
презентація на тему особливості дандшавтів волинського полісся
презентація на тему особливості дандшавтів волинського поліссяпрезентація на тему особливості дандшавтів волинського полісся
презентація на тему особливості дандшавтів волинського полісся
 
природа міш ліси
природа міш лісиприрода міш ліси
природа міш ліси
 
рекомендаційний список про природу
рекомендаційний список про природурекомендаційний список про природу
рекомендаційний список про природу
 
Zemlya
ZemlyaZemlya
Zemlya
 
конспект уроку
конспект урокуконспект уроку
конспект уроку
 
Методична розробка виховної години "Про що співає наша земля
Методична розробка виховної години "Про що співає наша земля Методична розробка виховної години "Про що співає наша земля
Методична розробка виховної години "Про що співає наша земля
 
step.pptx
step.pptxstep.pptx
step.pptx
 
повзик птах року 2016
повзик   птах року 2016повзик   птах року 2016
повзик птах року 2016
 
Екологічий проект , виконаний у рамках обласної природоохоронної акції "ЛЕЛЕКА"
Екологічий проект , виконаний у рамках обласної природоохоронної акції "ЛЕЛЕКА"Екологічий проект , виконаний у рамках обласної природоохоронної акції "ЛЕЛЕКА"
Екологічий проект , виконаний у рамках обласної природоохоронної акції "ЛЕЛЕКА"
 
2885 мішані ліси
2885 мішані ліси2885 мішані ліси
2885 мішані ліси
 
Внутрішні води україни !
Внутрішні  води  україни !Внутрішні  води  україни !
Внутрішні води україни !
 
Червона книга. Урок природознавства в 2 класі
Червона книга. Урок природознавства в 2 класіЧервона книга. Урок природознавства в 2 класі
Червона книга. Урок природознавства в 2 класі
 
учнівська презентація
учнівська презентаціяучнівська презентація
учнівська презентація
 

More from Ковпитська ЗОШ

Анкета для батьків учнів 1-х класів (бланки)
Анкета для батьків учнів 1-х класів (бланки)Анкета для батьків учнів 1-х класів (бланки)
Анкета для батьків учнів 1-х класів (бланки)Ковпитська ЗОШ
 
АНКЕТА ДЛЯ БАТЬКІВ УЧНІВ 1 КЛАСІВ
АНКЕТА ДЛЯ БАТЬКІВ УЧНІВ 1 КЛАСІВАНКЕТА ДЛЯ БАТЬКІВ УЧНІВ 1 КЛАСІВ
АНКЕТА ДЛЯ БАТЬКІВ УЧНІВ 1 КЛАСІВКовпитська ЗОШ
 
Анкета для батьків учнів 1-го класу
Анкета для батьків учнів 1-го класуАнкета для батьків учнів 1-го класу
Анкета для батьків учнів 1-го класуКовпитська ЗОШ
 
АДАПТАЦІЯ ДІТЕЙ У 1,5,10 КЛАСАХ (Шкільний СВІТ)
АДАПТАЦІЯ ДІТЕЙ У 1,5,10 КЛАСАХ (Шкільний СВІТ)АДАПТАЦІЯ ДІТЕЙ У 1,5,10 КЛАСАХ (Шкільний СВІТ)
АДАПТАЦІЯ ДІТЕЙ У 1,5,10 КЛАСАХ (Шкільний СВІТ)Ковпитська ЗОШ
 
Morning meeting - Ранкові зустрічі
Morning meeting - Ранкові зустрічіMorning meeting - Ранкові зустрічі
Morning meeting - Ранкові зустрічіКовпитська ЗОШ
 
Ранкова зустріч розвиток взаємоповаги та толерантності
Ранкова зустріч розвиток взаємоповаги та толерантностіРанкова зустріч розвиток взаємоповаги та толерантності
Ранкова зустріч розвиток взаємоповаги та толерантностіКовпитська ЗОШ
 
ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ (біографія)
ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ (біографія)ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ (біографія)
ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ (біографія)Ковпитська ЗОШ
 
