1. Тема уроку : Середнє арифметичне.
Мета: сформувати поняття про середнє арифметичне; формувати вміння і навички
розв’язування задач і вправ на знаходження середнього арифметичного; розвивати
логічне мислення; виховувати культуру математичного запису, працелюбність.
Обладнання: таблиці, картки, підручник.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Учитель оголошує тему та мету уроку, надає учням інформацію про те, що
протягом уроку кожен з учнів може одержати оцінку. Завдання учня – фіксувати в
зошиті кількість зароблених балів. Якщо наприкінці уроку набраний учнем бал
влаштовує його, то вчитель виставляє оцінку до журналу.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Учитель: Повторення навчального матеріалу почнемо з математичної зарядки.
1.МАТЕМАТИЧНА ЗАРЯДКА:
Вимоги до зарядки: діти заплющують очі, вчитель зачитує твердження; якщо
твердження правильне, то учні піднімають руки вгору, якщо неправильне - протягують
руки вперед. Учитель для себе фіксує прізвища тих учнів, які припустилися помилки,
щоб пізніше провести корекцію знань із цих питань.
Твердження:
1) Запис натурального числа нічим не відрізняється від запису десяткового дробу.
2) Числа при додаванні називаються: доданок, доданок, сума.
3)Числа при множенні називаються: множник, множник, добуток.
4) При діленні на десятковий дріб кому переносимо вліво у діленому на стільки
цифр , скільки їх у дільнику після коми.
5) Щоб знайти дріб від числа, потрібно це число помножити на даний дріб.
6) 3,5* 20= 7.
7) 7: 0,01 = 700.
8) 7,5 : 0,3 = 2,5.
9) 1,7 + 0,3 = 2.
10) 4,9 – 3 = 2,9.
Правильні твердження: 2, 3, 5, 7, 9.
.
2.ФРОНТАЛЬНЕ ОПИТУВАННЯ.
За правильну відповідь на запитання учень отримує один бал.
1) З якої теми ми з вами написали останню контрольну роботу?
2)Чим відрізняється запис натуральних чисел від запису десяткових дробів?
3) Як помножити десятковий дріб на розрядну одиницю 10, 100, 1000 і т. д.?
4) Як поділити десятковий дріб на розрядну одиницю 0,1; 0,01; 0,001 і т. д.?
5) Як знайти число за його дробом?
3.УСНИЙ РАХУНОК.
2. Знайдіть числа яких не вистачає в ланцюжку обчислень:
I) X --*2,1-- 6,3--+у—9 --:z-- 4,5;
II) 2,5- -*х--5 --+у-- 15 --:z--50.
ІІІ. ЗАСВОЄННЯ НОВИХ ЗНАВНЬ.
1.Розглянемо задачу:
Троє хлопчиків Мишко, Іван і Микола пішли на рибалку. Мишко зловив 24
карасі, Іван зловив 18 карасів, а Микола – 27 карасів.
Хлопчики вирішили поділити улов порівну. Всю рибу друзі зложили в одну
корзину, а потім поділили. Скільки карасів приніс кожен хлопчик додому?
( 24 + 18 +27) :3 =23 ( карасі ).
Хто може мені сформулювати правило, за яким хлопчики поділили рибу?
2. А як знайти середнє арифметичне більшої кількості чисел?
3. Розглянемо ще одну задачу:
Баба – Яга летіла на ступі 2 години зі швидкістю 18 км/год. І 4 години зі
Швидкістю 12 км/год. Знайдіть середню швидкість ступи на всьому шляху.
Розв’язання:
1) 12 * 4 = 48 ( км ) – пролетіла ступа зі швидкістю 12 км/год.
2) 18 * 2 = 36 (км) – пролетіла ступа зі швидкістю 18 км/год.
3) 36 + 48 = 84 ( км )- увесь шлях.
4) 4 + 2 = 6 ( год. ) – загальний час руху.
5) 84 : 6 = 14 ( км/годю ) – середня швидкість руху.
Відповідь: 14 км/год.
IV. ПЕРВИННЕ ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ.
Кожне завдання оцінюється одним балом.
1. Знайдіть середнє арифметичне чисел ( усно ):
1) 5 і 7; ( 6 );
2) 97 і 103; ( 100 );
3) 38 і 12; ( 25 );
4) 0,1 і 2; ( 1,05 );
5) 11 ,12 і 13; ( 12 ).
2. Розв’язування задач за підручником:
№ 1001
1) 64 * 4 = 256 (км) – проїхав поїзд за 4 год.
2) 53,2 * 5 = 266 (км ) - проїхав поїзд за 5 год.
3) 256 + 266 = 522 (км) – увесь шлях.
4) 4 + 5 = 9 (год.) – загальний час руху.
5) 522 : 9 = 58 (км/год.) – середня швидкість поїзда.
Відповідь: 58 км/год.
№ 1003
( 7,8 + х ) : 2 = 7,2;
Х = 7,2 * 2 – 7,84
Х = 6,6.
Відповідь: 6,6.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ ОТРИМАНИХ НА
УРОЦІ.
1) Що ми сьогодні вивчили на уроці?
2) Як знайти середнє арифметичне декількох чисел?
3. VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ:
Вчити: п. 33, розв’язати № 1002, № 1004, № 1000.
VII.ПІДБИТТЯ ПІДСУМКУ УРОКУ.
Загальна оцінка роботи класу. Виставлення оцінок до журналу за роботу на уроці
за бажанням учня.
ЛІТЕРАТУРА:
1) Науково – методичний журнал “Математика в школах України”, 2009 – 2010 р.
р. рубрика “Нестандартний урок”, “Програма”класика “”.
2) Мерзляк А. Г. , Полонський В. Б., Якір М. С. Математика: Підручник для 5 – го
класу. – Х.; Гімназія, 2005.