SlideShare a Scribd company logo
1 of 33
Unitat didàctica

UNA BONA ALIMENTACIÒ
PER QUÈ LA HEM TRIAT?
PER QUÈ LA HEM TRIAT?

   L’alimentació és un tema molt important en la
    vida de les persones.

   Els xiquets i les xiquetes han de conèixer
    que és necessari una dieta equilibrada i rica
    que els aporta els nutrients necessaris per
    afrontar el treball diari.
PER QUÈ LA HEM TRIAT?

   És en aquesta edat quan hem de fomentar
    en els xiquets unes rutines d’ una bona
    alimentació , per a que no tinguen els
    problemes més comuns com: caries per
    abús de dolços, la obesitat infantil, els
    aliments amb colesterol etc.
OBJECTIUS DIDÀCTICS
OBJECTIUS DIDÀCTICS
 Conèixer i identificar sensacions mitjançant els
  diferents sentits.
 Conèixer els diferents tipus de fruites i verdures.
 Adquirir progressivament hàbits d’alimentació
  saludables.
 Adquirir hàbits d’higiene.
 Conèixer l’alimentació i plats típics de la nostra
  cultura i d’altres cultures.
 Conèixer com es produeix la transformació
  d’una matèria prima en un producte elaborat.
OBJECTIUS DIDÀCTICS

 Conèixer el creixement de les plantes.
 Potenciar la cura necessària del medi
  ambient (les plantes).
 Desenvolupar les seus possibilitats a través
  de l’expressió plàstica.
 Conèixer d’on procedeixen els aliments
  (origen animal o vegetal).
 Fomentar l’autonomia i iniciativa personal.
Conceptuals, procediimentals i actitudinals

                    CONTINGUTS
CONTINGUTS CONCEPTUALS

 Els cinc sentits.
 Aliments nocius i saludables per a la salut.

 Hàbits d’higiene i d’alimentació.

 Noms dels aliments.

 Propietats dels aliments.
  (sabor, olor, color, grandària...)
CONTINGUTS PROCEDIMENTALS

 Exploració de les diferents sensacions.
 Identificació de diferents aliments.

 Desenvolupament d’hàbits d’higiene i
  alimentació.
 Observació, manipulació, classificació i
  identificació del diferents aliments.
CONTINGUTS ACTITUDINALS

 Interès per conèixer i observar el medi físic i
  natural.
 Respecte i interès per l’alimentació.

 Valoració de l’ importància d’una alimentació
  saludable.
 Actitud d’escolta i respecte als companys.
METODOLOGIA
 Perspectiva constructivista i globalitzadora
 Aprenentatge significatiu.
 El joc, les nostres metodologies utilitzaran el joc
  com eina principal
 Motivació
 Ens adaptarem a els interessos in necessitats
  dels xiquets
 Observació, manipulació, experimentació i
  exploració
 Interacció amb el medi físic i social
Durant 10 sessions

ACTIVITATS
ACTIVITATS

   La unitat didàctica durarà dues
    setmanes, dedicarem 10 sessions, una
    activitat per sessió. Totes les nostres
    activitats estaran adequades als conceptes i
    objectius que volem treballar en els xiquets.
    Seran motivadores, significatives i
    adequades a les capacitats dels alumnes.
Activitat 1.

TREBALLEM ELS SENTITS
Activitat 2.
LA PIRÀMIDE D’ALIMENTS
Activitat 3.
TALLER DE CUINA.
Activitat 4.
PLANTEM SEMBRADURES
Activitat 5.

ANEM D’EXCURSIÓ A UNA FRUITERIA
Activitat 6.
L’HORA DE LA CUINA
Activitat 7.

VISITA A LA GRANJA ESCOLA
Activitat 8.
TALLER DE MANUALITATS:
MÒBIL DE FRUITES
Activitat 9.

TALLER DE MAQUILLATGE
Activitat 10.