СПАДЩИНА В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО ЯК СКЛАДОВА МОРАЛЬНОГО ВИХОВАННЯ ПІДРОСТАЮЧОГО ...
СПАДЩИНА В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО ЯК СКЛАДОВА МОРАЛЬНОГО ВИХОВАННЯ ПІДРОСТАЮЧОГО ...СПАДЩИНА В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО ЯК СКЛАДОВА МОРАЛЬНОГО ВИХОВАННЯ ПІДРОСТАЮЧОГО ...
СПАДЩИНА В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО ЯК СКЛАДОВА МОРАЛЬНОГО ВИХОВАННЯ ПІДРОСТАЮЧОГО ...Ковпитська ЗОШ
 
Педагогічна спадщина В. О. Сухомлинського
Педагогічна спадщина В. О. СухомлинськогоПедагогічна спадщина В. О. Сухомлинського
Педагогічна спадщина В. О. СухомлинськогоКовпитська ЗОШ
 
ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ
ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ
ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙКовпитська ЗОШ
 
ІСТОРИКО-ПЕДАГОГІЧНИЙ АЛЬМАНАХ В.О. СУХОМЛИНСЬКИЙ У ДІАЛОЗІ З СУЧАСНІСТЮ
ІСТОРИКО-ПЕДАГОГІЧНИЙ АЛЬМАНАХ В.О. СУХОМЛИНСЬКИЙ У ДІАЛОЗІ З СУЧАСНІСТЮІСТОРИКО-ПЕДАГОГІЧНИЙ АЛЬМАНАХ В.О. СУХОМЛИНСЬКИЙ У ДІАЛОЗІ З СУЧАСНІСТЮ
ІСТОРИКО-ПЕДАГОГІЧНИЙ АЛЬМАНАХ В.О. СУХОМЛИНСЬКИЙ У ДІАЛОЗІ З СУЧАСНІСТЮКовпитська ЗОШ
 
Витоки передшкільної освіти в педагогічному вимірі В.Сухомлинського реалії і ...
Витоки передшкільної освіти в педагогічному вимірі В.Сухомлинського реалії і ...Витоки передшкільної освіти в педагогічному вимірі В.Сухомлинського реалії і ...
Витоки передшкільної освіти в педагогічному вимірі В.Сухомлинського реалії і ...Ковпитська ЗОШ
 
Виховання любові до природи за Сухомлинським
Виховання любові до природи за СухомлинськимВиховання любові до природи за Сухомлинським
Виховання любові до природи за СухомлинськимКовпитська ЗОШ
 
План виховної роботи на ІІ семестр гімназія 2014
План виховної роботи  на  ІІ семестр гімназія 2014План виховної роботи  на  ІІ семестр гімназія 2014
План виховної роботи на ІІ семестр гімназія 2014Ковпитська ЗОШ
 
Використання QR-кодів у освітньому середовищі
Використання QR-кодів у освітньому середовищіВикористання QR-кодів у освітньому середовищі
Використання QR-кодів у освітньому середовищіКовпитська ЗОШ
 
Методика навчання мистецтва у початковій школі Посібник для вчителів JI. М. ...
Методика навчання мистецтва у початковій школі Посібник для вчителів  JI. М. ...Методика навчання мистецтва у початковій школі Посібник для вчителів  JI. М. ...
Методика навчання мистецтва у початковій школі Посібник для вчителів JI. М. ...Ковпитська ЗОШ
 
ВЧИМОСЯ ЖИТИ РАЗОМ. Посібник для вчителя З РОЗВИТКУ СОЦІАЛЬНИХ НАВИЧОК у курс...
ВЧИМОСЯ ЖИТИ РАЗОМ. Посібник для вчителя З РОЗВИТКУ СОЦІАЛЬНИХ НАВИЧОК у курс...ВЧИМОСЯ ЖИТИ РАЗОМ. Посібник для вчителя З РОЗВИТКУ СОЦІАЛЬНИХ НАВИЧОК у курс...
ВЧИМОСЯ ЖИТИ РАЗОМ. Посібник для вчителя З РОЗВИТКУ СОЦІАЛЬНИХ НАВИЧОК у курс...Ковпитська ЗОШ
 
Орієнтовні теми для Щоденника вражень
Орієнтовні теми для Щоденника враженьОрієнтовні теми для Щоденника вражень
Орієнтовні теми для Щоденника враженьКовпитська ЗОШ
 
Інтегроване заняття Я досліджую світ. Теми тижня (вибірково)
Інтегроване заняття Я досліджую світ. Теми тижня (вибірково)Інтегроване заняття Я досліджую світ. Теми тижня (вибірково)
Інтегроване заняття Я досліджую світ. Теми тижня (вибірково)Ковпитська ЗОШ
 

