залежність результатів множення і ділення від зміни одного з компонентів дії
1. Урок 108. Залежність результатів множення і ділення від зміни одного з
компонентів дії. Складені задачі на 2–4 дії, які є комбінацією вивчених
видів простих задач (арифметичні дії першого і другого ступенів).
Мета: показати на прикладах залежність результатів множення і ділення від
зміни одного з компонентів дії; формувати вміння розв’язувати складені задачі
на 2–4 дії, які є комбінацією вивчених видів простих задач; розвивати логічне
мислення; виховувати інтерес до предмета, уміння працювати в колективі.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Вітання. Перевірка готовності до уроку.
Гра „Спіймай мій настрій”.
- Розпочнемо урок з гри «Спіймай мій настрій». Ви працюватимете в парі,
тож домовтеся, хто почне свої дії першим.
Діти виконують дії, які називає учитель.
- Посміхніться, „зніміть” посмішку зі свого обличчя долонею та „киньте”
своєму сусідові. „Спіймайте” посмішку, „прикрасьте” нею своє обличчя.
- Зобразіть на обличчі ще будь-яку емоцію, „подаруйте” її своєму товаришеві.
II. Актуалізація опорних знань
1. Перевірка домашнього завдання
- Отже, перевіримо домашнє завдання, але не забувайте піднімати руку!
Завдання 921
— Який компонент невідомий? Як знайшли? Прочитайте розв’язання рівнянь.
— Що однакового в рівняннях? (Однакова відповідь х = 4)
Завдання 922
— Скільки метрів тканини пішло на 1 комбінезон? ((110 – 2) : 36 = 3 (м))
(ОЦІНКА 11)
2. Робота в парах. Гра «Хто найшвидший?» Ланцюжком
Розв’язування прикладів на швидкість
2. - А зараз перевіримо, як швидко ви обчислюєте. Я буду читати приклад, один з
вас відповість і назве наступного учня, який буде обчислювати другий приклад
і т.д.
Правильні відповіді появляються.
34 : 2 = 17 19 · 5 = 95 56 – 12 · 4 + 19 = 27
76 : 4 = 19 6 · 13 = 78 56 : 8 · 14 = 98
72 : 3 = 24 21 · 4 = 84 48 : 6 + 26 · 2 = 60
- Добре, рахувати ви точно вмієте!! А тепер потрібно, щоб ви
дослідили, чи правильно розв’язані приклади. Спробуємо це зробити?
96 : 6= 16 16 · 4=60 (64) 39 + 2 · 2 + 18=100 (61)Яку
помилку допустили у
цьому прикладі?
26 : 2=16 (13) 6 · 5=35 (30) 4 · 16 + 27 : 3=73
24 : 6=5 (4) 31 · 3=93 32 : 4 · 12=69 (96)
- Дослідники ви чудові!
III. Повідомлення теми і мети уроку
— Сьогодні на уроці ми дізнаємось як залежить результат множення і
ділення від зміни одного з компонентів дії.
IV. Контроль, корекція і закріплення знань
1. Робота за підручником (вправи на презентації)
Завдання 923. Робота в групах (ланцюжком) (усно)
Один учень складає вираз, той, кого він назве – обчислює. (ОЦІНКА 2 учням!)
- Але, нам ще потрібно пригадати, як складати і обчислювати вирази!
- Добре, із завданням справились!
2. Розв’язання прикладів, які допоможуть дітям дійти до висновку, що
зі зміною, компонента дії в кілька раз, змінюється результат дії в кілька
раз!!!!!
- Отже, щоб дізнатися як змінюється результат виразу від зміни одного з
компонентів потрібно розв’язати приклади.
12/2=6 64/2=32
24/2=12 64/4=16
48/2=24 64/8=8
3. - Який висновок ви зробите? Молодці! Може хтось сформулює
правило? Тоді давайте ще порівняємо вирази! (якщо хтось сформулює
правило, то нехай проаналізує № 924, 925 і йому поставити ОЦІНКУ!)
Завдання 924. Робота колективно (усно)
Учні порівнюють приклади першого і другого стовпчиків. Роблять висновок:
якщо ділене збільшити (зменшити) в кілька разів, то і частка збільшиться
(зменшиться) у таку саму кількість разів.
Завдання 925. Робота колективно (усно)
Учні порівнюють приклади першого і другого стовпчиків. Роблять висновок:
якщо дільник збільшити (зменшити) в кілька разів, то частка зменшиться
(збільшиться) у таку саму кількість разів.
- Молодці! Прочитайте правила № 924, 925
Завдання 926. Усне виконання завдання з коментуванням правил
- А щоб закріпити ваші знання порівняємо вирази не виконуючи обчислень.
Учні порівнюють значення виразів, не виконуючи обчислень.
4. - Дуже добре, знання закріпили, тож потрібно попрацювати в зошиті.
Відкрийте зошити і запишіть 3 квітня Класна робота!!
- Слухайте завдання. Розв’яжіть приклади, а після виконання вправи
поміняйтесь зошитами по парті і перевірте правильність розв’язання.
