2. Тема: Площа. Площа прямокутника
Мета:уведенняпоняттяодиниць вимірюванняплощ,
формуваннянавичок знаходженняплощпрямокутника. Розвиток
логічногомисленняучнів. Учні повинніназивати одиницівиміру
площі, знати співвідношенняміж ними, записувати і пояснювати
формули площі прямокутника, квадрата, виконувати завданняна
обчисленняплощпрямокутника, квадрата.
Хід уроку.
I. Організаційний момент.
Привітання.
II. Перевірка домашнього завдання.
Математичний диктант
(проектується на екран) (учні виконують на листочках ).
І варіант. II варіант
1. Назвати основустепеня:
2. Назвати показник степеня:
231
3. Знайти значення виразу:
4. Обчислити:
а) 43-42 а) 42 +52
б) 252-(102*5 + 53) б) 103:(53-52)
5. Скласти числовийвираз і знайти його значення:
Куб різниці чисел 11 і 9 Квадрат суми чисел 5 і 6.
(листочкизбираються для перевірки)
III. Вивчення нового матеріалу.
1. Тема уроку.
Учні записують у зошитах дату і тему уроку.
- Уявіть себе пасажирами літаючого об’єкта (Драндулєта), що вирушає в
3. подорож по країніМатематика до міста Площаград.
Учениця декларує вірш:
- І суворай солов’їнаМатематика - країна,
Праця тут іде завзята,
Вмій лиш спритно рахувати.
Вмій ділити, віднімати,
Множить, швидко додавати.
Вмій кмітливо все збагнути,
Першим в відповіді бути.
Ледарів у нас немає,
Хто руки не піднімає?!
Вирушаємо у путь:
Нас цікаві речі ждуть.
2. Поняття площі.
(На екран проектується відеоматеріал).
- Ти знаєш, що пришкільна ділянка, шкільне подвір’я, підлога класної кімнати,
класна дошка мають певну площу.
Два однаковіаркуші паперу, що лежать на столі мають рівну площу, а площа
стола більша від площі аркуша.
Якщо земельну ділянку розділити на дві рівні частини, на одній з них посадити
цибулю, а на іншій - моркву, то площа всієї ділянки дорівнює сумі площ
ділянок, які засадили цибулею і морквою.
3. Як обчислитиплощу?
Отже, площа - це величина.
Актуалізація опорнихзнань.
- Які ще величини вам знайомі?
- (довжина, ширина, маса, час)
Для вимірювання цих величин існують одиниці вимірювання.
- Чим вимірюють довжину?
4. (одиничним відрізком, що може дорівнювати 1 см, 1 м, 1дм)
- У чомувимірюють масу?
(У грамах, кілограмах, центнерах, тоннах)
- Чим вимірюють кут?
(одиничним кутом, що = 1°)
- Як обчислитиплощу?
(На екран проектується відеоматеріал).
Найпростіше можна знайти площу за допомогоюодиничного квадрата, тобто
квадрата, сторонаякого дорівнюєодиниці вимірювання довжини: 1 мм, 1 см,
1дм, 1м, тощо.
Виміряти площу означає підрахувати скільки одиничнихквадратів вона
містить.
Вам вже знайомі формули:
5 = а*b;
S=a*a=a2.
Площу кімнати можна вирахувати у см2 , м2.
При цьому необхідно врахувати співвідношення між одиницямидовжинита
площі.
Учитель пропонуєознайомитися з таблицею “Співвідношення одиниць площі”,
яка є у кожного учня на парті.
Співвідношення одиниць площі
1 см2= 100 мм2 1 дм2 = 10000 мм2
1дм2= 100 см2 1 м2 = ю000см2
1 = 100дм2 1а = 10000дм2
1а = 100 м2 1 га = 10000 м2
1 га = 100 а 1 км2 = 10000 а
Поміркуймо: скільки в 1 м2 сантиметрів квадратних?
1 м2=1м*1м = 100 см * 100 см = 10000 см2 (Запис учня на дошці.)
Таким чином, можна більші одиниці площі виразити через менші. Площі
великих земельних ділянок вимірюють арах (сотках).
5. Один ар 1 а - це площа квадрата зі стороною10 м.
1 а = 10м * 10м = 100м2.
Один гектар 1 га - це площа квадрата зі стороною100 м.
1 га = 100 м * 100 м = 10000 м2 Дуже великі площі вимірюють у квадратних
кілометрах.
1 км2 = 100 га.
- Яка ж тоді площа України?
в України = 603700 км2.
IV. Історична довідка.
А зараз ми прибули на станцію Історична, що знаходиться у нашому місті
Площа град, і трошки відпочинемо.
- 4-5 тисяч років тому Вавілоняни вміли знаходити площу прямокутника.
Вони користувалися тими ж правилами, що й сьогодні, але сформульованими
тільки словесно, формулще не було. За одиницю вимірювання площі служила
квадратна одиниця, так як квадрат здавна був еталоном при вимірюванні площі.
Трохипізніше, 2000-ого року до нашої ери в Староєгипетськихматематичних
папірусах було знайдено формули для обчислення площі земельних ділянок, які
мають форму прямокутника. Древні Єгиптяни перемножили пів суми
протилежних сторін для знаходження площі прямокутника.
- У Стародавній Греції вимірюванням площі цікавився Евкпід і свої
результати залишив у праці «Начала ».
- Знайдено деякі рукописина Ручі, зокрема збереглась копія рукопису“О
земном верстании, как землю верстать”. В ньому було багато формул для
знаходження площі. Користуючись тимиформулами у 1560 р. побудували храм
Василя Блаженного у Москві.
І у ті часи застосовувализнання з математики на практиці.
І ми теж зараз будемо застосовуватизнання на практиці.
6. V. Розв’язуваннязадач.
(Додаток).
Ось ми прибули на станцію “Задачна”.
VI. Підсумок уроку.
Фронтальне опитування
1. 23а = ... м2
32 га = ... м 2
439500 см2 = ... м2
2. 1 га - площа квадрата зі стороною ...?
1 а - площа квадрата зі стороною …?
1м2 - площа квадрата зі стороною …?
3. Як інакше називають 1 а?
VII. Домашнє завдання:
п. 20, №578,579,587(1,2).
7. Вправа 1.
Запиши:
а) 25 дм2; 2 м
у квадратних сантиметрах;
б) 32000 дм2; 12 а
у метрах квадратних;
в) 500 м 2; 10 га
в арах.
Вправа 2.
Знайди площу квадрата зі стороною:
а) 15 см;
б) 200 мм.
Вправа 3.
Знайди площу прямокутника зі сторонами:
а) 12 см і 28 см.
Вправа 4.
Периметр прямокутника дорівнює 12 см, а одназ його сторін 2см. Знайди
площу прямокутника.
Вправа 5.
Периметр прямокутника дорівнює 28 см. Його ширина на 4см менша, ніж
довжина. Знайди площу прямокутника.
8. МАТЕМАТИЧНИМ ДИКТАНТ
І варіант. II варіант
1. Назвати основустепеня:
а5 53
2. Назвати показник степеня:
231 а5
3. Знайти значення виразу:
24 82
4. Обчислити:
а) 43 - 42 а) 42 + 52
б) 252 - (102*5+53) б) 103: (53-52)
5. Скласти числовийвираз і знайти його значення:
Куб різниці чисел 11 і 9 Квадрат суми чисел 5 і 6.