More from Ковпитська ЗОШ (20)

Анкета для батьків учнів 1-х класів (бланки)
Анкета для батьків учнів 1-х класів (бланки)Анкета для батьків учнів 1-х класів (бланки)
Анкета для батьків учнів 1-х класів (бланки)
 
АНКЕТА ДЛЯ БАТЬКІВ УЧНІВ 1 КЛАСІВ
АНКЕТА ДЛЯ БАТЬКІВ УЧНІВ 1 КЛАСІВАНКЕТА ДЛЯ БАТЬКІВ УЧНІВ 1 КЛАСІВ
АНКЕТА ДЛЯ БАТЬКІВ УЧНІВ 1 КЛАСІВ
 
Анкета для батьків учнів 1-го класу
Анкета для батьків учнів 1-го класуАнкета для батьків учнів 1-го класу
Анкета для батьків учнів 1-го класу
 
АДАПТАЦІЯ ДІТЕЙ У 1,5,10 КЛАСАХ (Шкільний СВІТ)
АДАПТАЦІЯ ДІТЕЙ У 1,5,10 КЛАСАХ (Шкільний СВІТ)АДАПТАЦІЯ ДІТЕЙ У 1,5,10 КЛАСАХ (Шкільний СВІТ)
АДАПТАЦІЯ ДІТЕЙ У 1,5,10 КЛАСАХ (Шкільний СВІТ)
 
Morning meeting - Ранкові зустрічі
Morning meeting - Ранкові зустрічіMorning meeting - Ранкові зустрічі
Morning meeting - Ранкові зустрічі
 
Ранкова зустріч розвиток взаємоповаги та толерантності
Ранкова зустріч розвиток взаємоповаги та толерантностіРанкова зустріч розвиток взаємоповаги та толерантності
Ранкова зустріч розвиток взаємоповаги та толерантності
 
Ранкова зустріч
Ранкова зустрічРанкова зустріч
Ранкова зустріч
 
ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ (біографія)
ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ (біографія)ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ (біографія)
ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ (біографія)
 
СПАДЩИНА В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО ЯК СКЛАДОВА МОРАЛЬНОГО ВИХОВАННЯ ПІДРОСТАЮЧОГО ...
СПАДЩИНА В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО ЯК СКЛАДОВА МОРАЛЬНОГО ВИХОВАННЯ ПІДРОСТАЮЧОГО ...СПАДЩИНА В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО ЯК СКЛАДОВА МОРАЛЬНОГО ВИХОВАННЯ ПІДРОСТАЮЧОГО ...
СПАДЩИНА В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО ЯК СКЛАДОВА МОРАЛЬНОГО ВИХОВАННЯ ПІДРОСТАЮЧОГО ...
 
Педагогічна спадщина В. О. Сухомлинського
Педагогічна спадщина В. О. СухомлинськогоПедагогічна спадщина В. О. Сухомлинського
Педагогічна спадщина В. О. Сухомлинського
 
ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ
ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ
ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ
 
ІСТОРИКО-ПЕДАГОГІЧНИЙ АЛЬМАНАХ В.О. СУХОМЛИНСЬКИЙ У ДІАЛОЗІ З СУЧАСНІСТЮ
ІСТОРИКО-ПЕДАГОГІЧНИЙ АЛЬМАНАХ В.О. СУХОМЛИНСЬКИЙ У ДІАЛОЗІ З СУЧАСНІСТЮІСТОРИКО-ПЕДАГОГІЧНИЙ АЛЬМАНАХ В.О. СУХОМЛИНСЬКИЙ У ДІАЛОЗІ З СУЧАСНІСТЮ
ІСТОРИКО-ПЕДАГОГІЧНИЙ АЛЬМАНАХ В.О. СУХОМЛИНСЬКИЙ У ДІАЛОЗІ З СУЧАСНІСТЮ
 
Витоки передшкільної освіти в педагогічному вимірі В.Сухомлинського реалії і ...
Витоки передшкільної освіти в педагогічному вимірі В.Сухомлинського реалії і ...Витоки передшкільної освіти в педагогічному вимірі В.Сухомлинського реалії і ...
Витоки передшкільної освіти в педагогічному вимірі В.Сухомлинського реалії і ...
 
