1. Урок української літератури. 11 клас
Тема уроку. Особливості індивідуального стилю Ліни Костенко. Поезія
«Страшні слова, коли вони мовчать…» – як ліричний роздум про значення слова
в житті людини.
Мета:формування ключових компетентностей:
предметних компетентностей: ознайомити старшокласників із життєвим та
творчим шляхом Ліни Костенко;
базових компетентностей: розкрити жанрове й тематичне розмаїттяїї
творчості; познайомити з особливостями індивідуального стилю; формувати власне
ставлення до таких особистостей, якЛіна Костенко; виховувати любов до поезії;
загальнокультурних компетентностей: оволодіння досягненнями культури;
вміння сприймати літературні твори;
інформаційних компетентностей: здатність учня орієнтуватися в
інформаційному просторі, володіти і оперувати інформацією;
естетичних компетентностей: оволодіння досягненнями національної
культури; виявлення інтересу до духовних і моральних цінностей українського
народу.
Обладнання: портрет Ліни Костенко, виставка творів письменниці, епіграф до
уроку, хронологічна таблиця, комп'ютер, музичний супровід, відео з декламуванням
віршів письменниці.
Тип уроку: засвоєння знань, формування компетентностей.
Хід уроку
І. Актуалізаціяопорнихзнань учнів
Вірш-загадка
Ця жінка – совість нації нетлінна,
Без політичних біжутерій і прикрас,
Залізна жінка, жінка із легенди,
Яка писала для шухляди певний час.
2. Творилавірші, говориларечі,
Що не подобалися владіі вождям.
Що крила мала із поезій, певно.
І мрію дарувала усім нам.
Для неї слово – біла лебедиця,
А не полова віддана вітрам,
Не висохне любові та криниця,
Співа пісні її Маруся нам.
ІІ. Мотивація учнів. Оголошення теми, мети уроку.
Дійсно, сьогодні на уроці ми будемо говорити про відому українську поетесу
Ліну Василівну Костенко. ЇЇ називають совістю української нації, залізною леді.
Протягом уроку ми будемо заповнювати печворк «Ліна Костенко», який потім
знадобиться вам при підготовці до ЗНО з української літератури.
ІІІ. Робота над темою уроку
1. Відео «Доля» https://youtu.be/0U6Po9HmHSM (посилання на джерело
відеоролику)
2. Проблемні питання:
То хто ж така Ліна Костенко?
Яке її місце в літературному і суспільному житті?
Чому її називають совість української нації?
3. Заповнюємопечворк
Ліна Костенко ‒ поет-шістдесятник, «цитадель духу» української літератури.
Народилася 19 березня 1930р. в м. Ржищеві під Києвом в учительській родині.
Батька переслідували КДБ та перед війною кинули в табір. У 1936р. родина
перебралася до Києва.
Ще школяркою почала відвідувати літературну студію при журналі «Дніпро». У
1946р. були опубліковані її перші вірші.
З 1952р. стає студенткою Московського літературного інституту. Незабаром
виходять перші збірки. Стала однією з найактивніших учасниць шістдесятників.
Упродовж 16 років її твори були заборонені цензурою. Лише з 1977р. почалася
«відлига» у ставленні влади до Ліни Костенко та її творчості. Знову почала
друкуватися.
3. Отримала Державну премію України ім. Шевченка, премію фундації
Антоновичів, премія Франчески Петрарки та медаль Святого Володимира. Стала
лауреатом Міжнародної літературно-мистецької премії ім. Теліги, професором Києво-
Могилянськаакадемії.
У 90-х роках перестала брати участь у громадському житті, відмовилася від
звання Героя України. Лише в період «помаранчевої революції» у 2004р. на деякий час
повернулась до громадськогожиття.
Творчий доробок
- збірка «Проміння землі» (1957р.);
- збірка «Вітрила» (1958р.);
- збірка «Мандрівка серця» (1961р.);
- збірка «Зоряний інтеграл»;
- збірка «Княжа гора»;
- збірка «Над вічними берегами вічної ріки» (1977р.);
- роман «Маруся Чурай»;
- збірка «Неповторність» (1980р.);
- збірка «Сад нетанучих скульптур» (1987р.);
- збірка «Вибране» (1989р.);
- роман «Записка українськогосамашедшого» (2011р.) та інші.
Особливості індивідуальногостилю
Філософічність
Історизм мислення
Традиційність
Інтелектуальність
Слово вчителя
Сьогодні ми з вами поговоримо про філософську лірику Ліни Костенко, вірш
«Страшні слова, коли вони мовчать…». Спробуємо дати відповідь на питання: яка
вартість слова в нашому житті? І яка сила слова?
На нашій планеті диво спілкування через слова подароване тільки людині. Ми
можемо розповісти одне одному про різні життєві пригоди, що з нами трапилися, про
свої мрії, поділитися радістю чи горем, поспівчувати іншим.
4. Асоціативна цитата
4. 5. Створення сучаснихафоризмів
Давайте спробуємо створити афоризми .
Слово – це зброя. Подбай про власне озброєння.
Слово – любов Божа, яка вільна від заборон.
Слово – птах. Стеж за його польотом.
– А як до слова ставилася пані Ліна?
6. Виразне читаннявчителемвірша «Страшні слова, коли вони мовчать…»
7. Аналіз вірша
Заповнюємо паспорттвору
1. Назва твору, автор: «Страшні слова, коли вони мовчать…», Ліна Костенко
2. Рік написання:1977р.
3. Вид лірики: філософська лірика.
4. Напрям : модернізм, неоромантизм
5. Жанр: ліричний вірш.
6. Мотив: ліричного роздумупро суть мистецтва, роль слова в житті людини.
7. Ідея: «поезія – це завжди неповторність, якийсь безсмертний дотик до душі».
Ці слова, які є головною думкою поезії, стали афоризмом. Хай буде напружена праця
душі, муки творчості, щоб знайти оте єдине, неповторне слово, яке залишиться в
пам’яті й у серцяхлюдей.
8. Образи:слово – поезія – вічність – неповторність.
5. 9. Художні засоби: оксиморон (слова мовчать); епітети (страшні слова, без-
смертний дотик); метафори (слова мовчать, причаїлись); антитеза (краса й
потворність, асфальти й спориші)
10. Віршовий розмір: ямб.
8. Творча робота
Написати вільне есе «Ціна слова у вашому житті».
9. Творча перезва
Відео учениці
https://youtu.be/dwz8iZzLSKs (посилання на авторськевідео)
https://youtu.be/it2Dw1hP6HI (посилання на авторськевідео)
ІV. Підбиття підсумків уроку
Сторення хмари слів
Ліна Костенко
За хмарою слів створіть усний твір «Ліна Костенко – совість української
нації»
V. Оцінювання учнів
6. VІ. Домашнє завдання: опрацювати сторінки підручника, вивчити вірш на вибір,
визначити індивідуальні риси творчості Ліни Костенко, створити відеолистівку до дня
народження Ліни Костенко.