SlideShare a Scribd company logo
1 of 6
// 
UNITAT 
DIDÀCTICA: El cos 
humà 
Alfabetització digital 
Bloc A 
Curs 2014-2015 
Nora Rodríguez Caballero 
Patricia Toro Sibina 
Grup 6A 
04/12/2014
1. Anàlisis i reflexió de com integrar les TIC en el procés didàctic 
El fet d’introduir les TIC dins l’aula serà quelcom molt significatiu per l’aprenentatge 
dels infants enfront aquesta unitat didàctica, ja que aprendran amb activitats més 
dinàmiques, interactives i estimulants que, a més d’aprendre el cos humà, els faran 
desenvolupar capacitats tecnològiques. 
Tot i que els continguts en sí no són molt difícils de treballar, amb la introducció de les 
TIC trobarem noves formes de presentar-ho i explicar-ho. A més, coneixeran les parts 
del cos a través de recursos més dinàmics i d’una manera més activa. 
Per dur a terme les activitats que presentarem a continuació, les TIC no han tingut un 
paper de “reforç” de l’activitat, sinó que són l’activitat en sí. Com hem dit, d’aquesta 
manera treballaren altres àmbits com són les noves tecnologies, la participació, el 
respecte, etc. 
Introduirem les TIC com a mitjà per treballar una altra activitat aporta un doble 
coneixement al infant, per una banda se’l alfabetitza digitalment i per l’altre aprenen les 
diferents parts del cos humà. 
2. Presentació de la unitat didàctica 
La unitat didàctica que presentarem a continuació es titula “El cos humà”. 
Per contextualitzar l’activitat hem decidit crear un centre educatiu d’Educació Infantil 
imaginari basat en els centres que coneixem. Aquest centre educatiu està ubicat al 
barri de Gràcia, a Barcelona. 
Degut a la familiartzació i l’ interès d’aquest, proposem ubicar-lo en el segon cicle 
d’Educació Infantil, concretament en el primer trimestre d’una classe de P-3 formada 
per 18 infants. El curs de P-3 està format per dues línies educatives, així que les dues 
classes treballaran la unitat didàctica presentada. 
La durada de la unitat didàctica serà de tot un trimestre, però nosaltres només ens 
centrarem en dues sessions de classe en el seu conjunt. Per la qual cosa, presentem 
una activitat inicial i dues activitats concretes per dur a terme; una a cada sessió. 
Pensem que un cop els infants hagin assimilat els conceptes, podran relacionar-los 
amb altres continguts de la mateixa unitat o d’altres activitats anteriors o posteriors. 
Per exemple, conceptes espacials (davant/darrera, sobre/sota, etc.), conceptes 
temporals (abans, ara, després), conceptes numèrics, etc. D’aquesta manera, ells 
mateixos seran conscients de les seves pròpies possibilitats i limitacions corporals. 
Objectius 
 Adquirir un vocabulari adequat a l’edat dins la temàtica de la unitat. 
 Reconèixer i identificar determinades parts del cos i les seves funcions 
bàsiques. 
 Utilitzar el llenguatge oral i audiovisual com a instrument lúdic.
 Iniciar l’aprenentatge del llenguatge escrit relacionant-lo amb la temàtica de la 
unitat. 
 Iniciar-se en l’alfabetització digital i reconèixer-lo com a quelcom diari i habitual. 
 Descobrir i utilitzar les pròpies possibilitats motrius, sensitives i expressives del 
cos humà. 
 Adquirir una actitud de respecte en base a les característiques i qualitats de les 
altres persones; acceptant i valorant la varietat (sexe, ètnia, creença, etc.). 
 Adquirir hàbits relacionats amb la higiene i la salut, l’ordre, el respecte,etc. 
ACTIVITATS 
3. Activitat inicial 
Conte: “El país dels cinc sentits” (funcions bàsiques) i cançó: “En Joan Petit 
quan balla” (+ pluja d’idees) 
-Objectius: 
 Progressar en el coneixement i domini del seu cos, en el moviment i 
la coordinació, tot adonant-se de les seves possibilitats. 
 Aprendre les parts del cos a través de la canço 
 Treballar les diferents parts del cos amb el suport visual de la pissarra digital. 
 