Виховання любові до природи за Сухомлинським
Виховання любові до природи за СухомлинськимВиховання любові до природи за Сухомлинським
Виховання любові до природи за Сухомлинським
 
План виховної роботи на ІІ семестр гімназія 2014
План виховної роботи  на  ІІ семестр гімназія 2014План виховної роботи  на  ІІ семестр гімназія 2014
План виховної роботи на ІІ семестр гімназія 2014
 
Використання QR-кодів у освітньому середовищі
Використання QR-кодів у освітньому середовищіВикористання QR-кодів у освітньому середовищі
Використання QR-кодів у освітньому середовищі
 
Методика навчання мистецтва у початковій школі Посібник для вчителів JI. М. ...
Методика навчання мистецтва у початковій школі Посібник для вчителів  JI. М. ...Методика навчання мистецтва у початковій школі Посібник для вчителів  JI. М. ...
Методика навчання мистецтва у початковій школі Посібник для вчителів JI. М. ...
 
ВЧИМОСЯ ЖИТИ РАЗОМ. Посібник для вчителя З РОЗВИТКУ СОЦІАЛЬНИХ НАВИЧОК у курс...
ВЧИМОСЯ ЖИТИ РАЗОМ. Посібник для вчителя З РОЗВИТКУ СОЦІАЛЬНИХ НАВИЧОК у курс...ВЧИМОСЯ ЖИТИ РАЗОМ. Посібник для вчителя З РОЗВИТКУ СОЦІАЛЬНИХ НАВИЧОК у курс...
ВЧИМОСЯ ЖИТИ РАЗОМ. Посібник для вчителя З РОЗВИТКУ СОЦІАЛЬНИХ НАВИЧОК у курс...
 
Орієнтовні теми для Щоденника вражень
Орієнтовні теми для Щоденника враженьОрієнтовні теми для Щоденника вражень
Орієнтовні теми для Щоденника вражень
 
Інтегроване заняття Я досліджую світ. Теми тижня (вибірково)
Інтегроване заняття Я досліджую світ. Теми тижня (вибірково)Інтегроване заняття Я досліджую світ. Теми тижня (вибірково)
Інтегроване заняття Я досліджую світ. Теми тижня (вибірково)
 

Recently uploaded

Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxАвтомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxvitalina6709
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяAdriana Himinets
 
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»tetiana1958
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfssuser54595a
 

Recently uploaded (6)

Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxАвтомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
 
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
 
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
 
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptxЇї величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
 

