Тема. Письмове множення трицифрових чисел на двоцифрові. Задачі на знаходження чисел за двома різницями.
Мета: ознайомити учнів із алгоритмом множення трицифрового числа на двоцифрове; удосконалити вміння розв’язувати за дачі на знаходження числа за двома різницями, удосконалити вміння учнів розв’язувати задачі на знаходження дробу від числа і числа за його дробом; розвивати, увагу мислення; виховувати інтерес до уроків математики.
Вчитель - Гонак В.І.
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Урок з математики (4-Б кл.)
1. Урок з математики 4-Б клас
Вчитель - Гонак В. І.
Тема. Письмове множення трицифрових чисел на двоцифрові. Задачі на знаходження чисел
за двома різницями.
Мета: ознайомити учнів із алгоритмом множення трицифрового числа на двоцифрове;
удосконалити вміння розв’язувати за дачі на знаходження числа за двома різницями,
удосконалити вміння учнів розв’язувати задачі на знаходження дробу від числа і числа за
його дробом; розвивати, увагу мислення; виховувати інтерес до уроків математики.
Обладнання : мультимедійна презентація, підручники.
Хід уроку
I . Організаційний момент
II. Контроль, корекція, закріплення знань
1. Перевірка домашнього завдання
Задача № 817
4500∙3 = 13 500 (г)= 13 кг 500 г – важить цілий кавун.
Вирази № 818
(9209 – 7750) ∙23 + 75∙28 = 33657
84∙25∙7 - 39∙39 = 13 179
Назвіть вираз, остання дія якого є додавання.
Чому дорівнює різниця чисел 9209 і 7750?
1521 добуток яких двох множників є?
2. Мозковий штурм
Як називаються числа при множенні ?
Як знайти невідомий множник?
Скільки грамів в одному кілограмі?
Яку дію треба виконати, щоб знайти частину від числа?
Як знайти невідомий дільник?
Скільки кг в одній тонні?
3.Каліграфічна хвилинка
Найстаріша аптека у світі знаходиться у Югославії. Вона була відкрита близько 650 років
тому.
Запишіть число, що вказує на кількість років найстарішої аптеки.
650
Записати кількість десятків і кількість сотень має це число.
65дес. 6 с.
Розкласти це число на суму розрядних доданків
600+ 50
4. Математичний диктант
У скільки разів 10 000 більше 1000?
Збільшить число 8000 на 10.
Скільки треба відняти від 72 000, щоб отримати 71 000?
Чому дорівнює ділене , якщо дільник 50, а частка 20?
Знайдіть п’яту частину від числа 150.
Подвійте число 507.
Суму чисел 130 і 120 зменшить на їх різницю.
Число 5900 зменшить на добуток чисел 20 і 5.
5. Самоперевірка. Увага на екран! Перевірте свої відповіді з відповідями на екрані.
У кого виникли труднощі?
Які завдання було найлегшим?
Яке завдання було найважчим?
10, 8010, 900, 1000, 30, 1014, 240, 5800.
III. Оголошення теми і мети уроку
На сьогоднішньому уроці ми будемо множити трицифрові числа двоцифрові. А також
розв’язувати задачі на знаходження числа за двома різницями.
2. IV. Робота над темою уроку
1. Пояснення вчителя
538∙37 = 19906
Так як у нас другий множник двоцифрове число, то у нас будуть два неповні добутки.
Число 538 помножимо спочатку на 7 одиниць, одержимо перший неповний добуток, 3766-
остання цифра якого записана під одиницями. Далі будемо множити 538 на 3 десятки, отож
другий неповний множник записуємо під десятками – 1614 – це другий неповний добуток.
А далі знаходимо їх суму.
2. Первинне закріплення
Вирази № 820
517∙84= 43 428 804∙67= 53 868
( учні виконують біля дошки з коментуванням
3. Самостійне виконання в зошиті
345∙48 = 16 560 ----- дівчата
608∙25 = 15 200 ------ хлопці
Чому дорівнює добуток чисел 345 і 48?
Назвіть другий неповний добуток чисел 608 і 25 (1216)
15 200 – добуток яких двох чисел є? ( 608 і 25)
4. Творча хвилинка
Знайдіть різницю цих двох добутків (1360)
Назвати найбільше число серед цих добутків?
Яке число стоїть між числами 43 428 і 15 200.
Назвіть відповіді цих виразів у порядку зростання.
5. Фізкультхвилинка
Пальчикова гімнастика.
V. Розвиток математичних знань.
Задача №822
I – дня 4 м.
II – дня 7 м. - ? на кг на 9 т >
7- 4= 3 ( м.)- на стільки більше машин виїхало 1 дня;
9 : 3 =3 (т) – вантажність однієї машини;
7∙3 = 21 (т)
Відповідь : 21 тонну капусти перевезли другого дня.
- Яке головне питання задачі?
- Чи можна відразу відповісти на головне питання задачі?
( Ні , бо не знаємо, скільки тонн капусти може перевезти 1 машина.)
- На скільки більше машин виїхало другого дня , ніж першого? Яку дію треба виконати?
- На скільки більше виїхало машин другого дня , на стільки більше тонн перевезли другого
дня , ніж першого.
Отже, яку дію треба виконати, щоб дізнатися вантажність однієї машини ?Що на що
ділити ? ( ділення, 9 поділити на 3)
- Прочитайте ще раз головне питання задачі, знаючи,
вантажність однієї машини, можемо дізнатися, скільки тонн
капусти перевезли другого дня.
Учні записують розв’язок, відповідь до задачі
Творча задача №818
78∙10=780(г) – маса торта;
780 : 4 = 195 (г)
Вираз : 78∙10:4 = 195(г)
Відповідь: 195 грамів маса четвертої частини торта.
Аналіз
Яке головне питання задачі?
Чи можна відразу відповісти на запитання задачі, не знаючи
масу цілого торта? ( Ні)
3. Яка маса 1/10 торта? (78 г)
Що спочатку знайдемо ? (Масу цілого торта, дією множення)
А яку дію виконаємо, щоб знайти четвертину торта?( ділення)
Учні самостійно записують розв’язання і відповідь.
Обернена задача
Маса торта 780 г. Чому дорівнює 1/10 його маси? 1/4 його маси?
780 :10 =78 (г) – маса 1/10 торта;
780 :4 =195(г)
Відповідь : 78 грамів маса 1/10 частини торта, 195- грамів маса1/4 частини торта.
На скільки 1 /4 >1/10 ? (195 -78 = 117)
«ЕСТАФЕТА»
Хлопці Дівчата
69∙42 = 2898 78∙36 =2808
57∙38 =2166 26∙42 =1092
47∙48 = 2256 54∙39 = 2106
VI. Підсумок уроку. «РЕЛАКСАЦІЯ»
Що вивчали на сьогоднішньому уроці?
Яке завдання було найважчим ?
Яке завдання запам’яталось?
Яке завдання було для вас цікавим?
VII. Домашнє завдання.
№ 823, №824