Завдання 927. Робота в парах (письмово)
(47 + 25) : 9 = 8 9 · (90 – 83) = 63 90 : 30 · 8 = 24
(10 + 8) · 3 = 54 (40 + 6) : 2 = 23 60 : 3 : 4 = 5
- Всі виконали! Молодці! Мабуть треба трохи розім’ятись.
- Хто проведе фізкультхвилинку
А ми зовсім не втомились!
Вправо. Вліво подивились.
Встали. Спинки розігнули.
Руки вгору підтягнули,
Опустили їх на боки,
Та надули свої щоки.
Видихнули та присіли,
Підстрибнули і на місце сіли.
- Трохи відпочили. Тоді треба ще й перевірити, як ви справитесь із
задачами.
Задача 928 (відповідає 1 учень, інший записує біля дошки) (2 ОЦІНКИ!!!)
- 1 учень. Прочитай задачу. Проаналізуй. Що дано? Що потрібно знайти? Що
треба зробити в 1 дії, а в другій, а 3-тя дія буде. Добре! Сідай – ОЦІНКА
- 2 учень. Хто піде до дошки і запише! Добре, але спочатку проаналізуй
розв’язання! – ОЦІНКА
Розв’язання: (96 – 16) : 10 + 1 = 9 (дн.)
1) 96-16=80(с.) – за перший день;
2) 80/10=8(днів) – по 10 сторінок;
3) 8+1=9 (днів)- за 8 днів.
- Справились! Отже, переходимо до наступної задачі!
Завдання 929 (відповідають інші двоє учнів)
5. - 1 учень. Прочитай задачу. Проаналізуй. Що дано? Що потрібно знайти? Що
треба зробити в 1 дії, а в другій. Добре! Сідай – ОЦІНКА
- 2 учень. Хто піде до дошки і запише! Добре, але спочатку проаналізуй
розв’язання! – ОЦІНКА
Розв’язання: (240 : 6) · 4 = 160 (грн)
1)240/6=40(грн) 1 чашка
2)40*4=160(грн) коштують 4 чашки.
Завдання 930 (усно)
- 1 учень. Прочитай задачу. Можеш дати відповісти? Добре ОЦІНКА - 10
Розв’язання
64 : 32 = 2 (раз.)
2. Самостійна робота учнів
- А для закріплення умінь розв’язувати задачі ви самостійно маєте їх
розв’язати. І за них ви отримаєте оцінки. Задачі для 2-ох варіантів.
1 варіант
1. Задача.
Школярі посадили 3 ряди яблунь, по 15 штук у кожному ряду, і 10 рядів слив,
по 16 штук у кожному ряду. Скільки всього дерев посадили?
2 варіант
1. Задача.
У Дмитрика в альбомі 5 сторінок, по 50 марок на кожній сторінці, та 11
сторінок, по 8 марок на кожній сторінці. Скільки всього марок у Дмитрика?
- Справились? Тоді ще розв’яжемо одну цікаву задачку і перевіримо вашу
логіку!
3. Розв’язування логічної задачі (усно)
Сестра старша за брата на 5 років. На скільки вона буде старшою від нього
через 6 років? (На 5 років)
- Прокоментуй, як ти мислив. Добре. Сідай – 10 балів.
V. Підсумок уроку
6. - Що ви сьогодні дізналися на уроці?
- У скільки разів збільшиться результат множення, якщо перший множник
збільшили в 3 рази?
- В скільки разів зменшиться результат ділення, якщо дільник зменшили в 2
рази?
- У скільки разів зменшиться результат ділення, якщо ділене збільшити в 2
рази?
VІ. Домашнє завдання
С. 139, завдання 931; 932.
7. 1. Цікаві задачі (фронтально)
1) Раз до себе на обід
Запросив сусідів кіт.
(Для бенкету привід був:
Кіт мишей десь роздобув.)
Довго ждать не довелось,
двадцять п'ять котів зійшлось.
Кожен з'їв з них по три мишки,
Не лишилося ні трішки.
Хто зміркує, скільки, діти,
Кіт зумів мишей зловити? 25*8=75 мишей
- Хто обчислив? Як ти дізнався? Поясни.
2) Білка моркву посадила,
Штук шістнадцять там вродило.
П'ять зайців по три зірвали.
Скільки білочці зосталось? 16-(5*3)=1 морквина
- Як ти міркував?
3) У дворі у нашім гусей годували
І цілими сім'ями їх шикували.
Всього гусиних було п'ять сімей.
В кожній сім'ї по дванадцять дітей.
Тато і мама, бабуся й дідусь.
— Скільки ж усіх їх? — питає Петрусь. 5*(12+4)=80 гусей
- Хто не згідний? А чому так? Які дії ти виконував?
- Молодці! І з цим завданням ви справились.
!!! Приклади на картках
85 – 60 : 5 + 35 600 : 3 + 120 · 6
57 – 57 : 3 + 24 16 · 4 – 4 · 12
(28 + 36) : 4 + 26 – 19 320 · 2 – 400
(90 – 18) : 8 + 27 (68 + 2) : 7 – 21 + 33
17 · 3 + 2 · 15 (56 + 32) : 8 + 900 : 9
60 – 60 : 4 60 : (3 + 2) · 6