УРОК-ПРОЕКТ. Природні зони України. Зона мішаних лісів. Українське Полісся.doc

  • 1. 1
  • 2. мета: Продовжити формувати уявлення про Україну; розкрити причину різноманітності природи в різних її куточках; ознайомити з особливостями природи зони мішаних лісів, зокрема, Українського Полісся, рослинним і тваринним світом, екологічними проблемами та шляхами її розв’язання; розвивати дослідницьку діяльність, спостережливість, творчість, уміння аналізувати, узагальнювати; виховувати дбайливе ставлення до природи. обладнання: Інтерактивна дошка, карта природних зон України, комп’ютери, підручник Т. М. Байбара, Н. М. Бібік «Я і Україна», К. – «Форум», 2004; зошити Н. В. Клочко «Я і Україна», - Харків, 2008. тип уроку: урок-проект. ХІД УРОКУ: І. Організація класу до уроку. ІІ. Підсумок фенологічних спостережень. Робота в календарях спостережень. Гра «Синоптик» СЛАЙД 1 - Яка зараз пора року? - Який місяць? - Який стан неба? - Яка температура повітря? - Чи були сьогодні протягом дня опади? - Які явища погоди ви сьогодні спостерігали? - Який напрям вітру? - Зробимо висновок про погоду сьогоднішнього дня. (учні роблять висновки) ІІІ. Актуалізація опорних знань. 1. Рефлексивний аналіз. Робота з картою природних зон України. СЛАЙД 2 (слайд «Карта природних зон України»). - Що найбільше визначає погоду? - Чому природа нашої країни змінюється з півночі на південь? 2
  • 3. - Що таке природні зони? - Які природні зони України ви знаєте? - Перелічіть їх у тому порядку, в якому вони розташовані з півночі на південь. 2. Створення проблемної ситуації. Читання вірша О. Олеся «Україна в старовину» (перегляд відеофрагмента «Вранішня гармонія») СЛАЙД 3 Ліс густий, дрімучий, темний, Споконвічний ліс росте, Не проб’ється навіть сонце Крізь гілля його густе. Велетенські граби, вільхи, Сосни, явори, дуби Раз в століття полягають Після віку боротьби. По річках, озерах, багнах Вічний галас, вічний спів, Крик гусей, качок і чапель, Зойк чайок і журавлів. Лебедині білі зграї В небі хмарами летять, Навкруги орлині крила Гучно хижо лопотять. Над струмком спинився олень, Прислухається, тремтить, Десь почув непевний шелест І зникає через мить. То ведмідь ішов напитись, Остудитись у воді, То збирали під дубами Чорні вепрі жолуді. 3
  • 4. По лісах блукали кози, Тури, олені, вовки, Кабани, ведмеді, лосі, Рисі, зубри, борсуки. Не стихав до ночі галас, Дикий рев и ніжний спів… Все кругом жило, змагалось, Ліс дивився і шумів. 3. Відповіді на запитання. Гра «Мікрофон» - Поміркуйте, якої зони стосується цей опис природи. - Знайдіть на карті зону мішаних лісів. - Яким кольором вона позначена? - Подумайте чому? - Вірш називається «Україна в старовину», але, на жаль, у наш час ця зона почала втрачати свою красу — тварин, рослини, річки, озера. ІV. Оголошення теми та мети уроку. СЛАЙД 4 - Наша мета сьогодні — з’ясувати, що стало причиною цих змін, як природні умови впливають на рослинний і тваринний світ цієї зони, як людина впливає на цю зону та як намагається врятувати цей край від наслідків свого «володарювання». - Попередньо ви були розділені на підгрупи, визначилися із завданнями, працювали з різними джерелами інформації, створювали свої презентації, публікації, а зараз я пропоную вам познайомити учнів класу з ними і захистити свої проекти, об’єднавши все в один проект «Що ми знаємо про Полісся?». - Ми дослідили, дізналися і з’ясували: 1. Чому зону мішаних лісів називають Українським Поліссям? 2. Українське Полісся в різні пори року. 3. Що в Українському Поліссі росте? 4. Хто в Українському Поліссі живе? 4