-Continguts: 
 Identificació d’algunes parts del cos. 
 Identificació dels trets físics propis, establint semblances i diferències amb la 
resta de nens i nenes. 
 Identificació de la imatge corporal global. 
 Memorització de cançons, endevinalles… 
 Plasmació en paper del dibuix del cos. 
 Acceptació del propi cos i respecte als altres. 
Participació en la cancó i la dança amb iniciativa i presició de moviments. Valorar la 
importancia de la comunicació per establir relacions amb els membres de la societat, 
respectant les intenciones comunicatives de la resta. 
- Materials i recursos: un conte, un radiocasset, un cd. 
- Organització: 
Espai: A la pròpia aula -temporalització: 25min aproximadament. 
-Coneixements previs 
-Avaluació Inicial: 
Indicadors SI NO 
Ha mostrat interès per les 
activitats?
Ha col·laborat alhora de 
realitzar la tasca? 
Ha reconegut amb facilitat 
la cançó? 
4. Activitat 1 
Aquesta primera activitat consistirà en fer una presentació del cos i que, a partir del 
que se’ls ha explicat a l’activitat inicial i dels continguts previs de cada nen, identifiquin 
les diferents parts del cos humà. 
Presentarem una imatge d’un nen i d’una nena (per tal de que puguin participar tots) i 
individualment hauran de dirigir-se a la pissarra digital i col·locar el nom corresponent 
a cada part del cos. També hauran de relacionar-la amb la funció que compleix 
(presentat al conte de l’activitat inicial). 
-Objectius: 
 Treballa la Técnica oculo-manual i la motricitat fina 
 Identificar als companys i a un mateix en les imatges 
 Saber relacionar les imatges 
- Materials i recursos: 
 Un conte, un bolígraf, una pissarra digital, diferents imatges. 
- Organització: 
- espai: A l’aula -temporalització: 40min aprox. 
-Avaluació (alumnat i pràctica docent) 
Indicadors SI NO 
Ha tingut dificultat alhora 
de col·locar el nom 
corresponent a cada part 
del cos? 
Ha realitzat l’activitat amb 
èxit? 
Ha identificat les diferents 
parts del seu cos sense 
ajuda? 
5. Activitat 2 
La segona activitat, que es durà a terme durant la segona sessió de la unitat didàctica, 
consistirà en fer una fotografia de cos sencer de cada nen i portar-la impresa pel dia 
de l’activitat.
Un cop que cada nen tingui la seva imatge, haurà de dibuixar-se a un full, tal com ells 
es veuen i senten. 
Quan els dibuixos estiguin acabats, la professora els escanejarà i els companys 
hauran de relacionar a la pissarra digital quin dibuix correspon a cada fotografia. 
-Objectius: 
 Conèixer i identificar les diferents parts més importants del seu cos 
 Treballar la Técnica oculo-manual i la creativitat 
 Treballar la motricitat fina i gruixuda 
 Saber dibuixar el seu cos 
- Materials i recursos 
 Càmara de fotos, paper, colors, pantalla digital 
- Organitació: 
- espai: A l’aula de psicomotricitat -temporalització: 30min aprox. 
-Avaluació (alumnat i pràctica docent) 
Indicadors SI NO 
Assenyala i anomena les 
diferents parts del cos en 
si mateix i en els altres? 
Ha tingut dificultat per 
relacionar Ha tingut 
dificultat per relacionar el 
dibuix amb la fotografia? 
Ha participat de manera 
adequada en l’activitat? 
Reconeix els colors en els 
objectes. 
http://yoprofesor.ecuadorsap.org/118-actividades-del-cuerpo-humano-para-estudiantes/ 
http://www.clicatic.org/recursos/educacion-infantil/ 
infantil_conocimiento_de_uno_mismo 
http://www.tudiscoverykids.com/juegos/cuerpo-humano/ 
http://www.rena.edu.ve/nivelInicial/cuerpoHumano/act02.html
CANÇO: http://www.goear.com/listen/3ef8e45/el-meu-cos-popular