DESDEJUNI AMB LES FAMÍLIES
AVALUACIÓ
AVALUACIÓ

   Avaluarem:

     Xiquets



     Al   procés

     Al   professor
AVALUACIÓ



  Avaluació Global, contínua i formativa.
  Observació directa i sistemàtica.

  Avaluació Inicial, Contínua i final.
TRANSVERSALITAT
TRANVERSALITAT
   Educació per a la Salut: Es pretén que el xiquet/a
    adquirisca hàbits i rutines saludables d’alimentació per a
    portar una dieta sana i equilibrada. Volem conscienciar
    tant a les famílies com al nostre alumnat de la
    importància que té cuidar l’alimentació per a prevenir
    possibles infermetats en un futur com el colesterol o
    l’obesitat.
   Educació Mediambiental: Pretenem ensenyar als
    nostres alumnes/as a que han de tindre cura de la
    naturalesa i del seu entorn.
   Educació del consumidor: Pretenem ensenyar i
    conscienciar als nostres alumnes/as que es millor
    consumir productes naturals i elaborats de forma
    tradicional abans que consumir productes precuinats i
    prefabricats.
ATENCIÓ A LA DIVERSITAT
 La proposta de totes les activitats que farem al
  llarg de la unitat didàctica, l’hem feta tenint en
  compte el moment de desenvolupament en
  que ens troben els nostres alumnes, les
  seues necessitats, interessos, motivacions i
  estructures cognitives.
 Totes les activitats seran flexibles i
  obertes, tenint diverses respostes, les
  modificarem o adaptarem, en cas que siga
  necessari per facilitar-li el treball a aquell
  xiquet/xiqueta que necessite suport.
ATENCIÓ A LA DIVERSITAT

   Si a l’aula haguera algun xiquet/xiqueta amb
    Necessitats Educatives
    Especials, realitzarem una adaptació
    curricular pertinent o bé seguirem la que
    tenim establida en el PCC. Adoptarem les
    mesures oportunes dirigides a l’alumnat que
    presenta necessitats específiques de suport
    educatiu. Per allò contarem amb la ajuda de
    la mestra de suport i mestres en pràctiques.
REFLEXIÓ DEL PROFESSOR
 Anotacions i reflexions que farem al voltant
  de la nostra pràctica educativa.
 Al llarg de la unitat didàctica avaluarem la
  nostra tasca docent mitjançant l’auto
  observació.
 Reflexionarem sobre el desenvolupament de la
  unitat didàctica, el procés, si hem aconseguit en
  els xiquets els objectius si hem tingut alguna
  dificultat en les activitats, si hem despertat
  interès en els alumnes i totes les propostes de
  millora que considerem rellevants per al nostre
  futur docent.

More Related Content

What's hot

Que he après de les abelles
Que he après de les abellesQue he après de les abelles
Que he après de les abellesMestre Tomeu
 
Deficiència Visual
Deficiència VisualDeficiència Visual
Deficiència VisualMRURIS
 
La vida en els castells
La vida en els castellsLa vida en els castells
La vida en els castellsMarigregor
 
Situacions d'aprenentatge
Situacions d'aprenentatgeSituacions d'aprenentatge
Situacions d'aprenentatgessicam
 
El notre projecte Mengem sa!!
El notre projecte Mengem sa!!El notre projecte Mengem sa!!
El notre projecte Mengem sa!!lescoliflors
 
T6 matèria-materials-curs15-16
T6 matèria-materials-curs15-16T6 matèria-materials-curs15-16
T6 matèria-materials-curs15-166sise
 
Diana d'avaluació (1)
Diana d'avaluació (1)Diana d'avaluació (1)
Diana d'avaluació (1)vedruna_tona
 
LES ABELLES projecte.pdf
LES ABELLES projecte.pdfLES ABELLES projecte.pdf
LES ABELLES projecte.pdfJordiBarbPou1
 
Els sentits
Els sentitsEls sentits
Els sentitsCC NN
 
L'edat mitjana
L'edat mitjanaL'edat mitjana
L'edat mitjanaeplaneco7
 
Els conills
Els conillsEls conills
Els conillsdjimen2
 
Poemes infantils de Nadal
Poemes infantils de NadalPoemes infantils de Nadal
Poemes infantils de NadalSalvia
 