  • 5. 5. Проблеми Українського Полісся. 6. Поліський природний заповідник. V. Захист проектів. 1. Презентація проектів. І творча група «Полісся – зона мішаних лісів» (робота в зошитах) СЛАЙД 1 Ми поставили перед собою завдання дізнатися: СЛАЙД 2 ЧОМУ ЗОНУ МІШАНИХ ЛІСІВ НАЗИВАЮТЬ УКРАЇНСЬКИМ ПОЛІССЯ? МИ ДІЗНАВАЛИСЯ: СЛАЙД 3 1. ДЕ ЗНАХОДИТЬСЯ ЗОНА МІШАНИХ ЛІСІВ? 2. ЯКІ ОБЛАСТІ ВХОДЯТЬ В ЗОНУ МІШАНИХ ЛІСІВ? 3. ЯКУ ЧАСТИНУ СТАНОВИТЬ ЗОНА МІШАНИХ ЛІСІВ? 4. ЗВІДКИ ПІШЛА НАЗВА УКРАЇНСЬКЕ ПОЛІССЯ? 5. ЯКІ РІЧКИ ТУТ ПРОТІКАЮТЬ? 6. ЯКА ДІЯЛЬНІСТЬ ЛЮДИНИ В ЦІЙ ЗОНІ? ДОСЛІДЖЕННЯ ПОКАЗАЛИ: СЛАЙД 4-8 1. Зона змішаних лісів знаходиться на півночі України. 2. До цієї зони входять Волинська, Рівненська, Житомирська, Київська, Чернігівська області та невеликі території Львівської, Тернопільської та Хмельницької. 3. Вона займає 20 % всієї території України. 4. Її називають Українським Поліссям. Уперше назва Полісся зафіксована у Іпатіївському літописі в 15 ст. У джерелах 14-16 ст. ця назва найчастіше функціонувала у вигляді спільнокореневих слів Подлесьє, Полясє, Полєсє. Цю територію дослідники 16-19 ст. вважали центром поліської області. 5. Долини рік широкі й нерідко заболочені. Водні ресурси зони досить великі, тут протікають притоки Прип'яті, Десни, Ужа. 6. Тут створена штучна водойма - Київське водосховище. Утворене греблею Київської гідроелектростанція. Заповнене у 1964-66 роках. 5
  • 6. 7. Створення водосховища покращило умови судноплавства. Використовується для зрошення, рибного господарства. Висновок: СЛАЙД 9 1. Зона мішаних лісів знаходиться на півночі України. 2. Займає значну її частину. 3. Назва Українське Полісся склалася історично, бо значна частина території поросла лісами. 4. Велика кількість річок дає змогу проводити зрошення, розвивати судноплавство та рибне господарство. ІІ творча група «Українське Полісся в різні пори року» (робота в зошитах) СЛАЙД 1 Ми вирішили дізнатися: СЛАЙД 2 1. Яка погода в Українському Поліссі в різні пори року? 2. Як погода впливає на природу зони? Перше дослідження показало: СЛАЙД 3-7 1. Весна - затяжна, сніг тане довго. 2. Літо – тепле, дощове, вологе. 3. Осінь – дощова, вітряна. 4. Зима – м’яка, з відлигами. Друге дослідження з’ясувало: СЛАЙД 8-11 1. Велика кількість опадів, яка випадає в зоні мішаних лісів протягом року сприяє утворенню боліт, озер та річок. 2. Найбільше і найкрасивіше озеро Українського Полісся – Світязь. Найбільша річка цієї зони – Десна. Очерет мені був за колиску, в болотах я родився і зріс. 6
  • 7. Я люблю свою хату поліську, я люблю свій зжурений ліс. В тім поліссі понуре болото, пів-Полісся вода залила, тільки де-не-де хутір самітно, тільки де-не-де клаптик села. Висновок: СЛАЙД 12 1. Помірний клімат з теплими і вологими порами року сприяє утворенню різних видів водойм. 2. Водойми зони мішаних лісів – це прикраса всієї України. ІІІ творча група «Що в Українському Полісся росте» СЛАЙД 1 Ми з’ясовували: СЛАЙД 2 Чому Українське Полісся називають «легенями» України? Ми дізнавалися: СЛАЙД 3 1. Який рослинний світ Українського Полісся? 2. Чому ліси – основа природної зони? 3. Які ліси переважають на Українському Поліссі? 4. Які види рослин розповсюджені на Українському Поліссі? 5. Як вони ростуть в лісі? Дослідження показали: СЛАЙД 4-8 1. Значна зволоженість сприяла розвиткові лугової, болотної та лісової рослинності. 7
  • 8. 2. Ліси - це основа природної зони, бо вони покривають площу більше 2,5 млн. гектарів. Основними породами дерев при цьому є сосна (58%), дуб (21%), береза (11%), чорна вільха, граб. Цей ліс живий, у нього добрі очі. Шумлять вітри у нього в голові. старезні пні, кошлаті поторочі, літопис тиші пишуть у траві. Дубовий Нестор дивиться крізь пальці на білі вальси радісних беріз. І сонний гриб в смарагдовій куфайці дощу напився і за день підріс. Ліна Костенко 3. На більшій частині Українського Полісся переважають сосново- дубові ліси. У південній ростуть дубово-грабові ліси. А на Лівобережжі поширені дубово-липові ліси. 4. Рослинний світ Українського Полісся надзвичайно багатий і різноманітний. Тут налічується: • 100 видів лікарських рослин; • 90 видів вітамінних рослин; • більше 90 видів рослин-барвників; • 200 видів медоносних рослин. 5. У лісах рослини ростуть ярусами. Верхній ярус – дерева, середній (підлісок) – кущі, а нижній – трав’янисті рослини й гриби. Висновок: СЛАЙД 9 8