More Related Content

What's hot

Reunio principi curs2n b
Reunio principi curs2n bReunio principi curs2n b
Reunio principi curs2n bIsabel cavaller
 
Guia didàctica vídeo
Guia didàctica vídeoGuia didàctica vídeo
Guia didàctica vídeolaura
 
Reunió principi curs 2n
Reunió principi curs 2n Reunió principi curs 2n
Reunió principi curs 2n Isabel cavaller
 
Viure i apreciar als altres.
Viure i apreciar als altres.Viure i apreciar als altres.
Viure i apreciar als altres.ceippuigdenvalls
 
Unitat didàctica art i surrealisme
Unitat didàctica art i surrealismeUnitat didàctica art i surrealisme
Unitat didàctica art i surrealismeelenart28
 
Reunió Pares 4t B
Reunió Pares 4t BReunió Pares 4t B
Reunió Pares 4t BSandra Bagur
 
Situacions d'aprenentatge
Situacions d'aprenentatgeSituacions d'aprenentatge
Situacions d'aprenentatgessicam
 
Unitat didàctica de plàstica
Unitat didàctica de plàsticaUnitat didàctica de plàstica
Unitat didàctica de plàsticamagefra
 

What's hot (8)

Reunio principi curs2n b
Reunio principi curs2n bReunio principi curs2n b
Reunio principi curs2n b
 
Guia didàctica vídeo
Guia didàctica vídeoGuia didàctica vídeo
Guia didàctica vídeo
 
Reunió principi curs 2n
Reunió principi curs 2n Reunió principi curs 2n
Reunió principi curs 2n
 
Viure i apreciar als altres.
Viure i apreciar als altres.Viure i apreciar als altres.
Viure i apreciar als altres.
 
Unitat didàctica art i surrealisme
Unitat didàctica art i surrealismeUnitat didàctica art i surrealisme
Unitat didàctica art i surrealisme
 
Reunió Pares 4t B
Reunió Pares 4t BReunió Pares 4t B
Reunió Pares 4t B
 
Situacions d'aprenentatge
Situacions d'aprenentatgeSituacions d'aprenentatge
Situacions d'aprenentatge
 
Unitat didàctica de plàstica
Unitat didàctica de plàsticaUnitat didàctica de plàstica
Unitat didàctica de plàstica
 

Viewers also liked

Unitat didàctica
Unitat didàcticaUnitat didàctica
Unitat didàcticaTerejoan
 
U.D. quin carnestoltes mes divertit
U.D. quin carnestoltes mes divertitU.D. quin carnestoltes mes divertit
U.D. quin carnestoltes mes divertitÁngela Hernández
 
Presentación unidad didáctica la familia 3 años 06
Presentación unidad didáctica la familia 3 años 06Presentación unidad didáctica la familia 3 años 06
Presentación unidad didáctica la familia 3 años 06angel vilaplana
 
Ud 2n la volta al món en 5 setmanes
Ud 2n la volta al món en 5 setmanesUd 2n la volta al món en 5 setmanes
Ud 2n la volta al món en 5 setmanesMariaJose Ariño
 
Unitat De Programació Model Infantil
Unitat De Programació Model InfantilUnitat De Programació Model Infantil
Unitat De Programació Model InfantilÀngels Miret Rial
 
11 opos unitat didàctiques
11 opos   unitat didàctiques11 opos   unitat didàctiques
11 opos unitat didàctiquesMontse Irun
 
Unitat didctica ( tacte i colors)
Unitat didctica ( tacte i colors)Unitat didctica ( tacte i colors)
Unitat didctica ( tacte i colors)sara
 