What's hot (20)

Que he après de les abelles
Que he après de les abellesQue he après de les abelles
Que he après de les abelles
 
Deficiència Visual
Deficiència VisualDeficiència Visual
Deficiència Visual
 
Projecte De L’Arquitecte Antoni Gaudí
Projecte De L’Arquitecte Antoni GaudíProjecte De L’Arquitecte Antoni Gaudí
Projecte De L’Arquitecte Antoni Gaudí
 
La vida en els castells
La vida en els castellsLa vida en els castells
La vida en els castells
 
Situacions d'aprenentatge
Situacions d'aprenentatgeSituacions d'aprenentatge
Situacions d'aprenentatge
 
El notre projecte Mengem sa!!
El notre projecte Mengem sa!!El notre projecte Mengem sa!!
El notre projecte Mengem sa!!
 
Tasca 7.1.els receptors sensorials
Tasca 7.1.els receptors sensorialsTasca 7.1.els receptors sensorials
Tasca 7.1.els receptors sensorials
 
T6 matèria-materials-curs15-16
T6 matèria-materials-curs15-16T6 matèria-materials-curs15-16
T6 matèria-materials-curs15-16
 
Diana d'avaluació (1)
Diana d'avaluació (1)Diana d'avaluació (1)
Diana d'avaluació (1)
 
Mapa físic Catalunya
Mapa físic CatalunyaMapa físic Catalunya
Mapa físic Catalunya
 
Els núvols i el cicle de l'aigua - P4
Els núvols i el cicle de l'aigua - P4Els núvols i el cicle de l'aigua - P4
Els núvols i el cicle de l'aigua - P4
 
LES ABELLES projecte.pdf
LES ABELLES projecte.pdfLES ABELLES projecte.pdf
LES ABELLES projecte.pdf
 
Els sentits
Els sentitsEls sentits
Els sentits
 
L'edat mitjana
L'edat mitjanaL'edat mitjana
L'edat mitjana
 
Els protoctists
Els protoctistsEls protoctists
Els protoctists
 
El conill
El conillEl conill
El conill
 
Els conills
Els conillsEls conills
Els conills
 
La prehistoria
La prehistoriaLa prehistoria
La prehistoria
 
Poemes infantils de Nadal
Poemes infantils de NadalPoemes infantils de Nadal
Poemes infantils de Nadal
 
El diàleg
El diàlegEl diàleg
El diàleg
 

Viewers also liked

cuinar sense foc
cuinar sense foccuinar sense foc
cuinar sense focmia
 
Som cuiners!
Som cuiners!Som cuiners!
Som cuiners!tyfo
 
Projecte-taller CUINERS educació infantil
Projecte-taller CUINERS educació infantilProjecte-taller CUINERS educació infantil
Projecte-taller CUINERS educació infantilAinabasket
 
Model per fer receptes de cuina!
Model per fer receptes de cuina!Model per fer receptes de cuina!
Model per fer receptes de cuina!Enric Coll Vilella
 
Receptes de cuina
Receptes de cuinaReceptes de cuina
Receptes de cuinaa8061142
 
Aspectes a tenir en compte sobre el projecte dels cuiners
Aspectes a tenir en compte sobre el projecte dels cuinersAspectes a tenir en compte sobre el projecte dels cuiners
Aspectes a tenir en compte sobre el projecte dels cuinersAinabasket
 
Recepta cuina
Recepta cuinaRecepta cuina
Recepta cuinamusiketa
 

Viewers also liked (7)

cuinar sense foc
cuinar sense foccuinar sense foc
cuinar sense foc
 
Som cuiners!
Som cuiners!Som cuiners!
Som cuiners!
 
Projecte-taller CUINERS educació infantil
Projecte-taller CUINERS educació infantilProjecte-taller CUINERS educació infantil
Projecte-taller CUINERS educació infantil
 
Model per fer receptes de cuina!
Model per fer receptes de cuina!Model per fer receptes de cuina!
Model per fer receptes de cuina!
 
