1. Спеціалізована школа № 7 ім. М. Т. Рильського
Солом’янського району м. Києва
Звичайні дроби.
Урок математики 5 клас.
Наступність у викладанні математики
Волошина Валентина Іванівна
вчитель математики
вчитель вищої категорії
вчитель - методист
Київ 2010
2. Тема уроку: Звичайні дроби.
Мета уроку:
Закріпити поняття звичайного дробу, знаменника, чисельника,
дробової риски.
Формувати вміння і навички запису звичайних дробів, читання та
застосування поняття звичайного дробу для розв’язування первинних
задач на дроби.
Виховувати інтерес до математики, історії математики. Показати
безпосередній зв'язок математичних понять з оточуючим світом.
Застосовувати активні, наочні форми навчання.
Обладнання: Моделі дробів, педагогічний програмний засіб
«Математика, 5 клас» (ППЗ), презентація Microsoft PowerPoint, інтерактивні
засобами Smart Board .
Хід уроку:
І. Мотивація навчальної діяльності. Перевірка домашнього
завдання.
Швидко вирішуються організаційні питання, щодо початку уроку.
Звичайні дроби
Урок математики
5 – й клас
Вчитель повідомляє тему уроку,
мету. Робляться відповідні записи на
дошці і в зошиті.
Перевіряємо
домашню
роботу
№ 658
У п'ятому класі було 32 учні,
з них 7 учнів написали
контрольну роботу
з математики на 12 балів.
Яку частину учнів класу
вони становили?
Всього – 32 учні
1 учень становить класу;
7 учнів ------------ класу.
Перевіряємо домашнє завдання.
Висвітлюється відповідний слайд.
Учень читає умову та розв’язок,
виправляються помилки
3. Перевіряємо
домашню
роботу
№ 660
Марічка спекла 24 пиріжки з сиром
і 28 пиріжків із маком.
Яку частину всіх пиріжків становили
пиріжки із сиром і яку частину –
пиріжки з маком?
1) 24 + 28 = 52 (пиріжки).
1 пиріжок становить всіх пиріжків;
З сиром ------------ всіх пиріжків.
З маком ------------ всіх пиріжків.
Під час перевірки вчитель швиденько
перевіряє наявність домашнього
завдання.
Перевіряємо
домашню
роботу
№ 474
82 275 - 64∙56 + 9680:16 - 23 637
1) 64∙56 = 3584;
2) 9680:16 = 605;
3) 82275 -3584 = 78691;
4) 78691 + 605 = 79296;
5) 79296 – 23637 = 55659.55659
Під час перевірки останнього
завдання можна попросити дітей
піднімати руку, якщо вони виконали
правильні обчислення, встати тим
учням, які виконали домашнє
завдання без помилок.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Вінні – Пух
та яблука
• Вінні – Пух пішов у гості
до П'ятачка. П'ятачок
поставив на стіл дві
тарілки з яблуками. В
одній тарілці – 3 цілих
яблука, а в іншій 5
половинок.
• “ Вибирай” – говорить
П'ятачок.
• Вінні – Пух любить
добре попоїсти. Йому
захотілося обрати
тарілку, в якій яблук
побільше, але він ніяк не
може зрозуміти, що
більше: 3 цілих яблука
чи 5 половинок.
Допоможіть Вінні – Пуху
вибрати потрібну
тарілку.
Вчитель: А тепер, що б повернутися
до звичайних дробів, розв’яжемо
нескладну задачу і допоможемо Вінні
– Пуху зробити свій вибір.
Читають умову, дають відповідь та
відповідні роз’яснення.
Що таке звичайний дріб?
• Звичайні дроби записують за допомогою
двох натуральних чисел і риски дробу
(дробової риски).
• Число, записане над дробом називають
чисельником дробу.
• Число, записане
під рискою
називають
знаменником дробу.
• То що таке звичайний дріб?
• Як записується дріб?
• Як називається число над
дробовою рискою?