Unitat Didactica 3
Unitat Didactica 3Unitat Didactica 3
Unitat Didactica 3immabatlle
 
Unitat de programació corretgida
Unitat de programació corretgidaUnitat de programació corretgida
Unitat de programació corretgidayodoromo
 

Viewers also liked (13)

Unitat didàctica
Unitat didàcticaUnitat didàctica
Unitat didàctica
 
U.D. quin carnestoltes mes divertit
U.D. quin carnestoltes mes divertitU.D. quin carnestoltes mes divertit
U.D. quin carnestoltes mes divertit
 
EDUCACION RURAL Y LAS TIC
EDUCACION RURAL Y LAS TICEDUCACION RURAL Y LAS TIC
EDUCACION RURAL Y LAS TIC
 
Presentación unidad didáctica la familia 3 años 06
Presentación unidad didáctica la familia 3 años 06Presentación unidad didáctica la familia 3 años 06
Presentación unidad didáctica la familia 3 años 06
 
U.d alimentacio[1]
U.d alimentacio[1]U.d alimentacio[1]
U.d alimentacio[1]
 
Ud 2n la volta al món en 5 setmanes
Ud 2n la volta al món en 5 setmanesUd 2n la volta al món en 5 setmanes
Ud 2n la volta al món en 5 setmanes
 
Unitat De Programació Model Infantil
Unitat De Programació Model InfantilUnitat De Programació Model Infantil
Unitat De Programació Model Infantil
 
11 opos unitat didàctiques
11 opos   unitat didàctiques11 opos   unitat didàctiques
11 opos unitat didàctiques
 
Projecte dels aliments
Projecte dels alimentsProjecte dels aliments
Projecte dels aliments
 
Unitat didctica ( tacte i colors)
Unitat didctica ( tacte i colors)Unitat didctica ( tacte i colors)
Unitat didctica ( tacte i colors)
 
Unitat Didactica 3
Unitat Didactica 3Unitat Didactica 3
Unitat Didactica 3
 
Unitat de programació corretgida
Unitat de programació corretgidaUnitat de programació corretgida
Unitat de programació corretgida
 
Poemes d hivern
Poemes d hivernPoemes d hivern
Poemes d hivern
 

Similar to Unitat didàctica

Activitat 2: Contextualització de les TIC
Activitat 2: Contextualització de les TICActivitat 2: Contextualització de les TIC
Activitat 2: Contextualització de les TICmonyonyos
 
Unitat didàctica "El Teatre"
Unitat didàctica "El Teatre"Unitat didàctica "El Teatre"
Unitat didàctica "El Teatre"Ruben Cano
 
Activitat Aprenc a llegir
Activitat Aprenc a llegirActivitat Aprenc a llegir
Activitat Aprenc a llegirannamlopez
 
Guía didàctica per les activitats interactives
Guía didàctica per les activitats interactivesGuía didàctica per les activitats interactives
Guía didàctica per les activitats interactivesHéctor Arranz
 
Guía de les activitats interactives
Guía de les activitats interactivesGuía de les activitats interactives
Guía de les activitats interactivescharly_lloret
 
Guía didàctica per les activitats interactives
Guía didàctica per les activitats interactivesGuía didàctica per les activitats interactives
Guía didàctica per les activitats interactivesHéctor Arranz
 
Guia didàctica presentacions interactives
Guia didàctica presentacions interactivesGuia didàctica presentacions interactives
Guia didàctica presentacions interactivesvalcalde
 
Guia didàctica presentacions interactives
Guia didàctica presentacions interactivesGuia didàctica presentacions interactives
Guia didàctica presentacions interactivesvalcalde
 
Guia didactica gossets
Guia didactica gossetsGuia didactica gossets
Guia didactica gossetspereroca10
 
Guia didàctica mèxic amb popplet
Guia didàctica mèxic amb poppletGuia didàctica mèxic amb popplet
Guia didàctica mèxic amb poppletBelenTic
 