Receptes de cuina
Receptes de cuinaReceptes de cuina
Receptes de cuina
 
Aspectes a tenir en compte sobre el projecte dels cuiners
Aspectes a tenir en compte sobre el projecte dels cuinersAspectes a tenir en compte sobre el projecte dels cuiners
Aspectes a tenir en compte sobre el projecte dels cuiners
 
Recepta cuina
Recepta cuinaRecepta cuina
Recepta cuina
 

Similar to U.d alimentacio[1]

programa de salut
programa de salutprograma de salut
programa de salutguestcf1507
 
Reunio de pares 13 14 ernest lluch
Reunio de pares 13 14 ernest lluchReunio de pares 13 14 ernest lluch
Reunio de pares 13 14 ernest lluchJudith Gonell
 
Projecte de menjador 2016 17 rev 17-05-19 rotes velles
Projecte de menjador 2016 17 rev 17-05-19 rotes vellesProjecte de menjador 2016 17 rev 17-05-19 rotes velles
Projecte de menjador 2016 17 rev 17-05-19 rotes vellesmajocampillo
 
Quadern de families 2015-2016
Quadern de families 2015-2016Quadern de families 2015-2016
Quadern de families 2015-2016escolalasinia
 
Projecte D’Educació Per A La Salut
Projecte D’Educació Per A La SalutProjecte D’Educació Per A La Salut
Projecte D’Educació Per A La Salutragasa
 
Francesca Sánchez - El Pla d’Alimentació Saludable, Segura i Sostenible i d’...
Francesca Sánchez - El Pla d’Alimentació Saludable, Segura i Sostenible i d’...Francesca Sánchez - El Pla d’Alimentació Saludable, Segura i Sostenible i d’...
Francesca Sánchez - El Pla d’Alimentació Saludable, Segura i Sostenible i d’...Agència de Salut Pública de Barcelona - ASPB
 
Llibret informatiu families 16-17
Llibret informatiu families 16-17Llibret informatiu families 16-17
Llibret informatiu families 16-17escolalasinia
 
Hago deporte
Hago deporteHago deporte
Hago deporteAnruro
 
Llibret informatiu families 16 17 49
Llibret informatiu families 16 17 49Llibret informatiu families 16 17 49
Llibret informatiu families 16 17 49Angels Garriga
 
Guialimentacio
GuialimentacioGuialimentacio
GuialimentacioJordi PS
 
Enquesta sobre hàbits alimentaris
Enquesta sobre hàbits alimentarisEnquesta sobre hàbits alimentaris
Enquesta sobre hàbits alimentarispepet2006
 
Dossier autogestio menjador_els_xiprers
Dossier autogestio menjador_els_xiprersDossier autogestio menjador_els_xiprers
Dossier autogestio menjador_els_xiprersxiprersampa
 

Similar to U.d alimentacio[1] (20)

programa de salut
programa de salutprograma de salut
programa de salut
 
Nutrició i dieta
Nutrició i dietaNutrició i dieta
Nutrició i dieta
 
Reunio de pares 13 14 ernest lluch
Reunio de pares 13 14 ernest lluchReunio de pares 13 14 ernest lluch
Reunio de pares 13 14 ernest lluch
 
Projecte de menjador 2016 17 rev 17-05-19 rotes velles
Projecte de menjador 2016 17 rev 17-05-19 rotes vellesProjecte de menjador 2016 17 rev 17-05-19 rotes velles
Projecte de menjador 2016 17 rev 17-05-19 rotes velles
 
Quadern de families 2015-2016
Quadern de families 2015-2016Quadern de families 2015-2016
Quadern de families 2015-2016
 
Projecte D’Educació Per A La Salut
Projecte D’Educació Per A La SalutProjecte D’Educació Per A La Salut
Projecte D’Educació Per A La Salut
 
Berenatural
BerenaturalBerenatural
Berenatural
 
Alimentacion 0 3-2016
Alimentacion 0 3-2016Alimentacion 0 3-2016
Alimentacion 0 3-2016
 
Francesca Sánchez - El Pla d’Alimentació Saludable, Segura i Sostenible i d’...
Francesca Sánchez - El Pla d’Alimentació Saludable, Segura i Sostenible i d’...Francesca Sánchez - El Pla d’Alimentació Saludable, Segura i Sostenible i d’...
Francesca Sánchez - El Pla d’Alimentació Saludable, Segura i Sostenible i d’...
 
