1. 1
Таврійська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів
Урок української мови 3-й клас
Тема: Вимова слів із дзвінкими та глухими
приголосними звуками
Вчитель Скуратівська В. В.
вища категорія,
старший вчитель
2016 – 2017 н.р.
2. 2
Дата проведення 18 листопада 2016 року.
Тема: Вимова слів із дзвінкими та глухими приголосними звуками
Мета: Поглибити уявлення учнів про дзвінкі та глухі приголосні звуки, способи їх творення;
удосконалювати навички розрізняти дзвінкі та глухі приголосні; працювати над засвоєнням
правильної вимови дзвінких і глухих приголосних звуків; розвивати вміння аналізувати та інтерес
до вивчення мовних явищ, понять; розвивати орфоепічну грамотність; виховувати любов до рідної
мови та природи.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник «Українська мова» 3 клас./ М.С. Вашуленко, О.І.Мельничайко, Н.А.
Васильківська.-К.: «Освіта», 2013; таблиці: «Алфавіт», «Вимова і правопис словникових слів»,
«Звуки. Дзвінкі та глухі приголосні звуки»; кросворд «Звуки», вірші Д.Білоуса, загадки, альбом «У
світі дикої природи»; картки із завданнями для групової роботи; віршована фізкультхвилинка,
сигнальні картки (е-и).
Девіз уроку: Рідну мову треба знати,
Щиро любити й шанувати!
Всі звуки чітко вимовляти!
Хід уроку.
І. Організація класу.
Вчитель: Рівненько стали, привіталися, посміхнулися один до одного.
Дружно до праці берися мерщій!
Усі перешкоди здолати зумій!
Працюй наполегливо, швидко, старанно,
Щоб жодну хвилинку не втратити марно!
(оголошую девіз уроку)
- Адже, «добре вимовлене слово- це вже музика». (К. Станіславський)
ІІ. Очікування
- Що ви очікуєте від уроку?
- Якими ви будете?
(Діти відповідають) .
ІІІ. Проектування уроку
1. - Перевірка домашнього завдання:
а) усне опитування;
б) робота в групах;
в) мовна гра-мовчанка «Е чи И ?» Сигнальні картки
2. - Фізкультхвилинка.
?
3. 3
3. - Кросворд(назву діти прочитають після відгадування).
4. - Робота над темою уроку.
5. - Фізкультхвилинка.
6. - Узагальнення, систематизація знань.
7. - Підсумок уроку. Рефлексія.
8. - Домашнє завдання.
- А зараз відкриваємо зошити, записуємо дату.
IV. Перевірка домашнього завдання.
1. Уважно послухайте вірш Д.Білоуса «Все важливе в нашій мові»:
Ось, приміром, річ така:
«е» чи «и» писати в слові –
часто сумнів виника:
Щоб уникнути помилки
І не опускати рук,
Ти під наголос, мій друже,
Зразу став сумнівний звук.
Звук виразно зазвучить –
Як писать – тебе навчить.
- Яка тема вірша? про що він розповідає?
(Учні розповідають правило перевірки ненаголошених [е] та [и] у коренях слів)
Робота в групах.
2. – Ось над цим і попрацюємо в групах. нині- осінь, отож групи так і назвемо: «Вересень»,
«Жовтень», «Листопад».
Командир 1-ої групи – Аристова Оля, 2-ої – Михайлов Михайло, 3-ої – Бойко Артем.
- Повторимо правила роботи в групі
?
4. 4
- Отже, група «Вересень» - поставити наголос у словах, дібрати перевірні слова, записати
їх: Л…сточки - …
Група «Жовтень» - відшукати у тексті слова з ненаголошеними [е],[и] в коренях слів,
виписати їх і дібрати перевірні:
Осінь впевнено поселилась у нашому краї. Птахи відлетіли у вирій. Дерева стоять мокрі та
сумні.(Посели́лась – се́ла, посе́лення, посе́ляться.
Відлеті́ли – зле́т
Дере́ва – де́рево, де́ревце).
Група «Листопад» - підкреслити слова, які насправді є перевірними до поданих слів і
вставити пропущені «е» чи «и»:
Ш…поті́ти – шепо́че, ше́піт.