Guia didàctica mèxic
Guia didàctica mèxicGuia didàctica mèxic
Guia didàctica mèxicBelenTic
 
noves tecnologies. memoria
noves tecnologies. memorianoves tecnologies. memoria
noves tecnologies. memoriaaprpef
 
Unitat didctica coneguem itàlia
Unitat didctica coneguem itàliaUnitat didctica coneguem itàlia
Unitat didctica coneguem itàliasara
 
PAC 3: Quant mesuraven els Dinosaures?
PAC 3: Quant mesuraven els Dinosaures?PAC 3: Quant mesuraven els Dinosaures?
PAC 3: Quant mesuraven els Dinosaures?mariasanz88
 
Projecte d'Educació infantil "MUSIQUEM EL NOSTRE ENTORN"
Projecte d'Educació infantil "MUSIQUEM EL NOSTRE ENTORN"Projecte d'Educació infantil "MUSIQUEM EL NOSTRE ENTORN"
Projecte d'Educació infantil "MUSIQUEM EL NOSTRE ENTORN"rosamallafre
 
Guia didactica 3
Guia didactica 3Guia didactica 3
Guia didactica 34marina4
 
Guia didàctica àudio digital
Guia didàctica àudio digitalGuia didàctica àudio digital
Guia didàctica àudio digitalcata_palmer93
 
Seqüència didàctica
Seqüència didàctica Seqüència didàctica
Seqüència didàctica Sara Prades
 

Similar to Unitat didàctica (20)

Activitat 2: Contextualització de les TIC
Activitat 2: Contextualització de les TICActivitat 2: Contextualització de les TIC
Activitat 2: Contextualització de les TIC
 
Unitat didàctica "El Teatre"
Unitat didàctica "El Teatre"Unitat didàctica "El Teatre"
Unitat didàctica "El Teatre"
 
Activitat Aprenc a llegir
Activitat Aprenc a llegirActivitat Aprenc a llegir
Activitat Aprenc a llegir
 
Guía didàctica per les activitats interactives
Guía didàctica per les activitats interactivesGuía didàctica per les activitats interactives
Guía didàctica per les activitats interactives
 
Guía de les activitats interactives
Guía de les activitats interactivesGuía de les activitats interactives
Guía de les activitats interactives
 
Guía didàctica per les activitats interactives
Guía didàctica per les activitats interactivesGuía didàctica per les activitats interactives
Guía didàctica per les activitats interactives
 
Guia didàctica presentacions interactives
Guia didàctica presentacions interactivesGuia didàctica presentacions interactives
Guia didàctica presentacions interactives
 
Guia didàctica presentacions interactives
Guia didàctica presentacions interactivesGuia didàctica presentacions interactives
Guia didàctica presentacions interactives
 
Guia didactica gossets
Guia didactica gossetsGuia didactica gossets
Guia didactica gossets
 
Guia didàctica mèxic amb popplet
Guia didàctica mèxic amb poppletGuia didàctica mèxic amb popplet
Guia didàctica mèxic amb popplet
 
Guia didàctica mèxic
Guia didàctica mèxicGuia didàctica mèxic
Guia didàctica mèxic
 
Presentació
PresentacióPresentació
Presentació
 
noves tecnologies. memoria
noves tecnologies. memorianoves tecnologies. memoria
noves tecnologies. memoria
 
Unitat didctica coneguem itàlia
Unitat didctica coneguem itàliaUnitat didctica coneguem itàlia
Unitat didctica coneguem itàlia
 
PAC 3: Quant mesuraven els Dinosaures?
PAC 3: Quant mesuraven els Dinosaures?PAC 3: Quant mesuraven els Dinosaures?
PAC 3: Quant mesuraven els Dinosaures?
 