Pla d’Alimentació Saludable, Segura i Sostenible i d’Activitat Física (PASSSAF)
Pla d’Alimentació Saludable, Segura i Sostenible i d’Activitat Física (PASSSAF)Pla d’Alimentació Saludable, Segura i Sostenible i d’Activitat Física (PASSSAF)
Pla d’Alimentació Saludable, Segura i Sostenible i d’Activitat Física (PASSSAF)
 
Llibret informatiu families 16-17
Llibret informatiu families 16-17Llibret informatiu families 16-17
Llibret informatiu families 16-17
 
Hago deporte
Hago deporteHago deporte
Hago deporte
 
Llibret informatiu families 16 17 49
Llibret informatiu families 16 17 49Llibret informatiu families 16 17 49
Llibret informatiu families 16 17 49
 
Guialimentacio en edat escolar
Guialimentacio en edat escolarGuialimentacio en edat escolar
Guialimentacio en edat escolar
 
Guialimentacio
GuialimentacioGuialimentacio
Guialimentacio
 
Guialimentacio
GuialimentacioGuialimentacio
Guialimentacio
 
Enquesta sobre hàbits alimentaris
Enquesta sobre hàbits alimentarisEnquesta sobre hàbits alimentaris
Enquesta sobre hàbits alimentaris
 
PROTOCOL D’EDUCACIÓ PER A LA SALUT
PROTOCOL D’EDUCACIÓ PER A LA SALUTPROTOCOL D’EDUCACIÓ PER A LA SALUT
PROTOCOL D’EDUCACIÓ PER A LA SALUT
 
Article 4 Habits de vida saludable
Article 4 Habits de vida saludableArticle 4 Habits de vida saludable
Article 4 Habits de vida saludable
 
Dossier autogestio menjador_els_xiprers
Dossier autogestio menjador_els_xiprersDossier autogestio menjador_els_xiprers
Dossier autogestio menjador_els_xiprers
 

U.d alimentacio[1]