  • 9. 1. У зоні мішаних лісів дуже різноманітний рослинний світ, бо є всі умови для розвитку: вода, тепло, світло, а також поживні речовини, які утворюють самі рослини, відмираючи і перетворюючись на перегній. 2. Полісся вважають «легенями» України, бо більшу частину цієї природної зони займають ліси та інші рослини, які виділяють кисень, такий необхідний для всього живого . ІV творча група «Хто в Українському Полісся живе» СЛАЙД 1 Ми вирішили з’ясувати: СЛАЙД 2 Чому в зоні мішаних лісів дуже багатий тваринний світ? Ми дізнавалися: СЛАЙД 3 Які види тварин розповсюджені в зоні мішаних лісів? Ми вирішили познайомитися з тваринами лісів!!! СЛАЙД 4-22 В результаті досліджень визначили: СЛАЙД 23 В ЗОНІ МІШАНИХ ЛІСІВ ЖИВУТЬ: • 60 ВИДІВ ССАВЦІВ; • 276 ВИДІВ ПТАХІВ; • 30 ВИДІВ РИБ. В результаті досліджень ми створили: СЛАЙД 24 Фоторепортажі: “Лісові звірі”, “Плазуни Українського Полісся”, “Комахи-шкідники”, “Птахи лісів”. Висновок: СЛАЙД 25 9
  • 10. 1. В зоні мішаних лісів дуже багатий тваринний світ тому, що тут є всі необхідні умови для життя: їжа, вода, тепло і світло. 2. Ліс є домівкою для звірів та птахів, а водойми – для риб. Творче завдання: вправа «Мудра істота» СЛАЙД 5-15 (вчительська мультимедіа-презентація) - Вдома ви малювали тварин лісу. Давайте подумаємо, що вони можуть символізувати? V творча група «Проблеми Українського Полісся» СЛАЙД 1 Ми дізнавалися: СЛАЙД 2 Чому Українське Полісся це зона екологічного лиха? Ми провели дослідження і виявили: СЛАЙД 3-7 Причиною загибелі Українського Полісся є: 1. ВИРУБКА ЛІСІВ 2. ОСУШЕННЯ БОЛІТ 3. ВИДОБУТОК НАФТИ 4. ПРОМИСЛОВІ ЗАБРУДНЕННЯ 5. ГРАНІТНІ КАР’ЄРИ 6. ЗАБРУДНЕННЯ ХІМІЧНИМИ ПРИПАРАТАМИ 7. ЧОРНОБИЛЬСЬКА ТРАГЕДІЯ Поволі та вперто у безвість відходить Усе, чим багатий Поліський був край. Тут більше русалка житами не бродить, Лиш плісінь зелена, де був водограй... Ми дійшли висновку: СЛАЙД 8 1. Українське Полісся — регіон із найзагрозливішою екологічною ситуацією в Україні та Європі. 10
  • 11. 2. Українське Полісся потребує уваги, вироблення програми екологічного оздоровлення та відновлення. VІ творча група «Поліський природний заповідник» СЛАЙД 1 Ми з’ясовували: СЛАЙД 2 1. Що сприяло утворенню Поліського заповідника? 2. Браконьєрство на Поліссі. 3. Тварини з Червоної книги України. В результаті першого дослідження ми дізналися: СЛАЙД 3-6 1. Регіон відносно пізно почав освоюватися людиною - до 18 ст. фауна мала тільки тиск промислового полювання. За цей період відомо тільки зникнення тура та тарпана. 2. Починаючи з 18 ст. почалося вирубування лісів для будівництва. Такі зміни природних умов сказалися, в першу чергу, на рідкісних та цінних видах. Так, в цей час зникає зубр, стає рідкісним ведмідь, росомаха та бобер. 3. 3. З другої половини 19 ст. щільність населення Полісся різко зростає. Разом з цим спостерігається подальше зменшення площі лісів та збільшення орних земель. Це призвело до загального зменшення чисельності всіх лісових видів та зникнення окремих – росомахи, ведмедя, бобра, глухаря. 4. Поліський природний заповідник організований в 1968 році, охоплює територію, що налічує 20104.00 гектарів. В результаті другого дослідження ми дізналися: СЛАЙД 7-8 1. В звичайному поліському поселенні в кожній третій хаті є мисливська рушниця. Саме тому браконьєрство у Поліссі процвітає. 2. Винищуються козулі, лосі, кабани, білки, куниці, бобри, водоплавні птахи та багато інших тварин. 11