Projecte d'Educació infantil "MUSIQUEM EL NOSTRE ENTORN"
Projecte d'Educació infantil "MUSIQUEM EL NOSTRE ENTORN"Projecte d'Educació infantil "MUSIQUEM EL NOSTRE ENTORN"
Projecte d'Educació infantil "MUSIQUEM EL NOSTRE ENTORN"
 
Guia didactica 3
Guia didactica 3Guia didactica 3
Guia didactica 3
 
Guia didàctica àudio digital
Guia didàctica àudio digitalGuia didàctica àudio digital
Guia didàctica àudio digital
 
El cos-huma
El cos-humaEl cos-huma
El cos-huma
 
Seqüència didàctica
Seqüència didàctica Seqüència didàctica
Seqüència didàctica
 

Unitat didàctica

  • 1. // UNITAT DIDÀCTICA: El cos humà Alfabetització digital Bloc A Curs 2014-2015 Nora Rodríguez Caballero Patricia Toro Sibina Grup 6A 04/12/2014
  • 2. 1. Anàlisis i reflexió de com integrar les TIC en el procés didàctic El fet d’introduir les TIC dins l’aula serà quelcom molt significatiu per l’aprenentatge dels infants enfront aquesta unitat didàctica, ja que aprendran amb activitats més dinàmiques, interactives i estimulants que, a més d’aprendre el cos humà, els faran desenvolupar capacitats tecnològiques. Tot i que els continguts en sí no són molt difícils de treballar, amb la introducció de les TIC trobarem noves formes de presentar-ho i explicar-ho. A més, coneixeran les parts del cos a través de recursos més dinàmics i d’una manera més activa. Per dur a terme les activitats que presentarem a continuació, les TIC no han tingut un paper de “reforç” de l’activitat, sinó que són l’activitat en sí. Com hem dit, d’aquesta manera treballaren altres àmbits com són les noves tecnologies, la participació, el respecte, etc. Introduirem les TIC com a mitjà per treballar una altra activitat aporta un doble coneixement al infant, per una banda se’l alfabetitza digitalment i per l’altre aprenen les diferents parts del cos humà. 2. Presentació de la unitat didàctica La unitat didàctica que presentarem a continuació es titula “El cos humà”. Per contextualitzar l’activitat hem decidit crear un centre educatiu d’Educació Infantil imaginari basat en els centres que coneixem. Aquest centre educatiu està ubicat al barri de Gràcia, a Barcelona. Degut a la familiartzació i l’ interès d’aquest, proposem ubicar-lo en el segon cicle d’Educació Infantil, concretament en el primer trimestre d’una classe de P-3 formada per 18 infants. El curs de P-3 està format per dues línies educatives, així que les dues classes treballaran la unitat didàctica presentada. La durada de la unitat didàctica serà de tot un trimestre, però nosaltres només ens centrarem en dues sessions de classe en el seu conjunt. Per la qual cosa, presentem una activitat inicial i dues activitats concretes per dur a terme; una a cada sessió. Pensem que un cop els infants hagin assimilat els conceptes, podran relacionar-los amb altres continguts de la mateixa unitat o d’altres activitats anteriors o posteriors. Per exemple, conceptes espacials (davant/darrera, sobre/sota, etc.), conceptes temporals (abans, ara, després), conceptes numèrics, etc. D’aquesta manera, ells mateixos seran conscients de les seves pròpies possibilitats i limitacions corporals. Objectius  Adquirir un vocabulari adequat a l’edat dins la temàtica de la unitat.  Reconèixer i identificar determinades parts del cos i les seves funcions bàsiques.  Utilitzar el llenguatge oral i audiovisual com a instrument lúdic.