  • 2. PER QUÈ LA HEM TRIAT?
  • 3. PER QUÈ LA HEM TRIAT?  L’alimentació és un tema molt important en la vida de les persones.  Els xiquets i les xiquetes han de conèixer que és necessari una dieta equilibrada i rica que els aporta els nutrients necessaris per afrontar el treball diari.
  • 4. PER QUÈ LA HEM TRIAT?  És en aquesta edat quan hem de fomentar en els xiquets unes rutines d’ una bona alimentació , per a que no tinguen els problemes més comuns com: caries per abús de dolços, la obesitat infantil, els aliments amb colesterol etc.
  • 6. OBJECTIUS DIDÀCTICS  Conèixer i identificar sensacions mitjançant els diferents sentits.  Conèixer els diferents tipus de fruites i verdures.  Adquirir progressivament hàbits d’alimentació saludables.  Adquirir hàbits d’higiene.  Conèixer l’alimentació i plats típics de la nostra cultura i d’altres cultures.  Conèixer com es produeix la transformació d’una matèria prima en un producte elaborat.
  • 7. OBJECTIUS DIDÀCTICS  Conèixer el creixement de les plantes.  Potenciar la cura necessària del medi ambient (les plantes).  Desenvolupar les seus possibilitats a través de l’expressió plàstica.  Conèixer d’on procedeixen els aliments (origen animal o vegetal).  Fomentar l’autonomia i iniciativa personal.
  • 8. Conceptuals, procediimentals i actitudinals CONTINGUTS
  • 9. CONTINGUTS CONCEPTUALS  Els cinc sentits.  Aliments nocius i saludables per a la salut.  Hàbits d’higiene i d’alimentació.  Noms dels aliments.  Propietats dels aliments. (sabor, olor, color, grandària...)
  • 10. CONTINGUTS PROCEDIMENTALS  Exploració de les diferents sensacions.  Identificació de diferents aliments.  Desenvolupament d’hàbits d’higiene i alimentació.  Observació, manipulació, classificació i identificació del diferents aliments.
  • 11. CONTINGUTS ACTITUDINALS  Interès per conèixer i observar el medi físic i natural.  Respecte i interès per l’alimentació.  Valoració de l’ importància d’una alimentació saludable.  Actitud d’escolta i respecte als companys.
  • 13.  Perspectiva constructivista i globalitzadora  Aprenentatge significatiu.  El joc, les nostres metodologies utilitzaran el joc com eina principal  Motivació  Ens adaptarem a els interessos in necessitats dels xiquets  Observació, manipulació, experimentació i exploració  Interacció amb el medi físic i social
  • 15. ACTIVITATS  La unitat didàctica durarà dues setmanes, dedicarem 10 sessions, una activitat per sessió. Totes les nostres activitats estaran adequades als conceptes i objectius que volem treballar en els xiquets. Seran motivadores, significatives i adequades a les capacitats dels alumnes.
  • 22. Activitat 7. VISITA A LA GRANJA ESCOLA
  • 23. Activitat 8. TALLER DE MANUALITATS: MÒBIL DE FRUITES
  • 24. Activitat 9. TALLER DE MAQUILLATGE
  • 27. AVALUACIÓ  Avaluarem:  Xiquets  Al procés  Al professor
  • 28. AVALUACIÓ  Avaluació Global, contínua i formativa.  Observació directa i sistemàtica.  Avaluació Inicial, Contínua i final.
  • 30. TRANVERSALITAT  Educació per a la Salut: Es pretén que el xiquet/a adquirisca hàbits i rutines saludables d’alimentació per a portar una dieta sana i equilibrada. Volem conscienciar tant a les famílies com al nostre alumnat de la importància que té cuidar l’alimentació per a prevenir possibles infermetats en un futur com el colesterol o l’obesitat.  Educació Mediambiental: Pretenem ensenyar als nostres alumnes/as a que han de tindre cura de la naturalesa i del seu entorn.  Educació del consumidor: Pretenem ensenyar i conscienciar als nostres alumnes/as que es millor consumir productes naturals i elaborats de forma tradicional abans que consumir productes precuinats i prefabricats.
  • 31. ATENCIÓ A LA DIVERSITAT  La proposta de totes les activitats que farem al llarg de la unitat didàctica, l’hem feta tenint en compte el moment de desenvolupament en que ens troben els nostres alumnes, les seues necessitats, interessos, motivacions i estructures cognitives.  Totes les activitats seran flexibles i obertes, tenint diverses respostes, les modificarem o adaptarem, en cas que siga necessari per facilitar-li el treball a aquell xiquet/xiqueta que necessite suport.
  • 32. ATENCIÓ A LA DIVERSITAT  Si a l’aula haguera algun xiquet/xiqueta amb Necessitats Educatives Especials, realitzarem una adaptació curricular pertinent o bé seguirem la que tenim establida en el PCC. Adoptarem les mesures oportunes dirigides a l’alumnat que presenta necessitats específiques de suport educatiu. Per allò contarem amb la ajuda de la mestra de suport i mestres en pràctiques.
  • 33. REFLEXIÓ DEL PROFESSOR  Anotacions i reflexions que farem al voltant de la nostra pràctica educativa.  Al llarg de la unitat didàctica avaluarem la nostra tasca docent mitjançant l’auto observació.  Reflexionarem sobre el desenvolupament de la unitat didàctica, el procés, si hem aconseguit en els xiquets els objectius si hem tingut alguna dificultat en les activitats, si hem despertat interès en els alumnes i totes les propostes de millora que considerem rellevants per al nostre futur docent.