• … під дробовою рискою?
ІІІ. Повторення матеріалу початкової школи.
4. Святковий пиріг розрізали на 10 рівних частин.
1 = ,
==
Кожна частинка становить пирога.
• Святковий пиріг розрізали на 10
рівних частин..
• Яку частину цілого пирога
становить 1 отримана частина?
• А як одну цілу пирога можна
записати за допомогою цих
десятих?
• Частину пирога взяли. Яка
частина пирога залишилась?
• А яку частину становить решта?
• На що вказує знаменник дробу?
• …чисельник?
• Знаменник дробу показує на скільки
рівних частин поділили щось ціле, а
чисельник – скільки таких частин взяли.
і
Чисельник
Знаменник
Вчитель повторює ще раз:
• Числа 10
7
і 10
3
є дробовими, які
записані за допомогою
натуральних чисел і дробової
риски.
• Знаменник дробу показує на
скільки рівних частин поділили
щось ціле, а
• Чисельник – скільки таких частин
взяли.
ІV. Закріплення поняття дробу.
Приклади звичайних дробів
• Прочитати дроби, назвати
чисельник і знаменник кожного
дробу.
Після того як дроби прочитали,
вчитель на вибір показує дріб і
пропонує назвати чисельник або
знаменник дробу.
• Завдання № 652
Запишіть у вигляді дробу число:
1. Дві п'ятих;
2. Сім тринадцятих;
3. Двадцять дві шістдесятих;
4. Тридцять чотири сорок третіх;
5. Тридцять дев'ять сотих;
6. Сто двадцять сім тисячних.
Перевір!
Розв’язання наступних завдань
записують в зошит.
№ 652 розв’язують самостійно, з
наступною перевіркою.
5. • Завдання № 653
Запишіть дробом, яка частина фігури,
зображеної на рисунку , заштрихована.
а) б) в)
г) д) е)
№ 653
а) 2
1
; б) 4
1
; в) 8
3
; (Коло розрізано
на 8 рівних частин, а заштриховано –
3).
г) 6
5
; д) ???- 8
1
; е) 4
2
або 2
1
.
Задача(усно)
• На столі лежать 18 кульок. Одна друга -
сині, одна третя – жовті, решта – зелені.
• Скільки кульок кожного кольору?
Наступна задача розв’язується
усно.
(Динаміка сладу допомагає
унаочнити перевірку.)
V. Застосування поняття звичайних дробів. Математичні
цікавинки.
Вчитель: До речі, яка частина уроку вже
пройшла? Чи встигнемо ми дізнатися на
уроці ще щось цікаве?
• Учні називають скільки хвилин
уроку минуло, залишилось.
• Яка частина уроку пройшла?
Залишилась? ( Наприклад, 45
20
і
45
25
).
Робота з ППЗ (педагогічний
програмний засіб «Математика, 5
клас» – версія 20, ПП «Контур
плюс».
Фрагмент 1 –урок 67 З історії
виникнення дробів.
До речі про час: 1хв теж можна записати у вигляді дробу.
1хв = 60
1
год.
• Правильно. Ще в Стародавньому Вавілоні використовували
шістдесяткові дроби. Саме з ними пов'язаний сучасний поділ години на
60 хвилин (1год = 60 с), а хвилини на 60 секунд (1 хв = 60 с).
• А я чула, що найдавнішою цивілізацією був Єгипет. Хіба там не
використовували дроби?
• У стародавньому Єгипті дробами оперували ще 4 тисячі років тому.
Проте загальної форми запису дробів, як це прийнято нині у єгиптян не
6. було. Запис дробу за допомогою дробової риски став відомим вже в 16
столітті.
• Дроби потрібні лише для того, щоб правильно ділити щось на частини?
• Не лише. Появу зумовили також потреби вимірювання. Коли одиниця
вимірювання не вкладалась у величині, що вимірюється ціле число
разів, то цю одиницю вимірювання ділили на кілька рівних частин і
отримували нову, меншу одиницю вимірювання.