  • 3.  Iniciar l’aprenentatge del llenguatge escrit relacionant-lo amb la temàtica de la unitat.  Iniciar-se en l’alfabetització digital i reconèixer-lo com a quelcom diari i habitual.  Descobrir i utilitzar les pròpies possibilitats motrius, sensitives i expressives del cos humà.  Adquirir una actitud de respecte en base a les característiques i qualitats de les altres persones; acceptant i valorant la varietat (sexe, ètnia, creença, etc.).  Adquirir hàbits relacionats amb la higiene i la salut, l’ordre, el respecte,etc. ACTIVITATS 3. Activitat inicial Conte: “El país dels cinc sentits” (funcions bàsiques) i cançó: “En Joan Petit quan balla” (+ pluja d’idees) -Objectius:  Progressar en el coneixement i domini del seu cos, en el moviment i la coordinació, tot adonant-se de les seves possibilitats.  Aprendre les parts del cos a través de la canço  Treballar les diferents parts del cos amb el suport visual de la pissarra digital.  -Continguts:  Identificació d’algunes parts del cos.  Identificació dels trets físics propis, establint semblances i diferències amb la resta de nens i nenes.  Identificació de la imatge corporal global.  Memorització de cançons, endevinalles…  Plasmació en paper del dibuix del cos.  Acceptació del propi cos i respecte als altres. Participació en la cancó i la dança amb iniciativa i presició de moviments. Valorar la importancia de la comunicació per establir relacions amb els membres de la societat, respectant les intenciones comunicatives de la resta. - Materials i recursos: un conte, un radiocasset, un cd. - Organització: Espai: A la pròpia aula -temporalització: 25min aproximadament. -Coneixements previs -Avaluació Inicial: Indicadors SI NO Ha mostrat interès per les activitats?
  • 4. Ha col·laborat alhora de realitzar la tasca? Ha reconegut amb facilitat la cançó? 4. Activitat 1 Aquesta primera activitat consistirà en fer una presentació del cos i que, a partir del que se’ls ha explicat a l’activitat inicial i dels continguts previs de cada nen, identifiquin les diferents parts del cos humà. Presentarem una imatge d’un nen i d’una nena (per tal de que puguin participar tots) i individualment hauran de dirigir-se a la pissarra digital i col·locar el nom corresponent a cada part del cos. També hauran de relacionar-la amb la funció que compleix (presentat al conte de l’activitat inicial). -Objectius:  Treballa la Técnica oculo-manual i la motricitat fina  Identificar als companys i a un mateix en les imatges  Saber relacionar les imatges - Materials i recursos:  Un conte, un bolígraf, una pissarra digital, diferents imatges. - Organització: - espai: A l’aula -temporalització: 40min aprox. -Avaluació (alumnat i pràctica docent) Indicadors SI NO Ha tingut dificultat alhora de col·locar el nom corresponent a cada part del cos? Ha realitzat l’activitat amb èxit? Ha identificat les diferents parts del seu cos sense ajuda? 5. Activitat 2 La segona activitat, que es durà a terme durant la segona sessió de la unitat didàctica, consistirà en fer una fotografia de cos sencer de cada nen i portar-la impresa pel dia de l’activitat.
  • 5. Un cop que cada nen tingui la seva imatge, haurà de dibuixar-se a un full, tal com ells es veuen i senten. Quan els dibuixos estiguin acabats, la professora els escanejarà i els companys hauran de relacionar a la pissarra digital quin dibuix correspon a cada fotografia. -Objectius:  Conèixer i identificar les diferents parts més importants del seu cos  Treballar la Técnica oculo-manual i la creativitat  Treballar la motricitat fina i gruixuda  Saber dibuixar el seu cos - Materials i recursos  Càmara de fotos, paper, colors, pantalla digital - Organitació: - espai: A l’aula de psicomotricitat -temporalització: 30min aprox. -Avaluació (alumnat i pràctica docent) Indicadors SI NO Assenyala i anomena les diferents parts del cos en si mateix i en els altres? Ha tingut dificultat per relacionar Ha tingut dificultat per relacionar el dibuix amb la fotografia? Ha participat de manera adequada en l’activitat? Reconeix els colors en els objectes. http://yoprofesor.ecuadorsap.org/118-actividades-del-cuerpo-humano-para-estudiantes/ http://www.clicatic.org/recursos/educacion-infantil/ infantil_conocimiento_de_uno_mismo http://www.tudiscoverykids.com/juegos/cuerpo-humano/ http://www.rena.edu.ve/nivelInicial/cuerpoHumano/act02.html