  • 12. В результаті третього дослідження ми дізналися: СЛАЙД 9 1. До Червоної книги України занесено 14 видів: з птахів - сича волохатого, лелеку чорного, журавля сірого, сову бородату, сичика-горобця, глухаря, підорлика малого, змієїда; із ссавців - борсука, горностая, рись європейську, видру річкову, зайця- біляка; із круглоротих - міногу українську. Висновок: СЛАЙД 10 1. Лише в заповіднику тварини й рослини можуть спокійно жити і розмножуватися. 2. Створення заповідника дозволить зберегти в природному стані типові та унікальні види тварин та рослин для наступних поколінь. 2. Нагородження груп дипломами. VІ. Осмислення учнями знань. 1. Інтерактивний метод «Мікрофон по колу». СЛАЙД 16 (вчительська мультимедіа-презентація) - Пропоную відповісти на питання: «Де можуть вам знадобитися знання про зону мішаних лісів?»? 2. Гра «Побудуйте ланцюги живлення». ( робота в групах) СЛАЙД 17 (вчительська мультимедіа-презентація) - Побудуйте ланцюг живлення, який склався в зоні мішаних лісів. VІІ. Узагальнення і систематизація знань учнів. 12
  • 13. 1 п р и п’ я т ь 2 о л е н ь 3 л і т о 4 п і в н і ч 5 с о с н а 6 л і с 7 д я т е л 1. Кросворд. СЛАЙД 18 (вчительська мультимедіа-презентація) - Якщо ви вірно відповісте на питання кросворда, то по вертикалі прочитаєте назву природної зони, в якій ми сьогодні побували. Питання кросворда: 1. Притоки цієї річки протікають по території зони мішаних лісів. (Прип'ять) 2. Це звірятко – об’єкт полювання в Українському Поліссі. (Олень) 3. Ця пора року в зоні мішаних лісів буває тривалою, теплою, але не жаркою, дощовою з частими грозами. (Літо) 4. Де знаходиться зона мішаних лісів? (Північ) 5. Дерево цього краю. (Сосна) 6. Що займає значну частину зони? (Ліс) 7. Стук цього птаха можна почути в лісі. (Дятел) 2. Гра-вікторина (у вигляді тестування). СЛАЙД 19 (вчительська мультимедіа-презентація) 13
  • 14. - Шановні учасники проекту! Ви плідно попрацювали, зробили дуже багато, багато цікавого дізналися. Перевіримо, що ви запам’ятали найкраще. Група, яка набере більше балів, тобто дасть правильних відповідей, переможе. 1.Де знаходиться зона мішаних лісів? а)На сході України; б)на півдні України; в)на півночі України. 2.Ще зону мішаних лісів називають ... а)українське Полісся; б) українське Поділля; в)українські степи. 3.У лісах рослини ростуть ... а)двома ярусами; б) трьома ярусами; в)без ярусів. 4.Які рослини утворюють підлісок? а)Трав'янисті рослини і гриби; б) дерева; в)кущі. 5.Чому у мішаному лісі різноманітний тваринний світ? а) У лісі тварини легко ховаються від ворогів; б) тут є усі необхідні умови для життя тварин; в) тварин ніхто не винищує. 6.Щоб зберегти і примножувати зону мішаних лісів, створено ... а) зоопарк; б) Поліський гідропарк; в)Поліський заповідник. 7. Поверхня зони мішаних лісів: а) рівнинна; б) гориста. 14
  • 15. 8. Скільки пір року в зоні мішаних лісів? а) 3; б) 2; в) 4. 9. Яка група рослин росте у зоні мішаних лісів? а) береза, кипарис, магнолія; б) дуб, сосна, граб; в) граб, пальма, лавр. 10. Визнач рослину лісу, що росте у нижньому ярусі: а) липа; б) суниця; в) вовчі ягоди. 11. Які рослини в зоні мішаних лісів утворюють верхній ярус? а) дерева; б) кущі; в) трави. 12. Які тварини мешкають в зоні мішаних лісів? а) лось, рись, їжак; б) дрофа, кулик, лебідь; в) білка, зозуля, баклан. Відповіді: 1) в; 2) а; 3) б; 4) в; 5) б; в) б; 7) а; 8) в; 9) б; 10) б; 11) а; 12) а. VІІ. Підбиття підсумків (рефлексія). Оцінювання результатів уроку. – Що нового дізналися? – Чому навчилися? – Як це може бути корисним у житті? – Що найбільше вдалося? – Що потрібно змінити в майбутньому? – Покажіть за допомогою смайлика своє ставлення до дашого уроку: усміхнений смайлик – сподобався урок, засмучений смайлик – було на 15
  • 16. уроці нецікаво і сумно. СЛАЙД 20 (вчительська мультимедіа- презентація) ІX. Домашнє завдання. Читання статті «Мішані ліси», с. 119 – 122 (за методикою критичного мислення «Читання та письмо з помітками»), класифікуючи за позначками: «+» — це для мене нове; «–» — суперечить моїм уявленням; «?» — матеріал, що зацікавив; «V» — знаю. 16