• Саме так, напевно виникли сантиметри, міліметри і так далі.
Робота на дошці: №655
Виразити
1) у метрах:
1см =
5см =
24см =
1дм =
7дм =
1мм =
До дошки викликають 2 учнів, які за
допомогою вчителя і класу заповнюють
відповідями колонки прикладів.
2) у годинах:
1хв =
7 хв =
19 хв =
39 хв =
1с =
4с =
Робота з ППЗ (педагогічний
програмний засіб «Математика, 5
клас» – версія 20, ПП «Контур
плюс».
Фрагмент 2 –урок 67 З історії
виникнення дробів.
Вчитель:
Ну добре, ми сьогодні почули про
Єгипет, Вавілон, а що говорили про
звичайні дроби наші предки?
У Київській Русі дроби називали частинами. Найпоширенішими з них були:
2
1
- полтинник, 4
1
- четь, 8
1
- півчеть, 3
1
- треть, 6
1
- півтреть, 12
1
-
півпівтреть.
1) Накресліть квадрат із стороною 4см.
(учні виконують побудову в зошиті самостійно, вчитель проходить по класу,
допомагає, виправляє помилки).
Заштрихуйте полтинник квадрату. Обчисліть площу заштрихованої фігури.
Можливі побудови:
4∙4 = 16 (см2
) – площа квадрату.
16:2 = 8 (см2
) – площа заштрихованої частини.
2) Накреслити відрізок 6см . Побудувати треть і півтреть (півпівтреть.)
:
2
1
7. 6 см
3
1
6
1
Робота з ППЗ (педагогічний програмний засіб «Математика, 5 клас» –
версія 20, ПП «Контур плюс».
Фрагмент 1 –урок 70 Числовий промінь.
• Угу, не рухайся. Біля тебе отруйна змія.
• Не панікуй. Це цілком безпечна змія. Лише схожа на отруйну.
• Я б сказала, що аж занадто схожа. Як її відрізнити від отруйної?
• Дуже просто. Укус цієї змії не смертельний.
• Суттєва відмінність.
• Крім того вона доброзичлива і слухняна. Угу приручив її і використовує її
як рулетку.
• Рулетка? Це така гнучка лінійка, яку можна згортати.
• Так. Подивись уважно: тіло цієї змії вкрито смужками. Вони
відокремлюють рівні проміжки, подібні до поділок на лінійці.
• Я нарахувала десять поділок: 0, 10
1
, 10
2
, 10
3
, 10
4
, 10
5
, 10
6
, 10
7
, 10
8
, 10
9
,
10
10
.
• Отже кожна поділка – це 10
1
цілої змії.
• Тепер вождь міряє відстань змією?
• Так.
Вчитель виконує побудову числового променя на дошці, нагадуючи дітям, що
таке числовий промінь, показує як на числовому промені відмічаються дроби:
10
1
, 10
2
, 10
3
, 10
4
, 10
5
, 10
6
, 10
7
, 10
8
, 10
9
, 10
10
. ( Одиничний відрізок – 10
клітинок)
• Чи можна на цьому промені відмітити дроби більші за перелічені?
• Так. (Відмічають декілька дробів додатково).
Вчитель: Тепер прийшов час відкрити підручник. (Робота з підручником.
Розв’язування задачі з коментуванням )
№ 673
V. Підсумок уроку. Оцінювання учнів.
8. Повтори!
• Як записують звичайний дріб.
• На що вказує знаменник.
• На що вказує чисельник.
Подумай!
• Що означають слова: півхлібини,
півкілограма, півлітра, чверть години,
третина шляху, півтора метра;
полтинник, четь, півчеть, треть,
півтреть, півпівтреть.
П. 22 стор. 159; № 654, 656, 674.
В підсумку уроку вчитель дає
оцінку всьому класу та називає
оцінки конкретним учням.
Домашнє завдання: (За підручником ) п.22 Стор.159. №654, 656, 674.