В…се́лий – ве́село, весе́лощі.
С…ні́є – про́синь, си́ній.
- На виконання – 3 хв., презентація – 1-1,5 хв.
- Підійдіть до свого командира, приступайте до роботи. Бажаю вам успіхів!
- По закінченню – командир групи презентує роботу групи.
- Молодці! Я вас вітаю!
Поставити наголос.
Дібрати перевірні слова;записати поряд:
1.Л сточок -
2.М док -
3.Д міти -
4.В ресневий -
Відшукати у тексті словаз
ненаголошеними [е],[и].
Осінь впевнено поселилась у нашому краї. Птахи відлетіли
у вирій. Дерева стоять мокрі та сумні
1.
2.
3.
Підкреслити слова, які дійсно є перевірними,
Пояснити свій вибір; вставити пропущену літеру е чи и
Ш потіти - шепоче, шепче.
В селий - веселощі, весело.
С ніє - синій, просинь.
5. 5
3. Послухайте продовження вірша Д.Білоуса «Все важливе в нашій мові»:
Але є слова, що в них
Написання голосних
Через наголос, бува,
Перевірить неможливо,
А тому такі слова
Пам’ятати нам важливо!
- Про що розповів автор? (Про слова, які називаємо словниковими).
- Як бути зі словами, у яких неможливо наголосом перевірити написання «е» та «и» у
коренях слів? (Звертатися до орфографічного словника, а краще вивчати такі слова
напам’ять).
- Зараз пограємо у гру-мовчанку «Е чи И?» Я називатиму словникові слова, а ви
сигнальними картками покажете, яку букву писати в них(кожному учню видана картка, з
написаними на кінцях буквами «е» та «и». Діти вибирають та показують правильну
орфограму)
Левада, очерет, черемха, абрикос, апельсин, коридор, горизонт, пшениця, пиріг, апетит,
директор, депутат, президент, телефон, держава, кишеня, килим, кермо, квиток, метал,
криниця, бетон, велосипе́д.
- А які ще слова ви знаєте? Я допоможу- назвіть слова, що починаються буквою «р»(У всіх
цих словах пишеться буква «е»)
Діти називають: рекорд, ремесло, ремонт, репродуктор, республіка, редактор, ревізор,
ретельно.
- Молодці! Дуже добре! А зараз відпочиньмо!
Фізкультхвилинка.
Із-за парт швиденько встали
І рядочки підрівняли.
Вгору тягнемось усі,
Мов трава в рясній росі.
Потім злегка всі присіли,
Щоби ноги відпочили.
Рівно стали, руки- в боки
І зробили всі підскоки.
Каблучками «цоки-цок»
І продовжимо урок!
V. Актуалізація знань.
1. А зараз розгадаємо кросворд і він нам відкриє тему уроку. Пам’ятайте про правила слухання та
правило піднятої руки. Не викрикувати, а піднімати руку.
1) Яку книгу купив тато Карло своєму Буратіно?(Азбука)
2) Сталий порядок розташування усіх літер певної мови.(Алфавіт)
6. 6
3) Синонім до слова «літера».(Буква)
4) Синонім до слова «алфавіт».(Абетка)
5) Хто створив нашу абетку?(Кирило)
- Яке слово утворилося у червоній колонці? (Звуки).
2. «Асоціативний кущ»
- Які є звуки? (Голосні та приголосні)
- Чим вони відрізняються? (Способом утворення – Голосні утворюються за допомогою голосу.)
- А скільки голосних звуків є в українській мові? (Шість)
-Назвіть голосні звуки ([а,о,у,и,і,е])
А що ви знаєте про приголосні звуки?(Вони утворюються за допомогою шуму та голосу).
- Вірно!
- Приголосні звуки згідні:
Шелестіти, шепотіти і свистіти,
Навіть фиркати й шипіти,
Та не хочуть нам співати –
Це усі повинні знати!
- А якими бувають приголосні звуки? (Дзвінкими й глухими)
- Поступово на дошці з’являється:
- А ще пам’ятаємо, що і дзвінкі, й глухі звуки можуть бути твердими та м’якими.
- Отже сьогодні герої на уроці – звуки, а саме, приголосні звуки.
VI. Повідомлення теми й мети уроку.
1. Поповнимо нашу мовну скарбничку новими знаннями про дзвінки й глухі звуки, їх правильну
вимову.
- Записуємо – Вимова слів із дзвінкими та глухими приголосними звуками.
- Відкриваємо підручники на с.84.
VII. Робота над темою уроку.
1. Проведемо дослідження. Працюємо колективно. В.190
- Прикладіть долоньку до гортані й промовте звуки, позначені поданими буквами і
буквосполученнями.
7. 7
- Під час вимови яких звуків ви чуєте голос і шум? Це - дзвінкі.
- А які вимовляємо лише із шумом? Це – глухі.
2. Опрацювання правила на с.85 зверху.
3. Робота з таблицею.
- Які приголосні звуки мають пари? Це – парні дзвінкі та глухі.
- А які приголосні звуки не мають пари? Це – непарні дзвінкі. Їх ще називають сонорними.
- А який звук самотній? ([ф])
- Який він? (Глухий).Так, глухий непарний.
- А яких звуків більше в українській мові – дзвінких чи глухих (Дзвінких) Їх – 20! Глухих – 12.
- Ось тому нашу рідну мову називають співучою, солов’їною, милозвучною.
- А зараз – цікавинка!
У 1928 році в Парижі, столиці Франції, був проведений конкурс. на ньому визначали
милозвучність мов. Перше місце виборола французька мова, друге – італійська, а третє – наша
рідна, українська!
- Тому пам’ятайте, щоб наша мова і далі квітла, чітко вимовляйте кожен звук а саме:
Дзвінкі звуки в рідній мові
Вимовляйте дзвінко в слові!
Та й глухих не ображайте-
Їх із шумом вимовляйте!
4. Вправляння у виразному читанні.
- В. 191 – читаємо «ланцюжком».
5. А зараз - вправа «Луна» (російською «эхо»).
Коментоване письмо.
- Записуємо слово із дзвінким звуком, змінюємо на парний глухий першу літеру у слові:
Злива – слива, зірка – сірка, бас – пас, дуга – туга, гуля – куля, гава – кава, гори – хори.
- А зараз змінюємо кінцевий приголосний:
Гриб – грип; першу та останню літеру: зуб – суп.
Фізкультхвилинка.
Пані, горді і неквапні,
По болоту ходять чаплі
Та до танцю закликають:
«Нумо разом, нумо всі
Потанцюєм по росі!
Станем струнко! Руки – в боки!
Пострибаєм, як сороки!
Стрибу – стрибу! Скоки – скоки!
Як сороки – білобоки!»
VIII. Узагальнення і систематизація знань.
- А зараз – відгадаємо загадку про іншого птаха:
У хвойнім лісі я живу.
Там пісні співаю,
Дуже шишки я люблю,
З них зернята дістаю.
У лісі я ще й санітар!
А зовуть мене … (Шишкар)
(Показую малюнок і фото із альбому «У світі дикої природи»)
8. 8
- Це – шишкар. Прочитайте про нього у в.192.
- Шишкар пропонує вам завдання: у виділеному реченні відшукайте слова лише із дзвінкими
звуками та слова, у яких – тільки глухі звуки.
- Пишемо – Дзвінкі: від, негоди [ в’, д , н , г , д ]
Глухі: усі, птахи [ c’, п , т , х ]
IX. Підсумок уроку. Рефлексія.
- Чи всі завдання уроку виконали?
- Якщо чуємо голос і шум, то такі звуки називаються… (Дзвінкі).
- Як називаються звуки, які вимовляються лише із шумом? (Глухі).
- Як потрібно вимовляти дзвінкі приголосні? (Дзвінко).
- А глухі? (Глухо, із шумом).
- Назвіть парні дзвінкі та глухі приголосні.
- Чи всі сподівання ваші здійснилися?
X. Домашнє завдання: Правило й таблицю приголосних звуків вивчити; В.193.